ELNA Raad Haarlemmermeer besluit in beroep te gaan bij de Kroon Reeds 149 Hoe is de stand morgen? De Engelsman Rich sprak over het kerkelijk leergezag „DEZE KRISWELL PIJP" weegt slechts 22 gram Prijs f 19.75 Lezing voor Geloof en Wetenschap DRAIJER HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitbreidingsplan Rozenburg Welfare-bazaar in Marinehospitaal NAAIMACHINE UJWjjüna straat 68 Chr. Vrouwenbond herdacht mevrouw A. van der Vlugt Begrotingsvergadering van Heemstede op 19 december Meevaller van ruim drie miljoen gulden Aanvullende kredieten voor Openbare Werken B. en W. wensen Haarlemse kermis op de Baan Inbraken opgehelderd W. H. Snoek hoofd van de Bronsteeschool Onderwijsvoorstellen aan Haarlemse raad Accountant heeft zich te verantwoorden Kerstoratorium in Heemstede Snelle hulp voor ziek kind in Indonesiië Controleur H. J. van Vliet nam afscheid Sint Nicolaas bezoekt het Marinehospitaal Pacifistische socialisten hielden forumavond uystee wijnhandel Heeft U onze landzvijn wel eens geprobeerd Monteur veroordeeld tot zestig gulden boete B. en W. wensen liften in hoogbouw Bestuur Dierenbescherming incompleet Nogmaals: de nieuwe buslijn 2 NIEUWE UITGAVEN Ontspanningsavonden van Bond van Ouden van Dagen Leerlinge liep zware hersenschudding op VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 Met vijftien tegen negen stemmen heeft -e gemeenteraad van Haarlemmermeer donderdagmiddag op voorstel van enkele raadsleden uit alle fracties, behalve de V v.D., besloten in beroep te gaan by de Kroon'naar aanleiding van het onthouden van goedkeuring aan het raadsbesluit van 20 februari 1957 tot vaststelling van het uilbreidingsplan-in-onderdelen „Rozen- btirg". Bewoners van de buurtschap zullen weer hoop krijgen dat, als de plannen tot uitbreiding van het vliegveld Schiphol, waardoor een deel van Ryk zal moeten verdwijnen, verwezenlijkt wordt, zy zich in de omgeving kunnen vestigen. Thans moet afgewacht worden welk besluit de Kroon zal nemen. Intussen zullen de plan nen van Schiphol voortgang vinden, welke v0|gens de verwachting in 1960 gereed rullen zijn. Het besluit is genomen tegen het advies van de meerderheid van B. en W. in. Zij had meegedeeld dat het niet verantwoord geacht wordt de gemeenteraad aan te raden van het besluit van Gedeputeerde Staten in beroep te gaan. Actie van bewoners Namens de bewoners van Rijk hadden ds. H, P. Swets en anderen een brief aan de raadsleden gezonden, waarin vermeld stond: „De bewoners van Rijk zien de enige mogelijkheid van het voortbestaan van de gemeenschap van de door de uit breiding van Schiphol straks verdrevenen en van de achtergeblevenen in een her- Donderdagmiddag heeft de commandant van het marinehospitaal te Overveen, kapitein ter zee-arts Tj. A. de Haan, de de jaarlijkse welfare-bazaar in het zieken huis geopend. Kolonel De Haan achtte handenarbeid van groot belang, omdat de patiënten, die lang moeten liggen, niet alleen worden beziggehouden, maar het werk is tevens van veel betekenis bij de therapeutische behandeling der zieken. De beide welfare-leidsters, de dames M. C. Camphuynder en J. Peyrot hadden zich weer veel moeite getroost alles smaakvol te etaleren. Voor al haar werk met en voor de patiënten zei de comman dant de beide dames dank. Gisteren was er veel bezoek op deze tweedaagse bazaar, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de Welfare- afdeling van het Nederlandse Rode Kruis. ADVERTENTIE Off. Elna Dealer Tempeliers- JYHaarlem tel. K 2500-21164 Tijdens de in het Jeugdhuis aan de Don- kerelaan gehouden ledenvergadering van de afdeling Bloemendaal van de Neder landse Christen Vrouwenbond, waarbij ook afgevaardigden van de afdelingen Overveen en Heemstede aanwezig waren, heeft de vice-presidente, mevrouw B. J. A. Flach—Velthuis, de dezer dagen over leden presidente van de afdeling, mevrouw A. van der VlugtKruit, herdacht. De secretaresse mevrouw J. Lankamp Vader had namens de afdeling Bloemen daal de begrafenis van mevrouw Van der Vlugt op 't hervormde kerkhof te Nieuw- Stadskanaal bijgewoond. Zij deelde mee, dat aan de teraardebestelling een eenvou dige rouwdienst in het nabij gelegen •Jeugdhuis was voorafgegaan, die door ds. Wielinga uit Zeist, een vriend van ds. Van der Vlugt, was geleid. Een tuil witte serin gen en paarse chrysanten getuigden van een laatste groet van de leden van de af deling Bloemendaal aan haar zeer geziene presidente. Na de herdenking hield mevrouw A. E. NijenhuisWindgassen uit Amsterdam, wegens ziekte van de aanvankelijke spreekster, mejuffrouw G. S. Ch. Welling- hoff, een inleiding over „Practische sociale hulpverlening". Spreekster stelde, dat de clausule 1954, toegevoegd aan de statuten van de Nederlandse Christen Vrouwen hond nog niet voldoende leeft onder de leden. Oo de algemene vergadering in 1954 werd het voorstel aangenomen aan de doelstelling van de bond een derde punt toe te voegen, namelijk: het verlenen van practische sociale hulp. De directe aanleiding was het besluit van het Neder landse Vrouwen Comité, waarbij ook de N.C.V.B. is aangesloten, om te komen tot oprichting van een Federatie voor Vrou welijk Vrijwillige Hulpverlening. Zowel de protestantse als de r.-k. vrouwenorga nisaties in Nederland voelden wel voor samenwerking op sociaal gebied, maar met behoud van eigen zelfstandigheid. Deze hulpverlening nu is op drieërlei wijze uit te voeren: In de eerste plaats alleen wer den in federatief verband: vluchtelingen hulp, verkoop zomerzegels. kankerbestrij ding en reumafonds en een federatief op gezette bejaardenzorg; in de tweede plaats bet zelfstandig als organisatie ter hand nemen van enig sociaal werk als leken- bulp in ziekenhuizen, als gezinsvoogdes- sen, huisbezoeksters voor reclassering en dergelijke en tenslotte de hulp voor eigen jeden, bijvoorbeeld door een plaatselijk bemiddelingscentrum voor onderlinge nulpverlening. datum van de begrotingsvergadering der Heemsteedse gemeenteraad is thans de finitief vastgesteld op donderdag 19 de cember des morgens om half tien. bouw van huizen, bedrijven, een kerk en een school in de omgeving van de Kruis weg. Zonder een dergelijke herbouw zal het noordoostelijk deel van Haarlemmer meer geestelijk, cultureel, sociaal en econo misch ontwricht worden. Moet een ge meenschap van loyale burgers, die toch al door de komende onteigeningen gedupeerd zullen worden, door een starre doorvoering van bepaalde planologische inzichten, nu per se verder leed berokkend worden door hun de vestiging, daar, waar zij dit wen sen, te onthouden? Het voortgaan van de tijd tijdens de beroepsprocedure zal geen enkel nadelig gevolg hebben. Er is voor de herbouw van Rijk geen ander plan, waar van de uitvoering vertraagd zou kunnen worden. De ingezetenen doen een dringend beroep op de raadsleden te besluiten in beroep te gaan bij de Kroon." ADVERTENTIE V OOR 'n UUBWEBK Chroom dames POLSHORLOGES v.a. 27.75 Doublé dames POLSHORLOGES v.a. ƒ54.75 Gemeentedienst 1955 Aan de Haarlemse raad is aangeboden de gemeentelijke rekening van inkomsten en uitgaven van het dienstjaar 1955, waar uit blijkt, dat het werkelijke resultaat van deze rekening voor wat betreft de gewone dienst een batig saldo van f 1.290.853.82 aanwijst. Voor wat betreft de kapitaal- dienst sluit zij met een gelijk bedrag aan inkomsten en uitgaven. Tengevolge van bedragen, die voor dat jaar bij het sluiten van de dienst nog moesten worden betaald, respectievelijk moesten worden ontvangen, wijkt het ba tig saldo van de gewone dienst iets af van het aanvankelijk vastgestelde van f 1.116.093.04. Vergeleken met het op de primitieve be groting geraamde tekort van f 1.890.000 be tekent dit een meevaller van f 3.180.853,82. B. en W. van Haarlem vragen de raad in zijn vergadering van woensdag» 4-- decern f: ber een aantal aanvullende kredieten voor bepaalde objecten, waarvan het oorspron kelijk verleende krediet niet toereikend ié geweest. Zo vragen B. en W. een verhoging van de verleende subsidie van f 6.745 tot f 8.614,60 als bijdrage van de restauratie van het perceel Buitenrustlaan 29, het zo genaamde Kleine Paviljoen. Het op 8 februari 1956 beschikbaar ge stelde krediet van f 98.000 ten behoeve van de bouw van een buurtcentrum nabij de Prinsenbrug zou moeten worden verhoogd met een bedrag van f 6.000. B. en W. vra gen de raad dit bedrag te voteren. Voor het aanbrengen van een centraal antennesysteem voor 60 woningwetwonin gen aan de Einsteinstraat waarvoor inder tijd f 6.344 is gevoteerd - is f 606 meer nodig. Ook voor dit bedrag vragen B. en W. de medewerking van de raad. Een bedrag van f 7.500 wordt gevraagd voor de uitbreiding van de telefooninstal latie voor het gebouw Raamsingel 12, dat binnenkort in gebruik zal worden geno men voor de gemeentelijke dienst van sociale zaken. Voorts stellen B. en W. voor de ontrui mingstermijnen voor zes onbewoonbaar verklaarde woningen met twaalf maanden te verlengen. Het zijn de percelen: Brou wersstraat 55f en 55h, Burgwal 99, Leidse- vaart 510, Zonnesteeg 10 en Lange Heren- vest 44. B. en W. van Haarlem zyn voornemens een pre-advies aan de raad uit te brengen, volgens welk als terrein voor de kermis zal worden aangehouden de Baan en het grasveld op de hoek van Baan en Kleine Houtweg. Het zou in de bedoeling liggen de kleinere kermiskramen zó te plaatsen, dat de ach terzijden aan de kant komen te liggen van de huizenrij aan de Baan. De grotere kermisvermakelijkheden zullen dan worden geplaatst op het grasveld op de hoek van de kleine Houtweg. Op deze wijze zal de rijbaan langs de huizenrij vrijblijven. In tegenstelling tot andersluidende be richten zal dit pre-advies pas in de raads vergadering van 18 december aan de orde komen. De Amsterdamse politie heeft een een- endertigjarige elektrisch lasser uit Haar lem aangehouden die op heterdaad be trapt werd bij diefstal van goederen uit een auto in de hoofdstad. Het bleek dat hij tevens verdacht werd van inbraken te Haarlem en daarom is hij ook door de Haarlemse recherche verhoord. Hij be kende ingebroken te hebben in een winkel van een poelier op de Gedempte Vol dersgracht, waarbij de buit f 336 bedroeg, in een woning aan de Brouwersstraat, waar een bedrag van 35 vermist werd en van een poging tot inbraak op de Leid- sevaart. Ook vertelde hij schuldig te zijn aan een diefstal in de Voorzorgstraat in 1956. De buit was 74. Hiervan was geen aangifte gedaan bij de politie. Tijdens de donderdagmiddag gehouden vergadering van de Heemsteedse gemeen teraad werd met algemene stemmen de heer W. H. Snoek benoemd tot opvolger van de heer D. de Boer, als hoofd van de Bronsteeschool. De heer Snoek is thans nog onderwijzer aan de openbare „Hannie Schaftschool" voor u.l.o. te 's-Gravenhage en hij was voordien hoofd van een u.l.o. op Aruba. B. en W. van Haarlem vragen de raad een krediet van f 20.640 ter beschikking te stellen voor de aanvulling en vernieuwing van de inventaris van de gymnastiekzalen van de Dr. Bavinckschool, de Dr. A. Kuy- perschool en de Aeneas Mackayschool van de vereniging „Groen van Prinsterer". Een krediet van f 4.904 wordt gevraagd voor het aanschaffen van meubilair voor de r.k. school voor voortgezet gewoon lager onderwijs aan de Eemstraat 2 en 15. Voor de aanschaffing van meubilair, leer- en hulpmiddelen voor de voorlopig in noodlokalen ondergebrachte r.k. Kardinaal de Jongschool vragen B. en W. £21.640 en voor het aanschaffen van boeken ten be hoeve van de r.k. school voor uitgebreid lager onderwijs, die binnenkort aan de Planetenlaan wordt gevestigd, f 2.076. Zoals gemeld is zal de Haarlemse recht bank maandag in een extra-zitting de zaak behandelen tegen een vierenvijftigjarige accountant uit Haarlem die reeds negen maanden in voor-arrest is. Het onderzoek heeft geruime tijd in beslag genomen. In de dagvaarding is hem ten laste gelegd het doen van foutieve opgave aan de belastin gen en het doen van verkeerde aangiften namens cliënten. Er zijn zestien getuigen gedagvaard. De Heemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging zal woensdag 11 en donderdag 12 december in het Minerva Theater in Heemstede uitvoeringen geven van de can tates 1, 2, 5 en 6 uit het Kerstoratorium van Johann Sebastian Bach. Als solisten treden hierbij op de sopraan Elly Ameling, de alt Aafje Heijnis, de tenor Han le Fèvre en de bas Hans Wilbrink. Tevens wordt medewerking verleend door de clavecinist Hans Philips en het Amsterdams Bach- orkest onder leiding van Simon C. Jansen. Woensdag kreeg de stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" in Den Haag een dringend verzoek van dokter Van der Ploeg in Bogor (Indon.) om een zeldzaam geneesmiddel, dat in Indonesië niet ver krijgbaar is, snel aan hem op te zenden. De arts had dit middel nodig voor een negenjarig kind van de Nederlandse familie F. Ch. V. in Bogor, dat ernstig ziek is. Het gelukte de stichting het geneesmiddel in Zweden te bemachtigen. Het zal vanavond naar Djakarta worden verzonden. ADVERTENTIE f ■Indien niet KRISWELL is GENIETEN van een pijp van super kwaliteit KRISWELL is VEDERLICHT KRISWELL ls heerlijk KOEL en DROOGROKEN KRISWELL maakt u tot Pijp-liefhebber verkrijgbaar by uw winkelier: Imp. BIMALT, Den Haag - Telefoon 859215 ADVERTENTIE PLANT NU voor de winter invalt. BOOMKWEKERIJ HERENWEG 103 B Heemstede, Tel. 36301 Een groot aantal belangstellenden en een lange rij sprekers hebben vanmorgen afscheid genomen van de heer H. J. van Vliet, controleur bij het Staatsbedrijf der Posterijen, Telegrafie en Telefonie die met het oog op het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid nam van de P.T.T. De heer L. Loos, de opvolger van de heer Van Vliet, heette alle aanwezigen bijzonder hartelijk welkom en vervolgens kreeg de heer F. A. Hofman, hoofddirec teur van de Posterijen de gelegenheid de loopbaan van de scheidende controleur, eerst van 1923 tot 1947 bij de Grafische Inrichting Joh. Enschedé en Zonen n.v. en daarna bij het Staatsbedrijf der P.T.T. De heer Hofman verklaarde altijd bijzon der grote waardering te hebben gehad voor de wijze waarop de heer Van Vliet zijn technische en ambtelijke eigenschappen heeft kunnen ontwikkelen ook in tijden van bijzonder grote haast en hij sprak als zijn mening uit dat de uitstekende ver houding tussen de directie en het perso neel van „het huis" Enschedé daar zeker de oorzaak van was. Voorts deelde de heer Hofman nog mede dat er was besloten de heer L. Loos als opvolger van de heer Van Vliet te benoe men en tenslotte overhandigde hij de scheidende controleur een aantal foto's van een directie-bijeenkomst. De president-directeur van de Grafische Inrichting Johan Enschedé en Zonen n.v., de heer B. F. Enschedé, ging in zijn toe spraak terug tot 1923 toen de toen nog zeer jeugdige Van Vliet bij de afdeling laboratorium in dienst trad. Deze gewich tige stap is, aldus de heer Enschedé, ken merkend voor de heer Van Vliet die altijd tot de kern van de zaak wilde doordringen en om hem de gelegenheid te geven ook na zijn pensionering daar in door te gaan bood hij de heer Van Vliet een vieren- twintigdelige Engelse encyclopedie aan. De heer T. de Jong, hoofdinspecteur van 's Rijks Belastingen dankte de scheidende controleur namens het ministerie van Fi nanciën voor de vlotte wijze van samen werking en in dezelfde geest liet de heer drs. Tolenaar, sprekend namens het mi nisterie van Economische Zaken zich uit. De heer P. Ant.oniss.en, die het woord voerde namens het personeel herinnerde aan de vele veranderingen die in de loop der tijd op postaal gebied hebben plaats gehad en als dank voor de collegiale steun die het personeel voortdurend van de heer Van Vliet heeft ondervonden overhandig de hij een serie langspeelplaten. De heer F. Hartz, sprekend namens de naaste medewerkers, bood een aantal boe ken en een langspeelplaat aan en de heer Chr. de Moor, esthetisch adviseur van het Staatsbedrijf der P.T.T overhandigde ten slotte een persoonlijk geschenk. Nadat ook de heren J. Bethe, oud-con troleur, en L. Loos, de nieuwe controleur, nog enkele woorden hadden gesproken, kreeg de heer Van Vliet de gelegenheid in een uitvoerig dankwoord alle sprekers te beantwoorden. Daarbij verklaarde hij zijn werk steeds met het grootste plezier verricht te hebben en hij sprak de hoop uit dat het gezamenlijk personeel op de zelfde voet zou doorgaan. Voor de leden van Geloof en Wetenschap te Haarlem sprak donderdagavond in de Kroonzaal van Brinkmann de Engelsman Edward Rich M. A., die kortelings zijn ambt als Anglicaans geestelijke heeft neer gelegd na het schrijven van een boek over de vraag of er een spirituele autoriteit in de kerk van Engeland kan zijn of niet. De studie van dit probleem bracht hem name lijk tot de overtuiging, dat er een onfeil baar gezag dient te zijn om. de dynamische innerlijke waarheid van statische histori sche geloofsfeiten vrij te houden van cor ruptie; en die overtuiging bracht hem zo dicht bij het Rooms Katholicisme, dat hij het niet langer verantwoord achtte zijn ambt verder te blijven uitoefenen. Toen hem na drie jaar bleek dat zijn boek geen veranderingen in de Anglicaanse kerk veroorzaakte en enkele genadetekenen zijn laatste weifelingen deden verdwijnen, werd hij Rooms Katholiek. De heer Rich begon zijn lezing „My spiritual journey to Rome" met te vertel len over zijn diep gelovige ouderpaar, welks voortdurend streven naar het licht der waarheid tot een overgang leidde van persoonlijk interpreterend evangelisme naar het meer mythische Quakerdom. Dit bracht de zoon tot denken over het geloofs- gezag, waarbij vragen rezen als: hoe ge loofden de mensen vroeger, die de evange lies nog niet kenden. Er moet meer zijn in de kerk - dacht hij - dan de H. Schrift als alleen historisch verslag. Hij kreeg een afkeer van het gebrek aan een eenstem mige mening in de Anglicaanse kerk en het geflirt van die kerk na de eerste we reldoorlog met het modernisme, dat zelfs de historische waarheid van de openbaring ontkent. Hij vroeg, toen hij nog te Oxford studeerde, aan de latere Anglicaanse aartsbisschop William Temple een onder zoek te laten instellen naar de grondbe ginselen van het Anglicanisme. In 1921 begon een commissie aan deze taak, maar toen in 1938 het rapport ver scheen bleek aan Rich, dat de commissie gefaald had. Over wezenlijke problemen als de maagdelijkheid van Maria conclu deerde dat rapport bijvoorbeeld, dat men het kon geloven of niet geloven. Rich begon zélf een studie over het probleem, dat voor hem tenslotte kristalliseerde in de vraag over het leergezag der kerk. Hij schreef een hoofdstuk over de ontwikkeling van Voor het personeel, zusters, en officie ren van het Marinehospitaal zal op dins dagavond 3 december om kwart voor acht een cabaretvoorstelling in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen ge geven worden, waarop Sint Nicolaas aan wezig zal zijn en tot besluit van de avond zal er een dansje gemaakt worden. Op woensdagmiddag 4 december om drie uur komt Sint Nicolaas in het hospi taal de kinderen van het personeel met geschenken verrassen en zal er een kinderfilmvoorstelling gegeven worden. Ook kinderen van het Marine-personeel in de naaste omtrek van Overveen woon achtig, zijn welkom. Op donderdagmiddag 5 december om twee uur gaat Sinterklaas de patiënten op de beide zalen, de chirurgische en de in terne afdeling, bezoeken. De afdeling Haarlem van de Pacifistisch Socialistische Partij hield donderdag in het Jeugdhuis aan de Gedempte Oude Gracht een forumavond over de beginselen van de partij. Als uitgangspunt nam de in leider, de heer Redeleer, een uitlating van ds. Ruitenberg. Deze zag voor de PSP geen bestaansmogelijkheid, omdat een nieuwe partij slechts kan ontstaan in tijden van geestelijke en materiële crisis, en daarvan was volgens hem thans geen sprake. Spr. vroeg zich af, hoe ds. Ruitenberg in deze tijd van angsten en spanningen overal in de wereld kan volhouden, dat die „crisis" er niet is. Juist, in de kennelijke toestand van geestelijke èn materiële crisis, waarop de oude partijen geen antwoord hebben, zag spreker een bestaansgrond voor de PSP. Na de pauze was het woord aan het fo rum, gevormd door de heren J. G. Misset, H. de Nie, dokter G. J. Sorgdrager, drs. H. Wiebenga en dr. W. G. Wieringa, allen Haarlemse leden van de PSP. Een vragensteller meende, dat de strijd voor het pacifisme wellicht beter kon ge voerd worden binnen de Partij van de Ar beid, die ook thans nog vele pacifisten telt. Het forum meende, dat dit in beginsel wel mogelijk bleef, maar in de praktijk toch wel heel moeilijk was gebleken. De stich ters van de PSP hebben het geprobeerd, maar onderhandelingen met het bestuur van de Partij van de Arbeid leidden tot niets. Zelfs een invloedrijke figuur als ds. Buskes klaagt, dat hij als pacifist bij tijd en wijle wat mag zeggen, maar dat de par tijleiding zelf niet maar hem luistert. Verdere vragen hadden betrekking op dienstweigering, het Rode Kruis (dat de meerderheid van het forum in zijn na-oor- logse vorm wel aanvaardbaar achtte) over hulp aan achtergebleven gebieden en de dreigende werkloosheid. ADVERTENTIE zandvoorti>*laan 373 bentveld.aerdenhout.tel.oïsoo-z7i45 Het zal voor TJ een verrassing zijn een zo goede wijn voor die prijs (f 1,95) te kunnen drinken. Bij 12 flessen (rood en/of wit) f 1,85 per fles. het leergezag, waarbij hij de studie van Newman over dit onderwerp diep raad pleegde. Hij kwam tot de in de aanhef hierboven beschreven conclusie, dat er een in Christus geworteld onfeilbaar gezag dient te zijn. Juist toen hij zijn boek, dat getiteld is „Spiritual authority in the Church of England", pubiceerde, kwam de Rooms- Katholieke dogmaverklaring van de ten hemelopneming van Maria - een verkla ring, gedaan met het onfeilbare gezag dat Rich' slotsom geworden was. Er ontstond een conflict tussen zijn, in religieuze over tuiging verstandelijk gerealiseerde, con clusie en de twijfel aan dit dogma, een praktisch feit. Tussen theorie en praktijk kreeg hij geen oplossing dan in een gebed tot juist Maria, om hen tekenen te geven, die hem over de twijfel aan dit dogma heen zouden voeren. Rich deelde deze in tieme frappante genadetekenen aan zijn publiek mee en tenslotte het feit van zijn overgang van de Anglicaanse naar de Katholieke kerk. De Haarlemse politierechter, mr. J. P. Petersen, veroordeelde vrijdagmorgen een 26-jarige monteur tot een boete van zestig gulden of achttien dagen hechtenis. De verdachte, die op Schiphol werkte, had daar een aantal kleine voorwerpen: zoals een pincet, een schaar en een thermo meter, die tezamen een waarde van vijf gulden en vierentwintig cent hadden, weggenomen. De monteur verontschuldig de zich door te zeggen: „Die dingen wer den vroeger altijd weggegooid, daarom namen we ze altijd maar mee, maar plot seling werd het verboden en toen was ik erbij." De officier van Justitie, mr. dr. R. H. W. Pitlo, achtte de poging tot verduis tering bewezen en eiste een boete van vijftig gulden of twaalf dagen hechtenis en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor in de bouwverordening op te nemen een bepaling, waarbij de aanwezigheid van één of meer personenliften verplicht ge steld wordt bij woningen, waarvan de vloer van het hoofdwoonvertrek meer dan elf meter boven het peil van de aangren zende openbare weg is gelegen. Dit met het oog op de waarschijnlijk heid, dat in Haarlem binnen afzienbare tijd woonflats van zes en mogelijk meer verdiepingen worden gebouwd. Enkele leden leggen hun functie neer In de donderdagavond gehouden verga dering van de Vereniging tot bescherming van dieren te Haarlem is meegedeeld, dat de bestuursleden mevrouw Wesseling- Versvelt en de heren K. J. Aanstoot en J. Wilkes na afloop van de vergadering hun functies ter beschikking stelden en dat de secretaris, de heer L. W. Bierens de Haan en de penningmeester, de heer A. J. van der Hoeven, hadden besloten ook af te treden; zij blijven echter aan tot de volgende vergadering. Ter toelich ting werd meegedeeld, dat de betrokken bestuursleden teleurgesteld waren over het verloop van de vorige vergadering. Twee kandidaten van het bestuur zijn toen niet gekozen als bestuursleden. Tijdens de rondvraag kwam het bedan ken ter sprake, waarbij van de zijde van de bestuursleden, die hun functie ter be schikking hebben gesteld, werd meege deeld, dat er geen eensgezindheid in het bestuur heerst en dat samenwerking zeer moeilijk is. Ook was binnengekomen een brief van de heer A. Quakernaa* (Bernard Zweers- laan 28 te Heemstede), waarin hij mee deelde, dat een groep leden der vereniging heeft besloten een Stichting „Kennemer Dierentehuis" in het leven te roepen, die nende tot oprichting en instandhouding van een groot dierenasyl, dierenpension, dierenhospitaal en dierenkerkhof. De vergadering was uitgeschreven ter behandeling van een voorstel van het be stuur tot wijziging in de exploitatie van bet asyl. Daar er een groot tekort is vroeg het bestuur een principiële uit spraak van de vergadering het te mach tigen pensiondieren op te nemen. Namens het bestuur lichtte de vice-voorzitter, de heer B. van Oosterhout, het voorstel toe. Nadat een zestal leden onmerkingen had gemaakt en vragen had gesteld werd het voorstel verworpen. Het bestuur zegde toe te overwegen een commissie uit de leden samen te stellen, die een studie zal ma ken om de inkomsten der vereniging te verhogen. In het bericht over de plannen voor een nieuwe stadsbuslijn van Haarlem-oost naar Delftwijk in ons blad van gisteren komt een onduidelijkheid voor, die mis schien tot misvatting aanleiding kan ge ven. De voorgestelde wijzigingen in het parcours door Haarlem-noord-west, die na de invoering van de nieuwe buslijn 2 van kracht zullen worden, hebben name lijk betrekking op de bestaande lijn 4. Wy fotograferen in kleur van de be kende Duitse fotograaf en globetrotter Walther Benser kunnen wij zonder enig voorbehoud aanbevelen als het neusje van de zalm op het gebied van de kleurenfoto litteratuur voor amateurs. Geen andere schrijvende lichtbeeldkunstenaar (behalve misschien Windisch in zijn „Neue Farb- fotoschule") weet zo boeiend en mee slepend over zijn hobby te schrijven als deze grootmeester uit de Leica-„stal" en zo maakt hij zijn lezers spelenderwijs ver trouwd met de techniek en de problemen van de kleurenfotografie. Dit is geen roman, die men van de eerste tot de laat ste regel verslindt om maar gauw te weten of „ze" elkaar krijgen, aldus de auteur in zijn inleiding: „U moet er veeleer in blade ren als in een reisgids en ook af en toe rustig een gedeelte overslaan. Ja, ik hoop zelfs, dat u dit menigmaal zult doen." In dit opzicht verschillen we met hem van mening, want de rechtgeaarde amateur zal dit lijvige boekwerk ongetwijfeld in één adem uitlezen, omdat het zo vlot en met zoveel aanstekelijke geestdrift geschreven is. Benser, die onlangs nog in Haarlem een lezing met „lichtbeelden" gaf over de resultaten van zijn fotografische wereld reizen, illustreerde zijn boek met een groot aantal reprodukties van zijn eigen prach tige kleurendia's, die het zelfs in afdruk nog zeer goed doen. Dat hij daarnaast als fabrieksfotograaf ijverig reclame maakt voor de Leica, zij hem bij zoveel kwaliteiten van harte vergeven. De Nederlandse ver sie (in vlekkeloze vertaling van S. G. F. Hageman) is verschenen bij de N.V. Focus in Haarlem, in een royale, typografische voorbeeldige uitgave. Aku-Aku Het mysterie van Paas eiland is een nieuw boek van de Noorse ontdekkingsreiziger en super-avonturier Thor Heyerdahl, die tien jaar geleden de wereld versteld deed staan door zijn roem ruchte Kon-Tiki-vlotvaart. Dit al was zijn reisdoel het Paaseiland met zijn geheim zinnige stenen reuzenbeelden, over welke de wetenschap zich al meer dan tweehon derd jaar vergeefs het hoofd breekt. In dit boek vertelt hij het boeiende en vaak gees tige relaas van zijn onderzoekingen op het eiland, waar hij het genoegen smaakte, vele nog onbekende beelden en andere reli kwieën van een ver verleden op te graven en waar hij tenslotte bij de bewoners de reputatie verwierf van een tovenaar. Ook de verhalen van zijn kennismaking en vriendschap met de Paaseilanders, hun ongekroonde koning Vader Sebastian, hun „principiële heks" en andere schilderach tige typen, zijn staaltjes van gezonde humor en een scherp observatievermogen. Zij bewijzen dat Heyerdahl behalve een oudheidkundige onderzoeker ook een goed psycholoog is en een warmvoelend mens. Voor de liefhebbers van dit soort lectuur f een kostelijk boek. De Nederlandse ver- taling is verlucht met vele kleurenfoto's uitgegeven bij De Tijdstroom in Lochem. ADVERTENTIE uw de Gelukkige Gezichten dank zij St. N i c o I a a s - aankopen in ANEGANG I Laat ook Uw hart mee kloppen en bereidt nóg meer minder-bedeelden op 5 december een verrassing. Let daarom op de thermometers in de Anegang en vraagt u met ons af: Woensdagavond en donderdagavond hield de afdeling Haarlem van de Alge mene Bond van Ouden van Dagen in het gebouw St. Bavo ontspanningsavonden, waaraan de muziekvereniging „Crescen do" uit Ouderkerk aan de Amstel mede werking verleende. De voorzitter, de heer R. Wijngaard, heette in een kort toespraakje de aan wezigen hartelijk welkom. En nadat de heer Wijngaard nog enkele bestuursmede delingen had gedaan, werd het toneel in genomen door de conferencier van het ge zelschap, de heer C. H. Bosch. Al gauw was de stemming erin en toen het orkest, gekleed in boerencostuum, mu sicerend door het middenpad naar het toneel toestapte, steeg er een hartelijk applaus op. Na dit openingsnummer kwam het koor van de vereniging, een tiental lieftallige meisjes met het publiek kennismaken en zij deden dat door het zingen van een vlot en aardig versje. Het programma had verder een vlot verloop. Polka's en pot pourri's van het orkest wisselden de schetsjes en de zangnummers af, terwijl alles door een grapjes vertellende heer Bosch werd ingeleid. Na de pauze werd 't programma op dezelfde voet voortgezet. Donderdagmiddeg speelde een dertien jarige leerlinge van de Haarlemse Huis houd- en Industrieschool aan de Voor helmstraat te Haarlem op de trappen. Toen zij van de trap op de derde etage wilde springen viel zij tussen de scheiding van twee trappen van een hoogte van zeven meter op een betegelde vloer. Met een zware hersenschudding is het meisje naar het Grote Gasthuis vervoerd. In de loop van de avond was de toestand rèdelijk wel.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11