KARPETTEN 100.705,60 f. S.378, f yyyyy BELANGRIJK Wóeii WïhuuL Hiöia? Aanzienlijk kleinere toeneming der liquiditeit van de Duitse banken SPOEDVERKOOP FAILLISSEMENTSGOEDEREN M;NDER DAN HALVE PRIJZEN! TAPUTIMPORT Amsterdamse Beurs 'n GROENTJE HET ZAL GELD REGENEN UIT DE WEKELIJKSE PUZZEL f „PUZZEL U RIJK 8 Toestand Banjoewangi blijft zorgelijk Economische Benelux- congres te Brussel Onenigheid in de Franse socialistische partij „XYZ" speelt drie éénakters van Wilder DE BEURS van gisteren NIEUWE UITGAVEN DE NEGEN MUZEN Ballet der Lage Landen met premières in Haarlem Scheepvaart UITZOEKEN f60.- UITZOEKEN t. o. aang. Plaats BODE-KANTOORLOPER 99 kinderauto's ZO MOET U HET DOEN! VRIJDAG 6 DECEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE LIQUIDITEIT van de Westduitse banken is in november toegenomen, maar aanzienlijk minder darf tot en met september van dit jaar, zo constateert de Deutsche Bundesbank in haar jongste maandoverzicht. In volkomen afwijking van de ont wikkeling, welke deze de laatste jaren te zien gaven, zijn de goud- en deviezen reserves van de Bundesbank eind november met ongeveer 390 miljoen D.M. ver minderd. De kortlopende kredieten aan bedrijven en de particuliere kredieten zijn in de overzichtsperiode betrekkelijk weinig toegenomen. In oktober bedroeg deze toeneming 20 miljoen D.M. Door de grote omvang van de vervallende belastingen hadden zij in september een vrij sterke toeneming van 430 miljoen D.M. te zien gegeven. De kredieten met middelmatige en lange looptijd zijn in oktober toegenomen met rond 650 miljoen D.M. In september bedroeg de toeneming bijna 790 miljoen D.M. In september bedroeg de toeneming bijna 790 miljoen D.M.; de gemiddelde toe neming voor het derde kwartaal bedraagt 720 miljoen D.M. per maand. De toeneming van het verbruik l\jkt in de overzichtsperiode binnen grenzen ge bleven te zijn, die het bedrijfsleven voor niet al te grote aanpassingsproblemen stelden, aldus het overzicht. Ook de in- vesteringsvraag schijntzich volgens de jongste gegevens verder langs banen te bewegen, die vermoedelijk nieuwe span ningen op de markt voorlopig zullen uit sluiten. De aanwijzingen voor een zekere opleving van de investeringsactiviteit in sectoren, waarin zij in de tweede helft van het vorige jaar en In de eerste helft van dit jaar verminderd was, bleven be staan en werden duidelijker. In een overzicht van de tegenwoordige stand van de buitenlandse schuld der Bondsrepubliek constateert de Bundes bank met betrekking tot de vraag, of de deviezenoverschotten niet in grotere om vang gebruikt zouden kunnen worden tot aflossing van buitenlandse schulden, dat overdreven verwachtingen in dit opzicht tot de juiste omvang moeten worden te ruggebracht. De moeilijkheden van de in terne Duitse financiering van vervroegde aflossingen mogen niet onderschat wor den. Daar staat tegenover, dat gezien de overschotpositie van de Bondsrepubliek, welke nog wel enige tijd zal voortduren,' een zo ver mogelijk gaande vervroegde aflossing van buitenlandse schulden on tegenzeggelijk doelmatig en nuttig zou zijn en op zijn minst een gedeeltelijke bij- Afgezien van de ontwikkeling der laatste dagen is en blijft het een moeilijke situatie in Indonesië, zo heeft de voorzitter van de n.v. Banjoewangi Thee en Rubber Cul tuur Maatschappij te Amsterdam ver klaard in de jaarvergadering. Er is een overschot aan arbeiders en de mogelijk heden om de aanplant van de onderneming (thee, koffie en rubber) uit te breiden ont breken, daar er geen geld beschikbaar is. De directie heeft eigenlijk niets te zeggen. De crediteur (bankinstelling) beslist wat er gaat gebeuren, er tot nu toe is deze steeds behulpzaam geweest. De koffie-oogst in 1957 is mislukt wegens de ongunstige klimatologische om standigheden. Het bestuur van Banjoewan gi is met zorg vervuld over de toestand en wacht zelf ook af wat er gaat gebeuren. De cijfers over 1956 werden goedgekeurd. Het dividend wordt wederom gepasseerd. Het saldo verlies over 1956 van f 72.078 wordt gevoegd bij het saldo a.p., dat hier door stijgt tot f 438.407. Het 12e economisch Benelux congres, georganiseerd door het „Comité van Bel- gisch-Nederlandsch-Luxemburgsche Sa menwerking", zal op 9 en 10 mei 1958 te Brussel worden gehouden in een der pavil joens op de terreinen van de Wereldten toonstelling. Ook in de socialistische gelederen, zo meldt United Press uit Parijs, begint het steeds heviger te kraken. De ontevreden heid over de partijleiding dateert al van de afgelopen herfst, toen de eerste secre taris Guy Mollet zijn steun gaf aan Gail- lard om een einde te maken aan de ver lammende crisis van 36 dagen. Mollet moest toen in allerijl het land afreizen, om zijn politiek te rechtvaardigen. Mollet, die in 1947 tot secretaris-generaal van zijn partij werd gekozen, inplaats van zijn tegenkandidaat Daniel Mayer,, een man van de linkervleugel die enkele jaren die post had vervuld, keert nu langzaam aan weer tot linkser inzichten terug. Mayer is op het ogenblik een van de leiders van de linkse oppositie in de partij, die op het partijcongres van 15 december een krachtig en verwoed offen sief tegen de 53-jarige Mollet zal openen. De Franse „bevanisten" hebben daartoe twee moties voor het congres gereed ge maakt, die beide scherpe critiek tegen Mollet laten horen. Mollet „de onomkoopbare" zal dus hard moeten vechten voor zijn politieke bestaan. Hij kan die strijd winnen, maar alleen als hij concessies krijgt van rechts. De socia listische partij kan zich nu allerminst een duidelijke verdeeldheid permitteren. In de strijd om de stemmen der onte vreden ambtenaren heeft zij niet alleen te maken met de communisten, die hen graag die stemmen af willen vangen, maar ook met andere partijen van links. Morgen komt er namelijk in Parijs een unificatie- congres bijeen van een aantal kleinere linkse partijen, die allemaal de socialisten verwijten, dat zij „de arbeidersklasse ver raden" en die wel graag in het voetspoor zouden willen treden van de partij van Jean Jaurès en Blum. Zij zijn onderling echter te zeer verdeeld om een werkelijk hechte eenheid tot stand te kunnen bren gen. Niettemin is het zaak voor de Franse socialistische partij op haar schaapjes te passen. Vermoedelijk echter zal het partij congres meer naar links zwenken en zal Mollet, die een goed tacticus is, daaraan meedoen, zonder van politiek ten opzichte van Algerije te veranderen, hoe krachtig de linkervleugel ook voor een verandering in die politiek op zal komen. Collegium. Het Amsterdamse Colle gium Musicum concerteert dinsdag 10 december in het Concertgebouw van de hoofdstad. Voor de eerste keer worden uitgevoerd „Round" van Marius Flothuis, de Kwatrijnen van Bertus van Lier, twee veelstemmige werken, een van Des Prez en een compositie van Sweelink. drage tot de vermindering van de bestaan de spanningen der betalingsbalansen in Europa. Officiële Duitse instanties hebben der halve reeds sedert geruime tijd vervroeg de aflossing van buitenlandse schulden binnen de grenzen van het mogelijke ver richt en gestimuleerd. In haar overzicht van de stand en de samenstelling van de buitenlandse schulden somt de Bundes bank de tot dusverre gedane aflossingen en terugbetalingen op en de theoretische mogelijkheden van de schuldaflossingen, gezien vanuit het standpunt van een ont lasting van de Europese Betalingsbalans situatie. (DPA). Onder auspiciën van het kunstcentrum ,,'t Venster" geeft de Haagse Toneelwerk groep Experiment X.Y.Z. donderdagavond 12 december in de schouwburgzaal „De Lantaren" in Rotterdam, haar eerste uit voering van een programma van drie één- acters van Thornton Wilder: „De gelukkige reis naar Trenton en Camden", „De liefde gelouterd" en „Pullman car Hiawatha". De twee laatste stukken zijn nog niet eerder in ons land opgevoerd. AMSTERDAM Het Damrak stond vooral wat de inter nationale waarden betreft onder invloed van de gebeurtenissen in Indonesië. Tij dens de beurs werd nog het bericht be kend, dat de gebouwen, die thans „over genomen zijn" in Indonesië onder super visie zullen komen van de Indonesische regering, aldus een besluit van de regering in Djakarta. Mede door gebrek aan gun stig nieuws uit het bedrijfsleven leidde dit tot verkopen bij het publiek, vooral van internationale waarden. Aandelen Unilever waren op een prijs van 317)4 5 pet lager bij de vorige slotkoers en 10 punten lager vergeleken bij de hoogste prijs van woensdag. De produktiebeper- king bij Van den Bergh en Jurgens was van invloed op de koers van het marga rinefonds. Philips was rustig maar moest 3 punten verlies incasseren. Aandelen Kon. Olie sloten op een prijs van f 159,30 f 1,20 lager en een gulden onder pariteit Ameri ka. De arbitrage kon in de internationale waarden niet tot zaken komen. AKU was min 2 pet. KLM moest na twee vaste da gen een verlies van 60 ct incasseren. De scheepvaartmarkt trok zich niet te veel aan van de berichten uit Indonesië Aandelen KPM waren zelfs gevraagd en 2 punten hoger dan woensdag. Scheep vaartunies trokken aan van 109 tot 111, min 1 pet. De overige fondsen waren 1 tot 2 pet hoger. De cultures handhaafden zich. Na een prijshoudende opening kwam er tijdens het verdere beursverloop wat vraag, waar door de koersen ruim 1 pet hoger kwamen te liggen dan de vorige slotprijs. Staats fondsen eerder gevraagd en goed prijs houdend. Aandelen Internatio en Linde- teves onveranderd op resp. 58 en 82 bie den. Billiton-2 188 ex 7% pet interimdivi dend, fractioneel hoger. Prolongatie 5 pet. (ANP). NEW YORK Het koersverloop was stijgend in ver band met geruchten over een ruimere geld politiek Fondsen van tabaksverwerkende industrieën en scheepsbouwbedrijven gingen voor in de stijging. Winsten van een dollar of meer waren talrijk. Glas waarden stonden onder de invloed van enige verkopen. Er waren geruchten, dat de Federal Re serve Board de geldmarkt vandaag iets zal verruimen. Zenith was flauw tegen het beuvseinde en moest twee dollar prijsgeven. Pittsburgh Plate Glass en Libby-Owens-Ford ston den in de glassector onder druk, maar Owens-Illinois was vast. Het industriegemiddelde kwam van 448,87 op 449,55; dat voor spoorwegen van 101,23 op 100,71 en dat voor openbare nutsbedrijven van 67,76 op 67.96. De omzet bedroeg 2.020.000 aandelen tegen 2 220.000 op woensdag. Van de 1176 verhandelde fondsen sloten er 468 hoger en 458 lager. (UP). 3'/j Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K N Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloe i pref.Philips Gloei] Unilever Wilton Fijenoord Dordtschp Petrol Konkl. Petroleum A'dam Rubber K. L. M Holl. Amer. Lijn N. Scheepv Unie Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Dek Mijen Amsterd. Eank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steei General oMtors.. "heil Union Tidewater Vorige koers Slotkoers gisteren 82 87 14354 258 A 173'/» 229 175 220 231 137 313% 188 775 159.5' 44 96.90 140 11114 199 91 52 188 13214 154'/! 150 A 45 37% 53% 353/ib 72% 24-H Heden 13 45 uur 82% 87% 140 258 173 229 175 222 231 137 319% 188 764 f 157.60 40 f 97.50 131% 109 200 88 52% 188 133 154Vi 150% 45% 38% 53% 35% 727% 23% Onderweg genoteerd. Het is een helaas nog altijd actueel probleem, waarover dit boek handelt: de rassendiscriminatie. De schrijver, Hans A. de Boer, is een jonge man, die op zakenreis in Zuidwest-Afrika geconfronteerd wordt met de nood van de kleurlingen. Dit pakt hem zo aan, dat hij zijn carrière eraan geeft en op eigen ge legenheid door heel het Zwarte Wereld deel trekt om ook elders het leed en de rechteloosheid van de niet-blanken te le ren kennen. Vandaar trekt hij, als dag loner van de hand in de tand levend, naar Azië, waar hij doordringt tot in de diep ste sociale ellende van de armen in de achtergebleven gebieden. Hij spreekt met de kaffers in de Afrikaanse goudmijnen, waar anders nooit een blanke bezoeker toegang heeft, met de nu overleden pre mier Malan, met Mau-Mauleiders in Ke nia en met de zoon van Gandhi, ooggetui gen vertellen hem van de afschuwelijke gevolgen der atoombomexplosie in Hiro- sjima, in Australië verneemt hij de tra giek van vele ontgoochelde immigranten, in Amerika ziet hij de onverkoopbare land bouwoverschotten tegen de hongersnood van miljoenen in de Oude Wereld gepro jecteerd. Het is het bewogen relaas van de boetetocht van eer enkeling, een warm voelend mens, maar geen taaie zedepre ker. „Onderweg genoteerd" doet een be roep op ons geweten, in eenvoudige direc te taal, maar het appelleert ook vaak aan onze zin voor humor. Het is een ontroe rend boek. H. J. Paris in Amsterdam ver zorgde de Nederlandse uitgave. Beiaard. De stadsbeiaardier van Delft en Leiden, Leen 't Hart:, zal met Pasen 1958 de nieuwe beiaard in Keulen inwijden. In 1959 zal hij twee door Nederlandse klokkengieters vervaardigde carillons in Zweden gaan bespelen. Het „Ballet der Lage Landen" zal op woensdagavond 11 december onder lei ding van Mascha ter Weeme in de Stads schouwburg te Haarlem zijn tweede voor stelling in dit seizoen in Haarlem geven met een programma, dat vrijwel alleen bestaat uit premières voor deze stad, te weten: „Streetgames", een ballet van Walter Gore op muziek van Ibert; „De Toverfles" op muziek Prokovjev in een choreografie van Denis Carey; „Suite" voor twee dansers op muziek van Gla- zounov in een choreografie van Walter Gore; „Het Geschenk" op muziek van Fauré in een choreografie van Peter Dar- rell en „Pas de trois" uit „Le Lac des Cygnes" op muziek van Tschaikovsky in de choreografie van Marius Petipa. Verder bevat het programma een reprise van „Variazione con Maschere", een ballet van Denis Carey op muziek van Reali. Aan deze voorstelling werkt de ge hele groep mede. Begeleiding op twee vleugels geschiedt door Wim de Soet en Chaïm Levano. Alamak. 6~te Rotterdam verw. Alioth, 6 te Montevideo. Almkerk, 5 te East-London verw. Alwaki, 5 v. Port Swettenham n. Singapore Ameland, 7 te Rotterdam verw. Amerskerk, 5 te Amsterdam. Ampenan, 5 te Le Havre. Angolakust, 5 v. Dakar n. Freetown. Arendskerk, 5 v. Lissabon n. Marseille. Astrld Naess, 5 te Port Said. Bcnnekom. 5 v. Amsterdam n. West-Indië Bonita, 6 te New York. Boschkerk, 5 v. Port Sudan n. Suez. Boskoop. 5 v. Caripito n. Puerto Ordaz. Breda. 5 te Pto. Cabello verw v. Aruba. Britsum. 4 850 m. v. Dubay. Caltex Leiden. 5 te Abadan. Caltex Utrecht, 6 te Rastanura verw. v. Suez. Camerounkust, 5 te Abonnema. Carnitia, 16 te Durban verw. Cartaga, 5 v. Golfito n. New York. Celebes, 6 te SuezkanaaJ. Cinulia, 14 te Suez verw. Cistula. 8 te Madras verw. Congokust, 5 v. Freetown n. Amsterdam. Corilla, 5 v. Calcutta n. Pladju. Coryaa, 6 te Sydney. Cradle of Liberty. 5 dw. Socotra n. Philadelphia. Crania. 11 te Curacao verw. Delft, 5 v. Pto. Ordaz n. Emden. Dordrecht, 6 te Londen. Doris, 7 te Baltimore verw. v. Haiti. Eenhoorn, pass. 5 Gibraltar n. Hamburg. Elizabeth B, pass. 5 Key West n. Houston. Esso Rotterdam, 6 v. Rastanura n. Antwerpen. Etrema, 5 v. Piraetis n. Cyprus. Felipes, 6 te Singapore. Ganymedes, 5 te Arenas verw. Giessenkerk, 5 te Suez. Graveland, 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Groote Beer. 5 400 m. z.o. Kp. Guardafui n Aden. Grootekcrk, 5 te Genua v. Marseille. Guineekust, 5 te Amsterdam. Helder, pass. 5 Azoren n. San Juan. Hera, 6 te Bremen. Hilversum, 12 te Philadelphia verw. I los 5 v. Amsterdam n. Kopenhagen. Joseph Frering, 7 voor IJmuiden verw. Kalinga, 5 te Gibraltar verw. n. Rotterdam. Kara, 11 te Mena A1 Ahmadi verw. Karlmata, 5 v. Tandjong Priok n. Cheribon. Katelysia, 11 te Mena A1 Ahmadi verw. Kellia, 7 te Rotterdam verw. Kenia, 6 t eBuenos Aires verw. Kermia, 18 te Buenos Aires verw. Khasiella, verm. 9 v. Aalborg n. Rotterdam. Kieldrecht, 4 v. Durban, 5 te East-London verw. Kopionella, 12 te Casablanca verw. Kosicia, verm. 6 v. Curasao n. Rotterdam. Kola Gede, 5 v. Belawan n. Port Said. Krebsia, 7 te Rotterdam verw. Kryptos, 5 dw. Recife n. Buenos Aires. Kylix, 12 te Sydney verw. Limburg, G te Singapore. Lutterkerk, 5 te Antwerpen v. Rotterdam. Maaskerk, 6 te Mombasa. Maasland, 5 te Montevideo. Marisa, 6 te Colombo verw. Maureen, 5 te Savannah verw. Meerkerk, 5 v. Las Palmas n. Kaapstad. Mentor, 5 te Port of Spain verw. v. Pampatar. Mitra, 10 in Panakanaal verw. n. Curacao. Moordrecht., 5 te Port Said. Mijdrecht, 7 te Mena A1 Ahmadi verw. Mylady, verm. 6 v. Coatzacoalcos n. Norfolk. Nanusa, 5 v. Singapore n. Manilla. Nieuw Amsterdam, 6 te St. Thomas. Notos, 4 120 m. z.z.w. Beyrouth n. Beyrouth. Oberon. 5 te Georgetown verw. Omala, 5 te Belem. Ondina, 16 et Niagata verw. Oranje, 5 v. rede Belawan n. Colombo. Oranjefontein, 4 870 m. n.n.o. Helena n. L. Palmas. Orion, pass. 5 Lissabon n. Hamburg. Ovula, pass. 4 Str. Riouw, 6 te Pladju verw. Parkhaven, 5 dw. Bonavista K.V. eil. n. L. Palmas. Peperkust, 4 100 m. w. Burlings n. Amsterdam. Perna, 18 te Abadan verw. Purfina Hellas, pass. 5 Kp. Bon n. Port Said. Pygmaiion, 5 v. Jeremie n. Miragoane. Radja, 6 te Medina v. Siain. Rita, 5 te Port Swettenham. Rijndam, 6 te Port Au Prince v. Curasao. Salatiga, 5 te Port Angeles. Sarpedon, pass. 5 San Miguel Az. n. Amntw Schie, 5 te Rotterdam. "««Urn. Schiedijk, 5 te Bremen. Senegalkust, 6 te Abidjan. Sibajak, 5 te Sydney verw. Singkep, 5 v. San Francisco n. Honolulu Socstdijk, 4 500 m. w. Landsend n. New Yoru Slad Alkmaar, 5 te Emden. Stad Gouda. 5 v. Narvik n. R'dam of Vjaardinr Stanvac Talang Akar, 6 te Sungeigerong veri" Statue of Liberty, 4 te Philadelphia v. Mena Stentor, 4 v. Trinidad n. Ciudad Bolivar. Steven, 5 dw. Kp. Breton ell. n. Casablanca Straat Johore, 5 te Rotterdam verw. Straat Torres, 6 te Brisbane. Straat Madura, 6 te Singapore verw. v. Surahst- Tabinta, pass. 5 Finisterre n. Bona. lo' Tamo, verm. 6 v. Rotterdam n. Recife. Tarakan. 5 v Belawan n. Colombo. Taria verm. 5 v. Amsterdam n. Abadan. Tawali, 5 41 m. w.z.w. Kp. Degata n. Port Said Telamon, 5 te Houston verw. v. Mobile. Ternate, pass. 5 Gibraltar n. Marseille. Tero, 5 te Necochea verw. Thelidomus, 10 te Rotterdam verw. Theobaldius, R te Dakar verw. Tiberius, 4 270 m. n.n.w. San Miguel n. Nederl Tibia. 6 te Trinidad verw. Tomori, 5 170 m. z.w. Karachi n. Aden. Towa, 5 te Buenos Aires verw. Trompenberg. 8 te Rotterdam verw. Utrecht, 5 te Southend weg. mist. n. Antweroen Van Neck, 5 v. Darwin n. Singapore. Vasum, 13 te Mena A1 Ahmadi verw. Vivipara, 13 te Mena A1 Ahmadi verw. W. Alton Jones, 5 850 m. z.w. Azoren n. R'dam Waterman, 11 le Darwin verw. Waibalong, 8 te Singapore verw. v. Ampenan Waterland, 5 te Santos verw. Willem Barendsz, verm 7 v. K'stad n. Antsrcted Willemstad, 5 v. Paramaribo n. Port of Spain Woensdrecht. pass. 5 Landsend n. Hamburg Zaankerk, pass 6 Gibraltar n. Antwerpen. Zaanland, 5 v. Amsterdam n. Bremen. Zuiderkerk, pass. 5 Kp. Leeuwin n. Adelaide. kleine vaart Alcelas, 5 dw. Villano n, Bremen. Appingedam, 5 rede Vlissingen n. Antwerpen Bloemgracht. 5 t. ank. mond. Thames n. Londen Concepcion 5 in Wielingen t. ank. n. Antwerpen Heerengracht, 5 te Mantyluoto v. Antwerpen. Ilias, 5 50 m. o. Catania n. Catania. Julia Mary. 5 dw. Scillys n. Manchester. June, 5 op Thames n. Londen. SLEEPVaart Blankenburg. 2 v. Gibraltar n. Aden. Loire, 4 200 m. n.n.w. Djeddali n. Tandjong Pr,„ Gele Zee, 6 200 m. z.w. K. Finisterre n, Ternezen Humber, 6 te Araya. Noordzee, 6 te Las Palmas. Oostzee, 6 110 m. o.z.o. Kp. San Antonio n, Nueva Palmira. Rode Zee, 1 et Las Palmas. Thames, 6 80 m. w.n.w. Djeddah n. Europa. van ALBèRT H. INEKE, makelaar-taxateur zal in opdracht zijner committenten overgaan tot de verkoop van afkomstig uit het faillissement van een buitenlandse tapijtfabriek. Na overeenstemming bereikt te hebben met de curator kunnen genoemde karpetten ver kocht worden voor Moderne MOQUETTE KARPETTEN in Zweedse dessins normale prijs 139.- NU: IM. SMYRNA-KARPETTEN normale prijs ƒ145.- NU; WILTON KARPETTEN Dracht dessins normale prijs 129.- NU: Voorts een grote collectie SMYRNA- EN ANDERE KARPETTEN welke normaal geprijsd zijn tussen 195.- en 360.- worden thans verkocht tussen 80.en 195. Zolang de voorraad strekt slechts 2 DAGEN verkoop ZATERDAG van 10 tot 6 uur MAANDAG van 1 tot 6 uur De verkoop vindt plaats bij KAMPERYEST 53 hoek TURFMARKT Wilt U iets aan de man brengen hebt U iets op te ruimen? Verkopen is altijd beter dan weggooien. U kent de zekere weg naat succes HET BEDRIJFSCHAP VOOR DE BLOEMBOLLENHANDEL gevestigd te Haarlem, Kenaupark 29 - 31 vraagt een voor het doen van boodschappen en het verrichten van enig eenvoudig administratief werk. Eigenhandig geschreven sollicitatiebrieven met opgave van leeftijd en referenties te richten aan bovengenoemd Be- Irijfschap. Persoonlijk bezoek uitsluitend na oproep. BOB WALLAGHS HERSENGYMNASTIEK De honderdduizend gepasseerd! Vele puzzelaars brachten met 4 puzzels van „Puzzel U Rijk" in U netto-potten ig nooit is gebeurd' Dit Wat bij ons nog nooit is gebeurd Ditmaal is de pot blijven staan! De netto-pot van puzzel no. 6 is: waarvan 20% f. 1.275,79) naar de Unesco en 80% f. 5.103,19) voor U in de pot blijft staan. De PALMTAG-klokken zijn reeds verzonden aan de goede inzenders met 1 fout. Doordat de pot is blijven staan, is ook de extra-verrassing, zijnde 3 sky rocket-kinderauto's (langte 1,12 meter), waar Uw kind heerlijk mee kan rijden, blijven staan' Puzzel nü mee aan „PUZZEL U RIJK" no. 7. Inzendingen moeten t/m dinsdag 10 december 1957 uiterlijk tot 2U uur zijn ontvangen bij: „PUZZEL U RIJK"- POSTBUS 1306 - AMSTERDAM Uitslag vrijdag 13 december 1957. Lengte van deze auto ft: 1,12 meter. De directie van „Puzzel U Rijk" stelt drie dromen van rocket'4- kinderanlo's geheel uit eigen financiën (dus niet van geld uit de pot) ter beschikking van de puzzelaar(s). die van „Puzzel U Rijk" no. 7 op één kaart «Ie mééste juist ingevulde kolommen inzendt en welke kaart overeenkomstig de voor waarden door ons wordt ontvangen. Zijn er meer inzenders met eenzelfde aantal juist ingevulde kolommen, dan telt op de kaart tevens mede het aantal juist inge vulde antwoorden van de niet geheel juist ingevulde kolommen! I "PUZZEL UJRUKT NAAM I Postbuj_J30ÉL Aoats woonplaat* AMSTERDAM—. Vijfde kolom gratis als U de vier andere kolommen hebt ingevuld 4 x 25 cent Denkt U dat het woord in de eerste kolom juist i Denkt U dat het woord in de tweede kolom juist i Denkt U dat beide woorden goed zijn, zet dan een s, zet dan een is, zet dan een 3. lp A. Ze kreeg een compliment van de chef van de type- §§8 kamer, omdat ze zo bijzonder had getikt 1 keurig 2 snel A B. Toen mijn vrouw bedacht dat ze haar zuster nog moest schrijven, vroeg ze: „Heb jij bij je?" een postzegel je vulpen B IH C. Iemand die f 2.- betaalt met 'n briefje va*i f 25,-, ont vangt twee bankbiljetten als wisselgeld terug. hoogstens meer dan C D. Ik wil eenverslag van die vergadering, zei de redactiechef tegen de verslaggever neutraal objectief D E. In deze wedstrijd kwamen drie wielrenners precies gelijk aan bij de eindstreep; ze hadden gereden. niet even snel even snel E |jj F- W'J zagen een beroemde opera, waarin de heldin in de titelrol zong prachtig geen woord F jpSS G. Het is duidelijk dat het in het algemeen van groot belang moet worden geacht, goed te leren zwemmen wielrijden G H. Hij vertelde me dat er niemand bij hem thuis was en de telefoon gewoon op de haak lag toen ik hem op- ;1ja belde en het kreeg oproep signaal bezet- signaal H i|| 1. Logisch geredeneerd is het tegengestelde van dal hoog laag niet hoog I JH J. Is dat ijs te berijden bereiden J |H K. Door de felle brand in het postkantoor ging een aan zienlijk bedrag aan verloren postzegels loketgelden K L. Tijdens de Olympiade werden de bestaande Olym- 2>||| pische records verbeterd verschillende malen geen enkele maal L De voorwaarden voor deelneming aan deze puzzel zijn dezelfde als in onze publicatie van 22 november 1957 De oplossing van puzzel no. 6 d.d. 29.11.1957 Bi Is: 3 MOTIVERING: A. Het is niet mogelijk ol het ko.t enige moeite om een ei op z'n punt te laten staan Dat hangt nml af van de vorm van het ei. Als het ei een puntig model heeft, is het absoluut onmogeli|k, het ci op z'n punt to zetten. Is de punt enigszins afgerond, hetgeen bi) vele eieren het geval is cn schudt men zo'n ei een poosje flink heen en weer, dan zal het met enig geduld gelukken, het ei op z'n punt te laten staan. (3) B. Hoeveel geld heeft U nodig, vroeg de notaris aan de hypothcckgcver Hypotheek is het recht dat de schuldeiser krijgt op een aan de hypo thcckgcver toebehorend onroerend goed. waarbij hem de bevoegdheid wordt gegeven om bii niet voldoening der schuld dit goed cc doen verkopen. (1) Ccn zei toen tegen de klant. ..Deze schaal is zilver." Dat hij zal zeggen: „Dezeschaal is geëmailleerd" is niet aan cc nemen, aangezien iedereen dat kan zien. Het verschil tussen zilver cn bv verzilverd daar- entcgcn is voor een leek lang nict alci|d direct te constateren. (2) 2CI dc veearts. ,,Dai is dus die witte of zieke schimmel.' Beide woorden zijn goed. Dc veearts kan geroepen zi|n bi| een zieke schimmel, maar hij kan ook ontboden zi|n voor een geval van witte schimmel d.i. een ziekte aan de poten, die b.v. bij koeien voorkomt. (3) E. Houtvrii papier wordt als regel wel van hout gemaakt. De uitdruk king „houtvrij" is enigszins verwarrend. Houtvrij papier wordt nml. gemaakt van celluloso, een langs chemische weg uit hout bereide vezelstof, (t) F. „Ha pudding of soep", gilde Jantje enz. Jantje stormde, van school komend de keuken binnen en kon toen nog niot zien, welke lekkernii hem wachtte Wel rook hij onmiddellijk aan dc geur van de pudding of van de soep. wat z'n moeder aan het klaarmaken was Uit dc zin valt niet op te maken aan welke van de twee hu d; voorkeur gaf (3) •1-2-3-1.3-3.2-2.2-1.3 G. en de last van dc post wat te ontlasten of belasten enz Deze zin doelt op het onlangs in gebruik stellen van kleine handwagen- lies ten dienste der bestellers. Het werk van de bestellers wordt daar door ontlast, maar het gewicht van dc poststukken kan nu verhoogd ol extra belast worden zonder dat de bestellers daar hinder van onder vinden. (3) maJr w« hebben er beslist geen geld voor over." Door verplaatsing van z'n meubilair zal deze kassier zeker dc nodige ruimte kunnen vinden voor een televisie-toestel, maar hij heeft er geen geld voor over. omdat naar zijn mening het genoegen er van nict opweegt tegen dc aanzienlijke kosten van aanschaffing. (2) I. Het is niet de eerste keer dat De Bilt regen verwacht en dat het droog blijft. Het K.N.M.I. in De Bilt spreekt slechts een verwachting uit. maar voorspelt niet. (2) J. Niet iedereen is in staat om er een auto op na tc houden. „Iedereen is niet in staat" enz. zou letterlijk betekenen dat niemand in staat is om een auto te houden, hetgeen natuurlijk nict juist zou zijn. (2) K. het aantal verkeersongevallen belangrijk is toegenomen. Het is helaas een feit dat naarmate het verkeer intensiever wordt, ook het aantal verkeersongevallen toeneemt. Daarom zal thans het aantal verkeersongevallen ongetwijfeld belangrijk hoger zijn dan op het tijd stip, nu reeds zoveel laren geleden, dat het rijbewijs werd inge voerd, (1) L. Maar dc kappersbediende antwoordde: „Ik zie wel of geen kans om haar bij te knippen." De uitdrukking „kans zien" kan betekenen „in staat zijn maar ook „tijd hebban". Dit is nml. het geval als moeder hem vraagt of hij even tijd heeft, zi|n zusje bij te knippen en hij dan ant woordt „Ik zie wel of ik zie geen kans." daarmee bedoelende: „Ik heb wel of ik heb geen tijd (3)

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 12