Fa. B. ENGELENBERG Surprise ^PraatótczL Parlementair commentaar NAAIMACHINES Van dag tot dag Joy-riding met een begrafenisauto Kerkelijk Nieuws .OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Hoogleraar in Kernfysica te Amsterdam benoemd Brandje op de „Statendam" A Na een maand Vrees Minister Struycken over rentespaarbriefregeling Ingenieur arresteerde een beruchte inbreker Koopmanverdacht van helingin vrijheid gesteld Misplaatste grap Mr. dr. W. I. Doude van Troostwijk overleden Keukenpersoneel wint halve ton in Staatsloterij Personeelsinkrimping bij Werkspoor-Utrecht Je bedoelt: N Let op Je Dobbelmann! Je draalt al de hele ochtend uit mijn pakje Ibis. Koop straks asjeblieft zelf zo'n pakje lekkere Ibis Halfzware. i Dobbelmann... lekker man! "j sOp de Aardig dom Een van onze buren heeft een lief, zacht en dom jongetje, dat een goede school be zoekt om zijn laatstgenoemde eigenschap enigszins te reduceren, wat tot dusver geen spectaculair succes heeft mogen zijn. Het is trouwens helemaal niet erg dat hij dom is, want hij is er nog aardiger door dan hij in feite al zou zijn. Maar zijn moeder, een zeer intelligente dame van zeer intellectueel milieu met zeer ambitieuze neigingen, huldigt de op vatting, dat haar zoon het met aardig en lief te zijn minder ver in de wereld zal schoppen dan met een scherpgeslepen ver stand en deswege heeft zij hem naar die goede school gezonden. Hij gaat er echter nu weer af, heeft hij ons verteld. Waarom?, vroegen wij. Hij zei, dat hij onrechtvaardig was be- traft en dat zijn onderwijzer hem had be ledigd in zijn eerlijkheid een formule ring die zózeer paste in het intellectuele milieu, dat zij ongetwijfeld van zijn moe der afkomstig was. Hij zei, dat hij even de klas was uitge weest en dat de onderwijzer hem bij zijn terugkomst streng had gevraagd, wie het kruitschip van Antwerpen in de lucht had laten, vliegen en toen had hij gezegd, dat hij het niet wist maar dat hijzelf het in ieder geval niet had gedaan en toen had hij een zo onbarmhartige straf gekregen dat hij huilend thuis was gekomen en toen had zijn moeder gezegd, dat hij maar van die nare school af moest. Zo, zo, zeiden wij, getroffen door dit drastische besluit. En toen zei hij nog met een verheerlijkt gezichtje: Ja, want mijn moeder zei: als jij zegt dat je het niet gedaan hebt, dan héb je het niet gedaan en dan moeten ze dat geloven. Allicht, zeiden wij zonder meer. Want hij is zo'n écht gevoelig jongetje. R. Agteran ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181 - Tel. 14444 De krijgsraad in Den Haag behandel de gisteren een niet alledaags voorval; een plezierritje in een begrafenisauto. In de beklaagdenbank stonden drie beroeps korporaals, rij-instructeurs voor zware wagens en tanks. Na de voetbalwedstrijd NederlandLuxemburg op 11 september in Rotterdam had een van hen de twee anderen aangeboden naar huis te rijden. Zij stapten in de eerste de beste wagen, die zij langs de trottoirband aantroffen. Zij hadden wel gezien, dat het een don kere wagen was en dat er gordijntjes voor de ramen hingen, zo verklaarden zij voor de krijgsraad, maar verder had den zij niet gekeken. Reeds op de Olym- piaweg in Rotterdam werden zij door de politie achterhaald. De president van de krijgsraad vroeg de korporaals of zij niet hadden geweten dat zij voor hun rit juist een lijkwagen uitkozen. „Het was zo don ker, we meenden dat het een bestelauto was," zeiden zij. De raadsman, eertijds commandant van de drie beklaagden, meende dat hier sprake was van een in een kwajongens achtige opwelling gepleegde daad. De krijgsraad legde ieder der korpo raals 100 boete op. De auditeur-militair had drie weken gevangenisstraf geëist. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Markelo (toez.) H. L. Boon stra te Wissekerke; te Dedemsvaart (toez.) E. C. Burgstede, laatstelijk zendingspred., woonachtig te Laren (N.-H.). Bedankt voor Oosthuizen-Beets J. de Zwaan te Enkhuizen. Aangenomen naar Schipluiden( toez.) R. H. Wissink, vicaris te Zeist. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwerbrug H. A. van Bottenburg, kand. te Hilversum. Bedankt voor Leek (Gron.) H. Veenstra te Veenwoudsterwal. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 15232 I Alle soorten MENIEVERVEN Naar het ANP verneemt is prof. dr. P. C. Gugelot uit Bussum vanwege het Genoot schap tot Bevordering van Natuur-, Ge nees- en Heelkunde te Amsterdam be noemd tot bijzonder hoogleraar in de kern fysica aan de Gemeente-Universiteit van Amsterdam. Prof. Gugelot is de eerste hoogleraar, die deze functie vervult. Gistermiddag werd aan boord van de „Statendam" van de Holland-Amerika Lijn, die aan de Wilhelminakade te Rot terdam ligt, rookontwikkeling geconsta- teei-d. Het bleek dat bij werkzaamheden aan een tank het isolatiemateriaal, dat gedeeltelijk verwijderd was en op een rooster in de vloer was gelegd, was gaan branden. Als gevolg daarvan brandde een eveneens op dit rooster liggende slang van een acetyleenbrander door waardoor het brandje tijdelijk werd aangewakkerd door het ontsnappende gas. Met enige schuim- blusapparaten werd de brand geblust. De schade is gering. d0NDERDAG 28 NOVEMBER 1957 vochten tijd, dat iedereen die mens is, zich menselijk mag gedragen binnen de perken der beleefdheid, moraal en wet. Dat is een grote winst, vergeleken bij vroegere de cennia. Er zijn ons schellen van de ogen gevallen en dat heeft het de leiders onder ons weliswaar moeilijker gemaakt, leiding te blijven geven, doch aan de andere kant onze keus van leiders vergemakkelijkt. Tot op zekere hoogte, al thans. Want we zijn nog lang niet alles kwijt, wat de pure menselijkheid verhult met het doel, de schijn van belangrijk heid en grootheid te verhogen. Sommige erfelijkheden blij ven nog steeds gehandhaafd als versierselen ener gewich tigheid, zonder dat zij aan het zuivere gewicht iets kunnen toedoen. Gewoon mens zijn is een moeilijke kunst. Sommige ambten hebben een gewichtig kleurtje nodig om hun be oefenaren de belangrijkheid te verlenen, die zij zo brood nodig hebben. Soms werkt dat kleurtje lachwekkend en dan is het tijdstip gekomen, er afstand van te doen. Op nog niet zo heel oude foto's van militaire schouw spelen kan men nog de enor miteiten bewonderen, waar mee hooggeklommen militai ren van veertig jaar geleden probeerden boven hun sol daten uit te steken. Zij tooi den zich daartoe met blinken de helmen, die hun schedel- He invoering van de maximum snelheid voor motorrijtuigen op 1 november van dit jaar heeft vooraf enige discussie moeten doorstaan, doch werd door de minister van Verkeer (en Waterstaat) met een enigszins verrassende voortvarendheid doorgevoerd, ondanks het feit dat talrijke bezwaren van particuliere organisaties „•aren kenbaar gemaakt. pe resultaten van deze nieuwe snel- I heidsbepalingen kunnen pas op lange (ermjjn in statistische cijfers worden uit gedrukt, doch de indruk van het publiek is in het algemeen toch wel, dat de ver keersveiligheid erdoor verhoogd is. Het ministerie van Justitie, dat gedu rende de eerste veertien dagen een lande lijke enquête via de politie-instanties heeft gehouden, heeft deze indruk ook, ofschoon men daar zeer voorzichtig is met conclusie over een zo kort tijdsbestek. De KNAC. die al eerder tegen de manier van aanduiding heeft geageerd, heeft zich niet over deze kant van de kwestie uitgelaten. We 1 heeft deze organisatie zich opnieuw met een adres tot de minister gewend ten aanzien van de aanduiding der verbods bepalingen, die volgens het adres tot vele klachten aanleiding heeft gegeven. En terecht. In dit opzicht moeten wij de KNAC volmondig gelijk geven en onge twijfeld zijn ook de politiële autoriteiten tot de bevinding gekomen, dat de aandui ding alles te wensen overlaat. De doeltref fendheid van de snelheidsbeperking is door tleze nalatigheid aanzienlijk verminderd en het is zeer jammer dat de minister, bij zijn voortvarendheid ten aanzien van de invoering der bepalingen, niet dezelfde doortastendheid aan de dag heeft gelegd ten opzichte van de bebakening der wegen. Er is een chaos ontstaan in aanduidingen en in de meeste gevallen is er van een enigszins voldoende aanduiding geen sprake. Vooral ook met het oog op het komende toex-istenseizoen, als grote hor den vreemdelingen onze wegen binnen trekken, is een spoedige voorziening ten zeerste gewenst. Er zal een uniformiteit in snelheidsaanduidingen moeten komen, die landgenoot en vreemdeling ondubbel zinnig, bij dag zowel als bij avond, in kennis stelt van de snelheid waarmee hij op onze wegen mag rijden. Wij kunnen ons niet voorstellen dat deze voorziening - die toch reeds bij de invoering der snelheidsbepalingen in kannen en kruiken had moeten en kunnen zijn grote hoofd brekens kan kosten. De KNAC geeft in haar adres een duidelijke handleiding daartoe, die internationaal aanvaard is en niemand meer in het ongewisse zal laten, als zij consequent wordt toegepast. Een andere aanmerking van de KNAC, namelijk dat er zo weinig gebruik wordt gemaakt van de „uitwijkmogelijkheid" om binnen bebouwde kommen 70 inplaats van 50 km toe te staan, willen wij niet onvoor waardelijk steunen. Wel lijkt het ons toe dat in sommige gevallen, waar bebouwde kommen zich op korte afstand herhalen langs een doorgaande verkeersweg, als de veiligheid 't toelaat, deze uitwijkmogelijk heid zou kunnen worden toegepast inplaats van het thans veelvuldig voorkomende verschijnsel, dat „om de haverklap" 50 moet en 70 mag worden gereden over korte afstanden. Het is te hopen dat de minister van Verkeer (en Waterstaat) de vervolmaking van zijn maatregelen spoedig ter hand zal nemen, opdat het effect ervan des te sneller duidelijk merkbaar zal zijn. Er bestaat een toenemende vrees voor werkloosheid tengevolge van de rege ringsmaatregelen ter beperking der be steding. Ofschoon de regeringswoordvoer ders over dit onderwerp tot dusver tame lijk optimistische uitlatingen hebben ge daan, neemt de bezorgdheid ook in rege ringskringen toe. Het gevaar is niet denk beeldig, dat de regering in de toekomst voorzieningen zal moeten treffen in de vorm van aanvullende wei-ken, om de werklozen op te vangen. Wij hebben begrip voor de moeilijkhe den, die deze ontwikkeling voor het minis terie van Sociale Zaken meebrengt, doch wij vragen ons af wat het nut van de be stedingsbeperking zal zijn, wanneer het aan de ene kant bespaarde geld door niet uitvoering van urgente werken aan de andere kant moet worden uitgegeven aan de uitvoering van niet-urgente wer ken in het kader van wat vroeger de DUW heette. De moi-ele gevolgen van een toe nemende werkloosheid laten wij dan nog buiten beschouwing, doch men behoeft rich niet te verhelen dat deze op het ge hele arbeidsproces van grote invloed zul ten zijn. Het zou dringend geraden zijn otn, vóór het zover komt, het beleid ten aanzien der bestedingsbeperkingen te her ben om het kwaad der werkloosheid te voorkomen, inplaats van naderhand met kostbare voorzieningen te trachten het te herstellen. De minister van Binnenlandse Zaken, bezitsvorming en PBO, mr. A. A. M. ^truijeken, zal zijn reeds eerder aange kondigde uiteenzetting inzake enkele as pecten van de rentespaax-bi-ieflening 1957, uitgegeven door de Bank voor Nederlandse Gemeenten, geven op vrijdag 29 november 'e 19.15 uur over beide zenders Hilversum. Van onze Haagse redactie) Twee Amsterdamse inbrekers, die in augustus en september in de hoofdstad talrijke inbraken zouden hebben gepleegd onder meer bij een juwelier aan de Ceintuurbaan stalen in de ochtend van 8 oktober uit een vitrine aan de Piet Hein- straat in Den Haag een grote hoeveelheid hex-enkleding. Op 16 oktober ging het twee tal weer naar Den Haag om te trachten de in Amsterdam gestolen sieraden aldaar aan de man te brengen. Zij bezochten daartoe vele juweliers in Den Haag, die echter niet genegen bleken de siei-aden te kopen. Een voorbijganger, de Amsterdamse in genieur J. L. zag in de Boekhorststraat een van de inbrekers winkel in, winkel uit gaan. Dat wekte zijn achterdocht. De in genieur spi-ak de inbreker aan, deed zich voor als rechercheur van politie en „ar resteeerde" de man ter plaatse. Totaal ovei-bluft liet de inbreker zich meenemen naar het hoofdbureau van politie. Een deel der in Amstei-dam gestolen kostbaar heden werd in zijn zakken gevonden. De andere inbreker werd twee dagen later gearresteei-d in het huis van een kennis in de Piet Heinstraat in Den Haag, waar hij de gestolen herenkleding in be waring had gegeven. Toen hij de buit wil de halen werd de Amsterdammer door twee rechei-cheurs, die door de kennis wa ren gewaarschuwd, gearresteerd. Deze inbreker vex-klaarde dat hij het leeuwendeel der in Amsterdam gestolen juwelen op 16 oktober voor vele honderden guldens had verkocht aan een Haagse koopman in tweedehands goederen. Onmiddellijk arresteerde men de koop man die toegaf dat de inbreker hem siera den te koop had aangeboden. Hij ontkende echter dat er een koop tot stand gekomen zou zijn. Een huiszoeking bij de koopman leverde slechts een kostbare aans.teker op, die volgens de Amstcx-damse inbreker ook tot de buit behoord zou hebben. Ondanks het bezwarende materiaal is de koopman dinsdag door de raadkamer van de Haagse rechtbank, na pleidooi van mr. M. H. Huygens, onmiddellijk in vrijheid gesteld. De uitnodiging, welke mevrouw D. Drost-Posthuma uit Leeuwarden, de vind ster van de door Koningin Juliana ver loren broche, zou hebben ontvangen om zaterdag naar Soestdijk te komen om haar dank in ontvangst te nemen, blijkt op een „grap" te berusten. Enkele familieleden uit Harlingen hebben namelijk de invitatie- brief, die de schijn had van echt te zijn, aan de familie Drost in Leeuwarden ge zonden. De brief was in Soestdijk gepost. De op de enveloppe geplakte postzegel had argwaan kunnen wekken. Erg dank baar is de heer Drost zijn familieleden, die hem deze poets hebben gebakken, niet. In de Zwitserse plaats Morat, waar hij sinds enige jaren woonde, is ovex-leden mr. dr. W. I. Doude van Troostwijk, laat stelijk Nedei-lands gezant in Zwitserland. De heer Doude van Troostwijk is 89 jaar geworden. In 1901 trad hij bij het departement van Buitenlandse Zaken in dienst. In 1908 werd hij gezant in Lissabon, in 1911 in Madrid. Van 1913 tot 1924 was hij chef van het ka binet van de minister van Buitenlandse Zaken en chef van de politieke afdeling. Van 1924 tot 1934 was hij gezant in Bern. Een groep van tien man keukenpersoneel van het Holbeinrestaurant te Rotterdam heeft de prijs van 50.000 in de Staats loterij gewonnen op een heel lot. ADVERTENTIE Hé Lekkerman, let op )e dobber man! In cellofaan verpakt Woensdagmiddag kreeg men in de Twee de Kamer bij de behandeling van de be- troting van Sociale Zaken twee „maiden- speeches" te horen. Aldus de gangbare en niet goed te vertalen uitdrukking voor een voor het eerst door een Kamerlid in de openbare vergadering ten beste gege ven betoog. Soms komt het wel voor, dat een afge vaardigde, die aldus de parlementaire vuurdoop heeft te ondergaan, zich wat zenuwachtig toont. Dat was mejuffx-ouw mr. Lemaii-e (P. v.d. A.) evenmin als de heer Zwanikken (K.V.P.). Geen van beiden had hiervoor ti-ouwens reden, want bei den zijn goed thuis in tal van vraagstuk ken, die juist bij de begroting van minis ter Suurhoff ter sprake komen. In de avondvergadering stond de mi nister alleen bij het vraagstuk van de af nemende wei-kgelegenheid stil. Hij stel de de zaken zeker niet rooskleuriger voor dan ze zijn. Hij gaf de Kamer de stellige verzekering, dat als het straks tot werk loosheid van enige omvang van beteke nis mocht komen iets wat nog niet met zekerheid te voorspellen valt de regering zich met alle middelen zal in spannen ter bestrijding daarvan. „Met alle middelen," dus ook met werken, die eventueel heel wat geld zullen kosten: een andex-e conclusie kan men uit zulk een nadrukkelijk uitgesproken toezegging moeilijk trekken. In het begin van zijn uiteenzettingen heeft minister Suurhoff de legende de kop ingedrukt als zou hij het wetsontwerp in zake de kinderbijslagverzekering niet me de ondertekend hebben voor zijn de partement staat er alleen de naam van J. G. Suurhof de staatssecretaris onder omdat hij er zelf niet zo bijster gelukkig mee zou zijn. Het betreft hier slechts een sinds jaar en dag bestaande werkvex-deling op Soci ale Zaken, zij wil, dat in het algemeen verzekeringsontwerpen tot het arbeidsveld van de staatssecretaris behoren. Het is dan niet de gewoonte, dat zowel de minister als de staatssecretaris, die trouwens op- tx-eedt onder verantwoordelijkheid van de ministei-, er beiden hun handtekening on der plaatsen. In verband met de pcrsoneelssituatie bij Werkspoor-Utrecht deelt de directie mede dat het te voorzien was, dat na het bijzonder grote aantal opdrachten van de laatste tien jaren, speciaal op het gebied van rollend materieel, een dergelijke ac tiviteit niet ongestoord kon blijven voort bestaan, tenzij belangrijke exportorders konden worden verkregen. De concurrentie op de wereldmarkt voor het in de laatste tijd geringe aantal exportmogelijkheden is zeer zwaar. In toenemende mate wordt hiervoor finan ciering gevraagd. Bovendien heeft ook de bestedingsbeperking haar invloed op de binnenlandse afzet. Overigens zijn er in de laatste jaren en voor de toekomstige tijd enkele verheugende tendensen waarneembaar voor nieuwe produktie- mogel ijkheden, waarbij onder andere wordt gedacht aan de toepassing van kunststoffen op diverse terreinen en werkzaamheden "oor de aardolie- en che mische industrie. Het zal echter nodig zijn met name in de sector van het rollend materieel het personeel in te krim pen. Zo zullen in ieder geval tot het ko mende voorjaar boven het natuurlijke verloop, dat normaal plaats vindt een vier a vijfhonderd man uit het bedrijf moeten worden genomen. Besprekingen met diverse instanties zijn, en zullen, hiertoe worden gevoerd. Laatst zag ik ergens een foto van een minister, die een slor dig lapje om de top van zijn wijsvinger had en dat her- innerde me op weldadige wijze aan het feit, dat een mi nister tenslotte ook maar een mens is. Nu en dan heeft men dergelijke correcties op het dagelijkse denken nodig, om dat men anders in misver standen gaat leven ten aan zien van de pure menselijk heid, die altijd en overal aan wezig blijft doch vaak ver stopt raakt achter gewichtig heden. De minister met het lapje kennelijk een doekje voor het bloeden had misschien willen voelen of zijn jongste spruit reeds tandjes kreeg. Een zuiver menselüke geste in alle ondei'delen. Het hebben van spruiten en het voelen naar tandjes is zó gewoon, zo alledaags, dat men ten on rechte geneigd zou zijn deze mogelijkheden bij een minis ter afwezig te achten. De spruit in kwestie had blijkbaar tandjes. Men kan het bovenstaande beschouwen als een symp toom van de onaangename neiging der mensheid, om de groten in haar midden te om ringen met een mythe van ongewoonheid een soort kamerscherm van onmense lijkheid, waardoor de betref- fende figuren worden ont trokken aan het noi'male men selijke verkeer en verheven worden tot vreemdsoortige, zwevende wezens van vlees- noch-vis, die zich hebben ont worsteld aan alle kleine be sognes en hebbelijkheden, waai-aan de massa der gewone mensen lijdt. Het is een dankbaar en nut tig werk, zich altijd en overal terdege de pure menselijkheid te realiseren van allen, met wie men in het. leven in aan raking komt of het nu le raren op het gymnasium, chefs op kantoren of minis ters tijdens audiënties zijn. Het is uitei-aard moeilijk, zich te onttrekken aan een impo nerende verschijning welke rust op een basis van grote bevoegdheid of faam doch het is verkeerd daaraan tezeer toe te geven en in het stof te kruipen van onderdanigheid; want de gang van zaken op de wereld van vandaag is niet meer afhankelijk van de vroegere verhouding „Mees- ter-en-knecht", doch van een reëel begirip voor elkanders capaciteiten, verantwoorde lijkheden en bevoegdheden. De mythe is uitgestorven. Het aui'eool heeft afgedaan. Niemand kan méér gewicht aan zijn eigen pex-soonlijkheid toevoegen dan deze persoon lijkheid aan reëel gewicht be zit. Het heeft geen zin. mensen in gegalloneerde uniformen of deftige slipjassen belang rijker te achten dóór dat uni form of die jas zij zijn slechts belangrijk als persoon lijkheid, of zij zijn het niet. Vandaar, dat een staatssec retaris en een president van het Hof heden ten dage zon der bezwaar in een zwem broekje aan het Zandvoortse strand kunnen verwijlen en dat een vrouwelijke minister zonder aan waardigheid te boeten een hoedje met een rose bloempje kan dragen. Vandaar ook, dat een generaal ï'uiterlijk mag bekennen, last van darmcatarre te hebben en dat de voorzitter van de Eer ste Kamer openlijk de trein mag missen. We leven in een zo vrijge- dak reeds aanzienlijk ver hoogden, doch bi-achten daar enboven nog een vederbos aan, die hun persoonlijkheid met ongeveer een halve meter verlengde en waartoe aan de foto's te oordelen een niet gering aantal hanen hun ti'olse staarten hadden moe ten afstaan. Er is bij mij de gedachte ge rezen dat bijvoorbeeld de be faamde vorst van Italië, Vic tor Emmanuel, des avonds in bed een afmeting moet hebben vertoond die miljoenen hees- geschi-eeuwde Italianen uit die tijd volkomen zou hebben gedesillusioneex-d. Ontdaan van stalen deksels en vederbossen en opgevulde uniformjassen zou het opper commando van het Duitse le ger in 1914 geleken hebben op een gezelschap ouden van da gen in een consultatiebureau. En het is de grote vx-aag, of de soldaten zó enthousiast achter dit gezelschap naar Verdun zouden hebben ge- marcheerd. De conclusie ligt voor de hand, dat onze tijd zich bezig gehouden heeft met afpellen. Talrijke mensen zijn uit hun imposante verpakking gewik keld en als gewone sterve lingen voor de taak gezet, die vroeger zoveel lichter was voor de martiale verschij ningen in goud en staal. Tal rijke hoogwaai-digheidsbekle- ders zijn met hun zuiver men selijke hebbelijkheden ten toongesteld en herkenbaar ge worden als doodgewone leden van het mensdom, aan wie niets vreemd is dat behoort tot. de status van Doorsnee. Het is trouwens verwonder lijk, dat in vroegere tijden zo veel lieden erin geslaagd zijn, de meest voor de hand lig gende veronderstellingen ten aanzien van hun gewoonheid aan de gedachtengang hunner volgelingen te onttrekken. Mensen, die zich verheven hadden tot halve godheden en op wier gebaar duizenden en duizenden in het stof knielden mensen en niets meer dan mensen nochtans, die als duimzuigende luierdragers in de wieg hadden gelegen en door een oudtante „lekkex-e hoopjes" werden genoemd. „Lekker hoopje" in kaplaar zen en uniform joeg jaren la ter miljoenen de doodschrik aan door woord en gebaar, van een hoog balkon af of op de eretribune van een stadion. Hoe anders zou de wereld geschiedenis zijn verlopen, als op de hoogtepunten van der gelijke vertoningen, bij de doodse stilte van e.en eerbie dig zwijgende massa, diezelfde oudtante ter plaatse zou zijn verschenen om het hemelhoge portret met de krachtige kop en de leidersogen te vervan gen door een evengrote foto van „Lekker hoopje", ei- naakt gelegen op een vacht en grijpend naar zijn eigen tenen. Natuurlijk kan men zeggen dat door alle tijden heen alle massa's blind en doof geweest zijn. Doch blind of doof, zij wax-en gewone mensen die wisten wat gewone mensen dienen te weten: namelijk, dat op aarde de betrekkelijkheid regeert en dat geen grootheid zo groot is of zij is uit kleinig heden opgebouwd. En wie de kleinigheden in het. oog houdt, herkent in alle grootheid de elementen die haar een waax-de geven, en de waardeloze papieren waarin zij soms tot een indrukwek kende surprise is vex-pakt.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 5