Horen en zien Derde TV-studio goedgekeurd EEN WOELIGE TIJD VAN NIEL Agenda voor Haarlem Het prinsje, dat niet lachen kon Minister Cals gaat leraren en onderwijzers werven Commerciële uitzendingen door Radio Nederland Wereldomroep Hij is tegen de „onderwijzersspelling Radio - televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Flauw en fantasieloos Voetbal in Wembley Gevaarlijk weer ABDIJSIROOP/: De radio geeft vrijdag T elevisieprogramma Boeiend tijdsbeeld Radio's verkocht tegen verlaagde prijzen Dordtse detaillist in het ongelijk gesteld Nederlandse tanker versperde Suezkanaal PIEKER TOCH NIET Première bij Nederlandse Opera uitgesteld Zeepost r ONS VERVOLGVERHAAL C^OR WERNER STEINBERG .J Minister Mansholt in Griekenland ENGELSE TAFELKLOKKEN Het komende weekeinde in Schouwburg en Concertzaal pONDERDAG 28 NOVEMBER 1957 Voor enigszins geroutineerde schouw- „bezoekers was het Engelse niemendal letje Een meisje om te stelen" van Jack PoDplëwell al een heel erg doorzichtig ge- een soort bloemlezing van effecten, Hie het OP het toneel alti-id hebben gedaan in de laatste tientallen jaren nog eens ?tra hun rendement bewezen. Maar zelfs L ongeschoolde televisiekijker zal zich woensdagavond bij het volgen van de uit ing door de KRO de gelukkige bezitter een voorspellende, althans vooruit- -iende geest hebben gewaand. Mede door Se volstrekt fantasieloze regie van Luc. van Gent fantasieloos bij de voorberei- fn<r met de spelers en bij het dirigeren van de camera's gebeurde er niets bij verrassing. Toen de heer Popplewell het denkbeeld üeea om een stuk te schrijven over een raei=je dat uit stelen gaat, heeft hij blijk baar gemeend als haar geestelijke vader haar voorbeeld te kunnen volgenEn- ijn er ontstaan de nodige verwikkelingen Sm'een avond onbenullig vol te praten, als zij terecht komt bij een beminnelijke jon gman, die haar inspireert tot gevoelens van liefde en de wens naar een beter leven. Voor de rest is men er getuige van hoe er gemanipuleerd wordt met juwelen, die niemand durft terug te brengen of te bezorgen bij de politie, die er bijzonder onhandig naar zoekt. Hoewel men alles ^makkelijk in drie of vier bedrijven had hunnen afhandelen, volgde er nog een vijfde, waarin een verloving verbroken en eer. huwelijk voorbereid werd. Misschien dat een sterke bezetting hier no® iets had kunnen redden. Ineke Brink en was vooral in het begin van deze (lauwe komedie heel aardig, maar kreeg daarna weinig anders te doen dan het ver vallen in herhalingen van dezelfde manier tjes en guitige blikken naar boven. Maxim Hamel speelde met een soort onverschil- 'igheid, die de toeschouwers als charme moesten uitleggen en Jan Blaaser was de in dergelijke stukken nu eenmaal onmis bare, onverstoorbare butler. Sigrid Koetse voldeed aan de eisen, die men mocht stel len aan een aristocratische jongedame met berekende naïeveteit Jacques van Bijlevelt karakteriseerde niet onverdienstelijk een bonkige edelman en Rob Milton typeerde een voorname delinquent met geen andere middelen dan zijn wenkbrauwen. Bert Dijkstra onderscheidde zich als de recher cheur door voortdurend uit het beeld te lopen. Niemand leek enige overtuiging te koesteren. Men geloofde zelfs de situaties niet. 's Middags was er een Eurovisie-uitzen ding van de Internationale voetbalwed strijd Engeland—Frankrijk op het scherm. Een uitzending, die op een aanmerkelijk hoger peil stond dan die enige tijd geleden uit Hamburg van de wedstrijd West-Duits land—Zweden. Er waren nu heel wat meer camera's die op het juiste ogenblik af gewisseld een uitstekend overzicht ga ven van de verrichtingen der spelers. Steeds op het juiste moment ook gaf men treffende close-ups, die niet alleen de vak maar ook de sportkennis van de camera mensen verried. Het commentaar van Aad van Leeuwen was plezierig om te horen: rustig en ook voor niet all-round voetbal kenners gemakkelijk te volgen. Beeldschermer ADVERTENTIE voor keel en lucht wegen. In een ver standig gezin staat nu een fles 'AKKER SIROOP HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 3.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.05 Gram. 10.25 Balletmuz. 11.00 Voor de rieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath, nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Promenade-ork. en solist. 14.45 Ac cordeon bas en gitaar. 15.00 Schoolradio. 15.30 Metropole-orkest en solist. 16.00 Voor de zieken. H.OO Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beurs ter. 17.45 Lichte muz. 18.50 Voor de jeugd. 19.00 Kieuws. 19.10 Comm. 19.15 Regeringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting. Serie: Wat biedt het nijverheidsonderwijs onze jeugd, IV. De her oriëntatie bij het lager technisch onderwijs, door 3. Ph. Hennequin, inspecteur N.O. 19.25 Rege ringsuitz.: Emigratiei-ubriek. Het emigratiepraat- k van H. A. van Luyk. 19.35 Verz. progr. voor de militairen. 20.05 Roulette. 20.30 Act. 20.45 De ge woneman. 20.50 Lichte muz. 21.30 De drie ikonen voor Nikola, hoorsp. 22.20 Klarinet en piano. 22.50 Hoe denken zij over het Katholicisme en over de Katholieken?, causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Jazzmuziek. HILVERSUM II 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 910 Schoolradio. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Voor de neken. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Bariton en Piano. 11.40 Gram. AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. '2 50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Orgelspel. 13.35 Strijkork. 13.55 Beurs ter. 14.00 Gram. 14.15 Litterair progr. 14.35 Gram. 14.55 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. '6.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 i-nstr. trio. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18,50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor te kinderen. 19.10 Meisjeskoor. VPRO: 19.30 Ca baret. 19.45 Nieuws, v. d. VPRO. 20.00 Nieuws. 20.05 Toneel uit de U.S.A. 20.15 Sopraan, mezzo- sopr. en piano. 20.35 Menselijke verhoudingen in Pc Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, jmis. 20.45 Mensen in het gezin, causerie. VARA: •1.00 Prikkebeen. 21.30 Etherforum. 22.10 Lichte muziek. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 terg om de mens, caus. Daarna: Avondwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Kamerorkest. BRUSSEL 324 M. 12.00 Omr.orkest. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 wam. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nieuws. ''•10 Gram. 17.15 Omr.ork. 17.45 Duitse les. 18.00 fang en piano. 18.10 Caus. 18.20 Symf.ork. en so- uste. 18,30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Symf.ork. (In de pauze: Kunstkalei- boscoop. 21.30 Volksmuz. 22.00 Nieuws. 22.11 Jazz- muz. 22.45 Negro-spirituals. 22.55—23.00 Nieuws. NTS: 20.00—22.00 Zaalsportparade. De belangrijkste vier punten uit de Me morie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de begroting voor 1958 van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen (onderdeel radio en televisie) betreffen de omroepwet, waarvan slechts wordt meegedeeld dat het ontwerp zich thans in een vergevorderd stadium van voorbereiding bevindt, de toekenning van zendtijd aan politieke par tijen, de voorgenomen commerciële pro gramma's van de Wereldomroep en het- ge.en in Bussum met vreugde vernomen zal zijn de goedkeuring van de plannen voor de verbouwing en inrichting van een In de reeks tijdsbeelden, welke door de regisseur S. de Vries jr. voor de VARA worden samengesteld, kwamen woensdag avond de twintiger jaren aan de beurt. Onze belangstelling werd niet alleen ge wekt door de goede herinneringen aan soortgelijke vroegere programma's, maar ook door de omstandigheid, dat er zich een vergelijkingsmogelijkheid voordeed met de serie „Alsof het gisteren was" var) Alex de Haas, waarop dan ook een geestige toe speling werd gemaakt. De confrontatie viel overigens geheel ten gunste van de VARA-regisseur uit, waar voor twee oorzaken zijn aan te wijzen. In de eerste plaats bestrijkt „Zo waren de twintiger jaren" een breder gezichtsveld, waardoor aan het amusement uit die jaren een maatschappelijke, politieke en econo mische achtergrond wordt verleend, welke dit soort feuilletonnistische en anecdotische stof pas interessant maakt. Ten tweede is de verbindende tekst van S. de Vries vele klassen beter dan die van Alex de Haas. De laatste is voortdurend een babbelkous, S. de Vries jr. heeft werkelijk iets te ver tellen en te zeggen. Bovendien blijft zijn tekst zakelijk, hetgeen nog iets anders is dan droog, waardoor aan authenticiteit wordt gewonnen. Een ander opmerkelijk verschil zat in de presentatie der artisten: De Haas laat meestal oude teksten door thans werkende zangers voordragen, De Vries liet van Pruis, Derby, Bandy, Speen- hoff, Davids meer of minder schorre pla ten draaien, hetgeen de sfeer ten goede kwam. Het programma werd besloten met een opvoering van „Gerechtigheid" van John Galsworthy. Oppervlakkig gezien had men met een gemoderniseerde draak van het genre „De twee wezen" te doen, waarmee de „Gaslicht"-programma's werden be sloten. Toch wat dat meer schijn dan wer kelijkheid. Een Felix Pyat en zijn tijd genoten beschreven de ellende van hun dagen alleen om het publiek eens lekker te laten huilen. Bij Galsworthy overheerst de maatschappijcritiek, welke echter in een artistiek nog onvoldoende vorm is ver werkt, zodat de tendens er te zeer boven op ligt. Daar we dit stuk wel nooit meer in de schouwburg zullen zien daarvoor is ook het gegeven te zeer verouderd kan men de keuze van de regisseur slechts toejuichen. Voor het overige zien wij verlangend uit naar 4e volgende drie pro gramma's, die aan dat bewogen tijdvak worden gewijd. Golfbreker derde televisiestudio, het zogenaamde Eltheto-project. Over de toekenning van zendtijd aan politieke partijen werd nog niet met alle belanghebbenden overeenstemming bereikt. Het overleg wordt voortgezet. De minister geeft als zijn mening te kennen, dat de kiezer bij politieke voorlichting via de radio een direct persoonlijk belang heeft. Alle in de volksvertegenwoordiging zitting hebbende democratische partijen dienen van dit medium gebruik te kunnen maken, vooral omdat dit met enkele grote partijen reeds het geval is. De invoering van commerciële program ma's bij de Wereldomroep hangt samen met het gereedkomen van het nieuwe zen derpark en de studiobouw. De onafhanke lijke positie van de Wereldomroep behoeft hierdoor niet in het gedrang te komen, vooral omdat de inkomsten uit de commer ciële uitzendingen slechts een klein deel van de financiering van het totale pro gramma zullen vormen. De minister deelt in dit verband nog mee, dat ook de Radio- raad meent, dat de Wereldomroep niet uit de luisterbijdragen behoort te worden ge financierd. De president van de Dordtse rechtbank heeft in kort geding tussen de n.v. Philips en de radio- en televisiehandelaar B. L. te Dordrecht, die Philips radiotoestellen beneden de vastgestelde prijzen had ver kocht, de laatste in het ongelijk gesteld. De heer L. werd verboden, artikelen van Philips tegen lagere prijzen te verkopen, op straffe van een dwangsom van 2500.-. De president overwoog daarbij, dat de verkoopmaatschappij van Philips een zeer gesloten verkoopsysteem heeft en steeds haar algemene verkoopsvoorwaar- den laat gelden. De heer L., die zich erop beroepen had, dat hij nimmer recht streeks van de maatschappij Philips pro- dukten had betrokken, zodat hij niet con tractueel gebonden was en ook de ver koopvoorwaarden niet behoefde te kennen, moest desondanks bekend geacht worden met deze voorwaarden. Bovendien vond de president het onaannemelijk, dat de heer L. overjarige toestellen met slechts 20 per cent korting verkocht zou hebben, zoals deze had verklaard. Het 8819 ton metende tankschip „Purfi- na" is in het Suezkanaal tussen Suez en Ismailia ten gevolge van een motordefect aan de grond gelopen. De „Purfina" maakte deel uit van een konvooi dat in noordelijke richting door voer. Vaartuigen, die achter de „Purfina" kwa men konden ook niet verder. Twee sleepboten zullen trachten het tankschip los te krijgen. ADVERTENTIE DOCOCCCOCCOCOC<XO^COC<>XCCGC^OCCOOCCC<XOCCCCGCCCCCCCCCC^CCOCCCCCOCCC Occ OOOOOOOOC&XKnOOOQCOOO<XOQOOOQOOOOQ over de keuze van een geschenk Onze collecties bevatten zoveel aardige dingen, waarmee u ieder lid van het gezin dol en dolblij kunt maken. een snoes van een goud ringetje reeds v.af 19-75 een lief gouden armbandje close for ever v.a69.50 een pracht kloeke zegelring voor Heren v.af 29-75 een leuk gouden hangertje met collier v.a34.75 Wij kunnen u dit jaar een collectie voortoveren zoals u nog nooit gezien hebt. U weet het, een geslaaqde pakjesavond begint bij Door het grote aantal zieken onder de solisten is de directie van de Nederlandse Opera genoodzaakt de première van „De vier huistirannen" (I quattro rusteghi) van Wolf Ferrari, welke oorspronkelijk was vastgesteld op vrijdag 13 december, te ver plaatsen naar het volgend voorjaar. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vremeld. Argentinië: s.s. „Argentina" 2 dec. en s.s. „Highland Chieftain" 7 dec.; Austra lië: s.s. „Strathaird" 7 dec.; Brazilië: s.s. „Aldabi" 5 dec.; Canada: s.s. „Maasdam" 5 dec.; Chili: via New York 5 dec.; Indo nesië: m.s. ..Poelou Laut" 5 dec.; Neder landse Antillen: ms. „Artemis" 3 dec.; Nieuw Zeeland: via Engeland 7 dec.; Su riname: m.s. „Oranjestad" 4 dec.; Brits- Oost-Afrika: via Frankrijk 7 dec. Maar alle drankjes, die dokter Viegevalius voorschreef, hielpen evenveeldat wil zeggen: helemaal niets. En toch moest er iets gebeuren, om die vreemde kwaal van het prinsje te genezen. Toen bedacht dokter Vliegevalius iets anders. Hij ging naar de woonwagen van een troep circusmensen, die door het land reisden en overal voorstellingen gaven. En hij maakte een afspraak, dat zij in hun clownspakjes in het paleis een heleboel vrolijkheid zouden geven 14-15 ff de kleine zaak met de grootste keuze. 1UWELIERS - HORLOGERS Grote Houtstraat 49 Telefoon 20049 Haarlem TOX>C»»^*XXX>C»0COC00000O3COO3CC00OÏO»CO3CC<X>5CCCOCCOCOCCCCO3ODDC>CO5^>3CO0O30O^>C<>^^^5CXXO»5D55OCC0OC0CCCCCC«> Minister Cals stelt zich voor in de eerste maanden van 1958 een propaganda-actie te laten voeren voor het onderwijzers- en leraarsambt. Deze actie zal worden ge voerd door de radio en met advertenties en dergelijke. Voorts zal hij ouders en verzorgers van de leerlingen van de hoog ste klassen van de scholen voor u.I.o. en v.h.m.o. schriftelijk wijzen op de beteke nis en de aantrekkelijkheden van deze ambten. Aldus deelt de minister mee in zijn memorie van antwoord inzake zijn begroting aan de Tweede Kamer. De minister verklaart geen voorstander te zijn van de „onderwijzersspelling". De voorstellen van de zijde van het lager on derwijs tot 'n radicale vereenvouding zou den tot zulke eigenaardigheden in de spel ling leiden, dat de minister deze als niet- aanvaardbaar van de hand moet wijzen. Ten aanzien van de verschillen in spel ling herinnert de minister eraan dat hij niet de bevoegdheid heeft een bepaalde toepassing aan het onderwijs voor te schrijven. Hieruit volgt, dat het ook niet mogelijk is de „ambtenarenspelling" aan „de" schoolspelling aan te passen. De minister acht het overigens raadzaam af te wachten, in welke mate een voorkeur voor de meer moderne schrijfwijzen zich bij 't onderwijs en in de vrije maatschap pij in de komende jaren zal ontwikkelen. Subsidies Bij de besnoeiingen van de subsidies op het gebied van jeugdvorming en volks ontwikkeling is het snoeimes en niet het hakmes gehanteerd, zegt minister Cals. Voorts deelt de minister mee, dat hij geen verhoging van de steun aan de amateu ristische kunstbeoefening kan verlenen door compensatie met andere subsidies. Met het oog op het semi-professionele karakter van de speelgroep Limburg kan hij de subsidiëring van dit gezelschap niet voortzetten als onderdeel van de steun aan het beroepstoneel. Hij wil echter na gaan of een subsidie kan worden verleend ten laste van de afdeling jeugdvorming en volksontwikkeling. Geen sportnota De minister zal vooralsnog geen nota over de lichamelijke opvoeding en de sport bij de Tweede Kamer indienen. Het is hem onder de huidige omstandigheden niet mogelijk, met voldoende zekerheid aan te geven op welke wijze en in welke mate de rijksoverheid in de eerstvolgende jaren in staat zal zijn bij te dragen aan een gunstige ontwikkeling van de lichame lijke opvoeding en de sportbeoefening. Om geen verwachtingen te wekken die in de naaste toekomst niet verwezenlijkt kun nen worden geeft de minister er de voor keur aan, met het indienen van een nota te wachten. Bestedingsbeperking Minister Cals meent dat de schade, aan onderwijs, kunsten en wetenschappen toe gebracht door de bestedingsbeperking, in de begroting tot een minimum is beperkt. Hij ontkent dat de druk van de bestedings beperking op de buiten het onderwijs lig gende sectoren zeer ongelijkmatig en daardoor niet rechtvaardig zou zijn ver deeld. Het is niet juist, aldus de minister, de bestedingsbeperking uitsluitend te be oordelen aan de hand van de vervallen of verminderde subsidies. Evenals zeer vele Kamerleden betreurt minister Cals het, dat één algemene com missie voor het georganiseerd overleg voor het gehele onderwijs tot dusver niet tot stand is kunnen worden gebracht. De moeilijkheden in dezen spruiten niet zo zeer voort uit het feit, dat 'n enkele groep niet voor een zodanige commissie gevoelt, als wel uit de omstandigheid, dat in de bijzondere commissies voor georganiseerd overleg voor de onderscheidene takken van onderwijs geen overeenstemming be staat ten aanzien van degenen, die van de algemene commissie dienen deel uit te maken, aldus de minister. Daar de mi nister de totstandkoming van een algeme ne onderwijscommissie noodzakelijk vindt, heeft hij in overleg met zijn ambt genoot van Binnenlandse Zaken onlangs een nieuw voorstel voor instelling van zulk een commissie doen uitwerken en in een concept-algemene maatregel van be stuur doen vastleggen. Dit concept wordt thans aan de bestaande commissies voor gelegd. Nadat deze hun advies hebben uit gebracht, hoopt de minister de vaststel ling van de algemene maatregel van be stuur op korte termijn te bevorderen. Ofschoon zich vele problemen en moei lijkheden voordoen bij de voorbereiding van het wetsontwerp, acht minister Cals het tot nu toe wel mogelijk, de hele mate rie van het voortgezette onderwijs in één wet te regelen. Als de belangrijkste moei lijkheden en problemen noemt de mi nister het vinden van een zodanige formu lering van artikelen, die thans in verschil lende redacties in de onderwijswetten voorkomen, dat zij alle vormen van voort gezet onderwijs bestrijken. Het opnemen van het nijverheidsonderwijs in een wet op het voortgezet onderwijs acht hij ge boden. Hoger onderwijs De minister verwacht, dat de commis sie die de wijziging van de hoger-onder- wijswet voorbereidt, zo tijdig gereed zal zijn met haar werkzaamheden, dat het herziene ontwerp nog In de zitting 1958- 1959 zal kunnen worden behandeld. Dit ontwerp voorziet ondermeer in de moge lijkheid tot instelling van een baccalau- reaatsexamen aan de rijksuniversiteiten. De invoering van deze examens mag er niet toe leiden, dat de verkorting van de studieduur voor de doctorale examens in het gedrang komt. Over de verkorting van de studieduur zegt de minister, dat hij enerzijds tracht verkorting van de bestaande studierich tingen, waar mogelijk, te bevorderen en dat hij er anderzijds naar streeft de wet telijke belemmeringen tegen invoering van verkorte studies op te heffen. Verschillen de universiteiten blijken hieraan mee te werken. Over de salarissen van hoogleraren en wetenschappelijke ambtenaren wordt op gemerkt, dat onder de huidige omstandig heden een verbetering niet mogelijk is. Wel zal worden bekeken of voor enige ca tegorieën een verbetering mogelijk is. Er zijn dit jaar, zo zegt de minister verder, bij het departement geen berich ten binnen gekomen over excessen bij de ontgroening. V. 10. Het was een tijd, waarin men geloofde in een onein dige voorgang van het menselijk kunnen, in een uit eindelijke afgehele beheersing van de natuur. Het was een tijd vol adembenemende uitvindingen en ontdek kingen: James Watt construeerde de eerste stoom machine, Cartwright het eerste mechanische weef getouw. Lavoisier deed allerlei revolutionnaire din gen op het gebied van de chemie, Murdoch ontdekte het lichtgas, Vaughan de kogellagers, Senefelder ont wikkelde de steendruk, Sammering bouwde de eerste elektrische telegraaf, Stephenson de loko- motief. Fulton de stoombootDe hersens van hon derden, duizenden prominenten gaven de wereld een nieuwe gestalte. Wie zou hierdoor niét meegesleept worden? Overal ter wereld werden bankiershuizen op gericht en beurzen gebouwd, zelfs in Moskou. In die banken zaten de mannen, <"e cop wachtten, dat een of ander spitsvondig brein een nieuwe machine uit dacht, waarna zij die machine in veelvoud zouden laten vervaardigen, en in de wereld lanceren.. Zij zouden al deze vindingen financieren en er veel geld aan verdienen, zó veel, dat ze te slotte over keizers en koningen, over oorlog en vrede, met hun geld macht zouden heersen.. Dat Salomon Heine zich echtei niet met speculaties in aandelen inliet, had een andere reden; zijn ver vooruitziende blik had reeds de eerste sporen van on rust ontdekt als gevolg van de invoering der machine: opstanden van wevers in Silezië, betogingen tégen de machine in Engeland Deze onrust was inhaerent aan de machine zélf en bij elke nieuwe machine, die op de rnarkt kwam, zou er nieuwe onrust ontstaan.. De grote internationale markt.Dat was het werk terrein van Salomon Heine. Op deze markt had men geld nodig en dit geld kon men altijd bij Salomon Heine vinden, die een expert was op het gebied van buitenlandse valuta's, die tijdig wist te kopen en te verkopen. Hij had hiervoor de neus van een jachthond. Zou de dollar in New York stijgen? Dan zette Salo mon Heine een heel mechanisme in werking, orders en tegenorders voor koop en verkoop werden gegeven, en pas maanden later zou men tot dc ontdekking komen, dat het bankiershuis Heckscho- en Co weder om een geniale zet had gedaan, welke véél geld bin nenbracht. Salomon Heine leunde in zijn houten armstoel, die stellig niet zeer gemakkelijk zat. Hij sprak, met korte, afgebeten zinnetjes en fronste herhaaldelijk. In zijn machtige brein kregen de denkbeelden gestalte en hij toetst ze aan het scherpe verstand van Aron Hirsch, die tegenover hem zat. Deze kleine man is voor hem een soort zaken-geweten. Harry durfde nauwelijks adem te halen. Hij werd meegesleept door dit spel en zijn bewondering voor zijn oom kende geen grenzen. Zijn hart klopte sneller. Salomon hield op met spreken en richtte zich tot hem. „Laat ons even alleen, Harry! Je kunt op meneer Hirsch wachten in zijn kamer." Op zijn tenen verliet de jongeman het vertrek. Toen de deur achter hem gesloten was, vroeg Salo mon: „Wat is je eerste indruk, Hirsch?" Hij maakte een gebaar in de richting van de deur, waardoor Harry verdwenen was. Aron Hirsch trok zijn schouders op. Zijn mond werd een smalle lijn. „Wat moet ik zeggen? Ik heb hem gadegeslagen, toen hij n~g niet wist, wie ik was. Ik geloof niet, dat er een bankier in hem steekt." „Waarom?" Het was een koe'e zakelijke vraag, zoals Salomon Heine deze ook stelde als het ging over de betrouwbaarheid van klanten. Hirsch haalde nogmaals de schouders op. „Ik kan 't natuurlijk nog niet bewijzen. Maar ik heb er kijk op." Salomon Heine lachte. Met vertrouwelijke vriende lijkheid zei hij: „Ook zonder kijk op dit soort dingen, zou men tot die conclusie kunnen komen. Die jongen is een heel aardig ventje stellig intelligent maar zónder ernst." Hij zuchtte even en vervolgde: „Ik heb de indruk, dat hij teveel op mijn broer lijkt. Mijn schoonzuster is echter een zeer degelijke, flinke vrouw. Wat moest ik doen? Ik wilde neef Harry helemaal niet hier in Hamburg hebben! Allemensen, stel je voor, dat hij hier overal met mijn zakenrelaties in aan raking komt en dat hij mijn naam dragende, een mis lukkeling zou zijn. Dat 't hier net zo zou gaan als bij Rindskopf..! Hij heet nu eenmaal Heine en men zou zeggen: die neef van Heine.. Wat is dat voor stuk ongeluk? Als men bankier is, moet men op zijn naam passen. Zo'n deugniet kan je hier méér kosten dan wanneer je hem elders onderhield.." Hij scheen even te overleggen en ging dan door: „We zullen het zó regelen: mijn ieef krijgt geen enkel privilege. Ik geloof, dat hij ij del is. Hij moet 't dus niet al te gemakkelijk hebben. Zorg ervoor, Hirsch, dat hij 't zwaar krijgt. En verder., zorg er voor, dat hij er behoorlijk uitziet!" Ter verduidelijking voegde hij er nog aan toe: „Ik bedoel niet, dat hij veel geld in handen moet krijgen, maar breng zijn hospita aan het verstand, dat ze zijn spullen keurig in orde houdt. Natuurlijk zal ik hem zo nu en dan eens bij ons thuis moeten uitnodigen. Niet te vaak maar ook niet zó zelden, dat men mij erop aankijkt en zeggen zal: Salomon Heine wil zijn neef niet kennen, hij laat hem aan zijn lot over.. Ik zal voor hem zorgen op een manier, dat hij beseft, dat hij van mij afhankelijk is en mij dankbaar moet zijn. Aron Hirsch knikte. „Ik zal hem. inprenten, welke verplichtingen de naam Heine meebrengt." Harry Heine verliet avond aan avond dodelijk ver moeid het grote kantoorgebouw van Heckscher en Co, zonder te weten, wat hij de afgelopen dag nu eigenlijk geleerd had. Aron Hirsch zette hem iedere dag weer aan het werk, maar het waren onbelang rijke dingen, welke men hem opdroeg. Ze vereisten echter grote nauwgezetheid en vermoeiden hem in hoge mate. Aron Hirsch liet alles, wat hij deed, zorg vuldig controleren. Telkens weer zei de kleine man op zwaarwichtige toon: „Ik draag de verantwoording. Uw oom zegt altijd dat men als bankier ook met de kleinste onbelangrijkste dingen zorgvuldig moet zijn, er kunnen tenslotte miljoenen op het spel staan." Wanneer Aron Hirsch dergelijke verhandelingen te gen hem hield, had Harry de neigin om in te slapen. Hij had nog steeds neiging tot dromerijen. Amalie Heine had hij niet weergezien. Maar tijdens het saaie werk, dat hij moe-t verrichten, dacht hij her haaldelijk aan haar. Hij zag haar voor zich, vol be lofte en tegelijkertijd yol koele afweer. (Wordt vervolgd) Tijdens zijn bezoek aan Griekenland heeft minister Mansholt een krans gelegd bij de cenotaaf van de Nederlandse vrij willigers, die in 1826, toen Griekenland voor zijn onafhankelijkheid vocht, bij de verdediging van Missolonghi zijn gevallen. De burgemeester overhandigde de minis ter de gouden medaille van de stad. In zijn dankwoord zei minister Mansholt, de ze onderscheiding te willen beschouwen als een hulde voor het gehele Nederlandse volk. Minister Mansholt, die vergezeld wordt door de Griekse onderminister van Land bouw en de Nederlandse ambassadeur in Griekenland, de heer W. C. Posthumus Meyjes, heeft in een aantal plaatsen land- aanwinningswerken bezocht. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 DONDERDAG 28 NOVEMBER Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met „De grote liefde", 20 uur. Frans Halsmuseum: Kamermuziekavond m.m.v. Piet Honingh (klarinet) en Johan Janso- nius (piano), 20 uur. FILMS: Cinema Palace: „De avonturen van Ar- sène Lupin", a.l., 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Handelaren in meisjes", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De zi- geunerbaron", a.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Blake helpt een handje", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „A matter of life and death", 14 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Monpti", 18 jr., 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het eiland der pigmeeën", 14 jr., 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De ondergang van de Graf Spee", 14 jr., 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Brinkmann: Voor Geloof en Vriend schap, voordracht van Edward Rech M.A., uit Londen, 20 uur. Jeugdhuis aan de Ge dempte Oude Gracht: Forumavond van de Pacifistisch Socialistische Partij, 20 uur. Zuiderkapel: Afscheidsavond van heer en mevrouw J. Schultz-Baleine, die als zende lingen naar Nieuw-Guinea gaan, 20 uur. 29 NOVEMBER VRIJDAG Stadsschouwburg: De Nederlandse Co- medie met: „De grote liefde", 20 uur. Gro te Kerk: Beiaardbespeling door Arie Pe ters, 11.3012.30 uur. Frans Halsmuseum: Dr. A. L. Constandse over „Wereldgebeu ren van thans", 24 uur. TENTOONSTELLINGEN Huis Van Looy: Reprodukties naar wer ken van klassieke moderne meesters, 10 12.30 en 13.3017 uur. Galerie Espace: Schilderijen en gouaches van Jules Cha- pon, 1117 uur. FILMS: Cinema Palace: „Heerser zonder kroon", 14 jr., 14. 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „The true story of Jesse James", 14 jr., 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „De woesteling", 18 jr., 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Wolvin nen", 18 jr., 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Frou-Frou", 18 jr., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Monpti", 18 jr., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het teken van de luipaardmannen", 14 jr., 14.30 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „De half bloed van Saigon", 18 jr., 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Brinkmann: Een bijeenkomst van de Katholieke Reklasseringsvereniging, afde ling Haarlem, 20 uur. Brinkmann (voor zaal): Voor de Bond v. Nederlandsche Ar chitecten houdt professor Ir. J. H. van den Broek een lezing met projectie, 20 uur. Theosofia: mr. O. Iken spreekt over: „De boekrollen van de Dode Zee en de Es- seeërs, voor de Theosofische Vereniging, 20 uur. Zaterdag 30 november, Stadsschouwburg. 20 uur: Charlotte Kohier geeft nogmaals haar versie te zien van „Yvette' van Guy de Maupassant in de vertaling van Adriaan Morriën. Zondag 1 december, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft onder regie van Fons Rademakers een voorstelling van „Het ei" van Félicien Marceau in de vertaling van Remco Campert. Medewerkenden zijn onder an deren Truus Dekker, Guus Oster en Paul Huf.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7