Regering waakt tegen gevaar van radio-actieve stralen menu HET WEER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT NAVO-landen verdeeld over wenselijkheid van raketbases Bestaande gezondheids inspecties zullen worden uitgebreid Evelyn TliBninns elegante tassen en byoux Geen Nederlanders in café's en stadsbussen Voor de Stille Armen KLINGDECOR-PLASTICPLATEN „Het potje Is op!" BLIKGROENTEN „TRESLONG99-HILLE60M Lichte vorst dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's De boycot in Oost-Java Verzoek om transfer van KPM afgewezen Jordaanse militaire missie zou naar Londen gaan Pro-Britse stemming in Amman gemeld Drie doden in het verkeer V e r keersongelukken DIT JAAR: 1070 DODEN j &e MORRIS '{jèforet/oitétst// Gespijbeld van school Twee kinderen bewusteloos in park gevonden vanderhammen Britse kringen geloven echter dat een akkoord in beginsel wel tot stand zal komen N.V. DE HOUTWERF Dader van overval op benzinestation meldt zich bij de politie Het woord is aan... STUURMAN COHEN 72e JAARGANG No 122 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 Haarlems Dagblad 302e JAARGANG No 275 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze Kamerverslaggever Bij de behandeling van de begroting van Volksgezondheid heeft minister Suurhoff gisteravond in de Tweede Kamer medegedeeld, dat volgens de voorlopige richtlijnen, die in de ministerraad zijn vastgesteld voor de te ontwerpen Atoomwet, voor de bouw van reactors de goedkeuring van de minister van Volksgezondheid zal zijn vereist. Voor de bestrijding van de gevaren van de radio-actieve straling neigt de minister ertoe de bestaande inspecties op het gebied van de volksgezondheid te versterken. Hij doet dat liever dan nieuwe instanties in het leven te roepen. Er ligt een plan gereed voor een spoedopleiding van twaalf topmensen in de radio-biologie.. Minister Suurhoff verheugde zich er over dat de vaccinatiecampagne tegen de '•ind'erverlamming, die meer dan vijf mil joen gulden kost, in weerwil van de be stedingsbeperking algemene instemming had gevonden in de Kamer. Naa" aanlei ding van de bezorgdheid van sommige ouders, wier kinderen de derde prik nog niet hebben gehad, verklaarde de minister, dat deze derde prik alleen dient om de onvatbaarheid te verlengen. De deskundi gen neigen ertoe de derde prik langer uit te stellen. Omdat de vaccinatiecampagne m0et worden uitgevoerd binnen het raam van het daarvoor uitgetrokken bedrag, heeft de minister besloten liever eerst nieuwe jaargangen kinderen in te enten en onvatbaar te maken. De prijs van het vaccin is reeds gedaald en daardoor is het misschien mogelijk, eind 1953 de derde prik te geven aan de kinderen, die in het voorjaar zijn ingeënt. Over de terugbetaling van de kosten, die zijn gemaakt tijdens het tai.dartsen- conflict, wacht de minister het advies af van de Ziekenfondsraad. Hij denkt erover bij voorbaat dat advies te volgen Uit de Kamer was gevraagd een sub sidie te verlenen aan de Vereniging ter Bestrijding van de Kwakzalverij, welke het 75 jaren zonder subsidie heeft kunnen stellen. De suggestie was gedaan dan maar te bezuinigen op het meubilair van het departement. Dan zouden de gevraagde gulden zijn gevonden. Daartegen voerde de minister aan, dat in het kader van de bestedingsbeperking reeds domweg opdracht is gegeven een kwart te bezui nigen op het meubilair, dat toch al niet al te fraai is. „Wanneer ik het meubilair op mijn departement vergelijk rmet dat op andere kantoren", aldus de minister, „dan schaam ik mij wel eens als oud-vakbonds bestuurder, dat ik onder zulke omstan digheden ambtenaren moet laten werken". Over de diverse wensen voor hogere subsidies en dergelijke, zei minister Suur hoff, dat hij deze op zijn departement nog eens rustig zal bestuderen om te zien of er iets aan kan worden gedaan. „Maar als ik iets doe, moet ik iets anders laten", gaf hij te kennen. Dat is in de ministerraad ADVERTENTIE van de dag Vitominen-Juintje voor 'f weekend: Doperwtjes, worteltjes,, «perziebonen tuit blikJ .met aardappelen en stukjes vlees. Stoven in jus. in 4 minuten klaar op tafel ADVERTENTIE HET FEEST VAN DE MAAND op zaterdag 30 november ITALIAANSE AVOND Diverse attracties: O.a. NINO ADAMI, Italiaanse tenor. DINER-DANSANT MENU ƒ6.— Italiaanse gerechten en wijnen. Reserv. voor Café-Rest. 0 2520 - 5347. ADVERTENTIE Voor Sint-Nicolaas-geschenken GR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 2041S mïXCCOCXXSOCCOOCttOOOOOOOOOCXXXXCOOOOOCOOCXXX VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Overwegend droog weer met op klaringen. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en zuid oost. Belangrijk lagere tempe raturen met in de nacht in het oosten van het land lichte vorst en morgen overdag maximum temperaturen slechts enkele gra den boven het vriespunt. Volledige weerrapporten op pagina twee. als richtlijn bij de bestedingsbeperking afgesproken. De begroting is met moeite sluitend gekregen, zodat er geen ruimte is voor nieuwe uitgaven. Over het tekort aan verplegend perso neel zei de minister, dat het nog altijd moeilijk is vrouwelijk personeel te krij gen. Terwijl bij de mannen vraag en aan bod op de arbeidsmarkt thans in even wicht zijn, is het aantal aanvragen bij de arbeidsbureaus om vrouwelijk personeel altijd nog tien keer zo groot als het aan bod. DJAKARTA. Volgens een bericht van United Press, zou de economische blok kade, welke men zich in Surabaia en Ma- lang tegen de Nederlanders voorneemt, hierin bestaan, dat Nederlanders in restau rants niet bediend zullen worden, geen toegang zullen verkrijgen tot amusements gelegenheden en geen gebruik zullen mo gen maken van openbare vervoersmidde len. (A.N.P.)De Indonesische regering zal, naar het blad „Sin Po" meldt, maatregelen nemen met betrekking tot de scheep vaartonderneming, die het interinsulaire verkeer in Indonesië verzorgt, de Ko ninklijke Paketvaart Maatschappij. Naar de „Sin Po", die gewoonlijk goed is ingelicht in financiële en economische aangelegenheden, bericht, heeft de Indone sische regering besloten, het verzoek van de K.P.M. voor een maandelijkse transfer naar Nederland van 2'/? miljoen gulden af te wijzen. Voorts meldt het blad, dat de volgende maand een regeringsbesluit in werking zal treden volgens hetwelk toezicht zal worden uitgeoefend op geregelde scheepsverbin dingen in de Indonesische wateren. Door deze maatregel zou het in de toekomst voor de K.P.M. niet mogelijk zijn, de vracht tarieven willekeurig te verhogen, of haar geregelde lijndiensten in de Archipel te beperken. De K.P.M. verzorgt, volgens een recente mededeling van de minister van Scheep vaart, commodore mohammed Nazir, ze ventig percent van het interinsulaire ver keer per schip. De directie van de K.P.M. heeft geweigerd, haar zienswijze kenbaar te maken met betrekking tot deze mede delingen. LONDEN (AFP) Naar het Britse con servatieve dagblad „Daily Mail" uit Amman meldt, is er een Jordaanse mili taire missie naar Groot-Brittannië ver trokken om de Britse regering te verzoe ken, de jaarlijkse hulpverlening aan Jor danië te hervatten en wellicht ook weer militaire adviseurs te zenden. Volgens het blad zal de missie tenminste 12.5 miljoen pond (130 miljoen gulden per jaar) vra gen, een zelfde bedrag als Jordanië steeds van Groot-Brittannië heeft gekregen tot dat Jordanië vorig jaar de toezegging van Saoedi-Arabië, Syrië en Egypte kreeg dat zij voortaan jaarlijks deze som zouden verstrekken. Tot dusver heeft echter alleen Saoedi-Arabië z-ljn deel betaa'd. De „Daily Mail" voegt hieraan toe, dat de stemming in Jordaanse regeringskringen weer zeer pro-Brits is geworden en anti- Amerikaans. AMMAN (Reuter) De Jordaanse regering heeft een aanklacht over Israel bij secretaris-generaal Hammarskjoeld in gediend over voorvallen van weinig be lang. In de voornaamste klacht wordt gezegd dat de Israëlische wachtposten bij het ziekenhuis van Haddassa, in de ge demilitariseerde zone van Jeruzalem, voortgaan met het aanleggen van ver sterkingen. DAMASCUS (UP) De Syrische minis ter van Buitenlandse Zaken, Salah Bitar, heeft verklaard, dat Syrië een aanval op Jordanië zal beschouwen als een aanval op zijn eigen grondgebied. In een officiële verklaring beloofde Bitar Syrië's bijstand aan Jordanië, ingeval van agressie. NEW YORK (UP) Hammarskjoeld vertrekt vanavond uit New York via Beiroet in Libanon, waar hij de Jordaanse regering zal raadplegen. Daarna gaat hij naar Jeruzalem en Damascus. Er is nog niet beslist of Hammarskjoeld ook een bezoek zal brengen aan Cairo. Sovjet-aanbod BEIROET (AFP) De Libanese minis ter van Buitenlandse Zaken Malik heeft van de Russische ambassadeur Kiktev, volgens welingelichte bron, economische en technische hulp zonder voorwaarden aangeboden gekregen. Kiktev zou een der gelijk voorstel reeds hebben gedaan aan premier Sami Sohl. (UP) De regering van Libanon heeft fvi het parlement een vertrouwensvotum ge kregen met veertig stemmen voor, tien tegen, bij drie onthoudingen. Op de Rijssenseweg onder Holten is de 44-jarige fietser H. Nijkamp uit Rijs- sen aangereden door een personenauto. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij vrijwel onmiddellijk na het ongeval is overleden. De auto sloeg na de aanrijding over de kop en bleef ondersteboven op de weg liggen. Van de inzittendenden werd een kind licht gewond. In de nacht van woensdag op donderdag merkte de Heerlense koopman J. A. dat de auto, die hij afgesloten had geparkeerd op het Kerkplein te Heerlen was ontvreemd. In de auto bevonden zich textielgoederen ter waarde van ongeveer f 3500 benevens een bedrag aan geld ter grootte van f 500. De gedupeerde deed onmiddellijk aangifte bij de politie te Heerlen, die twee uur la ter uit de Noord-Limburgse gemeente Reuver het bericht ontving, dat de ge stolen auto aldaar op de rijksweg was aan getroffen. Door onbekende oorzaak is de auto tegen een langs de weg staande boom gebotst. Daarbij is de bestuurder, de 24- jarige Duitser H. H. uit Karlsruhe op slag gedood. H. werd gezocht door de Duitse politie. Hij had gediend in het vreemdelin genlegioen. Zijn mede-inzittende, de 23- jarige R. F. uit Brachelen (Duitsland), werd ernstig gewond. Hij is opgenomen in het ziekenhuis te Roermond. Om 09.15 uur is de eerste seinhuiswach- ter P. Grim bij het station V e n 1 o-O ver pad door de Austria-express, die van Klagenfurt naar Hoek van Holland rijdt, aangereden en op slag gedood. Hij had op dat moment geen dienst Bij verkeersongelukken in 1957 in ons land zijn terstond of kort daarna om het leven gekomen 1070 personen, van wie 208 kinderen. Bovendien zijn later nog ruim 400 i personen overleden. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A': DAM TEL. 717162 RUNDLEDEREN JASSEN ƒ129.50 Een Rotterdamse politieagent vond gis teravond op zijn ronde door het park aan de Maas in het struikgewas twee bewuste loze kinderen, de achtjarige jongen Van 't H. en zijn één jaar jongere zusje. Het tweetal werd met hulp van voorbijgangers naar een naburig café en vandaar naar het ziekenhuis Bergweg overgebracht, waar het dankzij de goede zorgen van enige verpleegsters al gauw weer tot zich zelf kwam. Daar geen van tweeën enig letsel had, was men erg benieuwd naar hun verhaal. Dat kwam dan ook. Schuch ter biechtte het jongetje op, dat hij met z'n „zussie" de hele dag gespijbeld had, omdat het zo mooi weer was. Tot het val len der duisternis hadden zij samen in het park gespeeld, maar toen niet naar huis durven gaan. Tenslotte waren ze, door vermoeidheid overmand, onder een struik gaan liggen slapen. Daar zijn ze door koude en honger bewusteloos geraakt. Met warme dranken zijn de twee spijbelaartjes weer wat opgeknapt. Vanochtend mochten ze naar huis de schoolgang werd voor alle zekerheid nog maar een dagje uitge steld. Dit kinderlijke avontuur heeft overigens nog een zeer verrassend slot gekregen. Toen de politieman namelijk naar enkele kleren ging zoeken, die de kinderen in het park achter gelaten hadden, vond hij en passant achter een naburige sigarenwinkel een jutezak en twee kartonnen dozen met ruim 17.500 sigaretten, een dozijn verzil verde lepeltjes en een elektrisch scheer- apparaat. De voorwerpen, die tezamen een waarde hebben van ongeveer 1000 zijn vermoedelijk vannacht door inbrekers buit gemaakt. ADVERTENTIE >pooo»»ocoococo5cca»no3cxxx»ooocooooc<xxcccocccoccccc« technisch speelgoed paul krugerkade 13 - haarlem doorlopend geopend van 9 tot 22 uur j02<xo^x>Dcx>ax>3ociccooocococ»ooocx»icoDOCoococc>ooooooooo Op zaterdag 30 november zal de nieuwe brugverbinding bij Schellingwoude in dienst worden genomen met een plech tigheid, waarbij de minister van Ver keer en Waterstaat de opening zal verrichten. De noordelijke oprit van de slanke, lange brug, die een grote aan winst betekent voor het Nederlandse verbindingsnet. 2e verantwoording Mr. C. M. J. de J. 25,—; Mevr. G. E.- T. 10,—; L. H. v. 't S. 10,—; H. M. G.-J. 10,—; L. L. M. B de H. 10,—; V. VI. 10; N.N. 10,—; A. H. 7,50; G. B. Gep. K.N.M. 7,50; M. C. B.-C. 5,—; Mevr. S. J. S. v. d. M. de B. L. T. 5,—; H. W. F. 5,—; Mej. H. E. S. 2,50; Mevr. J. J. v. d. V.-v. d. S. 2,50; E. B. K.-K. 2,50; J. C. M. S. 2,—; H. H. Z. 10,—, H. 1000,—; Dames Ch. 4,—; S. H. 5,—; R. R. 10,—; M. J. 10,—; v. H. 5,—; Mw C. I.-B. 10,—; W. H. 2,—; C. de R. 2,50; K. 1,—; H. W. 0,50; O. H. 1,—; X. 0,50; Th. v. S. 0,50; H. f 0,50; S. 0,50; N. 1,—; J. L. 10,—; B. 0,50; B. 4,—; N.N. 1,—; C. N. 1,—; J. V. 1,—; F. D. 2,50; Poes 2—; Hond 2,50; K. 10,—; J. F. 1,—; A. V. 1,—; E. K. 1,—; Gebak 0,50; A. 1,—; G. 1,— K. B. f 1,—; Chr. v. D. 1,—; C. M. 1,—; G. 0,75; N.N. 0.50; Sp. 2,50; Fr. 1,—; De G. 1,—; K. 1,—; Kr. 2,—; O. A. 1,—; L. 2,50; J. Sp. 2,50; A. H. 0,50 H. O. 1,—; R. 0,50. Dagtotaal ƒ1248,25. In het geheel is thans bij ons blad bin nengekomen een bedrag van 2236,25. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93; Rijks straatweg 2, Haarlem en Lange Nieuw- straat 427, IJmuiden of worden overge schreven op postgiro 273107 onder vermel ding „Voor de Stille Armen". LONDEN (UP) De Europese NAVO- landen zijn verdeeld over het Amerikaan se voorstel, raketbases in West-Europa te vestigen. Tot op heden heeft slechts Groot- Brittannië zich voor het plan uitgespro ken. West-Duitsland wil bepaalde voor waarden stellen en toont zich over het al gemeen aarzelend. De Scandinavische lan den, Noorwegen en Denemarken, zijn er vierkant tegen. Zij zullen slechts vreemde troepen op hun grondgebied toelaten of in stemmen met de vestiging van bases, wanneer zij worden aangevallen of een aanval dreigt. De regering te Bonn wil slechts bases toestaan wanneer men het er in de Noordatlantische Verdragsorgani satie over eens is dat dit noodzakelijk is. De andere NAVO-leden hebben zich nog niet duidelijk uitgesproken, maar hier lijkt de tegenstand, in het bijzonder in de klei nere landen, geringer te zijn. De beslissing zal op de NAVO-conferentie, van 16 tot 18 december in Parijs, worden genomen. KOPENHAGEN (Reuter) Denemarken zal dezelfde soort Nike-raketten van de Verenigde Staten krijgen als Noorwegen, namelijk het type Hercules, zo heeft een woordvoerder van het Deense ministerie van Defensie meegedeeld. De raketten, die niet van een atoomlading voorzien zullen worden, worden in 1959 geleverd. Een jaar geleden kregen Denemarken en Noorwegen Nike-raketten van het type Ajax aangeboden. Noorwegen staat echter op de Hercules, waarvan de reikwijdte drie keer zo groot is als die van de Ajax, te ontvangen. De vier Nike-batterijen die aan Denemarken zijn aangeboden, zullen rondom Kopenhagen opgesteld worden. LONDEN (UP) Tn Britse officiële kringen gelooft men dat de NAVO in prin cipe wel akkoord zal gaan met de vesti ging van raketbases. De ledenstaten zullen echter niet gedwongen zijn de oprichting der bases toe te staan, indien dit indruist tegen de grondbeginselen van de tot op heden gevolgde politiek. Volgens het Amerikaanse plan uitge werkt door Dulles zullen de bases in principe door de strijdkrachten van het land waar zij zijn gevestigd worden be mand. De raketten dienen zowel voor con ventionele als kernladingen geschikt te zijn. De kernladingen blijven echter onder Amerikaa. s beheer. Een beslissing over het eventuele gebruik berust bij de opper bevelhebber van de NAVO-strijdkrachten, die handelt volgens de aanwijzingen van de NAVO-raad. ADVERTENTIE ZATERDAGMIDDAG GEOPEND van 2 tot 5 uur uitsluitend voor demonstratie en voorlichting van onze Kampersingel 22 - Telef. 02500-11932 De 23-jarige chauffeur R. van der M. uit Rotterdam heeft zich bij de Rotterdamse politie aangemeld met de mededeling, dat hjj samen met een medeplichtige de over val heeft gepleegd op het benzinestation aan de Sloterweg te Amsterdam op 4 sep tember. De chauffeur is naar Amsterdam overgebracht. De overval is 's morgens om half vijf gepleegd. Er verscheen een jongeman in het tankstation, die van de 23-jarige be diende het aanwezige geld eiste. Toen de bediende aarzelde, werd hem een revolver voorgehouden. Hij heeft de overvaller toen een tas met 670.gegeven, waarmee deze in een oude auto, die hij achter het tank station had neergezet, wegreed in de rich ting Den Haag. In militaire kringen bestaat geen oppo sitie tegen dit plan, in politieke kringen echter wel. Via diplomatieke kanalen wordt intensief overleg gepleegd. Dulles en Von Brentano, de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken die onlangs een bezoek aan Washington heeft gebracht hebben ook dit onderwerp behandeld. Des kundigen houden zich bezig met de bij zonderheden van een Brits-Amerikaanse overeenkomst, volgens welke Groot-Brit tannië in 1959 ballistische projectielen voor middelgrote afstanden zal ontvangen. Verklaring LONDEN (UP) Radio-Moskou zei gis teren, dat Washington er op rekende de bijeenkomst van de NAVO te gebruiken om een stroom van atoom-, waterstof- en raketwapenen, naar West-Europa te kun nen verschepen, maar dat de ziekte van president Eisenhower daar wel eens een streep door zou kunnen halen. „Het zou een goed zaakje zijn voor de beurs ten koste van de Amerikaanse belastingbe taler, maar de vraag rijst of de Westeuro- pese geallieerden bereid zullen zijn, zo'n grote verantwoordelijkheid op zich te ne men. Washington is er niet zeker van, dat zij dat willen en dat was de reden, waar om Eisenhower van plan was zelf naar Parijs te gaan Het. is een taak, waarvoor Dulles waarschijnlijk te kort zou schieten. Alleen 1 maar de gedachte, dat het plan om Europa van atoomwapenen en raket wapenen te voorzien, niet zou lukken, heeft op de Amerikaanse beurs een paniek veroorzaakt", aldus de verklaring van radio-Moskou. Spoed BONN (UP) De Westduitse bondsre gering heeft opdracht gegeven, enige spoed te maken met de onderhandelingen met Denemarken. Nederland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Canada, de Verenigde Staten en België over de status van de buitenlandse (NAVO)-troepen op Duits ge bied. Er staan eigenlijk nog slechts twee belangrijke vraagstukken open: de kwestie van de rechterlijke bevoegdheid, en de fi nanciële gevolgen van het recht, oefe ningen te houden. Anonymus: Een pessimist is iemand, die vreest dat de optimisten gelijk zullen krijgen. De eerste foto van president Eisenhower na zijn ziekteaanval. Deze telefoto toont het echtpaar Eisenhower op weg naar een kerkdienst. (Telefoto) 1001 ADVERTENTIE ST. NICOLAASCADEAUX JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS De noodkreet (want zo mogen we hem gerust noemen) die de wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting woensdag in de Haarlemse gemeenteraad heeft geslaakt, verdient een echo te vinden in de gemeenteraden van vele Nederland steden. Want niet slechts in Haarlem, maar ook overal elders, ondervindt men de voor onze nationale huisvestingssituatie noodlottige gevolgen van de methodes, waarmee het ministerie van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid de woningbouw in ons land meent te kunnen „bevorderen". Methodes, die niet alleen in vele gevallen bureaucratisch en overdreven bemoeizuch tig zijn, maar die door wethouder Happé bovendien zijn gekenschetst als de „dom- automatische toepassing" van ministeriële regels. De regel, waarom het hier gaat, is het vaststellen door de minister van een pro vinciaal jaarcontingent voor goedkeurin gen van woningbouwprojecten, een contin gent dat daarna nog eens in maandcontin- genten is onderverdeeld. Bij het instellen van die regel zal waarschijnlijk de goede gedachte hebben voorgezeten, dat de be schikbare arbeidskrachten, bouwmateria len en financieringskansen zo goed en zo billijk mogelijk over het hele land en over het hele jaar moeten worden verdeeld. Maar als men, volgens de principes der bureaucratie, zulk een regel dom-automa- tisch gaat toepassen, loopt men gevaar in de praktijk precies het tegenovergestelde te bereiken van wat de bedoeling was. En dat gevaar is in het geval-Haarlem droe vige werkelijkheid geworden. De woning bouw is niet bevorderd, maar geremd. In plaats van de nagestreefde aantallen van 700 woningwetwoningen en 700 premie woningen heeft Haarlem slechts de bouw van 290 woningen van de eerste en 267 wo ningen van de tweede categorie ter hand kunnen nemen. Daarbij moet men in het oog houden, dat het benodigde kapitaal voor de in 't geding zijnde projecten aanwezig was (en wel volgens alle hiervoor van overheids wege voorgeschreven financieringsregels) en dat de regeringsbijdragen pas zouden worden uitbetaald na het gereedkomen van die projecten. De kwestie van geldschaar- ste speelde hier dus geen onmiddellijke rol. En de mededeling „Het potje is op!", die de Haarlemse delegatie zij het mis schien In meer protocollaire termen in Den Haag kreeg, sloeg dan ook niet op de financiële situatie van dat ogenblik, maar op de limieten, die het ministerie zich zelf had gesteld voor het verlenen van goed keuringen. Omdat een aantal kleinere ge meenten in Noordholland een onevenredig groot aantal goedkeuringen in de eerste vier maanden van het jaar hadden weten binnen te halen, was er in het papieren potje van het ministerie niets meer over gebleven voor Amsterdam en Haarlem en moesten die steden dus maar wachten tot de bodem van het potje weer met nieuwe maandstaten, maandtabellen en andere documenten van de maandcontingentering was bedekt. Een in de wegen van de Heilige Bureaucratius oningewijde zou kunnen menen, dat de provincies van ons land van elkaar zijn gescheiden door on doordringbare ijzeren gordijnen en dat er bij ons een onoverbrugbare kloof bestaat tussen de laatste dag van een maand en de eerste dag van de volgende maand. Anders zou men immers zowel in geogra fisch als in chronologisch opzicht wel enige soepelheid aan de dag kunnen leggen! Maar aan die soepelheid ontbreekt het nu juist, een soepelheid niet alleen bij het verdelen van contingenten, maar bij het geheel van ons nationale woningbouw beleid. Het tragische probleem van de nau welijks verminderende woningnood stuit af op een papieren muur van bureaucratie, waarachter 'ich ambtenaren hebben ge barricadeerd voor wie de tabellen belang rijker zijn dan de wanhoopsklachten der woningzoekenden. Maandcontingenten kunnen technisch, administratief en orga nisatorisch nóg zo doeltreffend zijn, zij dragen niet bij tot het treffen van het ene grote doel: het snel verschaffen van be hoorlijke woonruimte aan het gehele Ne derlandse volk. Laten wij de oplossing van alle vraag stukken van overheidsbeleid toch niet al tijd zoeken in de perfectie. Laten wij het ook eens proberen met snelheid en doel matigheid, gericht op het hoofdzakelijke einddoel, ook al zullen er dan misschien klachten komen van de ministeriële boek houders omdat elke gulden, die wij in 1958 zullen moeten uitgeven, in 1957 nog niet verantwoord is. Laten wij allen (met inbegrip van die boekhouaers) ons voor ogen houden, dat de woningnood geen kwestie is van guldens en centen, maar van menselijk geluk of ongeluk. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1