Veertig jaar arbeid katholieke reclassering in Haarlem DE BEURS van gisteren Praag lokt steeds meer toeristen HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 23 SATERDAG 30 NOVEMBER 1957 Sint Nicolaas naar bejaardensoos „East of Eden" vertoond in Zandvoort HIÜÊGOM Churchill viert vandaag zijn 83ste verjaardag Montgomery is gast in het landhuis Chartweli LAATSTE NIEUWS Brits vaartuig op ijsberg gestoten in Antarctica Aanbevelingen van de vijf Europese „wijzen" Minister-coördinator in elk der regeringen Spaanse parachutisten in de strijd bij Ifni Doedintsev nu beschuldigd van „revisionisme" Duits-Russisch overleg te Moskou zou beter gaan Noorse posterijen door staking ontwricht Scheepvaart Koersfluctuaties op de Amsterdamse Beurs van 25 tot en met 29 november Kring noord van „De Tulp" vergaderde restaurant Brinkmann te Haarlem is •Üheavond het veertigjarig bestaan gc- T- d van de afdeling Haarlem van de Ka- Sieke Reclasseringsvereniging. Onder casten waren de hoofdaalmoezenier ie het gevangeniswezen, de heer Ver- l0°rc de erevoorzitter der jubilerende af- Sine dokter P. K. J. Tervooren, de se- „ris van de Recl^sseringsraad, mr. Stokvis en afgevaardigden van plaatse- ne secretaris, mr. Chr. F. M. van Kop- „n deelde mee, dat een schriftelijke ge- Sj»ens was binnengekomen van de bis- ■nhoD van Haarlem, mgr. J. P. Huibers. Als voorzitter heette mr. R. F. A. Laane öasten welkom en herinnerde aan de ar Lid die in de afgelopen veertig jaar in u „riem is verricht. Dank en hulde bracht, hii aan allen die aan het werk hun mede werking hebben verleend of het hebben ge 'm^P. H. G. M. Brugman te Haarlem, directeur van het bureau der Katholieke Reclasseringsvereniging, gevestigd te nen Bosch, heeft een rede gehouden over veertig jaar reclasseringsarbeid". Hij bracht in herinnering dat de landelijke ver eiicing in december 1916 te Utrecht is op gericht op initiatief van de Sint Vincen- tiusvereniging en Sobriëtas en dat op 27 november 1917 de Haarlemse afdeling tot ifand is gekomen. Eerste voorzitter was de heer Willemse en er waren 176 leden. Tijdens zijn rede bracht mr. Brugman hul de aan dokter Tervooren die vele jaren als voorzitter een stuwende kracht van de af deling is geweest. Hij eerde de nagedach tenis van de heren J. H. J. Uylings, oud voorzitter en M. L. A. Klein, twintig jaar secretaris, die veel werk hebben verzet, soeciaal ten aanzien van het voorlichtings- werk. Voorts richtte spreker zich tot de deer J. A. B. Klein Schiphorst, wiens ar beid gewaardeerd is met de pauselijke on derscheiding Pro Ecclesia et Pontefice. Jlr. Brugman schetste de ontwikkeling van het werk van de reclassering in de loop der jaren en de taak die de katho lieken daarbij hebben verricht. Vroeger kwam het voor dat men gevallen te ern stig en hopeloos vond om hulp te verle nen. Die gedachte heeft men laten varen en getracht wordt steeds te blijven hel pen. Ook gaf de spreker een beschouwing óver de verbeteringen die in de gevange nissen tot stand zijn gekomen en welke iaak de katholieke reclassering heeft ver vuld. Vroeger verrichtten velen medewer king aan de arbeid in hun vrije tijd; het werk breidde zich uit en het was nodig be roepskrachten aan te trekken. In 1946 Op woensdag 4 december om twee uur ral Sint Nicolaas met zijn knechten een bezoek brengen aan de Zandvoortse socië teit voor bejaarden in restaurant „Zomer - lust". Na dit bezoek van de Sint wordt aan ce leden van de sociëteit een cabaret-- en variété-uitvoering aangeboden, waaraan verscheidene beroepsartiesten hun mede werking zullen verlenen. burgerlijke stand van zandvoort GEBOREN: Joannes Ignatius Maria, z. van J. Kerkhoven en M. J. Nieuwenhuis. Yvette, d. van H. R. Volckerijck en Chr. van Luijken. Lourens Gerardus, z. van W. Penning en M. Lever. ONDERTROUWD: H. D. Hofman en W. J. Hammer. H. J. B. P. Bosse en H. H. Vis ser. GEHUWD: P. van Koningsbruggen en H. Koper. OVERLEDEN: J. J. Roozen, 92 j., we duwe van C. A. Piers. A. van Sluisdam, 76 jaar, weduwe van I. v. Straten. GEBOREN buiten de gemeente: Pieter Cornelis Kerkman, Dr. C. A. Gerkestraat 23 zw. Koen Schot, Oosterparkstraat 21. burgerlijke stand van haarlemmermeer GEBOREN: Ronald, z. v. J. Spierdijk en J. A. Grevenstuk. Hendrika Jantine, d. v. H. Korthals en J. Plessius. Arnoldus Jo hannes, z. v. J. Zegstroo en J. Chr. Olfers. Clementina Cornelia Maria, d. v. G. J. Pol man en I. G. M. Putter. Jacobus Willem, i v. A. van der Sluis en A. van der Wel. Willem Gerardus, z. v. J. L. Limburg en P. J. Winter. Johannes Jacobus, z. v. K. H. L. A. van Olst en M. van Sleen. Joke Ca- tharina, d. v. P. Blok en W. Hulshoff. Tho mas Jozef, z. v. N. J. Peereboom en H. M. van Leeuwen. Wilhelmus Adrianus Corne lls, z. v. W. Kortekaas en M. A. Trompert. 'ohanna, d. v. G. Spijker en G. Betjes. Jo hanna Petronella Maria, d. v. W. M. de Wildt en M. T. Joosten. Peternella, d. v. A. van Tilborg en N. van Tol. John, z. v. W. H. Roubos en J. de Vos. Heintje, d. v. H. Hogeveen en A. C. van 't Land. Gerrit- flna, d. v. J. B. Heinen en J. W. Mentink. Leendert Gerrit, z. v. H. de Koter en A. voor den Dag. ONDERTROUWD: Gerardus Franciscus Bouwman en Jacoba Johanna van Egmond. Nnze Tacobis en Sjoukje Holkje Zijlstra. GETROUWD: Cornelis de Braai en Tjitske Wiepkjen Hesselius. Jacobus Wil helmus Kreeft en Gijsberta Elisabeth van Prooyen. Paulus Petrus Tigchelaar en Heintje Smink. Jacobus Antonius de Vries en Helena Hendrika van Eijndthoven. Jacob Anthonie Resoort en Jantje Hesse- üng. Maarten Jan Hendrik van Wijk en Alida Sophia Johanna van Groeningen. Albert Mattheus Offerman en Grietje Ster renburg. Arie Cornelis van der Waal en Dirkje Wijnholts. Franciscus van der Lin de en Dirkje Griffioen. OVERLEDEN: Alida Been, 58 jr., e. v. C- Ofman, Gerarda Hoogeveen, 47 jr ong. Arie van der Roest, 24 jr., e. v. B. J. Ber- kelaar. Cornelis Petrus Adrianus Lokker, •6 L e. v. F. Hund. burgerlijke stand van bennebroek ONDERTROUWD: F. B. Sanders en G. J. Schrama; C. N. Engelhard en J. A. Heijstek. OVERLEDEN: D. G. van Wijngaarden, j., wedn. van J. Metz. burgerlijke stand lisse .GEBOREN: Augustina Apolonia Maria, J van F. J. C. van der Veek en E. D. Ruig- Adriana Gerarda Maria, d. van L. v. d. °°rt en J M. Veldhoven. OVERLEDEN" P. van Gulik, echtg. van G A. p. van der Volk, 80 jaar. ONDERTROUWD: B. H. van Dijk te wsse en G. J. M. van den Beemd te Breda. GEHUWD: A. C. van der Poll te Lisse en C. Trompert te Haarlemmermeer; W. Aangeenbrug en I. Nagtegaal te Lisse; J. :.van Amsterdam en A. C. Bouckaert te Usse; Th. J. Scholten te Wateringen en C. E Buschman te Lisse; F. de Vos te -eiderdorp en J. Kuyper te Lisse. werd de heer H. de Boer benoemd, die na zijn vertrek is opgevolgd door mr. W. J. A. Hendriks en in 1951 trad de heer Stoop in functie. Na de pauze heeft Wim Bary een voor dracht gehouden over „Elckerlyc", welke boeiende voordracht met grote aandacht werd gevolgd. In samenwerking met de Hervormde jeugdvereniging „De vliegende schotel" heeft de commissie voor bijzonder kerke- werk te Zandvoort vrijdagavond jl. in thea ter Monopole een filmavond gehouden, waarop de film „East of Eden" werd ver toond. Er was voor deze filmavond grote belangstelling, geen plaats in het theater bleef onbezet. Ds. H. R.Oldeman, die de bijeenkomst opende, sprak over deze grote opkomst zijn bijzondere vreugde uit en zag daarin, mede gelet op de ervaringen met vorige filmavonden opgedaan, een teken, dat a- vonden als deze zeer voldoen. Spreker kon digde nog een aantal avonden van de com missie voor bijzonder kerkewerk in dit sei zoen aan: n.l. op 24 december een Kerst spel in de Hervormde kerk, op 17 januari een Zandvoortse avond, waarop de heer P. van der Mije zal spreken over het ont staan van de kerk, toegelicht met enkele oude films; op 24 januari komen de heer en mevrouw Hinlopen spreken over hun reis door Griekenland toegelicht met kleu rendia's, in maart volgt een propaganda- jeugdavond, waarna tenslotte in april een forumavond zal worden gehouden over het onderwerp „de vrouw in het ambt." Nadat een tweetal journaals waren ge draaid, leidde mevrouw T. H. de Ru-Offe- ringa de film „East of Eden" in. Bezwaren tegen voortdurende prijswisselingen De kring Noord van de vereniging „De Tulp" heeft vrijdagavond in „Treslong" in Hillegom vergaderd. De leden wer den welkom geheten door de voorzitter, de heer P. A. van Saase, die daarna een overzicht over het afgelopen jaar gaf. Het besluit van de vereniging om het areaal van de tulpen te handhaven ontmoet nog geen tegenstand, ook al is het surplus wat groter dan anders. Dit surplus is geen ge volg van een of ander verkoopsysteem, maar van het uitermate beste gewas. De lage prijzen in de voorverkoop waren ook een kwestie van stemming, die in het voorjaar vrij pessimistisch was. Men kan het jaar niet uitgesproken slecht noemen. Sprekend over de prijzen voor 1958 ont wikkelde de voorzitter een aardig toe komstbeeld. De uitzonderingssoorten zou den het begin kunnen zijn van een prijs stelling, waarbij niet alleen de export zou kunnen steunen op een gegarandeerde marge boven de kostprijs, maar ook de kwekerij. Ook hij memoreerde, dat het nieuwe systeem moeilijk naar waarde te schatten is, daar er nog niet mee gewerkt is. Wel verhief ook hij zijn stem tegen de voort durende wisselingen in prijzen. Wij dienen de prijzen nu eens zo vast te stellen, dat we er meteen voor minstens enkele jaren niet van af kunnen, aldus de voorzitter. Het kon niet uitblijven, dat de heer Van Saase zou spreken over „de eerste blun der" van het Produktschap voor Sierge wassen, het besluit om tegen de wil van het gehele bloembollenvak in toch in het bloembollensurplusfonds te reserveren. Hij deelde mede, dat er binnenskamers aan een wijziging van het besluit wordt gewerkt. Veel te stemmen was er niet. De heer P. M. Philippo Sassenheim was de enige kandidaat voor het nieuwe bestuur. Voor de opkoop van het abnormaal van tulpen waren niet veel voorstanders. Ook in Hil legom wilde niemand de minderwaardige tulpen uit de markt blijven kopen. De heer Van Graven verzocht de voor zitter in de rondvraag een onderzoek te doen instellen naar de mogelijkheid om ook afgesneden tulpen op water te laten beoordelen, zoals dat bij de dahlia's ge beurt. De heer Th. Hoog antwoordde hier op, dat het maar weinig nut heeft om dat de wijze van behandelen zeer ver schillend is. Het vergelijkingsmateriaal is dus niet goed. Bij de dahlia's komen alle bloemen van buiten. Toch zullen de afge vaardigden maandag 9 december deze vraag op de algemene vergadering indie nen. LONDEN (Reuter). De Britse oud premier Sir Winston Churchill viert van daag op zijn buitenverblijf te Chartweli zijn 83ste verjaardag. De verjaarstaart die ze ven kilo weegt, is versierd met herfstbla deren en, in tegenstelling tot de 82 kaars jes van vorig jaar, met één grote kaars. Veldmaarschalk burggraaf Montgomery, die in de tweede wereldoorlog met Chur chill heeft samengewerkt, is de gast van de familie op deze belangrijke dag. Voor het diner zal men kijken naar een televisie program van een uur ter ere van de grote staatsman dat door veldmaarschalk Mont gomery wordt ingeleid. De jarige verkeert in goede gezondheid. Churchill gaat gebogen onder de jaren. Hij loopt voorover, zijn ogen verraden moe heid, en 'meestal gebruikt hij een wandel stok, of steunt hij op de arm van zijn echt genote. Zijn geest is helder en vele uren dicteert Churchill dagelijks aan een secre taris, Zijn in 1930 begonnen werk, het mo numentale „Geschiedenis der Engelsspre kende volken", wil hij afsluiten voordat de tijd hem een halt toeroept. Churchill vertoont zich zelden in het openbaar. Zijn parlementszetel te Wood ford, een veilig conservatief bolwerk, blijft hij bezetten„tot mijn dood", zo als hij heeft verklaard. In het Lagerhuis verschijnt hij echter vrijwel niet meer en aan de debatten, neemt hij niet langer deel met het oog op toenemende doofhein en zwakte. LONDEN (AFP/Reuter) De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat het 1.100 ton metende ms „Shackleton", waar mee de Britse bases in het Zuidpoolgebied van levensmiddelen worden voorzien, bij de zuidelijke Orkaden op een ijsberg is ge stoten en in gevaar verkeert. De redding boten worden gereed gemaakt om te wor den gestreken. De plaats, waar het vaar tuig zich bevindt, is honderden mijlen ver wijderd van het dichtstbijzijnde schip. Er zouden zich ongeveer zestig personen aan boord bevinden, onder wie enige geleerden. PARIJS (AFP) De Europese „wij zen" zijn het er op hun tweede vergade ring in het Palais du Luxembourg te Pa rijs over eens geworden, dat in de rege ringen een „minister-coördinator" moet worden opgenomen voor de behartiging van de Europese zaken. Deze minister zal een tweeledige taak dienen te krijgen. Naar buiten moet hij zijn land vertegen woordigen op alle vergaderingen op mi nisterieel niveau over Europese proble men, in zijn eigen land zal hij worden be last met de bundeling van Europese za ken. De wijzen hebben verder overleg ge pleegd over de rationalisering van de Europese assemblees. Zij zijn het erover eens, dat dezelfde personen in de ver schillende assemblees zitting dienen te hebben ter bevordering van nauwe be trekkingen tussen deze organen. Ook is gesproken over de invoering van een „Europees mandaat", los van het mandaat in de onderscheidene landen, voor de parlementsleden, die met steeds meer taken worden belast. De meerder heid van de wijzen heeft zich voor een dergelijk Europees mandaat uitgesproken. Eenstemmig zijn zij van oordeel, dat naast elk Europees parlementslid een plaatsvervanger aangewezen dient te wor den. Zij spraken zich voorts uit voor een fusie van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (zeventien landen) met de Raad van Europa (vijf tien) zonder te wachten op de vorming van de Europese vrijhandelszone. De wijzen hebben tenslotte een commis sie van vijf leden in het leven geroepen, die de teksten van de slotresoluties zal opstellen. Deze resoluties zullen worden ingediend bij de regeringen en de Europe se instellingen. Voorzitter van de commissie is de Ne derlander professor Brugmans, de rector van het Europacollege te Brugge. Verder zijn lid de Italiaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken Martino, de Westduit ser Mommer, de Brit Edwards en de Belg De la Vallée Poussin. MADRID (AFP) Uit goede bron wordt vernomen, dat zaterdagochtend een batal jon valschermtroepen uit de Spaanse hoofdstad naar Ifni is vertrokken. Ook een in Madrid gelegerd regiment landstrijd krachten is daarheen gedirigeerd. Bljjkens berichten waren er ook parachutisten in de stryd geworpen. Volgens een in de nacht van vrijdag op zaterdag uitgegeven communiqué van het Spaanse ministerie van Defensie blijft de toestand in Ifni zich ten gunste van de Spaanse strijdkrachten ontwikkelen. Een stelling bij Tiliwin, die werd be legerd door een sterke bende, is door para chutisten ontzet. Zonder één verlies te lijden hebben de parachutisten de vijanden op de vlucht gejaagd en de omgeving ge zuiverd. De verbindingen werden hersteld, aldus het communiqué. De landstrijdkrachten worden, aldus het Spaanse ministerie van Defensie, op doel matige wijze ondersteund door acties van de lucht- en zeestrijdkrachten. (Reuter) Naar in doorgaans betrouw bare kringen te Agadir wordt vernomen, hebben twee Spaanse oorlogsschepen vrij dag het grensgebied van Ifni beschoten, waar de strijd tussen de Spaanse militairen en Marokkaanse ongeregelde troepen reeds een week gaande is. Het zouden de kruisers „Canarias" en „Neptunio" zijn. Van dezelfde zijde werd verklaard, dat er negen Spaanse soldaten te Goulime, een Marokkaanse plaats die tien km van de grens met Ifni ligt, ge vangen worden gehouden. Op een bijeenkomst van Moskouse kun stenaars is in verband met het boek van Vladimir Doedintsev „Niet bij brood al leen" gesproken van „revisionisme" en „onwaarachtigheid", zo meldt radio-Mos kou. Alexei Soerkov, de secretaris van het dagelijks bestuur van de vereniging van de Russische schrijvers, verklaarde dat ze kere kunstenaars na de kritiek op de per soonsverheerlijking de jaren twintig zijn gaan beschouwen als „de gouden tijd" voor de kunst in de Sovjet-Unie en er hun twij fel over hebben uitgesproken, of de com munistische partij ook op het gebied van de kunst leiding moet geven. Doedintsev en enige andere schrijvers hadden in hun werk „begaafde personen uitgebeeld, die door iedereen werden mis kend en in de Sovjet-maatschappij tot mislukking en ellende zouden zijn ge doemd". „Niet bij brood alleen" werd aanvankelijk in de Sovjet-Unie geprezen, maar later veroordeeld. Het boek handelt over de moeiten, die een uitvinder moet doen om tegen de bureaucratie in erken ning te krijgen. In het westen heeft het boek goede kritieken gehad. Soerkov zei dat de communistische partij de kunsten helpt om „zich te oriënteren". MOSKOU (Reuter). - In Moskou zijn ze ven deskundigen uit West-Duitsland aan gekomen, die als adviseurs zullen optre den bij de handelsbesprekingen, die in de Russische hoofdstad aan de gang zijn. Het kerkgebouw van de Christelijk Gereformeerde Gemeente aan de Zee dijk te Hilversum is, met inbegrip van de banken, het orgel en de verwar- mingsinstallatie, te koop voor f 150.000. OSLO (UP) Reeds vijf dagen lang weigeren de sorteerders van de postdienst te Oslo overwerk te verrichten. De stapel ongesorteerde postzakken wordt voortdu rend hoger, en de Noorse regering heeft vandaag besloten in te grijpen. Waar schijnlijk zal de Noren verboden worden kerstkaarten en postpakketjes te verzen den, teneinde de briefpost niet al te zwaar onder de vertragingen te doen lijden. Het feit, dat het overleg tussen de posterijen en hun hogere lonen eisende sorteerders is doodgelopen, doet vrezen, dat er voor eerst geen einde zal komen aan de boy cott. Het inschakelen van postkantoren buiten Oslo is door de houding van de sor teerders buiten de Noorse hoofdstad op niets uitgelopen zij weigerden de „be smette" post uit Oslo te behandelen en zon den de meeste zakken ongeopend retour. De ministerraad, die vandaag onder voorzitterschap van koning Olav heeft ver gaderd, heeft de posterijen gemachtigd al le post te weigeren tot welker behandeling de P.T.T. niet wettelijk verplicht is, dat wil zeggen, dat drukwerk en pakketten niet hoeven worden aangenomen. Brie ven en briefkaarten zullen wel moeten worden aangenomen. De bijzondere vol machten gelden van heden af tot Kerstmis. De regering stelt zich op het standpunt, dat aan de eis tot loonsverhoging of pre mietoekenning niet kan worden voldaan, omdat geen enkele ambtenaar daar tot nu toe aanspraak op kan maken. Op het ogenblik stapelen zich in het hoofdpostkantoor te Oslo 15.000 postpak ketten, talloze zakken post naar het bui tenland en van het buitenland naar Noor wegen, en zelfs expressebestellingen op. Men vreest dat tienduizenden brieven en pakjes met kerstgeschenken pas na Nieuw jaar hun bestemmingen zullen bereiken, omdat de stroom aanhoudt en er weinig van wordt verwerkt. !Ciocoeioocooecc»ococooocfoyvyyrCT33oooooeooooooooooooeoooi WEEKABONNEMENTEN j dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Aagtekerk, pass. 29 Ouessant n.Antwerpen. Akkrumdijk, 29 v. Willemstad n. Rio de Janeiro. Alcor, 29 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Alcyone, pass. 29 Dungeness n. Amsterdam. Algehib, 30 te Bombay. Algol, 29 v. llheos n. Las Palmas. Alphard, pass. 30 St. Vincent n. Las Palmas. Alpherat. 29 v. Paranagua n. Santos. Annenkerk, 30 te Sydney. Arendskerk 29 v. Rotterdam n. Kobe. Astrid Naess, pass. 29 Kp. St. Vine. n. Rastanura. Attis, 29 v. La Guenia te Porto Cabello. Averdijk, pass. 29 Casquets n. Houston. Bengkalis, 30 te Barcelona. Bennekom, 29 v. Landskrona n. Amsterdam. Beninkust, 29 v. Freetown n. Lagos. Bintang, 29 v. Halifax n. New York. Boschkerk, 1/12 te Aden verw. Breda, 28 v. Port of Spain n. Curasao. Caltex The Hague, pass. 29 Ouessant n. Abadan. Caltex Rotterdam, 29 v. Sidon n. Rotterdam. Camerounkust, 28 ten anker op Bonnyriver bij Port Harcourt. Castor. 27 v. Turks Islands n. New York. Cistula, 8/12 te Madras verw. Celebes, pass. 29 Kp. Bon n. Beyrouth. Charis. 28 v. New Orleans n. La Guaira. Crania, 1V12 te Curasao verw. Delfshaven, 2/12 te Rotterdam verw. Delfland 29 v. Kielerkanaal n. Lübeck. Dorestad, 28 v. Montreal n. Portland (Maine). Eemland, 30 te Rio de Janeiro. Esso Rotterdam, pass. 30 Rasfartak n. Rastanura. Friesland KRL, 29 rede Kuwait. Friesland SSM, 29 v. Maimö n. Rotterdam. Gaasterkerk, 28 v. Suez n. Port Said. Gadila, 30 te Hongkong. Giessbnkerk, 29 700 m. o.z.o. Guardafui n. Aden. Gooiland, 30 te Rio de Janeiro. Groote Kerk, pass. 29 Ouessant n. Genua. Guineekust. pass. 29 Finisterre n. Le Havre. Haulerwijk, 29 v. Esbjerg n. Batonrouge. Heemskerk, 29 te Rotterdam. Helder, pass. 29 Dover n. Panama. Helicon, 29 te Chesapeakebay n. Baltimore. Hera, 29 270 m. n.w. Finisterre n. Amsterdam. Hoogkerk. 30 te Rotterdam. Hydra, 28 600 m. n.n.o. Fayal n. Amsterdam. Ivoorkust. 29 te Hamburg. Jason, 29 te La Guaira verw. Kalinga. 29 v. Port Said n. Gibraltar. Karimun, 30 te Surabaja verw. v. Makassar. Katelysia. 29 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Kermia. 29 v. Bachaquero n. Buenos Aires. Kertosono, 30 te Kaapstad. Kieldrecht, 28 te Durban. Koningswaard, 29 270 m. o. Mogadisio n. Lour. Marques. Korovina, 30 te Rotterdam. Kylix, 12/12 te Sydney verw. Laagkerk, 30 te Genua. Lemsterkerk, 30 te Basrah. Lieve Vrouwekerk, 30 te Port Said. Louis Lantz. pass. 29 Dakar n. Emden. Maasdam, 29 v. Southampton n. Rotterdam. Marisa, 29 in Straat Ormoes n. Colombo. Marnelloyd, 29 te Tegal. Mentor, 29 te Ciudad Trujillo v. Port Au Prince. Merwelloyd, 29 te Aden. Modjokerto, 30 te Surabaja. Munttoren, 29 te Punta Cardon. Mylady, 29 v. Jacksonville n. Coatzacoalcos. Nanusa, 29 te Singapore. Omala, 29 v Recife n. Macaio. Oranjestad, 29 te Hamburg. Osiris, 30 te Curaqao. Overijsel, 30 te Mtwara. Papendrecht, 29 v. Eastham n. St. Kitts. Peperkust, pass. 29 Dakar n. Amsterdam. Polyphemus. 30 te Surabaja. Prins Willem II, 29 te Le Havre. Prins Willem V, 29 te Dramman. Purfina Hellas, 9/12 te Port Said verw. Pygmalion, 28 te Pto. Cabello n. Aux Cayes. Rita, 1/12 te Bukom verw. v. Pladju. Roebiah, 30 te Tandjong Priok. Rot.ti, 30 te Port Said. Rijndam. 1/12 te St. Thomas verw. Saidja, 30 te Pladju. Sarangan, 29 in Panamakanaal n Los Angeles. Sibajak, 1/12 te Wellington verw. Singkep, 29 te San Francisco. Sloterdijk, 30 te Vlissingen verw. Soestdijk. 30 v. Rotterdam n. Antwerpen. Sommelsdijk, 29 v. Baltimore n. Norfolk. Stad Alkmaar, pass. 29 Gibraltar n Rotterdam Stad Arnhem. 29 v. Melilla n. Rotterdam. Stad Dordrecht, pass. 29 Ouessant n. Gibraltar. Stad Utrecht, 30 v. Emden n. Narvik. Stanvac Djirak, 30 te Buatan verw. v. Tj. Uban. Statendam, 29 v. Rotterdam n. New York. Stentor, 29 v. Pto. Cabello n. Guanta. Sumatra. 29 v. Algiers n. Port Said. Tamo, verm. 30 v. Hamburg n. Antwerpen. Telamon, 28 410 m. z.o. Jamaica n. Mobile. Tero, verm. 3/12 v. Pto Acevedo n. Nechosea. Tjikampek, 30 te Santos. Thelidomus. 30 v. Port Said n. Rotterdam. Tiberius. 28 750 m. o.n.o. Bermuda n. Holland. Tjibodas. 30 te Kobe. Tjiluwah. 30 te Bali verw. v. Makassar. Tomori, 30 te Karachi. Trajanus, 29 te Antwerpen v. Bremen. W. Alton Jones 29 te Punta Cardon verw. Westerdam, 2/12 te Rotterdam verw. Westland, 29 v. Amsterdam n. Hamburg. Wonoglrl, pass. 29 Azoren n. Houston. KLEINE VAART Atlas, 29 te Villano n. Antwerpen. Bab T, 24 v. Stockholm te Hernosand. Bloemgracht, 29 dw. Borkum n. Amsterdam. Boreas, 28 v. Valencia n. Alicante. Eljo, 28 te Dover v. Shoreham. Elsa 25 Kiel gepass. n. Munksund. Flevo, 28 v. Aalborg n. Aarhus. Heerengracht, 29 t e Antwerpen v Amsterdam. Joost, 28 v. Skoghall n. Zaandam. Kaap St. Vincent. 27 v. IJmuiden n. Ostrand. Kaap Falga, 27 v. Mantyluoto n. Zaandam. Notos, 28 te Malta n. Alexandrië. Pavo, 25 v. Gefle n. Zaandam. Ponza, 28 v. Gent n. Stockholm. Prinsengracht, 29 dw. Beachyhead n. Briston. Strabo, 29 te Rotterdam n. Piraeus. Tilly, 25 v. Ostrand te Stocka. SLEEPVAART Humber, 28 300 m. n.o. Paramaribo n. Araya, Noordzee 28 v. Ferroi n. Port Harcourt. Oceaan, pass 27 zuidp. Florida n. Ravenna Rode Zee. 28 200 m. w.z.w. St. Vine. n. L. Palmas. Witte Zee, pass. 28 Halmaheira n. Sorong. OP EEN CONGRES voor vreemdelin genverkeer in Praag durfde de directeur van een Tsjechisch reisbureau eindelijk te verklaren, dat zijn landgenoten vóór de dood van Stalin zelfs niet naar andere volksdemocratische landen mochten reizen en dat het bezoek van toeristen uit het westen feitelijk onmogelijk was. Later zou daarin, volgens hem, verandering zijn ge komen en dat is inderdaad zo, want in de zomer 1956 kon een beperkt aantal toe risten - tegen zeer hoge prijzen - een be zoek aan Tsjechoslowakije brengen. Intus sen heeft de Hongaarse revolutie weliswaar een streep door deze rekening gehaald, maar men schijnt in Praag nu niet meer van mening te zijn dat het bezoek van rei zigers uit het westen, gevaarlijk is voor de Tsjechische staatsburgers. Derhalve wordt het vreemdelingenverkeer uit het westen opnieuw gepropageerd, niet alleen om daarmee het propagandistische be wijs te leveren, dat coëxistentie mogelijk is, maar ook om de deviezenvoorraad te spekken. De Tsjechoslowaken zelf worden echter afgescheept met /akantiereizen naar Mongolië en vooral naar het commu nistische China, waarvoor een regelmati ge luchtvaartdienst met TU 104 - straal vliegtuigen zal worden ingesteld, hoewel het de vraag is of de Tsjechen hieraan dringende behoefte zullen voelen. In ie der geval krijgen ze geen kans het wes ten te bezoeken. Wat het toeristenver keer uit het westen betreft hoopt men in Praag, dat dit in het komende jaar ver drievoudigd zal worden, terwijl men uit de communistische staten slechts veer tig percent meer bezoekers verwacht. Tot dit doel worden nu reeds le nog be staande hotels opgeknapt. Het Tsjechi sche staatsbedrijf voor vreemdelingenver keer heeft zijn eigen hotels met vijftig vermeerderd, terwijl vroegere hotels, die in de afgelopen jaren als bureaux werden ingericht, nu weer hun oorspronkelijke bestemming zullen krijgen. Men ver wacht in 1958 tenminste dertigduizend be zoekers. uit de "kapitalistische Landen", voornamelr.Tk uit West-Duitsland, waar men veel menséri vermoedt, hun fa milie of vroegere vrienden willen opzoe ken e eventueel helpen. De staat specu leert dus gedeeltelijk .p de hulp uit het Westen, terwijl een particulier hiervoor wordt gestraft. De rentenier J. Koslovsky uit Kolin bij voorbeeld werd tot een jaar gevangenis veroordeeld omdat hij in zijn brieven had geklaagd „dat het leven hier moeilijk is en men met zijn rente niet kan rond ko men". De man had postzegels naar zijn rela ties gestuurd, waarvoor dezen hem levens middelen zonden. De Tsjechische staat wil wel de dollars of marken, maar zorgt niet voor het nodige comfort. Dat laatste verklaarde een Tsjechische staatsburger die Oostenrijk had bezocht. Deze prees de reinheid en het comfort in de Oosten rijkse treinen en besloot zijn requisi toir aldus „Een vergelijking met de Tsjechische spoorwegen val. in ons na deel uit". Een goed teken overigens is, dat deze brief in het blad "Nova Svobo- da" werd afgedrukt. veemarkt leiden LEIDEN, 29 november Aanvoer: 4 stieren, 42 melkkoeien, 230 vette koeien, 57 varekoeien, 16 graskalve-en, 12 vette kalveren, 49 nuchtere kalveren, 40 vette schapen, 1671 vette lammeren, 33 zeugen, 426 schrammen, 530 biggen, 17 geiten. To taal 3127 stuks. Notering: melkkoeien 800 tot 1050 vette koeien per kilogram schoon ge wicht f 2,50 tot 2,95, varekoeien 600 tot 800, graskalveren per kilogram schoon gewicht 2,50 tot 31—, vette kalveren per kg. levend gewicht 1,50 tot f 1,70 vette schapen 90 tot f 110.vette lam meren 75.— tot 102.drachtige zeu gen 225.— tot 300.—, schrammen 50.— tot f 87.biggen 28.— tot 38. Handel: voor melkkoeien kalm, vette koeien lui, varekoeien stil, graskalveren en vette kalveren kalm. Nuchtere kalve ren vlug. Vette schapen en vette lamme ren stug. Zeugen, schrammen en biggen kalm. AMSTERDAM De moeilijkheden, die de K.P.M. in In donesië ondervindt, waren aanleiding tot verkopen van scheepsvaartaandelen. Aan delen K.P.M., die de laatste tijd in koers flink waren gedaald, stonden niet zo bij zonder onder druk en verloren ruim 2 per cent. De papieren van de Scheepvaart Unie stonden wel onder druk en verloren 3% percent. De Scheepvaart Unie bezit een groot pakket aandelen K.P.M. In een kleine markt verloren verder aandelen Van Nievelt 4 percent. Van Ommeren daalde tot 199 (-4) om tegen het slot weer tot circa de vorige slotprijs (203) aan 'e trekken. De overige fondsen leden ver liezen van 1 tot 3 punten. Van de internationale waarden antici peerde Koninklijke Olie reeds op hogere koersen in Wall Street, nu de gezondheids toestand van president Eisenhower zo snel is verbeterd. Aandelen Koninklijke Olie schommelden rond de 163 op vrijwel de hoogste prijs van de dag tegen donderdag 161,10 als slotkoers. De handel was van geringe omvang, Zwitserland toonde enige belangstelling. Het fonds lag 1 boven paritiet New York. Philips was prijshou dend, Unilever verbeterde circa 3 punten. A.K.U. was onveranderd. De K.L.M. rea geerde niet op de gunstige ontwikkeling over de loononderhandelingen van de K.L.M.-piloten en de directie en noteerde een halve gulden lager. De berichten over de ontslagen van werknemers in verschil lende industrieën vormen niet bepaald een stimulans voor de beurs. Het publiek neemt dan ook een afwachtende houding aan, tengevolge waarvan er weinig zaken worden gedaan. Staatsfondsen lagen vast in de markt, zonder speciaal daarvoor aan te wijzen redenen. De vraag overheerste het aanbod in een zeer dunne markt. De staffellening was circa 3/4 percent hoger dan donderdag. De woningbouwlening en de 6 percent Pegus 1 en 2 waren onveranderd. In de cultuurmarkt herstelde Amsterdam Rub ber zich door een koerswinst van circa 2 percent. In de aandelen Stoommeelfabriek Hol land n.v. kwam geen notering in verbrnd met een aanbod tot overneming van de aandelen tot de koers van 150 pet. Donder dag waren deze aandelen reeds 8 punten hoger bieden op" 111. Vrijdagmiddag was de inschrijving op 20 miljoen 6 pet. 30-jarige obligaties n.v. Provinciale en Gemeentelijke Electriciteits Maatschappij (PEGEM) a 100 pet. De in schrijving was een groot succes. Prolon gatie 5 pet. (ANP). NEW YORK De beurs sloot in een stijgende ontwik keling. De koersen waren hoger dan een week geleden en alle behalve die van de spoorwegwaarden hoger over de ge hele maand november genomen. De om zet was vrij klein omdat vele beurslieden na Thanksgiving Day een lang weekeinde hadden oenomen. De koersen liepen op van de slotnoLeringen van woensdag toen het verlies van dinsdag de ziekte van Eisen hower ruim werd ingelopen. Door goede vooruitzichten wat betreft Eisenhowers herstel en een gunstiger eco nomisch klimaat in 1958 waren er wat ko pers aan de markt. De hoogste koersen werden middenbeurs genoteerd, waarop later enkele winstnemingen volgden en af wikkeling van zaken in verband met het naderend weekeinde. Ondanks de hier door veroorzaakte koersinkrimping waren winsten van een dollar of meer aan het slot vrij talrijk. Het industriegemiddelde kwam van 446,03 op 449,87; dat voor spoorwegen van 103,01 op 103,97 en dat voor openbare nuts bedrijven van 67,58 op 67,73. De omzet be droeg 2.740.00r tegen 3.330.000 op woens dag. Van de 1.177 verhandelde fondsen slo ten er 764 hoger en 207 lager. (UP). Vrijdag 29 november 1957 Laagste Hoogste Laatste Koersverschi koers koers tijdvak t.o.v. 22 nov. 146% 148% 147% Van Berkel's Patent 171 174% 174% Van Gelder Zonen 176 176% 235 241 236 1 Ned Kabelfabriek 222 237 222 15 235% 241 238% 2 324% 331 329% 1% Wilton-Fiienoord 190 196 193 6 1 155,30 163,10 162,35 f 6,55 138% 141% 138% Kon. Ned. Stoomboot Mij. 123 127 123% 2% Ned Scheepvaart Unie 120% 125 121% 3% Van Ommeren 196 203% 200 Amsterdam ri bber 45% 50% 46% 3% H. V. A 90 92 92 Ver. Deli Maatschappijen 52% 54% 52% 3V2% Staffellening 1947 80% 82% 82V.6 V 32 3% Invest, cert. Nederland 88% 89%i 8815/i0 3% Nederland 196264 86% 87% 87Vsj Vu Omzetten (nominaal): Vorige week (det.) Aandelen 1 ,5.287 276,- Obligaties f 9.843.368. Deze week (voorl.) Aandelen 5.480.389,- Obligaties f 9.236.552, - i

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 15