KAN TIP VAN BOOTZ Gomoelka wordt huiverig voor buitenlandse hulp Relaas van Russische marineramp in 1955 Langdurige Russisch- Chinese besprekingen Kort en bondig 23 Yolgens een Oostduitse verklaring moet nationale 0nafhankelijkheid wijken voor nauwere coördinatie Opperste Sovjet komt op 19 december weer bijeen Dividend Havenwerken Belgische Senaat akkoord met de Euroverdragen Overweldigende meerder heid: 134-2, hij 2 onthoudingen Bundeling voorgesteld van Europese wapenproduktie Aanbeveling van defensie commissie van de W.E.U. Eisenhower wandelde naar de kerk in Washington Vandaag hoopt hij naar zijn boerderij te gaan Belangstelling voor het u.l.o. sterk toegenomen Oproep van Daadwerkelijke Gerechtigheid Royal Ballet volgende maand naar Moskou Examens 5 December? Daar hoort 'n Tip van Bootz bij Nauwere militaire aaneensluiting Aziatische conferentie van Internationaal Persinstituut Kruideniers zijn boos op de textielhandel W.A.-verzekering nodig voor bromfietsers in België Haagse Kloosterkerk wordt weer in gebruik genomen V RIJ D A G 29 NOVEMBER 1957 WARSCHAU (UP) Amerikaanse of _e buitenlandse financiële en econo- a"c,-1ie hulp. hoe groot ook, zal de politiek n Polen, zowel de binnen- als de bui- nlandse kunnen beïnvloeden, aldus heeft I leider van de Poolse communistische r(ij Gomoelka, verklaard op een byeen- t mst van activisten van de communis- tsche (officieel: verenigde Poolse arbei- 1 „artij in het paleis voor cultuur en tenschap in Warschau. Bepaalde weste rse landen, aldus Gomoelka, gebruiken Jp hulpverlening als wapen in de koude nnrlog in het bijzonder om de eenheid van het socialistische kamp te ondermijnen. Hij weet dit aan „Amerikaanse imperia listische kringen dn Washington worden besprekingen evoerd over het verlenen van aanvul lende kredieten aan Polen). In de westelijke politiek van de laatste veken is volgens Gomoelka een tendens „,n terugkeer naar de koude oorlog merk baar Hij noemde de komende NAVO- conferentie „de mobilisatie voor een nieuwe bewapeningswedloop". Kennelijk doelend op de spoetniks zei hij dat het so cialisme op overtuigende wijzen, namelijk od 't gebied van wetenschap en techniek, zijn superioriteit boven het kapitalisme" heeft bewezen. In de socialistische landen zal de industriële produktie per hoofd der bevolking spoedig groter zijn dan in de kapitalistische, zo voegde hij hieraan toe. Grootste gevaar In overeenstemming met de Moskouse verklaring zei Gomoelka dat revisionisme de marxistisch-leninistische ideologie ontkrachten door liberale denkbeelden het grootste gevaar is dat de communis- iische beweging van binnen uit bedreigt. Dit is het geval in Polen, zo liet hij door schemeren. Indien de socialistische landen tien tot vijftien jaar zouden kunnen sa menwerken met de vreedzame krachten in de wereld zou de mogelijkheid van een nieuwe wereldoorlog tot het verleden be horen. Waarnemers zijn van oordeel dat Go- moelka's rede een nieuwe, „hardere" bui tenlandse politiek inluidt. Deze verande ring kan mede zijn bedoeld om de bond genoten van Polen tevreden te stellen, zo werd opgemerkt. BERLIJN (UP) Alle communistische partijen hebben ten volle ingestemd met Russische leiding in het wereldcommunis me op de conferentie van partijleiders in Moskou, aldus een verklaring die is uit gegeven op de plenaire zitting van het centrale comité van de Oostduitse commu nistische partij, die gepubliceerd is in het partij-orgaan Neues Deutschland. De na tionale onafhankelijkheid van communis tische partijen moet wijken voor „nauwere coördinatie van gemeenschappelijke acties tegen de NAVO of de ZOAVO". „De tijd is gekomen om minder te praten over na tionale aangelegenheden in de afzonder lijke landen en meer over het gemeen schappelijke doel", zo wordt gezegd. Deze opmerking is kennelijk een wenk voor de Poolse en Joegoslavische commu nisten. In de verklaring wordt voorts verteld dat de communistische partijen van plan zijn een nieuw internationaal marxistisch orgaan uit te geven. Waarnemers menen dat dit orgaan de plaats in zal nemen van het orgaan van de Cominform, dat twee jaar geleden samen met de Cominform geliquideerd is. Dat orgaan werd in Boe karest gedrukt. MOSKOU (Tass) De Opperste Sovjet, het parlement van de Sovjet-Unie, komt op 19 december bijeen voor haar negende zitting, zo blijkt uit een decreet dat vrij dag te Moskou is gepubliceerd. (UP) Dit wordt de tweede zitting van dit jaar. Aangenomen wordt, dat de be groting voor het volgend jaar en een nieuw economisch plan besproken zullen worden. Het lopende plan is enkele maan den geleden ingetrokken en er is nog geen nieuw. Tass meldt dat er in Moskou een con ferentie is gehouden van economen uit de communistische landen over de ontwikke ling in de wereld van het „socialistische economische systeem' en de verhouding tussen het „kapitalistische en het socialis tische systeem". Voor het einde van de conferentie gingen de aanwezigen akkoord met de publikatie van een op gemeen schappelijke basis tot stand gekomen werk, getiteld „over de oorsprong en de ontwikkeling van het socialistische eco nomisch systeem". Aan de komende algemene vergadering van aandeelhouders der Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Haven werken n.v. zal worden voorgesteld het dividend over 1956 te bepalen op 7 (on veranderd). ADVERTENTIE (Van onze correspondent in Brussel Met 134 stemmen tegen twee bij twee onthoudingen heeft de Belgische Senaat gisteravond het verdrag van de Europese Economische Gemeenschap en de Eura- toom goedgekeurd. Er waren 37 senato ren afwezig op het tijdstip van de stem ming. De socialistische senator en inter nationale jurist, Henri Rolin, destijds ad vocaat van Mossadeq, onthield zich van stemming ondermeer op grond van de overweging dat Frankrijk, ingevolge de Euratoom-akkoorden het recht verkrijgt met het splijtbaar materiaal van de ge meenschap kernwapens te vervaardigen. Dit zou het begin kunnen worden van de vernietiging onzer beschaving, aldus Ro lin. „Het gevaar", zo onderbrak een an dere socialistische senator zyn betoog, „zal niet van Frankrijk komen," waarop Rolin repliceerde: „Ik wens dat u gelijk hebt, maar herinner u Suez." Een opmer king, die enige deining in de rustige Se naat deed ontstaan. Afgezien van dit incident liep de discus sie rustig. Een grote meerderheid van de senatoren is voorstander van de Europese Gemeenschap, al wezen de meeste rede naars op zwakke punten in het verdrag, ondermeer de onvoldoende sociale voor zieningen, het gevaar dat sommige Belgi sche industrieën de gemeenschappelijke markt ingaan zonder voldoende voorbe reid te zijn, enzovoort. Anderzijds zal België zijn fiscaal sys teem van afschrijvingen grondig dienen te hervormen. De industriële investeringen aldus betoogden de fiscale specialisten, kunnen slechts worden aangemoedigd wanneer nieuwe fiscale maatregelen fu sies, moderniseringen en totale heroriën tering van industrieën mogelijk maken. Alleen wanneer deze voorwaarden zijn vervuld, zal de Belgische industrie de con currentie kunnen doorstaan van de mach tige industriële groepen, die vrije toegang tot de Belgische markt zullen krijgen. Een der senatoren sprak zich uit voor een spoedige totstandkoming van een ge meenschappelijk Benelux standpunt op het gebied van de landbouw. Alleen wan neer beide landen, ondanks de vele moei lijkheden op het gebied van de harmoni satie, samenwerken, zullen zij samen in in de gemeenschappelijke markt een veel sterkere positie kunnen hebben, waarvan he landbouwers van de drie kleine landen zullen profiteren. Er werd verder gewezen op het grote voordeel voor Belgisch Kongo, dat de enige grote leverancier van uranium van he Euratoomlanden is. Geleidelijk zal ook voor de andere Kongolese grondstoffen, metalen, ersten en landbouwprodukten, op de Europese markt een groter afzet gebied kunnen worden verkregen. Europees district t Aan de minister van Buitenlandse Za ken, Victor Larocq, werd de vraag ge steld wat hij bedoelde met de „oprichting van een Europees district met extra-ter- ritoriale rechten voor de Europese instel lingen". Larocq verklaarde dat het een oieuw -'oorstel van de Belgische regering js, ingegeven door de wensen van het Europees comité van Jean Monnet, dat wordt uitgewerkt. De aanwezigheid van een Britse delega te van het Lager- en Hogerhuis noemde he voorzitter van de Sen lat het symbool, zowel van de traditionele Belgisch-Britse vriendschap als van de Europese toe komst. PARIJS (Reuter). De commissie voor Defensie van de Westcuropese Unie (WEU) heeft aangedrongen op de samen stelling van een programma teneinde de wapenproduktie van de zeven landen (de zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en Groot-Brlttannië) te bundelen. In dit programma moeten zo wel klassieke als kernwapens zijn begre pen. De commissie verzocht de ministerraad van de zeven landen aan de topconferentie van de NAVO, die in december in Parijs gehouden zal worden, het principe voor te leggen van de regionale samenwerking tussen de zeven landen. In een verklaring van de commissie wordt gezegd dat er on middellijk een inventaris moet worden opgemaakt van de wapens en de hulpbron nen voor de energievoorziening en op we tenschappelijk en industrieel gebied van de zeven landen. Slechts twee Westduitse socialisten stemden tegen de aanbeveling. De voorzit ter van de commissie, de Italiaan Roberto Lucifero zei dat zij tegen gestemd hadden, omdat de Westduitse socialisten niet be trokken willen worden in aangelegenheden betreffende kernwapens. Twee Westduitse christendemocraten stemden voor. Leveranciers van hersens In de inleiding tot de aanbeveling wordt opgemerkt dat de zeven landen samen met de Verenigde Staten de belangrijkste in dustriële hulpbronnen van de vrije wereld bezitten en dat een verdeling van de arbeid tussen de landen van de NAVO de V.S. ge deeltelijk zal bevrijden van de last wa pens te maken voor hun bondgenoten. De voorzitter van de commissie, Roberto Lucifero, verklaarde dat de zeven landen zowel aan de Verenigde Staten als aan de Sovjet-Unie de hersens hebben geleverd voor de produktie van de moderne wapens. Hij voegde hieraan toe: „waar je ook loopt in de geheime wapenfabrieken van de V. S. en de Sovjet-Unie, kun je Frans, Duits, Italiaans en Engels horen praten". ADVERTENTIE SINT NICOLAAS 1957 bi] Juwelier - Horloger BARTEUORISSTRAAT 2 - TELEFOON 13004 Waterdichte HERENPOLSHORLOGES (15 steens anker) 34— Doublé DAMESPOLSHORLOGES 26.75 WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft het Witte Huis donder dagmiddag vergezeld van zyn echtgenote verlaten en de dienst ter gelegenheid van Dankdag in de nationale Presbyteriaanse kerk in Washington bijgewoond. Volgens omstanders besteeg hy de kerktrappen op kwieke wyze. Het Witte Huis heeft laten weten, dat de president vandaag naar zijn boerderij in Gettysburg hoopt te gaan, van waar hij leiding zal geven aan de rege ringszaken. De perschef zei dat de presi dent niet lydt aan aderverkalking en dat de moeilijkheden, die Eisenhower bij het spreken ondervindt, nog niet zijn verdwe nen, maar dat het spreken wel veel beter gaat dan een etmaal geleden. In een medisch rapport van de genees heren van het Witte Huis wordt medege deeld dat Eisenhower uitstekend blijft vooruitgaan. De president heeft in de nacht van woensdag op donderdag zeer goed, zij het niet onafgebroken, geslapen. Toch naar Parys? Het Witte Huis heeft bekendgemaakt dat de artsen vandaag zullen uitmaken of Eisenhower in december zal kunnen deel nemen aan de NAVO-conferentie van re geringsleiders. Mocht de president van mening zijn, dat hij niet naar Parijs kan gaan, dan zal hij vice-president Nixon verzoeken als leider van de Amerikaanse delegatie op te treden, aldus de bekend making. Er gaan volgens UP geruchten dat Stevenson de vice-president zal verge zellen. Russische wensen LONDEN (Reuter) Partijsecretaris Kroesjtsjev, premier Boelganin en presi dent Vorosjilov van de Sovjet-Unie hebben president Eisenhower telegrafisch een spoedig herstel toegewenst, meldt radio- Moskou.' Nieuwe geneeswyze (UP) Naar uit medisch-specialistische kringen vernomen wordt bevelen vele artsen tegenwoordig zoveel mogelijk lichaamsbeweging aan voor patiënten die een storing hebben gehad zoals Eisen hower. Ook enkele van de artsen die tot de medische staf van het Witte Huis be horen zijn voorstanders van deze therapie. De president maakte zijn kerkgang met de toestemming van dr. Snydern, zijn lijfarts. (Reuter) De Amerikaanse dienst van volksgezondheid heeft bekendgemaakt, dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar- de vraag, of geneesmiddelen, die het klonteren van het bloed moeten tegengaan, doeltreffend zijn voor het voorkomen van beroerten. De president krijgt dergelijke middelen sinds zijn hartaanval in 1955. Sommige artsen noemen de ziekte, waar aan de president thans lijdt, een lichte be roerte, maar de geneesheren van het Witte Huis hebben deze term niet gebruikt. Het uitgebreid lager onderwijs telde op 16 september 1956 204.800 leerlingen tegen 185.300 op 16 januari van dit jaar. In dit ti;dvak is het aantal leerlingen dus toege nomen met 19.500 of 10,5 pet. De toene ming bedroeg bij het openbaar onderwijs 10,8 pet., bij het protestants-christelijk 11,8 pet., bij het Rooms-katholiek 9,4 pet. en bij het andere (voornamelijk neutraal) bijzonder onderwijs 8,3 pet. Deze gege vens zijn verstrekt door het centraal bu reau voor de statistiek. Hoewel onze bevolking in 1957 aanzien lijk minder 12-jari3ren (ongeveer 11.000) telde dan in 1956, nam het aantal, dat tot het u.l.o. werd toegelaten, toe van 67.000 in 1956 tot 67.600 in 1957 (ongeveer 1 pet). Dit wijst op een nog toenemende belang stelling voor het u.l.o. Tegenover een toeneming van het aan tal toegelatenen bij het openbaar en pro testants-christelijk onderwijs met res pectievelijk 3 en 3,2 pet. staat een afne ming bij het Rooms-katholiek en ander bijzonder onderwijs met resp. 2,1 en 10,3 pet. Sta een percent van uw inkomen af voor de hongerende medemens De actie Daadwerkelijke Gerechtigheid in 1956 begonnen door 34 Nederlanders, die besloten een gedeelte van eigen wel vaart af te staan ten behoeve van nood lijdende medemensen in onze wereld, heeft opnieuw een oproep uitgegeven, nu namens 1800 deelnemers, die tezamen reeds onge veer lVz ton per jaar bijeenbrengen voor hulp aan minder ontwikkelde gebieden. In de oproep wordt betoogd, dat de be- staansnood, waarin twee van elke drie mensen in de wereld verkeren, een uit daging betekent aan ons allen gezamenlijk en aan ieder persoonlijk. „Deze uitdaging", aldus de oproep, „kunnen wij onmogelijk met incidentele inzamelingsacties alleen beantwoorden. Zij noopt tot permanente bereidheid, te delen met hen die veel te weinig hebben om een menswaardig be staan te kunnen leiden. Dit betekent voor ons Nederlanders: een gedeelte van ons nationaal inkomen af te staan ten be hoeve van de noodlijdende volken." De ondertekenaars bepleiten de oprich ting van SUNFED, het speciale wereld fonds van de UNO dat één percent van het nationale inkomen van de aangesloten landen vraagt om een zinvolle strijd tegen de honger mogelijk te maken. „Wij doen een dringend beroep op allen", aldus de oproep, „zich aan te sluiten bij hen, die onder het motto „Daadwerkelijke Gerechtigheid" dit inzicht onderstrepen met een concrete daad door regelmatig één percent van hun bruto-inkomen af te staan ten behoeve van de hulp aan de minderontwikkelde gebieden en deze regel matige bijdrage over te maken op giro rekening 64.53.00 van de Nederlandse or ganisatie voor Internationale Bijstand te Den Haag, onder de vermelding van de letters „D.G." De oproep is ondertekend door: prof. dr. mr. P. A. H. Baan, prof. dr. W. Banning, ds. W. Barnard (Guillaume van der Graft), dr. E. Brongersma, mr. F. H. J. M. Daams, prof. mr. I. A. Diepenhorst, dr. H. J.. Es- huis, dr Sis Heijster, ds J. B. Th... Hugen- holtz, pater S. Jelsma MSC, prof. O. Koe- foed, Dom. M. Malachias Muller O. Cist. S.O., G. M. Nederhorst, mr. M. de Niet, H. Oosterhuis, prof. mr. W. P. J. Pompe, M. Ruppert, prof. dr. ir. W. Schermerhorn, ir. W. P. C. A. Schotel, prof. dr. K. Sneyders- De Vogel, prof. dr. J. Tinbergen, prof. dr. ir. E. de Vries Ei, ei. Een witte leghorn van de heer P. van der Laars uit Aalsmeer produceert regelmatig bijzonder grote eieren, meestal met twee dooiers. Donderdag overtrof zij zichzelf door een ei te leggen van 187 gram, ongeveer een ons meer dan het gemiddelde gewicht. Volgende maand zal het Londense Royal Ballet voor een tournee naar de Sovjet-Unie vertrekken. Dit gezelschap zou reeds eerder dit jaar in Moskou zijn op getreden, maar de tournee werd toen af gelast naar aanleiding van de gebeurtenis sen in Hongarije. Volgende maand geeft het ballet in het Bolsjoi-Theater in Moskeu een uitvoering van „Het Zwanen- meer." De ballerina Beryl Grey zal er de hoofdrol in dansen. Het Royal Ballet treedt ook op in Leningrad en Kiev, even eens met ,Het zwanenmeer" en met „Gi selle", waarin Beryl Grey ook de titel rol danst. Bijzondere leerstoel. Het zendingsgenootschap der Evangelische Broedergemeente te Zeist is bij K.B. bevoegd verklaard om bij de faculteit der Godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht een bijzondere leerstoel te vestigen in de geschiedenis van de Unitas Fratrum (evange lische broedergemeente) en in de kerkgeschiede nis van het Caraïbisch gebied. Tilburg. R.K. Economische Hogeschool. Docto raalexamen economische wetenschappen: L. Kui tenbrouwer. Utrecht. Kandidaatsexamen sociale wetenschappen: J.L. Stassen Hoensbroek; M. van Loon, Bergen op Zoom. Kandidaatsexamen eco nomie: J. Meuwissen, Echt. Amsterdam. Vrije Universiteit. Geslaagd voor het doctoraalexamen scheikunde: S. Middelhoek, Rotterdam; R. C. Groot, Haarlem. Utrecht. Kandidaatsexamen rechten: J. J. van Esch, Zwolle. Doctoraalexamen geneeskunde: J. M. v. d. Born, Maastricht; H. J. van Breda Go- rinciiem; E. R. Njio, Utrecht; mej. J. J. Ravens- borst, Zwolle; R. M. Smeets, Utrecht; L. B. M. Verhey, Didam; mej. H. J. W. Widdershoven, Heerlen. Kandidaatsexamen sociale geografie: mej. M. M. E. Mevissen, Swalmen. Doctoraal examen sociale geografie: G. A. Hoekveld, Baarn. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen rechten: mej. A. M. C. A. Vermeulen, Alkmaar; mevr. J. W. Schouwink-Wiardi Beek man, Amsterdam. Doctoraalexamen economie: R. J. van Bemmelen, Amsterdam. ADVERTENTIE Dat is een oude, gezellige traditie: met de feestdagen Tip van Bootz. Het apéritief dat het hart verwarmt en alles dubbel feeste lijk maakt 1 WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE KOPENHAGEN (UP) De onlangs naar West-Duitsland uitgeweken Russische kapitein ter zee Lev Predtschevsky heeft onthuld, dat het Russische oorloggschip „Novorossysk" (de vroegere 23.000-ton metende Italiaanse „Giulio Cesare") tij dens herfstoefeningen op de Zwarte Zee twee jaar geleden, is gezonken. Bij de ramp verloren 1500 bemanningsleden het leven en werden er slechts 21 gered. Toen de Novorossysk in 1948 aan de Russische marine verviel, werd de bewa pening van het schip te zwak geacht en liet men er ondermeer zwaarder geschut op monteren waardoor, volgens kapitein Predtschevsky de zeewaardigheid geweld werd aangedaan. De ramp gebeurde toen de oorlogsbo dem na de herfstmanoeuvres van 1955 op de Zwarte Zee de haven van Sebastopol binnenvoer. Een plotselinge explosie scheurde een zijwand van het schip open. De bevelvoerende officier gelastte zijn manschappen de Novorossysk tee ver laten, maar een tegenorder van de plaats vervangende commandant van de Russi sche Zwarte Zee-vloot, admiraal Part- sjomenko, gebood de bemanning aan boord te blijven. Twee sleepboten probeerden toen de kruiser vast te zetten op een buiten de haven gelegen zandbank, maar tijdens het slepen kantelde de Novorossysk, 1500 officieren en manschappen, die beneden- deks verbleven met zich in de diepte sleurende. Een onderzoek wees naderhand uit dat de explosie veroorzaakt was door een uit de Tweede Wereldoorlog daterende Duit se zeemijn. De admiraal Partsjomenko werd naderhand voor de krijgsraad ge daagd en verantwoordelijk bevonden voor de dood van de 1500 bemanningsleden van de Novorossysk, gedegradeerd. Geen kleine klas, het ideaal van elke onderwijzer, maar een bijna lege klas in Rohr, een voorstad van Stuttgard in West-Duitsland, waar de ouders van de driehonderd kinderen van een lagere school hun kroost thuishouden uit pro test tegen het trage tempo in de scholenbouw. Op de eerste dag van de staking hadden elf kinderen de ruimte in de anders eivolle lokalen. De onder wijzeres van een der laagste klassen had maar vier leerlingen. LONDEN (UP) Communistisch Chi na en Rusland voeren geheime militaire onderhandelingen in Moskou en diploma tieke kringen geloofden vandaag, dat er een steviger defensie-verbond in de maak is. Een Chinese communistische afvaar diging met grote bevoegdheden, die in Moskou aankwam voor het bijwonen van de feestviering ter ere van de jaardag van de oktober-revolutie, is daar achtergeble ven voor besprekingen met de Russische leiders, na het vertrek van Mao-Tse- Toeng. China zou meer militaire hulp van Rusland verlangen, dat in ruil daarvoor een nauwere verdedigingsorganisatie met Peiping zou wensen. Donderdag hebben de leden van deze militaire missie besprekingen gevoerd met de partij-secretaris Nikita Kroesjt sjev en premier Nikokolai Boelganin, na dat zij gedurende twee weken overlegd hadden met defensieautoriteiten. China zou, naar men verneemt, meer en moderner wapenen van Rusland, zijn voornaamste wapenleveranciers, willen ontvangen. Peiping is bijna geheel en al afhankelijk van Moskou voor de levering van wapenen. Zijn eigen productie beperkt zich, naar uit gezaghebbende bron wordt vernomen, totnutoe tot '.leine wapenen, zoals geweren en mitrailleurs en tot de vervaardiging van vrachtauto's. Peiping zou van zijn Russische bondge noot het laatste type straaljagers, bom menwerpers, raketten en bovenal kern wapenen verlangen. Sommige veronderstellingen gingen zo ver, te beweren, dat Rusland verlangend was zijn militaire potentiëel voor een ge deelte naar China over te brengen buiten het bereik van vijandelijke bommenwer pers en raketten, maar die veronderstel lingen zijn tot dusver niet bevestigd. Deskundigen van Russische aangelegen heden twijfelen er aan, dat Rusland zelfs zijn grootste bondgenoot voldoende zou vertrouwen voor het vestigen van fabrie ken voor lange-afstandsprojectielen en kernwapenen in het Chinese binnenland, maar de mogelijkheid 's niet geheel en al uitgesloten. Volgens de best beschikbare inlichtingen zijn de lopende besprekingen in Moskou van grote betekenis en zouden zij de voorbode kunnen zijn van belangrijke ontwikkelingen in de verhouding China- Rusland. KANDY (Reuter) - Op de Aziatische con ferentie van het Internationale Persinsti tuut, die in Kandy op Ceylon werd gehou den, is met algemene stemmen een aan beveling goedgekeurd, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de bladen en nieuwsbureaus in alle landen het „uitvoer baar zullen achten correspondenten naar communistisch China te sturen". Voorts deed de conferentie in een aanbe veling aan alle regeringen een beroep op de regeringen „de dagbladen en andere nieuwsmedia, indien deze dit wensen, rechtstreeks alle nieuwsberichten te doen toekomen". Gezonken. In Delft is het 73 ton me tende schip „Nooitgedacht" in de provin ciale vaart gezonken. Het schip had twin tig ton mais aan boord, vijftig ton schroot en twee ton beurtvaartgoederen. De schip per merkte dat zijn motor minder goed werkte. Zijn zoon ging kijken en ontdekte toen dat de machinekamer grotendeels on der water stond. Nauwelijks had de schip per het vaartuig naar de kant gestuurd of het zonk. Smokkelschipper. De Belgische douane heeft bij Luik zeven ton Nederlandse bo ter in beslag genomen, die uit een schip op vrachtauto's werd geladen. De schip per, die de boter naar België had gesmok keld, de 26-jarige Nederlander J. T., werd in bewaring gesteld. Luchtvaartmuseum. In mei 1958 zal op Schiphol een luchtvaarthistorische ten toonstelling worden gehouden, als voorlo per van het op te richten nationaal lucht vaartmuseum. Dit museum zal een plaats krijgen in een gedeelte van de hal op Schiphol, waar de tentoonstelling „Het Atoom" is gehouden. De besturen van de Algemene Neder landse Kruideniersbond, de Christelijke Kruideniersbond en de Nederlandse Rooms-katholieke Kruideniersbond heb ben besloten zich tot hun respectieve centrale middenstandsbonden te wenden wegens publikaties van textielzijde inza ke de prijzen en marges van du thee, die door de kruideniersorganisaties mislei dend worden genoemd. Voorts nemen zij stelling tegen een voorstelling van zaken, alsof de moeilijkheden met betrekking tot de cadeaugeverij voornamelijk zouden lig gen bij de detailhandel in kruidenierswa ren. Aan de middenstandsbonden zal worden gevraagd, de organisaties van de textieldetailhandel hierover op korte ter mijn ter verantwoording te roepen. Op 1 januari 1957 werd in België voor buitenlanders de verplichte wettelijke aansprakelijkheidsverzekering inge voerd. Aan bromfietsers werd destijds evenwel nog een jaar uitstel verleend. Daar deze termijn thans bijna verstre ken is, vestigt de ANWB er de aandacht op, dat van 1 januari 1958 af ook brom fietsers bij een bezoek aan België tegen W.A. verzekerd moeten zijn. Men zal daartoe als bewijs van verze kering de z.g. „groene kaart" moeten to nen. Indien men deze niet bezit, moet aan de grens een verzekering voor 10 dagen worden gesloten, waarvoor een premie van honderd Belgische francs moet worden be taald. Bij een langer verblijf in België dient deze verzekering, na het verstrijken van de geldigheidsduur, dan uiteraard te worden verlengd. De ingebruikneming van het gerestau reerde koor van de kloosterkerk aan het Lange Voorhout in Den Haag zal zaterdag 30 november om half drie met een dienst in deze kerk worden gevierd. Na afloop van deze dienst zal door het bestuur van de stichting Duinoordkerk in het Paleis Noordeinde een receptie worden gehou den. De kloosterkerk werd gebouwd in 1397 en maakte deel uit van het Domini canenklooster, dat door Margaretha van Kleef, gemalin van Hertog Albrecht van Beieren, werd gesticht. Na in 1566 bij de beeldenstorm beschadigd te zijn werd het klooster in 1574 door de Dominicanermon niken verlaten. Het klooster werd afge broken en de kerk werd lange tijd niet meer als kerk gebruikt. In 1588 werd zij als paardenstal ingericht terwijl in de ja ren van 1589 tot 1665 het koor als kanon gieterij werd gebruikt. In 1617 richtten de contra-remonstranten het schip voor hun diensten in en in 1625 werd hier het huwe lijk van Frederik Hendrik en Amalia van Solms ingezegend. In de negentiende en twintigste eeuw werden verscheidene re stauraties uitgevoerd. Toen de kerk van de Duinoordgemeente in 1942 op last van de bezetter werd afgebroken, vond deze gemeente een vluchthaven in de kloos terkerk, een haven die tenslotte de thuis haven werd van deze gemeente. Reeds in 1952 en 1953 werden restauraties in de his torische kerk uitgevoerd waarbij vooral ook de verwarming werd verbeterd en tij dens een thans geëindigde tweede faze zijn ook het koor, de crypte onder het koor, welke dienst zal doen als trefpunt voor de jeugd, de zogenaamde munt en een zaal daarboven geheel verbouwd. Het koor, dat sedert eeuwen gebruikt was voor al le mogelijke doeleinden behalve voor de eredienst, vormt thans weer een geheel met het schip van de kerk, waardoor de oorspronkelijke ruimtewerking is her steld. De ramen, die grotendeels waren dichtgemetseld, zijn weer opengemaakt en van natuurstenen monstrans en trace ringen voorzien. De zoldering, die aan de voet van het gewelf was aangebracht, is verwijderd en een nieuwe eiken gewelf beschieting aangebracht. Door dit rijzige gewelf en de slanke ramen vindt men in dit koor de omhoogstrevende gedachte van de gothiek in haar fraaie vorm terug.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15