Effecten -en Geldmarkt PANDA EN DE MEESTER-BRANDMEESTER Verdeelde stemming over Ren tespaar brie ven 1957 VOETBALSCHOENEN Het gaat vriezen abv.meijev O.%.9oii(ui!ia St. Nicolaas bij Van Weert üvcZWeeht Wereldnieuw: 2 DE TWEEDE WONINGBOUWLENING Verdere afroming van de kapitaalmarkt Veranderd jaarverslag van Springstoffabrieken SPORTHUIS SCHOLTE Engelse beperking van de bloembolleninvoer gehandhaafd De onderhandelingen over het vrijhandelsgebied GROTE CRON Jé-ACTIE met ƒ10.000.- AAN CADEAUX Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland I! Bevredigende resultaten bij Simplex Bankbiljettenchaos gaat verdwijnen GROTE HOUTSTRAAT 16 Peignoirs v.a. 15.95 Bedjassen v.a. 8.50 ^oc U ió Aet zo Vis zwemt achteruit VRIJDAG 29 NOVEMBER 1957 (Van onze financiële medewerker) NADAT DE 6 PCT. WONINGBOUWLENING een paar weken geleden bijna 400 miljoen in het laatje heeft gebracht, komt de Bank voor Nederlandsche Gemeenten thans met de reeds eerder aangekindigde Rentespaarbrieven 1957. Ook uit de voor waarden van deze nieuwe Woningbouwlening blijkt wel dat de overheid haar rente- gamma in feite heeft losgelaten en geen middelen onbeproefd laat om aan het geld te komen dat zij voor de woningbouw meent nodig te hebben. Want ook deze rente spaarbrieven zijn voor hun maximale looptijd van 13 jaar op een rentevoet van 6 pet. gebaseerd, met rente op rente van 4 pet., op welke basis een kapitaal in 13 jaar verdubbelt. Na 13 jaar immers worden de rentespaarbrieven tegen 200 pet. afgelost, na 8 jaar is aflossing a 150 pet. en na 4 jaar en 8 maanden a 125 pet. mogelijk. In de beide laatste gevallen heeft men dan respectivelijk 5>/s en 5 pet. van zijn geld gemaakt. Uit een oogpunt van belegging hebben deze rentespaarbrieven dan ook hun aan trekkelijkheid, hoewel er thans verschillende staatsobligaties zijn, welke, alle factoren in aanmerking genomen, een nog hoger rendement bieden. Het feit dat de rentespaar brieven in stukken van 500, 100 en 25 worden uitgegeven en bij de postkantoren zelfs bouwzegels van 5 beschikbaar worden gesteld, welke dan per 5 of 10 stuks in een rentespaarbrief kunnen worden verwisseld, duidt er op dat men met deze rentespaarbrieven vooral de kleine man tot deelneming wil bewegen. Of dit doel zal worden bereikt, staat voor ns nog niet vast. Vooral de kleine spaar- 'er is wars van min of meer ingewikkel- s transacties en berekeningen. Hij heeft zich trouwens bij de eerste Woningbouw- oning kunnen interesseren in de vorm van 100-coupures, welke voor vele spaarders Ie aantrekkelijkheid hebben dat men de -ente elk jaar kan ontvangen. Bovendien hebben de 6 pets obligaties het voordeel dat ze als ze voor 100 pet. zijn gekocht, iltijd 6 pet. rendement opleveren, onver schillig hoe lang men de stukken behoudt, terwijl men bij de rentespaarbrieven al leen 6 pet. rendement maakt als men de stukken 13 jaar lang in zijn bezit houdt. Vraagt men eerder aflossing of verkoopt men ze ter beurze dan blijft het rende ment beneden 6 pet. Fiscale faciliteiten Een rendementsvoordeel is er dus bij de Rentespaarbrieven voor de kleine spaar der niet, zelfs niet nu ook voor deze Ren tespaarbrieven, evenals voor die van 1952 fiscale faciliteiten worden toegepast. Het heeft terecht bevreemding gewekt dat hier over in het prospectus niets wordt gezegd en dit slechts na informatie op het depar tement, werd medegedeeld. Het is wel duidelijk dat, als men na een zeker aan tal jaren aflossing van de rentespaarbrie ven vraagt, van het rentebestanddeel in komstenbelasting moet worden betaald. Evenals bij de rentespaarbrieven van ADVERTENTIE Als grote kindervriend heeft het Sint- Nicolaas behaagd een persoonlijk be zoek te brengen aan Van Weert in de Anegang. De bizonder gezellige zaak met de grote sortering in Baby- en Kleuter artikelen maakte op de Sint een over weldigende indruk, en de zwarte Pie ten kwamen handen te kort, de door Sint uitgezochte artikelen te verza melen. Een prachtig overzicht in onze geva rieerde etalage's Anegang, Gr. Hout straat en KI. Houtstraat maakte het de Sint gemakkelijk zijn keuze te doen en bij de vele artikelen die wij U hier niet alle kunnen noemen, is ook de BOBABY, de niet nat wordende luier, een practisch geschenk. Veel notitie nam ook de Bisschop van het beweegbare Zweedse speelgoed merk BRIO, ontzettend leuk voor de kleine peuters. En ten slotte werd veel aandacht be steed aan geschenken voor de a.s. Moeder, de grote verscheidenheid in gezellige cadeaux maakte het ook hier de Sint niet moeilijk. Komt ook U eens kijken, wij zijn geopend tot 10 uur. voor BABY en KLEUTER ANEGANG 46 GR. HOUTSTRAAT 116 TEL. 14651 TEL. 13339 De Koninklijke Nederlandse Springstof fenfabrieken n.v. te Amsterdam heeft een gewijzigd verslag over 1956 samengesteld, hetwelk in de plaats komt van de destijds gepubliceerde jaarstukken. Nogmaals wordt gezegd, dat de regering niet akkoord :s gegaan met het voorgestelde ontwerp van de overeenkomst tussen de staat en de n.v. en dat enkele wijzigingen daarin zijn voorgesteld. De directie hoopt, dat binnenkort het overleg hierover zal aan vangen. De cijfers over 1956 hebben een veran dering ondergaan ten opzichte van die van het oude verslag. De exploitatierekening, ia aftrek van belastingen, bedraagt thans f 1.101.524 (in het eerder gepubliceerde verslag bedroeg dit 1.018.524). De afschrij vingsrekening is groot 344.649 167.629). Na interestbetaling ad 519 (onv.) bedraagt het saldo winst 756.355 500.375). Hier van gaat naar de staat 335.540 162.753). Voor aandeelhouders is beschikbaar 253.237 217.240). Naar het reservefonds wordt overgebracht 75.636 50.038). De tantièmes belopen 91.942 70.344). Het bestuur handhaaft het oorspronke lijk voorgestelde dividendpercentage en stelt wederom 11 percent voor. De afschrij vingsrekening op de balans per 31/12/1956 bedraagt thans 674.504 (op de eerder uit gebrachte jaarstukken 1.247.962), de ver nieuwingsrekening 1.100.000 1.450.000) Op de debetzijde van de balans staat het terrein te Muiden voor 1.820.981 2.309.489), de fabrieksgebouwen te Nieuwer Amstel voor 1.399.528 1.661.497) en diverse debiteuren 1.366.959 1.283.959). 1952, is bepaald dat het rentebestanddeel desgevraagd minimaal met 20 en maxi maal met 40 pet. zal worden belast en nu deze regeling ook voor de nieuwe rente spaarbrieven geldt, is dat uiteraard niet in de eerste plaats voor de kleine beleg ger, maar voor de grote belegger van be lang, die over de top van zijn inkomen meer dan 40 pet. I.B. betaalt. Eerlijk ge zegd, houden wij niet erg van deze belas tingfaciliteiten, want zij scheppen telkens weer onbillijkheden. Waarom, zo kan men vragen, moet een belegger, die gewone obligaties koopt, van zijn rentebaten de volle inkomstenbelasting betalen en ie mand, die rentespaarbrieven koopt, niet? Buitenissigheden Een ander aspect van deze tweede wo ningbouwlening is dat de zelfstandigheid van de gemeenten, wat de financiering be- treft, nagenoeg geheel wordt uitgescha keld. De verkregen gelden worden door de Bank voor Nederlandsche Gemeenten onder de gemeenten verdeeld, hetgeen nog wel enige moeilijkheden zal meebrengen. Men heeft getracht deze althans eniger mate te voorkomen door de inschrijvers in de gelegenheid te stellen een bepaalde gemeente aan te wijzen, aan welke de opbrengst van de inschrijving ten goede moet komen. Maar ook dit achten wij niet gelukkig en sociaal niet bepaald recht vaardig, omdat gemeenten met veel goed- gesitueerden of kapitaalkrachtige bedrij ven hierdoor op anderen een voorsprong kunnen krijgen. En zeker is het niet juist dat ook de institutionele beleggers van voorkeur kunnen doen blijken, want de gelden, waarover zij beschikken, zijn niet door een bepaalde gemeente, maar door de gehele bevolking bijeengebracht. Tot dergelijke buitenissigheden komt men als de gebruikelijke methoden van finan ciering worden losgelaten. Overigens kan er terecht bezwaar te gen worden gemaakt, dat de overheid thans met deze tweede woningbouwlening, evenals trouwens met de eerste, een po ging doet alle beschikbare kapitaal voor de woningbouw naar zich toe te trekken door de inschrijving tot een onbeperkt be drag open te stellen. Er is dan ook zeker plaats voor de klacht van de Vereniging van Bestuurders van Instellingen tot Ex ploitatie van Onroerende Goederen dat door dit afromen van de kapitaalmarkt door de Bank voor Nederlandsche Ge meenten voor de particuliere initiatiefne mers tot de woningbouw nog nauwelijks kapitaal beschikbaar blijft, met het ge volg dat de particuliere bouw in 1958 ver moedelijk ver bij de overheidsbouw ten achter zal blijven. Niet overal vreugde Niet alleen trouwens de particuliere bouw, ook het Nederlandse bedrijfsleven zal bij de financiering van zijn investe ringen de invloed van de woningbouwle ningen ondervinden, evenals van de lenin gen der provinciale electriciteitsbedrijven, welke thans, de een na de ander, met 6 pets. obligaties aan de markt komen wel ke uit een oogpunt van belegging zeker aantrekkelijkheid hebben. De overheid, met name de centrale overheid en de overheidsbedrijven behoeven de hoge ren te, welke zij voor opgenomen gelden be talen, niet te „verdienen," zoals de par ticuliere ondernemingen dat moeten doen. De centrale overheid heeft haar belasting apparaat en de overheidsbedrijven heb ben hun tarieven, waarmee ze zich tegen de hoge rente kunnen dekken. De parti culiere bouwer en de particuliere onderne- ADVERTENTIE voor jongens v.a. 13.85 UNGARY 16.95 - 24.75 PUMA voetbal - hockey handbalschoenen Gierstraat 59 - Tel. 21346 - Haarlem mingen hebben die middelen niet en het zal daarom zeker niet in alle kringen vreugde wekken als de uitgifte van de woningbouwlening, evenals de eerste, een groot succes wordt. Het beursverloop Overigens is het wel duidelijk dat de 6 pets. obligatie „het doet". De 6 pets. Wo ningbouwlening noteert ongeveer IO2V2, de 6 pets. P.G.E.M. ongeveer 101 pet. en aan het succes van de 6 pets. P.E.G.E.M. be hoeft niet te worden getwijfeld. Voor de oude staatsfondsen is echter van een her stel nauwelijks sprake. De Amsterdamse beurs heeft trouwens over de gehele linie een hoogst onbelang rijk verloop. Zij heeft wel in sterke mate van haar onaandoenlijkheid blijk gegeven door slechts met enkele percenten te rea geren op de kwartaalcijfers van Konink lijke en van Philips, vermoedelijk omdat donderdag de New-Yorkse beurs gesloten was en men liever eerst de gedragslijn van Wallstreet wilde afwachten. Berichten over ontslag van personeel bij Werkspoor hebben de aandelen Vereen. Machinefa brieken op een nieuw laagterecord ge bracht (131 pet.), waarbij onder de invloed van de apatische beursstemming verge ten wordt dat Stork/Werkspoor een con cern is, dat wel een stootje kan verdra gen. Maar het psychologisch moment voor een koersherstel op de aandelen markt is nog altijd niet aanwezig. Ook New York werkt er niet aan mee het vertrouwen te doen terugkeren, nu men daar de ene dag tien punten laat vallen omdat Eisenhower is ingestort en de andere dag tien punten oploopt omdat de president weer wat ruimer kon adem halen... Het is tragisch dat men zich thans reeds met de vraag bezighoudt wat de vice-president er eventueel van terecht zal brengen, maar nuchtere waarnemers realiseren zich dat de Amerikaanse econo mie niet met de president staat of valt. Al is de psychologische invloed van Eisenhower in en buiten de V.S. onge twijfeld groot geweest. De Engelse minister van Handel, Sir David Eccles, heeft donderdag geweigerd de bestaande beperkingen op de invoer van Nederlandse bloembollen op te heffen. Deze invoer is op het ogenblik beperkt tot een bedrag van 3,2 miljoen pond sterling per jaar. In antwoord op de vraag, of hij de ver mindering van de handelsbelemmeringen tussen Engeland en Europa wilde bespoe digen, zei de minister, dat de politiek van Engeland is, de nog bestaande invoercon trole-maatregelen zo snel.als.de betalings balans dit toelaat, af te schaffen. Hij be treurde het, op het ogenblik de beperking op de invoer van Nederlandse bloembollen niet te kunnen afschaffen. Een woordvoerder van de conferentie der landen die zijn vertegenwoordigd in de intergoevernementele commissie voor het vrijhandelsgebied, heeft medegedeeld, dat de ministers der zeventien landen snelle vorderingen hebben gemaakt bij hun onderhandelingen over enkele van de vraagstukken, waaromtrent tussen hen, met betrekking tot de oprichting van dit vrijhandelsgebied, verschil van mening bestaat. Verwacht wordt, dat de ministers, die vergaderen onder leiding van de En gelse paymaster-general, Reginal Maud- ling, vandaag hun besprekingen zullen be ëindigen. Zij zullen in januari weer bij eenkomen voor het voeren van meer ge detailleerde besprekingen. De zes landen van de Europese Ge meenschappelijke Markt drongen aan op nauwe banden tussen de aangesloten lan den, die verder zullen gaan dan een ge meenschappelijke tariefpolitiek. Enge land daarentegen zag in het Vrijhandels gebied slechts een middel om handelsbe lemmeringen uit de weg te ruimen. Gedurende de ochtend heeft de intergoe vernementele commissie het vraagstuk van de onzichtbare in- en uitvoer bespro ken, alsmede de plaats van kolen en staal in het Vrijhandelsgebied. In de namiddag werd overgegaan tot de behandeling van het vraagstuk van de arbeidskrachten, het verkeer en de harmonisering van de politiek der aangesloten landen. Verschil lende landen hopen, dat Maudling nog voor het einde van het jaar opheldering zal kunnen geven over de Engelse posi tie ten opzichte van de landbouw in het Vrijhandelsgebied in een uiteenzetting, die aan alle belanghebbende regeringen zal worden toegezonden. Zolang Engeland de door de vertegenwoordigers van de ver schillende landen van de O.E.E.S. ver langde ophelderingen nog niet heeft ge geven, hebben de werkzaamheden van de intergoevernementele commissie een sterk theoretische waarde. ADVERTENTIE Doet uw voordeel, koopt in de CRONJéSTRAAT en het JULI AN AP ARK! Handel van de Sovjet-Unie De buitenlandse handel van de Sovjet-Unie heeft naar TASS meldt in 1956 29 miljard roebel bedragen of het vijfvoudige van 1946. De be langrijkste handelspartner van de Sovjet-Unie was volgens opgave van het ministerie van Bui tenlandse Handel de Chinese Volksrepubliek, welke 20,5 percent van de buitenlandse handel der Sovjet-Ur.ie voor haar rekening nam, ge volgd door Oost-Duitsland, Tsjecho-Slowakije en Polen. Deze vier landen tezamen namen ruim de helft van de buitenlandse handel der Sovjet- Unie voor hun rekening. Het aandeel van alle communistische landen tezamen bedroeg bijna 76 percent. Japanse herstelbetalingen Na afloop van het bezoek van de Japanse pre mier Nobusuke Kishi aan Djakarta is een ge meenschappelijk communiqué uitgegeven, waar in werd medegedeeld, dat de Indonesische pre mier Djunada en zijn Japanse collega Kishi in beginsel overeenstemming hebben bereikt over de kwestie der Japanse herstelbetalingen aan Indonesië. In de luchtdrukverdeling zijn boven Noord-Europa belangrijke wijzigingen ge komen. Achter een depressie, welke over Zweden en Polen naar Rusland trok, steeg de luchtdruk in Scandinavië name lijk aanzienlijk. Vrijdagmorgen bevond zich een nieuw nog in betekenis toenemend hogedruk gebied van 1036 millibar boven Midden-Zweden. Tussen de depressie bo ven Rusland en het hogedrukgebied trans porteren krachtige noordoostelijke winden koude lucht naar het zuidwesten. De vorst breidde zich reeds uit over Denemarken. De begrenzing van de koude lucht bereik te vrijdagmorgen het noord-oosten van ons land. Verwacht mag worden, dat deze koude lucht vóór zaterdagmorgen Neder- lang geheel zal hebben overstroomd. De temperaturen „uilen daarbij komen de nacht in het oosten van het land reeds tot enkele graden beneden het vriespunt dalen. Gedurende het weekeinde zullen de temperaturen waarschijnlijk een verdere daling ondergaan, waarbij des nachts de temperatuur tot omstreeks 5 graden be neden het vriespunt kan dalen. Overdag komt de temperatuur vermoe delijk nauwelijks boven nul. Op de oceaan houdt de depressie-activiteit aan, maar de verschillende kernen bewegen op grote af- Zaterdag 30 november Zon op 8.26 uur, onder 16.35 uur. Maan op 13.27 uur, onder 0.57 uur. Maanstanden 29 nov. 07.57 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 30 november Hoog water: 9.52 en 22.27 uur. Laag water: 5.01 en 17.31 uur. stand van West-Europa in ongeveer noor delijke richting naar het zeegebied tussen IJsland en Groenland. WEERRAPPORTEN Temperaturen, buiten en binnenlandheden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. i'E - S 2- 5 gc Stockholm Helsinki Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde Twente De Bilt Eindhoven Vlv. Z.-Limb. zwaar bew. geheel bew. onbewolkt licht bew. zwaar bew. zwaar bew motregen half bew. mist geheel bew. geheel bew. geheel bew. onbewolkt zwaar bew. geheel bew. regen geheel bew. motregen licht bew. regen zwaar bew. onbewolkt half bew. onbewolkt -10 -4 -5 -2 11 7 10 8 5 7 -0 3 nno nno n n windst. wnw nw windst. wzw windst. o windst. n 8 nw 7 zzw 8 wzw 4 o 3 nno 4 windst. -0 wnw 7 wnw 2 ono 6 ono 7 windst. 6 0,6 0,1 2 0 1 0,1 0,2 0,4 0 0 0 0 0 1 0 3 0 0,1 0 1 0 0 0 0 lichte regen nnw zwaar bew. wnw half bew. nw geheel bew. no motregen nnw zwaar bew. w geheel bew. wnw geheel bew. w ADVERTENTIE Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 KALENDERS Zwitserse en Kunstkalenders 59. Toen Panda wat later brandpost 1 naderde, werd zijn oor getroffen door een verschrikkelijk rumoer, dat daarbinnen heerste. Er klonken doffe klappen en pijn lijke kreten en boven dat alles uit de stem van de brandmeester, die aanwijzingen riep „TSJONG De brandmeester is zijn astenten ar iet oefenen", dacht Panda mei een pijnlijke herinnering aan zijn eigen opleiding. Zo was het ook. Binnen was de brandmeester bezig om zijn nieuw bakken assistenten de reglementen in het hoofd te stampen. Maar zijn leerlingen maakten niet de indruk, dat zij er hele maal met hun hoofd bij waren. Zij zaten glazig om de glijpaal heen en hoorden nauwelijks meer hoe de brandmeester hen keer op keer toebulderde: „In de voor schriften staat: HALSOVERKOP! EN DAAR HOUD IK MIJ AAN!" Panda vond het beter om maar weer weg te gaan. „Daar heb ik mijn deel van binnen!", dacht hij„En nu de brandmeester bovendien drie assistenten heeft gekregen, zal hij MIJ wel niet meer missen! EINDE Ofschoon de totale uitkomsten van de n.v. Simplex Machine- en Ry wiclfabrie- ken te Amsterdam over het per 31 augus tus 1957 afgesloten boekjaar minder gun stig zyn dan van het vorige boekjaar, meent de directie toch over een bevredi gend resultaat te kunnen spreken. Het sal do exploitatierekening bedraagt 960.763 (v.j. 1.139.504). Na afschrijving, inte restbetaling en reservering beloopt de ver- deelbare winst 266.667 350.000). Er wordt een onveranderd dividend voorge steld van 8 percent. Aan de dividendre serve wordt niets toegevoegd (v.j. 50.000) en aan de statutaire reserve 25.000 37.500). Het verslag wijst op de grote betekenis van de weersomstandigheden, hetgeen duidelijk aan het licht is getreden. Na de zachte winter en een mooi voorjaar waren de omzetten tot eind april evenals die van de dochtermaatschappij „De Locomotief", zeer bevredigend. Daarna kwam een scherpe achteruitgang door het slechte weer in mei, waarbij de actie voor beste dingsbeperking de daling van de omzet ten sterk accentueerde. In het volgende kwartaal herstelde de verkoop zich, zo dat de achteruitgang kon worden inge haald. Dit betrof de verkoop van rijwie len. De omzet van bromfietsen gaf min der reden tot tevredenheid. De opgelegde beperking van de snel heid en de verzwaring van de verkoop op afbetaling hadden een bijzonder ongunsti ge uitwerking op de verkoop. Simplex heeft onmiddellijk gereageerd door het brengen van een bromfiets in lichtere uit voering en in een Goedkopere prijsklasse. Het resultaat daarvan is niet onmiddel lijk tastbaar, aangezien de introduktie van een nieuw model enkele jaren vraagt. Over de verkoop er van heeft Simplex niet te klagen, aldus het verslag. Over de vooruitzichten voor het nieu we boekjaar valt weinig te voorspellen. De herhaalde mededelingen van over heidswege, dat prijsverlagingen in de lucht hangen, werken niet bemoedigend op de kooplust. De directie is zich be wust, dat het laaghouden van de prijzen der vervoermiddelen vooi de massa in de verkooppolitiek ligt, maar zij ziet niet goed in hoe tot prijsverlagingen kan worden overgegaan, zo lang de kosten en de prij zen voor diensten blijven stijgen. Het formaat van onze bankbiljetten geeft aanleiding tot vele klachten. Het voor naamste bezwaar is, dat er geen bepaald verband bestaat tussen het formaat van de biljetten en de waarde die zij vertegen woordigen. Zo is bijvoorbeeld een biljet van duizend gulden belangrijk kleiner dan een van honderd gulden. Een „bankje" van 25 gulden is weer groter dan een biljet van 50 gulden. Bovendien zijn voor eenzelfde coupure verschillende biljetten van uit eenlopend formaat in omloop. Voor kas siers en bankiers betekent dit moei lijkheden bij de sortering van de bankbiljetten. Ook het publiek ondervindt hiervan ongemak", aldus heeft de Kamer van Koophandel voor Groningen onlangs in een brief aan de Nederlandsche Bank meegedeeld. In haar antwoord zegt de Nederlandsche Bank, dat een en ander het gevolg is van de na-oorlogse omstandigheden, toen het niet aanstonds mogelijks was die modellen in omloop te brengen, die aan de eisen van doelmatigheid voldeden. De laatste jaren zijn echter verschillende oude modellen uit de circulatie genomen. Het streven is erop gericht, in de nabije toekomst voor iedere waarde slechts één formaat bankbiljet in omloop te hebben. De daartoe gekozen biljetten zijn reeds in omloop. Hierbij wordt nog gevoegd een biljet van duizend gulden, dat thans in een vergevorderd stadium van ontwikkeling verkeert. Uit de afmetingen, van deze bil jetten komt duidelijk het verband met de waarde naar voren. De afmetingen der an dere nog in circulatie zijnde biljetten pas sen niet in de nieuwe formatenreeks. Deze zullen dus eerlang worden ingetrokken. De Nederlandsche Bank zegt voorts dat het publiek in het algemeen prijs stelt op afmstingsverschillen als door de bank reeds zeer lang worden toegepast. Grote verschillen zoals bijvoorbeeld in Italië en Frankrijk worden toegepast die leiden tot zeer grote biljetten van de hogere waarden, acht de bank niet doel matig. Breuk. Chili heeft donderdag de betrek- kingen met Venezuela verbroken. E~r bestaat een geschil tussen beide 'lan. den over het vasthouden van een lid van de Chileense ambassade in Cara- cas. Verkocht. Van het kasteel Windsor zijn waardevolle meubelen verdwenen, die per vergissing gevoegd zouden zijn bij een partij meubelen van het personeel welke onlangs verkocht is. De kostbare collectie was voor het merendeel door koning George IV gekocht. Drooglegging. Dr. Edward Teller, de „va. der van de waterstofbom", heeft voor de subcommissie voor paraatheid van de Amerikaanse Senaat verklaard, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten', dat de Russen binnen tien jaar in staat zijn, de regenval in de V.S. zo te be heersen, dat zij daar droogte kunnen veroorzaken. Afscheid. De ambassadeur van Nederland in Madrid, mr. W. C. graaf van Rech- teren Limpurg, heeft donderdagavond op de ambassade een afscheidsrecep- tie gegeven. Sinds februari 1951, toen Nederland nog met een gezantschap in Madrid was vertegenwoordigd, is de graaf van Rechteren Limpurg in de Spaanse hoofdstad werkzaam geweest Meer kaviaar. De Russen zeggen, dat zij de produktie van kaviaar opvoeren door middel van radio-activiteit. Radio-Mos kou, zei in een uitzending, die hier vandaag werd opgevangen, dat „vast gesteld is, dat door het aanwenden van radio-actieve isothopen van fosforus de kunstmatige voortplanting buitenge woon effectief kan geschieden. Kaviaar is de kuit van vrouwelijke steuren. Jong geleerd. De Britse sterrenkundige dr. Richard Wolley, die een paar da gen geleden van een reis door de Sovjet-Unie in Groot-Brittannië is te ruggekeerd, heeft woensdag in een le zing te Hastings meegedeeld, dat Rus sische kinderen reeds op vijfjarige leeftijd het eerste onderwijs in natuur kunde ontvangen. Volgens dr. Wolley moeten de wetenschappelijke succes sen van de Russen worden toegeschre ven aan hun onderwijsstelsel. Klok. Radio-Moskou heeft donderdag avond bericht, dat de meest accurate chronometer ter wereld in Rusland staat. Het uurwerk is gebaseerd op het principe van hoogfrequentie elektro magnetische impulsen, en loopt in de tijd van een jaar niet meer dan een tienmiljoenste seconde achter. Veranderd. „Nepakarat", het dagblad van de Hongaarse vakbonden, meldt dat de „tegenrevolutionair" Istvan Szoertsey ter dood is veroordeeld en terechtgesteld. Szoertsey was aanvan kelijk wegens zijn aandeel in de Hon gaarse opstand van verleden jaar, tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld, welke straf later echter in een doodvonnis werd veranderd. Spreeuwen. Deense vissers hebben mee gedeeld dat honderden spreeuwen in de laatste tijd in de Noordzee, op onge veer zeventig mijl uit de westkust van Jutland, zijn verdronken, omdat zij zich klaarblijkelijk bij de wintertrek van Denemarken naar de Britse eilan den hadden vergist. Het geschiedde herhaaldelijk dat zwermen uitgeputte spreeuwen op Deense vissersvaartuigen neerstreken en meevoeren tot een ha ven was bereikt. Vele spreeuwen vie len ook ten prooi aan meeuwen. Eisen. Ongeveer 70.000 Italiaanse studen ten zullen vrijdag en zaterdag hun uni versiteit niet bezoeken ter ondersteu ning van hun eisen tot vergroting van het aantal regeringsbeurzen en tot ver hoging van de financiële steun van de regering aan de universiteiten. Deze staking wordt door professoren ge steund, die er echter niet aan deelne men. Gerommel. De vul! aan Etna op Sicilië heeft donderdagavond hete as uitgesto ten als gevolg van een groot aantal ont ploffingen in de berg. Vulkanologen deelden mee, dat donderdagavond een paar uur achtereen elke minuut 10 ont ploffingen zijn geteld. Er bestaat op het ogenblik geen gevaar voor een uit barsting, zo zeiden deze deskundigen. ADVERTENTIE DE VRAAG, of er vissen zijn die achter uit zwemmen, zal door vrijwel iedereen xiolmondig met „ja" worden beantwoord, want we zijn er allen wel eens getuige van geweest, dat een vis zich in het water wat naar achteren verplaatste. Maar dat is toch het ware niet. Het komt me voor, dat een beetje „opschikken naar achteren" ook door een menselijke zwem- mer kan worden volbracht, f Dat is natuurlijk heel wat an ders dan royaal achteruit zwemmen. De enige vis die dat kan is de gymnarchus niloticus, die in West-Afrika voorkomt. Deze V vis kan zowel voor- als ach- teruit zwemmen en werd daarom het stu dieobject van verschillende onderzoekers. Waarom nu juist deze vis met dit bijzon dere vermogen is uitgerust, kon nog niet worden vastgesteld. Wel zijn bij dit dier verschillende andere bijzonderheden on derzocht, waarvan enkele tot een bevredi gende verklaring konden worden gevoerd. Het achteruit zwemmen werpt uiteraard allerlei vraagstukken op. Niet voor de vis, want die zal er zich niet voor interesseren, maar voor de mens, die tracht enig inzicht te krijgen in de dierenwereld. Het is dui delijk, dat de ogen bij het zwemmen in voorwaartse richting het belangrijkste oriëntatie-zintuig bij normale vissen vor menMaar wanneer de gymnarchus niloti cus achteruit zwemt, moet hij zich even eens kunnen oriënteren, anders beschadigt hij op zin minst zijn staart. Zou de vis in het bezit zijn van een paar uitpuilende, bolle ogen, waarmee hij langs zijn lichaam zou kunnen zien, dan zou het vraagstuk voor een belangrijk deel reeds opgelost zijn geweest, zij het dan, dat vlak achter het dier steeds een dode hoek zou over blijven die buiten het gezichtsveld «alt Maar dergelijke bolle ogen bezit de gym narchus niloticus niet, zodat de vis nog over een ander orgaan moet beschikken om zich achterwaarts te kunnen oriënteren. Dit vermoeien dook al veel eerder op bij drL issmann, die belang rijke onderzoekingen bij dM vis verrichtte. Hij plaatste een paar elektroden in een a qua- rium, waarin een gymnarchus rondzwomen verbond die met 'n kathodestraaloscïllograaf. Hierdoor kon hij aantonen, dat de gymnarchus elek trische impulsen uitzendt, die we als een soort radar zouden kunnen beschouwen. Werden in het aquarium kunstmatige elek trische prikkels verwekt, dan deinsde de vis steeds voor die punten terug. Maar werden zijn eigen impulsen via het appa raat in het aquarium teruggevoerd, dan schrok de vis hiervan niet. Waaruit volgt- dat de gymnarchus gewend is aan de elek trische echo, door hemzelf veroorzaakt, en uiterst gevoelig is voor vreemde elektri sche prikkels. M.a.w. zijn radar laat ziek niet door storingszenders van de kook brengen. En nu nog iets over het ruimte-idee bH de mossel. Daarover een volgende keer. II Pétillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2