Spoetniks verrichtten geen metingen van de aarde FILATELIE Bt Brug bij Schellingwoude open voor het verkeer Russische geleerden: Westen verrast: deze metingen zijn zeer belangrijk in militair opzicht Maar tunnels blijven op verlanglijstje van Amsterdam en Zaanstreek Kort en bondig Tunesisch pleidooi in de UNO voor Algerije Omzichtige veroordeling van Franse kaderwet Financiële positie van „Modajac" verbeterd GATT-zitting te Genève wordt vandaag gesloten Ambtenaar ontslagen omdat hij verzekeringsagent is Pauzetheater Club blijft voorlopig op tweede etage Bok in edelhertenkamp te Maastricht vergiftigd J. Kassies secretaris van Raad voor de Kunst KLAVER VIER Kerkelijk Nieuws Minister vordert zendtijd voor politieke partijen Brug gevraagd over het Haringvliet Componist Erich W. Korngold overleden U A O Kj J NUVEMBE R 19 5 7 MOSKOU (UP) Russische geleerden, Hi! belast zijn met het ontwerpen van tmslsatellieten hebben in antwoord op "gen van westelijke geleerden, ontkend !h de eerste twee kunstsatellieten metin gen van de aarde verrichtten. De vragen tijd voorgelegd door United Press, was ingesteld door geleerden van het obser vatorium in Cambridge in de Amerikaan- L staat Massachusetts. Volgens de Russische geleerden concen- ,reert de laatst gelanceerde Spoetnik zich 1 studie van cosmische en solaire draling- 1° het Westen had men veron dersteld, dat metingen van de aarde de laaie van de Spoetniks was. Gegevens over de afmetingen van de aarde zijn van vi taal belang voor projectielen voor de lan ge afstand. Antwoorden op de vragen kwamen ge deeltelijk ook van de commissie van het Internationale Geofysische jaar van de Russische academie van wetenschappen. Leden van deze commissie organiseren en houden toezicht op alle projecten in dit verband in Rusland, het lanceren van de Spoetniks inbegrepen. Andere vragen met de antwoorden van V Troitskaja, secretaris van de commis sie voor. het goefysisch jaar zijn: „Welke informaties worden door de sa telliet aan de aarde doorgegeven? Ont vangt u informaties over cosmische stra atwoord: „De eerste Spoetnik gaf slechts informaties door over haar inter ne perimeter: temperatuur en druk bin nen het omhulsel. De tweede Spoetnik re gistreerde bovendien de temperaturen aan het oppervlak van het omhulsel, seinde gegevens door over de intensiteit van de kortegolf-straling in verschillende secto ren van het solaire spectrum en de inten siteit van cosmische stralen. Deze gege vens werden verkregen door gebruik van halogeen-meters." „Meet u met infrarode stralingen?" „Neen". „Registreert u- botsingen met meteo ren?" Geen antwoord. „Welke type batterijen worden ge bruikt en wat is hun gewicht?" „Zilver-zink batterijen met kwikzilver- oxyde-elementen van verschillend ge wicht en dimensie, afhankelijk van de ap paratuur die zij van energie moeten voor zien." (De vragen waren de Russen voorge legd vóór de lancering van Spoetnik de tweede. De Russen voegden aan hun ant woorden echter ook informaties over de tweede kunstsatelliet toe.) Woensdag „nieuwe maan"? BALTIMORE (AFP) Volgens een woordvoerder van de maatschappij „Glenn Martin", die belast is met de bouw en het lanceren van de raket „Vanguard", is het heel goed mogelijk dat de eerste Amerikaanse kunstmaan woensdag ge lanceerd wordt. Technici hebben meegedeeld dat deze NEW YORK (Reuter) Mongi Slim, de leider van de Tunesische UNO-delegatie, heeft in de politieke commissie van de ÜNO-Assemblee gezegd, dat men geneigd zou kunnen zijn met zekere Franse parle mentsleden te geloven, dat deze Franse kaderwet voor Algerije alleen is opgesteld met het oog op het UNO-debat over Al gerije. Zelfs bij aanvaarding van het ont werp door de Franse Nationale Vergade ring zou, zo zou men geneigd zijn te kun nen denken, er geen mogelijkheid zijn dat de wet doeltreffend wordt uitgevoerd. Slim zei, dat de Tunesische delegatie deze mening niet zelf zal uiten omdat zij „over tuigd is van de oprechtheid van de Franse regering". De kaderwet is naar de mening van de Tunesische afgevaardigde gegrond op „de We, dat Algerije Frans is en Frans moet blijven". Slim oefende ook critiek op het voorstel om dertig Algerijnse vertegen woordigers in de Franse Nationale Ver gadering zitting te laten nemen. Het zou den er honderd moeten zijn. gezien de "rootte van de bevolking. Verder achtte Slim het in strijd met de belangen van Al gerije en zijn waardigheid binnen een Frans stelsel te leven. Plet Algerijnse volk is een eenheid, duidelijk onderscheiden van het Franse volk, zo zei hij. Om door middel van onderhandelingen een einde aan de Algerijnse „oorlog" te maken moet er overeenstemming zijn over de hoofdele menten van het Algerijnse vraagstuk, al dus Slim. Hij herhaalde het aanbod van President Bourguiba van Tunesië en ko- uing Mohammed V van Marokko met Frankrijk en de Algerijnse nationalis tische beweging F.L.N. te spreken over een oplossing van de kwestie. De F.L.N. heeft bet aanbod aanvaard, maar premier Gail- hrd heeft het gisteren opnieuw afgewezen. Slim merkte op dat de wereld het vorig mar diep verontwaardigd is geweest door de onderdrukking van de opstand van het dappere Hongaarse volk". In Hongarije 'ijn echter niet meer dan 27.000 mensen «dood of .gewond, in Algerije zijn ten minste 45.000 slachtoffers, aldus Slim. Protest PARIJS (Reuter en AFP) De Franse «gering heeft bij Tunesië geprotesteerd ■°?en een Tunesische wet, waarbij Tune rs die voor 31 juli 1954 „willens en we- «us direct of indirect de autoriteiten van "®t protectoraat geholpen hebben" aan •nationale onwaardigheid" schuldig ver maard worden. Toen de nieuwe wet vorige Week in Tunis werd afgekondigd, is in Franse kringen gezegd, dat zij de regering bevoegdheid geeft bijna iedere Tunesiër te vervolgen. De bepalingen van de wet zijn 7-0 los omschreven, dat zij bijna op ieder een. van de bakker af die zijn brood heeft geleverd aan Franse gezinnen, van toe- Passing zouden kunnen worden verklaard, aldus werd gezegd. kunstmaan niet met het blote oog te zien zal zijn. De derde trap van de raket waar mee de kunstmaan de ruimte wordt inge zonden, die een lengte heeft van omstreeks 1.40 meter, zal men echter wel kunnen zien. Deze is met een glanzende laag bedekt. Volgens de woordvoerder zal de satelliet de ruimte worden ingezonden door een drietrapsraket. Het eerste deel van de ra ket zal de kunstmaan ongeveer zestig ki lometer omhoog brengen, het tweede on geveer vierhonderzestig km. Het derde deel tenslotte brengt de kunstmaan onge veer vierhonderdtachtig km ver de ruim te in en geeft de satelliet een snelheid die voldoende is om hem in zijn baan te houden. Tijdens zijn reis door de dichtste lagen van de atmosfeer zal de satelliet geïso leerd zijn in een spits, die ongeveer 2,20 meter lang is en gemaakt is van witte as best en plastiek. Hierdoor wordt zij be schermd tegen de hitte, die door wrijving ontstaat. De temperatuur in de onderste lagen van de atmosfeer, door wrijving ont staan, kan namelijk meer dan 800 graden Celsius bedragen. Op een hoogte van 60 kilometer zal deze beschermende spits uiteenvallen. Zes „zonnebatterijen" zullen ervoor zorgen, dat één van beide zenders in de satelliet kan functioneren. De twee de zender heeft batterijen, die zich in de satelliet bevinden, als krachtbronnen. In de jaarvergadering van de n.v. cul tuur maatschappij „Modajac" heeft de voorzitter medegedeeld, dat de financiële middelen van de n.v. eind 1956 rp. 192.500 bedroegen en tot eind september 1957 wa ren gestegen tot rp. 368.000, inclusief een kopravoorraad van rp. 72.000. De winst over 1956 is niét transferabel. Wat 1957 zal brengen, dient te worden afgewacht. Gezien de financiële moeilijkheden van de Indonesische regering was de voorzitter niet erg hoopvol gestemd inzake het over maken van winsttransfers naar Nederland. Het bestuur blijft diligent ten aanzien van de verkoop van de onderneming „Dulan- goon" hetzij tegen contanten hetzij door omwisseling van aandelen. De Moluksche Handelsvennootschap op Celebes voert het beheer over de klapperonderneming „Du- langoon". De kopra-oogst 1957 zal iets be neden de raming blijven. De verkoopsprijs van rp. 160 per quintaal is echter winst gevend. Het vorig jaar was het laatste voor een compensatie tegen geleden ver lies. Zulks is in 1957 niet meer mogelijk. Op de voltallige zitting die de zevender tig landen van het GATT (algemene over eenkomst betreffende tarieven en handel) vrijdag te Genève hielden, bleek dat de be sprekingen die vier werkcommissies ge durende vier weken gehouden hebben over de Euromarkt, geen tastbaar resultaat heb ben gehad. De rapporten der vier commis sies worden niet openbaar gemaakt, maar het lykt wel dat het enig resultaat der besprekingen is, dat de kloof tussen de zes landen die de Euromarkt gaan oprichten en de andere landen slechts groter is ge worden. Er is nu een commissie ingesteld, waarin alle zevenendertig leden vertegenwoordigd zijn, die door moet gaan met de bestu dering van het voor en tegen van de Ge meenschappelijke Europese Markt. Van daag komt de kwestie van de Westduitse importbeperking nog ter sprake en dan is de jaarlijkse GATT-zitting, die zes weken geduurd heeft, weer ten einde. De zitting is bijna geheel gewijd geweest aan de be spreking van de Euromarkt. (UP) De Centrale Raad van Beroep te Utrecht behandelde een kwestie tussen het college van B. en W. van Loon op Zand en de heer L. W. M. van den H. aldaar. Sinds verschillende jaren is de heer Van den H. als ambtenaar ter gemeentesecre tarie te Loon p Zand werkzaam, waar naast hij ook de functie van gemeente ontvanger vervult. Bovendien is hij ver tegenwoordiger van een verzekerings maatschappij en tot voor kort hadden zijn superieuren daar nooit enig bezwaar te gen gemaakt. Zelfs de naam van de vroe gere burgemeester prijkte op zijn lijst van verzekerden. In 1955 maakte het college van B. en W. echter bezwaar tegen dit particuliere werk en stelde het per 1 januari 1956 de ambtenaar voor de keus voor zijn ambtelijke positie of voor zijn agentschap te bedanken. De heer van den H. wenste noch het een noch het an der te doen en ging van het ontslagbesluit van het gemeentebestuur in beroep bij het ambtenarengerecht te 's Hertogenbosch, dat het ontslag vernietigde. Voor de Centrale Raad van Beroep te Utrecht werd het standpunt van de ge meente Loon op Zand verdedigd door mr. C. Ch. A. van Haren te 's Gravenhage, die op grond van het Ambtenarenregle ment de onverenigbaarheid van de diver se functies betoogde en mede op grond van het gemeentebelang het ontslag uit de ge meentedienst verdedigde. Namens de heer Van den tl. trad op mr. J. F. J. van Bijlevelt te 's Gravenhage, die erop wees, dat zijn cliënt reeds vele jaren naast zijn ambtelijke taak in het verzekeringswezen werkzaam is, zonder dat hierdoor in het minst schade wordt toegebracht aan zijn ambtelijke werk zaamheden. Hij achtte de door de tegen partij aangevoerde gronden niet juist, te minder daar ook nog een andere ambte naar te Loon op Zand verzekeringsagent is, waar men niets van zegt. Pleiter meen de, dat de oorzaak van het conflict moet gezocht worden in het feit, dat men zijn cliënt zijn goede inkomen misgunt. De Centrale Raad zal 20 december uit spraak doen. Vier leden van een Krakowse sport club, A. Kielar, W. Roth, A. Rybik en R. Dzieciclowski, hebben twee opvouw bare kano's gebouwd, waarmee zij van Polen naar India willen peddelen. Als zij er in slagen hun bestemming te be reiken, is hun prestatie een afstands record voor kano's. De tocht moet be ginnen op de Donau, vervolgens over de Zwarte Zee, door de Dardanellen, de Zee van Marmora, de Aegeïsche Zee en de Middellandse Zee. Dan moe ten zij zien de Eufraat te bereiken en via de Perzische Golf, de Arabische Zee en de Indische Oceaan aan de kust van India te komen. In ons vrijdag gepubliceerd verslag van het eerste grammofoonplatenconcert als manifestatie van het Pauzetheater in Haar lem werd een onjuistheid vermeld. Men kon erin lezen, dat de initiatief-nemers van het Pauzetheater binnenkort voor hun uit voeringen de beschikking zullen krijgen over de sociëteit Teisterbant onder de gewelven van restaurant Brinkmann aan de Grote Markt, zodra de radiozaal op de tweede etage van dit etablissement het aantal bezoekers niet meer zal kunnen herbergen. Dit werd ons door een der op richters medegedeeld, maar blijkt een iets te positief geformuleerde gedachte te zijn geweest. Juister is te zeggen, dat wordt gezocht naar een grotere ruimte voor de middaguitvoeringen en dat de initiatief nemers daarbij denken aan de sociëteits zaal. Hierover zullen nog besprekingen worden gevoerd. Voorlopig blijft men ge bonden aan de radiozaal. We kunnen hieraan nog toevoegen, dat in januari in het Pauzetheater zullen op treden Jurg Molenaar, verbonden aan het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap, en diens echtgenote Nienke Sikkema ver bonden aan de Nederlandse Comedie Bei den studeerden dit jaar af aan de Toneel school in Amsterdam. Zij zullen in het Pauzetheater een opvoering geven van een éénakter van George Bernard Shaw. HONGARIJE. - De R,ussische Okto-'% jj berrevolutie is ook in Hongarije her- daxht m,et een serie postzegels. De cj waarden zijn: 60 f. en 1 ft. De eerste 8 zegel vertoont de vredesduif van Picasso omgeven door de vlaggen van 8 de communistische landen en de tweede zegel het portret van Lenin. FINLAND. - 6 december a.s. is het 8 40 jaar geleden, dat Finland zijn onaf hankelijkheid proclameerde. In een, oplage van 2 miljoen exemplaren ver- 8 schijnt op die dag een postzegel van 30 g mark, waarop het wapen van Finland 8 voorkomt. De zegel is ontworpen door 8 Olavi Vepsalainen en gegraveerd doors B. Ekholm. 8 OOST-DUITSLAND. - De 40ste ver- jaardag van de Russische Oktoberrevo- 8 lutie is o.m. herdacht door de uitgifte 8 van twee postzegels. Flet zijn de 10 pf. (groen en rood) en 25 pf. (blauw en rood). De zegels zijn beide in dezelfde tekening uitgevoerd en brengen de stormaanval op het Winterpaleis in beeld. Op de voorgrond ziet men een arm met een geweer en een rode vlag. Voor het internationaal geofysisch jaar is een zegel van 10 pf. (grijs) in omloop gebracht, waarop Spoetnik I is afgebeeld. Het ontwerp is van de hand van prof. Vogenauer uit Berlijn. De grote bok van de edelherten in Maas tricht werd dezer dagen op een ochtend dood aangetroffen bij de kastanjeboom in het hertenkamp. Het dier is slechts een dag ziek geweest. In het gemeentelijk slachthuis constateerde men, dat de maag wand van het dier sterk was aangetast, vermoedelijk als gevolg van het gebruik van vergiftigd voedsel. Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is met ingang van 1 februari 1958 benoemd tot secretaris van de Raad voor de Kunst, in de vakature ontstaan door aftreden van mr. G. L. F. Landré, de heer Jan Kassies, directeur van de Nederlandse Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars. „Het is nog maar een paar maanden geleden, dat velen van de thans hier aan wezigen de opening van de Velser tunnel hebben meegemaakt. Vandaag staan wij aan het andere uiteinde van de grote barricade voor het wegverkeer, die wordt gevormd door IJ en Noordzeekanaal. Wij hadden gehoopt, na een edele wedijver van alle werkers aan de Velsertunnel en de brug bij Schellingwoude, beide op dezelfde dag te kunnen openen. De bouwers hebben gedaan wat ze konden, dus zij hebben niet verloren. Het is een buitengewone prestatie geweest deze brug, hier bij de Oranje sluizen, in slechts enkele jaren tot stand te brengen." ADVERTENTIE Uitzending elke zaterdagavond 9.45 uur, over Hilversum II (298 m.). Schrijf in elk der tien vakjes een 1 of 2 of 3. Optellen. Plak dit formulier op ge frankeerde briefkaart met 50 cent extra <orto op adreszijde. Inzenden aan: Klaver 'ier, Hilversum. Eén oplossing per kaart. Wekelijks prijzen tot een in nnn totale waarde v. minstens lU.UUU.- Alle cijfers opgeteld Radio-actie In samenwerking met en ten bate van St.„Prins Bernhardfonds",St. „Het Nederl. Blindenwezen", Ned. Ver. Sociale Zorg voor Minder-Validon „AVO" en St. „Ned. Org. voor Intern. Bijstand". Goed gekeurd bij besl. v.d. Min. v. Justitie d.d. 27-8-1957 no. 1026/257. Dit zei vanmorgen de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. Algera, in een rede ter 'gelegenheid van de opening van de brug bij Schellingwoude. Deze nieuwe verbinding is zeven kilometer lang en be staat behalve uit een beweegbare brug uit een betonnen viaduct van 1750 m lengte. De minister bracht dank aan allen die meegewerkt hebben aan de totstandkoming van dit werk. Het gebruik van deze ver binding aldus mr. Algera, is in eerste in stantie een zaak van het publiek, dat soms wegen volgt, die men niet steeds kan voor zien. Hij constateerde met dankbaarheid, dat gezamenlijk een waardevolle bijdrage is geleverd in het systematisch verwezen lijken van oeververbindingen over Noord zeekanaal en IJ. „Moge de geest van samenwerking, die zich bij de totstand koming van deze brug heeft gedemon streerd, ons leiden bij het oplossen van het gehele vraagstuk van de oeververbindin gen, zowel op het gebied van het weg- als het water- en het spoorwegverkeer'", zo besloot de minister. De Commissaris der Koningin in de pro vincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, sprak over -de vraag welke betekenis de nieuwe brug voor het voortdurend toe nemende verkeer zal hebben. „Wat het belang van de stad Amsterdam betreft, wil ik zeker niet het inzicht delen van de pessimisten, die van oordeel zijn, dat de brug de IJ-veren nauwelijks zal ontlasten. Voor het stadsverkeer zijn en blijven de IJ-veren de kortste verbinding. De brug bij Schellingwoude kan echter uitkomst brengen voor het gemotoriseerde verkeer, voorzover de kosten van de om weg opwegen tegen de overzetkosten en de besparing aan tijd en ergernis over het wachten voor de veren." T unnels! „Vast staat echter, dat door deze brug het probleem van de vervanging van de IJ-veren door een tunnel niet van andere orde is geworden. Ik blijf de noodzaak van een tunnel voor Amsterdam en een Coen- tunnel bij Zaandam uitdrukkelijk onder strepen." Dr. Prinsen zei verder dat de nieuwe oeververbinding nog meer dan vroeger de behoefte zal doen gevoelen aan goede aan sluitende wegen ter verbinding van de op Amsterdam gerichte rijkswegen. In het bijzonder zal de verbinding van de Zaan streek met de brug onvoldoende blijken. Dr. Prinsen was van mening, dat in de toekomst de gebieden ten noordoosten van de hoofdstad Purmerend, Monnikendam, Volendam en Edam in toenemende mate de functie van woonplaatsen voor de wer kers van Amsterdam zullen gaan vervul len en als vestigingsplaats moeten fungeren voor die bedrijven, aan welke Amsterdam zelf geen geschikte ruimte meer beschik baar kan stellen. „De brug zal ondanks de te excentrische ligging hiervoor zeker van nut zijn. Van groter belang echter zal zij worden voor de directe verbinding van Amsterdam met de Markerwaard, met Lelystad, met het noordoosten van het land. met het noorden van de Duitse bonds republiek en met Scandinavië. Bij het te voeren wegenbeleid zal met de toekomstige XX»IC©KCOX£CTO3CCC0OCOCa=O0COCX»0O2OCCC<K<XOCOaX»DKX- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Goedereede A. J. Wijnma len te Maartensdijk; te Boven-Hardinx- veld J. Hovius te Dordrecht. Aangenomen naar Woerden (vac. L. Kievit) C. Graaf land te Ameide. Benoemd tot gevangenis predikant te Rotterdam K. A. Bot. te Wau- bach, die deze benoeming ook aannam. Rem. Broederschap Beroepen te Utrecht J. Nienhuis te Arn hem, die dit beroep ook aannam, te Hoorn mej. da. J. Mayer te Badhoevedorp, voor gangster Ned. Prot. Bond, die dit beroep ook aannam. Ger. Gemeenten Beroepen te Passaic (U.S.A.) H. Rijksen te Vlaardingen, te IJsse.1 monde A. F. Hon- koop te Goes. Bedankt voor Slikkerveer J. B. Bel te Krabbendijke, voor Veenen- daal L. Kieboom te Lisse, voor Zeist H. Rijksen te Vlaardingen. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Aarlanderveen-Nieuwkoop B. Bijleveld te Nooi'deloos. „Rat en muis". Van 10 december tot 8 januari zal in het dioramagebouw van Diergaarde Blijdorp een tentoonstelling worden gehouden, die zal heten „Rat en muis" en wordt ingericht door de planten- ziektekundige dienst te Wageningen. Op deze expositie zullen de verscheidene soor ten ratten en muizen, die in Nederland voorkomen te zien zijn; ook zal getoond worden welke schade ze veroorzaken. ontwikkeling van de Markerwaard nu reeds rekening dienen te worden gehou den." Verlanglijst Vervolgens richtte dr. Prinsen zich tot minister Algera: „U zult het mij vergeven, dat ik, in het belang van de stad Amster dam en van deze provincie, de vryheid vind een nieuwe verlanglijst voor tunnels en wegen aan te bieden. Het zal u bekend zyn, dat op de grote aquarel van het Noordzeekanaal, gemaakt ter gelegenheid van de opening van dat kanaal, de Schel- lingwouderbrug reeds voorkomt.. De Rijks waterstaat zag in die dagen meer dan 75 jaren vooruit. Wij hebben het vertrouwen, dat die vooruitziende blik Waterstaat ook nu nog eigen is. Moge dat vertrouwen de basis zyn voor vruchtbaar verder overleg en samenwerking tussen het rijk, de pro vincie en de stad Amsterdam." „Overbrugging" De burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, sprak de hoop uit, dat de brug niet slechts een waardevolle verbinding zal vormen, doch tevens een brug zal beteke nen tussen de verschillen van mening, die 'zich wel eens tussen het ministerie van Verkeer en Waterstaat en de gemeente Amsterdam hebben voorgedaan. „Ik wil thans hier niet meer zeggen, omdat ik hoop en verwacht, dat het technisch contact in zake de totstandbrenging van een andere oeververbinding en het nog te voeren financieel overleg binnen niet al te lange tijd voor beide betrokkenen een bevredi gende oplossing zal brengen." Mr. Van Hall deelde mede, dat voor de aansluitende werken op de brug door de gemeente Amsterdam reeds 10.000.000 gul den zijn uitgegeven en dat nog een even groot bedrag nodig zal zijn om het wegen net af te maken. De burgemeester besloot:. „Erkentelijk heid voor hetgeen heden tot stand kwam, vervult ons. doch ook bezorgdheid voor de toekomst van onze tunnel." Zoals reeds is bericht heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen besloten, met ingang van 1 januari radiozendtijd te vorderen voor de politie ke partijen, vertegenwoordigd in de Sta- ten-generaal, voorzover zij hierom hebben verzocht. Deze zendtijd zal voor de be trokken vijf partijen samen 1300 minuten per jaar bedragen. De uitzendingen van de partijen zullen worden gegeven tussen zes en acht uur 's avonds. De AVRO, de KRO, de NCRV en de VARA zullen elk 260 minuten per jaar moeten afstaan en de VPRO 100 minuten. De aan de Rijks voorlichtingsdienst toekomende zendtijd zal met 160 minuten per jaar worden ver minderd. Daar het niet mogelijk is gebleken, bij de uitwerking van de regeling met alle betrokkenen tot overeenstemming te ko men, heeft de minister besloten, overeen komstig het advies van de Radioraad, tot vordering van zendtijd ten behoeve van de politieke partijen over te gaan. De uit zendingen zullen, met inachtneming van de driemaandelijkse zenderwisseling, plaats hebben over een bepaalde zender op een vaste dag en op een vast tijdstip, te be ginnen op 2 januari 1958. De verdeling zal als volgt zijn: donder dag 2 januari A.R., Hilversum II tussen 18 en 20 uur; vrijdag 3 januari V.V.D., Hilversum II van 19.25 tot 19.35 uur; dins dag 7 januari K.V.P. Hilversum II tussen 18 en 20 uur; donderdag 9 januari C.H.U. Hilversum II tussen 18 en 20 uur en vrij dag 10 januari P.v.d.A. Hilversum I tussen 18 en 19.30 uur. Dit schema, opgesteld overeenkomstig het voorstel van de Re geringscommissaris voor het Radiowezen, wordt zo vervolgens elke veertien dagen afgewerkt. Voor de uitzendingen, die niet op een nauwkeurig tijdstip zijn vastge legd, zal het juiste tijdstip worden bepaald door de Regeringscommissaris voor het Radiowezen na overleg tussen belangheb benden. De uitzendingen zullen worden vooraf gegaan door de navolgende mededeling: „Thans volgt in het kader van de door de regering ten behoeve van de politieke par tijen gevorderde zendtijd een uitzending van (naam van de partij)". Zij worden afgesloten met de mededeling: „U hebt geluisterd naar een uitzending van (naam van de partij), welke plaats vond in het kader van de door de regering ten behoe ve van de politieke partijen gevorderde zendtijd". De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Dordrecht heeft zich tot de Twee de Kamer gewend met een adres inzake de vaste oeververbinding van het eiland Goeree-Overflakkee. In dit adres wordt betoogd, dat de verklaring van de minis ter van Verkeer en Waterstaat, dat de bouw van de brug over het Haringvliet wegens bezuinigingsnoodzaak moet wor den uitgesteld, de bevolking van het eiland zeer ernstig teleurgesteld heeft. In het geval Flakkee gaat het, aldus het adres, om een zeer welvarende landbouw streek, waar de mechanisatie en in- dustralisatie van de landbouw resulteert in een steeds stijgende verkeersbehoefte. Alleen over het veer Hellevoetsluis-Mid- delharnis werden in 1956 ruim 107.000 auto's vervoerd. Op het eiland zijn 538 vrachtauto's en 993 personenauto's gere gistreerd, waarvan 80, respectievelijk 60 percent geregeld van het veer gebruik maakt. Aan veergelden werd in hetzelfde jaar f 1.000.000.- betaald. Het eiland is bereid zich dit offer in de komende jaren te blijven getroosten in de vorm van te betalen tolgelden. De enorme tijdsbespa ringen ontnemen aan dit bedrag hoe belangrijk op zichzelf ook haast het karakter van een offer. De geldelijke ver liezen, die aan de zeer lange wachttijden verbonden zijn, mogen volgens een voor zichtige schatting op 3.000.000.- worden gesteld. Bij de huidige rentestand bete kent een jaarlijkse opbrengst aan tolgel den van 1.000.000.- de mogelijkheid van een investering van 16.000.000.-. De per ceptiekosten zullen vrij gering blijken, terwijl een brugverbinding een zeer be langrijke toeneming van het verkeer met zich zou meebrengen. Met behoud van het huidige veertarief als bruggeld kan de op brengst dan ook zeker op 2.000.000.- wor den gesteld. Bovendien is het apparaat voor de exploitatie van de brug aanwezig in de vorm van de n.v. Brugverbinding Goeree- Overflakkee en Hoekschewaard, die in 1955 reeds een aanvrage heeft gedaan voor een concessie tot de bouw en de exploita tie van een brug over het Haringvliet. In een ziekenhuis in Hollywood is op 60-jarige leeftijd overleden de bekende componist van filmmuziek Erich W. Korn gold. Hij componeerde ook opera's, symfo nieën en kamermuziek. Voor de muziek die hij voor de film „Anthony Adverse" (1936) en „Adventures of Robin Hood" (1938) schreef, werd hij onderscheiden met „Oscars". Korngold, geboren in Brno in Tsjechoslowakije, kwam in 1934 in Holly wood, waar hij door de Warner Bross Studio's gecontracteerd werd. Hij werd beschouwd als een wonderkind toen hij op elfjarige leeftijd een bijna overal opge voerde pantomime „De Sneeuwman" com poneerde. Enkele van zijn opera's zijn „Violanta", „De dode stad", „Het wonder van Heliane" en „Kathrin". Terugkeervergoeding. Bij beschik king van de minister van Maatschappelijk Werk, is het reglement vergoedingen te rugkeer voor geëvacueerden en daarmee gelijk te stellen personen met ingang van 1 januari niet meer van toepassing op onder nemingen. Als ondernemingen nog niet hebben kunnen terugkeren uitsluitend ten gevolge van overheidsmaatregelen, kunnen zij na 1 januari nog wel een beroep op het reglement doen. Belasting ontdoken. De officier van Justitie bij de rechtbank te Dordrecht heeft een maand gevangenisstraf geëist tegen een 46-jarige fietsenmaker uit Sliedrecht, die in 1955, 1956 en 1957 inkomsten voor de belasting had verzwegen. Hij gaf dit toe en zei dat hij besloten had zo weinig mogelijk belasting te betalen teneinde een extra potje te kunnen vormen voor de oude dag. Hij had kans gezien het rijk voor zeventien mille te benadelen. Grensgeschillen. De Nederlandse re gering heeft bij het Internationale Ge rechtshof in Den Haag een speciale Neder lands-Belgische overeenkomst doen in schrijven. Hierin is bepaald dat Nederland en België een geschil over bepaalde stuk ken grond in het grensgebied van Baarle Nassau en Baarle Hertog aan dit hof zul len voorleggen en dat dit uitspraak zal doen over de vraag aan welk land de soe vereiniteit over deze grond toekomt. Geschil met Zweden. In de zaak over de 12-jarige Elisabeth Boll, die tegen de wil van haar Nederlandse vader in Zweden onder voogdij is gesteld, heeft de Nederlandse regering een memorie bij het Internationale Gerechtshof ingediend, vol gens welke de Zweedse autoriteiten in strijd met de tussen Nederland en Zweden bestaande voogdijovereenkomst het meisje Boll onder voogdij hebben geplaatst. De Zweedse regering had de ouders van de overleden Zweedse moeder van het meL- je als voogden aangesteld, hoewel de vader het meisje bij zich wil hebben.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7