Modern werk van Mario Peragallo De grillen van Cupidobij het Nederlands Ballet Waterman" vandaag met 850 landgenoten naar Singapore Varia der NAVO „Exodus" uit Indonesië Ook planters en bewoners van buitengewesten willen eruit WOENSDAG 18 DECEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Ondoorzichtige houding van Hongaarse bisschop Groesz Vaticaan heeft vermoeden van propagandastunt Hammarskjoeld verdedigt zijn beleid inzake Bang-Jensen Laatste vergadering der Eerste Kamer in 1957 Amerikaanse Thor-raketten eind 1958 in Engeland Fenomenaal vioolspel van André Gertler maakte V-concert tot een gebeurtenis Regering stuurt zesduizend kledingpakketten naar Adenj Kort en bondig President van gerechtshof te Leeuwarden overleden Betaling abonnementsgeld per giro Ben Goerion gelast missie naar West-Duitsland af Links verzet dreigde tot kabinetscrisis te leiden DJAKARTA (ANP) Duizenden Ne- gekomen. Zij zullen per K.L.M. naar Am- Anders stonden dinsdag voor de im- J- i 'atiekantoren jn Surabaia, Semarang Djakarta om een vergunning te vragen Indonesië te verlaten. De evacuatie m grote schaal kwam op volle gang toen Jt'O Nederlanders zich inscheepten op de Waterman" van de Koninklijke Rotter damse Lloyd in Tandjung Perak (de ha- en van Surabaia), die woensdag naar Singapore vertrekt. De emballeurs hebben rders voor maanden en in honderden Ne derlandse woningen in de hoofdstad zijn -He bezittingen van waarde, soms met inbegrip van de gehele inboedel, ingepakt en naar de pakhuizen in de haven gezon den. Van de zijde van de Nederlandse verte genwoordiging in Djakarta verneemt de correspondent van het ANP dat onder de Nederlandse firma's de algemene neiging bestaat aan „basis-staf" in Indonesië ach- ter te laten en vrouwen, kinderen en werk nemers, wier aanwezigheid van niet on middellijk belang is, naar Nederland te laten vertrekken. Het is reeds zeker, dat het Britse schip Captain Cook", dat op 20 december de haven van Djakarta zal binnenlopen, tot op de laatste plaats zal zijn bezet. Dit ;Chip beschikt over duizend bedden. De eerste planters op Nederlandse on dernemingen zijn maandagavond uit Ban tam, in het uiterste westen van Java, in Djakarta aangekomen. Ook is de laatste dagen in de Indonesische hoofdstad een aantal Nederlanders van andere eilanden aangekomen. Volgens het Indonesische persbureau PIA hebben Indonesische immigratie- autoriteiten in Bandjermasin op Zuid- Borneo verklaard, dat „Nederlandse on derdanen, die belangrijke functies hebben, voorlopig niet zullen repatriëren, omdat hun diensten nog steeds nodig zijn". In dit bericht wordt niet gezegd of Nederlanders, die tot deze groep behoren, een aanvraag voor een uitreisvisum hadden ingediend. Inmiddels verlaten dagelijks 90 Neder landers Djakarta per vliegtuig naar Sin gapore. Er is thans een geregelde „lucht brug" die wordt onderhouden door de luchtvaartmaatschappijen Qantas, Boac en Garuda. Ook de Birmese luchtvaart maatschappij heeft een verzoek ingediend om in Djakarta te mogen landen. Van het Nederlandse consulaat-generaal wordt vernomen, dat mededeling is ont vangen dat Nederlandse werknemers, die Indonesië wensen te verlaten, de normale werkwijze moeten volgen voor het verkrij gen van een uitreisvergunning. Dat zou be tekenen dat verschillende officiële instan ties behalve het immigratie-kantoor per soonlijk moeten worden bezocht. Het zal dan ook afhangen van de door de Indone sische autoriteiten te verlenen faciliteiten of een soepele afhandeling kan worden be reikt. Hiervan hangt af of alle aanvragers het land zonder vertraging zullen kunnen verlaten. ORLY (AFP) Dinsdagavond zijn op het vliegveld Orly bij Parijs een aantal Nederlandse evacuees uit Djakarta aan- (Van onze correspondent in Wenen) In Weense katholieke kringen is men verwonderd en zelfs ontsteld over het feit dat de Hongaarse rooms katholieke bis schop, mgr. Groesz, de opvolger van kar dinaal Mindszenty, als voorzitter van de bisschoppenconferentie, op zijn zeventig ste verjaardag de Hongaarse onderschei ding van „Het vaandel der volksrepu bliek" heeft aanvaard. Bij deze gelegen heid zou hij tevens de verklaring hebben afgelegd dat de priesters de doeleinden van de vredesbeweging in Hongarije zou den moeten steunen en dat premier Ka- dar zou kunnen rekenen op medewerking van het volksfront, waarvan mgr. Groesz bestuurslid is. Volgens Hongaarse be richten zou hij als voorzitter van „Opus Pacis" (werk voor de vrede) de titulaire abt Magh tot directeur van dit genoot schap hebben benoemd. Er zou tevens °en rooms katholiek „Vredesblad" wor den uitgegeven. In Vaticaanse kring is men van me ning dat de verklaringen in de aangehaal de vorm onmogelijk van mgr. Groesz af komstig kunnen zijn, zodat men hier pro paganda vermoedt, waartegen de kerk vorst zich niet kan of wil verzetten om groter onheil te voorkomen. Desondanks gaat de Hongaarse regering voort met aanvallen tegen het Vaticaan, dat van „politieke verblinding" wordt beschul digd. Men is verontwaardigd dat de jezuïet Brunelli door het Vaticaan is be noemd om het werk van „Opus Pacis" te controleren. Het blad „Magyar Ifjusag" noemt dit een staaltje van „pauselijke spionage en van samenzwering tegen Hongarije, waar hij het Vaticaan ook nu weer een beroep doet op zijn trouwste dienaars, de jezuïe ten'. Atheïstische propaganda Al kan men in Hongarije en de andere satellietstaten niet van een rechtstreekse kerkvervolging spreken, toch pleit de communistische pers onomwonden voor een atheïstische opvoeding. Hen groot aantal Bulgaarse leraren heeft in een resolutie aangedrongen op versterkte anti-godsdienstige propaganda to het onderwijs, opdat de invloed van de °uders kan worden tenietgedaan. In Tsjechoslowakije moeten de propagandis ten antwoord geven op de netelige vraag hoe de regering enerzijds de godsdienst kan bestrijden en anderzijds de kerken steunt door bijvoorbeeld geestelijken een salaris te betalen. De Tsjechoslowaakse „Vereniging tot verspreiding van politieke en wetenschappelijke kennis, die veertien- duizend leden telt heeft voor ongeveer "ogen miljoen mensen 135000 lezingen laten houden. Ér is nu een film in de maak °ver „Het ontstaan van de godsdienst". Ondanks al deze propaganda blijft het godsdienstige besef opvallend sterk, voor- al in de Sovjet Unie. sterdam reizen. SINGAPORE (UP) Het gouverne ment van Singapore heeft voorbereidingen getroffen voor het tijdelijk huisvesten van de Nederlandse evacuees uit Indone sië die zaterdag met de „Waterman" in Singapore zullen arriveren. Een kamp dat onderdak biedt aan 600 mensen is in ge reedheid gebracht. De „Waterman" heeft echter meer passagiers aan boord, zodat ook een tweede kamp, verder noordwaarts erbij betrokken zal worden. Het hoofdkamp, waaraan men de vorige week is begonnen te bouwen, is vrijwel gereed. De keuken kan warme maaltijden gaan leveren op het moment dat de eer ste passagiers arriveren. Tien onderoffi cieren van het Engelse leger, die vrijdag hun woningen en kantoren betrekken, zul len het kamp leiden. Er zal een zieken- ruimte zijn met een verpleegster. Het ge hele kamp omvat een dertigtal grote ten ten waarin mannen zullen worden onder gebracht en een aantal barakken voor vrouwen en kinderen. Het ligt nauwelijks 50 meter van het strand. NEW YORK (Reuter) De secretaris generaal van de Verenigde Naties, Ham marskjoeld, heeft op een persconferentie gezegd, dat er in de twaalf jaren, dat de UNO bestaat, nooit ongelukken zijn ge beurd met geheime documenten. Hij zei dit naar aanleiding van de schorsing van een Deense ambtenaar, Bang-Jensen, die geweigerd heeft een lijst met personen te ovei-handigen, die getuigenis hebben af gelegd ten overstaan van de commissie van onderzoek in de Hongaarse kwestie, waarvan hij secretaris was. Hammars kjoeld zei, dat Bang-Jensen had moeten weten, dat dergelijke geheime gegevens op volsti'ekt veilige wijze worden bewaard. De secretaris-generaal voegde eraan toe, dat niemand de stukken heeft gezien en dat hij niet weet, waar ze zijn. De speciale UNO-commissie voor Hon garije steunt het standpunt van Hammars kjoeld en heeft besloten alle documenten over haar werk bij de secretaris-generaal in bewaring te geven. De ervaring heeft geleerd, zo wordt gezegd, dat de papieren alleen op die manier veilig zijn. 's-GRAVENHAGE (ANP) Het Tweede Kamerlid de heer Goedhart heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken hier over schriftelijke vragen gesteld: Is het de minister bekend, dat de heer Bang-Jen sen, zich op deze wijze voor een gewetens conflict geplaatst ziende en niet bereid zijnde volgens het principe .ibefehl ist befehl" te handelen, geweigerd heeft aan deze lastgeving te voldoen, zich daarbij baserend op de overweging, dat ovexrieg- ging van de bedoelde gegevens ertoe zou kunnen leiden, dat zij toegankelijk zouden worden voor communistische ambtenaren van de Verenigde Naties, benevens voor alle delegaties bij deze organisatie, met inbegrip van de delegaties der commu nistische landen? Is het juist, dat de secx-etaris-generaal de heer Bang-Jensen dientengevolge op woensdag 11 december in zijn functie geschorst heeft en hem door twee politiebeambten van het terrein der Verenigde Naties heeft laten verwijderen? Is het verder juist, dat de secretaris-gene raal nadien een interne commissie heeft benoemd om deze aangelegenheid verder te doen onderzoeken? Is de minister in verband met het voor gaande bereid een stap bij de secretaris generaal van de Verenigde Naties te doen ondernemen, ten einde te bevorderen, dat de veiligheid der betrokken Hongaarse getuigen en hun familieleden niet opge offerd wordt aan overwegingen van pres tige of van ambtelijke discipline? In tegenstelling tot de grenzen van Israel met Syrië en Jordanië is het aan de Egyptisch-Israëlische grens nog steeds rustig. De UNO-troepen, die deze rust hebben bewerkt en handhaven, hebben alle gelegenheid meer van Egypte te zien dan alleen maar rotsen en zand. Op de achtergrond van deze foto de piramide van Cheops, die be zocht werd door een Deense afdeling „kameelruiterij" van het UNO-leger. Aan het begin van de vergadering der Eerste Kamer werd mededeling gedaan van een ontslagbrief van het communisti sche Kamerlid de heer Geugjes. Zonder hoofdelijke stemming of debat keurde de Kamer een wijziging in de be groting 1957 van Buitenlandse Zaken goed, behelzende een verhoogd bedrag voor het internationaal migratiecomité, ruim 7 miljoen meer voor de Vei*enigde Naties, en f 2,8 miljoen meer voor internationale technische hulp. Zonder hoofdelijke stemming werden een wijziging van de wet op het preventie fonds, de regeling van toelating van in In donesië bevoegde Nederlandse tandartsen en vroedvrouwen tot de uitoefening van de praktijk in Nederland ~n de wijziging van de wet op de ziekenfondsverzekering voor bejaarden (verhoging inkomensgrenzen) goedgekeurd. Ook enige wijzigingen in de wet op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie en een wijziging van de begroting van de staatsmijnen 1956 gingen onder de hamer door. Op 24 en 31 december zal de Eerste Ka mer niet vergaderen. Op 7 januari zullen de Pachtwet, de wijzigingen in de wetboe ken van strafrecht en van de burgerlijke strafvordering, alsook de Nederlandse ga rantie voor de ontwikkelingslening van de Antillen in behandeling komen. Voorzitter mr. Jonkman besloot de ver gadering met het uitspreken van kerst- en nieuwjaarswensen. Deze wensen, zo zei hij, gaan dit jaar meer uitdrukkelijk dan anders uit naar onze regering, ons volk en onze landgenoten in Indonesië. „Ons volk wordt ih deze tijd in Azië, op Nieuw Guinea in de Antillen en Suiriname, eigenlijk over al "tér wereld, geplaatst tegenover proble men van het hoogste belang.In het licht van Kerstmis gaan onze wensen uit naar onze landgenoten en ook naar alle vol ken, omdat ons geboden is onze naasten lief te hebben als ons zeiven", aldus mr. Jonkman. WASHINGTON (Reuter) James Dou glas, de Amerikaanse minister voor de Luchtmacht, heeft verklaard, dat de Ver- enigde Staten in december 1958 een Thor- squadron in Groot-Brfttannië hopen te hebben. De Thor is een ballistisch projec tiel voor middelgrote afstand. Verder deel de Douglas mee, dat de Amerikaanse lucht macht binnen twee jaar een intex-continen- taal ballistisch projectiel in operationeel gebruik hoopt te hebben. Het vijfde dinsdagavondconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, on der leiding van Henri Arends, kwam op een bijzonder niveau te staan door de eerste uitvoexring in Nederland van het veelbesproken Vioolconcert van de Itali aan Mario Peragallo, dat in 1954 op het in Rome gehouden internationale congres voor hedendaagse muziek bekroond werd en in 1956 op 't muziekfeest van de „Inter- national Society for Contemporary Music" te Stockholm een van de grote successen was. Dat het werk bovendien ten gehore gebracht werd door een van de grootste violisten van deze tijd, André Gertler, die indertijd vaak met Bartok optrad en een wereldreputatie bezit als interpreet van diens vioolcomposities en trouwens ook van vele moderne werken van anderen, dus met de solist die in hoogste instantie de aangewezen kunstenaar kon worden geacht om het enorme eisen stellende Con cert van Peragallo in Nederland te intro duceren, maakte deze avond tot een zeer bijzondere muzikale gebeurtenis, zo één waarvan men achteraf inderdaad kan zeg gen: er is wat bijzonders gebeurd. Belangstellende lezers zullen zich wel licht herinnex-en dat ik in ons blad een beknopte voorbespreking van het Viool- concex-t van Peragallo gegeven heb. Dat was het resultaat van een partituurlezing en van een onderzoek naar het systeem van constructie. Het bleek daarbij dat we met een vrijgevochten „dodecafonist" te doen hadden, die van het vesiele systeem datgene gebruikt wat met zijn fantasie in overeenstemming te brengen is. Vorm technisch heerst er verder in het werk een logica, die de lezer ik zeg niet de onvoorbereide toehoorder niet voor on oplosbare problemen stelt. Wat echter de samenklank betreft, moet ik openhar tig bekennen dat deze voor mij goeddeels een raadsel gebleven is, tot ik dinsdag avond in de gelegenheid was het stuk eindelijk ook te horen. Dit geldt niet voor de orkestratie, maar wel voor de steeds verglijdende harmonische complexen. De orale kennismaking bracht mij dus na de visuele tal van verrassingen, die in menig opzicht blijde verassingen waren. Veel raadselachtigs bleek verklaard en opge heven te worden door kleur, nuance en dynamiek. De stuwing die door het werk vaart, alsmede de impressionistische klankverweving van het middendeel, be wijzen tenslotte, dat het stuk geen ab stract bedenksel is, maar een brok leven de kunst. De solopartij beweegt zich op de grens van het mogelijke, maar zij vex-- raadt een volmaakte kennis van de in strumentale techniek. En dat de compo nist het er op aangelegd heeft de virtuoos royaal aan zijn trekken te laten komen, is op te maken uit de ingelaste cadensen. De grote cadens aan het slot van deel I be tekent voor de toehoorder in zekere zin een rustpunt, omdat hij daar zijn aandacht op slechts één ding hoeft te concentreren. Maar voor de interpreet is het een object, dat hem dwingt de hoogste trap der vir- tuozenladder te bestijgen, het uiterste aan kunstvaardigheid te tonen en tevens de distinctie van de zuivere kunstenaar onge rept te houden. André Gertler heeft ons met zijn fenome naal vioolspel, dat aldoor een voorname allure en de rust der volkomen beheersing bezat, van de betekenis van het werk van Peragallo weten te overtuigen. Maar daar mee is niet alles gezegd, want wat Arends met het orkest bereikte in de verklanking van deze zeer gecompliceerde partituur, verdient tevens een hooggestemd wooi'd van lof. Waarlijk: er is iets bijzonders ge beurd op dit dinsdagavondconcex-t. De rest van de avond bestond uit markante tegenstellingen: de ouverture „Semiramis" van Rossini (die nog net dat geraffineerde miste dat deze mu ziek aanvaardbaar kan maken) en verder de Vierde Symfonie van Beethoven, die een verrukkelijke, uiterst pétillante ver tolking genoot, precies afgepast en ge doseerd naar wat dit spirituele en fijn ge ciseleerde werk nodig heeft Jos. de Klerk De conferentie van de vijftien regerings leiders in Parijs is ongetwijfeld het belang rijkste politieke evenement dat Europa dit jaar heeft gekend. In alle dagbladen wor den lange artikelen gewijd aan de bespre kingen die in de vergaderzalen plaats vin den en het moet tot de eer van onze Franse persbroeders worden gezegd, dat zij de gewichtige verslagen uitstekend met aller lei „menselijke" nieuwtjes weten te larde ren. Uit de speelse oogst in de Franse pers hebben wij de volgende bloemlezing sa mengesteld. „Mijne heren, ik ben blij u te zien en ik kan u de verzekering geven dat dit bezoek mij een groot genoegen doet". Deze woorden werden op het vliegveld Orly uitgesproken doorde perschef van het Witte Huis, James Hagerty. De komst van de speciale Cadillac, waar mee Eisenhower naar zijn hotel zou wor den gebracht, veroorzaakte grote opwin ding onder de Amerikaanse families die hun president op het vliegveld wilden ver welkomen. De indrukwekkende wagen wei-d als het ware bestormd. Tientallen camera's werden in gereedheid gebracht en talloze families lieten zich voor de Cadillac fotograferen voordat de alom tegenwoordige mijnheer Hagerty er een stokje voor stak. De Columbine III, het presidentiële vliegtuig van Eisenhower staat in lucht vaartkringen bekend als het veiligste toe stel ter wereld. Acht tot de tanden gewa pende militairen bewaken de hangar die bovendien nog door elektronische snufjes wordt beschermd. Iedere passagier die van het toestel gebruik maakt, wordt gefouil leerd. Zelfs Foster Dulles moet voor een luchtreis zijn bagage laten onderzoeken. Eisenhower is volgens kolonel Draper, ge zagvoerder sinds 1952, een ideale passagier. Hij is volkomen tevreden als hij maar op tijd zijn portie vanilleijs krijgt. De Colum bine werd gedoopt door mevrouw Eisen hower en draagt de naam van een witte bloem die in de staat Colorado bijzonder geliefd is. De piloten gebruiken hun maaltijden met tussenpozen van twee uren na elkaar. Als dus een der piloten aan vergiftigd voedsel zou bezwijken,- is zijn collega die zijn maaltijd nog niet genuttigd heeft - dus in staat-de vlucht-tot een goed einde te bren-' gen. Het Engelse fregat Undaunted heeft de haven van Portsmouth verlaten om ge durende de conferentie in Parijs een wa kend oogje te houden op de Atlantische oceaan. De Undaunted is het fregat dat generaal Eisenhower in 1944 naar de Nor- mandische kust bracht waar de invasie plaats had. Mevrouw Houghton, de echtgenote van de Amerikaanse ambassadeur in Parijs heeft enkele zenuwslopende uren doorge maakt. Als perfecte gastvrouw wilde zij Eisenhower in Parijs zoveel mogelijk op zijn gemak stellen. Én laat zij nu vergeten hebben van welke bloemen Eisenhower het meest hield! Dringende telegrammen vlo gen de oceaan over en op het nippertje kwam zij te weten, welke bloemen aan het hoofdeinde van Ike's bed moesten prijken. Het officiële diner dat de Franse presi dent op dinsdagavond aanbood, toas een feest voor vrijgezellen. Er waren geen da mes bij tegenwoordig. Mede met het oog op de mannelijke sfeer bestond de tafel versiering uit anjelieren, die in Frankrijk voor een typisch mannelijke bloem 'door gaan. Maïtre Roulier en chefkok Cornier heb ben voor de honderdvijfentachtig gasten hun beste beentje voorgezet. Monsieur Roulier gaf desgevraagd toe, dat het hem enige moeite had gekost de bereiding van de kostelijke spijzen aan te passen aan de uiteenlopende smaken van zijn gasten. Niemand begreep waarom, maar de leden van de Luxemburgse delegatie wilden niet zeggen, in welk hotel zij hun intrek zouden nemen. Een van de leerlingen aan de hogere krijgsschool te Louveciennes is een voor malige Duitse onderzeebootkapitein die in de oorlog voor de Noorse kust patrouil leerde. Op zekere nacht boorde hij het schip van de Canadese commander Jensson in de grond. Jensson werd gered en zit nu naast zijn voormalige Duitse tegen stander op de schoolbanken van Louve ciennes, waar Eisenhower gisteren oude hexrinneringen heeft opgehaald. De meest besproken hond is de zwart witte Pitsy, de cocker spaniel van Spaak. De hond snuffelt nieuwsgierig in de dos siers, waarvan de inhoud het wel en wee van een half miljax-d mensen aangaat, komt dagelijks in aanraking met tientallen hoge autoriteiten en is een goede bekende van de ordebewakers, die bereidwillig de deuren voor hem open maken. Pitsy ge draagt zich uitstekend en is al de lieveling geworden van alle diplomaten en militai ren. „Ik kan hem niet missen", verzuchtte Spaak dezer dagen. „Ik heb hem nodig om in deze moeilijke dagen mijn geestelijk evenwicht te bewaren". Op het Palais de Chaillot is gisteren een telegram bezorgd, dat geadresseerd was aan: mr. Boelganin, Palais de Chaillot, Parijs. De plichtsgetrouwe postbeambte, die liet telegram aanbood, kreeg te horen dat Boelganin zich te Moskou bevindt. Op het telegram werd toen gezet: „verkeerd geadresseerd, geadx-esseerde is te Moskou.,, DEN HAAG De regering heeft reeds zesduizend bedden in contractpensions ter beschikking voor de binnenkort te ver wachten gerepatriëerden uit Indonesië. De regering heeft verder 1000 kledingpak ketten naar Aden verzonden ter bevoorra ding van het gecharterde Engelse schip de „Captain Cook". In Amsterdam liggen nog vijfduizend kledingpakketten gereed voor de bevoorrading van de overige repa triëringsschepen. Of de regering zal besluiten om tien pex-- cent in plaats van vijf percent zoals thans is voorgeschreven van de woning wetwoningen ter beschikking te stellen van de gerepatrieex-den, wordt in Den Haag betwijfeld. Een beslissinf hierover wordt voorlopig echter niet verwacht. In de afgelopen nacht is plotseling over leden mr. A. J. M. van Heijst, president van het gerechtshof te Leeuwarden. Mr. Van Heijst wei'd op 17 mei 1888 geboren en studeerde in Amsterdam. Hij was ach tereenvolgens kantonrechter-plaatsvervan- ger te Roermond, rijksadvocaat-plaats vervanger in dezelfde plaatsen, substituut griffier bij de rechtbank te Zwolle, waar hij in 1924 tot rechter werd benoemd. Op 1 november 1945 werd hij raadsheer bij het gerechtshof te Leeuwarden, van welk hof hij op 1 november 1955 vice-pre sident werd. In augustus van dit jaar werd hij benoemd tot president. Gisteren presideerde mr. Van Heijst het hof nog in de zaak van de brandstichting in een hotel te Haren. Op zijn verzoek werd deze zaak geschorst tot vrijdag, om dat hij zich niet goed voelde. De zaak is nu voor onbepaalde tijd uitgesteld tot de nieuwe samenstelling van het hof bekend is. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE xooccccccccoooccocccccco: Woonschip verbrand. In Musselkanaal is een woonschip door brand verwoest. De brandweren van Stadskanaal en Mussel kanaal konden niet spuiten wegens de vorst en moesten werkeloos toezien. Noch het woonschip noch de inboedel wax'en verzekerd. De oorzaak van de brand is onbekend. Gerestaureerd. De restauratie van het uit de vijftiende eeuw daterende kerkje van de Nederlands Hervormde Gemeente van Den Hoorn op Texel is voltooid. Zater dag 21 december zal het in gebruik wor den genomen. De werkzaamheden, die twee en een half jaar hebben geduurd, vergden f300.000. De leden van de Hex-- vormdë Gemeente te Den Hoorn hebben gemiddeld f 275 per hoofd bijgedragen. Ook de „vrienden van Texel" brachten geld voor de restauratie op. Het historische kerkje heeft vele jaren de schippers op zee als baken gediend. Het loodswezen ver strekte daarom een jaarlijkse subsidie in de kosten van onderhoud. Eervol ontslag. Op zijn verzoek is met ingang van 1 januari aan px~of. mr. J. Eg- gens eervol ontslag verleend uit zijn ambt van advocaat-generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden, onder dankbetuiging voor de gewichtige door hem als zodanig bewe zen diensten. Prof. Eggens is per 1 janua ri benoemd tot hoogleraar in het burgerlijk recht, het x-echt op de industriële eigen dom en het burgerlijk procesrecht aan de gemeente-universiteit van Amsterdam. Bomen niet gesloten. De rechtbank te Arnhem heeft een 60-jarige blokwachter van de Nederlandse Spoox-wegen veroor deeld tot één week hechtenis, omdat hij op 10 september te Eist had verzuimd de af sluitbomen neer te laten. Er was toen een auto door een trein aangereden, waarbij echter niemand letsel had opgelopen. Struisvogels in de dop. Vandaag arri veert op Schiphol de K.L.M.-stafemployé B. G. Minkhorst uit Buenos Aires die zes struisvogeleieren zal meebrengen voor Blij- dorp in Rotterdam. Men meent dat de eieren wel kunstmatig uitgebroed zouden kunnen worden als zij in een warme vlieg tuigcabine worden vervoerd. Dit is ver- moedelijk de eerste proef van deze aard in West-Eux-opa. JERUZALEM (Reuter) Premier Ben Goerion van Israel heeft bekend gemaakt, dat een bezoek van een hooggeplaatste Is raëliër aan West-Duitsland is afgelast. Hij deelde dit mee in de commissie voor bui tenlandse zaken van het parlement. In kringen van het parlement zei men naar aanleiding van deze bekendmaking, dat het gevaar van een regeringscrisis hierdoor tijdelijk is afgewend. De bezwaren van linkse zijde tegen het zenden van een Is raëliër naar Bonn waren voornamelijk ge grond op de keuze van de afgezant. Van welingelichte züde werd de mening verno men, dat het afgelasten van het zenden van een Isx-aeliër niet betekent, dat Israël niet zal trachten militaire hulp van West-Duits- land te krijgen. 99 Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell, samenwerkend met het door Anton Kersjes gedirigeerde Kunstmaand- Orkest, heeft dinsdag in de Koninklijke Schouwburg te 's-Gx-avenhage de eerste uitvoering in ons land gegeven van „Les caprices de Cupidon et du maïtre de bal let" (De grillen van Cupido en de ballet- meester). Dit speelse divertissement be leefde in 1786 zijn premièi-e bij het Konink lijk Deens Ballet en is daar sindsdien op het repertoire gebleven in vrijwel onge wijzigde vorm. Het is het oudste der be waard gebleven balletten, daterend van voor de opzienbarende periode der roman tiek: duidelijk het produkt van een over gangstijd, waarin resten van hovelingen cultuur en klassicisme samengaan met enigszins gestileerde volksdansen. Deze "stilering wordt tegenwoox-dig door middel van de aankleding iets verder doorgevoex-d. hetgeen ongetwijfeld te rechtvaardigen is. De maker van „De grillen van Cupido" was Vincenzo Galeotti. een in Denemarken leidinggevende Italiaan, die eigenlijk Tomazelli heette. Hij gaf in de tweede helft van de achttiende eeuw de beginselen aan voor een daar nog voortdurende traditie van dramatische balletten - waarvoor hij de verhalende gegevens onder meer aan Shakespeare ontleende - met een onge woon expressieve pantomime. Hoewel men hier met een pretentieloos, amusant tijd verdrijf te doen heeft, is het principe der typeringen van rolfiguren ter vervanging van het destijds nog overwegend manne lijke virtuositeitsvertoon gemakkelijk her kenbaai-. Het aantrekkelijke in dit geval is, dat de typering geheel door middel van de beweging wordt bereikt, waarbij de man en de vrouw gelijkwaardig en met behoud van de eigen natuur optreden. Als zodanig behelst dit curieuze museumstukje een niet onbelangrijke, praktische studiewaar de voor het stijlgevoel van de dansers, waarbij het tevens dienst kan doen als een kennelijk door het publiek geapprecieerde, luchtige toegift op een substantieel pro gramma. De muziek van Jens Lolle is uiteraard allesbehalve interessant, maar niet slechter dan die van oude zangspelle tjes of pastorale opera'tjes. Het gecompliceerde samenstel van een voudige, overwegend komische, soms na drukkelijk parodistische paardansen is in- gestudeei-d door Harald Lander, die ballet- meester in Kopenhagen was en er ook - al enige jaren geleden - het x-epertoire van de Parijse Opera mee heeft verrijkt. Een niet gering deel van het behaalde succes is te danken aan de fantasierijke kostuums van Harry Wich, die tegen de pasteltinten van de achtergrond met mythologische motieven kleurig afsteken. Cupido, die de minnende paren betovert en in verwarring brengt, werd door de jonge Sonja van Beers vertolkt. In de overige rollen ziet men tal van leden uit het corps de ballet nu eens als afzonderlijke grootheden en ook dat is voor de deelnemers aan het plezier aan beide kanten van het voetlicht een prettige ervaring. Men kan vaststellen, dat deze stijl van kluchtig of karakteristiek detailwerk de Nederlandse dansers goed afgaat. Een andere noviteit was de reprise van de tweede akte van „Het Zwanenmeer" van Ivanov/Tsjaikofsky, nu met Marianna Hilarides als de gevleugelde koningin. Men kan zich afvragen, waarom deze zeldzaam gave creatie van de rol van Odette niet meer geestdrift ontketent. Misschien gaat haar gevoelige en naar afwerking zeer zuivere interpretatie teveel in de latere richting van Fokine, want per slot van x-ekening heeft men te doen met een spe ciale zetting voor het laten schitteren van een diamantharde virtuositeit. Die virtuo siteit ontbreekt Marianna Hilarides overi gens geenszins, maar zij komt niet tot haar recht in een nog altijd wat rammelend geheel. Hoewel er aan deze versie reeds veel werd herzien, zal toch een verdere Een der zeven paren Amanda Langezaal en René Vincent in een „Duitse" dans uit „De grillen van Cupido" in de uitvoering door het Nederlaiids Ballet. bezinning op de wijze van presentatie noodzakelijk zijn. Het is nu meer dan ooit de moeite waard! Hoogtepunt van deze voorstelling werd Sonia GaskeH's nadruk kelijker expressief gemaakte pas-de-deux „Sonate" op thans georkesteerde muziek van Jan Mul, waarin Jaap Flier opnieuw de vorm heeft gevonden, die in de sche mertoestand van het bewustzijn bij dit nostalgische duet van kinderlijke liefde doet geloven. Amanda Langezaal heeft de rol van de kokette vrouw in „La Somnambule" van Balanchine overgenomen van Linda Manez en deze wijziging in de bezetting, nodig door de tex-ugkeer van laatstgenoemde naar Frankrijk, belooft een verbetering te wor den als het gewenste contrast tussen het canailleuze en de mondaine autoriteit is gevonden. David Koning

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7