OOSTBERLIJNS LEVEN WORDT DOOR PLAN EN PLANNEN BEHEERST Frankrijk wenst zélf kernwapens te kunnen ontwikkelen Vakbeweging strijdt niet voor maar voor de staat en de arbeiders, partij Gaillard en MacMillan brengen verslag uit van hun overleg 21 BERLIJNéén stad twee werelden 4 Von Fieandt formeert een zakenkabinet in Finland N.S.-goederenvervoer door seizoensinvloeden gedaald Meeste afbetalingstrans acties betreffen kleding en textiel Tories behouden zetel bij tussentijdse verkiezing Overwicht echter bijna gehalveerd Politiek in de radio Tien minuten zendtijd per 14 dagen voor politieke partijen VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 (Van een bijzondere medewerker) De economische toestand in Oost-Duitsland wykt volkomen af van wat w\j kennen. Het kapitalisme is er afgeschaft, de uitbuiting opgeheven en de uitbuiter, de particuliere ondernemer is mede verdwenen. Tenminst, dat was de bedoeling. >laar op een gegeven ogenblik ging men niet verder met de onteigening van be drijven en liet men ze verder werken met het oog op de verhoging van de produktie en vooral om de nodige goederen te leveren voor de export. Dat wil zeggen dat mCB Weer volkomen vrij is in zyn doen en laten. Het hele economische leven wordt beheerst door het plan. Er zijn vijfjarenplannen, er is een jaarplan, er zijn plannen v00r ieder bedrijf. De regels voor deze plannen worden in de wet vastgelegd en ffie er zich niet aan houdt wordt gestraft; wie het plan niet vervult (ook als dit een gevolg van gebrek aan grondstoffen of het leveren van verkeerde benodigheden door een of andere overheidsinstantie) wordt gestraft; wie in het bedrijf waarvan hjj de leiding heeft geen winst behaalt, wordt gestraft. Want aan het plan mag onder geen enkele omstandigheid worden getornd. De partij stelt het plan op; het gaat ter goedkeuring naar de staatsorganen, «aarin dezelfde mensen zitten als in de top van de party. Is het ook hier aan genomen, dan gaat het ter goedkeuring naar Moskou, want daar wordt de eind beslissing genomen. Alle plannen van de USSR en van de satellietstaten worden op elkaar afgestemd, waarbij allereerst rekening wordt gehouden met de Russische belangen. Als we horen dat de Russen het stichten van een Europese markt uitkrijten voor een kapitalistische agressiepoging tegen het communisme, is de vraag misschien gewettigd, wat wy dan moeten denken van de volkomen gesynchroniseerde economie van de Oostelijke staten. Het plan ziet de mens alleen als pro ducent. Het gaat niet om verhoging van de volkswelvaart, maar om maximale pro duktie van kapitaalsgoederen en van oor- ogsmaterieel. Het maken van consumptie- -oederen is van veel minder belang. Om die produktie zo hoog mogelijk op te voe- en worden „arbeidsnormen" vastgesteld, waaraan iedere arbeider moet voldoen om bet doorsneeloon te kunnen verdienen. Minder presteren dan de norm betekent minder loon en, gezien de algemene toe stand, honger lijden. Daar komt nog bij dat deze normen voortdurend worden verhoogd, onder meer door onderlinge wedstrijden van verschillende bedrijven waarbij het erom gaat een maximale prestatie te bereiken. Wordt deze bereikt, dan is bewezen dat per arbeider veel meer kan worden geproduceerd en wordt de norm verhoogd. Een der middelen daartoe is de activiteit van zogenaamde activisten. Een trouw partijgenoot, die zich bereid heeft ver klaard als zodanig op te treden, krijgt eerst enige tijd vakantie met extra rant soenen en gaat dan op een bepaald ogen blik aan de slag. Er worden zo prestaties bereikt, die honderd procent boven de normale liggen. Na afloop van de stunt krijgt de betrokkene een extra-uitkering, zijn collega's worden aangespoord hem te evenaren en de normen gaan omhoog. De activist is een belangrijke figuur. Bordjes verhangen Het was deze stelselmatige opvoering van de normen, die de aanleiding werd tot de opstand van de Oostduitse arbeiders in 1953. Het loon, dat men voor deze slavenarbeid krygt is akkoordloon, afge steld op maximale prestaties. Wie boven dit loon wil uitkomen moet iets boven menselijks presteren. Vroeger was een socialistische slagzin: „akkoordloon is moordloon", en nu leert men de arbeiders, dat deze loonvorm wel iswaar in de kapitalistische maatschappij een vorm van uitbuiting was, maar dat daardoor in de „socialistische" maat schappij het belang van het individu en van de gemeenschap met elkaar in over eenstemming wordt gebracht. Daaraan valt niet te twijfelen, want het normensysteem en deze loonvorm worden toegepast met algemene instemming van de arbeiders. De vakvereniging geeft de doorslag bij het vaststellen van de norm en van het loon; de arbeiders nemen de voorstellen van de vakvereniging altijd met algemene stemmen aan. Wat er niet bij wordt verteld is, dat 'net stemmen bij handopsteken gebeurt en dat bij de stemming steeds bedrijfspolitie aanwezig is. De vakvereniging is niet als bij ons, met bestuurders door de arbeiders gekozen, een instituut dat vecht voor de belangen van deze arbeiders, maar een staatsorgaan met door de staat benoemde bestuurders. De ergste uitbuitingsmethoden, ooit in de negentiende eeuw toegepast in kapitalistische landen, zijn kinderspel bij wat hier gebéurt. Een uitermate effectief middel voor de staat om extra inkomsten te krijgen is ook de belasting. De aftrek voor gehuwden is zeer laag, veel lager dan in het Westen. Daardoor dwingt men de vrouwen mee te verdienen en wordt de produktie ver groot ten bate van staat en party. Boven dien wordt de arbeider in verhouding het zwaarst belast, want de progressie is ge ring. De mensen met hoge inkomens be telen maximaal twintig percent van dit inkomen als belasting. Een bekend atoomgeleerde in Oost- Duitsland verdient per jaar 180.000 mark; daarbij geeft de staat hem vrije woning, de beschikking over een auto en een be diendenkorps dat van staatswege wordt betaald. Aangezien over deze faciliteiten geen belasting wordt geheven, betaalt deze fysicus minder dan 20 percent belasting van zijn inkomen. In het arbeidersparadijs gaat de progressie tot dertien percent; in het kapitalistische Amerika tot tachtig per cent. Staat als winkel Ten slotte moet ieder, om te kunnen leven, beschikken over consumptie goederen. Ook daaraan valt, als de juiste methode wordt toegepast, voor de staat nog iets te verdienen. Vlees, vet (met inbegrip van boter, bakolie enz.) en suiker zijn nog op de bon: het maandrantsoen is 1350 gram vlees, 900 gram vet en 1200 gram suiker. De prijzen van dit rantsoen zijn laag, maar 'et rantsoen is te klein. Dus moet men eijkopen en daarvoor exploiteert de staat de winkels van de Handels-Organization, V'aar ze officiële zwarte handel drijft. Want hier zijn de prijzen anders: boter Per kilo 20 mark; vlees per kilo 11 mark; melk (alleen beschikbaar gesteld voor kleine kinderen) 1.12 per liter; eieren 0.45 mark per stuk; worst 13.60 per kilo. Als men dan bedenkt dat de goed ge salarieerde mijnwerker 420 mark per maand verdient, als hij ten minste zijn norm haalt, is het duidelijk dat hij zich van al dit kostelijks niet veel kan ver oorloven. Tenslotte koopt de DDR ook nog wel goederen in het Westen, die aan de bur gerij verkocht worden. Hierbij is gebleken dat men deze artikelen leverde aan de eigen mensen tegen een prijs die tien tot twintig maal zo hoog was als de aankoop prijs in het Westen. Bovendien kocht men artikelen van in ferieure kwaliteit en als dan bleek dat ze na kort gebruik versleten waren, begon de propagandamachine te draaien en werd de bevolking gezegd dat ze nu eens kon zien wat voor slechte spullen in het Westen werden gemaakt en dat het Westen deze dingen nog exporteerde, omdat de arbeiders daar met hun hongerlonen, zich zelfs deze goederen niet konden veroorloven. Wanhoopsdaad Het is dus werkelijk niet zo verwonder lijk, dat een groot deel van de vluchtelin gen, die naar het Westen komen, uit arbeiders bestaat. In deze arbeiders- en boerenrepubliek hebben zij geen uitzicht op betere toestanden en zijn zij arbeids slaven geworden. Het waren ook arbeiders die in 1953 tegen de, hun als ideaal voor gestelde, orde in opstand kwamen. Dat was een wanhoopsdaad; de meeste ouderen waren soldaat geweest tijdens de tweede wereldoorlog en zij wisten wel dat er tegen tanks alleen iets gedaan kan worden met speciale wapens. Toch vielen zij de Russische tanks aan met houten Het grote warenhuis van de Handels- Organisation aan de Alexanderplatz in Oost-Berlijn, waar buiten de officiële distributie om levensmiddelen gekocht kunnen worden. De prijzen zijn hoger dan in de gewone winkels en de goe deren zijn dus alleen verkrijgbaar voor de weinigen, die over veel geld kunnen beschikken. palen en straatkeien, klommen ze er boven op om de antennes naar beneden te rukken en deden al datgene wat niemand, die nuchter denkt, nooit zal doen. Ze werden teruggeslagen, maar de geest van verzet leeft onder de arbeiders in Oost-Duitsland even sterk als bij de meeste verharde tegenstanders van het communisme. De boeren hebben over het algemeen geen gebrek aan voedingsmiddelen, maar zij hebben weer andere moeilijkheden. De landerijen van de grootgrondbezitters zijn onteigend, niemand mag meer hebben dan vierhonderd morgen grond. Nu is echter iemand met zestig morgen beter af dan een boer met tweehonderd morgen. Zij kunnen het land bewerken met eigen per soneel en ze behoeven niet zoveel aan deze staat te leveren. De bezitters van grotere boerderijen moeten met vreemd personeel werken en dat is niet te krijgen, zodat de bebouwing niet aan redelijke eisen kan beantwoorden. Toch moeten zij af leveren naar rato van de grootte van hun bedrijf en dus houden ze zelf heel weinig over, terwijl ze dag en nacht moeten werken. Het zijn dan ook meest boeren uit deze categorie, die naar het Westen vluchten. Natuurlijk zijn e: ook groepen die pro fiteren: partijfunctionarissen, militairen en politiebeambten met hun hele aanhang van spionnen. Zij krijgen huizen in de Stalin- allee, ontvangen grote salarissen, kunnen tegen speciale prijzen kopen in de H.O.- winkels enzovoort. Deze nieuwe kaste is de steun van het systeem en onder hen zijn ook de lieden van „De nieuwe klasse" waarover de veroordeelde Joegoslavische communist Djilas heeft geschreven. HELSINKI (U.P.). De gouverneur van de Finse Bank, Rainer von Fieandt, heeft de uitnodiging van president Urho Kekkonen om een „zakenkabinet" te vor men aangenomen. Von Fieandt is de vijfde man die verzocht is een nieuwe regering te vormen, sinds de crisis zes weken gele den begon. Kekkonen heeft 'er de voorkeur aan ge geven Von Fieandt te verzoeken een za kenkabinet te vormen boven ontbinding van het parlement en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, over drie maanden. De verkiezingen zouden dan in maart val len, hetgeen verlies voor de agrariërs en winst voor de communisten zou kunnen opleveren. In het kader van het voortdurend stre ven van de N.S. om de exploitatie te ra tionaliseren, wordt van de zijde van de Nederlandse Spoorwegen medegedeeld, dat het mogelijk is gebleken te komen tot een vermindering van het aantal goede rentreinkilometers. Deze vermindering die ongeveer 2500 treinkilometers per et maal zal bedragen, zal volgens de spoor wegen in geen enkel opzicht schade toe brengen aan de kwaliteit van de door N.S. geleverde vervoersdienst. Zij is onder meer mogelijk geworden door de toene ming van de gemiddelde belading per wagen, waardoor het aantal wagens dat verwerkt moet worden en dat mede bepa lend is voor de maximale belasting van de goederentreinen, verminderde. De wij ziging in de tractievorm de volledige vervanging van de stoomlocomotieven door elektrische en dieselelektrische loco motieven die het mogelijk maakt zwaar dere treinen te doen rijden, heeft even eens een belangrijke rol gespeeld. De beperking van het aantal goederen treinkilometers kan volgens de N.S. der halve niet worden toegeschreven aan een vermindering van de omvang van het goe derenvervoer. Ten opzichte van de maan- WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE den 1956 en januari 1957 is het vervoer enigermate teruggelopen, maar deze maanden mogen niet als maatstaf worden genomen, daar de omvang van het ver voer in deze maanden sterk is beïnvloed door de extra bevoorrading, welke voort vloeide uit de Suez-crisis. Bij een verge lijking van de huidige omvang van het vervoer exclusief kolen met die van het vervoer gedurende 1956 en 1957 tot dusverre (met uitzondering van de beide genoemde maanden), blijkt van een ver mindering van die omvang geen sprake te zijn. De omvang van het kolenvervoer is vol gens de N.S. enigermate teruggelopen. Dit wordt door de N.S. echter niet een ge volg genoemd van een overgang van dit vervoer naar het weg- of watervervoer, maar van een verminderde produktie van de Nederlandse kolenmijnen alsmede van een verminderde import, met name van kolen over zee. Ten aanzien van het reizi- gersvervoer is geen vermindering van het aantal treinkilometers in overweging. ADVERTENTIE AMSTERDAM. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft nieuwe indexcij fers verstrekt over het afbetalingswezen op basis van de kredieten verstrekt per kwartaal in 1955 100). De totale ver strekte kredieten door de gemeentelijke volkskredietbanken beliepen in het derde kwartaal 110 (tweede kwartaal 127), door de particuliere geldschietbanken 115 (116), de betaalzegelkassen 105 (163), waarbij in begrepen het voorjaarsseizoen) en de fi nancieringsmaatschappijen 99 (109). Bij deze laatste bedroeg 1/6 omzet van het eerste halfjaar 1957: 100. De totale verkopen op afbetaling dooi de afbetalingsmagazijnen beliepen 92 (103), door de postorderbedrijven 91 (111) en de grootwinkelbedrijven eveneens 91 (110). Het totaal der uitstaande kredieten bij de financieringsmaatschappijen aan het einde van septembër (ultimo januari 1957 =100) was 110, tegen 111 in augustus, 110 in juli en 109 in juni (vergeleken bij een maandcijfer van 100 voor de overeenkom stige maanden van 1955). Het C.B.S. heeft tevens een overzicht samengesteld van de verkopen in 1956 op afbetaling door afbetalingsmagazijnen naar artikelengroepen. Hieruit blijkt, dat van de verkopen op afbetaling op de eerste plaats komen kleding en textiel, daarna meube len en woninginrichting, dan radio- en televisietoestellen en stofzuigers. (Van onze correspondent te Londen). De conservatieven hebben hun zetel in het kiesdistrict Leicester-Oost (waar zy by de algemene verkiezingen in 1955 een overwicht verkregen van 11.500 stemmen), behouden. By de gisteren gehouden tussen tijdse verkiezing, na Gloucester en Ips wich de derde sinds de goedkeuring van de huurwet, welke de regering nog steeds stemmen kost, werd het conservatieve overwicht bijna gehalveerd en liep tot 6400 stemmen terug. Twintig percent min der mensen ging naar de stembus dan bij de algemene verkiezing. De verkiezing in Leicester-Oost was nodig door het aftreden van het conserva tieve Lagerhuislid kapitein Waterhouse, de aanvoerder van de zogenaamde Suezrebel- len, die zich destijds verzetten tegen het opgeven van de Britse basis in de Suez- kanaalzone. Sinds de tussentijdse ver kiezing in Tonbridge in 1956, waar het conservatieve overwicht van tienduizend inkromp tot zestienhonderd stemmen, heeft de regering met tegenspoed te kam pen. De politieke malaise is hoofdzakelijk een gevolg van de steeds stijgende kosten van levensonderhoud en het gebrek aan leiderschap. Toch is de uitslag in Lei- cester het beste resultaat, dat de regering heeft bereikt, sinds Macmillan in januari eerste minister werd. In Leicester liep de conservatieve aanhang slechts met 3,25 percent achteruit, tegen vijf percent en meer in de meeste andere plaatsen. De conservatieven zouden echter toch een algemene verkiezing verliezen indien het land zou gelden. In dat geval zou Labour resultaat van Leicester voor het gehele een kleine zetelvoorsprong in het parle ment behalen, vandaar dat de conserva tieven hopen, dat de verkiezing in Lei- cester het begin is van een keerpunt. De socialisten verloren drieduizend stemmen. Dit bevestigt het algemene poli tieke beeld. Vele Tory-aanhangers ont houden zich van stemmen uit protest tegen de toestand, maar zij weigeren om te zwaaien naar Labourkant. PARIJS (AFP/Reuter) De Franse premier, Felix Gaillard, heeft donderdag voor de commissie voor Buitenlandse Za ken van de Franse Nationale Vergade ring verklaard dat hij er, in zijn bespre kingen met zijn Britse ambtgenoot Harold MacMillan, de nadruk op heeft gelegd dat Frankrijks verantwoordelijkheid voor Al gerije en zijn vooraanstaande positie in Noord-Afrika erkend dienen te worden. In antwoord op vragen van commissie leden over het Tunesiseh-Marokkaanse aanbod tot verlening van goede diensten, om tot een oplossing van het Algerijnse vraagstuk te komen, verklaarde Gaillard dat de twee betrokken staten „neutraal noch onpartijdig" zijn en dat het daarom voor Frankrijk onmogelijk was hun be middelingsaanbod te aanvaarden. „Doch de Franse regering zal elke staat of groep van staten dankbaar zijn, die ertoe bijdraagt het Algerijnse „Natio nale Bevrijdingsfront" ertoe te brengen een wapenstilstand te aanvaarden", al dus de Franse premier. Voorts zei Gaillard, dat MacMillan hem had medegedeeld, dat er geen sprake is van een Amerikaans-Engels directoraat in de Navo. Gaillard verklaarde ook MacMillan dui delijk te hebben gemaakt, dat Frankrijk niet met een reorganisatie van de NAVO zal instemmen indien dat produktie van kernwapens in Frankrijk zou uitsluiten. Premier Gaillard heeft de vertrouwens kwestie verbonden aan de vanavond te houden stemming over een aanvullend wetsontwerp, waarin wordt omschreven hoe de verkiezingen in Algerije zullen wor den gehouden. Morgen zal er ook worden gestemd over het wetsontwerp, dat voor ziet in de verkiezing van enkele streek- parlementen in Algerije. Ook hierbij is de vertrouwenskwestie gesteld. Men verwacht, dat de regering bij beide stemmingen een ruime meerderheid zal krijgen. LONDEN (Reuter) Frankrijk heeft onlangs een verzoek van Jemen om wa pens van de hand gewezen na overleg met Engeland, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken donderdag verklaard. De woordvoerder zei, dat Engeland te gen de levering van Franse wapens aan Jemen had geadviseerd. De Britse hou- houding was beïnvloed door de moge lijkheid, dat de wapens tegen de Britse troepen in Aden, een protectoraat van En geland, zouden kunnen worden gebruikt, aldus wordt in Britse krijgen verklaard. Het Jenenitische vei zoek werd gedaan vóór het Tunesische "erzoek om wapens aan Engeland. Onlangs werd in Britse kringen ge zegd, dat Jemen aanzienlijke hoeveelhe den wapens, waaronder Lanks, van de Sovjet-Unie had ontvangen. Er is gedu rende jaren bij tussenpose.! gevochten tus sen Britse en Jemenitische strijdkrachten langs de grens tussen Jemen en Aden. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken deed zijn mededeling omtrent de Franse weigering naar aanlei ding van een bericht in een Londens dag blad, dat uit Parijs het volgende meldde: „De Fransen zijn van mening, dat zij niet alleen bedrogen zijn (door de Britse wa penleverantie aan Tunesië), maar dat zij bedrogen zijn, nadat zij hun bondgenoten trouw waren gebleven." Verantwoordelijkheid LONDEN (Reuter) Premier Mac Millan van Engeland heeft donderdag het Lagerhuis medegedeeld, dat naar de me ning van de Engelse regering een oplos sing van het Algerijnse probleem gevon den moet worden en dat de verantwoor delijkheid hiervoor bij Frankrijk moet berusten. In een verklaring over zijn besprekin gen met de Franse eerste minister Gaillard, zei MacMillan, dat de voornaam ste onderwerpen de totstandkoming in Noord-Afrika, met inbegrip van de wa penleveranties aan Tunesië, de aanstaan de NAVO-bijeenkomst er het Europese vrijhandelsgebied zijn geweest. Overeengekomen was, dat gezamenlijk regelingen uitgewerkt moeten worden om herhaling te vermijden van de moeilijk heden als die welke zich kortgeleden heb ben voorgedaan. De Engelse regering zal met de Franse regering over dit onder werp overleg blijven plegen, zo verzeker de de Britse premier. MacMillan zei nog, dat de Britse rege ring niet stellig kan beloven, geen wapens aan Tunesië te zullen geven. Maar hij had verzekerd, dat geen nieuwe wapens uit Engeland naar Tunesië gezonden zouden worden zonder overleg met de Franse re gering. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen was door som mige Kamerleden geklaagd over discrimi natie in het radiobestel ten aanzien van bepaalde politieke richtingen. Minister Cals heeft hierop geantwoord, dat aan deze bezwaren zoveel mogelijk zal worden tegemoet gekomen door toekenning van zendtyd aan politieke partijen. De regering heeft echter gemeend in deze regeling niet te moeten betrekken politieke groeperingen, die de geboden gelegenheid zouden kunnen aangrijpen om de volks vrijheden te ondermijnen. De regeringsbeslissing houdt in, dat ten behoeve van elk van de democratische in de Staten-Generaal vertegenwoordigde politieke partijen, voorzover zij hierom hadden verzocht, zendtijd ter beschikking wordt gesteld van 10 minuten per veertien dagen, zulks naast de thans reeds geldende regeling ten aanzien van de toekenning van zendtijd vóór de verkiezingen. Over de uitwerking van deze regeling is tevoren overleg gepleegd met de belanghebbende politieke partijen en de omroeporganisaties waarbij bleek dat daaromtrent volkomen overeenstemming tussen alle betrokken partijen en organisaties niet kon worden bereikt, aldus minister Cals.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 19