ELNA Goede samenwerking tussen gemeente en bestuur christelijke scholen mW Europese parlementariërs bevochten zich rechten Reeds 248 Hoe is de stand morgen? NORIT UW WILLEM II BRAVO IS ER WEER Drs. Korthals voor V.V.D. Brieven aan de redactie 't SILVER STOEPKE HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Scholencomplex in Delftwijk LUNCHROOM - RESTAURANT Ij.gr. houtstraat bij de gr. markt„; Overtreding wet op het cadeaustelsel helpt snel MEDICINAAL NORIT Jaarverslag Ziekenzorg Wethouder Geluk opent nieuwe zaal voor krachtsport Kerkelijk Nieuws Examens NAAIMACHINE Bij vorst aan de waterleiding denken H.O.T. voerde „De Wondersteen" op Huizen bij Bakkumstraat worden gesloopt Burgerlijke Stand van Haarlem EEN KLEINIGHEIDJE KAN ER OOK NOG WEL AF Coöperatie „Haarlem" boekt goede resultaten Ds. E. Pot met emeritaat Niet gespaard in november In Haarlem Aanzienlijke daling van aantal verkeersongelukken Levensgevaarlijk avontuur van pompbediende DINSDAG 3 DECEMBER 1957 In het uitbreidingsplan Delftwijk in Oud Schoten was destijds ruimte gereserveerd or de bouw van scholen en na onder- Lek was men tot de conclusie gekomen, dat er twee openbare lagere en één bij- ndere lagere school gebouwd moesten worden. Bij de uitwerking der plannen ont stonden er moeilijkheden, maar dank zij ooede samenwerking tussen het ge meentebestuur van Haarlem en de Ver- 'nigjng tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel is thans een ot gebouw tot stand gekomen aan de jan Prinslaan. De noordelijke vleugel is bestemd voor de Prof. Kohnstammschool (openbaar onderwijs) en de zuidelijke voor je charlotte de Bourbonschool (bijzonder onderwijs). In de toekomst zal in de om geving een nieuw gebouw gesticht worden, waarin de Charlotte de Bourbonschool ge vestigd zal worden en de zuidelijke vleu- 2el van het gebouw aan de Jan Prinslaan wordt dan voor het openbaar onderwijs In de afgelopen maanden zijn twee ge- orefabriceerde scholen opgericht en wel aan de Dokter de Liefdestraat en aan de p c. Boutensstraat. Daarin waren de ooenbare en christelijke scholen geves tigd die thans naar het nieuwe gebouw zijn overgebracht en in de geprefabriceer de gebouwen zijn thans kleuterscholen ge huisvest. Maandagmiddag zijn velen in het ge bouw aan de Jan Prinslaan bijeengeko men ter gelegenheid van de officiële in- sebruikneming van de Prof. Kohnstamm school en de beide kleuterscholen. De heer N. Kuipers heette als hoofd van de Prof. Kohnstammschool de gasten wel kom, waarna wethouder D. J. A. Geluk een overzicht ,gaf van de maatregelen die in de afgelopen jaren genomen zijn om (0t de bouw te komen. Daarbij richtte hij zich met woorden van dank tot het bestuur van de Vereniging tot stichting en instand houding van scholen met de Bijbel, tot de architecten de heren ir. H. A.Breuning en H. W. van Kempen, tot het bouwbedrijf ADVERTENTIE Voor hen die het goede der aarde waarderen: DINEREN BIJ FRANKEN. Groentesoep Biefstuk van de haas Doperwten met geb. aardappelen Nagerecht naar keuze 4.75 Vandaag en morgen tot 11- uur geopend De economische politierechter bij de Haarlemse rechtbank, mr. J. D. Vink, heeft maandagmiddag uitspraak gedaan in de zaak tegen een bedrijf uit Wormerveer, dat zich te verantwoorden heeft gehad we gens overtreding van artikel 2 der wet op het cadeaustelsel. Het vonnis luidde een boete van tweehonderdzestig gulden. Het bedrijf had op de verpakking dei- artikelen die het fabriceert een afbeelding van een pop aangebracht. Tegen inlevering van een aantal afbeeldingen, eventueel met een bedrag aan geld, kan men in het bezit komen van een echte pop. Soortgelijke poppen zijn ook in de handel te koop en de winkelwaarde bedraagt ongeveer drie gul den. De officier van Justitie eiste de vorige week een boete van vijftig gulden, omdat hij van mening was dat de wet cadeaustel sel overtreden was. De verdediger, mr. H. K. Koster, had vrijspraak geëist. Volgens deze is het niet de bedoeling een geschenk aan te bieden, maar om een bepaald merk populair te maken. ADVERTENTIE tegen maag- en darmstoor- nissen van tijdelijke aard (oprispingen, branderigheid, maagzuur enz.). Haal 't vandaag nog in huis! ADVERTENTIE Thans is verschenen het jaarverslag over 1956 van het algemeen ziekenfonds Ziekenzorg in Haarlem, waaruit blijkt dat het aantal ingeschreven verzekerden en 'eden in 1956 groeide tot 50940 personen (eind december 1955: 38735). Hiervan wa ren er 10003 vrijwillig en 40937 verplicht verzekerd. Bij het Middenstandsfonds wa ren op 31 december 1956 aangesloten 1996 leden en 2123 verzekerden, hetgeen (en opzichte van 1955 een kleine teruggang is. Dat het aantal verzekerden in het ver slagjaar zo sterk is gegroeid is een gevolg ;'an de opheffing van het Rotterdams Zie kenfonds, waardoor ongeveer 12800 perso nen bij Ziekenzorg werden ingeschreven. Aan het begin van het verslagjaar moes- 'en de premies worden verhoogd. Een verbeterde premieregeling voor bejaar den wordt gewenst geacht. Voorts wordt het noodzakelijk geacht, dat het zieken- 'Ondswezen op een betere, vernieuwde ba sis wordt geschoeid. Met de andere plaat selijke ziekenfondsen hield Ziekenzorg in het verslagjaar contact. De Vries en allen die hun medewerking hebben verleend aan de voorbereidingen. De ruimte is al weer tekort en daarom zullen enkele vaklokalen voor het gewone onderwijs bestemd moeten worden. Er ont breken nog een aula, die ook te gebrui ken zou zijn voor het houden van verga deringen buiten schoolverband en gym nastiekzalen, waarvan er één te bestem men zou zijn voor clubs. Spreker betreurde het, dat er nog geen toestemming is ver leend voor de bouw van gymnastiekzalen, omdat er een nijpend gebrek aan ruimte is. De wethouder besloot met de beste wensen uit te spreken aan de hoofden en leerkrachten der scholen. Als voorzitter van de Vereniging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel sprak ds. G. H. van der Woord zijn vreugde uit over de opening van het nieuwe gebouw. Hij verheugde zich over de goede samenwerking met het gemeentebestuur ondanks de principiële verschillen. Het bestuur zal ijveren en blij ven ijveren voor christelijk onderwijs. De officiële opening van de Charlotte de Bourbonschool zal pas later geschieden als een nieuw gebouw gereed is. De plan nen zijn reeds ter goedkeuring ingezon den, maar door de bestedingsbeperking zullen bezuinigingen moeten worden aan gebracht. Ds. Van der Woord sprak de wens uit, dat de samenwerking niet tot gevolg zal hebben dat zijn bestuur bij de verwezenlijking der plannen achteruit ge steld wordt. Spreker verwachtte een goe de samenwerking met de Prof. Kohn stammschool en bood een reproduktie van een schilderij voor de school aan. Voorts richtte hij zich tot het hoofd van de Char lotte de Bourbonschool, de heer F. Braaks- ma, wie een nieuw gebouw in het voor uitzicht was gesteld bij zijn benoeming, maar thans in een noodgebouw, zij het ook een prachtig, zijn werk zal verrichten. Verder hebben het woord gevoerd de inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Haarlem, de heer H. J. M. Bou- chette, de inspectrice voor het kleuteron derwijs, mejuffrouw Ritmeester, mejuf frouw dr. C. Cramer, namens de school- artsendienst, de heer W. Roorda, namens de Christiaan Huygensschool, waaraan de heer N. Kuipers verbonden was voor zijn benoeming in Haarlem-Noord en de heer B. A. J. Steentjes, als voorzitter van het Wijkcomité Oud-Schoten. De heer Braaksma sprak een slot woord, waarna er gelegenheid bestond de gebouwen te bezichtigen. Vermeld zij dat mejuffrouw M. Bollebakker hoofd is van de openbare kleuterschool en mejuffrouw Wolters van de bijzondere kleuterschool. Maandagavond heeft de Haarlemse wet houder voor Onderwijs, Lichamelijke Op voeding en Sport, de heer D. J. A. Geluk, een nieuwe zaal voor krachtsportbeoefe- ning geopend in één der bijgebouwen van de Doelen in Haarlem. Deze vernieuwde zaal oorspronkelijk de Kenauzaal zal onderdak verlenen aan. de Haarlemse Krachtsportvereniging en aan de boksver eniging „De Ring". In aanwezigheid van vele leden van de Haarlemse Sportraad en van de inspec teur en andere ambtenaren van de ge meentelijke dienst voor Lichamelijke Op voeding, zei de heer Geluk zeer verheugd te zijn, dat voor de krachtsportbeoefening in Haarlem een geschikte ruimte gereed •was gekomen, ofschoon hij eraan toevoeg de, dat deze ruimte naar zijn mening nog niet ideaal te noemen was Met enige passende woorden droeg hij de zaal over aan de heren J. P. H. Schuitemaker en J. Brouwer, als voorzit ters respectievelijk van de Haarlemse Krachtsportvereniging en de boksvereni ging „De Ring." De inspecteur van de gemeentelijke dienst voor de Lichamelijke Opvoeding, de heer S. Heijers, gewaagde ook van zijn vreugde over de aanwinst voor de kracht sport, waarna de voorzitter van de Haar lemse Sportraad, de heer D. Beets, dank bracht aan het gemeentebestuur, bij wel ke woorden de heren Brouwer en Schuite maker zich aansloten. Tot slot gaven leden van de krachtsport vereniging enige demonstraties van ge wichtheffen, waarnboksers demonstreer den, dat de bokssport niet ruw en gevaar lijk is en behoeft te zijn. Geref. Kerken Beroepen te Diever: H. Veenstra te Veen- woudsterwal. Bedankt voor Groningen-Oost (vac. F. Vroon): H. van der Wey te Emmen en voor Harlingen: G. W. H. Peddemors te Dirks- horn; voor Leerdam: G. Hengeveld te Woubrugge en voor Delft (vac. E. de Vries): H. D. Bakker te Tholen-Poort- vliet. Tweetal te Rotterdam-Kralingen (vac. 4de pred.pl.): C. L. Timmers te Sint Pan- cras en H. Vollenhoven te Maassluis; te 's-Gravenhage-Zuid (vac. 3de pred.pl.): J. H. Baas te Hillegersberg-Terbregge en P. Visser te Tilburg. Chr. Geref. Kerken Aangenomen naar Leeuwarden: A. Hil- bers te Enschedé-West. Bedankt voor Westzaan: S. Wijnsma te Broek op Langendijk. Geref. Gemeenten Beroepen te Wolfaartsdijk J. B. Bel te Krabbendijke. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rijsooi'd (toez.): A. W. Kra nenburg te Tangc Alteveer. Bedankt voor Sleeswijk (toez.): P. H. de Pree te Ingen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Geslaagd voor het doctoraalexamen economie de heer A. J. Middelhoek, Wormerveer: voor het doctoraal examen Frans de heer H. P. Salomon, Amster dam; voor het doctoraalexamen psychologie de heer A. Teilegen, Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de rechtsgeleerdheid op proefschrift: ,,De" burgemeester in België en Nederland" de heer A A. Bosschart, Amsterdam. DE FIJNSTE BOLKNAK VOOR 20 CTS bravo! 99 Wanneer men zich realiseert, wat er in de tien jaar op het t irrein van de Europe se eenwording tot stand is gekomen, dan liggen er toch reeds zeer concrete resul taten, zo luidde een der conclusies van een betoog, dat het Tweede Kamerlid drs. H. A. Korthals maandagavond hield op een drukbezochte studiebijeenkomst van de afdelingen Haarlem, Heemstede en Bloemendaal van de V.V.D. In het hel dere overzicht dat hij van het complex van Europese instellingen gaf, schonk de heer Korthals aandacht aan het zeker op merkelijke parlementaire aspect van die eenwording. Hij herinnerde aan de totstandkoming van de Raad van Europa, waaraan door vijftien landen wordt deelgenomen. Uit de opzet bleek duidelijk hoezeer dit een zaak was van vrijwillig samenwerkende soeve reine regeringen, want men had het parle mentaire orgaan hierbij, de Raadgeven de Vergadering, slechts een zeer beschei den, adviserende rol toegekend. De agen da van de vergadering moest eerst door de Raad, dat .s doo de ministers, worden goedgekeurd en militaire kwesties zouden daarbij taboe zijn. Bovendien was haar slechts één zitting per jaar toegedacht. De Raadgevende Vergadering heeft ech ter haar bevoegdheden bevochten, zoals dat ook in de geschiedenis der nationale parlementen het geval is geweest. Zij hield zich aan die ene zitting 's jaars, maar knipte deze in drie delen, zodat zij zich in verschillende stadia van de ont wikkeling kon doen horen, zij bemoeide zich van stonde af aan wél met defensie problemen, zij maakte wel degelijk haar agenda uit en het riep desgewenst ook ministers ter verantwoording. Uitvoerig had de spreker in het begin de verzwakking van Europa aangetoond, waarbij hij ondermeer met instemming de opmerking van Paul Henri Spaak had ge citeerd, dat men zich hier toen de Rus sen hun Spoetniks lanceerden had afge vraagd, waar blijft Amerika? maar niet: waar blijft Engeland, waar blijft Frank rijk, waar blijft Duitsland hetgeen ken merkend is voor de mate, waarin men zich in Europa al bij de bestaande machts verhoudingen heeft neergelegd. Om de re latieve achteruitgang van West-Europa ten opzichte van Amerika te kenschetsen ADVERTENTIE LU O. uit Kina Dealei Tempeliers- straat 68 Haarlem tel K 2500-21164 Om te voorkomen, dat de waterleiding bevriest, moet men de volgende wenken van de directeur van het gemeentelijk Wa terbedrijf in Haarlem, ir. H. Hollaar, in acht nemen. Deze geeft u de raad: sluit zodra gevaar voor bevriezing ontstaat de hoofdkraan 's avonds zo vroeg mogelijk af. Zo nodig ook overdag. Open het aftap kraantje op het laagste punt, benevens alle tapkranen teneinde de leiding te laten leeglopen. Trek de closetstortbakken door. De stopkraan vóór de stortbak mag niet worden gesloten. Als slechts een gedeelte van de binnenlei ding aan bevriezing bloot staat en hier voor een stopkraan met aftapkraantje aan wezig is, dan deze tijdig controleren, bij vorst sluiten en do leiding laten leeglopen. De hoofdkraan kan dan open blijven. Blaas de leiding door. Begin daarbij op zolder en eindig beneden. Sluit daarna al le tapkranen. Daarmee voorkomt men waterverlies of overstroming, wanneer de hoofdkraan of stopkraan later weer wor den opengedraaid. Als de leiding weer in gebruik wordt ge nomen, moet allereerst het aftapkraan tje worden gesloten en dan pas kan de hoofdkraan of stopkraan worden geo pend. Het is noodzakelijk om onmiddellijk de in de leiding achtergebleven lucht ge legenheid te geven te ontsnappen door al le tapkranen even te openen. De directeur wijst er de gebruikers op, de meterputten goed af te dekken met een houten bovendeksel, niet met kranten of los stro. Schade, door bevriezing van de leiding ontstaan, is voor rekening van de gebruiker. Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot het gemeentelijk wa terbedrijf, Kampersingel 4, telefoon 15257. ADVERTENTIE noemde de heer Korthals enige cijfers. In 1953 bedroeg de agrarische produktie van West-Europa 120 percent van het pro- duktiecijfer in deze sector van 1938, maar in Amerika 145 percent. De Westeuro- pese industriële produktie was in 1953 141 percent van die in 1938, maar in Ame rika 258 percent! Ook het gebrek aan een eensgezinde houding tussen de Europese landen en Amerika ten opzichte van al lerlei kwesties in Azië en het Nabije Oos ten heeft een verzwakkende werking op de Europese landen gehad. In dit opzicht is de eenwording van Europa alleen al van grote betekenis als tegenwicht voor de Amerikaanse politiek. De heer Kort hals betuigde overigens ook hulde aan de stoot die de Amerikanen aan het pro ces van het Europese samengaan hebben gegeven met het Marshallplan door als voorwaarde te stellen, dat Europa het als eenheid zou aanvaarden. Een niet onbe langrijke opmerking was daarbij, dat zij die bezwaren hebben tegen de hulp aan onderontwikkelde landen zich goed moe ten realiseren, dat ons land, toen het aan de grond zat in totaal maar liefst 3*/2 mil jard van Amerika ontving aan Marshall- gelden. E.G.K.S.: „géén dirigisme De instelling van de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S.. was uitermate belangrijk als eerste supra-nationale instelling en heeft allerminst, zoals velen vreesden, tot enige vorm van dirigisme geleid. Integendeel zou men eerder kunnen stellen, dat de Hcge Autoriteit hier en daar misschien zelfs wat teveel vrijheid laat bijvoor beeld ten aanzien van de gekartelleerde Ruhr. De kolenprijzen zijn gestegen, maar sinds de inwerkingtreding van de E.G.K.S. niet verder met uitzondering van de anthraciet. Maar de reden van de prijs verhoging daarvan was dat deze in ver gelijking met vroeger veel minder gemak kelijk te winnen is. De E.G.K.S. heeft er in belangrijke mate toe bijgedragen, dat de kolenprijzen zich in Europa niet hebben opgetrokken aan het prijspeil der Ameri kaanse importkolen. In de onderhandelingen over de Euro- markt had Nederland een dominerende figuur naar voren moeten kunnen brengen, wilde het de Nederlandse belangen daar goed hebben'gediend. Wat dit laatste aan gaat, koesterde de spreker npgal enige' zorg. De offers, die ons land moet brengen zijn wel zeer groot en dat voor een instel ling, waarbij de souvereiniteit van de nationale regeringen nagenoeg ongerept blijft! Vooral wat de sectoren van de landbouw en het transport aangaat, was de Neder landse regering bij de besprekingen vol gens hem ernstig tekortgeschoten. Maar in het algemeen kan de positie van Nederland, wanneer het deel gaat uit maken van deze gemeenschap, slechts ver beteren. Nederland is daarom altijd zo kwetsbaar geweest in zijn economische be langen, omdat land voor land onze uitvoer zonder ernstige gevolgen voor zichzelf kon afsluiten. Maar in dit grote geheel zal dit niet gemakkelijk meer zijn. Op een vraag of het niet de overheids bemoeiingen met onze landbouw zijn, die de buitenlanders in dit opzicht voor coör dinatie doen terugschrikken, antwoordde drs. Korthals dat ook in de buitenlandse landbouw knap gedirigeerd wordt en dat het integendeel het drijven van belangen groepen in de landbouw in het buitenland is geweest, dat liberalisatie in de weg staat. Mr. J. G. Bettink, die ook de spreker verwelkomd had, bracht hem aan het eind van de zeer geanimeerde discussie over de rede, dank. Onderwijzers St. Nicolaasfeest Gelukkig zijn leerlingen van een tweede en derde klasse van de lagere school nog niet kritisch, anders hadden zij maandag middag in het Haarlemse concertgebouw op de uitvoering van het toneelstukje: „De Wondersteen", gespeeld door de H.O.T., (de Haarlemse Onderwijzers To neelclub) en geschreven door Jac. A. Ha zelaar, heel wat aan te merken gehad. Er werd namelijk meer geschreeuwd, ge host en gesprongen, dan echt toneelge- speeld. De jonge kijksters en kijkers heb ben het toch wel leuk gevonden, omdat het verhaal wel aardig was. En omdat zij bovendien af en toe mochten meeschreeu wen. Het verhaal handelde voornamelijk over een steen in een bos die door een tovervrouwtje betoverd is, zodat hij pra ten kan. Er ontstaan dan allerlei compli caties, want als er iemand op de steen gaat zitten, wordt men door een diepe, barse stem weggejaagd. Tenslotte komt het hele dorp in opstand. De burgemees ter en veldwachter besluiten dan de steen In de rivier te gooien. Juist wanneer ze hem willen oppakken, verschijnt het to vervrouwtje weer. Zij kalmeert de men sen van het dorp en belooft de steen weer om te toveren in een gewone kei. Dat ge beurt dan. Iedereen is weer gelukkig. Het stuk eindigt- met een vreugdedansje om de weer normale steen. Hiermee was ook het eerste gedeelte van het Sinterklaasfeest voor de tweede en derde klasse georganiseerd door de Nederlandse Onderwijzersvereniging, af gelopen. Na de pauze, waarin allerlei snoepgoed wgrd - uitgedeeld, vertoonde men een grappige Ierse film: „Het ezel tje van Tim". Het was alleen jammer dat het Iers natuurlijk onverstaanbaar was en dat het Nederlandse commentaar soms iets te laat kwam, waardoor er stukken van de tekst wegvielen. Dezer dagen is men begonnen met het slopen van de huizen, die in hofjesvorm zijn gebouwd op de Raaks bij de Bakkum straat in Haarlem. Deze huizen zijn indertijd aangekocht door het rijk, dat deze omgeving nodig had voor de toekomstige uitbreiding van het kantoor van het telefoondistrict Haarlem van de P.T.T. Het afbreken van de huizen betekent echter nog niet, dat deze uitbreiding nu binnenkort een feit gaat worden. Van de zijde van de P.T.T. deelde men óns mede, dat de bestedingsbeperking ook hierbij voorlopig nog een rem vormt. Haarlem, 2 december 1957 ONDERTROUWD, 2 dec.: L. B. van Dijk en A. van Dijk; J. W. Tollenaar en G. H. Blok; W. L. Berkemeier en H. Keijer. BEVALLEN van een zoon, 29 nov.: A. D. FaberJonkman; B. L. J. H. Vooges Metselaar; A. H. K. GerritsHalter. 30 nov.: J. PlantingBultman; Q. H. Hubert Witterick; V. SibrandiDeen; M. E. MeijerPeeters; E. W. VeenendaalRan- sijn. 1 dec.: J. C. A. PlompVan der Lin den; P. C. van WarmerdamDam. 2 dec.: J. P. DannenburgVan den Bosch. BEVALLEN van een dochter, 28 nov.: W. ViseeVan den Enk. 30 nov.: J. Plan tingBultman; K. KlaassenBouman; N. V. SeveringRudolph; S. G. Schreuder Gosewehr; K. K. DamaveMartin. 1 dec.: J. van VeldhuijsenHouwen; T. H. Pe- scharBoonacker; E. J. DammersVan Gulick; C. van DrongelenErnst. OVERLEDEN, 29 nov.: F. R. Walther, 70 j., Maerten van Heemskerkstraat. 30 nov.: P. J. Nieuwenhuizen. 55 j., Lekstraat; J. C. J. de KoningDhont, 84 j., Koning inneweg; J. B. Bruijn, 93 j., Crayenester- laan. (Verkort weergegeven) Buslijn 2. Bij de grote waardering, die men moet hebben voor de N.Z.H. bij 't in leven roepen van een nieuwe lijn 2 naar Delftwijk, zou ik graag 't volgende op merken: 1. Een ver van het centrum gelegen Delftwijk zal 't meest gebaat zijn met een snelle verbinding met het centrum. 2. De voorgestelde lijn 2 gaat rijden via de oude route van lijn 4 door de Plataan straat, enz. Deze straten lenen zich eigen lijk niet voor busverkeer. 3. Nu de nieuwe route van lijn 4 dóór Mercuriusstraat en gehele Marnixstraat zal leiden, kan de nieuwe route voor lijn 2 ge rust westelijker liggen, in dit geval de ge hele Delftlaan met parkeerhavens en abris bij de halten. 4. De in aanleg zijnde wijk ten westen van de Delft krijgt dan een betere verbin ding. De passagiers aan de oude (tegen woordige) route van lijn 4 behoeven slechts enkele honderden meters naar 't oosten of westen te gaan om hun bus naar verkiezing te hebben. De afstanden Rijks straatweg—Marnixstraat—Delftlaan zijn trouwens volkomen normaal voor de ver schillende buslijnen. 5. Buslijn 2 kan in 't Kleverpark ook beter de Kleverparkweg, Brederodestraat- Verspronckweg volgen en behoudt aldus haar snelste route, voordeel voor Delftwijk, dat zich nu geheel van lijn 1, reeds druk genoeg, zal afkeren. OXXXXX»XXXOCCCCC0CCCCCCCCCCCCCCO53CC In deze tijd van grote uitgaven voor geschenken en verrassingen: Stort Uw gift voor de „Stille Armen" op ons gironummer 273107 of deponeer, haar aan het loket van een onzer kantoren. ADVERTENTIE PRISMA HORLOGES VERKRIJGBAAR BIJ De kleine -zaak met de grootste keuze Grote Houtstraat 49 - Haarlem Telefoon 20049 In het jaarverslag van de coöperatieve verbruiksvereniging „Haarlem" u.a. over 1956-1957 wordt het afgelopen boekjaar zeer belangrijk genoemd, omdat het nieu we hoofdkantoor, het kruideniersmaga zijn en de vernieuwde bakkerij gereedkwa men. Hiermee was aan een grote reorga nisatie een eind gekomen. Ondanks de gro te kosten, die hiermee gepaard gingen,kon een netto bedrag van 227.969,11 worden gereserveerd. In het verslagjaar steeg het aantal le den tot 17136 op 31 augustus '57. Het aan tal winkels bleef ongewijzigd: 24. In twee hiervan wordt het zelfbedieningssysteem toegepast. Het ligt in de bedoeling in twee winkels aan de Ramplaan en de Oranje boomstraat ook dit systeem in te voeren. Ook andere winkels, die zich hiervoor le nen, zullen worden verbouwd. Het aantal personeelsleden bedroeg 271 personen. De omzetten van de bedrijven waren als volgt: bakkerijen ƒ1.704.368.-: kruide- niersbedrijf 5.921.100.-; brandstoffenbe- drijf 377.768,- en textielwinkel 113.776,-. Verwacht wordt, dat in het komende boek jaar de verkopen die van het afgelopen ver slagjaar als gevolg van de verminderde koopkracht zeker niet zullen overtreffen. Aan de leden werd de gebruikelijke vier percent overschotsuitkering toegekend. Alle bewoners van Haarlem-oost zullen of zijn reeds uitgenodigd om de nieuwe bakkerij te bezichtigen. Gewerkt zal wor den aan de vorming van co-op clubs, ge spreksgroepen die de coöperatieve bewe ging zullen bespreken. Met de opleiding van gespreksleiders is reeds begonnen. Ds. E. Pot, predikant bij de hervormde gemeente te Haarlem, heeft met ingang van 1 april 1958 emeritaat aangevraagd. Dat zal geschieden om gezondheidsrede nen. Weliswaar heeft ds. Pot na een ziekte zijn werk weer kunnen opnemen, maar toch acht hij de tijd gekomen zijn arbeid neer te leggen na een ambtsperiode van tweeëndertig jaar. Tot 1 april hoopt hij zijn werkzaamheden te kunnen vervullen. Sinds mei 1947 is ds. Pot predikant te Haarlem; hij is in 1901 geboren en werd in 1925 kandidaat. Op 21 maart 1925 ver bond hij zich aan de gemeente Opende en daar bleef hij tot 1929, in welk jaar hij zijn ambt voortzette in Heino. Op 14 janu ari 1940 deed ds. Pot zijn intrede in Olden- zaal en op 4 mei 1947 te Haarlem. Hij volgde toen ds. H. E. Beker op. Bij de Nutsspaarbank te Haarlem werd in november ingelegd een bedrag van f 2.109.880 en terugbetaald f 3.163.040 zodat f 1.053.160 meer werd terugbetaald dan in gelegd. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen dat, voor zover kan worden nagegaan, de spaarders voor een bedrag van ongeveer een miljoen gulden hebben ingeschreven op de Nationale Wo ningbouwlening. Tot ultimo november werd gedurende dit jaar bij de Nutsspaar bank in totaal f 135.382 meer ingelegd dan terugbetaald. In de maand november wer den 612 nieuwe spaarders ingeschreven, waardoor het totaal aantal spaarders steeg tot 84.743 met een totaal spaartegoed van f 46.697.000. In de maand november van dit jaar heeft de Haarlemse politie proces-verbaal opgemaakt tegen 31 bestuurders van mo torrijtuigen en tegen 17 bromfietsberijders. In deze maand kwamen 195 verkeersonge lukken in Haarlem voor waarvan geen en kele met dodelijk eafloop. Zeventien men sen werden ernstig gewond en zevenen twintig licht. In november 1956 maakte de politie proces-verbaal op van 222 verkeersonge lukken, waarvan vijf met dodelijke afloop. Negentien personen werden ernstig gewond en drieëndertig licht. Uiteraard verbindt de Haarlemse ver keerspolitie aan deze daling van het aan tal ongelukken de conclusie dat de invoe ring van de maximumsnelheid een bij zonder gunstige invloed heeft op de ge dragingen van de weggebruikers. In 1957 is voor november nog geen maand voorgekomen zonder dodelijke on gelukken. In 1956 hadden in april, mei, september en oktober geen dodelijke on gevallen plaats. ADVERTENTIE Gelukkige Gezichten dank zij uw St. N i c o I a a s - aankopen In de ANEGANGI Laat ook Uw hart mee kloppen en bereidt nóg meer minder bedeelden op 5 december een verrassing. Let daarom op de thermometers In de Anegang en vraagt u met ons af: Een 21-jarige bediende van een bezine- station in Waardenburg heeft maandag middag een levensgevaarlijke rit gemaakt op de treeplank van een kleine personen auto, waarvan de chauffeur bij hem ben zine had getankt, maar zonder te betalen weer wilde wegrijden. De bediende be dacht zich geen ogenblik en sprong op de treeplank. De auto reed met grote snel heid weg en kwam even later op de druk ke verkeersweg Utrecht-'s Hertogenbosch in botsing met een andere auto. Beide wagens werden zwaar beschadigd, maar de bediende hing nog aan het wrak en bleek ongedeerd te zijn evenals de be stuurder, V. uit Vught en een naast hem zittende dame. Toen de politie kwam bleek dat V. de auto vrijdag bij een garage in Vught had gehuurd, maar niet terugge bracht. Er was sindsdien 1200 km mee ge reden. V. en zijn passagiere zijn ingeslo ten. o

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7