SHNWIEi JONGE H. A. Hoogerbeets verlaat - na 53 jaar - Joh. Enschedé en Zonen Han Bolte vijf jaar restaurateur van het Frans Halsmuseum neven aan 3 cle redactie REISBUREAUS Bont en fleurig V-concert van het N.Ph.O. A anmeldingsfo rmulier ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Chef van lettergieterij met pensioen Vitamine c-tabletten voor de schoolkinderen Kerstnachtdienst Verhoging precariorechten in Haarlem Gemeenterekeningen van Bloemendaal Kort nieuws de meest gewilde jonge jenever WASSERIJ DUYN M. P. Nijsse over modern Medische verzorging muziekonderwijs tijdens het weekeinde Wintersport- en Kerstreizen HAARLEM Havenkantoor zeventien mille duurder dan raming Nederlandse première van modern werk Zijn eerste lustrumgaat samen met de voltooiing van het Regentenstuk Botsing op kruispunt LeidsevaartPijlslaan Tariefsverhoging bij Ontsmettingsdienst Examens HILLEGOM Beursdag verplaatst Hans Kaart hersteld ANTIEKE MEUBELEN Antiek-inrichting DE HERTEKOP Bestemming van het landgoed Duinzicht te Vogelenzang UIT STAD EN STREEK VAN DE PERIODE VAN ruim tweehon derd jaar, dat de lettergieterij van Joh. Enschedé en Zonen Grafische Inrichting n.v. te Haarlem bestaat, hebben twee ge neraties Hoogerbeets meer dan de helft meegemaakt. En als straks op 1 januari 1958 de heer H. A. Hoogerbeets, bedrijfs leider en chef van de lettergieterij, met pensioen gaat zal diens zoon de familie traditie voortzetten, zij het dan dat Hoo gerbeets junior niet op de lettergieterij maar op één der andere afdelingen van Joh, Enschedé en Zonen werkzaam is. Toen de huidige bedrijfsleider Hooger beets in 1904 schuchter naar de personeels chef van het bekende Haarlemse bedrijf stapte en vroeg of deze geen baantje op de lettergieterij voor hem had, waren er goedmenende vrienden, die zeiden: „Jon gen, wat zoek je nou op een lettergieterij, daar is immers geen toekomst voor je?" Het merkwaardige hiervan was echter, dat dergelijke welgemeende waarschuwin gen ook al tot de vader van de heer Hoo gerbeets waren gericht, die ze ook in de wind heeft geslagen. En hij heeft het ruim 53 jaar in de gieterij uitgehouden. Een record, dat zijn zoon thans ook bereikt heeft. Overigens is deze van mening, dat het een gezond bedrijf voor de werknemers is. ,.Op de lettergieterij waren velen meer dan vijftig jaar werkzaam. Er vielen bij deze jubilea zoveel lintjesregens voor langdurige trouwe dienst, dat men bij Enschedé over de lettergieterij sprak als van de „ridderzaal", vertelt de heer Hoo gerbeets. die nu nog nimmer één ogenblik spijt heeft, dat hij de waarschuwingen van zijn vrienden in 1904 in de wind heeft ge slagen. Handwerk Toen hij was aangenomen bestond het werk op de gieterij nog allemaal uit hand werk, dat op stuksloon werd uitgevoerd. De mensen, die er werkten deden het ech ter soms zo vlug, dat zij aan het vereiste aantal toe kwamen lang voordat de week om was. Dan kwam het wel eens voor, dat men er een middagje tussen uitkneep. Een herinnering, waar de heer Hoogerbeets nu nog om moet lachen: „Het mag nu wel uitkomen, het is immers al zo lang gele den". Over die eerste tijd als leerjongen op de lettergieterij denkt hij met veel genoegen terug. Er was een prettige geest, die nog werd aangemoedigd door het feit, dat je op het bedrijf sigaren kon kopen voor elf cent de zes en na vier uur 's middags bier. Ook werden de leerjongens wel eens uit gestuurd om biefstuk te kopen, die dan boven de loodpotten werd gebraden. „Ja, ja, dat was me een romantische tijd", ver zucht de bedrijfsleider van nu. Overigens waren deze versterkingen wel nodig, want er werd in die dagen lang gewerkt: van 's morgens half acht tot 's avonds acht uur en zaterdags tot vijf uur. Een goede opleiding kreeg men wel: alles werd met de hand gedaan: letters afbreken, slijpen, opzetten en snijden en hoe al deze vaktechnische uitdrukkingen nog meer mogen luiden. Op die manier werden eerste klas vaklui gekweekt. Lang zamerhand klom de (toen nog) jonge Hoo gerbeets op: Eerst werd hij voorman en in 1926 werd hij belast met de technische lei ding, eerst van de gieterij, later van de afdeling galvano-plastiek en stereotypie. Thans heeft hij als bedrijfsleider, behalve het toezicht op het technische gedeelte ook de leiding van de commerciële zijde van de lettergieterij. In deze hoedanigheid is hij belast met de verkoop van de bij Enschedé geproduceerde stypen, galvano's. koperen lijnen en stukken letterwit, alle maal zaken, die de drukkerijen nodig heb ben. Vaak hebben drukkerijen ook het technisch advies gevraagd van de man van Enschedé, die ze daarvoor nodig hadden: de heer Hoogerbeets. Zijn verdiensten werden erkend toen hem enige jaren geleden de gouden ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau werd toegekend. Verder is hij in het bezit van de bronzen legpenning van Joh. Enschedé en Zonen, van de zilveren legpenning van het be drijf en van de zilveren legpenning, die uitgereikt werd bij het 250-jarig bestaan van het bedrijf. Veel belangstelling heeft de heer Hoo gerbeets altijd gehad voor de vele Oosterse schrifttekens, die bij Enschedé werden ver vaardigd als Javaanse, Boeginese. Arabi sche en Hebreeuwse. Hij is vervuld van dezelfde trots voor het bedrijf, die de stich ter ervan, Izaak Enschedé, twee eeuwen ADVERTENT TE geleden deed opmerken: „Indien mijne Familie mogt komen uyt te sterven (dat God genadig verhoede!) zo is deze gieterij cum annexis waardig door een koning of één der eerste vorsten van Europa gekogt te worden". Overigens heeft de heer Hoogerbeets ook andere liefhebberijen: voetbal - Ik ben een Haarlemmer, maar vóór H.F.C." - en cricket „Als de Australiërs of Engelsen komen ben ik erbij, al duurt het zes da gen" en - vroeger - dammen. Als hij op 1 januari met pensioen zal gaan zal zijn plaats worden ingenomen door de heer K. van den Heuvel, die dan de leiding van de lettergieterij op zich zal nemen. Gelegenheid tot afscheidnemen bestaat op maandag 30 december des middags van drie tot vijf uur, wanneer de heer Hooger beets zal recipiëren, in het Johez-huis in de Jansstraat te Haarlem. In een circulaire die de directeur van de G.G. èn G.D. in Haarlem aan de ouders van de schoolkinderen heeft gezonden wordt gewezen op het feit dat vele kinde ren na de recente A-griep-epidemie nog bijzonder slap zijn. Het geneeskundig schooltoezicht heeft' dan ook gemeend dat het raadzaam moet worden geacht de kin deren vitamine c-tabletten toe te dienen, temeer daar groente en fruit in deze tijd bijzonder schaars en bovendien duur zijn. B. en W. van Haarlem hebben daarom besloten via de scholen tegen een sterk gereduceerde prijs (vijf en dertig cent) dagelijks van januari tot mei de kinderen een tablet te verstrekken. Er wordt op gewezen dat deze tabletten uiteraard slechts een aanvulling moeten betekenen van de dagelijkse voeding. In het kerkgebouw van de Gereformeer de Kerk te Overveen (Croesenstraat, Ramplaankwartier), zal op dinsdagavond 24 december een oecumenische kerstnacht- dienst worden gehouden. In deze dienst zullen spreken; ds. W. M. van Asperen, Nederlands Hervormd predikant te Haar- zich uit angst voor gevangenschap in een mejuffrouw mr. W. Folmer, majoor van het Leger des Heils, docente aan de Wil liam Booth-kweekschool te Amstelveen, over Kerstmis een zelfzuchtig feest. Als liturg zal optreden de plaatselijke pre- deikant, ds. D. Ringnalda. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor de in de precarioveror- dening voorkomende tarieven voor het herstellen van vernielde of opgebroken wegen te herzien aangezien blijkt dat nauwelijks de eerste kosten van straat werk voor derden door het tarief wordt gedekt. Een en ander is een gevolg van stijging van de lonen, de prijzen van materialen en de kosten van vervoer. De stijging be draagt namelijk voor het materiaal 44 per cent, voor het vervoer 43 percent, voor de lonen 85 percent en voor de sociale las ten 95 percent. B. en W. van Bloemendaal hebben de gemeenteraad meegedeeld, da+ het batig saldo van de gemeenterekening 1955 47.50C heeft bedragen. Aanvankelijk was een begrotingstekort geraamd van 97.000, zodat het werkelijk resultaat ten opzichte van de raming een voordelig ver schil van 144.500 te zien geeft. Het voor delig saldo is voor een belangrijk deel het gevolg van een hogere uitkering uit het gemeentefonds. De gemeenterekening 1956 vermeldt voor het eerst sedert 1947 een tekort, na melijk van 67.587. Geraamd was een te kort van 1Ó0.000. Dit tekort kon door ver laging van de raming voor rente van een nog te sluiten lening met 40.000 worden teruggebracht tot 60.000. Blijkens de rekeningen over 1956 van het gas- en watex-bedrijf waren de batige saldi 30.300 (gas) en 32.103 (water). Geraamd was dat de rekening van het gasbedrijf zonder saldo zou sluiten en dat met het waterbedrijf een winst van 10.000 zou worden gemaakt. Gift van Simavi. De vereniging Si- mavi heeft de Stichting Hulp aan landge noten in Indonesië vijfduizend gulden ge schonken voor de aanschaffing van medi cijnen. ADVERTENTIE (Verkort weergegeven Verkeerstafel. Daar er dagelijks zoveel verkeersfouten gemaakt worden kan ik het plan van de heer Flaskamp om een verkeerstafel in het centrum van de stad te plaatsen alleen maar van harte toe juichen. W. K. ADVERTENTIE amstekdamsevaart20 tel.11053 KL.HOUTSTRAAT 1 - Tel. 17229 Nu het gebouw van het nieuwe kantoor voor het haven- en marktwezen aan het \Toorder Buiten Spaarne in Haarlem ge reed is blijkt dat het destijds door de ge meenteraad voor de bouw beschikbaar ge stelde bedrag van 144.000.— ontoerei kend is geweest. Ten gevolge van de se dert december 1955 opgetreden loon- en prijsverhogingen hebben de werkelijke kosten 17.000.meer, dus 161.000 bedragen aangezien er voorts tijdens de bouw enkele voorzieningen nodig bleken waarop niet was gerekend. Voorts is aan 'iet gebouw een kunstwerk aangebracht, vaar mee evenmin bij de aanvankelijke ra iling rekening kon worden gehouden. Ten- lotte is gebleken dat het mondeling con tact tussen de dienstdoende ambtenaren en de passerende schippers niet onder al le omstandigheden voldoende verzekerd is. Met het oog daarop is het, aldus B. en W., gewenst een luidspreker in het kan toor aan te brengen. De kosten hiervan bedragen 650.B. en W. stellen daar om de gemeenteraad van Haarlem voor ilsnog een bedrag van 17650.beschik bar te stellen. Het bonte en fleurige V-concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat vrijdag onder leiding van Henri Arends in de Haarlemse Concertzaal plaats had, mocht om twee van zijn programmanum mers bijzonder belangwekkend heten: het „Capriccio" voor orkest, opus 2, van Gott fried von Einem en de „Burleske'' voor piano en orkest van Richard Strauss. Het „Capriccio" een veelbelovend jeugdwerk van de Zwitsers-Oostenrijkse componist Van Einem, dat hier zijn eer ste uitvoering in Nederland 1 beleefde gold hier deze avond als visitekaartje van een figuur, wiens ster rijzende is, vooral op het gebied van de opera. Zijn orkest stuk dient zich met stevige bewustheid aan. Het zoekt zijn ontwikkeling in het vai-iëren van een grondgedachte, die ge baseerd is op een gesplitste toonladder. Hierin en ook in de ontwikkeling van de nevengedachten openbaart zich een speel se geest, die vooral door originele rit meringen opgestuwd wordt. Hoe grillig dan ook, daar is hét in feite een „Capric cio" voor, het stuk staat op klassieke ba sis en verraadt een vaardige compositie techniek. Intussen is de partituur een ge raffineerde legprent, die van dirigent en orkest niet alleen veel handigheid doch ook tijd voor volledige aanpassing vergt om van de vertolking een doorzichtige vir tuose prestatie te maken. De interpretatie gaf reden tot ruime voldoening, 't Is al leen altijd jammer dat dergelijke novitei ten tot een enkele uitvoering beperkt blij ven. Zij krijgen de tijd niet om op het pu bliek iets meer uit te werken dan het on gewone effect der verrassing. Maar enfin, Arends heeft met de Nederlandse creatie van dit aanvaardbare moderne werk ge zorgd, dat het Noordhollands Philharmo nisch Orkest zijn taak in de algemene mu zikale evolutie vervult. De geduchte „Burleske" van Richard Strauss, door Eugène d'Albert, aan wie het werk opgedragen is, aanvankelijk voor onspeelbaar verklaard, maar tenslotte toch door hem uitgevoerd, heeft reeds meer malen in de Haarlemse Concertzaal ge klonken en wat opmerkelijk is even als nu- met een vrouwelijke pianiste in de solopartij, met Ans Bouter en wijlen Henriëtte Bosmans namelijk. Nu was het de Zwitserse* virtuoze Margrit Weber die er haar briljante techniek en haar lenige, expansieve muzikaliteit mee kwam de monstreren. Het een zowel als het ander wekte bewondering. Haar spel, dat vooral uitmuntte door een zeer gevoelig toucher, wist de sfeer op te roepen van het Mün- chener neo-rococo, waarin de Rosenkava- lier zich naderhand zou thuisvoelen. Arends en zijn orkest met aan de spits de paukenist Brandon Bravo namen daaraan van harte deel. Er was reden te over om Margrit Weber dankbaar te hul digen en te hopen dat wij haar niet voor het laatst op het Haarlemse podium ge hoord hebben. Arends had de avond ingeluid met de „Manfred"-ouverture van Schumann en besloot het concert met het stralend klankgeweld van de Vierde Symfonie van Tsjaikofsky, waarbij het orkest zich bij de voortvarende tempi vlot wist aan te passen. Het maakte een extra goede beurt in het karakteristieke pizzicato. Jos. de Klerk ADVERTENTIE Na acht maanden „onder het mes" te zijn geweest bij restaurateur Han Bolte is het beroemde Regentenstuk van Frans Hals weer in openbare expositie in het Frans Halsmuseum in Haarlem terugge keerd. Dit werk, dat Hals in 1664 schilder de, eiste bijzondere zorg, niet alleen omdat het doek speciaal voor dit museum van bijzondere betekenis is, maar vooral om dat naar het oordeel van de restaurateur, in overleg met onder andere prof. Core- rrians uit België een deskundige bij uit stek op het gebied van restauraties het herstel vólgens een nieuw procédé diende te geschieden. Tot voor kort werden belangrijke res tauraties doorgaans verricht als volgt: na schoonmaak werden de beschadigde par tijen over het algemeen met olieverf ge retoucheerd. Deze methode, waarbij de oliesubstantie al zoveel mogelijk voor het gebruik werd uitgetrokken, had altijd nog tot gevolg, dat de verf na verloop van jaren ging nadonkeren. Steunende op de ervaringen van e-kele bekwame restaura teurs, die het feilen van deze techniek wil den elimineren, ontwikkelde zich een methode waarbij een bindmiddel met olie- vrije poederverf wordt gebruikt, waardoor nadonkeren onmogelijk is geworden. Deze techniek heeft de restaurateur van het Frans Halsmuseum geperfectioneerd, waarvan de resultaten in ongeveer vijftig stukken in het Frans Halsmuseum blijken. De restauratie van het Regentenstuk eis te zoals reeds opgemerkt bijzondere zorg. Plet schoonmaken van het oppervlak met oplossende chemische middelen werd niet wenselijk geacht op grond van de over weging, dat het stuk vóór 1913, toen het nog in het Haarlemse stadhuis hing, reeds door de toenmalige restaurateur van het Frans Halsmuseum, de heer De Wilde, wex-d schoongemaakt. De talloze retouches door hem aangebracht donkerden in de loop der jaren sterk na doordat hij ge bruik heeft gemaakt van oliehoudende verf. Verwijdering van deze nadonke- ringen zou alleen hebben kunnen geschie den langs chemische weg. Deze methode impliceerde echter een hernieuwde schoon maak waardoor het gevaar bestond, dat de contrasten tussen de lichte en donkere partijen te sterk zouden worden, waardoor Tijdens de vrij drukbezochte ouder avond in de gymnastiekzaal van de Von delschool aan de Juliana van Stolberglaan te Aerdenhout, heeft het hoofd, de heer E. J. Gottschal, bekend gemaakt, dat het gemeentebestuur van Bloemendaal mejuf frouw J. M. Hofland, van het begin af aan deze school verbonden, tot plaatsvëxwan- gend hoofd heeft benoemd. Mevrouw T. Beijnvoort-Jonkman, die .drie jaar aan de school les gaf en nu getrouwd is, gaat de school verlaten en mejuffrouw M. Gott schal, die als onderwijzeres aan de Juliana- school verbonden was, gaat haar plaats innemen. In de oudercommissie waren de secre taresse, mevrouw C. H. van de Stadt- Knapp en de penningmeester, de heer H. H. van Ark aan de beurt van aftreden; zij werden beiden bij acclamatie voor twee jaar herkozen. De heer M. P. Nijsse, leraar bij het Nuts- onderwijs te Amsterdam, hield daarna een causerie over het onderwerp „Moderne hulpmiddelen bij de muzikale vorming". Bij het moderne muziekonderwijs wordt een nieuwe methode gevraagd, teneinde de verandering in techniek en wetenschap te kunnen bijhouden. Radio en grammo foon doen de kinderen vaak luisteren naar muziek van slechte kwaliteit. Het is een dringende noodzaak, aldus de heer Nijsse, de jeugd bij het luisteren leiding te geven, zodat de kinderen het kaf van het koren leren onderscheiden. De heer Nijsse is nu al vijf jaar bezig deze nieuwe methode van muziekonder wijs, naar hij zeide, met veel succes toe te passen. Muziek is een integrerend be standdeel van ons leven geworden en daar bij gaat het om zoeken naar werkelijke schoonheid, geen muziek van inferieure kwaliteit. De jeugd moet met de muziek geconfronteerd worden, bijvoorbeeld door vóór of na het beluisteren van programma muziek een toelichting te geven, zodat het kind de inhoud en bedoeling van een be paald muziekstuk leert kennen. De onder wijzer geeft een explicatie vóór of na de muziek, om te voorkomen dat de aandacht van het kind tijdens de muziek verslapt. Het hoofdmotief van de heer Nijsse bij de door hem gevolgde methode is dat de leerling bij het luisteren iets moet be kijken, hij moet het zowel „horen" als „zien". De heer Nijsse heeft thans ook een boekje over zijn methode geschreven, dat bij het muziekonderwijs op de scholen en ook thuis gebruikt kan worden. Vanmorgen om kwart over acht heeft er op het kruispunt Leidsevaart-Pijls- laan-Schouwtjesbrug een aanrijding plaats gehad tussen een wielrijdster en een berijder van een scooter. De wielrijdster, een tweeëntwintig- jarige onderwijzeres uit Haarlem, kwam uit de Pijlslaan rijden en wilde vermoede lijk de Leidsevaart op gaan. Zij heeft daarbij waarschijnlijk geen voorrang ver leend aan een scooterberijder, een vier- entwintigjare kantoorbediende, eveneens uit Haarlem. Er volgde een botsing, bei den vielen op de straat en beiden moes ten met een zware hersenschudding naar het Diaconessenhuis gebracht worden. De politie verzoekt eventuele getuigen van dit ongeluk zich met haar in verbin ding te stellen. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor de kosten van een ovenvulling voor het ontsmetten en-of reinigen van goederen door de Gemeen telijke Ontsmettingsdienst te brengen op 17— voor de eerste ovenvulling (vorige prijs: 9,20) en op 15.voor de tweede ovenvulling (vroeger: f8.—). Daarbij is tevens het gezinsinkomen waar beneden oductie van het recht mogelijk is, op n hoger bedrag vastgesteld. De restaurateur Han Bolte bezig met een nauwkeurig werk: de samenstel ling van een mengsel, dat bij de restauratie van meesterwerken wordt gebruikt. het door Frans Hals geschapen evenwicht zou worden gestoord, terwijl tevens de harmonie tussen dit doek en zijn pendant De Regentessen gevaar zou hebben ge lopen. Dit laatste stuk behoeft geen res tauratie, het is veel beter bewaard ge bleven. Een en ander overwegende werd daartoe besloten waar mogelijk nagedon- kerde retouches in het Regentenstuk plaatselijk te verwijderen. Het merendeel moest evenwel in de juiste kleur worden teruggebracht. En dit was uiteraard een riskant werk. Nu de eenenvijftigjarige Han Bolte er mee klaar is „viert" hij tevens als restau rateur bij het Frans Halsmuseum zijn „eerste lustrum". Dit gaf onder meer re den op de voltooide restauratie van het Regentenstuk wat extra de aandacht te vestigen. De heer Bolte is behalve restau rateur ook vrij scheppend kunstenaar. In Amsterdam bezit hij een atelier en hij is lid van de Hollandse Aquarellistenkring. Volgens overeenkomst werkt hij twee da gen per week in het Frans Halsmuseum Er is nog een massa werk voor hem te doen ,zo veel, dat zijn leven te kort zal zijn om het museumbezit volledig in ge restaureerde staat te brengen. Dat de res taurateurs op het ogenblik over het al gemeen handen te kort komen is vooral het gevolg van de verwaarlozing, waaraan de meeste schilderijen in onze musea tij dens de tweede wereldoorlog noodwendig onderhevig zijn geweest. Utrecht. Kandidaatsexamen theologie: S. de Jong, Utrecht: Th. M. Loran, Utrecht; A. Schone- veld, Arnhem; R. E. Kuus, Zeist; J. C. de Bie, Utrecht; E. Verwaal, Dordrecht; C. Quak, Am sterdam; P. Middelkoop, Driebergen. Doctoraal examen sociale geografie: mej. F. J. H. v. Plnx- teren, Utrecht. Kandidaatsexamen rechten: A. L. E. Verberne, Vught; M. I. B. Arnold. Bussum; B. Sluyeters, Utrecht. Dierenartsexamen: R. T. Haai- stra, Grijpskerk; J. M. B. Lohuis, Ootmarsum; J. E. Gajentaan, Amsterdam. Daar tweede Kerstdag op een donderdag valt, zal er die dag in Hillegom geen bloem- bollenbeurs zijn. De beursdag wordt ver plaatst naar vrijdag 27 december. Van de zijde van het Rotterdams To neel wordt medegedeelu, dat Hans Kaart thans weer zijn rol Sganarelle in „Dom Juan" van Molière zal spelen. Deze rol was gedurende zijn ziekte opgenomen door Ton Lutz. HAARLEM: Artsen: Men raadplege, uitsluitend telefoon, firma Mathot, telefoon 11995 Dierenartsen: J. Jongkind, Kenaumrt- 13, tel. 14524. 4NUX Apotheken: Schoterbos-apotheek, Rji^ straatweg 19, tel. 50155; firma C G Loomeyer en zoon, Zijlweg 34, telefoor' 12495; Teyler-apotheek, Teylerpleir, 70 telefoon 17946. HEEMSTEDE: Artsen: W. van der Linde, Heemsteeds Dreef 253, telefoon 34606 en K. L. Kou'i Johan de Wittlaan 23, telefoon 38411 Wijkverpleging: Zuster G. E. van der Hoek, Laan van Rozenburg 33, telefoon 36389 (en in de week van zaterdag 14 tot en met vrijdag 20 december, 1 avonds van zes tot elf uur). Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnen, weg 206208, telefoon 38320 en in dè week van zaterdag 14 tot en met vrij. dag 20 december, des avonds na zes uur)" BLOEMENDAAL: Artsen: Dokter C. Eenhoorn, Bloemen, daalseweg 17, Bloemendaal, tel. 54903 Overveen: Dokter D. K. Heeringa, Mjij.' tairenweg 18, Overveen, tel. 56409. Aen denhout: Dokter C. Kroon, Burg. Den Texlaan 12, Aerdenhout, tel. 26073. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698 en zuster A. G. Haagsma, Spiege. lenburghlaan 31, Aerdenhout, tel. 26994 bgg. 27343. Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 21 de cember voor spoedeisende gevallen J opend de Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; Santpoortse Apotheek, Bloemendaa'lse- straatweg 145, Santpoort-Station, tel. 025608249 en Apotheek Schotsman! Binnenweg 206208 Heemstede, tel 38320 (ook voor Aerdenhout). ADVERTENTIE Inkoop - Verkoop - Restauratie - Taxatie Ronde tafels, ook uittrekbaar, Secretaires, Ladekastjes enz. Zilver, Porselein, Koper, Tin Groot Heiligland 64 - Tel. 12223 A. M. MUDDE Namens de vereniging „Dochteren der wijsheid" te Schimmert is beroep aange tekend bij de gemeenteraad van Bloe mendaal tegen het besluit van B. en W. van deze gemeente om afwijzend te be schikken op een verzoek van de vereni ging van het landgoed „Duinzicht" een gedeelte te bestemmen voor het verlenen van onderdak gedurende enige weken aan kleine groepjes meisjes. Het doel wijkt al van de oorspronkelijke bestemming, na melijk bewoning door particulieren. B. en W. handhaven hun mening. Nieuws in het kort—, Verzoek van Bloemendaal. In de donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal zal een voorstel van B. en W. aan de orde komen om de minister van Binnenlandse Zaken te verzoeken voor het dienstjaar 1959 een subjectieve verhoging van de algemene uitkering uit het gemeentefonds toe te kennen. v Kunstnaaldwerk. Van 21 december tot 13 januari wordt in het Bisschoppelijk Mu seum in Haarlem een tentoonstelling ge houden van „kunstnaaldwerk". Messias. Donderdagavond 19 decem ber geeft de christelijke oratoriumver eniging „Door Zang Vriendschap" onder leiding van Simon C. Jansen in de Haar lemse Concertzaal een uitvoering van de „Messias" van Handel. Hieraan wordt medegewerkt door het Noordhollands Philharmonisch Orkest, de organist Piet Kiel, de clavecinist Hans Philips, de so praan Corry Bijster, de alt Aafje Heynis, de tenor Han le Fèvre en de bas Herman Schey. Diploma zwemmen. In Stoops Bad te Overveen zal op maandag 16 en op dins dag 17 december, in samenwerking met de vakleerkrachten in de lichamelijke op voeding en de rijksconsulent het afzwem men voor de diploma's A en B plaatsvin den van Bloemendaalse leerlingen. Dit af zwemmen geldt voor de leerlingen var alle Bloemendaalse scholen van de vijfd- zesde en zevende klasse. Honderdvijft kinderen gaven zich op voor diploma en honderdzevenendertig voor diploma F Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op HdCirlSlYlS DCICfblCfCl OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT per week 59 cent - per kwartaal 7.65. Handtekening: doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij die zich met ingang ran 1 januari 1958 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 31 december 1957 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 10