Horen en zien EEN WOELIGE TIJD L Actie in Haarlem tegen bruine rat r Agenda voor Haarlem Ruim 51 mille voor onderhoud van openbare scholen Het prinsje, dat niet lachen kon Kort en bondig DONDERDAG 5 DECEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Te lang gerommel Korte vergadering van Haarlems raad U itstel Grappen en grollen De radio geeft vrijdag „De lange weg Promotie mr. D. Hanekuik Heemsteedse tekenaar Dick Stolwijk naar de West Uitspraken rechtbank Lyceïsten speelden een amusante thriller Examens ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG „Gerommel in Kilkevin" een spel van Paul Vincent Carroll vormde woensdag avond het hoofdbestanddeel van het A.V.R.O.-programma. Niet zo heel lang gang van zaken bij de subsidieverlening Een weinig belangrijke punten omvat tende agenda werd woensdagmiddag door de Haarlemse raad" in nog geen vijf kwar tier afgehandeld. Naar aanleiding van een opmerking van de heer Schippers (K.V.P.) over de kredietaanvragen van 51.352 voor voorzieningen voor een aantal open bare scholen in Haarlem gaf wethouder Geluk een uitvoerig overzicht van de geleden is het door het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap ten doop gehouden. Erg enthousiast waren de reacties niet. De op voering van dit stuk oorspronkelijke titel „The Wayward Saint" was dus voor de televisie een lichtelijk gewaagde onder neming. Pakte het nu beter uit? Voor zover regisseur Walter van der Kamp er pak kende effecten mee kon bereiken wel. Hij zette de duivelse heer baron Baltus en zijn trawanten in een goede omlijsting met licht- en schaduwpartijen, die hun demo nische afkomst verzekerden. Daartegen over speelde dan pastoor McCooey de rol van een in goedgelovigheid en ijdelheid verstrikt rakend beminnelijk man, die bijna nog de hemel verspeelt. Maar hoezeer regisseur Van der Kamp de duivels ook opvijzelde en hoe ook Henk van Buuren de pastoor aan Felix Timmer mans trachtte te ontrukken, het werd alle maal oninteressant op den duur. Dat lag dan aan de auteur, die maar niet aan zijn eind kon komen, maar toch ook wel aan de regie, die niet durfde couperen. Flink gekortwiekt zou dit vogeltje het ver ge bracht hebben. Nu bleef het vaak fladde ren en wist niet welke kant het uit moest. Trouwens: de belichting was gisteravond ook niet ideaal. Het leek wel of de mise en scène er niet op berekend was. Chris Baay speelde de bisschop met nog te wei nig zelfingenomenheid. Zijn kostuum leek een aanslag op de mode, die de bisschop pen der rooms-katholieke kerk is voorge schreven. Hij behoefde niet in vol ornaat te verschijnen zoals bij de toneelvoorstel ling, maar dit maatkostuum was te modern voor zo'n reactionair heer. Annie Leenders was een voortreffelijke huishoudster, in wie zich een wonderlijke metamorfose vol trok, Ijda Andrea een vurige Ierse schone, Tonny Foletta voor een soort Pierewiet geschapen. In uiterlijk een Mefisto ver scheen Frits Butselaar voor de camera's. Hij voegde daaraan het vereiste innerlijk toe. De trawanten van Jan Wegter en Sonja Brill waren in stijl, al liep het met de verlokkingen van de laatste nogal los. Ver na sluitingstijd eindigde de uitzen ding. Toch is het niet daarom dat de vraag gewettigd is of de televisie niet meer is gebaat met stukken, die korter van duur zijn. Men raakt er zo gauw op uitgekeken wanneer ze door welke oorzaken dan ook aan spanning inboeten. Hun zwak heid staat dan onbarmhartig te kijk. aan bijzondere scholen vergeleken met de bijdragen, die de gemeente voor het open baar onderwijs beschikbaar kan stellen. De heer Schippers had bezwaar ge maakt tegen het betrekkelijk groot aantal scholen, dat in één agendapunt werd samengevat, hetgeen volgens hem een beoordeling van de noodzakelijkheid van de voorgenomen voorzieningen bemoei lijkte. Wethouder Geluk betoogde, dat samen vatting van een aantal scholen in één agendapunt vroeger ook bij herhaling was geschied en zei verder, dat de moei lijkheid bij het openbare onderwijs gele gen was in de omstandigheid, dat bij fi nanciële tekorten dit onderwijs het eerst aan beperkingen gebonden is. De posi tie van het bijzonder onderwijs is wette lijk geregeld, waarbij iedere redelijke aanvrage van een schoolbestuur door de gemeente moet worden toegewezen: dit is voor de gemeente een wettelijke ver plichting. „Op deze wijze dreigt", aldus de wethouder, „een ongelijkheid te ont staan tussen de bijzondere en de openbare school." Ook achtte de heer Geluk de politiek van Gedeputeerde Staten, volgens welke posten worden goedgekeurd, op een be paald bedrag, onjuist. De spreker bepleit te de belangen van de openbare school, die een zelfde achterstand heeft als de bijzondere scholen. Aanvankelijk had men voor Haarlem een vijfjarenplan gemaakt voor de voor zieningen van het openbaar onderwijs. Hierbij werd de begroting van ieder jaar afzonderlijk met een vijfde van het totaal bedrag belast. Het laatste jaar had men besloten een lijst op te maken van alle voorzieningen, die nog getroffen moesten worden. Men was daarbij op een bedrag van 450.000 gekomen. Met het oog op de bestedings beperking is toen in overleg met de rijks inspecteur voor het onderwijs nagegaan welke posten men voorlopig zou kunnen afvoeren, waarna een bedrag van de, dat het gesproken woord en de aardige liedjes met de vereiste vaart werden ge serveerd. Later op de avond hoorden we de herha ling van het grappige maar ook wat ru moerige programma „Does the team think" van het Light Programme van de B.B.C. Onze belangstelling daarvoor werd De N.C.R.V. deelt ons mede, dat het door ë^nde gemaakt door de wetenschap dat onvoorziene omstandigheden niet mogelijk is reeds op maandag 16 december in haar televisieprogramma een optreden uit te zenden van hét beroemde Amerikaanse negerkwartet „The Golden Gate Quartet". we de commentator van het N.T.S.-jour- naal, de heer Coenraad van Hoewijk, daar in konden horen vragen of de uitwisseling van komieken tot betere internationale verhoudingen zou kunnen leiden. De be- In plaats hiervan komt het programma „Keerzijden", dat verzorgd zal worden door Tob de Bordes en Coosje Guilleron. Beeldschermer De voor de oudere jeugd bestemde uit zendingen „Rijp en groen" van de V.P.R.O. bereidde ons woensdagavond een verras sing met het cabaretprogramma „De kwis van Sinterklaas", waarvoor de tekst was geleverd door Wies van Mourik. Een in het algemeen fris en puntige tekst met tal van aardige parodistische en raillerende vondsten, zoals de dialoog tussen Sint Ni- colaas en de breedsprakige en vage, waar schijnlijk vrijzinnige dominee met zijn ..kruisbesssentaartactie" en andere specia liteiten van het hedendaagse kerkelijk erf. Met de dwaze puzzelportage werd eveneens op geestige wijze de draak gestoken. Het programma wekte in stijl en toon herinne ringen aan het voormalige Utrechtse Stu dentencabaret, Het was overigens merk- v;aardig de „grote kloon" uit Hoteh'adio, Joop Doderer, zijn pseudo-Limburgse tong val nu weer in de V.P.R.O.-studio te ho ren loslaten. Regisseuse Coos Mulder zorg- HILVERSUM I 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws en SOS-ber. 7.10 Gewoae muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Waterst. 9.40 Radio-philharm. orkest. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd op eigen wieken, hoorspel. 12.00 Mezzo-sopr. en piano. 12.30 Land- en tuinh.- meded. 12.33 Gram. 12.53 Idem, event, act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Gram. 14.05 School radio. 14.30 Gram. 14.45 Clavecimbel en viool. 15.05 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Gram. 16.00 Wenken voor de tuin. 16.15 Metropole ork. 16.45 Gram. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Muziekkorps. 18.20 Stemmen van Overzee. 18.35 Gevar. progr. voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, caus. 19.15 Regeringsuitz.: Rubriek Verklaring en toelichting: 1 De statistiek van de maand, door prof. dr. Ph. J. Idenburg, directeur-generaal van de statistiek; 2. Bedrijfsvergelijking in de mid denstand. 19.25 Regeringsuitz.: Emigratierubnekj Het emigratiepraavje van H. A. van Luyk. 19.35 Nieuwe gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 De jeugd op eigen wieken, hoorsp. 21.00 Lampa- rilla, opera. 22.30 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 Kunstoverzicht. 23.3524.00 Gram. HILVERSUM II 298 M. 7,00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 De Onlbiitclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Avonturen met kinderen, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Oude Duitse suite. 10.35 Voor de zieken. 11.05 Voor de kleuters. 11.20 Plantaardig en mineraal. AVRO: 12.00 Amus.muziek. 12.30 Land-en tuinb.- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Amus. muziek. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Caus. en voordr. 15.00 Gevar. progr. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Idem. 17.40 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Latijn se klanken. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Musette ork. en soliste. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, causerie. 19.45 Unesco in Nederland. 19.50 Ber. 20.00 Nieuws. 20.05 Levend uit de kracht Gods, caus. 20.20 Do meinen der Finse litteratuur, caus. 20.25 Boek- bespr. 20.35 Menselijke verhoudingen in de Euro pese Gemeenschap v. Kolen en Staal. 20.45 Koor zang. VARA: 21.00 Reportage St. Nicolaasfeest. 21.30 De lange, weg, klankb. 21.55 Strijkork. en sol. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VARA. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.11 Kamermuz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Kamerensemble. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.20 Ork.conc. 17.30 Pianorecital. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse lie deren. 18.20 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.45 Ork.conc. 20.00 Symf.orkest. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.11 Jazzmuz 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nieuws. de vraag heen, maar met een forum be staande uit vier doorgewinterde humoris ten „Prof" Jimmy Edwards, David Nixon. Jimmy Wheeler, David Tomlinson en de voorzitter Peter Haigh ligt een serieus antwoord natuurlijk niet in de lijn der redelijke verwachtingen. De heer Van Hoewijk heeft het aan de grollen smullen de zaalpubliek in elk geval laten horen hoe een Engels mopje in het Nederlands klinkt. Voor hem had mejuffrouw Pat Moss, een zusje van Stirling, de vraag ge steld of paardrijden gevaarlijker is dan een autorace. Het forum heeft in zijn antwoord de volle maat van zijn vermogen tot kolde ren gegeven. Vrijdagavond om vijf minuten voor half tien zendt, de V.A.R.A. het vijfde program ma uit in de serie „De Lange Weg", ditkeer gewijd aan het zeer urgente probleem van de kanker. Dit klankbeeld kwam in samen werking met een aantal vooraanstaande specialisten tot stand. Minister Suurhof spreekt een kort woord over het verband tussen roken en longkanker. Het doel van dit programma is begrip te wekken voor een ziekte, waarover nog veel misverstand bestaat. Golfbreker f 130.000 overbleef. De voorzieningen, die hiermee gemoeid waren konden echter niet meer in dit jaar tot stand gebracht worden, waarna besloten is voor dit jaar ruim 50 mille aan de raad te vragen. Na deze toelichting kon de raad zich met het voorstel verenigen. Een opmerking van de heer De Leeuw (Arb.) naar aanleiding van het voorstel om een adres van het Nederlands Ver bond van Middenstandsverenigingen be treffende de schadeloosstelling van huur ders of eigenaren-ondernemers van be drijfsruimten en bedrijfsterreinen, die tengevolge van saneringsmaatregelen hun bedrijfsruimte moeten ontruimen, voor kennisgeving aan te nemen, beant woordde de voorzitter met de mededeling dat de ambtelijke commissie, die dit vraagstuk bestudeert zeer binnenkort hier mee klaar zal zijn. Tevoren had de heer Schippers nog enige praktische technische opmerkingen ge maakt naar aanleiding van de gemeen terekeningen voor 1954 en 1955, waarna de raad zonder hoofdelijke stemmen met het voorlopig vaststellen, respectievelijk doen onderzoeken ervan akkoord kon gaan met aantekening van de stemmen tegen van de communistische leden, de heren Proper en Hennevelt (de heer Mol was niet aanwezig) op grond van het feit, dat de communisten niet in de commissies van onderzoek vertegenwoordigd zijn ge weest. Voorts benoemde de raad de heer A. P. N. Pielage (Arb.) tot lid van de commis sie tot het herzien en ontwerpen van ver ordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, van de commissie van bij stand in het beheer der gemeentebedrij ven (subcommissie energie- en waterbe drijf) en van de commissie van bijstand voor arbeids- en pensioenzaken en mr. G. de Leeuw (Arb.) tot lid van de commis sie voor economische aangelegenheden De andere benoemingen werden door de raad conform de door B. en W. opge stelde voordracht gedaan. Zo werd me vrouw W. Vogelaar-von Winning uit Bloe- mendaal benoemd tot lid van de plaat selijke commissie van toezicht op de scho len voor middelbaar onderwijs. De andere voorstellen werden alle zon der discussie aangenomen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is gepromoveerd mr. D. Hanekuik te Aer- denhout tot doctor in de rechtsgeleerdheid op een proefschrift getiteld: „Het récht op vrijheid van migratie", waarin een sa menvattende beschrijving wordt gegeven van de uiteenlopende regelen, die op het punt van emigratie en vooral immigratie in en tussen verschillende landen van kracht zijn, bezien in het licht van alge mene beginselen. Behandeld wordt de vrij heid van migratie in het licht van de rechten van de mens enerzijds en van de uitsluitende bevoegdheid der staten ander zijds. Dr. Hanekuik analyseert de uitwer kingen en beperkingen dier vrijheid op na tionaal, regionaal en mondiaal niveau in wetgeving, rechtspraak en regeringsprak tijken en wijdt ook aandacht aan andere belemmeringen van de vrijheid. Ofschoon hij aan regionale regelingen de beste kan sen geeft, pleit hij voor een meer algeme ne oplossing, die het recht van de staat op zelfbehoud en vrije zelfbeschikking ver zoent met een redelijke vrijheid voor het individu, zich elders te vestigen. Dr. Hanekuik is een Nederlander in dienst van het gouvernement van Nieuw- Zeeland. Dezer dagen is de 26-jarige tekenaar Dick Stolwijk uit Heemstede voor een ver blijf van ongeveer tien maanden vertrok ken naar de Nederlandse Antillen, waar hij in opdracht van de Stichting voor Cul turele Samenwerking met Suriname en de Nederlandse Antillen tekeningen zal maken. Hij hoopt onder andere aanwezig te zijn bij de aankomst van Prinses Bea trix in Suriname in februari van het vol gend jaar en de manifestaties ter gele genheid van het verblijf van de prinses in beeld brengen. Hij brengt tevens een bezoek aan Curagao en verscheidene Zuidamerikaanse landen en hoopt zijn reis te kunnen beëindigen in New York om daar kennis te maken met het kunstleven. Vorig jaar maakte Dick Stolwijk een soort gelijke reis in opdracht van de Bataafse Petroleum Maatschappij. Het is de bedoe ling, dat de tekeningen, die hij op deze „tournee" vervaardigt, gedeeltelijk zul len worden gebruikt ter illustratie van het dagboek van Riekje Brand, die, zoals wij al eerder berichtten, aan de Westindische gebiedsdelen een bezoek brengt als win nares van een destijds door de Sticusa uitgeschreven opstelwedstrijd. Het dag boek, dat zij in opdracht van de stichting schrijft, zal tezijnertijd worden uitgege ven. In de periode van 12 tot 21 december zal door vele gemeenten een grote actie worden ondernomen tegen de bruine rat. Of deze actie zal slagen hangt in de eerste plaats af van de medewerking van de agrarische bevolking. Voorts dient een ieder die ratten in bedrijf of woning heeft hiervan een opgave te verstrekken, ook al denkt men er maar enkele te hebben. Die paar kunnen er in een jaar een paar hon derd zijn en men moet uitgaan van de stelling dat ratten hébben geen schande is, ratten houden des te meer. De bruine ratten berokkenen ons land jaarlijks voor vijftig miljoen gulden scha de en vooral voor een landbouwer is het geen bemoedigend idee dat hij een kwart van elke hectare voor de rat bewerkt. Voorts doodt de bruine rat kuikens, kippen en zelfs biggen, bevuilt en eet voedsel voorraden op, ondergraaft vloeren en knaagt onder meer waterleidingen stuk. Tenslotte moet men denken aan de be smettelijke ziekten die de bruine rat op mens en vee kan overbrengen zoals de ziekte van Weil, paratyfus, mond- en klauwzeer en varkenspest. Van 12 tot 21 december moeten daarom de handen ineengeslagen worden. Het moet dus niet zo zijn dat de ratten op een bepaald bedrijf worden verdelgd terwijl de eigenaar van een aangrenzend bedrijf passief blijft toezien. Het gevolg hiervan is immers dat het eerste bedrijf binnen kor te tijd weer onder het ongedierte zit. Om een duurzaam resultaat tegen de bruine rat te bereiken dienen de ratten tijdens de verdelgingsactie geen ander voedsel te vinden dan het uitgelegde ver gif. De eventueel overlevende ratten kun- na na de scilla-uitleg verdelgd worden door cumarine-mengpoeder met haver. Voor deze nabehandeling kan d hulp in geroepen worden van de gemeentelijke ontsmettingsdienst, Oudeweg 95, Haar lem, tel. 13884. Tenslotte kan men het gehele jaar door een nieuwe invasie van het ongedierte voorkomen door ervoor te zorgen dat de dieren niet meer kunnen binnenkomen en door ze binnenshuis voedsel en nestgele genheid te ontnemen. Ook bij deze onont beerlijke ratwering zal de gemeente graag adviseren. De Haarlemse rechtbank heeft van morgen nog geen uitspraak gedaan in de zaak tegen de eenentwintigjarige G. G. A. J. die veertien dagen geleden terecht stond omdat hij ervan verdacht werd in augustus op het strand een kelner met een lancet in de buik gestoken te hebben. De rechtbank gelastte een onderzoek naar de geestver mogens. De 54-jarige H. A. ter V. die zich zou hebben voorgedaan als ambtenaar van het gemeentelijk huisvestingsbureau en die daarbij een aantal Haarlemmers voor vrij geringe bedragen zou hebben opgelicht, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden. De officier van Justitie had een jaar met aftrek geëist. Een zevenendertigjarige analist uit Vel- sen die in juni en juli van dit jaar op verschillende plaatsen in IJmuiden zou hebben ingebroken werd veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Tegen hem was twee weken geleden anderhalf jaar met aftrek geëist. Een vierentwintigjarige ouvreuse die in een Haarlemse bioscoop een porte- monnaie uit de jaszak van een collega zou hebben weggenomen werd overeenkomstig de eis tot drie maanden en onvoorwaarde lijke terbeschikkingstelling veroordeeld. Wegens diefstallen in Haarlem werden twee los-arbeiders straffen opgelegd van een jaar en drie maanden en een jaar. De officier van Justitie had tegen beiden een straf van twee jaar geëist. De wonderdokter Magio zal er iets op weten, die is verschrikkelijk geleerd, zei dokter Vliegevalius. Toen zei koning Barbowar, dat men het maar eens moest proberen met die geleerde man. En zo vjerd prins Halowin op een dag in zijn beste pak en schoenen gestoken, om met dokter Vliegevalius naar het huis van dokter Magio te gaan. Buiten stond al een draagstoel klaar; daar stapten de prins en de dokter in en de sterke dragers namen de draagstoel op en liepen er mee weg. 26-27 Mr. M. H. Planten heeft met zijn be werking van Oscar Wilde's novelle „The Canterville Ghost" die daarvoor reeds door Tom Taggert voor het Engelse to neel pasklaar was gemaakt aan de zo langzamerhand indrukwekkend geworden serie thrillers toch nog een alleraardigste spookhistorie toegevoegd. Hierin viert im mers de humor hoogtij, zonder dat op de gebruikelijke en gewenste emotie werd beknibbeld. In tegenstelling tot andere stukken in dit beproefde griezelgenre, be treft het hier nu eens geen spook, dat schrik en ontsteltenis verspreidt, maar werden in deze komedie de rollen finaal omgedraaid en is het spook de lijdende partij. Dit laatste door toedoen van de fa milie Otis, bestaande uit een prozaïsch- zakelijke Amerikaan met vrouw en drie al even nuchtere dochters. In Chicago waren zij al zo met gangstermethodes vertrouwd geraakt, dat een familiespookje hun ge moedsrust niet meer kon verstoren. En toch betreft het hier niemand min der dan Sir Simon Canterville, die in de zeventiende eeuw zijn adelijke echtgenote aan de spitse degen reeg, alleen omdat zij maar niet kon leren de „plumpudding" geheel naar zijn smaak samen te stellen. Door deze misdaad wordt hij gedoemd door het kasteel te blijven dolen tot de dag, waarop een jonge maagd zich bereid verklaart Sir Simon uit deze doem te ver lossen, door hem op ouderwetse manier van zijn lievelingsgerecht te laten smullen. Maar Hiram Otis en de zijnen (kunnen om dergelijke Engelse conservatieve nonsens slechts een meesmuilend gegrinnik op brengen en zij tonen niet de minste eer bied voor de traditie van het kasteel, dat zij met inbegrip van het spook voor de duur van hun vakantie van de huidige Lord Canterville hebben gehuurd. Zodat zij het zelfs wagen de zeventiende-eeuwse bioedvlek van wijlen de vermoorde Lady Canterville van de schouw te verwijderen met „Ozobriet", het wereldberoemde rei nigingsmiddel, waarmee Hiram Otiszich zijn vele miljoenen verwierf. En dit is dan het begin van de vrolijke narigheid, die verder moeilijk is na te vertellen, maar waarbij de komische situaties, hoe onwaar schijnlijk zij uiteraard ook mogen zijn, el kaar toch met een handige en geestige lo gica blijven opvolgen. De Christelijke Lyceumvereniging heeft hiermee een goede keuze gedaan. Dinsdag en woensdagavond werden er in het Mi nerva Theater in Heemstede twee opvoe ringen van gegeven. De voorstellingen ge tuigden van een groot enthousiasme en een gedegen voorbereiding en werden in een fraai decor voor het voetlicht gebracht. Zoals bij dergelijke opvoeringen door scho lieren meestal het geval is, was hun ove rigens benijdenswaardige jeugd toch de grootste handicap bij de uitbeelding van de oudere figuren. De damesrollen werden het meest geloofwaardig getypeerd, al maakt de vertolker van Lord Canterville dan ook aanspraak op een volledig respect voor de wijze, waarop hij als ongerouti neerd speler, vorm wist te geven aan de drie gestalten van deze zware rol. Groningen. Artsexamen eerste ged.: mej. A. G. Laninga en de heer A. E. C. Rookmaker, beiden te Groningen. Bevorderd tot arts: J. Koppe, E. Rozema, beiden te Groningen: J. E. de Langen. Heerenveen. 16. Salomon Heine scheen het amusant te vinden. Lachend merkte hij op: „Waarom eigenlijk niet? Ver dienste moet beloond worden! Een Blücher-monument dus! Hij boog met een spottend gezicht voor de graaf. Gumpel, die hem onmiddellijk begreep, viel bij: „Ja, junst, en uit het allerbeste marmer! Dat wordt inder daad, een gebeuren van culturele betekenis!" De graaf mompelde iets, hij scheen verlegen te zijn. maar tegelijkertijd zéér gevleid. „En dat kindertehuis van u komt ook in orde", voegde Salomon Heine er minzaam aan toe. „We zul len daar naderhand nog vel over spreken." Zich tot zijn neef wendend, zei hij: „Wel, Harry, dat was een uitstekend idee van je!" Harry boog en verwijderde zich. Langzaam slen terde hij de zaal weer in. Nooit zou hij iemand ver raden, dat hij natuurlijk de grote veldheer graaf Geb- hard Leberecht von Blücher had bedoeld..! Aan de gasten was het intussen niet ontgaan dat de jongeman met de machtige bankiers en met de machtige bestuursambtenaar op zeer vriendschap pelijke wijze had staan praten. De conversatie was geanimeerd geweest en tot slot hadden de grote heren elkaar met een vergenoegd gezicht de hand gereikt. Niemand wdren deze details ontgaan. Langzaam liep Harry de zaal uit. Hij voelde zich thans volkomen meester van de situatie en hij hield zijn hoofd geheven. Men knikte hem toe, oudere da mes glimlachten minzaam, jonge meisjes keken nieuwsgierig naar hem.. Die jonge Heine kon zich ge lukkig prijzen: niet voor niets was hij de neef van de grote bankier! Harry was er zich van bewust, dat de mensen dat van hem dachten. Hij voelde zich als een wereldveroveraar. Langs een vensternis lopend, ontdekte hij Amalie. Ze stond alleen en ondanks haar eenvoudige, hoogge sloten donkere jurk was hij zich intens bewust van haar lichamelijke schoonheid. Ze had het hoofd afge wend en merkte hem niet op. Hij liep naar haar toe en op de luchtig schertsende toon van Peter Ahrens begon hij: „Mijn allerliefste nicht.. 1" „Ik hoop dat mijn neef geen hofnar gaat worden", zei ze hem botweg in het gezicht, „dan zou ik me schamen. Ze wendde zich van hem af en wandelde de zaal in. Harry Heine had het gevoel, dat hem een ferme klap in het gezicht was toegediend. Er brandde een warme blos op zijn wangen. Zijn verlegenheid kreeg weer de overhand. Amalie had gelijk: hij was aar dig op weg geweest om zich als een hofnar te gedra gen Later op de avond, toen het gezelschap zich aan de fraai gedekte tafel zette, kwam zijn overmoed ech ter weer terug. Men had hem recht tegenover Graaf Blücrier geplaatst. Toen hij van zijn bord opkeek, merkte hij dat men hem met belangstelling gadesloeg. Men merkte op, dat de graaf herhaaldelijk het woord tot de jongeman richtte. Ook Salomon merkte dit op en er kwam een tevreden uitdrukking op zijn gezicht. Gumpel vond 't echter minder prettig, 't Was wel wat al te veel eer voor het huis Heine! Zijn tante knikte hem vriende lijk toe, toen hij toevallig even zijn blik op haar richt te. Hoewel zijn nederlaag tegenover Amalie nog na- schrijnde, voelde zijn ijdelheid zich gestreeld. Natuur lijk zou hij voortaan méér in Ottensen komen, niet al leen bij officiële feestelijke gelegenheden, maar ook voor intieme partijtjes en wandelingen in het grote park. Hij zag zichzelf alweer bij de fontein zitten of op de bank tegenover het meisjes-beeldIn dro merijen verdiept, vergat hij even het gezelschap om zich heen. Hij kwam tot de werkelijkheid terug, toen hij de bankier Gumpel een toast hoorde uitbrengen: „We moeten vandaag wel om een bijzondere reden op onze gastheer drinken, alsook op de hoogvereerde gast graaf Blücher. Er is besloten een Blücher-monu ment op te richten, waarvan ik in dit stadium nog nog veel méér kan zeggen dan dat de held in wit marmer zal worden uitgebeeld, en dat onze gastheer tezamen met ondergetekende het marmer zullen be kostigen alsook de beeldhouwer zullen betalen. Hel dendom, kunst en geldeendrachtig verenigd! La ten we hierop drinken." De glazen werden geheven. Ook graaf Blücher hief zijn glas. Zijn mond was echter ,én strakke lijn en er was een harde blik in zijn ogen. Harry overviel opeens een niet te onderdrukken proestlach. De wijn golfde over de rand van zijn glas en maakte een vlek op het kostbare tafellaken. Een knecht snelde toe en spreid de er een servet over uit. Schichtig keek I-Iarry in de richting van Amalie. Haar bleke, gesloten gezicht je was echter doorgrondelijk, en even later zag Har ry haar in een geanimeerd gesprek met Peter Ah rens. HOOFDSTUK IX Later op de avond begaf het gezelschap zich naar het bordes en het fraaie park. Het was een volmaakte avond, een geur van bloe men en fris groen kwam de gasten tegemoet. Tussen de bomen hingen goudgele lampions, welke het geheel een sprookjesachtige aanblik gaven. Langzaam wan delde men over de smalle paden langs de gazons. Sommigen zonderden zich af voor meer vertrouwelij ke gesprekken. Harry Heine voelde zich eenzaam. Met de handen in de zakken slenterde hij voort. Waar was Amalie ge bleven? Vol argwaan keek hij om zich heen. Peter Ahrens ontdekte hij in gezelschap van een ander jong meisje. De fonteinen in het park schenen hoger dan anders te spuiten en in het licht van de lampions leek het wa ter goudgeel. In duizenden druppels viel het omlaag. Harry wist niet wat hij moest doen. Eén ding stond echter voor hem vast, hij zou die avond zijn nichtje nog spreken! De maan was intussen opgekomen en hing als een enorme lampion aari de nachtelijke he mel, alle andere lampions overtreffend. Harry slenterde verder en trachtte kalm te overleg gen. Opeens schrok hij op: daar stond Amalie het beeld van Amalie, met het wegvallende gewaad, dat de mooie, meisjesachtige tere vormen onthulde In het maanlicht had het beeld een glanzend aureool. De betovering werd verbroken door de toneel-cri ticus Mejjgr, die haastig langs kwam lopen. Hij riep Harry toe: „Meneer Heine let u nu goed op! Thans komt de heer Gumpel met een oijzondere attractie. Hij heeft het hele ballet gehuurd, om hier voor de gas ten op te treden. Ik zal 't in de krant beschrijven."De kleine man zwaaide met een papier en haastte zich verder. (Wordt vervolgd) Diplomatieke mutaties. De heer H. Menke, plaatselijk raad te Djakarta, is bei noemd tot consul-generaal der Nederlan den te Frankfort aan de Main. De beer E. J. baron Lewe van Aduard van het mi nisterie van Buitenlande Zaken is ter be- schikking van de minister van Economi sche Zaken gesteld. Hij wordt chef van de Directie bilaterale samenwerking van het Directoraat-generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen. Ontslag burgemeesters. De burge meester van Naaldwijk zal op 1 mei 1958 het burgemeestersambt neerleggen wegens het dan bereikt hebben van de pensioen gerechtigde leeftijd. Bij Koninklijk Besluit is aan W. N. Kelder op zijn verzoek, met ingang van 1 januari 1958. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Monnikendam en Katwoude. Gevaarlijk speelgoed. Van een bouw werk in Groningen zijn 300 patronen ge stolen. De patronen worden gebruikt om stalen nagels in beton te drijven. Het is gebleken dat een 18-jarige electricien de patronen ontvreemd had en had uitgedeeld als vuurwerk. Een klap van een hamer op een huls was voldoende voor een da verende knal. Een andere arbeider, die dat geprobeerd had, kreeg een stuk koper van de huls in zijn pols, waai'door een slag aderlijke bloeding was ontstaan. Voor Valencia. De Nederlandse am bassadeur in Madrid, graaf W. C. van Rechteren Limpurg, heeft aan de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken een cheque van 81.000 peseta's overhandigd voor de slachtoffers van de recente over stromingen in Valencia. Het geld is afkomstig van Nederlanden in Spanje. Raadsheer-plaatsvervanger. Bij Ko ninklijk Besluit zijn benoemd tot raads heer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Amsterdam mr. dr. P. J. Witteman en mr. O. Schreuder, beiden advocaat en procu reur te" Amsterdam, tévens rechters-plaats- vervanger in de rechtbank te Amsterdam. Luxe-flatgebouw. De gemeenteraad van Renkum heeft besloten, voor f 135.000 ruim 38000 vierkante meter grond van „De Sonneberg" te verkopen. Een inwoner van Amersfoort wil er een verzorgingsflat van 200 luxe woningen bouwen. Tegenstanders in de raad vreesden voor aantasting van het natuurschoon. Nieuw raadhuis. De gemeenteraad van Renkum heeft besloten tot de bouw van een nieuw raadhuis. Men accepteerde he' schetsplan van de architecten prof. ir. M. J. Granpré en ir. H. P. Ahrens. De kos ten zijn geraamd op miljoen gulden. Uit Zwitserland. Op 19 en 20 decem ber zijn 24 Zwitserse jongedames, die de 24 Zwitserse kantons vertegenwoordigen, de gast van de K.L.M. in Nederland. Zij zullen in de kantonale klederdracht ge kleed zijn en Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Delft bekijken. De reden van het bezoek van deze dames is de in- dienststelling van de K.L.M. Vickers Vis count op de lijnen naar Zwitserland. Willem Barendsz. De walvisvaarder Willem Barendsz. is dinsdag in Capetown aangekomen en zal inmiddels al vertrok ken zijn naar de Antarctische streken. Bij de aankomst van het schip hadden negen bemanningsleden de Aziatische griep. Roken en kanker. Ter inleiding van een programma, gewijd aan het probleem van de kanker, zal de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid, de heer P. G. Suurhoff, vrijdagavond om vijf mi nuten voor half tien voor de zender Hil versum II een kort woord spreken over het verband tussen roken en longkanker. DONDERDAG 5 DECEMBER Cinema Palace: „Heerser zonder kroon" 14 jaar. 19 uur. Frans Halstheater: Geen avondvoorstelling. Lido Theater: „De woesteling", 18 jaar, 19 uur. Luxor Thea ter: „De wolvinnen", 18 jaar, 19 uur. Mi nerva Theater: Geen avondvoorstelling. Rembrandt Theater: „Monpti", 18 jaar, 19 uur. Roxy Theater: „Johnny Guitar", 18 jaar, 19 uur. Studio Theater: „De half bloed van Saigon". 18 jaar, 19 uur. VRIJDAG 6 DECEMBER Grote Kerk: Beiaardbespeling door Arie Peters, 11.30 tot 12.30 uur. TENTOONSTELLINGEN: Huis Van Looy: Reprodukties naar wer ken van klassieke moderne meesters, 18 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. Galerie Espace: Schilderijen en goua ches van Jules Chapon, 11 tot 17 uur. FILMS: Cinema Palace: „Bernadine", alle leef tijden, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Op de drempel der onein digheid", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Stop over Tokio". 14 jaar. 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „Hij, zij en de petticoat", alle leeftijden. 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Oklahoma", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Guys and Dolls", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De zoon van Zorro", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Vader tegen wil e" dank", 14 jaar, 14.15, 19 en 21.15 uur. Het Nut van het Algemeen: Voor Huma nistisch Verbond spreekt P. N. Kruyswijk over „De betekenis van de dood in het leven". 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 6