IKDIENSTEN Tentoonstelling in Oud-Schoten SLOT DEFECT? DE BEURS van gisteren li Indrukwekkend Show Boeiende documentaire Sensationeel Niet bloeddorstig Knalfilm A ctie rises Journaal Blijspel „Geld te geef" leuk gespeeld door „V.Z.O.D." Reprodukties „Van Van Gogh tot Picasso" 8 Een traditionele geschiedenisr; Scheepvaart Directeur NZHVM weer aan het werk ZATERDAG 14 DECEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT (Studio) „De fatale brug" is een uit rende Engelse film en dat vooral dank- ji indrukwekkende spel van Rod Stei ger. Hij geeft een prachtige typering van Li man. wiens naam tien jaar lang in de hoogste kringen van het zakenleven over de gehele wereld een begrip is geweest, maar plotseling door bijna niemand nog wordt gekend als aan het licht komt, dat hij de Engelse staat voor miljoenen heeft opgelicht. Als het verhaal begint is hij nog een man, die de wereld aan zijn voeten heeft, aan het slot is hij een zwerver, die zich uit angst voor gevangeschap in een vreemd land heeft opgesloten en daar om het leven komt. Het onderwerp leende zich voor sterke melodramatische effecten. gr is ruim gebruik van gemaakt, maar „iet ten koste van de geloofwaardigheid, waarmee Steiger de ondergang van eigen individu gestalte geeft. Behalve in zijn creatie treft men in de hele film een sub- üele aanpak van een menselijk drama. Lux or: „De show gaat door" is een vrolijke, maar wel wat langdradige film VOor" alle leeftijden. Een amateur-toneel- «roepje, dat met een show het land door reist gaat failliet, omdat de manager er met het geld vandoor ging. Het wachten is nU op een nieuwe financier. Die verschijnt al gauw. Een rijke dame, die genoeg heeft van haar slome bestaan, sluit zich bij de groep aan, geassisteerd door een talent volle onderwijzer, die liedjes maakt. On der een nieuwe naam „The Good Compa nions" gaat de show nu verder. Met vele strubbelingen bereiken ze de top, vooral door medewerking van een jong stel, een danseur en zangeresje. Het zangeresje is totdat zij de top bereikt heeft erg grappig. Maar dan opeens veranderen de katoenen zomerjurken in satijnen gewaden met veel veren en pailletten en het eenvoudige meisje wordt een ietwat vervelende, goedkope dame. Men begrijpt wat men aan de film heeft: Show en muziek spelen er een hoofdrol in. (Lido) „Het rijk van de zon" is een boeiende Italiaanse documentaire-in-kleu- ren over het leven van de Indios in de binnenlanden van Peru, die de erfgena men zijn van de geheimzinnige Inca-be schaving, die eeuwen geleden omwille van haar goudschatten door de Spaanse con quistadores werd verraden en uitge moord. Van dit „imperium van goud" resten alleen nog de befaamde ruïnes der vestingtempels hoog in het ontoegankelij ke Andesgebergte. Daar vonden de Ita liaanse cineasten de stof voor hun rol prent: de bonte folklore van de Uru-India- nen die aan de oevers van het Titicaca- meer leven op zelfgemaakte, drijvende eilanden van rietplanten, die hun tevens bouwmateriaal, grondstof voor hun kle ding en hoofdvoedsel verschaffen. Van daar daalde de cameraploeg af naar de nog primitievere bewoners van de oer wouden en moerassen waarin de Ama zonerivier haar oorsprong vindt en waai de medicijnman nog de alleenheerser over leven en dood is. Hier maakt men onder meer ook kennis met de barbaarse zeden van de inheemse vlotvaarders, wier vrou wen zich aan een boom laten ophangen ais zij een kind moeten baren. Er is wei nig continuïteit tussen de verschillende scenes van deze rolprent, maar elke af zonderlijke scene is een juweeltje van fil mische vormgeving. Hoogtepunten zijn de opnamen van de fiësta's met hun nach telijke fakkeldansen, van het vreemde huwelijksceremonieel in de oerwouden en van de ontmoeting tussen natuur en tech niek in de vorm van een museum- treintje! in deze „vergeten wereld". (Cinema P a 1 a c e)Een bijzonder spannend begin maakt het in de film „Be taald gevaar" dii-ect al duidelijk, dat het gaat om een man, die van de Russische zone in Duitsland naar het westen is ge vlucht. In Hamburg krijgen de Russen hem weer te pakken. Zij houden hem in een obscure buurt bij de haven gevangen en willen hem met een helikopter naar Oost- Duitsland terugbrengen. Maar een stoere zeeman, die zich met zijn snelle motorboot in een Engels kustplaatsje onledig houdt met smokkelarij, krijgt van een geheimzin nige figuur in Londen opdracht, voor grof geld, de in Hamburg vastgehouden man te ontvoeren. Dat lukt hem na een reeks sen sationele avonturen, waarbij heel harde klappen en ook doden vallen. Een char mante jongedame speelt in deze affaire een duistere rol. Zij is niet alleen het liefje van de flinke zeeman, maar ook een politie spionne, zodat de held van het verhaal niet precies weet, waar hij met haar aan toe is. Maar omdat zij hem in Hamburg uit de banden van de Russen redt. blijft de be loning bij terugkeer in Engeland niet uit. Een spannend verhaal voor mensen met sterke zenuwen. (Frans Hals) De zeerover Peter Blood uit de film „Nieuwe avonturen van captain Blood" is een aardige jongeman on de bemanning van zijn roofschip de «Avenger" bestaat uit weliswaar ruwe, maar verder toch rondborstige en eerlijke zeelui. De boekanier vindt in een Spaanse markies, die over een goed uitgerust oor logsschip beschikt, zijn verbitterdste te genstander. Als de markies, dank zij ver raad, een aantal mannen van Blood's be manning weet gevangen te nemen moet de kapitein hen in een vijandelijke stad gaan redden. Hij beleeft daarbij allei-lei avonturen: een charmant meisje uit een café wordt verliefd op hem en de zo mogelijk nog knappere nicht van de markies eveneens. Het slot is, dat alles in orde komt, maar met dan nadat eerst nog enige scherm- duels zijn uitgevochten en markies en pi raat van schip moeten ruilen. Een middel matige film in het ï-omantische genre met lieve jongens als woeste zeerovers. n<Roxy) Stewart Granger en Rhouda Fleming samen in een echte knalfilm "Kruitdamp": het is bijna te mooi. Het eerste beeld toont hen samen en het fijne Is dat men dan al weet welk het laatste beeld zal zijn: beiden in een omhelzing met beloften van eeuwige trouw op voor zover er nog plaats is de lippen. Tussen begin en einde wordt een dorp vrijwel uitgemoord en groeit de zoon van onze held langzaam maar zeer duidelijk over zijn afkeer voor vader heen. Moeder im mers is van verdriet om haar maar niet thuiskomende man overleden. Maar vader is de slechtste niet wie trouwens wel? en vlak voor de slotkus zegt de zoon dan ook: „Vader", een roei-end moment. Vader zegt: „Zoon", ook een roerend moment. Heel veel sentiment of helemaal geen sen timent en verderknallen. (Rembrandt). Naar Ernest Heming way's roman is de film „Zo rijst de zon op" gemaakt. Een film, die sterk het ka rakter heeft gekregen van een avonturen- kroniek, met de nadruk op de uiterlijke kanten dier avonturen, want veel innerlijk geweld weet regisseur Vidor er niet uit te halen. Omdat er geen gebrek aan actie is komt men niet aan spanning tekort. Er gebeurt veel en er gebeuren verrassende dingen tegen een vaak kleurrijke achter- gi-ond. Repri (Minerva). Alleen in de avondvoor stellingen van zaterdag en zondag de iet wat sensationale film met James Dean „Botsende Jeugd", des middags Disney's „De woestijn leeft". Maandag kunnen de liefhebbers van de verfilmde opera aan „De barbier van Sevilla" hun hart op halen. Hoewel wij dit jaar nog niet aan de kerstviering toe zijn wordt er in de Ne derlandse chocolade-industrie al hard ge werkt aan de produktie die voor het ko mende paasfeest over de winkels zal wor den verspreid. Deze week laat Polygoon daai-van iets zien en vervolgt met het vei-slag van de aankomst van Engelse volbloeden in ons land, bestemd voor deel neming aan de wedstrijden op de renba- nen. De onderwerpen die aan bod komen zijn: het vertrek van de „Evertsen en de „Drenthe" naar Nieuw Guinea, zuigelin genproblemen in de Rotterdamse dier gaarde en een handbalwedstrijd tussen Duitse en Nederlandse dames. Het jour naal wordt besloten met een reportage uit Suriname. ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A 11 S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 AMSTERDAM De beurs stond vrijdagmiddag in de publieke belangstelling, speciaal voor de aandelen uit de cultuursector en die van de scheepvaartwaarden met Indonesische belangen. De koersen ondergingen hier en daar flinke stijgingen ten opzichte van donderdag en pasten zich vrijwel aan bij de hoge koersen, die toen tijdens de nabeurs en in de avondhandel tot stand kwamen- op het „vakantiebericht" van president Sukarno. Van de cultures profi teerde Amsterdam Rubber tien punten en kwam op 51 percent. Verenigde Deli waren negen punten hoger op 65. H.V.A. kwam bij een opening op 91 tot 92*A tégen vrijdag 85 'A percent, Senembah plus 5 op 43. De scheepvaarten met Indonesische belangen lagen wederom zeer vast in de markt. Aandelen jK.P.M. boekten een koei-swinst van 9 percent. De situatie van deze maat schappij in Indonesië werd ter beurze gunstiger beoordeeld. De Nederland en de Rotterdamsche Lloyd waren circa zes punten hoger, .Scheepvaart Unie verbeter de vijf percent. De overige waarden in deze sector waren goed prijshoudend. De han del was, zowel in de cultuur- als de scheepvaartmarkt, zeer levendig, doch ordelijk. Verder werden nog vernomen aandelen Billiton-II op 188 (181), Inter- natio 62 (60). Lindeteves 90 (81), Guentzel en Schumacher 61 (56). In de open hoek werden verhandeld Nationale Handels bank op 79 (72 'A) en cultuurbanken op 29 (24). Nederlandsche Handel Maatschappij boekte bij de flinke winsten van de vorige dagen gisteren verder nog een punt wins? en kwam op 143, Geo Wehry op 32 (28':). Op de internationale markt was het wederom zeer stil. Het publiek beeft geen interesse voor de aandelen en de arbitrage ziet hier werkeloos toe. Koninklijke Olie was op 150 een fractie lager. Philips plus drie, Unilever vijf en A.K.U. 2Vi percent hoger. K.L.M. was gevraagd met bijna een koerswinst van 2. Staatsfondsen zeer vast voor de staffel- lening, die een vol punt opliep tot 84%. Aandelen Holland-Meel stonden weer in de belangstelling van de beurs. Weliswaar wêrd hier niet gehandeld in een open hoek. doch de koers kwam wederom boven de 150 percent. Ter beurze doet het ge rucht de ronde dat. een firma uit Deventer het oog gericht heeft op de aandelen Hol land-Meel. Zoals bekend is wordt er aan aandeelhouders door een firma uit Wor- merveer een bod gedaan van 150 percent. Prolongatie 5 percent. (ANP) NEW YORK De markt sloot gisteren onregelmatig ho ger. De activiteit was iets groter dan don derdag en olie- en spoorwegwaarden ver stevigden hun posities. Bij de olies waren winsten van bijna 2 dollar; bij de sporen enkele van meer dan een dollar. Metaal- waarden waren vast. chemiefondsen over het algemeen hoger en autowaarden prijs houdend. Vele leidende fondsen sloten be neden hun hoogste dagwaarden door winstnemingen laatbeui-s en weekeinde- transacties. Bij de sporen werden stijgingen van meer dan een dollar genoteerd voor Norfolk and Western en Western Maryland. Bij de olies boekten Amerada, Seaboard, Shell, Stan dard Oil of Ohio en Texas Company win sten van een dollar of meer. De staal- waarden Jones and Langhlin en Young- stown Sheet and Tube stegen meer dan een dollar. Internationaal Nickel, meer dan een dollar hoger, leidde de metaalfondsen. Chrysler rustig, Ford vast en General Mo tors wat flauwer in de autosector. Het industriegemiddelde kwam van 438.48 op 440.48; spooi-wegen van 100.89 op 101.12 en openbare nutsbedrijven van 67.87 op 68.39. De omzet bedroeg 2.310.000 aan delen tegen 2.330.000 op donderdag. Van de 1188 verhandelde fondsen sloten er 616 hoger, 339 lagei\ (U.P.) De toneelvereniging „Vriendschap Zij Ons Doel" heeft haar nieuwe wintersei zoen vrij laat geopend, vrijdagavond pas in gebouw „St. Bavo". Maar toch zullen de donateurs gaarne met dit uitstel genoe gen hebben genomen, want de spelers wis ten onder regie van Theo Dammiaans een alleraardigste opvoering te verzorgen, die door het publiek voortdurend met kenne lijk genoegen wei-d gadegeslagen. Dit geschiedde door middel van het originele blijspel „Geld te geef", van Walter Black en William Mendrik, dat nog betrekkelijk kort geleden door „De Toneelvereniging" onder regie van A. Defresne en met Frits van Dijk en Johan Elsensohn in de voornaamste rollen met groot succes in Nederland werd geïntroduceerd. Het be treft in dit stuk een gepensioneerde gra veur in Washington die, om zijn vrije tijd te doden, in de kelder van het woonhuis van zijn familie het oude beroep weer ter hand genomen heeft. Hij moet een uiterst bekwaam vakman zijn geweest, want de dollarbiljetten, die het privé-persje in een gestadige stroom verlaten, zijn nauwe lijks van het officiële bankpapier te on derscheiden. Opa Eliot beoefent zijn lief hebberij met een naïeve onschuld en het komt dan ook nimmer bij hem op deze bankbiljetten voor echt te doen uitgeven. De moeilijkheden beginnen wanneer eni ge gangsters bij toeval dit ongewenste fi- liaal van de Amerikaanse staat ontdekken en zij weten opa Eliot, onder het voor- wendsel van liefdadigheid, een slordige an- derhalf miljoen van dit subliem nagemaak- te dollarpapier afhandig te maken. Deze historie ontwikkelt zich verder met een vermakelijke logica en houdt de familie Eliot vervolgens nog een hele nacht ge vangen in de revolverterreur van één dei- boeven. Maar met deze angstige ogen blikken werd tevens de gelukkige oplossing voorbereid, die behalve uit de ai-restatie der schurken, bestaat uit het toekomstige bruidspaar Patricia Eliot en Ted Win ters. Dit blijspel biedt een fantasierijk re- gisseur legio kansen tot het bedenken van situaties, die de tintelende humor van het verhaal nog meer kunnen accentuex-en. In deze opvoering zou dit zijn bereikt wan neer de verschillende typeringen even markanter waren aangegeven, door meel de nadruk te leggen op de onderlinge ka rakterverschillen. Zoals de stupiditeit van Camilluci ten opzichte van zijn kille en koelbloedige bandietenpatroon en verder de droge allures van een Bernard Gridley. Maar zeker is het dat Theo Dammiaans met zijn spelex-s een pleziex-ig tempo wist te bereiken, waardoor de voorstelling steeds het bekijken waard is geweest. Bij de gebruikelijke korte nabeschou wing over de individuele prestaties, dient in de eerste plaats Leen van Meei-em te worden genoemd, wellicht één van Haar lems oudste toneeldilettanten. Hij typeer de deze Opa Eliot met een ontwapenende natuurlijkheid en een glundei-e humor, die hem onbetwist tot de beste speler van de avond stempelden. Ook aan zijn perfecte rolkennis zou menig jong amateur nog een voorbeeld kunnen nemen. De goede in druk van deze opvoering was mede het gevolg van de vlotte en doortastende Ted Winters, zoals hij door Henk Bruyn werd gespeeld en de gedecideerde Patricia, die van Annie Opdam de nodige chai-me en gratie verkreeg. Van de overigen noemen wij dan nog de gemoedelijke vader Eliot van Adrie Vermeulen en zijn beheerste to neelechtgenote van Annie Heyerman. Zij allen verzorgden een geslaagde toneel avond, die straks in de Stadsschouwbux-g de verwachtingen voor een goede jubi leumvoorstelling rechtvaardigt. Expositie in H aarlem*N oord In de Prof. Kohnstammschool aan de Jan Prinslaan in Haarlem-Noord wordt van 21 december tot 6 januai"i een tentoon stelling gehouden van reprodukties onder de titel „Van Van Gogh tot Picasso". ZONDAG 15 DECEMBER 1957 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Grote Markt. 10: Dr. G. Snijders. 15.30: Kerst feest voor slechthorenden in de consistorie kamer. 7: Ds. W. van Limburgh, em. Pred. te Bennebroek. Bijzondere Kerkdienst, uitg. van de „Bavo-Commissie" i. h. bijzonder kerkewerk. Vooraf zangdienst van 6.457. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Donderdag 7: Kerstfeest voor de kinderen van de Kinderkerk-Bakenesser- kerk. Noorderkerk. Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. W. Nijenhuis, van Loosduinen.. 7: Ds. R. Bijl, Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. R. Bijl. Bakencsserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkcrk. Dienst. 10.30: Jeugddienst. Dr. G. Ph. Scheers, van Schoten. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kinderkerk. Dienst. 10.45: Ds. W. M. van Asperen. Aula Chr. Ly ceum, Emmakade, ingang van Merlenstraat. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, van Heemstede. Gebouw Vrijz. Hervormden, Ja- cobstraat. 10.30: Ds. J. Heidinga. Janskapel Jansstraat 36. 10.30-: Eerw. Heer J. de Vries, Hulppred. van „Meer en Bosch". Diacones- senhuis. Hazepaterslaan 24. 4.30: Ds. J. van der Wiel. Jeugdkapel. Noord. Molenaerstr. 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost. Zomerkade 10: Wika W. Veenstra. West. Leidsevaart 10: Dhr. R. Ilengstmangers. Cand t. d. H. Dienst Centrum. Oude Groenmarkt. 10: Dhr. F. Braaksma.. Eglise Wallonne. Begijnhof 30 Service presidé par le Pasteur J. F. Baudraz Church of England, Kinderhuissingel. Eve ning Service 3 pm. Christian Science. First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woensdag, Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeenkomst. Pentecostal Filadelfia Gemeente. Ged. Oude Gracht 47. 10: Dienst. Woensd. 7.30: Bidstond Bethel Pentecostal Temple Inc.. Voorhelm straat 3. 15: Dienst met H. Avondmaal. Dins dag 19.30: Bijbelstudie o.l.v. Br. Hermes. Vrijd. 19.30: Bidstond t. h. Spoorwegstr. 4 rd. Alle-Dag-Kerk. Maandag 7.30 en woensdag Contactbijeenkomsten met gerepatrieerden in de Pastorie der Broederkerk. Parklaan 32 Dinsdag 3: Rondetafelbespreking, Broeder- kerk, Parklaan 34. Herv. Evangelisatie op Geref. grondslag, Nassauplein 8. 10 en 5: Dhr. A. v. Scherpenzeel. van Nieuwveen. Stads evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7: C. Verhagen, Den Helder, met zangkoor. Woensdag geen Bijbellezing. Donderdag 7: Kerstfeest voor kinderen der zondagsschool en genodigden. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: Dhr. J. J. van Capelleveen. Evangelist te Bennekom. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamen komst. 8: Jeugdsamenkomst o.l.v. het Bijbel. Club-Team uit Amsterdam. Dinsdag 8: Bij belbespreking en Bidstond. Onwekkingssa- menkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Kerstwijdingsdienst o.l.v. de heer Ed. W. Pera. den Haag, met medewerking van Jettie de Gier-Visser. sopraan. Vhij Evan?. Gem. Parklaan 21. 6.30: Ds. A. H. v. Gent, O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Ds. A. R. de Jong. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zon dag 10.30: Dhr. R. Smit. van Den Haag. Jeugddienst. Ver. de Vrije Gemeente, Rest. Brinkmann. Gr. Markt. 10 30: Dr. D. H. Prins Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. H. Doop. 10.30: Ds. D. Solinger. Foyer van het Minerva theater te Heemstede. Woensdag 8: Adventswijding Vrijz. Luth. Kring in „Rustoord'', Wester houtpark. Donderdag 8: Gemeente-avond i. d. kerk aan de Witte Herenstraat. Verenigde Doopsgez. Gemeente. Gr. Houtstr. 43. 10.30: Ds. A. J. Snaayer. 19.30: Fryske Tsjinst, Ds. C. P. Hoekema. Peuzelaarsteeg 3 10.30: Jeugddienst o.l.v. W. Dorrepaal. Remonstr. Geref. Gemeente, 10.30: Me.i. Dr. J. W. Herfst. Geref. Kerk. Wilhelminakerk. Ged. Oude Gracht 57—59. 10: Ds. G. S. Oegema, Zutphen. 5: Ds. L. Hoorweg. Zuid- Oosterkerk, Richard Holkade 125. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. G. S. Oegema. Lyceum-Aula. ingang van Merlënstraat. 9: Ds. L. Hoorweg 5: Ds. D. .T. Roos. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 9 en 4.30: Ds: H. Knoop Chr. Géref. Kerk. Raaks 18. 10 én 5: Ds. L. S. den Boer. van den Haag (W.) Ger. Gem. L. Margarethastraat 10 en 4.30: Persdienst. Oud-Ger. gemeente In Ned.. Haarlem. Parklaan 21. 10 en 4 30: Leesdienst. Oud-Kalh. Kerk. Kinderhuissingel 76. 10: Hoosmis. 17: Vesper. Woensdag 9 30: H. Mis. Leger des Heis, Schagchelstraat 26. 10: Tlei- ligingssamenkomst. 6.45: Openluchtsamen- l komst. 7.30: Verlossingssamenkomst o.l.v. Kapitein P. Vons. Vergadering van Gelovigen. Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst Broodbreken) Nerd-. Chr. Gemeenscha^shond, Koudenhorn 46 A rood. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeen te des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Volle Evan-rolie Ge meente (Pinkstergemeente). Eüm-Kapel. P. Krugerstraat 36. 10: Dhr. G. Mik, uit Amster- Zaterdag 21 decem ber om halfdrie zal de wethouder van onderwijs en kunst zaken van Haarlem in het nieuwe school gebouw aan de Jan Prinslaan in Delft- wijk een tentoonstel ling openen van re produkties van schil derstukken van klas- siek-moderne mees ters (1880 tot heden). Een keuze wordt ge maakt uit de collec tie „Het papieren museum", die spe ciaal voor de school jeugd is bestemd, maar in de kerstva kantie bezichtigd kan worden in Oud-Scho ten. Bij de- schooljeugd heeft de expositie grote belangstelling getrokken en ver wacht wordt dat in de buitenwijken in teresse bestaat voor de reprodukties. De bedoeling is de be woners van deze wij ken die er niet toe overgaan een bezoek te brengen aan de plaatselijke, in 't cen turm van de stad ge legen, musea nader in kennis te brengen met de schilderkunst. De reprodukties zijn enige tijd geleden in Hoorn geëxposeerd en de belangstelling er voor was bijzonder groot. Daarom werd besloten ze ook buiten het musea in Haar lem te exposeren. Bij de voorbereiding van de tentoonstelling in Delftwijk heeft het bureau culturele zaken van de af deling onderwijs der gemeentesecretarie veel medewerking ondervonden van de hoofden van scholen en het wijkcomité Oud-Schoten. Via de scholen worden fol ders verspreid. De tentoonstelling duurt van zaterdag 21 december tot en met zondag 5 januari en is op 24 december, eerste Kerstdag, oudejaarsdag en nieuwjaarsdag gesloten. Zi.i is des middags geopend van halfdrie tot half vijf en op 23, 27 en 30 december en 2 januari ook des avond van acht tot „Zondag in Pat-en-Bessin" Georges Seurat van tien uur. Op bepaalde dagen zullen de in gemeentedienst zijnde museumrondleiders voorlichting verschaffen. Een keuze zal worden gemaakt uit wer ken van: George Braque, Paul Cézanne, Marc Chagall, Edgar Degas, Paul Gauguin, Vincent van Gogh, Juan Gris, Oscar Ko- koschka, Jean Lux-gat, Franz Marc, Albert Marquet, André Masson, Henri Matisse, Amadeo Modigliani, Piet Mondriaan, Clau de Monet, Max Pechstein, Pablo Picasso, Camille Pisarro, Georges Seux-at, Gino Severini. Maurice de Vlaminck. Vex-der zullen originele werken uit het Frans Halsmuseum ten toon worden ge steld. dam. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwekkings samenkomst. Verschillende sprekers. Don derdag 8: Gebedssamenkomst voor gemeen teleden. Immanuëlkapel, Nieuwe Kruisstr. 14 10: Dhr. J. Verwoert, Rhenen. 10: Zondags school. 7.30: Idem. Dinsdag 7: Jongensclub 8-12 j. Donderdag 7.30: Gemeentelijk Kerst feest. Vrijdag 7: Jeugddienst 8-14 j. 7.45: 15-30 j. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8. 10: Dhr. E. Schuurman. H. Av. 5: Dezelfde. 10.30: Zondagsschool Colensostraat 2. Woens dag 7.30: Meisjesclub. Colensostraat 2. Woensdag 8: Bidstond Schotersingel 99. De Christengemeenschap, Wilhelminastraat 60. 9.30: Zondagsdienst voor kinderen. 10: Mensen wijdingsdienst. Donderdagmorgen 8.30: Mensenwijdingsdiensit. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: B. Phi lips, van Hilversum. 8: Evangelisatiebijeen komst. Donderdag 8: Evangelisatiebijeen komst. Maandag 7: Jeugddienst Duvenvoor- destraat 61 rd. Maandag 8: Bijbellezing Du- venvoordestraat 61 zw. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6. Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zevendodags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zater dag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerkdienst Hersteld Apost. Zendingberk, Wilhelminastr. 21. 10 en 5: Kerkdienst. Apostolische Ge meente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Gods dienstoefening. Jehovah's getuigen. Kamer ling!) Onnesstraat 83. 5.306.30. Wolstraat 7. 7.3Ö—3.30 u. Donderdag 7.30—9.30. HAARLEM-NOORD Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Dr. H. van der Loos. Immanuël- kerk. 10: Ds. G. Koch. 7: Ds. M. W. L. Schoch van Rotterdam. Jeugddienst. Jeugdkapel 'Jeugdhuis, Schotei-weg). 10: Dhr. G. J. Beekhuis. Sionskerk, Eksterstraat (Spaarndam-West) 10.30: Ds. J. Kroon, H. Doop. 7: Ds. G. H. v. d. Woord. Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugd- kerk (1216 jaar). 10.30: Oppasdienst (46 jaar). Zondagsschool. 10.30: Charlotte de Bourbonschool <P. C. Boutensstr.) voor kin deren ten Westen van Rijksstraatweg; Elout v. Soeterwoudeschool (Muiderslotweg), Kon. Emmaschool (Raafstr.) Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. G. K. v. d. Horst. Verenigde Doopsgez. Gemeente. Noorderka pel, Indischestr. 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Geref. Kerk, Kloppersingelkerk. Kloppcrsin- gel 5557. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. Vrolijk. Sionskerk, Eksterstraat. 8.45: Ds. J. Vrolijk. 3.30: Ds. PI. W. Wierda. Noord-Scho- terkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. H. W. Wierda. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk, in geb. N. P. B.. Berkenstraat 10. 9: Leesdienst. 2.45: Ds. H. Knoop. Chr. Geref. Kerk. Flo- resstraat. 10.30 en 5: Ds. J. C. Maris. Jehovah's getuigen, in geb. N. P. B., Berken straat 10. 4.45. Woensdag 7.309.30. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilbelminaplein. 10: Ds. van Dijl. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Dhr. G. Dorland, Jeugddienst. 19: Dhr. en Mevr. Hinlopen. (Van Nazareth naar Bethlehem). Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. van Nieuwenhuijzen.. Kapel Irene, Meer en Bosch. 10: Ds. J. A. de Klerk. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. Prof. G. J. Sirks, Hoogl., Leiden. Geref. Kerk Koediefslaan. 10: Dr. A. Dondorp. 5: Ds K. Schouten. Lisse. Pinksterkerk. 10: Ds Schou ten. 5.30: Dr. A. Dondorp. Ger. Kerk. Herenw. .111. 10 en 5: Ds. C. P. Pooy. Jehovah's ge tuigen. Binnenweg 79 c. 23: Gezamenlijke Bijbelstudie. Woensdag 7.309.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evan gelie. Maandag. Ir. Lelylaan 63. 8—9: Huis bijbelstudie. Donderdag. Crayenestersingel 7 89: Huisbijbeistudie. AERDENIIOüT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds. J. E. Drost. Voor kinderen van 512 j. 10.30: Theo van Eeshen-Instituut. Voor kin deren van 1215 jaar Jeugdkapel om 10.30 in het Wijkgebouw „De. Stal". Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. H. J. Kater, N.H., Amsterdam. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. J. Chr. E. Eerhard. Hillegom Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. IJ. v. d. Zee. Nieuw Vennep. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 11: Dr. J. H. Stelma. 11: Kleuterschool. Boslaan 12 en 11 Jeugdhuis. Donkerelaan 10 11: Maranatha. Ned. Prot. Bond. Pctgieter- weg 4. 10.30: Dr. P. D. Tjalsma. Rem.. Den Haag. Geref. Kerk. 9. 10.30 en 3.30: Ds. G. Toornvliet. 7.30: Ds. Gabe van Duinen, van Wassenaar (dienst voor belangstellenden). Vry Katli. Kerk. Popellaan 1, 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr. Ch. de Beus. Ramplaankwartier 12 tot 13: geb. Irene. Elswoutslaan 1 en Beatrixschool. G. Schoolmeesterlaan. Julianakwartier 10.15 tot 11.15: Koningin Wilhelminaschool, Domp- vloedslaan. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ringnalda. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. F. Brouwer. 5: Ds. J. Veenendaal. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. H. de Ruiter, van Zarrdvoort. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. H. A. Schipper Jehovah's getuigen. Nutsgebouw v. d. En delaan. 2.303.30: Gemeensch. Bijbelstudie. Dinsdag 810: Praktische opleiding voor de prediking. Donderdag. Oosteindelaan 42. 89: Kuisbijbelstudie. Donderdag. Gele Vin- kestraat 61. Nw. Vennep. 89: Bijbelstudie. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Offringa, van Katwijkq. 7: Ds. D. C. van Wijngaarden. Doopsgezinde Gememife. 10.30: Ds. J. C. Beekhuis, van Edam. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros. I NIEIJW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk 9: Ds. J. A. v,an Boven. 10.30: Dezelfde. H. Doop. Ahbenes 9.30: Ds. H. Brons. 3.30: Ds. J. A. van Boven Bethelkapel. 10: Ds. A. Dönszel- mann. van Amsterdam. 7: Ds. J. A. van Boven. Jeugddienst. Geref. Kerk. 9.30: Ds. D. Hoornstra. 3: Ds. IJ. v. d. Zee. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. L. C. Baljé. oH. Avondmaal. 4.30: Dezelfde. H. Avondmaal en Dankzegging. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. G. Rang. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. G. H. van Willenswaard. 19: Prof. Dr. G. C. van Niftrik. Amsterdam. Ad- ventskerk (Ziekenhuiskerk) 10: Ds. D. ter Steege. Chr. Geref. Kerk. 9: Ds. J. C. Maris. 3: Ds. L. S. den Boer. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Jac. Poort 7: Ds. J. Kroon ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. R. H. Oldeman. 19: Ds. C. Keers, pred. te Amsterdam. Jeugddienst. Kapel Woodbrookers, Bentveld. 10.45: Ds. C. de Ru. Nieuwe Consistorie 10.30: Jeugdkapel Dhr. W. C. de Groot. Ned. Prot. Bond. Brug straat 15: 10.30: Prof. Dr. M. A. Beek. van Amsterdam. Geref. Kerk, Julianaweg. 10: Ds. A. K. Krabbe, van Hillegom. 17: Dezelfde. Ncd. Chr. Gemeenschapsbond, huize „Pniël" Zuiderstraat 3. Dinsdag 3: Dhr. II. Veldkamp, evangelist te Den Haag. Jehovah's getuigen 2: Wachttoren-studie in geb. „de Witte Zwaan". Dorpsplein. Woensdag 8: Huisbij beistudie. Koninginneweg 44. LISSE. Ned. Herv. Kerk 9 en 10.30: Ds. G. Pettinga. 5: Ds. A. Smit. van Noordwijker- hout. Ned. Prot. Bond Mej. dra. G. S. Westrouwen van Vlaai-dingen. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. P. J. Richel, van Heemstede. Geref. Kerk, art. 31. 10 en 4.30: Ds. J. J. Ver leur. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. H. W. Eerland. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. L. Kieboom. Oud-Geref. Gemeente. 9.30 en 3: Leesdiensten. Dinsdag 7.30: Leesdienst. lijkt dit verhaal van een ouder- 9, paar, dat door het hax-d werken 5 kin- deren netjes groot bracht. Eindelijk moest de vader ophouden met werken omdat hij te oud was en de moeder werd sukkelend. Vier van 8 de vijf kinderen zijn gehuwd en hebben 3 hun eigen gezinnen met kinderen. Alleen één dochter werd een twintig- 8 tal jaren geleden invalide en volkomen ongeschikt om iets te verrichten. De vader kreeg een klein pensioentje 8 hetgeen echter niet voldoende was om 8 in het levensonderhoud van de 3 vol- ij wassen personen te voorzien, vooral niet, omdat de moeder en de dochter g veel medicijnen moesten gebruiken, die niet alle door het ziekenfonds konden 'g worden vergoed. 'g Een aanbod van sociale zaken om 8 enige aanvullende hulp te verstrekken 8 wex-d van de hand gewezen, omdat men 8 de toepassing van het recht van ver- 8 haal vreest. De gehuwde kinderen heb- ben het volgens de ouders toch al zo x ij moeilijk. Een standpunt dat door vele ouders, wanneer zij oud geworden zijn, 3 wordt ingenomen. Neem het hun maar 3 3 niet kwalijk: het is de neiging van het 3 vader- en moederhart om altijd be- 8 kommerd te zijn om de kinderen. Men vreest dan ongenoegen met de kinde- ren om deze reden (het moet helaas 3 worden toegegeven dat dit wel voor- 8 komt). De mededeling dat het recht x van verhaal alleen wordt toegepast als 3 de kinderen in staat worden geacht te g 8 helpen, hetgeen met de uiterste soepel- heid wordt beoordeeld, baatte niet. Men deed het liever wat zuiniger aan. En nu is de vader, bijna 80 jaar, over leden. De moeder, sukkelend, bleef alleen met haar 50-jarige invalide dochter achter. Naast de morele hulp welke hier nodig is, zal een kerstgave zeker wel- 3 kom zijn. 8 Stort Uw gelden op girox-ekening nr. 8 273107 van dit blad, onder vermelding van „Stille Ai-men", of bezorgt Uw gift 3 aan onze loketten. ^a>;CCOXX>XrOCCO^C'XC0^30CCOCOCCO»CCCCCCCCCCCOXCCCCOC< Naar wij vernemen zal de dix-ecteur der N.Z.H.V.M. de heer J. J. Jurrissen, zijn werk op het hoofdkantoor der maatschap pij aanstaande maandag gedeeltelijk her vatten. Zoals wij hebben vermeld is de heer Jurrissen gex-uime tijd vei-pleegd ge worden in het Grote Gasthuis wegens een ernstige maagaandoening. Aagtedijk, 13 te Marseille. Aegis. 14 v. Amsterdam n. Buitenhuizen. Agamemnon, 13 te Curasao verw. v. New York. Alcor, 13 te Buenos Aires verw. v. Montevideo. Alcyone, pass. 13 Flores n. Hampton Roads. Ald'abi, pass. 13 Finisterre n. Las Palmas. Alhcna, pass. 13 Fernando Noronha né Antw. Alnati. 13 v. Buenos Aires n. Rosario. Aludra. 13 v. Amsterdam n. Hampton Roads. Alwaki, 13 v. Bangkok n. Hongkong. Amsteldiep, 15 te Basrah verw. Amstelmeer, 13 v. Bremerhaven n. Curasao. Amstclstad, 13 Las Palmas gepass. n. Amsterdam. Andijk, 12 v. Havana n. Tampico. Arkeldijk, 13 te Halifax. Ariadne. 14 te Rotterdam. Banda. 15 te Singapore verw. Banggai, 13 te Vancouver verw. v. Seattle. Bengawan, 13 te Donggala verw. v. Makassar. Beninkust. 13 v. Matadi n. Pointe Noire. Billiton, 14 v. Djeddah n. Djibouti. Bonita, 13 te Pto. Barrios v. Néw York. Breda. 12 v Pta. Cardon. Calamares. 13 te Barrios verw. v. New Orleans. 1 Caltex Leiden. 13 175 m. z.o. Massawah n. Suez. Caltex Nederland, 13 v. Sidon n. Rotterdam. Caltex Pernis, 18 te Rotterdam verw. Caltex Utrecht, 16 te Suez verw. Camerounkust, 14 te Abidjan. Castor, 14 te Charleston verw. v. Baltimore. Charis, 12 v. Fort de France n. Caracol. Cinulia, 14 te Suez verw. Coolsinge), 14 te Rotterdam verw. Crania, verm. 12 v. Curasao n. Rotterdam. Dalerdijk, 13 v. Londen n. Bermuda. Etrema, 15 te Berre verw. Gaasterkerk, 14 te Antwerpen. Gaasterland. 13 te Rio de Janeiro verw. Gabonkust, pass. 13 Las Palmas n. Le Havre. Ganymedes, 13 te Amapala verw. v. Champerico Giessenkerk, 14 v. Genua n Marseille. Gordias, 14 te Kingston. Graveland. 13 v. Amsterdam n. Buenos Aires. Groote Beer, pas. 13 Sapieza n. Triëst. Grootekerk, 13 te Port Said verw. v. Genua. Guineekust. 12 te Hamburg. Hathor, 13 dw. Wight n. Tunis. Hector, 13 te Iskenderun verw. Helder. 14 te San Juan. Helena. 13 te Brunsbüttel. Helicon. 12 v. Port Au Prince n. Ciudad Trujilln. Hera, 13 te Amsterdam. Hilversum. 13 te Philadelphia v. Port Said. Hispania, 14 te Bilbao. Houtman, 14 te Singapore. Hydra. 14 te Antwerpen. Japara KRL, 14 et Belawan. Kabylia, pass. 14 Esbjerg n. Rotterdam. Kara. verm. 15 v. Mena Al Ahmadi n. Engeland. Katelysia, n. 13/14 te Mena A1 Ahmadi. Kenia, 13 v. Buenos Aires n. Curasao. Kermia, 15 te Buenos Aires verw Kieldrecht.. 12 220 m. z.w. Walvisbaai n. L. Palmas. Koningswaard, 13 310 m. n.n.w. Seychellen naar Abadan. Kopionella. 14 te Casablanca. Koren ia, 16 in Kielerkanaal verw. n. Turku. Kryptos. 13 te Buenos Aires verw. Kylix. 13 v. Sydney n. Miri. Laertes. 14 te Rejangriver. Langkoeas, 13 v. New York 11. Beyrouth. Lawak, 15 te Malaga verw. Leuvekerk. 13 v. Abadan n. Rotterdam. Lieve Vrouwkerk, pass. 13 Ouessant n. Le Havre. Lindekerk. 13 v. Tripoli n. Marseille. Loenerkerk, 13 te Genua. Lutterkerk, 13 te Amsterdam. Maas. 13 100 m. z.o. Saloniki n. Hamburg. Macoma, 15 te Kandia verw. Mariekerk, 14 te Cebu. Marisa, 13 te Calcutta verw. Meliskerk. 13 v. Dairen n. Manilla. Molenkerk, 14 te Marseille. Oldekerk, pass. 13 Singapore n. Manilla. Omala, 13 te Pta. Cardon v. Belem. Ommenkerk, 13 te Rotterdam. Oranje, 13 160 m. o.z.o. Port Sudan n. Suez. Oranjefontein. 13 100 m. n.o. Madeira n. South.ton. Oranjestad. 13 v. Madeira n. Fort de France. Osiris, 14 te Philadelphia. Papendrecht, 14 te Pta. Cardon. Parkhaven. 13 te Antwerpen. Pieter S, 13 te Swansea. Poelau Laut, pass. 14 Kp. St. Vincent n. Pt. Said. Prins Philips Willem, 13 v. Londen n. Hamburg. Purmerend, 13 v. Montevideo n. Curagao. Polyphemus. 14 te Belawan. Pygmalion. 12 230 m. o. Gt. Abaco eil. n. N. York. Raki, 14 te New York. Reyniersz, 13 v. Timordilly n. Nieuw Guinea. Rondo. 15 v. Cebu te Manilla verw. Scherpendrecht, 14 te Durban verw. Schie. pass. 13 Kp. Vincent n. Tunis. Sibajak, 14 te Fremantle Sloterdijk, 13 v. Rotterdam n. Antwerpen. Solon, 13 et Jacmel v. Pta. Cardon. Stad Breda. 13 v. Monrovia n. Rotterdam. Stad Schiedam, 14 te Gibraltar verw. Stad Utrecht. 13 v. Amsterdam n. Narvik. Statendam, 13 te Port Au Prince verw. Statue of Liberty, 12 200 m. z. Azoren n. Pt. Said Stentor. 12 600 m. z.z.o. Cheasap^ake Bay naar Baltimore. Straat Banka, 14 te Colombo. Talisse, pass. 13 Gibraltar n. Amsterdam. Taria. pass. 13 Kp. Vincent n. Port Said. Tawali. 14 te Port Sudan. Tegelberg, 13 v. Nagoya n. Kobe. Teiresias. 13 te Amsterdam. Theobaldius, 14 te Dakar. Tibia, 14 te Emmastad. Tjisadane, 13 te Rio de Janeiro v. Kaapstad. Tomori, 14 te Suez. Van Neck, 19 te Singapore verw. Vasum, 14 te Mena Al Ahmadi. Vlist, 13 v. Norfolk n. Hamburg. W. Alton Jones. 13 v. R'dam n. Mena Al Ahmadi. Weltevreden, 13 te Suez v. Djeddah. Westland, pass. 13 Kp. Vilano n. Las Palmas. Willem Ruys, 13 100 m. o.z.o. Aden 11. Colombo. IJssel, 13 te Curasao. SLEEPVAART Clyde, 12 160 m. n.o. Maracaibo n. Maracaibo. Friesland, pass. 12 Caracas n. Trinidad. Loire, 12 v. Aden n. Tandjong Priok. Oceaan, 12 700 m. n.o. Bermuda n. Ravenna. Poolzee, 12 100 m. w. Freetown n. Freetown. Thames, 12 80 m. z. westp. Kreta n. Northshields. Zeeland, 12 450 m. w. Gibraltar n. Genua. Amstelland, 19 in Amsterdam verw. Notos, 16 te Niigata verw. Pendrecht, 22 te Port Said verw.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 11