Indonesische constituante zal wellicht zichzelf opheffen GERUCHT OM PETRICCA Reeds 183 R.R.R; NAVO-politici betwijfelen of Duitse hereniging gewenst is Uitermate kostbaar overleg heeft niets concreets kunnen opleveren Hoe is de stand maandag? Zonderlinge praktijken der Italiaanse christendemocraten in de provincie HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Islam noch nationalisten aan vereiste meerderheid Gemeenten ontstemd over invoerrecht op polaovaccin Kamerleden vragen een duidelijker wetgeving op verkeersgebied De hogere omzetbelasting op geïmporteerde auto's DEPORTATIES NAAR SIBERIË HOLLANDSCHE SOCIËTEIT VAN LEVENSVERZEKERINGEN N.V. Stiefdochter van hertogin van Kent onder voogdij Bonn is verontwaardigdmaar ziet voorbij dat er wel enige redenen tot ongerustheid zijn Aannemer betaalde autokosten van luitenant „Europoort" en natuurbescherming WASSERIJ DUYN Een schilderij van Rubens voor vierhonderd gulden Concertgebouw-Orkest voor niet-Amsterdammers ZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 (Van onze correspondent in Djakarta) Gaat de constituante het lichaam, t mdonesië een definitieve grondwet moet geven - „zelfmoord" plegen? Die n'jst nu de wetgevende vergadering, Hie met tussenpozen reeds een jaar in Bandung bijeen is, op een der belangrijk st- punten niet tot onderlinge overeen- temming blijkt te kunnen komen. Dat belangrijke punt is de bepaling van de „rondslagen van de staat, de staatsideolo gie dus Twee stromingen staan hier fel tegenover elkaar: de Pantjasila-groep (de niet-islamietische partijen met als groot ste de nationalistische P.N.I., gesteund on der meer door de communisten) en het klamietische blok, waartoe onder meel de Masjumi en de Nahdatul Ulama be- ""dT felheid, waarmee vertegenwoordi gers van beide groepen elkander in het debat hebben bestreden, wettigt de ge volgtrekking, dat een compromis onmo gelijk is. Er zal dus een besluit, met een tweederde meerderheid vereist zijn om de grondslagen van de staat vast te stellen (overeenkomstig het huishoudelijk regle ment), maar noch de Pantjasila-groep, noch het Islamietische blok kan die twee derde meerderheid bereiken. Wat moet er dan gebeuren om uit deze impasse te komen? De samenstellers van de voorlopige grondwet, die sinds 1950 van kracht is, hebben met de mogelijkheid van ontbinding der constituante geen re kening gehouden. Er is niets over bepaald. Doch in Indonesië heerst nog steeds de staat van oorlog en beleg, die het staats hoofd als opperbevelhebber grote be voegdheden geeft. Deze kan dus als zoda nig ook het besluit uitvaardigen om de constituante te ontbinden. Sommige leden van de wetgevende vergadering willen echter maar liever „de eer aan zich zelve houden" en zo gaan er nu in de consti tuante stemmen op om mocht een gel dig tweederde meerderheidsbesluit over de nieuwe grondwet niet mogelijk zijn 7.èlf de constituante te ontbinden. Liever „zelfmoord" dan de schande van naar huis te worden gestuurd! De mogelijkheid, dat het staatshoofd de constituante op nonactief zal stellen of ontbinden, is intussen niet denkbeeldig. Al bij de installatie heeft president Sukar no de leden gewaarschuwd haast te ma ken, omdat „de strijd van het volk zal voortgaan over hun hoofden heen des noods als zij zich niet aanpassen aan het tempo van de strijd". Men kan echter niet zeggen, dat de con stituante-leden de waarschuwing ter har te hebben genomen. Haast hebben zij niet gemaakt. De 470 leden hadden bijvoorbeeld al negen vergaderingen (kosten rp. 700.000 ADVERTENTIE DE DOELMATIGSTE VOETENVEGER Hygiënisch, practisch cn orrverslijtbcor Koopt uitsluitond opon ringmatton. hot ondor- houd i» gomakkoliikoi on voordoligor Aan boido zijdon gokartold, daardoor doolmatigor. Roiorontioi van 25 jaar intoniiof gobruik tor inzago. Golovcrd aan do grootsto instel- lingon .n NEDERLAND en hot BUITENLAND DE BORSTEL VOOR DE SCHOENZOLEN Direct besteld bij R.R.R. Volgens toegezonden - maat, mal of tekening R:R.R; WUCHEN'»3K8B°4 Hierbij delen wij u mede dat wij ons bedrijf verplaatst heb ben van Haarlem naar Wychen, om onze prijzen te kunnen hand haven en zodoende de 20 ®/o fabriekskorting zonder prijs verhoging in stand te kunnen houden. Voor directe bediening tel. K 8894 - 293, na 6 uur 568 Brieven: R.R.R., Wychen. aan presentie- en verblijfsgclden) nodig om een presidium te kiezen. Dat was een jaar geleden. Daarna is er lang en breed beraadslaagd over het huishoudelijk re glement. Twee punten, waarover weinig verschil van mening was, werden vlot afgehan deld: de officiële landstaal, die het Indone sisch (de Bahasa Indonesia) geworden is, en het grondgebied van de staat. Dat laat ste punt liet men voor andere gaan om, door er Nederlands Nieuw-Guinea (West- Irian) in op te nemen, de delegatie naai de UNO een steuntje in de rug te geven. Dat is het concrete resultaat van een jaar werk. „Niets concreets van beteke nis", heeft een prominente figuur erover gezegd. En hij dacht daarbij ongetwijfeld aan het feit, dat ondanks reizen naar het buitenland om daar de constitutionele grondslagen te bestuderen en een secreta riaat van enige honderden mensen, dat materiaal over de grondwetten van vele landen heeft verzameld en vertaald, nog steeds geen ontwerp-grondwet gereed is. Men is, wat betreft het wellicht belang rijkste thema van de grondslagen van de staat, nog niet verder dan een rapport van de betreffende sectie der voorbereidings commissie, in welk rapport de drie stro mingen ten aanzien van de staatsideolo gie zijn geformuleerd. Regeringsdelegatie Werkt men verder in het tempo, dat in het afgelopen jaar is betracht, dan duurt het zeker nog twee jaar eer de nieuwe grondwet gereed is. Dat is dan de meest optimistische verwachting. De „somber ste" is, dat het nog wel vier jaar kan du ren eer de constituante met haar arbeid klaar is. In deze situatie is de regering zich met de gang van zaken in het constituan te-gebouw te Bandung gaan bemoeien. Of zij „uit zich zelf kwam" dan wel „werd gestuurd", is niet bekend. Ondenkbaar is niet, dat president Sukafcno, die als for mateur van het kabinet-Djuanda, maar ook als voorzitter van de Nationale Raad, een grotere vinger in de pap heeft dan hem als constitutioneel staatshoofd toekomt, zijn premier heeft aangezet in te grijpen in de Bandungse debatten. Aan artikel 134 van de voorlopige grondwet meent de regering het recht daartoe te kunnen ont lenen. Dat artikel zegt namelijk, dat de constituante tezamen met de regering zo spoedig mogelijk de grondwet vaststelt ter vervanging van de voorlopige dito. Een delegatie uit de regering heeft met de lei ding van de constituante drie uren gede batteerd over de interpretatie van dit ar tikel. Het resultaat was, dat een rege ringsdelegatie van nu af aan zal deelne men aan de vergaderingen der constituan te. Dit schijnt dan voorlopig de mildste vorm van drang te zijn, welke de regering op de constituante gaat uitoefenen. Dat is in ieder geval nuttig vanwege de kosten. Uitgaande van het bedrag van 7 ton ru- piah voor een presidium, wordt het toch al een „gouden grondwet", waaronder In donesië straks definitief zal worden gere geerd. Een rechtsgeldig besluit lijkt niet te kun nen worden genomen. Wat zal het dan worden: ontbinding der constituante door de constituante zelf? Of zal president Su karno de wetgevende vergadering „be vriezen", zoals hij min of meer met het parlement heeft gedaan, om met een op lossing, gebaseei-d op zijn „geleide de mocratie" te komen? -De Vereniging van Nederlandse Gemeen ten heeft aan de regering kenbaar ge maakt, dat in gemeentelijke kring het streven van de regering om in 1958 te ko men tot een vaccinatie van vijf nieuwe jaarklassen tegen kinderverlamming van gemeentelijke zijde wordt toegejuicht. De vereniging heeft echter een gelijkmatiger schema voorgesteld, waarmede ook be reikt zou worden, dat vóór de zomer van 1959 dezelfde jaarklassen als in het rijks schema zijn voorzien, de gewenste immu- miteit zullen hebben verkregen. Voorts wordt gevraagd te willen bevorderen, dat alle in het plan voor 1958 opgenomen jaar passen in het najaar van 1958 de derde an laatste injectie zullen ontvangen. De gemeenten, die in 1957 meer jaar- Passen hebben gevaccineerd, hebben het daartoe benodigde vaccin veelal uit het buitenland moeten invoeren. Op het alom mgevoerde vaccin is invoerrecht geheven. P gemeentelijke kringen heeft deze hef fing ontstemming gewekt. Een dergelijke heffing wordt niet op haar plaats geacht. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten verzoekt de minister van Finan ciën om terugbetaling van de betaalde rechten te willen bevorderen. Vele Tweede Kamerleden zijn, naar het voorlopig verslag over de begroting van Verkeer en Waterstaat blijkt, van oor deel dat een leesbaarder en duidelijker verkeerswetgeving noodzakelijk is. Als speciale punten voor herziening noemen zij: voorsorteren, regeling op verkeers- van fietsen, verplicht reflecterende aan duiding van de afmetingen van vracht auto's, onderscheidingsteken voor brom fietsen, zijdelingse markering van opleg gers en aanhangers en verplichte uitrus ting van alle automobilisten met een rode lamp of reflector voor stilstaan met de fect achterlicht. Wat de verkeersveiligheid betreft zijn vele kamerleden van mening dat de re sultaten van controleweken en veiligheids- dagen niet spectaculair zijn geweest. Ge vraagd wordt de vermoedelijke oorzaken van ongelukken in een statistiek op te ne men. Vele leden betwijfelen of het stelsel van opvoeding tot veilig verkeer bevredigend is. „Is de Commissie Veiligheid Wegver keer het best denkbare leidende orgaan en waarom nemen werkgevers en werk nemers uit de verkeers-sector niet aan het werk dezer commissie deel?" zo vragen zij. Verscheiden leden betreuren het, dat wijzigingen in wegenverkeerswet en -re glement zonder deze commissie tot stand komen. Over de juridische subcommissie ter herziening van het reglement wordt opgemerkt, dat het beter zou zijn de ge hele wijzigingsmaterie van wet en re glement in een hand te leggen, zoals dit bij het Burgerlijk Wetboek is geschied. Oplappen en aanvullen leidt tot grote inge wikkeldheid, zo menen zij. ADVERTENTIE Gelukkige Gezichten dank zij uw St Nicolaas - aankopen in de ANEGANG I Laat ook Uw hart mee kloppen en bereidt nóg meer minder bedeelden op 5 december een verrassing. Let daarom op de thermometers In de Anegang en vraagt u met ons af: Als er geen bijzondere heffing voorzie ningen waren getroffen, zou de omzetbe lasting voor auto's geleid hebben tot een zwaardere belastingdruk voor personen auto's van Nederlands fabrikaat dan voor de uit het buitenland geïmporteerde auto's. Dat vloeit onder andere voort uit het feit dat de grondstoffen en hulpstoffen voor de in Nederland vervaardigde auto's ook al vrij zwaar belast zijn. Daarom werd het wenselijk geacht, dat omzetbelasting bij invoer van buitenlandse personenauto's ter voorkoming van onbillijkheden jegens de Nederlandse industrie te verhogen met drie percent, dat het genoemde verschil in fis cale druk ongeveer compenseert, op diverse artikelen. Dit wordt meegedeeld in de Memorie van Toelichting op het thans verschenen wetsontwerp tot goedkeuring van de verhoging der omzetbelasting, zoals die aangekondigd werd bij K. B. van 10 oktober 1957. De meeropbrengst van deze verhoging der omzetbelasting bij invoer van auto's wordt geraamd op f 15 miljoen. De overige wijzigingen der O.B. leveren een meerdere belastingopbrengst van plm. f3,5 miljoen op. ADVERTENTIE PARIJS 1881. De-nieuwe Czaar Alexander moet worden gekenschetst als een absolu tist, orthodox in merg en beer» cn een vijand van alle Westerse denkbeelden.- In een proclamatie heeft hij reeds verklaard de autocratie tegen elke aanval te zullen verdedigen. Een strenge censuur is weer ingevoerd. Iedere afkeurende uiting wordt direct gesmoord. Op gedrag cn woorden van professoren cn studenten wordt nauw gezet acht geslagen. Siberië is veler voor land. Zeer hard treedt ook de Czaar op tegen vreemde elementen in zijn rijk. Met name de Joden staan aan de ernstigste kwellin gen bloot. Maatschappelijk wordt hun het leven onmogelijk gemaakt. Zij mogen geen land bezitten of bepaalde bedrijven uit oefenen. De Joden uit het binnenland moeten naar de steden in het Westen verhui zen of naar en kele landstre ken, hun door de regering aan gewezen. De vervolgingen waaraan zij bo vendien van de zijde der bevolking bloot staan, doen hen geen dag van hun leven zeker zijn. Net bestuur der Hollandsche Sociëteit van Levensverzekeringen besloot in 1881 de vergadering van geïnteresseerden, die vol gend jaar zou worden gehouden, voor te stellen de Hollandsche Sociëteit weer voor 25 jaar te continueren; haar gezonde po sitie gaj daartoe alle aanleiding. Anderhalve Eeuw Levensverzekering HERENGRACHT 475 - AMSTERDAM-C. - TELEFOON 49100 LONDEN (UP). - Een Londens gerechts hof heeft de negentienjarige stiefdochter van de hertogin van Kent, Tessa Kennedy, onder voogdij gesteld. Zij kan nu niet huwen met de 26-jarige Domic Elwes, zoon van de portretschilder Simon Elwes, een oude vriend van prinses Margaret. In de Londense society gaan geruchten dat Elwes en Tessa, eventueel op het vasteland van Europa, zouden huwen. Tessa mag Engeland nu niet meer zonder toestemming van de rechtbank verlaten. De ouders van Tessa, zowel haar ge scheiden en hertrouwde Joegoslavische moeder als haar stiefmoeder, de hertogin van Kent, zouden tegen het huwelijk zijn gekant. (Van onze correspondent in Rome) Een van de grootste deugden van het democratisch stelsel is dat misstanden op den duur aan het licht komen. De volksvertegenwoordiging en de vrije pers zorgen ervoor dat de, blijkbaar onvermijdelijke, corruptie zekere perken niet te buiten gaat. Maar dan moet de overheid ook oor hebben voor op feiten berus tende critiek. Onlangs wees bet republikeinse Kamerlid Camagni in bet Italiaanse parlement op ernstige misstanden in het stadje Sora, een honderd kilometer ten zuiden van Rome, maar we kregen niet de indruk dat de betrokken ministers begrepen dat het aan de kaak stellen van misstanden een der belangrijkste functies is van bet parlement. We kregen bijzonderheden te horen over een zekere Annibale Petricca, een man die zesendertig keer met de strafrechter in aanraking is geweest, drie jaar lang fascistisch „podesta" (alleenheerser) is geweest van Sora en er thans burgemeester is, dankzij de hulp van drie christen democratische ministers en van de bisschop van Sora. (Van onze correspondent in Bonn) Men is in Bonn nogal ontstemd over uit latingen, die vooraanstaande politici uit NAVO-landen zich op een onofficiële bij eenkomst in Princetown in de Verenigde Staten hebben laten ontvallen over de hereniging van Duitsland, een netelige kwestie, die als een van de voornaamste punten op het programma van de bonds regering en van alle politieke partijen prijkt. Politieke figuren uit de NAVO-landen, hoofdzakelijk uit West-Europa, hebben te kennen gegeven, dat het weliswaar betreu renswaardig is dat Duitsland is gedeeld, maar dat daardoor anderzijds misschien kan worden verhinderd, dat Duitsland de eerste viool in Europa gaat spelen. In een sterk, herenigd Duitsland zouden zeker na tionale stromingen met een fel agressief karakter opkomen en dat is geen prettig vooruitzicht voor de nabuurlanden. Een van de sprekers op de conferentie heeft gezegd, dat in de NAVO-landen weliswaar al jaren voortdurend wordt beweerd, dat Duitsland moet worden herenigd, maar dat het „voor ons vermoedelijk beter zou zijn, als die hereniging niet tot stand kwam". Tal van andere deelnemers aan de confe rentie waren het daarmee eens. Bonn wil het naadje van de kous weten; het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Westduitse ambassade in Washing ton nadere gegevens gevraagd. Het zal van de aard van inlichtingen afhangen, hoe de bondsregering op dit uitlatingen zal rea geren. De bijeenkomst te Princetown, waaraan zestig politici hebben deelgeno men, is in juni gehouden, maar een rap port erover is nu pas door de universiteit van die stad gepubliceerd. De socialistische Bondsafgevaardigde Erler, die in Princetown is geweest, heeft meegedeeld, dat een Nederlander de be wuste redevoering in Princetown heeft gehouden. Andere politici, onder wie zich eveneens Nederlanders bevonden, deelden de opvattingen van de spreker. Overigens aldus Erler waren zij toch grote be wonderaars van Adenauer en diens poli tiek. Men zou in West-Duitsland niet al te verbaasd moeten zijn over de in Prince town geuite opvattingen. De bondsrepu bliek is nu al zo kort na haar ont staan een gevaarlijke mededinger in de felle strijd op de wereldmarkt geworden en die concurrentie kan een paar jaren na de hereniging (als het oosten zich van de nadelige invloed van het communistische stelsel heeft hersteld) nog geduchter worden. Bovendien zijn de Duitsers er ten dele ook zelf schuld aan, dat de buitenwereld huiverig is geworden voor de hereniging. Want waar begint zij en waar hourt zij op? In de bondsrepubliek wordt telkens op grote bijeenkomsten van verdrevenen en vluchtelingen uit het oosten geëist, dat de thans bestaande grenzen moeten worden veranderd. Men heeft daarbij niet alleen de hereniging van de bondsrepubliek met de Oostzone op het oo0, maar, men ver langt met de meeste nadruk, dat de ge westelijke grens van Polen, die thans langs de Oder en de Neisse loopt, voorgoed ver dwijnt. De streken ten oosten van die lijn moeten ook weer Duits worden, zegt men. Dat herinnert de buitenwereld aan het ge schreeuw in de eerste periode van Hitler's regime, dat ten slotte veel ongeluk over het mensdom en ook over de Duitsers zelf heeft gebracht. Dezer dagen hebben meer dan honderd duizend Sileziërs, die in West-Duitsland wonen, te Stuttgart een Silezische „Landes- versammlung", een soort landdag, opge richt, die contact met het West-Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken en andere instanties in Bonn moet onderhouden. De indertijd uit Tsjechoslowakije gevluchte en verjaagde Sudetenduitsers en de Duitse vluchtelingen uit het thans tot Polen be horende Pommeren, hebben al zulke land dagen gevormd. Sileziërs en Sudeten De voorzitter van de bond der in West- Duitsland wonende Sileziërs, Schellbach, die minister vcor het vluchtelingenwezen in het bondsland Nedersaksen 's en zelf uit Opper-Silezië stamt, heeft verklaard, dat de regering in Bonn niet fel genoeg heeft gereageerd toen president Tito kort geleden in Belgrado verklaarde dat de Oder-Neisse- lijn de westelijke grens van Polen moet blijven. Schellbach drong er op aan. de afdeling Oost van het ministerie van Bui tenlandse Zaken te versterken met een aantal deskundigen en met een „staats secretaris voor de gebieden van het oosten". De Duitsers, aldus de Nedersaksische mi nister, hebben recht op die streken. „Onze Heimat daarginds" is Duits geweest en moet weer Duits worden, zo riep hij uit. De bondsminister voor het Vluchtelingen- wezen in Adenauer's aftredende kabinet, prof. dr. Oberlander, bestempelde Tito's verklaring als een inmenging in aange legenheden, welke hem niet aangaan. Men is in Bonn zeer benieuwd of Tito de Oost zone niet alleen de facto, maar ook de jure als een zelfstandige staat zal erkennen. Petricca is rap van tong en won de gunst van Andreotti, destijds de rechterhand van De Gasperi. Het gevolg was dat hij in 1952 tot burgemeester werd gekozen, maar hij misdroeg zich schandelijk. Hij werd op nieuw veroordeeld wegens ernstige mis handeling van een wethouder, die het niet met hem eens was, en later weer gearres teerd, omdat hij op eigen houtje opcenten legde op de gemeentelijke belastingen en accijnzen en zo enkele miljoenen in de wacht sleepte. Al gauw werd hij van straf vervolging ontslagen en de officier van de (in Italië gemilitariseerde) douane-ambte naren, die hem had laten inrekenen, werd naar een kleiner plaatsje „verban nen". Met dat al wilden de christen-de mocraten hem in 1956 niet meer op hun verkiezingslijst hebben. Petricca wist raad. Hij stichtte een nieu we partij, die de industrialisatie van Sora voorstaat en weer kreeg hij de steun van Andreotti (nu minister) en van de voor zitter van „de kas voor het Mezzogiorno", Campilli (nu ook minister), die voor Sora en omgeving in de Kamer zitten. Dank zij sterke financiële steun kreeg zijn nieuwe partij heel wat aanhang en kwam met der tien van de dertig gemeenteraadsleden uit de bus. Niet voldoende voor Petricca om burgemeester te worden. De officiële chris ten-democraten hadden zes man in de raad gekregen. Nu liet de bisschop, monseigneur Musto, in dó kathedraal en de kerken afle zen dat het plicht was Petricca te steunen. Hij bedreigde de leiders van de rooms ka tholieke actie met kerkelijke straffen, in dien zij dit niet deden en maakte tevens bekend dat hij niet aan het hoofd van de processie van Santa Restituta, schutspa trones van de stad, zou uittrekken als de christen-democraten geen akkoord troffen met Petricca. De plaatselijke christen-democraten, die hem als oplichter en schavuit kenden, wil den daar niet van weten. De leiders van de christen-democraten van Sora werden door de ministers Andreotti en Campilli naar Rome ontboden, maar gaven niet toe. Het gevolg was, dat van hogerhand de af deling Sora van de christen-democraten partij werd ontbonden. Enkele dagen later sloten Petricca en de zijnen zich aan bij de christen-democraten van Rome en hie ven hun eigen partij op. De prefect, verte genwoordiger der regering in de provincie, liet zich ook niet onbetuigd. Een broer van een der halsstarrige ..echte" christen-de mocraten was plaatselijk geneesheer in 's rijks dienst en werd zonder opgave van redenen geschorst. Onmiddellijk daarop riep de prefect het zestal bijeen en drong er weer op aan dat zij Petricca zouden steunen. Nieuwe weigering. Communist omgekocht Toen verluidde, dat de gemeenteraad bij een zou komen om een burgemeester te kiezen, verzon Petricca. die twee stemmen te weinig had, er iets anders op. De felste communist in de gemeenteraad, een meu belmaker, was zonder werk geraakt. Hij bezorgde die man een baantje, gaf hem een flinke som geld en tot grote verbazing van de andere communisten kreeg Petricca als veertiende stem: die van een commu nist. De vrouw, de moeder en de hele fa milie van de „verrader" stonden de man voor het raadhuis op te wachten om hem af te ranselen en Petricca moest hem ijlings naar Rome sturen te gast bij een zoon van hem. die daar woonde. Ondertussen kozen de „zuivere" christen democraten, gesteund door alle partijen, van de communisten tot de fascisten, tot. burgemeester de voorman van de ontbon den sectie van de christendemocratische partij. De bisschop, goed vriend van minis ter Andreotti, deed daarop de echte chris ten-democraten, de burgemeester incluis, in de kerkelijke ban. De prefect om ook iets te doen, ontbond de raad van regen ten van het provinciale hospitaal, omdat zij „zuivere" christen-democraten waren. De minister van Landbouw, Colombo, kwam zijn vrienden Andreotti en Campilli te hulp en maakte Petricca bij wijze van troost hoofd van het heemraadschap van Sora, hetgeen betekende dat hij vijfhon derd miljoen lire te beheren kreeg. Maar tevreden was Petricca niet. Hij wilde en zou burgemeester worden. Na een paar maanden lukte het hem nog een zieltje on der de raadslieden te winnen en nu staak ten de stemmen: vijftien voor en vijftien tegen. Dit was voor de prefect aanleiding de gemeenteraad te ontbinden. Er zouden nieuwe verkiezingen worden uitgeschre ven. Petricca vierde zijn overwinning. Hij nodigde Andreotti en Campilli uit, die met hem door de straten van Sora wandelden en vijf eerste stenen gingen leggen voor fabrieken, die aan Sora werden toegezegd door „de kas van het Mezzogiorno". Een feestmaal, waarbij de ministers en de bis schop aanzaten en waarvoor de prefect speciaal order had gegeven, dat in verbo den viswater de vermaarde karpers van Sora moesten worden gevangen, was het voorlopig besluit. De communist Giammar- co was inmiddels van meubelmaker bank- beambte geworden en zijn kinderen stu deren nu in een door paters geleide kost school. De bisschop had ziin coadjutor en drie pastoors, die tegen Petricca waren, doen wegsturen en vervangen door meer plooibare karakters. Men zou verwachten dat de ministers dit verhaal van het Kamerlid Camagni met beschaamde kaken zouden hebben aangehoord. Die indruk kreeg men echter beslist niet. Andreotti zweeg, maar luister de althans. Campilli verliet de zaal. En de minister van Binnenlandse Zaken, Tam- broni, van wie men zou verwacht hebben, dat hij althans de prefect zou hebben ont slagen, onderbrak de uiteenzettingen met uitroepen als „Mooie dingen om in de Ka nier te komen vertellen" en „Moet het parlement zich met dergelijke zaken be moeien?" En toen een ander Kamerlid een opmerking maakte, kon men hem horen zeggen: „Wat gaat u die zaak nu aan?" De democratie in Italië is nog steeds in haar geboorteweeën, tenzij zij reeds bezig is de geest te geven. Minister Campilli is enkele dagen na de opmerkelijke episode riaar Sora vertrokken om aan de zijde van zijn vriend Petricca weer een werk van de kas voor het Mezzogiorno in te wijden. Uitvoerig heeft de krijgsraad in Den Haag zich bezig gehouden met de zaak tegen een beroepsluitenant der genie uit Soesterberg, hoofd van het bureau aanleg, beheer en onderhoud van vliegvelden, die in de periode maart 1954—juli 1957 heeft gereden in een auto, waarvoor een aan nemer de onkosten betaalde. Aanvankelijk werd de officier voor dienstritten door de aannemer opgehaald. Later werd het gewoonte dat hij de auto gebruikte zonder dat de aannemer erbij was, maar volledig met diens toestemming. Later kocht de luitenant zelf een wagen, De aannemer nam evenwel de kosten van reparaties, olie en benzine voor deze wa gen voor zijn i'ekening. De aannemer berekende deze kosten niet door aan het rijk. Hij had ze, zo verklaarde hij als getuige, er graag voor over omdat de genie-officier nu snel beschikbaar was als de aannemer bij zijn werk op het vlieg veld moeilijkheden met de luchtmacht autoriteiten had, hetgeen veelvuldig voor kwam. „De luitenant kon al die kwesties altijd snel en goed oplossen", verklaarde de aannemer. „Was hij er niet, dan kostte het mij soms een dag om al dat geharre war te regelen. Al die tijd liepen mijn mensen werkeloos rond en stond mijn materieel renteloos. Dat kostte mij vier tot vijfhonderd gulden". De auditeur-militair wilde de luitenant niet als misdadiger beschouwen en sprak er zelfs zijn verbazing over uit, dat de mi litaire autoriteiten de luitenant, die ver antwoordelijk was voor alle militaire ge bouwen en terreinen in Soesterberg, Huis ter Heide, Zeist, Amersfoort, AusteiTitz en Schiphol, geen vervoermiddel ter beschik king hadden gesteld. Onbegrijpelijk achtte hij het echter, dat geen der superieuren had nagegaan hoe beklaagde, wiens salaris mC-. toch kende, er een eigen wagen op na kon houden. Hij vroeg een boete van 250. De raadsman belichtte ook uitvoerig de moeilijke, schier onmogelijke omstandig heden, waaronder beklaagde zijn werk moest doen. Hij had 20 man administratief en 40 man technisch personeel onder zich en in de periode, waar het hier om ging, werd er onder zijn verantwoording voor vijftien miljoen gulden aan werk verricht. Vaak werd hij in de nacht uit bed gebeld om bepaalde moeilijkheden op te lossen. De genie-officier verrichtte zijn taak niet temin voortreffelijk. Als het aannemen van de betaling voor de auto als een gift moest worden beschouwd, dan was het toch een gift ten gunste van het rijk, dat zelf geen auto ter beschikking stelde. De officier had de wagen slechts zeer zelden zuiver particulier gebruikt. De raadsman drong er op aan dat de zaak zou worden teruggewezen naar de commandant van beklaagde voor krijgstuchtelijke afdoe ning. De krijgsraad vonniste tenslotte overeen komstig de eis van de auditeur. ADVERTENTIE KRUISSTRAAT 33 HAARLEM Het Tweede Kamerlid mr. Van der Goes van Naters heeft aan de ministers van Financiën, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid gevraagd, of, alvorens een definitief karakter wordt toegekend aan het door het gemeentebestuur van Rotterdam vastgestelde plan betreffende nieuwe haven- en industrieterreinen, aan geduid als „Europoort", de Kamer in de gelegenheid zal zijn, zich hierover uit te spreken, met name voor zover hierbij al gemene rijksbelangen rechtsti-eeks be trokken zijn, met name door de industria lisatie van het eiland Rozenburg en het op offeren van het staatsnatuurmonument „De Beer", groot 900 ha. Mr. Van der Goes vraagt de ministers te bevorderen, dat de gemeente, die in dit opzicht het algemeen rijksbelang uit wetenschappelijk, cultureel en sociaal-hy giënisch oogpunt dreigt te benadelen, zelf een gelijkwaardige compensatie voor wat dreigt verloren te gaan, schept en finan ciert en hieromtrent overleg pleegt met de bevoegde rijksinstanties en met de voor deze belangen wakende georganiseerde natuurbescherming? In verband met het „Europoort"-plan heeft de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming in een adres aan de gemeenteraad van Rotterdam ge wezen op het grote verlies voor natuur wetenschap en recreatie, dat hierdoor wordt geleden. Voorts is de aandacht van de raadsleden gevraagd voor de conse quenties in groter verband, die naar de mening van de contactcommissie ook voor de recreatiegebieden van de Brielse Maas en het duinterrein van Voorne een ernstige bedreiging betekenen. ADVERTENTIE amsterdamsevaart20 tel.11053 Een vierentwintigjarige Venlose anti quair, die voor vierhonderd gulden op een openbare veiling dezer dagen een oud en vervuild schilderij kocht, heeft hiermee waarschijnlijk de koop van zijn leven ge daan. Na schoonmaak kwam er een pisach tig zeventiende-eeuws werk te voorschijn, dat vermoedelijk een Rubens is. Het stelt de onthoofding van Johannes de Doper voor. Deskundigen hebben uitgemaakt, dat het hoofd van een vrouwenfiguur in het midden onmiskenbaar een portret van Ru bens' vrouw is. Zij is zoals bekend vaak model geweest voor de Antwerpse meester. Het hoofd van Johannes de Doper vertoont veel gelijkenis met een zelfportret van Rubens. Naar verluidt zou er reeds een bod op het schilderij zijn gedaan van zes tigduizend gulden. Zondag 8 december geeft het Concert gebouw Orkest onder leiding van Willem van Otterloo in het Amsterdams Concert gebouw weer een concert voor niet-Am- sterdammers. Solistische medewerking wordt verleend door de alt-zangeres Elena Nikolai en de tenor Lorenz Fehenberger. Het programma vermeldt de Militaire Symfonie van Haydn, Monopartita van Honegger en „Das Lied von der Erde" van Mahler.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 13