Indonesië nationaliseert Nederlandse bedrijven Overmaking gelden naar Nederland van personen en bedrijven gestaakt DRAIJER Kort en bondig VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 GARETTES Ongelukken tijdens mist op drie onbewaakte overwegen Auto reed in de de spoorbaan op Treinverkeer bij Zwijn drecht was vier uur gestremd Nederlanders gearresteerd in Djakarta Wegens onteren van de Indonesische vlag" Nederland wil consulaire diensten overgedragen Zwevend spoorrijtuig Bonn wil betalingen voor buitenlandse troepen in Duitsland staken Ministerconferentie over Euro-instel lingen Examens Sneltrein ramt vrachtauto op overweg bij Barneveld P. Wempe overleden Actie tegen communistische leiding in het Italiaanse vakverbond Joegoslavië begint weer met een vijfjarenplan Haarlems echtpaar wegens winkeldiefstallen veroordeeld „Friendship" naar India en het Nabije Oosten Oecumenische Kerstviering in Australië Amerika zal de troepen in Japan halveren 7ANDVOO&T Plaatjes van badplaats te kijk gezet u/ouccna If Ged. Staten niet akkoord met noodleslokaal HILLEGOM DJAKARTA (ANP) In een communi qué dat gisteren na een speciale zitting van het Indonesische kabinet werd uit gegeven, wordt gezegd: „Alle Nederlandse bedryven, die de laatste dagen door het personeel werden overgenomen, staan nu onder beheer van de regering". Het be heer zal worden overgedragen aan een raad van bestuur. „De Koninklijke Paket- vaart Maatschappy is door de regering overgenomen by besluit van de militaire gezaghebber-minister van Defensie, ten einde de veiligheid van het verkeer en vervoer onder de geldende staat van oor log en beleg te handhaven." De dagelijkse leiding van de maatschappij zal worden toe vertrouwd aan een „raad van bestuur van de K.P.M.". In het communiqué wordt ver der medegedeeld, dat het kabinet heeft be sloten alle winst- en sociale transfers van de Nederlandse ondernemingen in Indo nesië te „bevriezen". Voorts zegt het communiqué, dat het ministerie van scheepvaart een „raad van bestuur" heeft ingesteld, die belast is met de verzorging van het „best mogelijke transport in Indonesië" en „de nationali satie (naasting) van Nederlandse onder nemingen, gebouwen en loodsen in de ha vens". In het communiqué wordt gezegd, dat het optreden van de arbeiders de uit barsting was van lang gekoesterde wensen, die moeten worden gekanaliseerd om het uiteindelijke doel te bereiken: de bevrij ding van West-Irian. Vyf miljard De waarde der Nederlandse belangen in Indonesië wordt geschat op omstreeks vijf miljard Nederlandse guldens. Het „bevrie zen" van de sociale en winsttransfers treft zowel de bedryven als de Nederlandse onderdanen. Verleden jaar werd een be drag van naar schatting vierhonderd mil joen rupiah door Nederlanders naar Ne derland overgemaakt in de vorm van spaargelden, pensioenpremies, enzovoort. Er zijn achterstanden in de winsttransfers van Nederlandse bedrijven, doch naar schatting ging 24 percent van de totale winsttransfers in 1955 naar Nederland. ADVERTENTIE Donderdagmiddag tegen half zes is de snel trein uit Vlissingen op weg naar Rotterdam tussen Zwijndrecht en Barendrecht op een onbewaakte overweg in aanrijding geko men met een vrachtauto. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Door de botsing waren echter beide hoofdsporen versperd. De treinen uit de richting Lage Zwaluwe redden maar tot Dordrecht, en uit de richting Rotterdam tot Barendrecht. Tussen Barendrecht en Dordrecht reden autobussen. Om 8 uur was de treinenloop weer normaal. Op de onbewaakte overweg in de Sprengenweg te Apeldoorn is tijdens mist donderdagavond een personenauto, be stuurd door de 33-j. J. P. V. uit Apeldoorn door een rangerende locomotor gegrepen. De bumper van de locomotor boorde zich door het portier aan de zijde van de be stuurder, die zich door een uiterst snelle reactie nog in veiligheid wist te stellen en geen letsel opliep. De auto werd enige me ters meegesleurd en zwaar beschadigd. Donderdagmiddag werd op de onbewaakte overweg in de Dwarsweg te Ede een be stelauto meegesleurd door een elektrische trein van de lijn EdeUtrecht. De automo bilist, de 46-jarige heer M. v. d. Kraats uit Gelders Veenendaal, liep daarbij zeer ernstige verwondingen op. Het treinver keer ondervond enige stagnatie door het ingeval, dat in een zeer dichte mist ge beurde. Op een onbewaakte overweg te Zwijn- recht in het baanvak DordrechtRotter- iam is donderdagavond een personenauto, waarvan de bestuurder, de 26-jarige W. C. Veldhuizen uit Ridderkerk, die door de dikke mist werd misleid, de spoorwegbaan opgereden. Tussen de beide hoofdsporen kwam de wagen tot stilstand. De bestuur der waarschuwde de Zwijndrechtse politie, die op haar beurt de stations Zwijndrecht en Barendrecht alarmeerde, opdat de treinen zouden worden opgehouden. Dat was echter niet meer mogelijk. Weldra na derde uit de richting Rotterdam een per- sonentrein, die de auto een stevige duw gaf, maar die toch kon doorrijden. Kort daarop botste een personentrein uit Zwijn drecht tegen de auto en slueurde de wagen 400 meter mee. Van de auto was alleen het onderstel overgebleven, maar dit zat vastgekneld tussen de wielen van de trein. De passa giers van deze trein zijn te voet over de -ooorbaan naar het station Zwijndrecht gegaan en vandaar met bussen verder vervoerd. Het heeft vier uur geduurd, voordat het treinverkeer kon worden her vat. Doordat bij het ongeluk een leiding van de signaalinstallatie was beschadigd, ble ven de afsluitbomen van een andere over weg gesloten. Nadat het publiek geruime tijd had staan wachten, stelde de politie de overwegwachter van het defect op de oogte, die toen de bomen geopend heeft. In het communiqué werd tenslotte ver klaard, dat het kabinet heeft besloten tot sluiting van de Nederlandse consulaten hieraan toevoegend dat het personeel daar van moet repatriëren en tot repatriëring van Nederlandse onderdanen, wier aan wezigheid door Indonesië niet langer nood zakelijk wordt geacht. Het hoofd van het kantoor arbeidsbe trekkingen in Midden-Java heeft Neder landse firma's de opdracht gegeven het volle loon te betalen aan arbeiders die maandag hebben deelgenomen aan de 24- uurstaking tegen Nederlandse ondernemin gen, waartoe het centrale „bevrijdings comité voor West-Irian" instructie had ge geven. Geen overdracht Een woordvoerder van de K.P.M. heeft gisteren te Djakarta medegedeeld, dat de directie geen stuk heeft getekend waarbij het beheer der onderneming wordt over gedragen aan de Indonesische regering. Op een vraag of dit niet-tekenen inhoudt, dat de K.P.M. de leiding zal blijven uitoefenen over de scheepsbewegingen van de maat schappij, zeide de woordvoerder: „De situatie is ons nog niet duidelijk. Ik kan niet meer verklaren, dan ik hiervoren heb gezegd." Absolute noodzaak De directeur van de grootste nationale Indonesische scheepvaartonderneming, Achmad Kosasih van de „Pelni" heeft ge zegd, dat de „Pelni" in staat moet worden gesteld, in het vervoer in Indonesië de plaats in te nemen van de K.P.M. Kosasih zei: „Zelfs al zou de Nederlandse regering West-Irian aan Indonesië hebben afgestaan dan zou nationalisatie van de K.P.M. even goed een absolute noodzaak zijn geworden, als wij althans uitgaan van de vaste over tuiging dat Indonesië een onafhankelijk en soeverein land is. Wij moeten niet slechts de K.P.M. overnemen, maar haar diensten op de bestaande voet voortzetten in het belang van ons volk," aldus Kosasih. Boycot verscherpt Donderdag begon in Surabaja de tweede golf van de boycot-actie tegen Nederlan ders. De Nederlanders worden thans niet alleen geweerd uit restaurants en biosco pen, maar hun wordt voorts geen dienst betoon verleend in hotels, winkels enzo voort. Het is niet bekend hoe lang deze actie duurt. Des Indes bezet Met machinegeweren bewapende mili tairen betraden gisteren het terrein van het onder Nederlands beheer staande „Hotel des Indes" in Djakarta het groot ste hotel in de Indonesische hoofdstad en een der meest bekende in geheel Azië. Per soneel van „Des Indes" heeft bekendge maakt dat het het hotel heeft overgeno men. De voorzitter van de vakbond, Slamet Djojosumitro, verklaarde dat drie Neder landse directeuren werden vastgehouden in het kantoor van de directie. Hij zei dat zij hadden geweigerd het hotel over te geven zonder orders van de militaire com mandant, Hij deelde mee. dat de over neming was medegedeeld aan het samen werkend lichaam van arbeiders, boeren, militairen en jeugd. De Nederlandse direc teuren zouden worden vastgehouden tot nadere mededelingen van genoemd lichaam worden ontvangen, zo zei hij. Aan de Nederlandse hotelgasten is een toelichting gegeven van de acties, zo zei Djojosumitro. In Den Haag werd vernomen, dat reeds enige tijd geleden informatieve besprekin gen zijn gevoerd met de Intergouvernemen- tale commissie voor Europese migratie (I.C.E.M.) over de mogelijkheden van scheepsruimte voor eventuele evacuatie van Nederlandse onderdanen. SINGAPORE (AFP) Volgens een be richt van het Franse persbureau AFP uit Singapore heeft de Nederlandse regering Singapore toestemming gevraagd er een doorgangskamp te mogen inrichten voor Nederlanders, die mogelijk uit Indonesië gerepatrieerd zullen worden. Een woord voerder van het bureau der minister president van Singapore bevestigde dit be richt, maar naar zijn zeggen heeft de Nederlandse regering de aard van de ge vraagde faciliteiten voor de Nederlandse onderdanen, die in Singapore zullen aan komen, niet nader omschreven. Hij liet uit komen dat indien het alleen zou gaan om doorgang er geen moeilijkheden zouden zijn, maar indien het om een langer ver blijf zou gaan, zou de kwestie bestudeerd moeten worden. De Nederlandse consul- generaal in Singapore zei desgevraagd dat hij van dit Nederlandse verzoek nog niet op de hoogte was. SINGAPORE (Reuter) Op de rede vSn Singapore liggen thans negentien schepen van de K.P.M., in afwachting van instruc ties uit Nederland. Vandaag arriveerde de „Baud", met tweehonderd passagiers aan boord, hoofd zakelijk Indonesiërs. Naar schatting kost dit stilliggen dezer schepen de maatschappij bijna twintigduizend gulden per dag. Sudibjo verklaarde ook. dat geen maat regelen mogen worden getroffen tegen Ne derlandse onderdanen, zoals het boycotten van de voorziening in hun levensbehoef ten. Hij zei dat zijn regering tot dusver over de huidige gebeurtenissen nog geen officiële reacties van andere landen heeft gekregen. Sudibje, die tevens voorzitter is van het centraal comité voor de bevrijding van Westelijk Nieuw-Guinea, zei: „Wij hebben vele andere landen als vriend, zo dat wij ons niet bezorgd behoeven te ma ken". Naar de directie van de K.P.M. in Am sterdam meedeelt heeft zij bericht ont vangen uit Djakarta volgens hetwelk de personeelsleden van de K.P.M. aldaar en hun gezinnen in goede welstand verkeren. DARWIN (Reuter) Het Nederlandse vrachtschip ,-,Van Eek", dat naar Darwin werd gedirigeerd, is vandaag vertrokken naar Singapore, zonder onderweg een In donesische haven aan te doen. De volgen de week zal het Nederlandse m.s ..Water man" in Darwin een aantal doktoren en verpleegsters, die naar verwacht wordt uit Surabaja naar Darwin zullen worden overgevlogen, aan boord nemen. LONDEN (UP). - Twee emplové's van de firma Jacobson van den Berg te Djakarta zijn vandaag, volgens een te Londen opge vangen uitzending van het Indonesische persbureau „Antara", gearresteerd wegens het „onteren van de Indonesische vlag". De beide Nederlanders, genoemd als de directeur de heer W. M. Biena en zijn assistent de heer Munting, hadden de Indonesische vlag en de rode vlag, die drie dagen geleden op het gebouw van de firma Jacobson van den Berg gehesen waren, neergehaald. Zij werden daarop door de arbeiders ter plaatse „overgedragen aan de autoriteiten", wegens „het onteren van de Indonesische vlag". (Van onze correspondent) DEN HAAG. Naai" wij uit zeer betrouw bare bron vernemen, pleegt de Nederland se regering thans overleg met een andere Europese mogendheid, met het doel deze te verzoeken het beheer over de Nederlandse consulaten in Indonesië op zich te nemen wanneer de sluiting onder Nederlands be heer een feit zal zijn geworden. Deze rege ling zou ten doel hebben, ook na het tijd stip het verlenen van consulaire facilitei ten aan Nederlandse onderdanen in Indo nesië mogelijk te maken. ADVERTENTIE KERSTBOMEN EN GROEN voor handel en particulier BOOMKWEKERIJ HERENWEG 103 B Heemstede, Tel. 36301 De Franse spoorwegen nemen proeven met een nieuw soort spoorrijtuig, waarvan dit het experimentele proto type is. Het bijzondere van dit model is, dat het onderstuk en het bovenstuk onafhankelijk van elkaar kunnen bewegen met een tritslag van achttien graden naar beide kanten. Wanneer het rijtuig met grote snelheid door een scherpe bocht gaat, werkt het boven stuk, waarin de reizigers zitten, tegen de middelpuntvliedende kracht in en blijft loodrecht op de baan gericht. De nieuwe constructie bevordert ook een soepeler gang over de rails. Kwestie wordt door NAVO te Parijs besproken BONN Van betrouwbare zyde wordt vernomen dat de Amerikaanse regering aan West-Duitsland betaling heeft ge vraagd van 325 miljoen mark als bydrage in de onderhoudskosten van de Ameri kaanse troepen in de Bondsrepubliek. Het betreft de tweede termyn van de bydrage over 1957, die in totaal 650 miljoen mark beloopt. De eerste termyn is al voldaan. Van welingelichte Duitse zijde wordt ver nomen, dat de Bondsregering had gehoopt, dat Amerika het restant niet op zou eisen. De regering te Bonn schynt vastbesloten de betalingen voor troepenonderhoud te staken. Op de topconferentie van de NAVO, die 16 december in Parijs gehou den wordt, zal men waarschynlyk de kwestie trachten te regelen. In een communiqué, uitgegeven na af loop van de besprekingen tussen de West- duitse minister van Buitenlandse Zaken, Heinrich von Brentano en Britse ministers, wordt gezegd dat Groot-Brittannië en West-Duitsland het eens zijn geworden over de „noodzaak de eenheid van de lan den van de vrije wereld te versterken". De ministers zouden zijn overeengekomen de oplossing van het geschil over de onder houdskosten aan de NAVO over te laten. Op de topconferentie van de NAVO, die in Parijs gehouden zal worden, moet men tot positieve maatregelen komen om de onafhankelijkheidspolitiek van het westen te kunnen uitvoeren, aldus het commu niqué. Volgens het communiqué zijn zij het er ook eens geworden, dat een zo snel mogelijke totstandkoming van een Euro pees vrijhandelsgebied van grote beteke nis is. Franz Josef Strauss, de Westduitse mi-' nister van Defensie, heeft donderdag op een persconferentie te Rome gezegd, dat de Westduitse regering niet wenst, dat de Britse troepen uit Duitsland teruggetrok ken worden. De Britse troepen in Duits land waren welkom omdat zij deel uit maken van het NAVO-schild en „omdat de Britse grens niet langer door het kanaal wordt gevormd". Strauss weigerde even wel een verklaring af te leggen over de wenselijkheid van een voortgezette Duitse bijdrage in de kosten van het legeren van Engelse troepen in Duitsland. (Reuter/ Te Bonn wordt vernomen, dat op 19 en wellicht ook op 20 december in aansluiting aan de conferentie van de NAVO te Parijs een conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken van de zes landen van de Gemeenschappelijke Markt en Euratoom zal worden gehouden over kwesties, die nog moeten worden geregeld. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Doctoraal examen natuurkunde: mevr. N. Salomon-Gvob- ben, Amsterdam. Hedenmorgen om kwart over zeven is op de met knipperlichten beveiligde over weg aan de Nijkerkerstraat te Barneveld een vrachtauto met aanhangwagen aange reden door een sneltrein Amsterdam Enschedé. De voorste wagen van ds snel trein ontspoorde. De aanhangwagen van de auto werd honderden meters meege sleurd. De cabine van de sneltrein werd in elkaar gedrukt. De bestuurder, de 57-jarige heer P. van de H. uit Amsterdam, werd door glassplinters slechts licht gewond. Hij had de tegenwoordigheid van geest knalpa tronen op de rails aan te brengen, zodat een andere trein bijtijds tot stilstand kon worden gebracht. In de leeftijd van bijna vierenvijftig jaar is in de afgelopen nacht onverwacht over leden de heer P. Wempe, mede-firmant van het bedrijf dat restaurant Dreefzicht aan de Fonteinlaan te Haarlem exploiteert. De heer Wempe was vroeger concierge van het gebouw van de Haarlemse Jonge mannen Vereniging aan de Lange Marga- rethastraat. Toen in 1948 het Openlucht theater te Bloemendaal werd geopend ex ploiteerde de heer Wempe het buffet, maar later na de heropening van Dreefzicht moest hij deze taak neerleggen. Dreefzicht was in de oorlog in verval ge raakt en er gingen na de bevrijding stem men op het gebouw te slopen. In 1948 na men de heren C. Keur en P. Wempe het initiatief het gebouw, dat eigendom van de gemeente Haarlem is, te exploiteren. Op 6 oktober van dat jaar besloot de ge meenteraad Dreefzicht voor één gulden per jaar te verhuren aan beide heren on der voorwaarde dat deze het gebouw zou den restaureren. Op 5 februari 1949 waren de werkzaamheden gereed en Dreefzicht werd heropend. In de loop der jaren is een druk gebruik gemaakt van de grote zaal voor bridge-drives, feestavonden, toneel voorstellingen en vergaderingen. Besturen van verenigingen hadden daarbij contact met de heer Wempe die alle welwillend tegemoet trad. In brede kring zal daarom het overlijden van de heer Wempe be treurd worden. ROME (AFP). - Agostino Novella, een communistisch parlementslid, is tot secre taris-generaal van het Italiaanse algemeen vakverbond (C.G.I.L.) gekozen, ter ver vanging van de onlangs overleden popu laire communist Guiseppe di Vittorio. De verkiezing geschiedde door het bestuur van het vakverbond, dat door de communisten en linkse socialisten wordt beheerst. Oreste Lizzardi, lid van Nenni's links- socialistische partij, legde daarop zijn functie van adjunct-secretaris van het ver bond neer, omdat de meerderheid der le den van het verbondsbestuur weigerde zijn voorstel in overweging te nemen de func tie van secretaris-generaal tot het vol gende congres van het verbond te laten waarnemen door een secretariaat. Zijn voorstel van „collectieve leiding" werd gesteund door een groep militante socia listen, die van mening zijn dat de leiding van het secretariaat niet mag toevertrouwd worden aan een communist. (UP). - Kennelijk om aan socialistische wensen tegemoet te komen is een nieuwe, rechtstreeks onder die van voorzitter ge plaatste functie geschapen: assistent secre taris-generaal. Deze post wordt door de socialist Fer nando Santi bezet. Algemeen is men echter van oordeel dat de communistische invloed in de C.G.I.L. is versterkt. BELGRADO (Reuter) Joegoslavië zal weer overgaan tot een stelsel van econo mische plannen op lange termijn naar het Russische voorbeeld, zo blijkt uit een bij het parlement ingediend ontwerp-vijf- jarenplan voor de ontwikkeling. Het nieuwe plan heeft ten doel verho ging van de levensstandaard, vergroting van de landbouwproduktie en het doen verdwijnen van het tegenwoordige na delige saldo op de handelsbalans. Het zal gelden voor de periode 1957 tot 1961. In 1947 begon Joegoslavië met de uit voering van een vijf-jarenplan. Het plan werd echter opegegeven toen Tito in 1948 uit de Cominform werd gestoten. Een Haarlems echtpaar, dat zich in het begin van dit jaar aan winkeldiefstallen in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam heeft schuldig gemaakt, hoorde vanoch tend terstond na de behandeling van zijn zaak voor de hoofdstedelijke rechter het vonnis. De 55-jarige man kreeg negen maanden waarvan vijf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Zijn 48-jarige echtgenote kreeg vier maanden met af trek. Voor beide verdachten, die reeds vier maanden in het huis van bewaring hebben doorgebracht, betekende dit onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank kwam tot deze uitspraak na te hebben beraadslaagd over een ver zoek van de verdedigster van de vrouw tot haar onmiddellijke invrijheidsstelling. De raadsman van de man had op een mil dere straf aangedrongen. De man bekende, dat. hij tijdens de uit verkoop in januari en juli van dit jaar in grote warenhuizen zijn slag heeft geslagen. Terwijl zijn vrouw met de verkoopster stond te praten stopte hij kledingstukken onder zijn jas. Ook levensmiddelen wist hij op deze manier in zijn bezit te krijgen. „Wist u dat uw man dit deed?", vroeg de president, mr. L. Spanjaard, aan de vrouw. „Soms wel, ik ontdekte het meestal pas als we thuis waren", luidde het antwoord. De echtgenoot nam het voor zijn vrouw op en verzekerde de rechtbank, dat zij nooit gestolen kleren heeft willen dragen. De officier van Justitie, mr. H. G. van Everdingen, die de feiten bewezen achtte, betoogde dat de man weliswaar steeds de diefstallen pleegde, maar dat de vrouw nooit van hem verlangde de gestolen waar terug te brengen. Hij hield rekening met het psychiatrisch rapport, waarin beiden vei-minderd toerekenbaar worden ge noemd. De F 27 „Friendship" vertrekt op 7 de cember van Schiphol voor een demonstra tievlucht naar India en enkele landen van het Nabije-Oosten, welke ruim een maand zal duren. Van de zijde van India en ook van an dere landen in het Nabije en Midden- Oosten is belangstelling getoond voor de Fokker F 27, die als vervanger van de in deze gebieden vliegende Dakota's in aan merking komt, te meer daar er door ver schillende luchtvaartmaatschappijen met viermotorige toestellen wordt gevlogen waarvan het type motor hetzelfde is als dat daarmede de „Friendship" is uitgerust. In dia in het bijzonder heeft belangstelling getoond voor de eventuele bouw van het Fokker-verkeersvliegtuig in licentie, aan gezien er een ruime markt voor aanwezig is, zowel voor de civiele als voor de mili taire luchtvaart van dat land. (Van onze correspondent in Sydney) De protestantse en rooms-katholieke kerken in Sydney hebben besloten te ijve ren voor de viering van een christelijke Kerstmis en een dam op te werpen tegen de materialistische wijze, waarop net Kei*stfeest daar gevierd 'pleegt te wórden. Voor het eerst in de geschiedenis van de kerken in Australië zullen alle richtingen samenwerken om een grote religieuze manifestatie te houden op 20, 23 en 24 december in het groutste park van Sydney. Hrde Park, in het centrum der stad. Vrij- ?el alle protestantse kerken zullen samen werken met de rooms-katholieken, de Wereldraad van Kerken in Australië en het Leger des Heils. Een uit. alle gezindten samengesteld kerkkoor zal kerstliederen zingen. TOKIO (AFP) De sterkte der in Japan gelegerde Amerikaanse strijdkrachten zal aan het einde van dit jaar met vijftig duizend man worden verminderd, zo ver luidt in kringen die in nauw contact staan met het Japanse ministerie van De^ fensie. Het effectief van de Amerikaanse strijdkrachten in Japan wordt hierdoor met meer dan vijftig procent ingekrompen. Volgens genoemde kringen zal de Ja panse regering binnenkort met de Ameri kaanse militaire autoriteiten te Tokio on derhandelingen beginnen over verminde ring der Japanse bijdrage in de defensie- kosten. VEEMARKT LEIDEN Aangevoerd 2 stieren, 35 melkkoeien, 250 vette koeien, 14 varekoeien, 11 graskal veren, 22 vette kalveren, 38 nuchtere kal- velen, 45 vette schapen, 1552 vette lam meren, 35 zeugen, 213 schrammen, 460 big gen, 5 geiten, totaal 2682. Notering: melkkoeien f 800 tot f 1050, vette koeien schoon gewicht f 2.50 tot f 2,95, varekoeien f 600 tot f 850, gras kalveren schoon gewicht f 2,50 tot f 3, vette kalveren levend gewicht f 2,40 tot f 2,80, nuchtere kalveren levend gewicht f 1,50 tot f 1,70, vette schapen f 90 tot f 110, vette lammeren f 76 tot f 107,50, drachtige zeugen f 225 tot f 300, schrammen f 50 tot f 90, biggen f 28 tot f 38. Handel: voor melkkoeien stil, vette koeien zeer matig, varekoeien williger, graskalveren willig, vette kalveren lui, nuchtere kalveren lui, duur, vette schapen en vette lammeren stug, zeugen, schram men en biggen redelijk. Wie belangstelling heeft voor foto's van Zandvoort zoals dat vroeger was en zoals het zich de laatste jaren heeft ontwikkeld, kan gaan kijken naar de fototentoonstel ling in de hal van de bovenverdieping van het Zandvoortse raadhuis. Hier worden een dertig foto's uit het gemeentelijke foto archief geëxposeerd. Ondermeer kan men opnamen uit de jaren 1880 en 1890 zien. De verzameling is tot en met 31 December op werkdagen tussen tien en twaalf uur te bezichtigen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE XXXXXJOXXXXICCCCCCCCCCO Brand. Gistermiddag heeft brand ge woed in een oud woonhuis aan de Haar lemmerdijk 163 te Amsterdam. Het vuu~r is ontstaan in een kamertje op de tweede verdieping, waar een 80-jarige man woont Hij liep brandwonden aan zijn hoofd op en moest in overspannen toestand naar een ziekenhuis gebracht worden. De tweede vei'dieping, bestaande uit vier achter elkaar gelegen vertrekken, en de zolder brandden geheel uit. Dagboottreinen. Van maandag af zU(. len twee sinds 29 september opgeheven dagboottreinen weer gaan rijden. ÏJit Am- sterdam vertrek om 10.25 uur naar Hoek van Holland. De vertrektijd uit Hoek van Holland naar Amsterdam is 18.00 uur. Vluclitelingentehuis. De bisschop, coadjutor van 's-Hertogenbosch, mgr. \y M. Bekkers, heeft woensdag in Preiri an der Rax in Oostenrijk een tehuis voor in- tellectuele Hongaarse vluchtelingen inge! wijd. Het tehuis is door de Weense caritas met behulp van bijdragen van Nederlandse rooms-katholieken ingericht en kan inge- veer dertig mensen huisvesten. „Feest". Het St. Nicolaasfeest op de Gooise h.b.s. te Bussum heeft een onple zierig einde gehad. Twee leerlingen van 16 jaar wilden ter „opluistering" van het feest enige zelfgemaakte stinkbommen op de gang tot ontploffing brengen. Een bom ontplofte evenwel ontijdig, waardoor van een der jongens een hand werd verbrij zeld en de ander letsel aan zijn linkeroog kreeg. Beide jongens zijn naar een zieken huis te Naarden gebracht. Nederland-Japan. Binnenkort zal de vereniging Nederland-Japan worden opge. richt. Initiatiefnemer is prof. dr. C, C. Krieger, die van 1948 tot 1956 bijzonder hoogleraar in de Japanse taal en kunstge schiedenis was aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Politie-service. Een familie in Hille- gersberg zat op het heerlijk avondje in spanning te wachten op een tafeltennista fel, die bij een sportzaak was gekocht. Het binnendragen van deze tafel zou voor de elf kinderen van dit gezin het hoogtepunt van het feest vormen. Maar hoe er ook werd gezongen, er kwam geen tafel. De auto van het sporthuis was defect geraakt, zo vernam men toen men informeerde waar het bestelde bleef. Ten einde raad is de politie gebeld, die zich bereid ver klaarde de tafel met een auto naar de Hil- legersbergse familie te vervoeren. Zo reed korte tijd later een politieauto voor, waar uit het geschenk van Sinterklaas te voor schijn werd gehaald. ADVERTENTIE Tempeliers straat 68 Haarlem tel. K 2500-21164 Gedeputeerde Staten zijn niet akkoord gegaan met het raadsbesluit van de Zand voortse gemeenteraad van 2 juli, waarbij werd besloten een krediet van 21.200, uit tet rekken voor de bouw van een nood leslokaal bij de Dr. Albert Plesmanschool. Gedeputeerde Staten zijn van mening, dat de school weliswaar behoefte heeft aan meer ruimte, doch dat daarin kan worden voorzien door het in gebruik nemen van een leegstaand lokaal van de Karei Door- manschool. Van deze school wordt de be zetting der klassen laag genoemd, zodat bij een rationeler verdeling van het aantal leerlingen over de twee scholen er vol doende ruimte voor het openbaar lager onderwijs beschikbaar is. De bouw van een noodlokaal wordt daarom niet urgent ge acht. FILMAVOND VAN REIS VERENIGING Het consulaat Zandvoort van de Neder landse reisvereniging houdt een propa- ganda-filmavond op vrijdag 13 december in restaurant Zomerlust. Vertoond zal wor den de „Filmreis in kleuren: tussen Lago Maggiore en Gardameer". BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Gonny, d. v. T. C. Tukker en P. K. van Beek; Cornelia Geertruida Maria, d. v. G. A. M. van Mil en M. J. van Leeuwen; Peter Dirk Jan, z. v. D. J. Drij ver en N. Agter; Johannes Maria, z. v. J. P. Suidgeest en P. M. Mesman; Dirk Ge rard, z. v. F. A. Koolhaas en S. J. Bok horst; Leonardus Hendricus, z. v. L. J- Grimbergen en J. H. A. Kors; Eeltje, d. v. P. Joren en M. G. van Stam; Gerardus Johannes, z. v. P. J. van der Meij en E. C Slingerland; Maria Louise, d.v. A. van der Knijff en A. van Wilgen; Irma Maria, d. v. Th. A. Kool en B. Pakkoo; Johanna Wil- ma, d.v. W. Dijk en C. Hogguer; Eveline Fenna, d. v. G. P. Met en H. Hellenberg; Johanna I-Iendrika, d. v. A. Moens en C. Zijp. ONDERTROUWD: Johannes Herman van der Meer en Engelina van Munster; Johan Outshoorn en Hendrika van Dam; Aldert de Grauw en Elisabeth Helena van Schie; Johannes Jurriaan Schutter en Sophia Emma van Doorn; Karei Visseher en Clasina Arends; Andreas Maria van der Burg en Johanna Wilhelmina Oist- hoorn; Leonardus Anthonius Augustinus Ligtenberg en Anna Paulina van Leem put; Johannes Petrus Schrama en Anna Henrica Maria Lommerse; Wijnand Jo hannes de Plertog en Susanna Walkier. GETROUWD: Jan Diederik Medendorp en Pieternella de Hoog; Hendrik Spaan en Helene Maria van Os. OVERLEDEN: Petrus Cornelis van Gaart, 74 jr, e.v. E. M. Snaan; Aart in 't Veld, 75 jr, w.v. G. Smink. GEEN SPREEKUUR De burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dx\ O. F. A. H. van Nispen tot Pannei'den. is verhinderd zaterdagochtend spreekuur te houden.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10