Normalisatie of verbreking der relaties met Nederland amda en de wijze Meester Dam«s Geen officiële steun voor naastingvan kantoren Indonesië wijst Nederlanders uit Koudere lucht op komst Mr .Subandrio in Parijs: „Breuk met Nederland voor ons niet pijnloos, maar alternatief is erger" Rood op KPM werd rood-wit Djuanda waarschuwt tegen schadelijke acties Wereldnieuws ocli ió l\et zo 2 Critiek op onthouding van V.S. inzake Nieuw-Guinea New York Times voert een pleidooi voor Nederland Meeste Hongaren verlaten de Dominicaanse republiek Uitloting Ned.-Indische Conversielening 1937 11 EBU-overschot in november Russische atoomijsbreker Lenin te water gelaten Morgenochtend vroeg is Spoetnik II te zien Tunesië dringt aan op snel overleg inzake Ifni handen GAL APPELTJE DONDERDAG 5 DECEMBER 1957 „Ik begrijp niet waarom Nederland aan Nieuw Guinea vasthoudt", zo ver zuchtte de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr. Subandrio, woensdagavond in een vraaggesprek met het A.N.P. in Parijs. Hij had daar, op doorreis naar Djakarta, een onderhoud gehad met de heer Maramis, de Indo nesische vertegenwoordiger in Nederland, waarbij het al of niet bestendigen van de huidige relaties met Nederland was besproken. „Nieuw Guinea heeft toch voor Nederland geen enkele militaire, economische of politieke waarde? Waarom zet het daarvoor zijn vriendschap met Indonesië op het spel? Bij de overdracht van de soevereiniteit in 1949 wilde de Nederlandse regering het Nederlandse volk niet te veel deprimeren door het gevoel te geven, dat het gehele imperium verloren ging. Thans geldt dit argument niet meer. Ik geloof niet dat het Neder landse volk emotioneel gebonden is aan Irian. Er zijn bepaalde groepen in Nederland, die aandringen op een regeling van het geschil, maar wij hebben nooit het gevoel gehad, dat deze progressieve groepen erg decisief zijn en zij hebben bepaald geen invloed kunnen uitoefenen op de politiek van de Neder landse regering in deze kwestie." Over de verhoudingen met Nederland zeide Subandrio: „Ze zijn vis noch vlees. Diplomatiek zijn zy abnormaal, hoewel ze op ander terrein normaal zijn doorgegaan. Wy zyn van mening, dat wy dit niet kun nen voortzetten, omdat wij door deze ver houdingen met Nederland in een mentale isolatie raken ten aanzien van de betrek kingen met de Westerse wereld als geheel. Door de aard van onze verhoudingen met Nederland zyn de andere buitenlandse relaties van Indonesië geremd. Ook op de binnenlandse verhoudingen hebben zy in vloed. Wy moeten uit deze impasse komen. Het beste kan dit gebeuren door de be trekkingen te normaliseren. Indien dit niet mogelijk is, zal Indonesië met een schone lei moeten beginnen." Minister Subandrio lichtte de tweede mogelijkheid nader toe met te verklaren, dat de Nederlands-Indonesische verhoudin gen zouden kunnen worden gereduceerd tot de waarde als betrekkingen tussen Indonesië en IJsland. „Dat behoeft echter geen vijandschap te betekenen", voegde hij hieraan toe. „De basis voor een normalisatie van de Nederlands-Indonesische betrekkingen is een oplossing van de kwestie Nieuw-Gui- nea", zei minister Subandrio verder. „Het hangt er van af, of Nederland het de moei te waard acht de verhoudingen te norma liseren en of het daartoe de moeite wil nemen". Op de vraag of het gesprek tussen Neder land en Indonesië mogelijk zal zijn zonder dat de soevereiniteit van Nieuw-Guinea ter sprake zal kunnen worden gebracht, zei mr. Subandrio: „Het is onder deze voor waarden moeilijk voor ons over andere vraagstukken te spreken. Een gesprek op een dergelijke basis zou voor ons onaan vaardbaar zijn". Op nadere vragen over de mogelijkheid, dat Indonesië de betrekkingen met Neder land zal verbreken, zei de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken:: „Alles is in overweging genomen en voorbereid. Ik geloof echter dat het teveel gevraagd is om thans een positief antwoord te verlan gen in deze kwestie. Zij zal met de regering in Djakarta moeten worden besproken. In hoeverre de voorbereidingen zullen worden uitgevoerd, hangt ook af van de reactie in Nederland op de jongste ontwikkelingen." Nederland wenst onze vriendschap niet Terugkomend op de mogelijkheid van een gesprek met Nederland, zei minister Su bandrio: „Wij hebben de indruk, dat Nederland denkt zich te kunnen veroor loven in „disagreement" met Indonesië verder te kunnen gaan, zonder dat dit te Mr. Subandrio veel nadeel oplevert. Wij hebben het ge voel, dat Nederland het niet op prijs stelt in goede vriendschap met Indonesië te leven. Wanneer dit wèl het geval is, dan zal dit thans moeten blijken. Als Neder land bereid is Indonesië de vriendschaps hand toe te steken, zoals mr. Luns heeft medegedeeld, dan zal dit nader moeten worden geconcretiseerd. Dan zie ik er ook geen bezwaar in om daarop te reageren." Gevraagd naar de schadelijke invloeden, die ook voor Indonesië uit een verbreking der betrekkingen zal ontstaan, zeide mr. Subandrio: „Verbreking van de betrekkin gen is nooit nadelig voor slechts één partij. Een dergelijke stap zal ook voor ons niet pijnloos zijn. Indien het zover zal komen, zal het alternatief echter erger zijn en daar zijn we ons van bewust." De minister zeide niet te geloven, dat de Indonesische regering enige belemmering in de weg zou leggen, indien de Neder landse regering zou besluiten alle Neder landers uit Indonesië te evacueren. De Amerikaanse onthouding in de UNO over het voorstel tot nieuwe onderhande lingen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea, heeft critiek uitgelokt in de Verenigde Staten. Arthur Krock schrijft in de New York Times, dat deze critiek drieledig is. Ten eerste wordt de onthou ding over een aangelegenheid van deze aard een grote mogendheid onwaardig ge noemd. Ten tweede wordt gezegd dat de Verenigde Staten met Nederland had moe ten tegenstemmen, gezien de vele banden tussen het Amerikaanse en het Nederlandse volk, de Nederlandse trouw aan het ge schokte Noordatlantische bondgenootschaD en de ongegrondheid van de Indonesische aanspraak op West-Nieuw-Guinea. Ten derde wordt betoogd dat tegenstemmen een bijzondere verplichting van de Verenig de Staten was, omdat de kwestie een rechtstreeks uitvloeisel is van de druk die de Verenigde Staten op de Nederlanders hebben uitgeoefend om onafhankelijkheid aan de Indonesische republiek te verlenen. Deze Amerikaanse diplomatieke druk was was volgens Krock „gegrond op het beken de argument, dat steun aan zelfbeschik king onder de onderdanen van de Europese koloniale mogendheden niet alleen moreel gerechtvaardigd is omdat zij in de com munistische invloedssfeer worden gedron gen. als men hen dat recht ontzegt. On danks deze politiek heeft de communisti sche invloed zich uitgebreid, zegt Krock, die er verder op wijst, dat de NAVO in Pa rijs voor een nieuw twistpunt zou hebben gestaan, als de resolutie over Nieuw-Gui nea in de UNO-Assemblée niet was afge wezen door het ontbreken van een twee derden meerderheid. KAPFENBERG (UP) Woensdag zijn 287 van de 500 Hongaarse vluchtelingen die aan het begin van het jaar naar de Dominicaanse republiek vertrokken, in het Oostenrijkse vluchtelingenkamp Kap- fenberg teruggekeerd. Zij vergeleken hun verblijf in hét land van generaal Trujillo met het leven in een concentratiekamp. Velen willen naar Hongarije terug, ande ren zullen het nog eens in Australië pro beren. Sommige vluchtelingen zeiden: „Beter te leven in een Hongaarse gevan genis dan te sterven in Midden-Amerika." Alle teruggekeerde vluchtelingen waren het er over eens dat het leven in de Domi nicaanse republiek verschrikkelijk is. Toen enkelen van ons tegen deze omstandighe den wilden protesteren werden zij gear resteerd en geslagen, zo vertelden zij. Volgens een Oostenrijkse woordvoerder konden de Hongaren het klimaat niet ver dragen en „waren zij teleurgesteld door de behandeling en de levensomstandighe den". De vluchtelingen werden een jaar gele den naar de Dominicaanse republiek uit genodigd door de thans overleden gene raal Sandor Kovacs, een grootgrondbezit ter. Er wachten nog 5 Hongaren in de Dominicaanse republiek op overtocht naar Oostenrijk. 99 DJAKARTA (ANP) De Indonesische minister-president Djuanda Kartawidjaja heeft woensdag zyn stem doen horen tegen handelingen, „welke inbreuk zouden kun nen maken op de vryheid van mensen, hun veiligheid in gevaar zouden kunnen brengen of schade zouden kunnen veroor zaken aan hun eigendommen". Premier Djuanda, die tevens minister van Defensie is, heeft aan alle militaire gezag hebbers in geheel Indonesië instructies verstrekt, dat by het voeren van de cam pagne voor de bevryding van West-Irian al dergelijke handelingen moeten worden vermeden. Hij instrueerde de militaire gezagheb bers om erop toe te zien, dat de bestaande voorschriften ten aanzien van het voeren van de campagne voor de bevrijding van West-Irian worden nageleefd. Hij uitte de waarschuwing dat „drastische maatrege len" zullen worden genomen tegen over tredingen van deze voorschriften. Premier Djuanda gaf deze instructiés uit in zijn kwaliteit van centraal militair gezaghebber. In maart van dit jaar werd in geheel Indonesië de staat van oorlog en beleg afgekondigd. Premier Djuanda zei: „Elke actie, die gericht is op het verster ken van de campagne voor de bevrijding van West-Irian, moet worden gecoördi neerd door het comité van actie voor de bevrijding van West-Irian, welker acties eerst de goedkeuring van de militaire ge zaghebber moeten hebben". De rode stakersvlag, die vanaf dinsdag van het hoofdkantoor van de K.P.M. in Djakarta had gewapperd, is woensdagmor gen om half elf plaatselijke tijd neerge haald. In plaats daarvan werd de rood witte vlag, de nationale kleuren van de Indonesische republiek, gehesen. De woord voerder van de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging verwees alle vragen over de status van het gebouw naar de militaire commandant van Djakarta. Het militaire commando van Djakarta had woensdag reeds de wens te kennen gegeven, dat de situatie, zoals die was vóór dat het hoofdkantoor van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij dinsdag door het Indonesische personeel werd overgenomen, zou worden hersteld. Alleen posten Een woordvoerder voor de Nederlandse banken in Djakarta heeft dinsdagavond verklaard, dat de banken niet door Indo nesische arbeiders „in beslag zijn geno men". De heer H. D. Hoving, directeur van de Escomptobank, deelde de correspondent van het ANP mede: „Wij zijn nog baas in eigen huis". De heer Hoving zei: „wat van daag op de banken gebeurde was, dat leden van vakbonden de directeuren be zochten en daarbij vroegen de leiding over te dragen, hetgeen geweigerd werd. Leden van vakbonden werden daarna voor de bankgebouwen geposteerd. Zo ging het ook bij de andere bedrijven in Djakarta. Van de zyde van de P.T.T. werd ver nomen, dat de Indonesische P.T.T.-dienst heeft bericht, dat vandaag 5 december de radio-telefoondienst met Nederland wordt hervat. De Nederlandse gasten in het Preanger- hotel (Nederlands eigendom) te Bandung hebben dinsdag hun borden gewassen en hun eigen maaltijd gekookt, daar de be dienden hen „boycotten".- De-boycot tegen betja, hetgeen volgens de Nederlanders op initiatief van het plaat- verboden is. (Vervolg van pag. 1) CANBERRA (AFP) De Australische minister van Buitenlandse Zaken, Richard Casey, heeft woensdag een beroep gedaan op de Indonesische regering om de tegen de Nederlandse belangen in Indonesië ge nomen maatregelen nog eens in beschou wing te nemen. Deze maatregelen maken een zeer ongelukkige indruk ln de andere landen", aldus minister Casey in zyn openingsrede voor het Australische parle ment by een debat over buitenlandse zaken. De minister verklaarde, „dat elke bedrei ging van de vrede door het geschil over Westelijk Nieuw-Guinea alleen maar ver oorzaakt kan worden door het optreden van Indonesië, „en ik kan in de realiteit daarvan maar nauwelijks geloven". Australië is bereid om met Indonesië samen te werken bij het treffen van maat regelen voor wederzijdse welvaart en wederzijdse veiligheid. De minister ont kende, dat de recente gemeenschappelijke Australisch-Nederlandse verklaring ook maar enige militaire bedoeling of geheime clausule zou bevatten. Deze verklaring behelsde geen beslissing, dat Nieuw- Guinea noodzakelijkerwijs te eniger tijd in de toekomst een politieke eenheid zal worden. Dit is een kwestie voor de toe komst en voor de inwoners zelf. De Ne derlandse en Australische regeringen zul len echter elk voor zich niet een zodanig bewind voeren, dat later de mogelijkheid van zulk een keuze zou zijn uitgesloten. Ervan uitgaande dat de 21ste uitloting van schuldbewijzen van de door Nederland gegarandeerde 3 °/o „Nederlands-Indi sche Conversielening 1937", niet door In donesië wordt verzorgd, deelt het ministe rie van Financiën mede, dat van zijnent wege op 18 december 1957 te 's-Graven- hage een garantie-uitloting zal worden ge houden tegen een nominaal bedrag van f 5.000.000.—. selijke „bevrijdingscomité voor West-Irian" begon dinsdag. Misverstand op Sumatra Volgens berichten uit Medan op Noord- Sumatra had de opdracht van het centrale „Comité voor West-Irian" om op 2 decem ber een algemene staking tegen de Neder landse ondernemingen te houden, grote verwarring in het gebied veroorzaakt. De opdracht werd uitgebreider opgevat. Het was een totale staking, die ook werd toe gepast op nationale ondernemingen en openbare nutsbedrijven. Het werk in Belawan, de haven van Me dan, werd lamgelegd wegens een „misver stand". Er kwamen geen incidenten voor. (UP) Uit Bandung wordt vernomen, dat daar geluidswagens in de straten rond rijden, die aankondigen dat de boycot, die daar tegen de Nederlanders geproclameerd is, voor onbepaalde tijd zal voortduren. Voorts is volgens dit bericht een Nederlan der meegenomen naar het politiebureau, omdat,-hij ppogde een rit te krijgep ia. een. de boycot-orders In het hogedrukgebied, dat zich nog steeds boven West-Europa bevindt, komt op uitgebreide schaal mist voor. Reeds gis teren bevonden Engeland, België, Noord- Frankrijk en Zuicjwest-Duitsland zich de gehele dag in een dichte mist. In de af gelopen nacht is ook in ons land mist ont staan. Terwijl in Frankrijk en Engeland in de mist over het algemeen vorst voor komt in Frankrijk plaatselijk zelfs 6 graden zijn de temperaturen in ons land boven nul, omdat vochtige lucht van zee is binnengestroomd. Een oud front, dat van de Noordzee kwam, veroorzaakte bovendien plaatselijk motregen. Voor de komende 36 uur wordt verwacht dat het hogedrukgebied zich naar Midden-Europa zal verplaatsen on der invloed van een oceaanfront dat, voor afgegaan door luchtdrukdalingen, de Brit se eilanden nadert. Tengevolge van deze ontwikkeling zal de wind in ons land uit zuidelijke richting gaan waaien en de kou dere lucht uit Frankrijk aanvoeren. Daar door kunnen de temperaturen met name in 't zuiden van het land 'tot om het vries- Vrydag 6 december Zon op 8.34 uur, onder 16.32 uur. Maan op 16.18 uur, onder 7.26 uur. Maanstanden 7 dec. 07.16 uur volle maan. 14 dec. 06.45 uur 21 dec. 07.12 uur 29 dec. 05.52 uur punt dalen. Vooral aanvankelijk kan daar bij nog mist voorkomen. WEERRAPPORTEN Temperaturen: buiten en binnenland, heden morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. w .5 "O- laatste kwartier nieuwe maan eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrydag 6 december Hoog water: 2.56 en 15.10 uur. Laag water: 10.55 en 23.10 uur. Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven nnw ono nw zwaar bew. wnw sneeuw onbewolkt onbewolkt mist motregen mist mist mist mist mist e, 2 1 4 3 5 windst. -1 windst. -2 w 5 zw 2 nno -3 windst. -4 ozo -4 geheel bew. windst. 1 zwaar bew. nnw 7 geheel bew. wnw 6 geheel bew. zzw 1 geheel bew. zzw 1 geheel bew. nno 3 geheel bew. o 4 geheel bew. windst. -0 regen nw geheel bew. windst. zwaar bew. o onbewolkt no onbewolkt nnw geheel bew. n motregen windst. motregen zw mist windst. motregen wzw mist zzw geheel bew. zw Vlv. Z.-Limb. geheel bew. zzw 3 c w - u C o e v r G.5 0 0,1 0 0 0 0,1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0,2 0 0 0 3 0,6 0 0 0 0 1 0,1 0,1 0,6 0,6 0 0,1 5. „Kijk eens", sprak Panda trots tot de magiër, „er staat nu flink wat publiek voor uw tent. U kunt nu beginnen met ze te eh wijs te maken". „Mooi werk, kleine westerling", prees de wijze, die bedrijvig kwam aandragen met een blad vol flesjes. „Ziehier een bijzonder elixer. Het verhel dert het denken en verlengt de levensduur. Verdeel nu de flesjes onder het publiek en vergeet er vooral niet bij te vertellen, dat zij niets kosten. De wijze geeft van de bron, zonder iets weerom te vragen". Pan da nam. de flesjes aan en schraapte zijn keel. „Dit mengsel hier", riep hij, „geven wij aan iedereen, dieehwijs wil wor den. Het verlengt de levensduur enne het verheldert het denken enne het is reuze voordelig. Het kost niets! Geen cent!" De omstanders wierpen een ver baasde blik op het flesje, dat Panda hen voorhield. „Levenselixertoe maar!", hoonde er een. „Boerenbedrog, kwakzalve rij daar moeten ze bij ons niet mee aankomen„En als het niets kost, zal er wel wat achter zitten", vulde een ander aan. Het zag er naar uit, dat het toch moeilijk zou worden om westerlingen oos terse wijsheid te laten slikken. (Reuter) Het Indonesische kabinet heeft vandaag een verklaring uitgegeven over de toekomst van de KPM. De eerste on-officiële vertaling Iykt er op te wyzen, dat de regering voornemens is de controle op de leiding van het bedrijf over te ne men, doch vollediger gegevens worden nog afgewacht. Ook andere Nederlandse bedryven, die door het personeel werden overgenomen, zyn daarbij betrokken, hoewel zy in de verklaring niet worden genoemd. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat het betalingsverkeer met de aan de Euro pese Betalings Unie deelnemende landen voor Nederland in de maand november 1957 een overschot van f 238.066.200. (62.649.000.dollar) heeft opgeleverd. Van dit bedrag zal Nederland bij de ver rekening op 13 dezer f 178.546.800. (46.986.000.dollar) in goud of dollars ont vangen, terwijl voor een bedrag ad f 59.519.400— (15.663.000 dollar) door Ne derland krediet wordt verleend aan de E.B.U. Op het door Nederland aan de E.B.U. verleende krediet zal in mindering worden gebracht een bedrag van f 6.251.000.— (1.645.000.— dollar), dat op dezelfde datum uit hoofde van de met Denemarken, Engeland, Frankrijk, Noor wegen en IJsland gesloten consolidatie- overeenkomsten in goud of dollars wordt ontvangen. Na de uitvoering van bovengenoemde verrekeningen zal de vordering van Ne derland op de E.B.U. f 312.922.400.— (82.348.000.dollar) bedragen. MOSKOU (AFP) De Russische atoom ijsbreker „Lenin" is vandaag te Leningrad te water gelaten, aldus meldt het Sovjet persbureau Tass. De Lenin is de eerste door atoomkracht voortgedreven ijsbreker ter wereld. Het schip meet 16.000 ton en heeft drie schroe ven. welke door een door atoomenergie ge voede machine van 44.000 pk zullen wor den aangedreven. De snelheid bedraagt achttien knopen. Naar de sterrenwacht te Utrecht mede deelt zal morgen, 6 december, de tweede kunstmaan om 6.18 uur 's-morgens in het noord-oosten boven ons land te zien zijn, gaande van noord naar oost. TUNIS (Reuter) De Tunesische rege ring heeft Spanje te kennen gegeven dat zy verlangt naar een snelle oplossing van de kwestie-Ifni door onderhandelingen. MADRID (Reuter) Spaanse strijd krachten hebben het zuidelijke gedeelte van Ifni heroverd en elf guerillastrijders gedood, aldus meldt het Spaanse ministe rie van bet leger.Volgens het Marokkaan se blad .„Al Alero." is het onofficiële .Mar, rokkaanse bevrijdingsleger echter m-If-ni doorgedrongen, na een gevecht van drie uur met Spaanse strijdkrachten. Volgens het blad is het zeer de vraag of de Spaan se garnizoenen in het zuiden van de Spaanse enclave het nog lang tegen de op rukkende Marokkaanse troepen kunnen uithouden. De Marokkanen zouden vier Spanjaarden gevangen hebben genomen en wapens hebban buitgemaakt. In Madrid is men van mening dat Ifni, hoewel het slechts een weinig commer ciële en strategische betekenis heeft, uit prestige-overwegingen niet aan guerilla strijders kan worden overgedragen. Spanje zou Ifni wel aan Marokko kunnen afstaan, zo meent men in Madrid. Het heeft reeds aangeboden de kwestie voor het Interna tionale Gerechtshof in Den Haag te brengen. Waarnemers in Madrid zijn de opvatting toegedaan dat de aanval op Ifni ten doel heeft: het gezag te ondermijnen van ko ning Mohammed V (de aanval werd on dernomen toen de koning in de Verenigde Staten aangekomen was); een einde te ma ken aan de vriendschap tussen Spanje en Marokko en het succes van de verrassen de aanval toe te schrijven aan plaatselijke stammen. Deze waarnemers menen aan wijzingen te hebben dat een gedeelte van de nationalistische Marokkaanse strijd krachten samenwerkt met het internatio nale communisme. Vulgair. De jonge conservatieve Peer, Earl Ferrers, voormalig garde-officier' heeft zich in het Britse Hogerhuis uit gesproken tegen een voorstel van de re gering om aan vrouwen zittings- en stemrecht in het Hogerhuis te geven Ferrers zei dat, wanneer dit „soort emancipatie doorgaat, er misschien ook vrouwelijke rechters en zelfs vrou welijke ambassadeurs zouden kernen in navolging van het nogal vulgaire vooi'beeld van de Amerikanen", „wh mogen de vrouwen en bewonderende" aldus Ferrers, „maar wij willen ze niet op deze plaats". Afgeschaft. De Britse minister van bin nenlandse zaken, Butler, heeft in een schriftelijk antwoord op een vraag uit het parlement gezegd, dat met ingang van 1 januari niemand uit een land, dat lid is van de Raad van Europa of de Organisatie van Europese Economische Samenwerking, meer een visum voor Groot-Brittannië nodig zal hebben. De ze maatregel geldt evenwel niet voor degenen die werk komen zoeken of zich blijvend willen vestigen. Afgelopen. De staking van havenarbeiders in Colombo, die een week geduurd heeft, is geëindigd. De werkgevers hebben een geëiste duurtetoeslag toe gekend. Woensdagochtend zijn bij inci denten in de haven bommen gegooid. Niets bijzonders. Gunnar Randers, direc teur van het Noorse instituut voor kern energie, heeft naar aanleiding van het bericht, dat Russische geleerden ura nium uit zeewater kunnen winnen, ver klaard, dat dit niets bijzonders is. In een vraaggesprek met het blad „Aften- posten" zei Randers, dat het kernpro bleem is, of deze methode zo econo misch kan worden gemaakt dat zij kan concurreren met andere manieren van uraniumwinning. Uitvaart. Prins George van Griekenland, die op 88-jarige leeftijd in Parijs over leed, is gisteren in Athene ter aarde besteld. De koningshuizen van Noor wegen, Denemarken en Groot-Brittan nië waren bij de plechtigheid vertegen woordigd. Prins George was een oom van koning Paul van Griekenland, van de hertog van Edinburgh en van de hertogin van Kent. De uitvaartdienst werd geleid door aartsbisschop Theo- klitos. Griep. Zuster Pasqualina Lehner, de huis houdster van Paus Pius XII, heeft Aziatische griep, aldus is te Rome ver nomen. "Verkeerd. Brazilië zal niet vragen om toelating tot de Noordatlantische Ver dragsorganisatie, maar is bereid lid te worden van deze organisatie als het een verzoek hiertoe ontvangt, zo heeft de Braziliaanse minister van Buiten landse Zaken, Macedo Soares, meege deeld. Door een verkeerde uitleg van zijn woorden is het gerucht ontstaan dat Brazilië zou zijn uitgenodigd toe te treden tot de NAVO. Opleiding. De regering van India heeft luchtvaartinstructeurs naar Syrië ge zonden voor de opleiding van Syrisch militair personeel. Brand. Een moeder en haar zeven kinde- ren hebben woensdag de dood gevon den in een brand, die hum-boerderij te Morianna in de Amërikaanse staat Ar kansas verwoestte. De vader was en.ge uren tevoren op jacht gegaan. Actief. De verzetsorganisatie EOKA heeft op Cyprus strooibiljetten verspreid waarin zij oproept tot een staking van 24 uur als de kwestie-Cyprus (vermoe delijk de volgende week) voor de UNO komt. Tandbederf. Slechts 14.000 Zweden blijken een volledig intact gebit te hebben, al dus een rapport over de volksgezond heid. Dit betekent dat 6.986.000 Zweden min of meer aan tandbederf wegens caries lijden. Naar schatting verorbe ren de Zweden jaarlijks honderd mil jard kronen aan snoepgoed en beste den zij een kwart van deze som aan tandheelkundige hulp. Onderdrukt. In de gevangenis van Dart moor in het Engelse graafschap Devon is een opstand onderdrukt. Een veer tigtal gevangenen wierp ijzeren stan gen naar de bewakers en viel mede gevangenen aan, die weigerden zich bij een hongerstaking aan te sluiten. ADVERTENTIE UAkICA t ruw of schraol HAMEA-GELElf^^] r~ PROF. BEYERINCK heeft de groeiwijze van het glanzend roodgroene, knikker- vormige galappeltje onderzocht, dat zich in de zomer aan de onderzijde van zeer veel eikenbladeren vormt. Dit galappeltje ontstaat, doordat in het voorjaar een be vruchte vrouwelijke galwesp (Diplolepis folii Taschenbergi) met de legboor door de opperhuid van het jonge eikenblad een ei in een nerf schuift. Uit dit e&ontstaat een larf je; maar intussen vinden in het eikenblad ook allerlei veranderingen plaats. Het ge deelte van het vaatbundel. weefsel dat om het ei heen- ligt, vormt onder invloed van de parasiet een embryonaal weefsel, dat harmonisch uit groeit tot een plantengal dat geheel is ingesteld op het leven van de parasiet. In het centrum van de gal be vindt zich een holte, de larvenkamer, waar omheen enkele lagen zacht eiwit- en vet rijk weefsel liggen die de larve tot voedsel dienen. Dan volgt een rondom afsluitende laag steencellen, waarvan de naar het cen trum gekeerde wand verdikt is en aan het bescheiden bouwsel de nodige stevigheid verleent. Tegen het najaar is de voedsel voorraad opgegeten en de larve is dan juist aan het popstadium toe. In november komen uit deze gallen dan de wespjes te voorschijn. Hiermee is in het kort een heel proces geschilderd, waartegen we slechts één be denking willen aanvoeren: hoe komen die xvespen, of de andere parasieten die gal- vorming veroorzaken uit hun gerieflijke gevangenisIndien zij er immers niet in slagen tijdig uit hun enge ruimte te ver dwijnen, heeft het hele proces zich voor niets afgespeeld! Dit nu is het merkwaar dige in de hele samenwerking tussen plant en parasiet, n.l. dat de plant zelf voorzie ningen treft, waardoor het insect zijn wieg op het juiste moment kan verlaten. In sommige gevallen sluiten de cellen van het omhulsel slechts zeer los tandvormig in elkaar, zodat de bewoner van de gal op die plaatsen zich een weg naar buiten kan banen. In andere gevallen ontwikkelen zich in de gallen echte stoppen of deksels, die op de juiste tijd naar buiten open springen of afvallen, zodat de parasiet wordt vrijgelaten zonder daar zelf moeite voor te doen. De planten schijnen er dus rekenig mee te houden, dat de parasieten, door wie zij worden aan getast, inderdaad de betekenis van hun bestaan vervullen. De planten stellen geen me chanismen in het werk om de parasieten te doden, maar verlenen in tegendeel alle mogelijke ser vice om de dieren voorspoedig te laten opgroeien, zodat zij zich als volwassen die ren weer kunnen voortplanten teneinde de planten opnieuw aan te tasten Het gedrag van de plant moet waar schijnlijk gezien worden als „eieren kiezen voor zijn geld". Onderzoekingen hebben het waarschijnlijk gemaakt, dat galvor- ming voor de plant de geringste kivaal ts> omdat de parasiet wordt ingekapseld en de aanvallen op de plantenweefséls tot plaatselijke woekeringen beperkt blijven- Waarmee echter nog niet is opgehelderd, hoe het mogelijk is dat de vormgevende prikkels, die door de parasiet worden op gewekt, tot eigenaardigheden in de bouw van de gallen leiden, die klaarblijkelijk alleen voor die bepaalde parasiet nuttig en doeltreffend zijn. Nóg merkwaardiger en onverklaarbaar der is het verlenen van „hulp aan de vijand" in de natuur. Daarover een volgende keer. H. Pétillon (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 2