SCHOTH Panda en de wijze Meester Parijs zoekt koortsachtig buitenlandse kredieten 0.%.9antuüte PARAPLUIES Eerste soda in Delfzijl geproduceerd VAN NIEL Heldere koude dagen ZocU ió Uet zo J 'n Moderne reparatieinrichting Horlogerie „Suisse" Wereldnieuws Franse staatskas bijria leeg Conferentie te Parijs over vrijhandelszone gesloten Statutenwijziging Wabo Aanbod tot overneming van aandelen Stoom-meelfabriek Bevredigende ontwikkeling bij Zwanenberg-Organon Albert Heijn in de eerste tien maanden van 1957 Opening van de fabriek in voorjaar 1958 Nieuwe verzekeringen m Als voor u een dag Jaarvergadering Blikman en Sartorius Nieuwe transatlantische luchtvaarttarieven c Rotterdamse lening ter beurze genoteerd Beursreacties op Eisenhowers ziekte Voor goodo en duurzame vloeren EDELHOUT vloeren r RUIMTE IDEE II. Pétillon ZATERDAG 30 NOVEMBER 1957 (Van onze correspondent in Parijs) Sinds enkele dagen zijn in Parijs in het geheim de besprekingen met de directeu ren van 't Internationale Monetaire Fonds en de Europese Betalings Unie, respectie velijk de Deen Per Jacobson en de Duitse financier Von Mangoldt, begonnen. De Franse regering hoopt dat deze bespre kingen zullen voeren tot een grootscheepse financiële steun, die door het buitenland zal moeten worden geleverd. Die hulp is dringend nodig, want 31 december wordt algemeen als de vervaldatum beschouwd, waarop de laatste penningen en in het bij zonder buitenlandse deviezen uit de staats kas zullen zijn uitgegeven. Sinds verscheidene maanden was de Franse regering er uiteraard al van op de hoogte, dat spoedig het moment moest aanbreken, dat tengevolge der enorme uit gaven voor de oorlog in Algerije, die op een bedrag tussen de zeven en achthonderd miljard francs per jaar ongeveer zes miljard gulden worden geschat, een bankroet onafwendbaar zou worden. Even eens begrepen de autoriteiten wel dat bui tenlandse steun slechts kon worden gevon den, indien Frankrijk eerst zelf de nodige binnenlandse maatregelen ter sanering der financiën zou hebben doorgevoerd. Die re delijke veronderstelling lag dan ook ten grondslag aan de plannen voor bezuinigin gen en nieuwe belastingen, welke de te genwoordige minister van Financiën Pflimlin van zijn voorganger Gaillard heeft overgenomen en die intussen door het par lement werden aanvaard. Scepticisme Hoewel de besprekingen, die thans in Parijs worden gevoerd, zich in het eerste Het inter-gouvernementele comité, de conferentie van ministers uit zeventien landen aangesloten bij O.E.E.S. heeft vrijdag zijn vergadering te Parijs, die twee dagen heeft geduurd, besloten. Voordat de verdragen van de Europese vrijhandels zone ondertekend kunnen worden zullen echter, zo werd door een zegsman uit kringen van de conferentie verklaard, nog maandenlange besprekingen noodzakelijk zijn. Onderwerp van de besprekingen te Parijs was een memorandum van Reginald Maudling, de Engelse „paymaster-gene ral". De besprekingen zijn succesvol ge weest. Op 15 en 16 januari zullen de mi nisters opnieuw bijeenkomen. (UP). In een op 11 december te houden bui tengewone vergadering der n.v. Bouw- en Handelmaatschappij „Wabo" zal een sta tutenwijziging in behandeling worden ge nomen. De maatschappij blijft in naam ongewijzigd. Zij is gevestigd te Eindhoven en houdt kantoor te Gouda. Het maat schappelijk kapitaal blijft 2.500.000, ver deeld in 100 gewone aandelen van 500, 2.429 van 1.000 en 21 prioriteitsaandelen. Geplaatst en volgestort zijn 100 aandelen van 500, 929 van 1.000 en alle priori teitsaandelen. Bij de oude statuten was dit 100 gewone aandelen van 100, 400 van 1.000, 21 prioriteitsaandelen en nog 30 ge wone aandelen van 1.000. De verande ring heeft voorts betrekking op aanpassing van de statuten aan de gewijzigde omstan digheden. ADVERTENTIE Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Moderne Telefoonregisters vanaf ƒ1.75 tot 47.50 Naar het A.N.P. verneemt is eerstdaags de publikatie te verwachten van een be richt aan houders van aandelen Stoom- meelfabriek „Holland" n.v., waarin aan aandeelhouders een aanbod wordt gedaan tot overneming van hun aandelen stoom- meelfabriek „Holland" n.v., inclusief het dividend over het boekjaar 1957, tot de koers van 150 De aan de verkoop ver bonden kosten komen voor rekeneing van de kopers, zodat de verkopers de overne- mingsprijs netto zullen kunnen ontvangen. Het aanbod zal worden gedaan onder voorbehoud, dat naar de mening van de kopers, een voldoerid aantal aandelen ten verkoop wordt aangeboden en voorts, dat in een tevoren te houden buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders de voorgenomen statutenwijziging, waarbij de beperking van het stemrecht tot 6 stem men komt te vervallen, wordt goedgekeurd. In verband met laatstgenoemd voorbe houd, zullen de aan te bieden aandelen dienen vergezeld te gaan van een geteken de volmacht tot het uitoefenen van het stemrecht in de buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders, zo deelt de directie mee. De raad van bestuur van de n.v. Ko ninklijke Zwanenberg-Organon te Oss deelt mede, dat de maatschappijen van het concern zich in 1957 bevredigend ontwik keld. De produktie en de omzetten zijn verder gestegen. Deze stijging heeft mede gewerkt aan het handhaven van de winst op het niveau van het vorige jaar. De in vesteringen worden uitgevoerd volgens de plannen in het laatste jaarverslag ver meld. De ontwikkeling van de nationale en in ternationale conjunctuur heeft geen aan leiding gegeven deze plannen te wijzigen. Door het plaatsen van een converteerbare obligatielening in april van dit jaar kon Zwanenberg aan de grotere financierings behoefte voldoen en de liquiditeit ver stadium bevinden, is het de Franse minis ters toch al wel duidelijk geworden, dat in Amerikaanse en Duitse ogen het sane ringsplan van de regering nog lang niet aan de gestelde voorwaarden voldoet. De buitenlandse deskundigen verlangen dat er een aanzienlijk krassere bestedingsbeper king zal worden doorgevoerd; ook de te korten op de staatsbegroting werden veel te hoog bevonden. Tenslotte zouden zij hun scepticisme hebben uitgesproken over het uiteindelijke succes van de 20 pct.-deva- luatie-operatie van jongste zomer en zou den zij van oordeel zijn dat de huidige koers van de Franse franc nog altijd niet „realistisch" genoemd kan worden. De discussies over deze onderwerpen worden intussen voortgezet en een conclu sie is nog niet in zicht. De vrees is aan Franse zijde trouwens groot en zeker niet ongerechtvaardigd dat de verhoopte buitenlandse geldschieters naast econo mische en monetaire ook politieke garan ties aan hun eventuele lening zullen willen verbinden, waarbij dan de eis zou kunnen worden gesteld, dat Frankrijk zich ernstige moeite geeft een vergelijk in Algerije te bereiken, omdat de oorlog daar te lande de hoofdoorzaak van de huidige financiële moeilijkheden is. Resultaten minder maar niet onbevredigend Hoewel in de bedrijven van Albert Heyn gedurende de eerste tien maanden van 1957 een vermeerdering van omzet is aan te wijzen heeft deze vermeerdering de ho gere kosten niet kunnen opvangen, aldus deelt de directie van Albert Heyn n.v. in een voorlopig verslag mede. Dit is de re den dat de resultaten, hoewel niet onbe vredigend, minder genoemd moeten wor den dan in het jaar daarvoor. In de kruideniersbranche zijn de prijzen over het algemeen vrij stabiel gebleven. Op de groothandelsmarkten is slechts wei nig merkbaar geweest van dalingen, die van invloed konden zijn op de consumen tenprijzen. Dit staat in tegenstelling tot de wereldmarktprijzen van andere produkten die inderdaad hier en daar aanzienlijke dalingen vertoond hebben. Hoewel er dus eigenlijk nog in het ge heel geen reden was de bedrijfspolitiek af te stemmen op dalingen van de wereld marktprijzen heeft de directie niettemin gemeend in begin november toch belang rijke prijsverlagingen af te kondigen. Er waren namelijk twee andere argumenten, die dit besluit aanvaardbaar konden ma ken: vertrouwen in de prijsstabilisatiepo- litiek van de regering en de mogelijkheid om het verkleinen van de winstmarge op te vangen door verdere verhoging van produktiviteit en omzet. ADVERTENTIE Geef dit jaar eens 'n parapluie van Dames-, Heren-, Kinder- De montagewerkzaamheden op de soda- fabriek te Delfzyl zü" nu grotendeels be ëindigd, zodat vrijdag een begin kon wor den gemaakt met het „proefdraaien". De eerste Nederlandse soda is nu geprodu ceerd. zij het dan in bescheiden mate; ook is het resultaat natuurlijk nog. niet geschikt om te dienen als eindprodukt. Pas na een aanloopperiode van enige maanden hoopt men de fabriek onder de meest gunstige condities in produktie te hebben. Er heerst thans een grote drukte in en rondom de zeer moderne fabriek. Alles wordt in het werk gesteld om het produk- tieproces straks zo goed mogelijk op gang te krijgen. Het is de bedoeling de soda voorlopig op te slaan in enige loodsen op het haventerrein. Zodra de spoorwegver binding via de 250 meter lange brug over de haven gereed is, zal uiteraard hiervan gebruik worden gemaakt. Met de bouw van deze brug en een kleinere over het afwateringskanaal van Duurswold. beide een onderdeel van de nieuwe rijksweg en de spoorweg DelfzijlGroningen, worden goede vorderingen gemaakt. Nog dit jaar zal de onderbouw van de havenbrug kun nen worden voltooid. De onderbouw van de brug over het afwateringskanaal, die evenals de havenbrug dus zowel voor trein als voor autoverkeer zal dienen, is gereed. De gecalcineerde soda, die de fabriek te Delfzijl produceert, wordt voor een belang rijk deel afgenomen door tal van Neder landse industrieën, zoals glas- en water glasfabrieken, chemische industrieën en niet te vergeten de kristalsodafabrieken, die de huishoudsoda maken. Met de uit- In Oktober is voor een bedrag van 314,0 miljoen aan nieuwe verzekeringen afgesloten, aldus het C.B.S., waarvan 137,0 min kapitaal-, 153,9 min rente- en 23,1 mnl volksverzekering. In de periode januari tot en met oktober is voor 3109,4 min aan nieuwe verzekeringen afgesloten (zelfde periode vorig jaar 2870,1 min), waarvan 1371,Omln kapitaal- 1296,2 min), 1528,3 min rente 1379,7 min) en 210,1 min volksverzekering 194,2 min). ADVERTENTIE HH wel 48 uur mocht hebben, dan spelen seconden zelfs een belang- Üj rijke rol. OMEGA-horloges zijn gemaakt voor mensen, die geen tijd te verliezen hebben. Een OMEGA geeft de tijd met zekerheid., VAN Wè NIEL verkoopt ze en toont u graag de diverse modellen in goud, goud op staal en edelstaal. Grote Houtstraat 86 - Haarlem Speciaalzaak sinds 1883 eindelijke produktiecapaciteit heeft men onmiddellijk de Nederlandse markt te kun nen voorzien; exportmogelijkheden worden bestudeerd. Het jaarlijkse binnenlandse verbruik van soda bedraagt ongeveer 90.000 ton en de behoefte neemt voortdurend toe. Verwacht wordt, dat de fabriek, die chloor en na tronloog zal vervaardigen, het zogenaamde elektrolysebedrijf, in het voorjaar van 1958 met de produktie zal kunnen beginnen. Tegen die tijd zouden dan zowel de soda- fabriek als het elektrolysebedrijf officieel kunnen worden geopend. Intussen worden de plannen voor de stichting van een zout fabriek in de nabijheid van deze twee in dustrieën verder 'uitgewerkt. ADVERTENTIE met bekwame vakmensen geeft u de zekerheid, dat uw kostbare HORLOGE in goede handen is. Vraagt vrijblijvend prijsopgave Eigen graveerinrichting 1 GROTE KEUZE Horloges - Wekkers - Pendules - Tafelzilver - Sola - Goud en Zilver. Barteijorisstraat 1 - Tel. 13131 - H'lcm naast reisbur. LISSONE-LINDEMAN INSCHUIFBARE PARAPLUIES met bijbehorende tas WANDELSTOKPARAPLUIES WANDELSTOKKEN voor dames en heren GROTE HOUTSTRAAT 47 - HAARLEM - TELEFOON 18036 Misnoegen over dividend Verscheidene aandeelhouders in de Blik man en Sartorius n.v. hebben in de jaar vergadering hun misnoegen geuit over de tussentijdse mededeling van de directie in juni, waarin onder meer werd gezegd dat het dividend naar verwachting gelijk zou z\jn aan dat over het vorige boekjaar, toen 12 pet. werd betaald. Het later versche nen jaarverslag achten zij hiermede in te genstelling, vooral het lagere dividend van 10 pet. Van bestuurszijde werd opgemerkt, dat het tussentijdse bericht niet in tegenstel ling stond tot het jaarverslag, en dat het lagere dividend op zich onbelangrijk was, temeer daar de vier vorige jaren het di vidend regelmatig was verhoogd, te weten 5, 6, 10 en 12 percent. Het voorgestelde di videndpercentage houdt mede verband met de gang van zaken in het reeds lopende nieuwe boekjaar. Een der aandeelhouders verleende echter geen goedkeuring aan de uitgebrachte jaarcijfers. Ten slotte werd het dividend bepaald op 10 pet, waarvan desgewenst 5 pet in aandelen (v.j. 12 pet waarvan desgewenst 5 pet in aandelen). Daar het vereiste quorum ontbrak kon deze vergadering geen beslissing nemen over de voorgestelde statutenwijziging. Wel werd hierover van gedachten gewisseld en werden enkele kleine veranderingen aan gebracht. Maandag 16 december zal een tweede vergadering worden gehouden. De internationale luchtvaartmaatschap pijen zijn overeengekomen een transatlan tische „bezuinigingsdienst" in te voeren, welke belangrijke verminderingen van de bestaande tarieven inhoudt. Een woord voerder van de internationale vereniging voor luchtverkeer (IATA) heeft vrijdag te Parijs medegedeeld, dat het nieuwe enkele reis tarief 252 dollar zou bedragen. Het tegenwoordige toeristentarief is 290 dollar. Het nieuwe retourtarief zal 453,60 dollar zijn, hetgeen een verlaging van 20 percent is. Om de nieuwe dienst te kunnen finan cieren zullen de eersteklas-tarieven met 35 dollar worden verhoogd en de tarieven van de toeristenklas met 25 dollar. Beslo ten werd de excursietarieven voorlopig niet voort te zetten. Het weer in west- en noord-Europa wordt nu geheel beheerst door het nieuwe hogedrukgebied dat zich boven Scandina vië vormde. In het centrum steeg de lucht druk tot 1040 millibar. Het zwaartepunt gebied nadert nu een nieuwe depressie noord-Scandinavië. Deze doet de lucht druk dalen en zuidwestelijke winden voe ren daar weer zachtere lucht aan. Deze zachtere lucht zal echter gedurende het WEERRAPPORTEN terwijl overdag de temperatuur niet verder oploopt dan tot het vriespunt. Het weer blijft daarbij droog met weinig bewolking. Aan de noordzijde van het hogedruk- Zondag 1 december Zon op 8.27 uur, onder 16.34 uur. Maan op 13.48 uur, onder 2.01 uur. Maandag 2 december Zon op 8.29 uur, onder 16.34 uur. Maan op 14.10 uur, onder 3.05 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 1 december Hoog water; 11.03 en 23.41 uur. Laag water: 6.15 en 18.45 uur. Maandag 2 december Hoog water: 12.16 en uur. Laag water: 7.32 en 19.55 uur. Temperaturen buiten- M E en binnenland heden- d morgen 7 uur. Neerslag: .s-S E laatste 24 uur. 5 'C 2 Helsinki half bew. nw -15 Stockholm onbewolkt wnw - -13 Oslo sneeuw zw -4 Kopenhagen half bew. ono -3 Aberdeen mist windst. 9 Londen geheel bew. 0 9 Amsterdam onbewolkt 0 -1 Brussel onbewolkt no -1 Luxemburg onbewolkt ono -3 Parijs onbewolkt no 5 Bordeaux mist windst. 1 Grenoble geheel bew. windst. 4 Nice half bew. nnw 8 Berlijn geheel bew n -2 Frankfort onbewolkt on'o -2 München zwaar bew no -4 Zürich geheel bew. ono 1 Genève geheel bew. nno 6 Locarno onbewolkt ozo 11 Wenen onbewolkt n -6 Innsbruck geheel bew. 0 -0 Rome zwaar bew. ono 5 Ajaccio geheel bew. windst. 11 Mallorca licht bew. w 4 Den Helder onbewolkt ozo 1 Ypenburg onbewolkt O -0 Vlissingen onbewolkt O 0 Eelde licht bew. ozo -2 Twente onbewolkt O -3 De Bilt onbewolkt O -1 Eindhoven onbewolkt O -1 Vlv. Z.-Limb onbewolkt O -1 M - 12 1 ervan verplaatst zich langzaam in zuide- weekeinde niet verder doordringen dan tot lijke richting naar Duitsland. Aan de oost- zuid-Scandinavië. en zuidflank van het hogedrukgebied voer den noordoostelijke tot oostelijke winden zeer koude lucht naar het zuiden en zuid westen. Zaterdagmorgen was de vorst doorgedrongen tot over ons land, west en zuid-Duitsland, Oostenrijk, Hongarije, Joegoslavië en Bulgarije. De uitbreiding van het vorstgebied gaat nog door. In Polen kwamen minimumtemperaturen voor van ongeveer 10 graden onder nul, in west-Duitsland omstreeks min 5. In ons land meldde vliegveld Twenthe met min 3 de laagste temperatuur. In Vlissingen en Den Helder bleef het nog juist even boven nul. Verwacht mag worden dat de tempe raturen in de nacht van zaterdag op zon- 0 0 1 0 1 0 0 0,1 •o 0 0 0 0 0 0 3 0,4 0 0 2 4 0 0 0 1 0,2 0,5 0,1 1 0,1 0,4 0,5 1. Toen in de buurt van Huize Hobbeldonk de jaarlijkse kermis we,jd gehouden, was Panda er een van de eerste bezoekers. Hel rumoer en de bonte kleuren van de ver makelijkheden trokken hem onweerstaan baar aan. Hij had al verlangende blikken geworpen naar de achtbaan, waarin de kermisgasten gillend omlaag stoven en de zweefmolen, waarin zij rondzwiepten, tot zij er helemaal groen van zagen. En dan niet te vergeten naar de botsautootjes, waarin je zo lekker door elkaar geschokt kon worden „Treedt binnen!" Slechts twee kwartjes - kinderen half geld - hier kunt ge lachen! Hier kunt ge gieren!", brulde een stem vlak bij zijn oor en weer andere stemmen riepen daar doorheen: „IJsco's! - Oliebollen! - één kwartje!" „Hé, wat is een kermis toch leuk", dacht Panda, „tenmin ste, als je geld op zak hebt. Je krijgt na tuurlijk niets voor niets!" Maar op dat mo ment hoorde hij 'n dunne stem, die probeer de boven het geroep uit te komen. „Gratis voor niets!", riep die stem, „hierheen! Ik maak u gelukkig! Ik schenk u de ware wijsheid - helemaal voor niets!" „Tsjonge!" dacht Panda, „dat is iets voor mij". Vanaf vrijdag 6 december zullen ter beurze van Amsterdam worden verhandeld 4 1/4 pet 30-jarige obligaties 1957, in stuk ken van 1.000, ten laste van de gemeente Rotterdam. De lening is totaal groot 4,4 miljoen. Vervroegde gedeeltelijke of algehele af lossing zal niet geschieden van 2 december 1957 tot 1 december 1967. Uitsluitend na 1 december 1967 en volgend is de gemeente bevoegd tot vervroegde gehele of gedeel telijke aflossing over te gaan. Aflossing in 1967 tot en met 1971 zal slechts kunnen geschieden tegen 101l/z percent en daarna a 101 percent. De opbrengst van deze le ning dient ter financiering van de woning bouw. Deze grafiek toont op welke wijze de beur zen van. New. York en Amsterdam hebben gereageerd op de eerste berichten omtrent de ziekte van President EisenhowerUiter aard reageert de Neiv Yorkse beurs het eerst en het felst. Nadat de koersiml onder invloed van de disconto-verlaging om streeks half november zich had hersteld, bracht het eerste bericht van de ziekte van de president de New Yorkse beurs weer een flink eind omlaag. Nadat de ziekte van de president later minder ernstig bleek, trad een belangrijk koersherstel in. De internationale concessies op de beurs van Amsterdam vertonen een ongeveer gelijk beeld, zij het dan dat de reactie steeds een dag later komt dan New York. De industrie-groep in Amsterdam reageert anders dan de internationale concessies. Deze eerstgenoemde groep ondergaat min der de invloed van de buitenlandse beur- zij doch reageert meer op de berichten omtrent lagere omzetten en ontslagen in het bedrijfsleven. ADVERTENTIE HAARLEM ZIJLSTRAAT 96 TEIEF.: 20340 Eerst zien? De van de UNO Algemene heeft Vergadi erin8 vriJdag met stemmen voor, 24 tegen en 15 onthn dingen besloten de behandeling van J!" omschrijving van het begrip agres? minstens twee jaar uit te stellen n juridische commissie van de Alg<We Vergadering heeft de kwestie wel»? lang besproken. n" Slecht weer. Een Frans militair vlieghr met negen inzittenden is vrijdag bij Ti nit (Marokko) neergestort. Er zijn Jp' overlevenden. Het was op weg v Marrakesj in Marokko naar de rJ"1 Tindouf in Algerije. Door het slecht! weer was het van zijn route afgeweken Kijkgrijp. Een Londense koekjesfinna ver speelde vrijdag 1217 pond sterling vijf minuten. Zij liet namelijk eén groepje van negen kinderen los in Lon dens grootste speelgoedzaak Ham ley's, met de opdracht dat zij all' speelgoederen hun eigendom mochten noemen, waarop zij binnen een tiid bestek van vijf minuten kans zagen d! hand te leggen. Kampioen werd de zeven-jarige Richard Doyle, die voor 270 pond bijeen graaide. De schade wordt gedragen door een beschuit- en koekfabriek tn een damesweekblad Meer. Zweden zal met ingang van 1 janua ri de kinderbijslag voor kinderrijke ge" zinnen verhogen van 290 tot 400 Krn.' nep 210 tot 290) per jaar. Ook d! bijdragen' voor stud^ ende kinderen zullen verhoogd worden. Wetgever. Duizend aanhangers van de Pakistaanse „Mohammedaanse Liga" hebben vrijdag te Karatsji tegen de nieuwe kieswet betoogd. In de wet is bepaald, dat er voor de Pakistaanse kiezers bij de stemming geen onder scheid naar godsdienst of minderheid zal worden gemaakt. Soerawardi, de bekende oud-premier, onder wiens lei- ding de wet tot stand kwam, kon no? juist onder bescherming der politie het parlementsgebouw invluchten. Krans. In verband met de aankomst van de Japanse premier Nobusuke Kishi is op het vliegveld van Sydney een grote politiemacht samengetrokken. Het feit dat premier Kishi een krans zal w! gen op het graf "an de Australische onbekende soldaat heeft speciaal jn kringen van oudstrijders verontwaar diging gewekt. De regering vreest de monstraties. Kishi maakte deel uit van het oorlogskabinet Tojo. „Een vos ver liest wel zijn haren maar niet zijn stre ken", zei een vakbondsleider. Tunnelbouw. In Turijn is de maatschap pij gesticht, die onder de naam „Si- trasb" de gedeeltelijke constructie" op zich zal nemen van een tunnel onder de St. Bernard tussen Italië en Zwitser land. Si trasb, die de bouw van het op Italiaans gebied liggende deel van de tunnel zal verzorgen, heeft een begin- kapitaal van tweehonderd miljoen lire, dat vergroot zal worden tot twee mil- jard door bijdragen van het gebied van Val d'Aosta en de provincie en de stad Turijn, de plaatselijke Kamer van Koophandel en de Fiat-automobielfa brieken. Naar men gelooft. De nationalistisch-Chi- nese schout-bij-nacht Loei-Ho heeft vrijdag op een persconferentie te Taipeh verklaard, dat de Sovjet-Unie, naar men gelopft, onlangs geleide projectie len aan communistisch China heeft ge leverd. PI ij ;ei voorts, dat de Sovjet- Unie de communisten onderzeeboten had gegeven en geholpen had bij het opleiden van bemanningen voor onder zeeboten. Spreker. De 'oormalige Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Molotov is donderdag voor het eerst sinds het ont dekken van het Malenkov-complot in de openbaarheid getreden. Tijdens de plechtige overdracht van twee Russi sche verkeersvliegtuigen aan de rege ring van Buiten-Mongolië, welke cere monie plaats had te Ulan Bator, was Molotov de belangrijkste spreker. In tweeën. Een Duitse vrachtwagen werd in Burlo aan de Duits-Nederlandse grens door een Nederlandse goederen trein in tweeën gesneden bij een bot sing op een onbewaakte overweg. Nie mand werd gedood, alleen de machi nist van de trein werd licht gewond. Verscheidene wagons ontspoorden en vijftig meter rails werden vernield. De schade ligt tussen de één en de twee miljoen mark. Wolk. Op het observatorium van Abastu- man in de Sovjetstaat Georgië is een geweldige uitbarsting van waterstol op de zon waargenomen, aldus radio-Mos kou. Met chromosfeertelescopen nam men waar, dat uit het centrum van de zon een waterstofwolk te voorschijn kwam die zich honderdduizenden kilo meters over de oppervlakte van de zor. verspreidde. K.. DE MOSSEL, door twee schelpen stevig ingesloten en beschermd tegen de gevaren van de buitenwereld, maakt niet de indruk een dier te zijn dat zich op eigen krachten kan voortbewegen. De mosselen die wij onder ogen krijgen zitten meestal aan pieren, meerpalen of golfbrekers vast en gedragen zich niet als erge woelwaters. In ieder geval kunnen we er geen hardlopers in zien, die op de sintelbaan prestaties van enige betekenis zouden kunnen leveren. Dat is in algemene zin alle maal waar, maar toch kunnen allerlei soorten mosselen zich vaak wel op de een of andere manier verplaatsen. Een voorbeeld daar van levert de zoetwatermossel, wiens ma nier van wandelen in een aquarium aardig kan worden waargenomen. Iemand die daarvoor het nodige geduld kan opbrengen, zal op een gegeven ogenblik kunnen waar nemen, hoe uit de stompe kant van de schaal een vlezig lichaam te voorschijn komt, dat zich omlaag buigt in het zand, waarin het diep kan indringen, omdat het zich plat en scherp maakt. Eenmaal in het zand geboord, maakt dit vlezige aanhang sel zich zo bol als een knots, waardoor de weerstand in de grond wordt vergroot. Zodra nu deze voet zich schrap zet, komt er beweging in de mossel, die zich vlot opricht en rechtstandig op het vlezige voetstuk komt te staan. Naarmate de voet zich bij stukjes en beetjes verder in de grond vastgrijpt en de gesloten schelp bij trekt, verplaatst de mossel zich. Traag, maar standvastig! Het spoor van het dier is in het aquarium gemakkelijk te volgen, want de schelp die voortdurend achter de voet wordt aangetrokken, maakt diepe sporen in het zand. Omdat dit alles zich in een aquarium afspeelt, mogen we verwachten dat de mossel op deze wijze langs de glaswand kuiert en steeds in een kringetje langs het glas blijft voortwandelen. Hoe zou het dier, dat geen ogen bezit en dus niets kan zien, in staat zijn te weten waar hij zich bevindt Inderdaad blijkt de mossel zich in het begin te schik ken naar de belemmering die de glazen wand van het aquarium voor hem betekent en ploegt gestaag in een kringetje rond. Maar op een bepaald mo ment, buigt hij - bij de glazen wand aan gekomen - niet meer met de wand mee. Hij schijnt, hoewel hij geen ogen bezit, de situatie toch te hebben overzien en tot de ontdekking te zijn gekomen dat hij in een kring loopt en steeds op dezelfde plaats uitkomt_ Daarom steekt hij nu eens dwars over! En prof. Tinbergen, die in het aqua rium een glazen bakje plaatste, waarin de mossel rondkroop, nam waar, dat het dier op een gegeven ogenblik niet meer met de wand meeboog, maar zich op zijn kant legde en de vlezige voet over de rand van het glazen schaaltje strekte en zich daar in het zand boorde. Toen trok hij de schelp bij en klom vanuit het schaaltje in het overige deel van het aquarium! Even belangwekkend is het, te weten, hoe een voorn een mossel herkent. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2