Sukarno bereidt bevolking voor op offer voor Nieuw-Guinea Indonesië scheutiger met uitreisvisa: 1000 per dag MORRIS before De heren Geugjes en Brandsen uit partijbestuur der C.P.N. Vakbonden gaan voort met naastenchaos neemt toe HET WEER Djuanda belooft medewerking Nederland treft voorbereidingen Voor de Stille Armen Boelganin schrijft Eisenhower, Nehroe en Adenauer Sabena ingeschakeld ÉP f:T%, Het woord is aan Gerucht over K.P.M.-claim op haar assuradeuren Weinig verandering T oezicht Zelfkastijding „Johan van Oldenbarnevelt" donderdag in Amsterdam Persoonlijke haaf Geen sportnota 72e JAARGANG No 132 WOENSDAG 11 DECEMBER 1957 302e JAARGANG No 285 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 TT 1 T"^ 11 1 UitSave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (0 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Inl I I 1 I T Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- f| f] f I Q Tfl Wij M II II I 11 U Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7 65, kantoor Haarlem-N. Soendaplem, Tel. 57755 A Ja VA X X X JL X ij X VX fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DJAKARTA, (ANP). De Indo- nesische minister-president, ir. Djuan- da( heeft in antwoord op het telegram van dinsdag van dr. Drees medege deeld, dat Indonesië zijn best zal doen hulp te verlenen voor het vertrek van die Nederlanders, die Indonesië wen sen te verlaten. Het hoofd van de consulaire afdeling van de Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging in Djakarta, de heer Rave- sloot, heeft inmiddels medegedeeld, dat de Indonesische autoriteiten de verstrek king van uitreisvisa aan Nederlanders, die Indonesië wensen te verlaten, in hoge ma te heeft vergemakkelijkt. De heer Ravesloot deelde aan de cor respondent van het A.N.P. mede, dat hem door de Indonesische immigratiedienst werd bericht, dat de procedure daarvoor zo eenvoudig mogelijk zal worden ge maakt. De mogelijkheid bestaat zelfs om binnen 24 uur een uitreisvisum te krij gen, De heer Ravesloot heeft op de Neder landers, die in de buitengewesten wonen, waar de Nederlandse consulaten gesloten zijn, een beroep gedaan om hun paspoor ten niet schriftelijk in orde te laten ma ken, maar te wachten tot zij zich persoon lijk kunnen melden. De Nederlandse consulaire afdeling in Djakarta was vandaag een van de drukste plekjes in de hoofdstad. Voor het kantoor, dat dicht bij het paleis van president Su karno gevestigd is, stond een rij van hon derden Nederlanders. Sinds maandag hel pen de ambtenaren van deze afdeling on geveer 1.000 personen per dag. Ook bij het kantoor van de Indonesische immigratie dienst had zich een grote menigte verza meld. Pasar Baru, een der drukste win kelcentra in de hoofdstad, was vol met winkelende Nederlandse vrouwen, die in afwachting van een spoedig vertrek nog de nodige warme kleding wilden aanschaf fen. In tal van Nederlandse woningen zijn alle bezittingen reeds gepakt. WASHINGTON (Reuter) In Washing ton verluidt, dat de Sovjet-premier maar schalk Boelganin in een lange brief aan president Eisenhower een bijeenkomst van de „leiders" der Sovjet-Unie en het Westen heeft voorgesteld. Amerikaanse functionarissen beschouwen de brief als een poging het Westen aan de vooravond van de NAVO-bcsprekingen te verdelen. De algemene strekking van de brief is volgens de functionarissen een aanval op de NAVO en de Verenigde Staten die de leiding zouden hebben bij het „afdrijven naar oorlog". De Sovjet-leider stelt een conferentie tussen Oost en West voor om dit „afglijden" tegen te gaan. BONN (Reuter) Ook bondskanselier Adenauer heeft een lange brief ontvangen van Boelganin. Diplomatieke waarnemers in Bonn zijn van mening dat Boelganin met de brief beoogt de Westduitse politiek op de NAVO-conferentie te beïnvloeden. Plechtige verklaring MOSKOU (AFP) Boelganin heeft in een brief aan premier Nehroe van India verklaard, dat de „Sovjet-regering bereid is plechtig te verklaren, dat de Sovjet- Unie met ingang van het nieuwe jaar geen kernproeven meer zal nemen, als de Ver enigde Staten en Groot-Brittannië zich be reid verklaren ook hun proeven met ingang van 1 januari te staken". Boelganins brief was een antwoord op een boodschap van Nehroe over de kernproeven en de bewa peningswedloop. Nehroe heeft de vorige maand ook president Eisenhower stopzet ting van de kernproeven en het tot stand brengen van een doelmatige ontwapening verznrht. ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 RUNDLEDEREN JASSEN ƒ129.50 De Nederlandse Kamer van Koophan del beeft in een brief aan de Nederlandse bedrijven gevraagd op te geven hoeveel employees met hun gezinnen binnenkort het land wensen te verlaten. Dit rond schrijven werd verzonden op verzoek van de scheepvaartmaatschappijen, die voor bereidingen treffen voor repatriëring op grote schaal. Uit Den Haag wordt ons bericht, dat de voorbereidingen voor de ontvangst van 20.000 gerepatriëerden in volle gang zijn. De regering werkt hierbij nauw samen met het Centraal Comité voor kerkelijk en particulier initiatief (C.C.K.P.), de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten en de gemeentebesturen. Een van de grootste zorgen is de uit breiding van de beschikbare opvangruim te in contractpensions en andere tijdelijke verblijfscentra. De duur van het verblijf in deze centra is natuurlijk geheel afhan kelijk van het tempo, waarin zelfstandige woonruimte aan de gerepatriëerden kan worden toegewezen. Dat er, ook wat be treft de beschikbaarstelling van woning wetwoningen, nieuwe moeilijkheden zullen rijzen, spreekt vanzelf. De stichting „Hulp aan landgenoten in Indonesië" deelt mede, dat dinsdag aan alle gemeentebesturen in ons land schrif telijk is verzocht over te gaan tot het op richten van actie-comité's om gelden en goederen in te zamelen. De eerste gunsti ge reacties kwamen reeds dezelfde dag binnen. BRUSSEL (Belga) De Belgische Luchtvaartmij. „Sabena" heeft beves tigd, dat momenteel tussen België en Ne derland besprekingen worden gevoerd met het oog op het gebruiken van de toestel len van de Belgische maatschappij voor een luchtbrug tussen Djakarta en Singa pore, teneinde Nederlandse onderdanen uit Indonesië te evacueren. Sabena-toestellen zullen vermoedelijk de eerstkomende dagen naar Djakarta ver trekken. ...w Wii, "v 1 De beide foto's, die wij hier publiceren, zijn door United Press te Londen radiografisch uit Singapore ontvangen. De bovenste toont enkele van de zeventien vrouwen en zesendertig kinderen, die daar dinsdagavond met het eerste zvacuatievliegtuig uit Indonesië zijn aangekomen. Het gezelschap is kort nadien met bestemming Amsterdam doorgevlogen. De andere foto is in Djakarta gemaakt: Indonesische arbeiders bedekken de woorden Escompto Bank op de gevel van het gebouw van deze Nederlandse instelling met een bord, dat te kennen geeft dat zij deze hebben „overgenomen" 10e verantwoording P. F. f 31,—; Mevr. Wed. J. J. v. d. W.-R. f 30—,; Mej. H. A. K. f 25,—; Ir. F. C. R. f 25,—; Ph. S. f 25,—; D. H. H. f 20,—; Pelle f 15,—; J. H. K. f 15,—; De gezel lige bridgeclub f 12,50; Dr. I. M. f 12,A. d. P.-R. f 10,—; D. A. H. f 10,—; „HHK" f 10,—; G. A. M. T. f 10,—; J. A. S. f 10,—; Ph. K. f 10,—; L. H. v. B. f 10,—; W. P. W. f 10,—; E. v. G. f 10,—; S. d. H. f 10,—; H. C. M. f 10,—;,Mej. A. C. N. f 10,—; Mevr. E. J. f 10,—; Mevr. Wed. A. C. v. A.-I. f 10,—; F. K. f 10,—; J. F. f 10,—; M. A. v. M. f 10,—; G. K. Z. f 10,—; J. H. N. f 10,—; H. T. f 10,—; Mevr. M. B.-C. d. S. f 10,—; Mevr. F. W. f 10,—; „Meer zon" f 10,—; Th. A. T. f 7,50; J. S. K. O. f 5,—; A. S. D. f 5,—; M. A. S.-V. f 5,—; C. B. H. B. f 5,—; G. J. S. f 5.—; M. v. d. B. W. f 5,—; A. F. H. f 5,—; P. d. R. f 5,—; J. G. W. t. H. f 5,—: D. v. D. J.-B. f 5,—; Dames V f 5.—; A. de V. f 5,—; K. B. V. f 5,—; Josselijntje f 5,Mej. E. A. H. f 5,S. de N. f 5,—; A .S. G. B.-V. f 5,—; L. M. f 5,—; G. J. v. d. W. f 5,—; S. K. f 5,—; S. W. K. v. H.-H. f 5,—; „AAK" f 5,—; G. M. f 5,—; W. M. f 5,—; Fam. Vg. te H. f 5,—; G. H. H. f 4,—; Dr. J. S. B. sr. f 2,90; J. v. G. f 2,50; N.N. f 2,50; J. Z.-H. f 2,50; M. de G.-M. f 2,50; M. E. K. f 2,50; Dr. F. S. E. f 2,50; W. H. J. v. d. B. f 2,50; J. D. f 2,50; L v. d. B.-v. 't W. f 2,50; Ir. H. G. B. f 2,50; Mevr. M. E. B.-De G. f 2,50: Drs. P. C. H. f 2,50; F. O.-S. f 2,50; J. en F. f 2,—; Dames M f 10.—; A. D. v. S. f 2.50: P. H. f 2,50; N.N. f 3,—; P. J. K. f 10,—; H. K. f 5,—; N.N. f 2,50: D. M. W. T. f 5,—; „Uit dankbaarheid" f 5,—; G. N. f 2,50; Eric f 5,—; G. K. f 2,50; N. H. f 5,—. Dag totaal f 674,90. In het geheel is thans bij ons blad bin nengekomen een bedrag van f 6277,85. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Rijks straatweg 2, Haarlem en Lange Nieuw- straat 427, IJmuiden of worden overge schreven op postgiro 273107 onder ver melding „Voor de Stille Armen". Shakespeare: Wij zijn bereid ons geluk te beproeven ten koste van onze laatste man. Ter beurze van Amsterdam deed dins dagmiddag het gerucht de ronde, dat de Koninklijke Paketvaart-Maatschappij te Amsterdam bij haar assuradeuren een claim ter waarde van 117 miljoen gulden had ingediend. Deze claim zou in verband staan met de veertig schepen van de maat schappij, die door de Indonesische regering in beslag zijn genomen. Bij informatie wil de de directie van de K.P.M. dit gerucht bevestigen noch er commentaar op geven. Volgens in Londen ontvangen berichten wordt de waarde van de in Indonesië in beslag genomen Nederlandse schepen ge schat op 120 miljoen gulden. Het is moge lijk, dat Britse assuradeuren bij de claim van de Nederlandse eigenaars zullen wor den betrokken voor een bedrag van 45 mil joen gulden. Door de „oorlogsclausule" in de verzekeringscontracten worden de assu radeurs aansprakelijk wanneer de eige naars gedurende vier maanden of langer niet in het bezit van hun schepen zijn ge weest. In het algemeen is men in de Lon- dense city echter optimistisch gestemd. Op net ogenblik wordt nog niet aangenomen dat de zevenenveertig schepen, waarvan het grootste ongeveer 4000 ton meet, ge heel verloren zijn. P. de Groot geopereerd De algemeen secretaris der C.P.N., de heer P. de Groot, is dezer dagen in een ziekenhuis opgenomen, waar hij een ope ratie heeft ondergaan. Verwacht wordt, dat hij binnenkort zijn werkzaamheden I zal kunnen hervatten. DJAKARTA (ANP/UP/Reuter). „Er zullen tekorten ontstaan aan kleding, voedsel en andere belangrijke dingen. Gij zult gereed moeten zijn u offers te getroosten, wanneer gij Nieuw Guinea hoopt te herwinnen", zo riep president Sukarno vandaag een grote menigte in Surabaia toe. De Indonesiërs moeten volgens hem hun hoop niet stellen op de UNO, op Washington, Moskou of Peking. „Het conflict kan alleen in Indonesië worden opgelost", zo voer hij voort. „Wij doen géén compromissen". In tussen maken steeds meer Nederlanders zich op om het land te verlaten (in Surabaia komen de autoriteiten de uitreisvisa zélf bezorgen in de hoop dat de woning spoedig ontruimd wordt en in Djakarta staan de reiskisten en koffers opzichtig in de winkels geëtaleerd). Maar het laatste stadium van de voorbereidingen stagneert nog steeds door de raadselachtige houding der Indonesische autoriteiten, die nog altijd geen medewerking verlenen aan de instelling van een „luchtbrug" naar Singapore. Het moedige blad „Indo nesia Raya" vroeg zich gisteren af, wie er nu eigenlijk regeerde, de regering of de communistisch georiënteerde vakbonden. Als om deze vraag nog eens te onderstrepen hebben er weer verscheidene „naastingsacties" plaatsge had ondanks de regeringsmaatregelen. Inmiddels is van de zijde van Amerika, Australië, Canada en Engeland op matiging van de acties tegen de Nederlanders in Indonesië aangedrongen. 5c®oot*5OOorxxxxxxxxxvrx t> yvwyyxxiOfrmrmnnrvtty VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veel bewolking, maar geen neer slag van betekenis. Matige tot krachtige wind tussen zuidoost en oost. In de komende nacht plaatselijk temperaturen om het vriespunt, morgen ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag Volledige weerrapporten op pagina twee. !teocx>Kxxoc«ocxx;ccoooocxx>rxx>oooc>occcoccooocococococcoo DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S (ANP) Het hoofdkantoor van Philips in Djakarta is overgenomen door de arbei ders van deze maatschappij, zo is dinsdag te Djakarta bekendgemaakt. Philips heeft op Java twee fabrieken, één van gloeilam pen in Surabaia en één van radio's in Bandung. De vakbond, die verbonden i* aan de „Sobsi", heeft verklaard, dat deze fabrieken ook worden overgenomen De bedrijfsleider van Philips, H. A. C. van Beurden, zei dinsdag, dat hij het "erzoek van de arbeiders om het bedrijf over te dragen had afgewezen. Hij zei, dat de toe stand nog erg verward was. Volgens tele fonische berichten, die hij dinsdag had ontvangen was de gloeilampenfabriek in Surabaia nog niet overgenomen. De heer Van Beurden maakte bekend, dat het Philips bedrijf, dat slechts voor 30 percent Nederlands eigendom is, evacu atie van 133 personen Europees personeel, onder wie 28 vrouwen en 72 kinderen, voorbereidde. Minister Subidjo hoeft verklaard, dat de Indonesische regering de B.P.M., die uit gebreide concessies heeft in Indonesië, niet zal overnemen. Dinsdag had de B P.M.- directie een verklaring uitgegeven waarin gezegd werd dat de maatschappij voor 36 percent Engels eigendom was. Van wat na aftrek van deze 36 percent overblijft is 22 percent in Nederlandse handen, terwijl verder grote hoeveelheden aandelen in Amerikaanse, Franse, Duitse en andere handen zijn. De militaire gouverneur van Zuid- en Zuidoost-Sulawesi (Celebes), Andi Pange rang Peta Rani, heeft medegedeeld, dat alle Nederlandse ondernemingen in zijn ambtsgebied met ingang van maandag on der regeringstoezicht zijn geplaatst. Volgens een mededeling van radio-Ma- kassar bevinden zich onder de 34 onder regeringstoezicht geplaatste ondernemingen het kantoor van de Koninklijke Shell- B.P.M. te Makassar, de firma Harmsen en Verwey en Dunlop. DEN HAAG (ANP) De directie van de Gebroeders Van Swaay deelt ons mede. dat inderdaad een groep van het Indone sisch personeel te Djakarta maandagmid dag van de vertegenwoordiger geëist heeft het bedrijf over te dragen en de sleutels te overhandigen. Op dit verzoek werd niet ingegaan, de sleutels zijn ter hand gesteld aan het militaire commando. Deze instantie heeft deze groep van personeel gewezen op het onrechtmatige van haar handelwijze. De Nederlandse Nillmij deelt mede, dat het kantoor te Djakarta van de Indonesi sche Nillmij door het personeel is overge nomen. Ter voorkoming van mogelijke misverstanden voegde de directie aan dit bericht toe, dat zij géén financiële belan gen bij deze dochtermaatschappij heeft. Leden van de „Sobsi", de onder commu nistische invloed staande vakbond, hebben in Surabaia de gebouwen van de „Linde- teves" overgenomen. De minister van Voorlichting, Sudib.jo, heeft verklaard, dat de K.P.M.-schepen, die thans in Indonesische havens liggen, „voorlopig" niet 'uilen mogen uitvaren. Hij verklaarde, dat gezocht wordt naar middelen om de „moeilijkheden" te over winnen, die door de stagnatie in de scheep vaart ontstaan zijn. Het persbureau „Antara" meldde, dat Poolse en Joegoslavische scheepvaart rederijen toestemming hebben gevraagd routes op Indonesië te openen. SINGAPORE (Reuter) De „Straits Times" in Singapore meldde dinsdag, dal. de 800 Indonesiërs die aan boord van K.P.M.-schepen in Singapore gestrand zijn, onrustig beginnen te worden. Indonesische militairen, zeelieden en een aantal gevangenen, die aan boord van de K.P.M.-schepen waren, welke naar Singa pore zijn uitgeweken, zijn op Indonesische schepen overgestapt, maar de andere passagiers van deze schepen zijn de on vrijwillige gasten van de K.P.M. SINGAPORE (UP) Een Argonaut van de BOAC, die gecharterd was om repa triërende Nederlanders uit Indonesië op te halen, is daar dinsdagavond gearriveerd met als passagiers 1 man, 17 vrouwen en 36 kinderen. Op het laatste ogenblik was aan het vliegtuig toestemming gegeven om passagiers op te nemen, nadat de Indo nesische autoriteiten eerder geweigerd hadden het vliegtuig te laten vertrekken met Nederlandse repatriërenden De meeste repatriërenden zijn gezins leden van stafpersoneel van de Unilever en van K.L.M.-personeel. Er werden ook evacuees overgevlogen door twee vlieg tuigen van de Garuda Indonesia Airways. Er zijn aanwijzingen dat de omvang en het tempo van de Nederlandse uittocht de verwachtingen van de Indonesiërs over treft. Uit recente stappen der regering blijkt duidelijk, dat zij tijd wenst voor de omschakeling in sommige gevallen en ernstige schade zou het resultaat kunnen zijn indien een haastige omschakeling over de gehele linie plaats moet hebben. Onvoorziene omstandigheden voorbe houden zal het m.s. „Johan van Oldenbar nevelt" van de n.v. Stoomvaartmaatschap pij Nederland (18 november van Tandjong Priok vertrokken) onder commando van kapitein P. A. de Groote, donderdagmor gen 12 december weer de Amsterdamse haven binnenlopen. Het schip zal meren langszij de Sumatrakade. De ontscheping der 1104 passagiers begint omstreeks half tien. Twee leden van het partijbestuur der Communistische Party Nederland, de heren C. Geugjes en B. Brandsen, beiden uit Am sterdam, die tegen de maatregelen zijn, welke het bestuur tegen een partijfunctio naris uit Tilburg, de heer A. Verreijt, heeft genomen zijn in verband daarmede uit het partijbestuur getreden, zo meldt „De Waar heid". „Het partijbestuur heeft in verband met zijn uittreden als lid van het partijbestuur de heer Geugjes van zijn functie als direc teur van „De Waarheid" ontheven en is met hem overeengekomen, dat hij op een andere post voor de partij zal blijven wer ken. De heer Geugjes zal met. het oog op zijn huidige positie in de partij als lid van de Eerste Kamer bedanken" aldus het bericht in „De Waarheid". Aan de heer Brandsen, die secretaris is van de Eenheids Vakcentrale, heeft het partijbestuur verzocht zijn zetel in de Pro vinciale Staten van Noordholland ter be schikking te stellen. In het bericht over het uittreden van de heer Geugjes staat onder meer: „Sinds het 20ste congres van de Communistische Par tij van de Sovjet-Unie waren in het par- tijbestuur meningsverschillen gerezen met partijgenoot Geugjes. Deze meningsver schillen liepen over de beoordeling van de critiek op Stalin, de leidende rol van de Sovjet-Unie in de communistische wereld beweging en spitste zich toe op de demo- era tisch-centralistische organisatie-begin selen van de partij. Partijgenoot Geugjes verklaarde hierbij in te stemmen met de beginselen van het democratisch-centra- lisme, waarbij de meerderheid beslist en de minderheid, na discussie, zich aan het besluit van de meerderheid onderwerpt en dit mede helpt uitvoeren. Doch in de prak tijk hield hij zich daar niet aan en her opende zelf herhaaldelijk de discussie in het partijbestuur over besluiten, die met meerderheid van stemmen waren genomen, doch waarmede hij het niet eens was. Deze besluiten betroffen praktische kwesties, doch zijn bezwaren daartegen kwamen in het algemeen voort uit een opportunisti sche zienswijze." Het bericht vervolgt: „Partijgenoot Geugjes had reeds vóór het 18e partij congres zijn kandidatuur als lid van het Tijdens de voorbereidingen tot een landing op het vliegveld Örly bij Parijs is een Franse Super Constellation, die een proefvlucht had gemaakt, neerge stort en in brand gevlogen. Het vlieg tuig bleef bij de val intact, waaraan de inzittenden - een bemanning van zes koppen - het waarschijnlijk te danken had dat zij het er levend af brachten. Een foto van het brandende wrak. Niemand liep een schrammetje op! partijbestuur en als lid van de Eerste Kamer afgewezen. Enkele maanden gele den trachtte hij de benoeming van een se cretaris voor de pers te verhinderen door de mededeling, dat hij bij zulk een benoe ming zijn functie als directeur van „De Waarheid" zou neerleggen. Door overtui ging en overreding heeft het partijbestuur hem hiervan teruggehouden en in prin cipiële discussie gepoogd, hem van de on juistheid van zijn inzichten te overtuigen. Ondanks dat partijgenoot Geugjes zich eens verklaarde met de resoluties over het werk van het partijbestuur sinds het 18e congres was hij tegen toepassing daarvan in het geval A. Verreijt." (De heer Verreijt, lid van de afdeling Tilburg der C.P.N. en instructeur van het partijbestuur in het zuiden van Nederland, is door het partijbestuur van zijn functie ontheven en als lid geroyeerd omdat hij „zich schuldig heeft gemaakt aan hande lingen, die schadelijk zijn voor de eenheid van de partij en in strijd zijn met de grondslagen van de partij" zo werd in „De Waarheid" bericht.) „De heer Geugjes besloot in verband hiermede uit het partijbestuur te treden. Het partijbestuur betreurt deze houding van partijgenoot C. Geugjes, die niet an-: ders kan worden opgevat dan als een zich losmaken van de partijpolitiek en die het werk van de partijleiding schade toebrengt. Dit is bijzonder ernstig nu onze partij voor zware taken is gesteld en aan de voor avond staat van verkiezingen" aldus schrijft „De Waarheid". Over het uittreden van de heer Brandsen schrijft „De Waarheid": „Ofschoon partij genoot Brandsen al sinds lange tijd niet op principiële wijze stelling heeft genomen bij de vaststelling van de partijpolitiek, heeft hij de uitvoering daarvan de laatste tijd belemmerd door een beginselloze strijd tegen leden van het vorige en tegenwoor dige dagelijks bestuur. Hierbij bediende hij zich van zijn functie als secretaris in de E.V.C. om van daaruit pressie op het par tijbestuur uit te oefenen, door enige keren te dreigen dat hij zijn functie daar zou neerleggen. Hij weigerde herhaaldelijk aan besprekingen met het dagelijks bestuur deel te nemen, weigerde op 1 mei 1957 als spreker op een meeting te Amsterdam op te treden, evenals hij later weigerde op herdenkingsvergaderingen van het 40-jarig bestaan van de oktober-revolutie te spre ken. In het bijzonder richtte hij zijn be ginselloze en persoonlijke aanvallen op partijgenoot P. de Groot (algemeen secre taris der C.P.N.), die herhaaldelijk zijn on organisatorisch optreden critiseerde en tevens zijn pessimistische inzichten in de strijd van de arbeidersklasse bestreed. Hij maakte misbruik van de zittingen van het partijbestuur om daar van per soonlijke haat doordrenkt redevoeringen te houden en herhaalde daarbij dezelfde leu genachtige beweringen van A. Verreijt. Hij verklaarde zich tegen de maatregelen, die door het partijbestuur in deze werden ge nomen en vond daarin aanleiding om uit het partijbestuur te treden, tiet partijbe stuur keurt het optreden van partijgenoot B. Brandsen ten scherpste af en heeft hem verzocht zijn zetel in de Provinciale Sta ten van Noordholland ter beschikking te stellen", aldus het bericht in „De Waar heid". De Tweede Kamer heeft met 51 tegen 76 stemmen de motie-Stufkens (P.v.d.A.) ver worpen, waarin de regering werd uitgeno digd de toegezegde nota over de lichame lijke opvoeding en de sport op zo kort mogelijke termijn aan de Kamer te doen toekomen. Alleen de P.v.d.A. en de communisten stemden voor. De tegenstemmers waren van oordeel dat een sportnota thans geen zin heeft, omdat er toch geen r j is om plannen uit te voeren.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1