„Maatschappelijke steun en voorzorg" ontmoet weinig critiek LIQUIDATIE Wereldbevolking groeit met 1,7 percent per jaar Sinterklaasfeest voor lagere scholen PRISMA 't SILVER STOEPKE HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gezinsvoogdij en vrij patronaat in Humanitas Wethouder Happé Contacten gewenst met Haarlems bedrijfsleven Jan Liber sprak over „Sport en pers" voor Haarlemse Sportraad Kunst- en filmavond van Nederlandse Blindenbond Twee verkeersongelukken in Heemstede UIT STAD EN STREEK Christen Vrouwenbond Krachtsportvereniging nieuwe zaal PARQUI - Den Haag LOUWMAN EN krijgt Nehroe zou conferentie op hoog niveau wensen Russisch kunstbezit naar de wereldtentoonstelling Nieuwe ruimte voor Haarlems Bloei Sint Nicolaasfeest van de „Watervrienden" Verkoop van huizen Nog een protest tegen hogere belasting op personenauto's Expositie in de Galerie Espace verlengd Burgerlijke Stand van Haarlem Medische verzorging tijdens het weekeinde ZATERDAG 3 0 NOVEMBER 1957 Bij de behandeling van het hoofdstuk i dietbank, waarop wethouder H a p p Maatschappelijke steun en voorzorg van de Haarlemse ontwerp-gemeentebegroting maakten de raadsleden het de wethouder voor Sociale Zaken niet al te moeilijk. In het algemeen had men veel lof voor hetgeen gedaan is en waren het slechts enige wensen van ondergeschikte aard, die naar voren werden gebracht. Wel kreeg men ook dit jaar weer de bijna traditioneel geworden gezichtspun ten van enige raadsleden op de verhaal- plicht te horen. Hierbij week de heer Verdoorn (Arb.), die de verhaalplicht het liefst zou zien afgeschaft, af van de heren Van der Veldt (K.V.P.), Bet- tink (V.V.D.), Silvis (A.R.) en wet houder A n g e n e n t, die allen deze plicht wensten te zien gehandhaafd, al antwoordde, dat dit gelegen was in de omstandigheid, dat de bank soms een kre diet verleent zonder dat een borg aanwe zig is, echter niet zonder een zekere waar borg van morele betrouwbaarheid. Als de tijden beter worden willen B. en W. eens uitzien naar een betere huisvesting voor de bank. ra „Hoe door voor zon en regen .Arena" vertoond De afdeling Haarlem van de Nederland heer Hennevelt (Comm.) was voor afschaffing, maar wilde hiertoe geleide lijk overgaan. Van verschillende zijden werd lof toe gezwaaid aan de onlangs afgetreden vroe gere directeur van Nazorg, de heer E. P. Schuijt, bij welke lof de wethouder zich aansloot. De heer Angenent zei verder, dat ge zocht wordt naar verbetering van de huis vesting van de werkplaats tot herstel van antiek textiel. Zijn collega Bakker zei in antwoord op een vraag van de heer Hennevelt, dat een groot percentage be jaarden na hun 65ste jaar niet verder wil de werken en dat de vrijetijdsbesteding van de bejaarden zal worden onderzocht. In antwoord op de heer W e n s i n g (C.H.U.) zei de heer Bakker, dat B. en W. voorzichtig wilden zijn bij het geven van een garantie of bijdrage voor huisvesting van bejaarden. Bij de puntsgewijze be handeling van het hoofdstuk merkten me vrouw Van der Wel-Beije (Arb.) en de heer De Leeuw (Arb.) op, dat de so ciale raad niet meer aan moderne eisen voldoet. Zij vroegen de wethouder over de mogelijkheden van een moderne aan passing een nota, die deze toezegde. De heer Schippers (K.V.P.) vroeg naar het sociale karakter van de volkskre- waren zij voor een soepele toepassing. De se Onderwijzersvereniging houdt dit jaar negentien Sinterklaasfeesten. Donderdag middag is het tweede geweest, voor de vierde en vijfde klassen van verschillende Haarlemse lagere scholen. De feesten zijn aangepast aan de leeftijd van het kind. Daarom kwamen bij de vierde en vijfde klassen Sint en Piet niet meer op bezoek. Voor deze leerlingen werd het toneelstukje „Hoera voor zon en regen" van Hep van Delft door de toneelgroep „Arena" opge voerd. Het is een aardig verhaal. Een ko ning, een deftige dame, een drukdoende postbode, die tevens verkeersagent en pa leiswacht is, zijn niet tevreden met het Hollandse weer. Zij willen zelf bepalen wanneer het zal regenen of wanneer de zon zal schijnen en luisteren niet naar de winkelier in zonnebrillen en paraplu's, die hen waarschuwt en vertelt dat het weer alleen maar door „De oude Weerman" ge regeld kan worden, een grijsaard met een orgeltje. Door een toeval kennen ze het geheim om het weer te veranderen, ze pas sen het toe en dan is er geen zon of regen meer. Er is helemaal geen weer. Dit heeft ernstige gevolgen. De bomen en planten groeien niet meer, het water raakt op. Iedereen wordt verdrietig, maar geluk kig grijpt dan nog juist op tijd de „Oude Weerman" in en gaat het weer regenen. Door „Arena" een beroepsgezelschap, dat zich onder leiding van Erik Vos toe legt op toneel voor de jeugd werd dit stukje grappig opgevoerd. Vooral de def tige dame maakte het jonge publiek vaak aan het lachen. Het decor was eenvoudig en knap gemaakt. Vooral de ronddraaien de stang met links een tekening van éen regenwolk en rechts van een zon, om de afwisseling van het weer aan te tonen, deed het goed. De kinderen en de ouders hebben dan ook de hele middag doodstil zitten luisteren. Maar in de pauze hebben ze allen van harte de Hollandse liedjes meegezongen. Vooral de canon „Ontwaakt, ontwaakt" door de ouders verwekte een hartelijk applaus bij de schare vrolijke kinderen. De Vereniging voor Maatschappelijk Werk op Humanistische Grondslag „Hu manitas" heeft in een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de besturen der afdelingen Haarlem, Zandvoort, Velsen, Beverwijk, Aalsmber éVi 'óe Zaanstreek een commissie ingesteld, die zich in het bij zonder zal bezighouden met het toezicht over minderjarigen, de gezinsvoogdij en het vrij-patronaat in het arrondisse ment Haarlem. Deze tak van kinderbeschermingswerk staat thans ook in Humanitas aan het be gin van een belangrijke ontwikkeling. Ter bevordering van een evenwichtige groei hebben de afdelingen besloten haar acti viteiten in deze werksector te bundelen. Ter realisering van deze plannen is inmid dels aan het ministerie van Justitie erken ning van de afdeling Haarlem van Huma nitas als voogdij-vereniging verzocht. Doordat het arrondissementsbestuur zich bij de uitvoering van zijn taak zal doen bijstaan door een vaste kern van des kundigen op het gebied van de kinderbe scherming en -psychologie, zal vooral ge streefd worden naar een zo verantwoord mogelijke werkontwikkeling. Daarnaast ADVERTENTIE DE EERSTE COÖP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGu* ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Geeft u heden op als lid voor 1958 met direct ingaande rechten. Bij de behandeling van het hoofdstuk Economische aangelegenheden van de Haarlemse begroting achtte het raads lid De Leeuw de opening van de Velser tunnel van grote invloed op de in terne economie van Haarlem. Voorts vroeg hij naar de uitbreiding van het industrie terrein in de toekomst en bepleitte hij een proef met (goedkope) recreatieterreinen bij de fabrieken alsmede de instelling van een middenstandsraad voor Haarlem. De heer Spek (A.R.) vroeg eveneens aandacht voor genoemde recreatieterrein- tjes en verder voor de belangen van bui- tensteedse en Haarlemse industrieën. Hij betreurde het aanstaande vertrek van de filmindustrie Polygoon. Ook hij was een voorstander van een middenstandsraad. Verder achtte hij het verheugend, dat de melksanering waar hij aanvankelijk te gen was geweest zo'n gunstig resultaat heeft gehad. Wethouder H ap p zei in zijn antwoord, dat hij in de naaste toekomst een drie hoeksverhouding zag groeien tussen de in- za] in rujme mate gebruik worden dustriegebieden van Haarlem, IJmond en maakt yan de dienstfn v£m vrijwilligf zg. niet opgeleide - medewerkers en mede- „Sport en Pers" luidde de titel van de lezing die de sportjournalist, de heer Jan Liber, donderdagavond in de muziekzaal van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem voor leden van de Haarlemse Sportraad cn genodigden heeft gehouden. De inleider gaf daarbij zijn vi sie op de rol, taak en betekenis van de pers in het sportleven, in het bijzonder bij de bevordering van de actieve sport beoefening. „Nederland telt bijna anderhalf miljoen georganiseerde sportbeoefenaren, daar naast zijn er echter vele tienduizenden, die, zonder bij een vereniging of bond aan gesloten te zijn, zogenaamde „genoeglijk- heidssport" bedrijven als zwemmen en zeilen. Een maatschappij zonder sport is niet meer denkbaar, evenmin kan men zich de sport los denken van de pers en om gekeerd. De sport zou nimmer zo'n grote vlucht hebben kunnen nemer als de kran ten er niet waren geweest om de sport prestaties in het licht der publiciteit te brengen. Topprestaties kunnen een grote propagandistische en stimulerende wer king hebben. De sportpers wordt wel eens verweten dat zij zich aan schromelijke overdrijving van de belangrijkheid van een tiende seconde schuldig maakt, maar slechts weinigen weten hoeveel training, concentratie en opoffering aan dit minie me tijdsverschil vooraf is gegaan. Een op zienbarende zaak kan, ook op sportge bied, gerust opzienbarend gepubliceerd worden, aldus de heer Liber. „Het is een kwestie van dosering. Door middel van richtinggevende artikelen kan de pers in vloed uitoefenen op de prestaties van de sportman of -vrouw. Hierna was er gelegenheid tot het stel len van vragen aan een forum bestaande uit de heren D. Beets, voorzitter van de Haarlemse Sportraad, S. Heijers jr., ge meentelijk inspecteur voor lichamelijke opvoeding, J. Liber, sportjournalist, D. A. J. Spek, lid van de Haarlemse ge meenteraad en H. Stapel, voorzitter van de Ned. Culturele Sportbond. Een levendige gedaehtenwisseling ont stond bij onderwerpen als de sportterrei- nennood in Haarlem („Dertig hectare sportterrein komen wij tekort. Het dag- in, dag-uit gebruiken van de bestaande terreinen is niet verantwoord, doch het is niet alleen een plaatselijk, maar ook een landelijk -robleem," aldus de heer Heijers), de specialisatie op te jeugdige leeftijd in een bepaalde tak van sport (De heer Heijers: „Uit pedagogisch oogpunt is te vroege specialisatie af te keuren. Een wetenschappelijk centrum op dit ge bied ware zeer te wensen"), de over heidssubsidies aan sportorganisaties (De heer Liber: „In regeringskringen wordt de sport nog steeds als eei soort luxe beschouwd.") Het forum keurde unaniem iedere vorm van „doping" (het gebruik van stimule rende middelen) in de sport ten scherpste af. Een van de aanwezigen vroeg meer aandacht voor de belangen van hen die sportief niet zo op de voorgrond treden. De voorzitter van de Haarlemse Sport raad, de heer D Beets, sloot de geani meerde bijeenkomst met een woord van dank tot de aanwezigen voor hun belang stelling. ADVERTENTIE voor eerv mooi en goed horloge! En ook U hebt kans op één van de 100 gratis Prisma horloges! Vraagt inlichtingen bij Uw Prisma horloger Voor de kunst- en filmavond die vrijdag avond in het Hervormd Jeugdhuis aan de Herenweg in Heemstede onder auspiciën van de Nederlandse Blindenbond werd gegeven, bleek een vrij grote belangstelling te bestaan, al was de zaal bij lange na niet vol. Wethouder A. J. van Houten sprak na mens het gemeentebestuur een openings woord, hetgeen hij naar hij verklaarde, met zeer veel genoegen deed, omdat hij van nabij de ellende van de blindheid maar ook de energie van de getroffene heeft kunnen volgen. Het Overveens dameskoor onder leiding van mej. Cor Igesz zong daarna een drie tal werkjes waaronder twee van César Franck en vervolgens hield de bondspro- pagandist van de Nederlandse Blinden bond, de heer Joh. v. d. Berg, een toe spraak waarin hij het werk van de bond beschreef en er de aandacht op vestigde, dat de blinde niet geholpen is met mede lijden en liefdadigheid maar wel met hulp om zichzelf een weg door het leven te banen. Een wedstrijd in Braille-schrift stelde enige dames in het bezit van een nuttig gebruiksvoorwerp, door blinden vervaar digd en nadat het dameskoor nog zes werkjes had uitgevoerd met medewerking van de pianiste Ybel van Gelderen, die alle liederen aan de vleugel begeleidde, werd de nieuwe film „De Stoute Schoenen" ge draaid. Vrijdagmiddag om half drie heeft zich op de hoek van de Zandvoortselaan en de Herenweg tijdens de verkeersregeling een ongeluk voorgedaan. Het verkeer op de Herenweg werd door de verkeersagent stilgezet en een zand- auto wilde van de Zandvoortselaan de Lanckhorstlaan inrijden. Op dat moment kwam uit de richting Bennebroek een per sonenauto rijden met een snelheid van veertig kilometer per uur. De bestuurder van deze wagen reed door en kwam in botsing met de zandauto. Zijn wagen be landde ernstig beschadigd in een tuin. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De verkeerspolitie van Heemstede ver zoekt een ieder die getuige was van dit ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. In de afgelopen nacht om één uur, is een melkauto, vermoedelijk omdat de voetrem weigerde, een gevel van een huis aan de Zandvoortselaan tussen de Leidsevaart en de Herenweg ingereden. Er ontstond een grote ravage maar persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Nieuws in het kort Buurtvereniging „Overveen". Op woensdagavond 11 december zal de heer J. A. M. Bijvoet in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad te Overveen voor de leden van de Buurtvereniging „Overveen" een lezing met lichtbeelden houden onder de titel „De geschiedenis van Overveen". Ook zal er dan een kleine tentoonstelling te bezichtigen zijn van oude prenten en kaar ten in verband met de Overveense historie. Proces-verbaal. Enkele dagen geleden heeft men ontdekt dat een hóeveelheid van zeshonderd kilo nieuw smalspoor dat aan de wallekant van het Spaarne bij de Damstraat lag het water was ingegooid. De politie heeft een onderzoek ingesteld en heeft naar aanleiding daarvan proces verbaal opgemaakt tegen vier Haarlem mers die hebben toegegeven de rails in een ietwat overmoedige bui in het water te hebben gegooid. Vrijdagavond heeft de achttieniari declamatrice Maaike Hobbel uit Haarled Noord de leden van de afdeling Overv van de Nederlandse Christen Vromi/*11 bond in gebouw „Irene" aan de Elswou?' 1 O A+ K fl O Artl V\ n» laan met haar declamatie enige uren kostelijke ontspanning geboden. Zij hiervoor een programma van ernst en lui gekozen. Maaike Hobbel heeft een 7Gm expressief gezicht en in beide genres vi^ len haar goede muziek en uitstekende Hi5' tie op. Ic' Uit Leonard Huizinga's „Hieronymue droeg zij op overtuigende wijze het fJ ment voor hoe Hieronymus en Fransje ov de kunst denken. Met „De Poetsvrouw"5- „In pyjama" van Annie M. G. Schmidt heeft Maaike Hobbel haar gehoor ten «er ste vermaakt, terwijl zij met „Mijn eigen krant" van dezelfde schrijfster veel indruk maakte Annie Schmidt's „Het wil nog vél eens waaien" bracht de toehoorsters \Vee in een opgewekter stemming. Tot slot van haar voordracht droeg Maaike Hobbel nor een prozastuk voor. namelijk „Juffrouw Prillewitz" van Godfried Bomans, waarin haar gevoel voor humor duidelijk naar voren kwam. Een dankbaar applaus w3s het bewijs, dat haar optreden door de leden ten zeerste werd gewaardeerd. Maaike Hobbel heeft op deze avond bij gegeven van haar veelzijdigheid, want be halve declameren, werkt zij ook mede aan het studentencabaret „De Kern" en voort' is zij ook poppenspeelster. Tezamen met Rien Baartmans heeft zij met het poppen- theater „Merlijn", dat pas enige maanden bestaat, bewezen, dat zij ook die kunst verstaat. ADVERTENTIE VAN NIEUWE ONGEBRUIKTE OD Amsterdam. Hij toonde zich een voorstan der van contacten met het Haarlemse be drijfsleven, maar wilde deze contacten niet beperkt zien tot de middenstand. Hij beloofde aandacht voor de belangen van de Haarlemse industrieën en zegde bestudering van de plannen voor recrea tieterreinen toe. Men heeft moeite genoeg gedaan om de filmindustrieën Polygoon en Multifilm, die Haarlem gaan verlaten, voor de Spaar- nestad te behouden, en heeft zich zelfs bereid verklaard tot bepaalde offers. We gens een reorganisatie van beide fabrie ken hadden deze echter de voorkeur ge geven aan het Gooi. De voorzitter antwoorde nog op een opmerking van de heer De Leeuw, die zich teleurgesteld had betoond, dat Haarlem zich bij de opening van de Vel ser tunnel zo weinig had laten gelden. Mr. Cremers had, naast de vele festiviteiten, die elders hadden plaats gehad, geen mo gelijkheid gezien in Haarlem ook nog iets belangrijks op touw te zetten. „Als wij een receptie zouden hebben gehouden, zou het alleen een tweede-rangs-receptie hebben kunnen zijn", meende hij. werksters als gezinshoofd of vrije patroon. Voor dit zeer speciale en belangrijke on derdeel van het maatschappelijk werk zullen voor deze vrijwillige krachten scho lingsbijeenkomsten worden georganiseerd. PERSONENAUTOMOBIELEN EN TRUCKS wegens beëindiging van het importschap. Prijzen variërend van 9250.— tot 10.800.—. Vraagt inlichtingen. - BEZOEKT ONZE SHOWROOMS TELEFOON: 01700-853305—06-07 LEKSTRAAT 1—7 Importeurs voor Nederland van Dodge Kew Trucks, Lloyd, Standard/Triumph, Vanquard personen- en bedrijfsautomobielen Reeds geruime tijd wordt getracht voor de krachtsport een beter onderdak te krij gen. De Haarlemse krachtsportvereniging is gehuisvest in een van de bijgebouwen van de Stadsdoelen, een klein, somber en bedompt vertrek, waarin bovendien de werktuigen moeten worden opgeborgen. Aan deze onhoudbare toestand zal bin nenkort een einde komen. Door beschik baarstelling van een krediet heeft de ge meenteraad de Kenauzaal ook een bij gebouw van de Doelen laten restaure ren en een nevenvertrek laten verbouwen tot kleed- en wasruimte. Dit betekent een grote verbetering. Be halve de leden van de krachtsportvereni ging zullen ook de boksers van deze zaal gebruik kunnen maken. Het ligt in de bedoeling deze gerestau reerde ruimten op maandag 2 december 1957 des avonds om 19.30 uur in gebruik te stellen. De wethouder van onderwijs en sportzaken, de heer D. J. A. Geluk, heeft zich bereid verklaard deze ruimten officieel te openen. Leden van de kracht sportvereniging en van de boksvereni ging zullen die avond een kleine demon stratie geven. WASHINGTON, (UP) Het volgend jaar om deze tyd zullen er 43 miljoen men sen méér op de aardbol zijn, tegen het eind van de eeuw zal de wereldbevolking verdubbeld zijn en in het begin van de 21ste eeuw zal zij gestegen zijn tot 5.400.000.000, indien de toeneming in het huidige tempo voortgaat. Dit staat te lezen in het demografische jaarboek van de UNO een verzamelwerk van de bevolkings statistieken uit alle delen van de aarde. De bevolkingsaanwas van na de oorlog, zo blijkt eruit, gaat nog steeds in volle om vang door, vooral in de onderontwikkelde gebieden. Door de gezondheidszorg is het overlijdenspercentage sterk gedaald, ter wijl het geboortecijfer zich meestal op het traditionele hoge niveau bleef handhaven. Zo groeit de wereldbevolking met om streeks 1,7 percent per jaar, het hoogste percentage dat er ooit geweest is. Nog pas vier jaar geleden bedroeg het 1,2 percent, en vóór de Tweede Wereldoorlog kwam het nooit boven de 1 percent. In Latijns Amerika is de bevolkingstoe name het grootst, namelijk met een jaar lijks percentage van 4,4 percent. Daarop volgen onmiddellijk Afrika en Zuidwest Azië met 4 percent. De Verenigde Staten en Rusland houden zich aan het wereldgemiddelde van 1,7 percent. De opzienbarende groei wordt door veel bevolkingsexperts met veront rusting gezien. De directeur van het bu reau voor inlichtingen op het gebied van bevolking, noemt haar „een van de meest dreigende ontwikkelingen van onze tijd, een even grote dreiging als de atoombom". Dr. J. C. Hertzier, professor in de socio logie aan de universiteit van Nebraska, spreekt in een nieuw boek „The crisis in world population" de verwachting uit, dat de natuur tegen de bevolkingsgroei zal ingrijpen op nietsontziende wijze, door hongersnood, ziekten en andere rampen, tenzij de mensheid zélf ingrijpt om haar vruchtbaarheid beperkingen te stellen. Als middel daarto noemt de professor de con traceptie, die door de rooms-katholieke kerk en andere godsdienstige groeperin gen wordt verworpen. Als de mensheid niet haar toevlucht neemt tot contraceptie, zegt dr. Hertzier, zal zij haar toevlucht nemen in verschrikkelijke wanhoopsdaden. NIEUW-DELHI (UP) Uit diploma tieke kringen te Nieuw Delhi wordt ver nomen dat premier Nehroe zich tot de grote landen van Oost en West heeft gericht met het dringend verzoek te be sluiten tot een conferentie op hoog niveau, ter bespreking van de problemen van de wereldvrede. Nehroe heeft zich nog niet uitgelaten over deze berichten, Tijdens een bijeenkomst van de com missarissen-generaal van de Wereldten toonstelling 1958 in Brussel is woensdag onder andere medegedeeld, dat Rusland schilderijen uit het Hermitagemuseum in Leningrad en het Pushkinmuseum en het Tretjakovmuseum in Moskou in Brussel zal tentoonstellen. De uit het Hermitage- museum afkomstige schilderijen zijn nim mer in het westen tentoongesteld. De Amerikaanse bijdrage aan de twee kunst tentoonstellingen van elk drie maanden, die ten tijde van de Wereldtentoonstelling zullen worden gehouden, bestaat onder andere uit schilderijen, die zich bevinden in het Museum voor Moderne Kunst in New York en musea te Boston, Chicago, Philadelphia en Minneapolis. In totaal zul len driehonderdveertig werken van twee honderd vijf tig kunstenaars, waaronder vijftig beeldhouwers, tentoongesteld wor den. Deze werken zijn afkomstig uit twee endertig landen. Tijdens de beantwoording van de vra gen over culturele zaken deelde wethou der Geluk tijdens de laatste dag van de Haarlemse begrotingsvergaderingen mee dat de Stichting Haarlems Bloei te zijner tijd uit het stadhuis zal gaan en dat men een nieuwe ruimte meent 'te hebben ge vonden door het bouwen van een gedeelte aan het bestaande VVV-inlichtingenkan- toor op het Stationsplein. De Stichting Haarlems Bloei heeft hier over besprekingen gevoerd met de Neder landse Spoorwegen. Als sluitstuk van de viering van het 25- jarig bestaan van de Haarlemse zwemver eniging „De Watervrienden" wordt zondag middag om twee uur een Sint Nicolaas feest voor de jeugdgroep gehouden. Door dat enkele maanden geleden de zwemtijd met een uur is uitgebreid, telt de vereni ging thans 900 leden, waarvan 600 jeugd leden, die voor het grootste deel aktief aan het zwemfeest deelnemen. Het programma begint met de intocht van St. Nicolaas, daarna zal de jeugd haar kunnen tonen op het gebied van ballon- zwemmen, hinderniszwemmen, balvaardig- heidszwemmen enz. In het tweede deel van het programma treedt het watercircus „Zeepakoe" op. In verscheidene zwemnum- mers zal het publiek aangenaam bezig worden gehouden. De uitslag van de in het Notarishuis gehouden veiling luidt: Reyer Anslostraat 1, 4 en 6 resp. 8600, 6100 en 4600 J. K. Scholte; Kievitstraat 24 19.400 Th. Bijman qq; Verbindingsweg 7 en 9, Bloemendaal opgehouden; Gasthuislaan 123 3900 M. Kamerman; Middenweg 75 10.000 mevr. H. A. Knopers-Scholts; Oosterparkstraat 58, Zandvoort 6605 N.N.; Van 't Hoffstraat 128 opgehouden: Van 't Hoffstraat 130 5400 Jac. Klaver qq; Van 't Hoffstraat 132 4250 N.N.; Leidsevaart 2, Benne broek 28.500 mevr. M. Peters-Spoelstra: Rijks straatweg 98 15.600 B. Verwey; Rijksstraatweg 102 16.000 P. H. Borghouts qq. „Het. is een verouderd, en voor de éco nomie schadelijk standpunt, de personen auto die voor het economisch leven een uitermate belangrijke functie vervult, als „luxe auto" te blijven beschouwen," al dus de Federatie van Nederlandse Orga nisaties voor het Personenvervoer (F.N.O.P.) en de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen (K.N.V.T.O.) in een adres aan de Tweede Kamer. De organisaties protesteren in dit adres tegen de huns inziens onbillijke ver hoging van de omzetbelasting met vijf per cent' op personenauto's. Nog bezwaarlijker is de verhoging vol gens de adressanten voor huurauto- en ■taxibedrijven, die in ons maatschappelijk bestel onontbeerlijk zijn en blijkens een enige jaren geleden ingesteld c .derzoek door alle lagen van de bevolking gebruikt worden. Het gereedschap in deze bedrij ven is de Dersonenauto, een produktiemid- del dus, dat met weeldebelasting is be zwaard. De Kamerleden wordt namens de ruim 5000 in Nederland werkzame huurauto- en taxibedrijven verzocht de oorgestelde be lastingverhoging van de hand te wijzen, of althans deze bedrijven ervan vrij te stel len, omdat een lonende exploitatie ernstig in gevaar komt als de verhogingen zou den doorgaan. Zo dit niet mogelijk mocht zijn, dan ver zoeken de organisaties vrijstelling van drie percent omzetbelasting over de op brengst van het vervoer. De expositie van schilderijen en goua ches van de Haarlemmer Jules Chapon in de Galerie Espace aan het Klein Heilig land in Haarlem is nog een week langer voor het publiek opengesteld dan was be paald. De tentoonstelling zou aanvankelijk dinsdag 2 december zijn gesloten. Haarlem, 29 november 1957. GEHUWD 29 nov. B. Fransen en J. H. Sluik; J. W. van Zeeland en S. B. Neder- koorn; .1. E. T. van Kampen en J. van der Beeke. BEVALLEN van een zoon: 27 nov. J. Schous-Van Zeist; 28 nov. M. E. Verweij- Van der Vooren; G. E. Wijkhuizen-Ver- dugt. BEVALLEN van een dochter: 27 nov. G. U. C. Hollander-Van der Meulen; 28 nov. J. Erkens-Van der Erf; G. W. de Kruif-Heijnis; P. J. Visser-De Boer; G. Boeser-Rinkel;29 nov. C. Bosse-Van den Dam. OVERLEDEN 27 nov. H. G. Scholten, 72 j„ Badhuisstraat; 28 nov. H. L. Pei, 58 j., Bantamstraat; A. J. M. von der Möh- len, 67 j., Maerten van Heemskerkstraat; W. G. Sanderse-Wiggeraad, 84 j„ Schoter singel. De inspecteur van de Westduitse „Bun- desmarine", vice-admiraal Kluge, heejt een bezoek aan Den Helder gebracht. Men ziet hem hier de erewacht inspec teren. Achter hem de commandant Zeemacht Nederland, schout bij nacht G. B. Fortuyn. HAARLEM: Artsen: Men raadplege, uitsluitend per telefoon, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: J. Beijers, Raamsinge! 28, telefoon 13164. Apotheken: Noorder-apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 52956; Apotheek Rem mers. Kruisstraat 6, tel. 10354; apotheek 't Gildehuys. Koninginneweg 3, tele foon 12038. BLOEMENDAAL: Artsen: J. A. Bosch, Bloemendaalseweg 84, Bloemendaal, tel. 52655. Overveen: P. M. Wijkmans, Julianalaan 130, Over veen, tel. 10071. Aerdenhout: W. E. Ul- rici, Spiegelenburghlaan 20, Aerdenhout, tel. 27888. Wijkverpleegsters: Zuster J. Th. Oclinot, Rustenburgherweg 16, Bloemendaal, tel. 52129 en zuster A. G. Haagsma', Spiege lenburghlaan 31, Aerdenhout, tel. 26994, bgg 27343. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 7 de cember voor spoedeisende gevallen ge opend de Elswout Apotheek, Bloemen- daa.lseweg 341, Overveen, tel. 16760, de Santpoortse Apotheek. Bloemendaalse- straatweg 145, Santpoort-Station, tel. 025608249 en de Aerdenhout Apotheek, Zandvoortselaan 164, Aerdenhout, tele foon 26772. HEEMSTEDE: Artsen: A. G. Degenaar, Pieter de Hoogh- straat 11, telefoon 35008 en A. L. C. van Lier, Pieter Aertzlaan 6, telefoon 39875. Wijkverpleging: Zuster B. G. Badings, Heemsteedse Dreef 30 (flat 13), telefoon 39819 (en in de week van zaterdag 30 november tot en met vrijdag 6 december, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand voortselaan 164. telefoon 26772 (en in de week van zaterdag 30 november tot en met. vrijdag 6 december, des avonds na zes uur). ZANDVOORT: Artsen: H. K. van Es, Kostverlorenstraat 4. telefoon 2058. Wijkverpleegsters: Zuster M. E. Niezen, Van Dennenweg 42. telefoon 2382. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: P. Jongkind. Kenaupark 13 Haarlem, telefoon 14524. Apotheken: De Zeestraat-apotheek, M. K. Kerkhoven-Nieuwenhuis, Zeestraat 71, telefoon 3073. Echter uitsluitend voor doktersrecepten en spoedgevallen. BENNEBROEK: Artsen: F. de Graaf, Rijksstraatweg 53, telefoon 02502300. Wijkverpleging: Zuster A. G. Haagsma. Sniegelenburghlaan 22. Aerdenhout, tel. 02500-26994, bij geen gehoor 02500-27343. LISSE: Artsen: N. Bet, Nassaupark 43. tel. 3996 HALFWEG: Artsen: A. Hoekstra, Kerkhoflaan 87, tel. 454, Zwanenburg. HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dr. Bult, tel. 6320; Badhoe vedorp: dr. Sabel, Nieuw-Vennep: dr Nugteren, tel. 220; Zwanenburg: dr. Hoekstra, tel. 454. ADVERTENTIE PRISMA HORLOGES VERKRIJGBAAR BIJï De kleine zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10