PEN KERKDIENSTEN Radio Moors 2ATERDAG 30 NOVEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Verward Sensatie Anekdotisch Historisch Hoftragedie Geen geld voor culturele vorming van schooljeugd Prolongaties en reprises Journaals HILLEGOM Particuliere bouw in „Meer en dorp" gaat door EEN KLEINE MOEITE, g EEN GROTE VREUGDE: Ernstig verkeersongeluk op Kennemerplein Duopassagier kreeg schedelbasisfractuur Nieuwe veronderstellingen over Eisenhowers ziekte Brug over Lorentzkade drie dagen afgesloten Kort verhaal door Ferdinand Langen ZANDVOORT Verenigingskalender van Culturele Belangen n u x o r) „Wolvinnen" is een film die aan het einde onbevredigend acht nlCn-ai men er toch anderhalf uur geboeid heeft zitten kijken. Het verhaal speelt "•Mens de laatste wereldoorlog. Een uit n kamp ontsnapte gevangene vervoegt e?h oncjer de naam van zijn gedode vriend j- vrouw, die diens „oorlogspleegmoe- j was en met wie die vriend zou trou- hoeWel de twee elkaar nog nooit ge- \Pn hebben. Op de achtergrond speelt een "te erfenis een rol en een sfeer van ge heimzinnige misdadigheid hangt in elk heeld van de film. De regisseur heeft niets JLelaten om spanning te veroorzaken, nk al boette het verhaal daardoor aan duidelijkheid in. Dat wordt soms ronduit vervelend. (Lido) De sociale misstanden, die in de Arthur Rank-film „De woesteling" worden «nasneden, vormen voor ons land, met -un'nauwkeurige controle op de werktij den en andere arbeidsvoorwaarden voor chauffeurs, gelukkig geen problemen meer. Daarom doet het voor Hollandse begrippen ietwat onwaarschijnlijk aan, dit wilde ver haal van een groepje grintrijders in af tandse vrachtauto's dat door hun geweten- józe patroon opgejaagd wordt tot steeds roekelozer snelheden. In een soort van Stachanov-prestatiesysteem worden zij te- jen elkaar opgezet met de belofte van hoge premies voor degenen, die per dag de meeste ritten maken, maar de norm is zo hoog gesteld, dat de mannen voort durend hun hals, èn die van hun mede weggebruikers riskeren moeten om aan een redelijk loon te komen. De onderlinge naijver die daar het gevolg van is, ver hit het leven van de mannen, totdat er een nieuweling verschijnt, die de strijd tegen de sadistische baas en zijn tyran- nieke voorman durft opnemen, een strijd op leven en dood, waarin het recht natuur lijk ten langen leste zegeviert. Als er wat meer nadruk gelegd was op de innerlijke spanningen en conflicten tussen de hoofd personen, dan had er een uitstekende psy chologische thriller kunnen ontstaan. De camera registreert echter vrijwel uitslui tend spectaculaire hevigheden, snelheids orgiën en knokpartijen. Het resultaat is een tweederangs sensatiefilm. (Studio) „De halfbloed van Saigon" is weer een film met een oorlog aan de horizon. De meeste produkten in dit genre kwamen sedert de tweede wereldoorlog uit de Verenigde Staten. Men heeft het in de bioscopen in de loop der jaren in alle toonaarden en kleuren kunnen horen en zien donderen. Te vaak was het oorlogs geweld alleen maar het decor van zomaar een verhaaltje over heldenmoed. De film in Studio komt nu eens uit Frankrijk. Het strijdtoneel is Indochina, actueler dus dan de tweede wereldoorlog. Het decor is an ders en de Fransen zijn gewend met de camera verder en uit andere hoeken te kij ken dan de meeste van hun Amerikaanse collega's, maar desondanks blijft deze film voor ons gevoel toch weinig beter dan hun produkten. De lokale kleur is vaak goed getroffen, maar de film als geheel is te anekdotisch. Daniel Gelin hoe geloof waardig hij ook een Franse deserteur speelt, die de inheemse bevolking kiest bo ven zijn landgenoten kan dat niet ver helpen. (Frans Hals) „Het ware verhaal van Jesse James". Dit is dan het jongste ware verhaal van de lotgevallen der roemruchte James-brothers, want het cowboygenre heeft zich bijna van het begin af ook dank baar op dit historische onderwerp gewor pen. Maar de wijze waarop het nu, extra breed en in kleuren gebeurt, stelt nogal te leur. De veelbesproken vraag, wat de na de burgeroorlog in de zuidelijke Amerikaanse staten niet impopulaire rover wel mocht hebben bewogen, bood een aardig gegeven, maar de uitwerking ervan blijft middel matig, vooral omdat de hoofdpersoon wel een mooie sterke jongen, maar geen acteur is. De liefhebbers van rauwe „Westerns" hebben wellicht reeds aan de spectaculai re bank- en treinovervallen voldoende. Moeizaam werk in bollenstreek De Commissie culturele vorming school jeugd bollenstreek, een onderafdeling van de Kunstkring de Bloembollenstreek, heeft zich geen gemakkelijke taak gesteld. Men kan wel met mooie idealen bezield zijn om de jeugd in de schoolperiode cultureel te vormen, een praktische moeilijkheid hierbij is het gebrek aan financiële mid delen. En het blijkt zeer moeilijk om de ze op vlotte wijze te verkrijgen. Zelfs van officiële zijde verkrijgt men niet altijd de gevraagde medewerking. De gemeente Lisse heeft voorshands gewei gerd de commissie subsidie te verlenen. Het ging om een bedrag van vijftig cent per leerling per concert of andere cultu rele bijeenkomst. De gemeenteraad meen de, dat de ouders deze vijftig cent zelf wel zouden kunnen opbrengen. De kunst kring, die de commissie culturele vorming schooljeugd tot nu toe subsidie verleende, kan dit ook niet meer doen. Het wordt dus voor de commissie wel bijzonder moei lijk gemaakt om iets te ondernemen. Tot overmaat van ramp zijn enkele scho len niet gekomen naar het jeugdconcert dat 'n maand geleden in restaurant „Tres long" werd gegeven. Met het gevolg, dat men niet uitkwam en het tekort enkele honderden guldens bedroeg zo deelde de voorzitter van de commissie, de heer L. Bunt te Lisse, mede. Toch is de commis sie niet van plan bij de pakken te gaan neerzitten. Binnenkort zal met een aantal hoofden van scholen in de bollenstreek een bespre king worden belegd om te trachten Cia van Boort met haar marionettentheater naar de bollenstreek te laten komen. Men wil deze voorstelling in februari geven. Verdere plannen bestaan er thans, gezien het gebrek aan geld nog niet. Op de vraag of het ook in de bedoeling l'-gt op de scholen een pottebakker, kunst schilder, glasblazer in de gelegenheid te stellen over hun werk te vertellen en te demonstreren, antwoordde de heer Bunt, dat de commissie zich hierover nog met heeft beraden. Wel komt het voor, dat 'unstenaars zelf aanbieden iets over hun "erk te komen vertellen, maar hiermee -ft. de commissie voor culturele vorming de schooljeugd geen bemoeienis. Buiten de commissie om wordt trou wens incidenteel wel iets aan de culture- te vorming van de schooljeugd gedaan. Be leerlingen van de twee hoogste klassen der hervormde u.l.o. school in Lisse gaan bijvoorbeeld ieder jaar naar de opvoering van Vondel's Gysbrecht van Amstel in Amsterdam. (Cinema Palace) „Heerser zonder troon" is een Duitse film over een tragi sche episode uit de Deense geschiedenis, gebaseérd op de roman van Robert Neu mann „Favoriet der Koningin". Neumann heeft in zijn boek reeds de historische feiten een beetje omgebogen en de scena rioschrijver is daarin nog een tikje verder gegaan, zodat deze film allerminst een waarheidsgetrouw beeld geeft van hetgeen zich zo omstreeks 1770 aan het hof van de jeugdige geesteszieke Deense koning Chris- tiaan VII heeft afgespeeld. Ook de be tekenis van de „heerser zonder troon", de Duitse arts Struensee, wordt in dit film verhaal wel wat vertekend. Dit alles neemt niet weg, dat de film ongemeen boeiend is door een bijzonder knappe uitbeelding van de hoofdfiguren, die in deze hoftragedie een rol hebben ge speeld. O. W. Fischer, vooral bekend uit „So lange du da bist", is een fascinerende dr. Struensee en Horst Buchholz blijkt on danks zijn jeugd een zeer talentvol acteur te zijn, die de figuur van de geesteszieke koning op een zeer overtuigende manier uitbeeldt. Veel minder indrukwekkend is Odile Versois als de ongelukkige koningin. (Minerva) Een zorgeloze film, die ons Parijs van zijn vrolijkste kant laat zien, is „Frou Frou". Dany Robin vervult er de rol van een heel aantrekkelijk meisje in, dat in de Franse hoofdstad haar amu sante avontuurtjes beleeft. Gine Cervi en Philippe Lemaire staan haar daarin met animo bij. Tot en met zondag in de avond voorstellingen. In de matinees vertoont Harold Lloyd zijn halsbrekende toeren als „De geveltoerist". (Rembrandt) Weer is „Monpti" ge prolongeerd. Aardig zolang delicate situa ties niet worden uitgespeeld tot teleurstel ling van allen die in Romy Schneider de incarnatie der onschuld zagen. (R o x y) Sabu kan men nog eens zien in „Het teken van de luipaardmannen". Spanning en sensatie in het oerwoud! Van maandag tot en met donderdag kruitdamp. Dan verschijnt Johnny Gustar met pistolen en bloedige wra^k. Het was weer een uitmuntend gedoseerd en gevarieerd filmjournaal deze week. Zeer goed en levendig was de reportage van de bijeenkomst van de Fondation de la Culture te Amsterdam, met treffende beelden van onder andere Adenauer, Schuman, Spaak en Prins Bernhard. Het bezoek van Josephine Baker aan Amster dam, waar haar kinderboek in verkoop kwam, opende met beelden van haar als zingende cabarettière (een goede vondst), werd voortgezet met beelden van haar terwijl zij het Damrak oversteekt en in de Bijenkorf handtekeningen uitdeelt, en sloot met de persconferentie waar zij over haar rassenideaal sprak (met een rake close- up). Zo weet Polygoon in enkele minuten een bezoek in tijd en ruimte te plaatsen. Dit is superieur vakwerk. Ook de opening van de nieuwe melkfabriek te Hilversum is zo'n kernachtig stukje. „Met onze bouwplannen in Hillegom zullen wy volgend jaar voortgaan". Dit zei de directeur van de bouw- en exploitatie- maatschappy Loosdrecht n.v., de heer J. M. Servaas, in antwoord op vragen over het leegstaan van een aantal door dit be drijf gebouwde woningen. Dit aannemers bedrijf heeft de laatste tijd zogenaamde „halve premie"-woningen gebouwd in het uitbreidingsplan „Meer en Dorp II" in Hillegom. Aan de Juliana van Stolberglaan aldaar heeft de n.v. Loosdrecht dertig particu liere huizen laten verrijzen. Volgens mede delingen van de directeur staan hiervan thans nog ongeveer vanaf juni tien huizen leeg. De heer Servaas is hierover echter niet bezorgd. „Die huizen komen wel aan de man, geregeld gaan er van de hand". Men laat de woningen echter liever enkele maanden leeg staan, dan deze onder een bepaalde prijs te verkopen. Dat de n.v. Loosdrecht niet zo bevreesd is over de verkoop van haar in Hillegom gebouwde huizen, bewijst de mededeling van de heer Servaas, dat dit bouwbedrijf ook de verdere plannen zal uitvoeren. Het plan bestaat om volgend voorjaar hiermee te beginnen. Gedacht wordt aan de bouw van ruim hondervijftig huizen in „Meer en dorp II". Hierbij zullen enkele winkels verrijzen. „Deze plannen gaan zeker door", vertelde de directeur van de n.v. Loos drecht. BURGERLIJKE STAND VAN HILLEGOM GEBOREN: Marcel Gerardus Leonardus, z. van C. J. van Dalen en W. G. D. Vink; Antoinetti Henriëtte Marie, d. van H. A. C. Assendelft en A. H. M. van Gennip; Ernst Johannes Petrus Maria, z. van C. J. van de Reep en A. C. de Rooy; Maria En- gelina Antonia, d. van J. C. van Lierop en J. P. A. Salman; Joannes Maria, z. van H. Driessen en A. van Tol; Andreas Mattheus Franciscus, z. van F. J. M. Zandbergen en M. J. Louter; René Henricus Albertus, z. van H. J. A. Fransen en P. M. Lommerse. ONDERTROUWD: J. C. Spijker en M. Chr. G. Muhr. GETROUWD: P. J. M. van der Zwan en M. J. v. Loon; C. N. Uitendaal en J. H. van Kempen; J. C. Bakker en G. van Kempen; H. Kuvener en E. Kruger; J. Wittenaar en A. P. v. d. Lee. OVERLEDEN: J. Dijkstra, m., 64 j.; M. M. Meyland, echtg. van H. Ruigrok, vr., 70 j. S«xcccc<x<xx^>occ<xxx:<xo3^>oocc>ccccocccodccccccooc<xooco Q Stort nog heden uw gift voor de „Stille Armen" op ons gironummer 273107 of deponeer haar aan het loket van een onzer kantoren. Bezorgt een vrolijke Kerstmis aan hen, die leven in de schaduw van het gebrek 3<*>ttCOXXX)OC<X}XXX>OCXX>CCCCKXXX>OC>(yX>XOCCCOO<XXCOOOOOOoS In de afgelopen nacht om twaalf uur heeft zich op het Kennemerplein een ver keersongeluk voorgedaan ten gevolge waarvan de 59-jarige G. V. uit Haarlem ernstig gewond met een schedelbasisfrac tuur naar het Grote Gasthuis moest wor den vervoerd. Een motorfiets, bestuurd door de 25- jarige N.V. uit Haarlem, reed op het Ken nemerplein in de richting van het station. Voor de motor uit reed een auto die bij de splitsing achter het station eerst de rechter richtingaanwijzer uitstak, vervol gens de linker en daarna weer de rechter. Juist op dat moment passeerde de motor rijder, die linksaf wilde, de auto. Om een aanrijding te voorkomen maakte de mo torrijder een grote bocht naar links om de auto heen. Ter hoogte van het benzi nestation reed de motor echter tegen een verkeerszuil aan. De zuil knapte af en de duopassagier, de 59-jarige G.V. viel met zijn hoofd op de straat. De bestuurder van de motor, wiens adem naar alcohol rook, moest zich aan een bloedproef onderwerpen terwijl voorts zijn rijbewijs in beslag genomen werd. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. NEW YORK (UP) De medische me dewerker van de „New York Times," dr. Eugene J. Taylor, komt in een artikel in dat blad tot de conclusie, dat president Eisenhower wel degelijk lijdt aan ar- teriosclerose (aderverkalking). Hij noemt het „volkomen onverenigbaar met alle thans gangbare medische kennis, vol te houden dat de toestand van de president' niet wijst, en nooit gewezen heeft, op ar- teriosclerose." Dr. Taylor betoogt in zijn artikel, dat zowel de jongste ziekte van de president als de hartaanval van twee jaar geleden, bewijzen zijn van arteriosclerose. Aanleiding tot deze publikatie is een uitlating van Eisenhowers perschef Hager- ty, die gezegd heeft dat de doktoren hem verklaard hadden dat er geen symptomen van arteriosclerose waren of geweest wa ren. „Of iemand heeft zich vergist bij de interpretatie van de verklaring der dokto ren," aldus dr. Taylor „of de wereld heeft een nieuwe medische anomalie." Hij zegt verder, dat in de eerste plaats iedereen op Eisenhower's leeftijd in zekere mate arteriosclerose heeft. Voorts „kan men op de foto's van de president zien, hoe de aderen aan de slapen zich kronkelen, een duidelijk teken, dat ook de president op deze regel geen uitzondering vormt." (ADVERTENTIE) van ouds bekend - TeL 1460S Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM Met ingang van maandag zal de brug over de Lorentzkade bij de Bremlaan in Haarlem gedurende drie dagen voor alle verkeer afgesloten worden. HET WAS een langgerekt avondpar tijtje geworden. Er draaide nog een enkel plaatje op de grammofoon aarzelend rond. De gastvrouw presenteerde mij de laatste sandwich. Zij deed moeite er jong uit te zien en om charmant te zijn. Maar het was allemaal vergeefse moeite. „Nu moet je mij eens vertellen", zei ze, „wat je van hem denkt. Jij hebt hem toch gezien, is 't niet?" „Wie bedoel je?" vroeg ik. „Ach, dat weet je wel", zei ze. „Die jongen die een uurtje geleden hier bin nenliep en zo plotseling was verdwenen". „Ja, dat was een beetje vreemd", zei ik. „Dat was heel vreemd", zei ze. „Heb je gezien hoe raar hij met zijn mond trok? Ik dacht telkens, nu gaat hij wat zeggen. Maar hij zei helemaal niets. En heb je niet gezien hoe Zonderling zijn ogen in zijn hoofd stonden en hoe scheef hij zijn voeten neerzette?" „Ik heb niet zoveel gezien", antwoordde ik. „Het was een heel vreemde jongen", zei ze, „en hij doet altijd erg zonderling. Dat heeft hij van mij". „Zo", zei ik. „Ja", zei ze, .hij is mijn zoon. Dat zou je zo niet zeggen, hé?" „Nee", dat zou je zo niet zeggen", zei ik. „Hij is ook nog maar zestien", zei ze. Hij lijkt wel veel ouder, maar hij is nog maar zestien. Hij is beslist ongenietbaar, wan neer ik van deze avondjes geef. Ik zou dat waarschijnlijk ook geweest zijn, toen ik zestien was. Ik ben ook altijd erg zon derling geweest". „O ja?" vroeg ik. „Ja", zei ze „iedereen zegt dat hij het meest van mij heeft. Precies zo stilletjes. Precies zo in zichzelf gebeerd. En soms kan hij een hele tijd zachtjes voor zich uit zitten te praten. Nee, niet tegen zichzelf. Tegen een ander, tegen een ander die er niet is. Daar lijkt het wel op. Begrijp je?" „Ja, wel zo ongeveer", antwoordde ik. „Ik geloof zeker dat het zo is", zei ze. „Ik geloof zeker dat hij het soms heeft tegen iemand die er niet is. Ik kan dat zo fijn aanvoelen omdat ik het vroeger ook zo vaak heb gedaan". „Wat?" vroeg ik. „Nou", zei ze, „hardop praten als in een nachtmerrie, bedoel ik. Maar misschien kan ik nog beter zeggen, gewoon hardop praten als in een droom. Een nachtmerrie is altijd onaangenaam en van dat hardop praten behoef je helemaal geen onaange name gedachten te krijgen". „O nee", zei ik. „Ik had dat al heel vroeg", zei ze. „Ik had het al toen ik nog helemaal niet praten kon. Ik lag al in mijn wieg geluidjes te maken tegen iets dat er niet was. Dat is wel erg zonderling, is 't niet?" „Heel zonderling", zei ik. „Ja" ze ze, „mijn ouders begrepen er niets van. Veel later, toen ik drie en een half was of zo iets, werd het hun pas duidelijk dat ik het tegen twee apen had". „Apen?" vroeg ik. „Ja, apen", zei ze. „Die apen waren er na tuurlijk niet, maar bestonden alleen maar in mijn verbeeelding, wanneer ik het zo eens mag zeggen. Zeg ik het wel duide lijk?" „O ja", zei ik, „heel duidelijk". „Ik geloof het niet", zei ze, „want ik was mijzelf helemaal niet bewust dat die apen alleen in mijn verbeelding bestonden. Ik zag ze echt. Het is een interessante ge schiedenis voor een psychiater, is 't niet?" „Ja, beslist interessant", zei ik. „Ik ben altijd nog eens van plan mij te laten analyseren", zei ze. „Dacht je niet, dat ik daar goed aan zou doen, mij te la ten analyseren?" „Heel goed", antwoordde ik. „Als ik er de tijd voor heb, dan doe ik het beslist eens", zei ze. „Maar om op die apen terug te komen, die apen zijn mijn hele jeugd bij mij gebleven. Ik speelde met ze, net alsof ze er gewoon waren. Ik praatte met ze en als wij koekjes kregen, moesten er altijd twee opzij gelegd wor den voor de apen. Het is toch wel vreemd, is 't niet?" „Ja, erg vreemd", zei ik. „Zoals andere meisjes vriendinnen had den", zei ze, „zo had ik twee apen. Twee apen, die alleen voor mij bestonden. En mijn ouders lieten mij rustig mijn gang gaan. Zij hebben er nooit een woord van gezegd". „Misschien waren zij wel blij dat het geen olifanten waren", zei ik, „of rinocerossen". „Ja, dacht je dat?" vroeg ze. „Ja, dat dacht ik", antwoordde ik. „Nou hoe het ook is", zei ze, „in elk geval waren mijn ouders erg verstandig. Geen onaardig woord tegen mij over die apen. Vind je ook niet dat ze erg verstandig waren?" „Heel verstandig", zei ik. „Zij begrepen mij volkomen. Het is toch wel een grote zegen om zulke ouders ge had te hebben, is 't niet?" „Volkomen gelijk", zei ik. „Maar om nog even op die apen terug te komen", zei ze, „die zijn bij mij gebleven, tot ik een jaar of veertien was". „Zo lang?" vroeg ik. „Ja, zolang", zei ze. „En toen zijn ze in eens verdwenen. Ik wandelde met mijn vader in de stad en ik zei dat ik ruzie had met mijn apen. Ik zei, roep een taxi. want ik wil die apen niet langer zien. En mijn vader riep een taxi. De taxichauffeur hield de deur open en ik zei: vooruit met jullie". „Wat zei je?" vroeg ik. „Ik zei: vooruit met jullie", zei ze. „Ik joeg de apen in de taxi en toen reed de taxi weg en ik heb de apen nooit terug gezien". „Vreemd", zei ik. „Ja, heel vreemd", zei ze. .Geloof jij dat ze nog eens terug zullen komen?" „O vast", zei ik. „Ik denk het soms ook wel eens", zei ze. „Maar jij luistert helemaal niet naar mij" „Ik ben slaperig", zei ik, „maar ik luister wel". „Ik geloof dat alle gasten al weg zijn. Het was een erg prettige avond, vind je niet? Je hebt je toch niet verveeld?" zei ze. „Nee, niet in het minst", zei ik. „Zal ik een taxi voor je laten roepen?" vroeg ze. „Heel graag", antwoordde ik. Ze liet een taxi voor mij roepen en even later hield de chauffeur de deur voor mij open. Ik zei: vooruit met jullie, ik gaf de chauffeur geld en ik wandelde naar huis. ZONDAG 1 DECEMBER 1957 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. G. J. Waardenburg, H. Doop. 3.30: Liturgische dienst voor slecht horenden in de consistoriekamer van de Grote Kerk. 7: Ds. A. J. Schneider, Jeugd- predikant te Amsterdam. Jeugddienst. N.we Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. J. van der Wiel. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. Joh. Bronsgeest. 7: Ds. R. Bijl. Oosterkerk. Zomerkade. 10: Ds. W. M. van Asperen. Bakenesserkerk, Vrouwestr. 9.30: Kinderkerk. Dhr. R. Hengstmangers, Cand. t. d. H. Dienst. 10.30: Geen dienst, zie Grote Kerk 7 uur. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan 9.30: Kinderkerk. Dhr. K. Spaans. 10.45: Dr. J. H. Stelma, van Bloemendaal. Aula Chr. Lyceum, Emmakade, ingang van Merlenstr. 10.45: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer, Gebouw Vryz. Hervormden, Jacobstraat. 10.30: Prof. Dr. W. Banning, van Driebergen. Janskapel, Jansstraat 36. 10.30: Eerw. Heer J. de Vries, Hulppred. van „Meer en Bos". Diaconessen- huis, Hazepaterslaan 24. 4.30: Ds. J. van der Wiel. Jeugdkapel. Noord. Molenaerstraat. 10.30: Vicaris J. Juckema. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. Jongkind. West, Leidsevaart 10: Dhr. A. Verhoeff. Centrum. Oude Groen markt 10: Dhr. F. Geursen. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. 10 h. 30: Service présidé par le Pasteur J. F. Baudraz. 19 h.: Interkerkelijke Avondmaalsviering o.l.v. Pasteur J. F. Bau draz. Ds. W. M. van Asperen en Pfarrer D. Stein. 9 h. 45: Groupe de Coligny. Church of England, Kinderhuissingel 7.30 p. m. Eve ning Service. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pente costal Filadelfia Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensdag 7.30: Bid stond. Bethel Pentecostal Temple Ine, Voor- helmstraat 3. 15: Dienst met H. Avondmaal. Br. E. Ch. Hermes. Dinsdag 19.30: Bijbel studie o.l.v. Br. E. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: Bidstond ten huize van Spoorwegstr. 4 rood. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag 3: Contactbijeenkomsten met ge- repatrieerden in de Pastorie dedr Broeder- kerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafel- bespreking. Broederkerk, Parklaan 34. Herv. Eangelisatie op Geref. grondslag, Nassau- plein 8. 10 en 5: Cand. W. Hovius. Woensdag 7.30: Ds. P. P. J. Monster, van Gouda. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: Evangelist A. Vries, Den Helder. Met me dewerking zangkoor Eben-Haëzer. 7: Op wekkingssamenkomst. Medewerking kwar tetzang. Woensdag 8: Bijbellezing. Zuiderka pel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. Ed. W. Pera den Haag met John Pera uit Califomië. 5: Dezelfde, H. Avondmaal, vrij voor alle ge lovigen. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. Herman Spoor. Dinsdag 8: Bijbelbespreking en Bid stond. Opwekkingssamenkomsten, Zuider straat 15. Donderdag geen samenkomst. Vrij Evang. Gemeente, Parklaan 21. 6.30: Ds. A. H. van Gent. O. R. G. Centrum, Westerhout- park 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterd. 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 12: Zon dagsschool. 7: Ds. H. Schutz, Hosiannadienst met Koorzang. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat 10.30: Ds. G. Kroes, H. Avondmaal. Verenig de Doopsgezinde Gemeente, Grote Houtstr. 43. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Peuzelaar- steeg 3. 10.30: Jeugddienst o.l.v. W. Dorre- paal. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Mej. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. D. J. Roos. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. C. Goeman. 5: Ds. L. Hoorweg. Ly ceum Aula 9: Ds. D. J. Roos 5: Ds. C. Goeman Geref. Kerk, Begijnhofkapel. 8.30 en 4: Ds. A. Bos, H. Av. Ger. Gem., L. Margaretha- straat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Geref. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk, Kinder huissingel 76. 10: Hoogmis. 17: Vesper. Woensdag 9.30: H. Mis. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Hei ligingssamenkomst. Inzegening van P. O.'s. 6.45: Openluchtsamenkomst. 7.30: Verlos singssamenkomst o.l.v. Kapitein P. Vons. Baptistengemeente, Begijnhofkapel. 10.30 en 19: Ds. J. van Dam. Doop en H. Av. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20: Zusterhulp Vergadering van Gelovigen, Ged. O. Gracht 47. 10: Samenkomst (Broodbreken). Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Koudenhorn 46 A rood. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evangelie Gemeente (Pinkstergemeente). Elim-Kapel, Paul Kru- gerstraat 36. 10: Openbare samenkomst. H. Avondmaal, vrij voor alle gelovigen. 12-13: Zondagsschool. .7: Evangelisatiesamenkomst. Donderdag 8: Opwekkingssamenkomst. Im- manuël- Kapel, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. J. Versteeg, Haarlem. H. Av. 10: Zon dagsschool. 7.30: Dhr. H. v. Dijk, v. A'dam. Dond. 8: Bidstond. Vrijd. 7: Jeugdd. 8-14 j. 7.45: Idem 15—30 j. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein S. 10: Dhr. S. Priester. 5: Dhr. E. Schuurman. 10.30: Zondagsschool Colensostr. 2. Woens dag 7.30: Meisjesclub Colensostraat 2. Woens dag 8: Bidstond Schotersingel 99. De Christengemeenschap, Wilhelminastr. 60 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Men- senwijdingsdienst. Donderdagmorgen 8.30: Mensenwijdingsdienst. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Onderlinge samenkomst. 7: Trainings bijeenkomst voor de broederen. 8: Open bare evangelisatiesamenkomst. Maandag. Duvenvoordestraat 61. 7: Jeugddienst. 8: Bijbellezing o.l.v. B. Richardson. Donderdag Spruitenbosstraat 8: F. Worgan, speciale bijeenkomst. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zcvendedags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zater dag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool, 5: Kerk dienst. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wil- helminastraat 21. 10 en 5: Kerkdienst. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. SoefiBeweging in de Aula van het Stedelijk Gymnasium, Prinsenhof. 11: Universele Eredienst. Jeho vah's getuigen, Kamerlingh Onnesstraat 83. 5.30—6.30. Wolstraat 7: 7.30—8.30. Donder dags 7.309.30. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. H. van der Loos. H. Doop. Immanuëlkerk. 10: Dr. G. Ph. Scheers. 7: Ds. J. Kroon, van Spaarndam. Jeugdkapel (Jeugdhuis, Schoterweg). 10: Dhr. F. G. L. Botti. Zondagssch. 12: Marnixschool, jeugd huis en kleuterschool Colensostraat. Sionskerk, Eksterstraat (Spaarndam West). 10.30: Ds. J. Kroon. 7: Ds. Jac. Poort.Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugdkerk (12-16 j.). 10.30: Oppasdienst (46 j.) Zondagsschool: 10.30: Charlotte de Bourbonschool (P. C. Boutens- straat) voor kinderen ten Westen van Rijks straatweg; Elout v. Soeterwoudeschool (Mui- derslotweg). Kon. Emmaschool (Raafstraat) Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. H. J. D. R. Theesing. Verenigde Doopsgez. Gemeente. Noorderkapel, Indischestraat 190. 10.30: Ds. C. Soutendijk. Zuiderkapel afd. Noord, Verenigingsgebouw Volkstuin „Zonder werken niets", Verlende van de Geusevesperstraat. 10: Dhr. A. H. Agtereek, evangelist te Amsterdam. Dinsdag 8: Bijbelbespreking. Maasstraat 8. Woensdag 8: Öpwekkingssamenkomst. Dhr. F. Nie- meyer, evang. te Alphen a. d. Rijn. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heili gingssamenkomst. 12: Compagnie. 7: Open luchtmeeting. 8: Verlossingssamenkomst. Dinsdag 2.15: Gezinsbond. Woensdag 7.45: Toortsdragers. Geref. Kerk. Kloppersingelkerk, Klopper singel 55-57. 8.30, 10.30 en 5: Ds. H. W. Wierda H. Avondmaal. Sionskerk, Eksterstraat. 8.30 en 3.30: Ds. P. de Ruig. H. Avondmaal. Noord-Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. Voor bereiding H. Avondmaal. 10 en 5: Ds. J. A. van Arkel. Geref. Kerk, in geb. N. P. B., Berkenstraat 10. 9: Leesdienst. 2.30: Ds. A. Bos. Chr. Geref. Kerk. Floresstraat. 9: Ds. D. H. Biesma. 3: Ds. A. H. Schippers. Jehovah's getuigen, in gebouw N. P. B„ Ber kenstraat 10. 6.457.45. Woensdag 7.309.30 HEEMSTEDE. Ned. Ilerv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. van Dijl. 19: Dezelfde. H. Av. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. van Nieuwenhuijzen. 19: Ds. Hen- kels, H. Av. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. Ned. Prot. Bond, Post- laan 16. 10.30: Mej. L. A. v. d. Voort, voorg. v. d. Afd. Geref. Kerk. Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Dr. P. J. Richel. Pinkster kerk. 10: Dr. P. J. Richel. 5.30: Dr. A. Don- dorp. Geref. Kerk, Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. Jehovah's getuigen, Binnenweg 79 c. 23: Gezamenlijke Bijbelstudie. Woens dag 7.309.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evangelie. Maandag, Ir. Lelylaan 63. 8—9: Huisbijbelstudie. Don derdag. Crayenestersingel 7. 89: Huisbij belstudie. Kapel Irene, Meer en Bosch, 10: Ds. J. A. de Klerk. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Voor kinderen van 5—12 j.: 10.30: Theo van Eeghen-Instituut. Voor kin deren van 1215 jaar: Jeugdkapel om 10.30 in het Wijkgebouw „De Stal". Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Dr. W. F. Golterman, Dg. Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. A. J. v. Rhijn. van Haarlem. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. J. R. Hommes, Groningen. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Dr. J. H. Stelma 11: Ds. J. van Winterswijk, te Middenmeer. Contactdienst. 11: Kleuter school, Boslaan 12 en Jeugdh., Donkerelaan 11: Maranatha Ned. Prot. Bond, Potgieterw. 4 10.30: Ds. A. J. Snaayer. Dg., Haarlem. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 3.30: Ds. G. Toornvliet. 7.30: Ds. Gabe van Duinen van Wassenaar (dienst voor belangstellenden). Vrij Kath. Kerk, Popellaan 1, 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. B. van Gelder, van Haarlem. Ramplaankwartier 12 tot 13: Gebouw Irene, Elswoutslaan 1 en Beatrixschool, G. Schoolmeesterlaan. Ju- -lianakwartier: 10.15 tot 11.15: Koningin Wil- helminaschool, Dompvloedslaan. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. F. Brouwer. 5: Ds. J. Veenendaal. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. A. K. Krabbe. Chr. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. A. H. Schippers. Jehovah's getuigen, Nutsgebouw. v. d. En delaan. 2.303.30: Gemeensch. Bijbelstudie. Dinsdag 810: Praktische opleiding voor de prediking. Donderdag, Oosteindelaan 42. 89: Huisbijbelstudie. Donderdag, Gele Vinkestraat 61, Nw. Vennep. 8—9: Huis bijbelstudie. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10 en 7: Ds. D. C. van Wijngaarden. Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. L. Koopman, van De Rijp. Geref. Kerk. 9.30: Ds. IJ. v. d. Zee van Nieuw-Vennep 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. W. van Beem, van Lijnden. 7: Ds. J. A. van Boven, Jeugddienst (vooraf een kwartier samenzang). Abbenes 9.30: Ds. P. Moerenhout, van Katwijk. Bethelkapel. 10: Ds. J. A. v. Boven. Geref. Kerk. 9.30: Ds. M. Ros. 3: Ds. IJ. v. d. Zee VIJFHUIZEN Ned. Herv. Kerk. 10 en 4.30: Ds. L. C. Baljé. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. G. Rang. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. D. ter Steege, H. Doop. 19: De zelfde. H. Avondmaal. Adventskerk (Zie- kenhuiskerk). 10: Ds. G. H. van Willens- waard. H. Doop en H. Av. „Jeugdhuis". 10: Jongejeugdkerk. Dhr. J. Wezelman, Santprt. Chr. Geref. Kerk. 10.30 en 4: Ds. D.-H. Biesma. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Eerhard, uit Hillegom, Jeugddienst. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. R. H. Oldeman. 19: Ds. H. van der Loos. predikant te Haarlem-Noord Jeugddienst. Geen jeugdkapel. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. J. Heidinga, van Haarlem. Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter. 17.15: Ds. P. de Ruig van Haarlem. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, in huize „Pniël", Zuiderstraat 3. Dinsdag 3: Dhr. H. Veldkamp, evangelist te den Haag. Jeho vah's getuigen. 2: Wachttorenstudie in geb. „De Witte Zwaan", Dorpsplein. Woensdag 8: Huisbijbelstudie, Koninginneweg 44. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. G. Pettinga. H. Doop. 7: Ds. W. v. Limburg, van Bennebroek. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond. Ds. C. P. Hoekema, van Heemstede. Geref. Kerk 10.30: Ds. D. J. Roos, van Haarlem. 7: Ds. G. Toornvliet, van Bloemendaal. Geref. Kerk art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Verleur. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Ds. H. W. Eer- land. Geref. Gemeente 10 en 4: Ds. L. Kie- boom. Oud-Geref. Gemeente 9.30 en 3: Leesdiensten. Dinsdag 7.30: M. Mieras, van Krimpen aan de IJsel. De contactcommissie „Culturele belan gen" heeft de verenigings-vergaderkalen- der voor de maanden december en janu ari bekendgemaakt. Deze luidt als volgt: 2 en 3 december: School Sint Nicolaas- feesten. 9 december: Ouderavond Wim Gerten- bachschool voor u.l.o. 9 december: Cursusavond Comm. voor huishuidelijke en gezinsvoorlichting. 9-10-11 en 12 december: Voorstellingen door een margarinefabriek. 10 december: Cabaretavond buurtvere niging „De Wurf" 12 december: Toneeluitvoering toneel vereniging „Wim Hildering" 13 december: Filmavond Nederlandse Reisvereniging afd. Zandvoort 13 december: Lezing Anti Revolutionai re Kiesvereniging. 14 december: Contactavond tennisclub „Zandvoort" 17 december: Filmavond A.N.W.B. 19 december: Kerstbijeenkomst voor vrouwen Ned. Protestantenbond 19 december: Lezing Humanistisch Ver bond. 20 december: Toneelavond toneelvere niging „Sandevoerde" 20 december: Begroetingsavond nieuwe inwoners ten raadhuize. 20 december: Kerstwijdingsavond Ned. Christenvrouwenbond. 20 december: Contactavond Christelijke Besturenbond. 22 december: Kerstconcert Hervormd kerkkoor. 24 december: Kerstconcert Zandvoort- se muziekkapel 16 januari: Filmavond stichting „Cultu rele kring 't Helm" 22 en 23 januari: Uitvoeringen toneel vereniging „Op hoop van zegen" 24 januari: Jaarvergadering en gesprek- uurtje Humanistisch Verbond 29 januari: Spaanse volkskunstavond Inst. v. arbeiders-ontwikkeling 30 januari: Vrouwenmiddag Nederland se Protestantenbond. 31 januari: Lezing Nederlands Christen vrouwenbond.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11