Sinterklaas tussen de middag Albert Heijn Tante Jans „de Kraai" haalt herinneringen aan vroeger op SyWMarfc Een vrolijk meisje Babbelen met Zandvoorts oudste inwoonster Feest in Marinehospitaal te Overveen Boekje over Spaarndam Hillegom degradeert naar de tweede klasse Drie personen tegen de grond geslingerd Jazz in Teisterbant Mr. Landré in de bres voor een passie Burgerlijke Stand van Haarlem Kerstzegels voor t.b.c.-bestrijding Van mensen en dingen onder de Damiaatjes „Gysbert Japicx" zestig jaar Modern winkelen in de AH-SuperMart ^yiperMart vlees Bomans te beluisteren op de grammofoonplaat Winterprogramma van HSV „De Kampioen" Examens j In deze tijd van grote uitgaven voor j geschenken en verrassingen pONDERDAG 5 DECEMBER 19 5 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT yjat ineengedoken in een gemakkelijke toel bij kei raam, haar hoofd gebogen S ,er een tijdschrift, zit tante Jans „de Kraai"- Zij is Zandvoorts oudste inwoon- r e,i wordt maandag 102 jaar. Dan zal et feest zijn in het huis van haar zoon aan finreweg 5. Natuurlijk heet zij niet „De Kraai", maar keurig mevrouw Jannetje dér Mey. Zoals alle oude Zandvoor- ters heeft zij echter een bijnaam. Er zijn zelfS mensen, die haar eigenlijke naam "niet kennen. Hoe het met haar gaat? „Met mij best hoor", antwoordt tante Jans opgewekt. En inderdaad ziet zij er veel beter uit dan een jaar geleden. Ruim anderhalf jaar te rug 'was men trouwens bevreesd, dat zij het niet lang meer zou maken, toen zij kort na haar honderdste verjaardag een maag bloeding had gekregen. Men behoeft niet bang te zijn, dat het gesprek met tante lans zal stokken. Want zij weet het voort durend gaande te houden. Zij kan u als ze dat tenminste wil urenlang boeien met haar verhalen uit vervlogen jaren. Zij vertelt van haar jeugd. Over het harde bestaan"van vroeger. En over de opkomst van de badplaats. Allemaal zelf meege maakt. Het is of de gebeurtenissen haar helderder voor ogen komen, hoe meer zij in haar herinneringen teruggrijpt. Zo 'vertelt de bejaarde Zandvoortse als of het gisteren gebeurd is, dat zij als tien jarig meisje 's'middags uit de school van meester Kees aan de Hogeweg kwam, toen voor de kust een houten boot in vliegend stormweer was gestrand. Het weer was zo slecht, dat de reddingsboot geen zee kon kiezen. Alleen de mast van het schip stak boven de golven uit. En in die mast hing een vrouw, die haar kind omklemde. De mast zwaaide in de storm heen en weer, hij brak af en vrouw en kind ver dwenen in de golven. Het ontroerende medelijden is er nog. Ook weet tante Jans nog wel te vertel len over de Franse bezetting in de Napo leontische tijd. Die heeft zij zelf wel niet meegemaakt, maar haar moeder heeft er veel over verteld. „Een vreselijke tijd was dat", zegt tante Jans. En dan vertelt zij over een Zandvoorter, die een Franse sol daat dood sloeg, omdat deze aanmerkin gen had gemaakt op het eten. De Zand voorter had de soldaat in een muur ge metseld en had in diens uniform weten te ontvluchten. Water- en vuurwink eitjes Toen mevrouw Van der Mey nog een meisje was, was Zandvoort nog zeer klein. Het strandleven was in opkomst. Vol vuur vertelt ze van de keizerin van Oostenrijk, die in de badplaats logeerde. Winkels ken de men in die jaren nog. Er waren alleen water- en vuur-winkeltjes. De namen van vroeger duiken weer op: Kees de laars, Teunis de bijl, Kees snot, Gerrit van Stijn- tje. Je kon er een hete peer voor een cent kopen. En een koningsbroodje voor een halve cent. Men zou niet vermoeden, dat deze vita le vrouw zo'n zwaar en ingespannen leven achter de rug heeft. Op 9 december 1855 werd ze in de Noordbuurt geboren. Zij was de jongste van vier broers en vijf zus ters, waarvan vier broers en vier zusters op tamelijk jeugdige leeftijd stierven. Zij was de jongste, maar werd de oudste. Haar vader had als schipper van de vis sersboot „De Kraai" vandaar zijn en haar bijnaam geen rijk bestaan. Toen haar vader ouder werd, kreeg hij een aan stelling als koster en doodgraver bij de r.k. kerk. Op een morgen kwam hij naar buiten en zag een bordje op het tuinhek getimmerd, waarop het volgende rijmpje stond: „De kraai die leeft, als niemand leeft, dan heeft ie melk en brood; de kraai die sterft als niemand sterft, want hij leeft van de dood". En tante Jans schatert van het lachen bij de herinnering eraan. Voor haar trouwen hielp ze haar broer, die een vrachtrijderij had. Nadat ze op dertigjarige leeftijd was getrouwd, liep ze met vis: soms tweemaal per dag heen en terug naar Haarlem met het zware bot op haar rug. Als ze dan thuis kwam wachtte de verzorging van haar zes kin deren. Die waren allen nog vrij jong toen haar man op 2 januari 1902 overleed, nadat zij hem tijdens zijn slepende ziek te bijna twee jaar lang had verzorgd en verpleegd. Toen moest zg alleen voor haar grote gezin de kost verdienen. Lange uren is ze er voor in de weer ge weest: overdag met vis naar Haarlem en Voor personeel, zusters, officieren en manschappen van het Marinehospitaal te Overveen werd dinsdag in gebouw „Domi" aan het Zandvoorterpad een cabaretavond gegeven, waarvoor vrij veel belangstelling bestond. Bernard Barends zorgde als conferen cier en zingende optimist voor veel vrolijk heid en de cabaretière Jopie Wennix oogste met haar liedjes, waarvan sommige van toepassing op de marine waren, veel succes. De manipulaties van de gooche laar Mabesta hebben de aanwezigen ver steld doen staan van zijn behendigheid bij het uitvoeren van zijn trucs. „The Spot lights", een drietal zingende meisjes, bracht een aantal charmante Engelse liedjes ten gehore. Het geheel stond onder leiding van de impressario van de Koninklijke Marine, de heer J. M. Boelhouwer. Na afloop van dit gevarieerde program ma, arriveerde Sinterklaas per „spoetnik" met hondje, vergezeld van Zwarte Piet op het toneel om aan enkele leden van het personeel met een toepasselijk gedicht pakjes uit te delen. Ook de nieuwe commandant van het Marinehospitaal, kapitein ter zee-arts Tj. A. de Haan, werd niet vergeten. Mevrouw A. M. Creyghton—de Lange, de echtgenote van de oud-commandant, ontving ook een geschenk als bewijs van erkentelijkheid voor hetgeen 'zij als commandantsvrouw in het Marine hospitaal heeft gedaan bij het organiseren van kindermiddagen en ont spanning voor de patiënten. Kolonel De Haan heeft het gezelschap dank gebracht waarna een geanimeerd bal onder leiding van de heer Boelhouwer volgde. Onder de titel „Waar Spaarne en Liê tezamen vloeit.." heeft de "Volkskunde commissie van de Vereniging Haerlem een boekje samengesteld, dat verschenen is als nummer van het volkskundetijd- schrift „Neerlandr Volksleven." De uitga ve werd mogelijk gemaakt door de gelde lijke steun van de gemeente Haarlem, het Nederlands Volkskundig genootschap, de Vereniging Haerlem er enkele particulie ren uit Spaarndam. Het boekje 'evat een groot aantal bij dragen over de geschiedenis en volksle ven van Spaarndam en naaste omgeving. Mr. S. J. Fockema Andreae geeft een be schrijving van de naam Spaarndam, die voor het eerst voorkomt in een grafelijke oorkonde van 1255, Ouder dan Spaarndam is Spaarnwoude; het komt reeds in 1063 voor en de naam wordt geschreven: Spir- nerewald. Mejuffrouw dr. G. H. Kurtz heeft de ge schiedenis van Spaarndam beschreven en komt tot de conclusie, dat het dorp een dankbaar object vormt voor een studie over het volksleven, daar een groot deel van de bevolking er autochtoon is en men Gr nog lang oude gewoonten en gebruiken heeft bewaard. In de uitgave wordt aandacht besteed aan het huis van Rijnland, aan molens, waarvoor de neer H. B. F Warnaars een bijdrage lever Ie, aan „Het vissersdorp werd palingdorp" (schrijver S. W. Balm), aan werven te Spaarndam (C. Stapel jr.) on aan „De kunstappel van Vickenbrinck" (R- C. Hekker). De voorzitter van de Volkskundecom missie, dr. Tj. W. R. de Haan, verzorg de een belangrijk deel van de uitgave door het schrijven van een artikel over "Van binnenvisser tot industriearbeider," waarin vele historische bijzonderheden over het leven der Spaarndammers in de loop der eeuwen vermeld worden. Tante Jans heeft, in haar leven maar heel weinig voor de fotograaf ge- 2joseerd. Men ziet de oudste inwoon ster van Zandvoort hier in de kracht van haar leven. De foto werd een kwart eeuw geleden genomen. Me vrouw Van der Mey ivas toen 77 jaar Op haar schoot heeft zij het kleinkind, dat naar haar werd genoemd. Aerdenhout, 's avonds in de slijterij van haar zoon, die een café had. Over die ja ren vol zorg praat ze weinig, want ze voel de het als haar plicht haar kinderen netjes groot te brengen. Deze hoogbejaarde Zandvoortse heeft nu nog weinig hulp nodig: haar geest is helder en haar leeftijd in ogenschouw ge nomen is zij zeer vitaal. Tijdens het ge sprek ontgaat niets aan haar twinkelende oogjes. En men kan het geloven of niet: zij is, vergeleken bij een jaar geleden, jonger en levendiger geworden. De damcompetitie De damcompetitie eerste klasse van het district Kennemerland is afgesloten met de ontmoeting Haarlem O.K.Hillegom. Ondanks .edurfd spel is Hillegom er ook in deze wedstrijd niet in geslaagd een overwinning te behalen. Met 14-6 gingen de spelers uit de bollenstreek ten onder Hillegom zal nu degraderen naar d- twee de klasse, tenzij de wedstrijdcommissie alsnog besluit een promotie-degradatie wedstrijd tussen Hillegom en Zandvoort te laten spelen. Dit zal slechts geteuren. indien wordt besloten de eerste klasse we derom uit te breiden tot 8 tientallen Na het uitspelen van enkele afgebroken partijen, die slechts van belang woren voor de rangorde, luidt de eindstand: 1. HDC II 6 4 1 1 9 70—50 2. VKD 6 4 0 2 8 71—49 3. Haarlem O.K. 6 4 0 2 8 67—53 4. KNC 6 2 2 2 6 58—62 5. BDC 6 2 1 3 5 56—64 6. Sportief 6 2 0 4 4 53—67 7. Hillegom 6 0 2 4 2 44—76 Tweede klasse In de tweede klasse stond de wedstrijd VKD IISt. Bavo II als laatste match oo het programma De uitslag 13-7 in het voor deel van St. Bavo bracht VKD II defini tief op de onderste plaats. 1. Stabiel 6 6 0 0 12 84—36 2. Zandvoort 6 5 0 1 10 7347 3. HDC III 6 3 0 3 6 69—51 4. BDC II 6 3 0 3 6 60—60 5. St. Bavo II 6 2 0 3 4 48—72 6. Sportief II 6 2 0 4 4 47—73 6. VKD II 6 0 0 6 0 39—81 Woensdagmiddag omstreeks vier uur had in de Domineeslaan in Zwanenburg een ernstige aanrijding plaats tussen een personenauto en een door drie personen voortgeduwde handkar. De handkar, die van de werf van „De Cirkel" de Dominees laan insloeg werd aangereden door de per sonenauto, bestuurd door een Zwanenbur ger. De drie personen werden tegen de grond en tegen een boom geslingerd. Zij liepen allen verwondingen op. Een van hen moest naar een ziekenhuis in Haar lem worden overgebracht. De auto werd ernstig beschadigd. De aanrijding is ver moedelijk te wijten aan onoplettendheid van de autobestuurder. De president van' Teisterbant, mr. J. M. Landré, heeft de leden van deze Haar lemse kunstenaarssociëteit dinsdagavond duidelijk laten merken, dat hij een nog veel grotere passie heeft voor de moderne jazzmuziek dan zij konden vermoeden. Het programma-overzicht noemde een le zing over kitsch en kunst op dit gebied, maar dit bleek alleen de ondertitel voor een met grammofoonplaten geïllustreerde demonstratie van een bij de inleider hartstochtelijk levend enthousiasme voor „het nieuwe geluid" in de prestaties van de toonaangevenden onder de jazzmusici en een even hevige bewondering voor hun technisch kunnen. Hij heeft zich echt laten gaan en zijn gehoor daarvan beslist laten meegenieten. Zijn aanloop ter introductie was een vondst. Om zijn publiek even te oriënte ren en schematisch te laten horen hoe de jazz van de laatste twintig jaar zich heeft ontwikkeld, draaide hij vijf keer Gersh win's beroemde lied „Summertime" in verschillende versies, achtereenvolgens in de oorspronkelijke interpretatie, vertolkt door een negerzangeres, in een speels ge varieerde uitvoering van de aan succes winnende Zweedse pianist Bengt Halberg, in een „agressieve" vertolking van de ne gerpianist Errol Garner, in een zwoele uitvoering van het eveneens succesrijke Amerikaanse zangerskwartet „The High- lows" en in een schijnbaar puriteins klin kende vertolking van de Amerikaanse fluitist Herbie Mann. De laatste opname was een inleiding op een reeks opnamen van de beroemdste solisten en ensembles, waaronder uiteraard het Modern Jazz Quartet, de saxofonist en fluitist Bud Shank en de pianist Dave Brubeck. Om aan nog enkele andere verschijningsvor men van de jazz aandacht te besteden ging tussen dit genre door wat muziek van onder anderen Stan Kenton en Billy May en wat pianistische acrobatiek door Don Shirley, een musicus, die met veel lef op de toetsen een slordige bloemlezing geeft van de Westeuropese klassieke mu ziek, anders gezegd: Bach, Beethoven en Liszt handig door elkaar gooit op een mo dern thema. Hoofdzaak was echter de mu ziek, die in de Verenigde Staten door de allermodernsten bij voorkeur in een don ker, keurig kostuum met een nette das, geknoopt zoals dat hoort, met ernstige ge zichten wordt uitgevoerd: de moderne jazzmuziek waarop de fuga van Bach zo'n grote invloed lijkt te hebben gehad en waarin na ai het banale getoeter-om-wie- het-hardst-kan zedig gebruik wordt ge maakt van klassieke instrumenten als ho bo. fagot en fluit. Mr. Landré is er verzot op en hij niet alleen, zoals ieder weet, die een beetje op de hoogte is met de stromingen en voor keuren op jazzgebied. De leden van Teis terbant hebben de bijdrage van mr. Lan dré aan de reeks manifestaties van de so ciëteit ook zeker gewaardeerd, getuige de aandacht en de reacties, waarvan er één het vermelden nog waard is. Voordat mr. Landré van wal stak hield hij een korte inleiding waarbij hij terloops de veronder stelling uitte, dat Jacques Moolenijzer hoboïst bij het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, die tot de aanwezigen be hoorde vermoedelijk naar deze bijeen komst was gekomen met een gevoel dat te vergelijken is met dat van 'een fijn katholiek, die naar een communist gaat luisteren. Terwijl mr. Landré „zijn" jazz musici hun klassiek klinkende fluitsolo's liet blazen vermoedde hij naast zijn eigen overtuigd geloof in de bijzondere beteke nis ervan, waarschijnlijk toch wel critiek van de hoboïst, want hij plaatste tussen tijds, zonder dat iemand hem er om vroeg, hier en daar tegencver Moolenijzer een opmerking-ter-verdediging. De hoboïst reageerde daarop na afloop. Hij zei, dat het luisteren naar de „communist" hem slechts gesterkt had in zijn geloof. De fijn zinnigheid waarmee hij dat opmerkte, be tekende meteen een veroordeling van de „klassieke" pretentie der modernste jazz muziek. Hij voegde eraan toe: „Ik hou niet van lezingen geven, maar ik wil wel eens een avond op grammofoonplaten mu ziek laten horen waarin oneindig vèel be tere fluitisten oneindig veel beter fluit bla zen". Dit trof mr. Landré in het geloof, dat hij de hele avond zo zichtbaar ge ëmotioneerd had staan verdedigen. „Dit maakt me kwaad", zei hij, liep als tegen prestatie naar de grammofoon en zette een „gemeen, cru, keihard" stuk van Stan Kenton op. Hij ging dichtbij de luid spreker zitten en keek demonstratief door de zaal, terwijl hij met haast geroutineer de bewegingen het afgebeten ritme bege leidde. De disharmonieën van Kenton's volledige orkest op volle sterkte brachten een feestelijke uitdrukking op zijn ge zicht. Toen kon iedereen ineens zien, dat hij zich de hele avond eigenlijk nog heel goed had weten te beheersen. ONDERTROUWD: 3 dec.: R. Tuin en J. M. Schülze; 4 dec.: C. N. Langeveld en R. Heddema, A. J. W. Tax en Th. C. J. de Melker, J. B. H. Huiskens en A. H. van Veen, E. Klomp en S. F. van der Mee, L. H. M. J. Gelissen en A. C. L. Heesterbeek, W. Eshuis en B. M. A. Morsink, H. Beke- brede en A. C. Schornagel, M. Kabel en M. Face, G. Meerveld en Th. J. de Graaf, Ch. M. M. Sprooten en J. Ch. M. Vasen, A. J. Kamoen en E. M. Lips, P. Hoogen- doorn en J. van Leeuwen, G. B. van Alsté en A. M. J. Koster, Th. A. H. Slenters en C. G. Braak, P. H. Vermeulen en D. M. M. de Jong, J. C. Snelderwaard en C. H. M. Meijer, W. de Jong en R. Idema, P. R. Douma en E. Koeleman, B. Wakker en A. Oudshoorn, J. Jansen en J. Leijenaar. J. W. Duisenberg en C. M. A. Honnebier. GETROUWD: 4 dec.: G. M. Klijn en J. J. Jaspers, G. E. Wijnstekers en J. M. Sche pers, P. R. de Wijn en H. J. van den Heu vel, D. Kabel en M. L. van Leeuwen, M. Sieraad en N J. M. Smit, E. G. van Wijk en Th. J. Wiersma. BEVALLEN: van een zoon: 3 dec.: A. C. F. van Ewijk-Booms, B. Zijta-De Grauw, A. L. Hofstede-Wiemeijer, M. C. Nuijten- Hoogland; 4 dec.: E. Th. Maasdam-Kubatz, A. Moolenaar-Kops. BEVALLEN van een dochter: 3 dec.: J. Chr. de Roos-Polfliet, W. C. Lahnemann- Mühlhaus, F. Gerrits-Kabalt, E. Kamper- Van Wort, W. G. van der Sluis-Bos; 4 dec.: V. P. Halderman-Rozenhart. OVERLLEDEN: 2 dec.: J. Krol, 73 j., Bataviastraat; M. Mesman, 37 j., Kamper laan; M. Schaafsma, 75 j., Kopsstraat; A. W. van Norden-De Boer, 86 j., Bakker straat; B. M. Jongkees-Koning, 92 j., Haze- paterslaan; 3 dec.: II. J. Vermeer. 73 j„ Lindenstraat; H. Janse-Van der Schaar, 72 j., Grote Houtstraat. Zeven dagen Haarlem Ii> de binnenstad, in een klein koffiehuisje waar bij na uitsluitend vergrijsde mannen dagelijks een klei nigheid komen drinken trof fen wij hem. Sint Nicolaas. Hij zat achterin het zaaltje aan een eenvoudige tafel, helemaal ontspannen, wal onderuitgezakt, zijn mijter op de tafel. „Ach ja", sprak de goed heiligman wijs toen wij hem naar zijn ervaringen van de afgelopen weken vroegen ,,'t is druk natuurlijk, je moet met alles rekening houden en tegelijkertijd map. je natuurlijk niet te veel van jezelf vergen. Niet te laat naar bed, lekker lang uitslapen en op tijd eten, zo als nu". En de Sint hapte gretig in een bruine boter ham. „Bokking", sprak hij verheerlijkt en hij veegde een kruimeltje uit zijn baard, „tussen de middag eet ik altijd brood met bok king, al jaren lang, 't houdt je fit en je kan er weer tegen". We knikten maar wat en wachtten totdat de Sint zijn vijf wat korrelige boterham men naar binnen had ge werkt. Toen vonden we de tijd gekomen om te vragen wat Sint Nicolaas nu eigen lijk van Haarlem dacht. En we vroegen het hem dan ook. „Ach", zei de Sint weer, ,,'t is eigenlijk een beetje een moeilijke zaak. De men sen denken, omdat je een van de weinigen bent die over wat contanten beschikt, dat je alles kan doen. De kleintjes blijven meestal nogal bescheiden maar de groteren komën direct met exorbitant hoge eisen. Ze beginnen te zeuren over een nieuw politiebureautje, over woningen, over een sporthal, over een nieuw Stations plein eh over al zulke grote projecten meer. Maar daar ben ik niet voor. Zelfs al zou ik het geld hebben dan zou geen haar op m'n hoofd er aan denken om te helpen. Laten ze het zelf doen. Ik heb kopzorg genoeg". De Sint keek ietwat ver gramd, dronk een kopje kof fie en trommelde met de ge- handschoende vingers wat op zijn grp.tg boek. „Die gro- te mensen zijn veel te veel met zichzelf bezig", zo ging hij voort, „hier in Haarlem bijvoorbeeld heb ik vier of vijf keer een intocht moeten maken, ik ben de tel bijna kwijt, alleen omdat er over al belangen en belangetjes zijn. Eén grote intocht «dat is m'n ideaal, zonder reclame, alleen voor de kinderen. Zo moet het ook in de waren huizen zijn. Maar nee hoor. Morgen werk ik weer in Amsterdam en dan val ik onder allerlei vervelende bepalingen. Ik mag dit niet, dat niet en ik moet 's och tends en 's middags een kaart in een prikklok stop pen. Bah!" Sint Nicolaas had zijn staf genomen en stampte er nu krachtig mee op de grond. Uit kwaadheid. De koffiehuishouder die het verkeerd begreep/ kwam naderbij en vroeg wat de heren wensten. „Koffie", sprak de Sint, „dat kalmeert en tegelijk wil ik even af rekenen". „Dit rondje was voor mij", sprak nu voor het eerst de knecht Piet die tot dat mo ment stilletjes strooigoed had zitten eten, ,,'t zat van daag goed met de fooien. Ik betaal". „Ook al goed", zei Sint Ni colaas. Hij zette z'n mijter op. kamde zijn baard wat en greep z'n staf. ...We moeten weer, 't is dat je het voor de kinderen doet maar anders bleef ik thuis. Trouwens het is eigenlijk wel leuk werk, als je het een jaar of veertig doet weet je al niet beter meer en nu zou ik er niet meer buiten kun nen. Maar vermoeiend is het wel. Heren goedemiddag". „Dag Sinterklaas, goede middag", zeiden de heren in het café, goede zaken en prettige Sint Nicolaas- avond". „Ja, dank u, insgelijks", sprak de Sint en hij glim lachte. Met vlugge tred stapte hij de deur uit en trok de stad in. Zijn tabberd flapperde in de wind. Nu de verkoop van kerst zegels ten bate van de tuberculosebestrijding in volle gang is en reeds dui zenden Haarlemmers deze fraaie sluitzegels (a f 0.05 per stuk) hebben gekocht, wijst het Comité erop, dat Kerstmis in de koepel g Evenals in vorige jaren m doen de geestelijke verzor- g gers voor Protestanten in de m Gevangenis en het Huis van jj Bewaring een beroep op de g Haarlemse bevolking om een g kleine bijdrage te schenken g voor de kerstfeestviering g van de gevangenen. Men wil g hun, die in de kersttijd de g gezelligheid van thuis bij- g zonder missen, een kleine g versnapering en wat goede g lectuur verschaffen. g Men kan zich in verbin- g ding stellen met de heren g ds. A. J. van Rhijn, Tempe- g liersstraat 21, giro 161781 en g dr. H. van der Loos, Van g Egmondstraat 3, giro 141740. g Zestig jaar „De Ster" g Op 27 november was het M zestig jaar geleden dat de g heer A. Kruijer sr. onder de g naam fa. G. J. van de Aa en g Zoon naast de smederij van g zijn vader in de Antonie- g straat (de vroegere Achter- g straat) in Haarlem de g grondslag legde voor de g stoomzeepfabriek „De Ster", g In 1903 werd de eerste steen g gelegd voor het pand aan de g Westerstraat 93 in Haarlem - waar het bedrijf thans, on- g der de naam AKRU chemi- jj sche en cosmetische fabriek 1 nog steeds is gevestigd. Gouden feest Morgen is er feest in de parfumerie „Tip Top" aap i de Paarlaarsteeg 3 te Haar- 1 lem. Het is dan vijftig jaar geleden dat de heer P. E. Kamp sr. een kapperszaak vestigde. In de loop der jaren is daar, niet ver van de I Grote Houtstraat, een par- fumerie-zaak ontstaan, die bij velen bekendheid geniet. een aardige 'kerstzegelpuzzel is uitgeschreven, waaraan iedereen kan mee doen. i Voor de goede oplossingen zijn fraaie prijzen beschik- baar. De oplossingen kan men vóór 31 december zenden aan het comité Kerstzegel- actie, Wilhelminastraat 39 te j Haarlem. I ^lli. lil!!' lillik jooocoococcooorx: f Een vrolijk meisje in 11)27. opgewekt het huishouden verzorgend voor haar 8 zieke vader, nadat moeder gestorven .3 was. Een eenzame jonge vrouw in 1937 g die haar jeugd offerde en goede kansen 8 8 afwees, om vader niet in de steek te 8 laten. Een vrouw van middelbare leef - 8 tijd, wier gezondheid geknakt is door zware zorgen en na- de dood van haar vader als een verlatene in het leven staat, zonder inkomsten, met een ge- ringe ondersteuning en een volkomen gebrek aan welke kleine levensvreugde ook. Wilt u haar zo'n kleine vreugde be- zorgen? Haar en alle andere misdeel- den, die zo onfortuinlijk zijn geweest dat zij thans op medeleven moeten hopen? Stort dan uw bijdrage voor „Stille Armen" op ons gironummer 273107, of bezorgt uw gift aan een van onze kan toren. Het vrolijke meisje van weleer zal er een blij moment door beleven 8 XCCOOOCCOCOOCCCCOCOC'COCOCOCOCOCXXXOCCOCOaXXXCO^OCCCOU;. „Gysbert Japicx" de oudste der Friese verenigingen buiten Friesland, viert, zo als reeds is bericht, dit winterseizoen haar zestigjarig bestaan, onder meer door het geven van enige toneeluitvoeringen, die ieder voor zich als specimen van een be paalde toneelopvatting kunnen worden be schouwd. Begonnen werd op 28 september met het blijspel „In Tizeboel". Op de tweede to neelavond, 6 november, werd een toneel spel opgevoerd uit de tijd omtrent 1900 geschreven naar gegevens over de recht zaak Hogerhuis, die destijds in Friesland en ook ver daarbuiten heel wat stof heeft doen opwaaien. Als derde toneelevene ment staat de Friezen nu op 12 decem ber een opvoering in de Stadsschouwburg te wachten van „Fryslan oerein" door het in Friese kringen bekende gezelschap „Tetrnan en Jarich". „Fryslan1 oerein" wordt aangekondigd als revue, doch is in werke lijkheid een toneelspel, geïnspireerd op de huidige „ontvolking" van Friesland. Het verschilt met een revue echter- vooral daarin, dat er door dit stuk een draad loopt, die de taferelen op logische wijze aan elkaar verbindt en dat het spel een bepaalde strekking heeft. Friese kerkdienst Op zondag 15 december zal een kerk dienst in de Doopsgezinde Kerk te Haar lem worden gehouden waarin ds. C. P. Hoekema zal voorgaan. Het bijzondere van deze kerkdienst, die 's avonds te half acht begint, is, dat hij geheel wordt ge houden in de Friese taal. Er bestaat een uitstekende Friese Bijbelvertaling en ook de gezangenbundel is enige tijd geleden in het Fries verschenen, zodat mede aan de hand daarvan de gehele dienst in het Fries kan plaatshebben. Ook niet-leden van „Gysbert Japicx" kunnen deze dienst bijwonen. Tenslotte wordt op zaterdag 21 decem ber, de dag voorafgaande aan de verjaar dagsdatum, een receptie gehouden in res taurant Brinkmann op de Grote Markt te Haarlem. ADVERTENTIE Alleen; vrijdag en zaterdag 6 en 7 december a.s. Rosbief 500 gram 268 Magere runderlappen 500 gr 228 Varkensfricandeau 500 gram 278 SPECIAAL AANBEVOLEN varkenshaasjes, klapstuk en carbonade UIT EIGEN SLAGERIJEN: Fijne snijworst 150 gram 65 VEILING-VERSE GROENTEN 6 en 7 december a.s. Witlof, eerste soort, per kilo 79 Mooie Cox d'Orange p. kilo 99 Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen Rente plus winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Autodiefstal te Bloemendaal. De Maastrichtse rechtbank heeft een eenen twintigjarige grondwerker uit Hoens- broek wegens een aantal inbraken met diefstallen te Heerlen en terzake autodief stallen te Bloemendaal en Geleen, veroor deeld tot één jaar gevangenisstraf. De medeverdachte aan de inbraken te Heer len en aan de autodiefstal in Bloemen daal, een negenentwintigjarige grond werker uit Nuth werd dezelfde straf op gelegd. De Haarlemse schrijver Godfried Bo mans. die eigen werk kracht pleegt bij te zetten door radiovoordrachten en lezingen in besloten kring, is nu ook via de gram mofoonplaat te beluisteren. Op een lang speelplaat van Philips, getiteld „Bomans, Godfried", bespreekt hij drie „heilige huis jes": een propagandaschrift van het Ge nootschap tot Verspreiding van de Heilige Schrift, een propagandaschrift van de ka tholieke missie op Nieuw Guinea en het naakt in de beeldende kunst. Tevens geeft hij op die plaat een milde satire op ka merleden na hun verkiezing. Simon Car- miggelt schreef op de hoes een toelichting. Het bestuur en de wedstrijdcommissie van de Haarlemse wielerclub HSV „De Kampioen" hebben voor de komende weken een druk en gevarieerd winter programma samengesteld. Op maandag 16 december wordt in het clublokaal „Ken nemerland" aan de Rijksstraatweg een hersengymnastiekavond gehouden, waar voor een team van de Beverwijkse ren nersclub „Kennemerland" is uitgenodigd om op het gebied van de denksport zijn krachten te meten met een ploeg Haar lemse renners. Eveneens in „Kennemer land" houdt „De Kampioen" op maandag 23 december een grote kienavond. De traditionele „wildrit" wordt op zon dag 22 december verreden en de „Olie bollenwedstrijd", welke ditmaal uit een oriëntatiewedloop bestaat, zal op maan dagavond 30 december worden gehouden. Tenslotte worden op Nieuwjaarsdag in het Noorder-sportpark de voetbalwed strijden gespeeld tegen het Amsterdamse „Olympia" Om tien uur treden de renners elftallen tegen elkaar in het veld en om elf uur de bestuurselftallen van beide wielerclubs. Omdat er door de hoge kosten ditmaal door „De Kampioen" geen jaarfeest wordt gehouden, wil men ter compensatie hier van enkele prominente renners of per sonen uit de wielersport uitnodigen om lezingen te komen houden. Voorts bestaan er plannen om in januari weer een home- trainwedstrijd te houden in Santpoort. Hans van Duin, Toon Rutte en Cees v. d. Aar, de drie beste nieuwelingen van „De Kampioen" in het voorbije seizoen, zullen volgend jaar bij de amateurs in wedstrijden uitkomen. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevorderd tot arts: mej. P. J. Visser en de heren J. Loge man, Ph. Willensky, E. den Dooren de Jong. W. J. Heijenbrock, allen te Amsterdam; F. P. Jans sen, Haarlem. Artsexamen eerste gedeelte: mej. J. J. E. Straatman. Hilversum; H. Jongmans en S. M. Bellot, beiden te Amsterdam. EEN KLEINIGHEIDJE KAN ER OOK NOG WEL AF! Stort Uw gift voor de „Stille Armen" op ons gironummer 273107 of deponeer haar aan het loket van een onzer kantoren. XXXXXCCCCCCOOOOOOOOOCOXlOCCXXCOOCCCOCCaXXfflOCOCCCCOK»

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7