Atlantische conferentie laat veel over voor nader overleg OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Akkoord-in-principe over bases voor kernraketten Buitengewesten door rijsttekort tot ruilhandel gedreven „TRESLONG"- HILLEGOM K.P.M. in Indonesië van „verborgen bedoelingen" beschuldigd mm 1 - tpp - <- s -/ v vwM Het woord is aan Maandag regeringsverkla ring over Indonesië Belastingvoorstellen op 2 januari in de Kanier Twee doden in het verkeer Verkeersongelukken DIT JAAR: 1128 DODEN j &ee MORRIS '{jef 'ore(/0(/6ut// Vrij zacht Vierde proefneming met een Thor-raket geslaagd Volgende proef met Atlas pas in het nieuwe jaar Amerikaans-Syrisch contact over diplomatieke relaties Kvelyn Themans ELEGANTE JASSEN EN BY0UX Deel der Indonesische TH- studentengroep naar huis „Opzet" STUURMAN&C0HEN voor PAIRAPLUlE's Voor de Stille Armen Bom ontploft aan boord van Frans passagierstoestel Het excuus der soevereiniteit 72e JAARGANG No 140 VRIJDAG 20 DECEMBER 1957 302e JAARGANG No 293 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij. kantoor Haarlem-N. Soendaplein, TeL 57755 Hoofdredacteurs Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman M p¥ Een Haagse medewerker schrijft: DJAKARTA (ANP) Mevrouw Sumari, lid van het parlement voor de nationalis tische partij, heeft by het parlement een motie ingediend, waarin van de regering snelle maatregelen worden gevraagd tot verbetering van de rystsituatie en voor koming van hongersnood. In de motie wordt verklaard, dat in .januari de reserves aan voedsel voor de plattelandsbevolking zijn uitgeput en dat de rijstprijs nu al bo ven de draagkracht der bevolking ligt. Tegelijkertijd hebben de communistische „Sobsi" en de vakbond van havenarbeiders aan de regering de eis gesteld tot verscher ping van het toezicht op de distributie en produktie van ryst, en tot het nemen van de strengste maatregelen tegen hamste raars en speculanten. Voorts wordt vernomen, dat onder toe- De evacuatie van Nederlanders uit Indonesië is thans in volle ontwikke ling. Vrouwen en kinderen van Neder lands Philips-personeel, die uit Indone sië zijn aangekomen in Singapore, wandelen over het natgeregende vlieg veld. Op de achtergrond het vliegtuig van de Garuda Indonisian Airways, waarmee de overtocht werd gemaakt. Anonymus: Wie de stem van zijn hart volgt, vindt het geluk op de plaats die door het verstand wordt voorbijgezien. (Van onze Kamerverslaggever) Voorzitter Kortenhorst heeft gistermid dag In de Tweede Kamer meegedeeld, dat de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, maandagmiddag in de Kamer een regeringsverklaring over Indonesië zal afleggen. Voorts deelde de voorzitter mee, dat de belastingvoorstellen op 2 januari aan de orde worden gesteld. De heer Van de Wetering (C.H.U.) vroeg of het niet mogelijk zou zijn de behande ling nog een week te verschuiven. Maar de voorzitter zei dat de verhoging van de omzetbelasting op 1 februari in werking moet kunnen treden. Het was de bedoeling geweest, dat deze verhoging reeds op 1 januari ingegaan zou zijn. „Iedere maand scheelt de schatkist mil joenen", zei dr. Kortenhorts. „Daarom moet de Tweede Kamer zo vroeg in het nieuwe jaar beginnen, want ook de Eerste Kamer moet de wetsontwerpen nog vóór 1 februari behandeld hebben. In een Haags ziekenhuis is overleden de 29-jarige mejuffrouw T. Schot uit Den Haag, die enige uren tevoren op de Jo- han de Wittlaan door een motor was aan gereden. Het tweejarig dochtertje van het echt paar C. van Loon uit Liessel is dicht bij huis door een op hol geslagen paard zo ernstig gewond, dat het kort na aankomst m het ziekenhuis te Deurne aan de ver wondingen is overleden. Bij verkeersongelukken in 1957 ons land zijn terstond of kort aarna om het leven gekomen 1128 ïersonen, van wie 218 kinderen. I ovendien zijn later nog ruim 400 )ersonen omgekomen. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Over het algemeen veel bewol king met in de noordelijke helft van het land tijdelijk wat regen, maar elders overwegend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. PARIJS (ANP) De topconferentie van de Noordatlantische Verdragsorgani satie in Parijs, die gisteren is geëindigd, heeft geleid tot een besluit-in-principe, dat raketten voor middelgrote afstand met kernladingen in Europa opgeslagen zullen worden en dat er lanceer-inrichtingen worden gebouwd, als antwoord op het Russische intercontinentale projectiel, waarop de Verenigde Staten in eigen land nog geen afdoend antwoord hebben. De Verenigde Staten hebben in de Europese wens bewilligd, dat al het mogelijke zal worden gedaan desnoods ook buiten UNO-verband, de ontwapeningsmesprekingen met de Sovjet-Unie weer op gang te brengen. Het communiqué, dat de regeringsleiders uitgegeven hebben, wordt voorafgegaan door een verklaring, die aldus eindigt: „Wij, de vertegen woordigers van de vijftien landen van het Noordatlantisch bondgenootschap hebben, in het besef van de waarde van' onze intellectuele en materiële hulp bronnen, overtuigd van de waarde van onze beginselen en onze levenswijze, zonder uitdaging, maar ook zonder vrees, besluiten genomen om tot grotere eenheid, tot grotere kracht en grotere veiligheid te komen, niet slechts voor onze eigen landen, maar, naar wij geloven, ook voor de rest van de wereld. De be sluiten zijn eenstemmig genomen, dus ook Noorwegen en Denemarken, die niet voor raketbases op hun gebied voelen, en België en VVest-Duitsland, die zeer terughoudend zijn, hebben hun principiële goedkeuring aan het aanvaarden van Amerikaanse raketwapens gehecht. cco(53occoooccooccoccccooccccoiocococooa DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, Over de plaatsen waar de voorraden kernladingen en de lanceerinrichtingen moeten komen, zal „in overeenstemming met de NAVO-defensieplannen en met de betrokken landen worden beslist". (Hierby kan aangetekend worden, dat de Verenigde Staten de zeggenschap over het gebruik van de kernladingen behouden.) De mili taire NAVO-autoriteiten moeten spoedig aanbevelingen in deze aan de NAVO-raad doen. Nederland staat op het standpunt, dat de principiële instemming inhoudt, dat men niet om principiële redenen raketbases zou kunnen weigeren als het NAVO-opperbevel het nodig zou achten dat ze ook in Neder land zouden moeten komen. Eventueel kunnen er wel praktische bezwaren aan gevoerd worden. Noorwegen, Denemarken en West-Duits- land zouden geen moeite hebben gehad zich achter de principiële aanvaarding te scha ren, omdat zij goede redenen zouden heb ben aan te nemen, dat het NAVO-opper bevel toch geen aanleg van startbanen en voorraden kernladingen op hun gebied zou aanbevelen. Van Belgische zijde blijft men met nadruk verklaren, dat ook de lage landen fdus ook Nederland) niet in aan merking komen voor de nieuwe wapens, die men uit militaire overwegingen veel beter in bergachtig, niet te dicht bevolkt gebied, zou kunnen opslaan. Gesprek over ontwapening Wat de onderhandelingen met de Sovjet- Unie betreft, blijkt uit het communiqué de hoop, dat de Sovjet-Unie overgehaald zal kunnen worden terug te komen van haar besluit geen zitting te nemen in de voor genomen UNO-commissie voor de ont wapeningskwestie van 25 landen, waar voor zich in de UNO-Assemblee de meer derheid heeft uitgesproken. Tegelijkertijd wordt echter gezegd, dat als de Sovjet- Unie blijft weigeren in de uitgebreide UNO-commissie zitting te nemen, pogin gen zullen worden gedaan om op ministe rieel niveau (welke ministers en van welke landen, moet dan nog uitgemaakt worden) middelen te vinden om de besprekingen over de ontwapening toch op gang te brengen. Tn dat verband kan herinnerd worden aan de brief van partijsecretaris Kroesjtsjev aan de Britse filosoof Russell en waarin hij verklaarde gunstig te staan tegenover het denkbeeld van een bijeen komst der regeringsleiders om de spanning in de wereld te verminderen. Het NAVO-communiqué wijst echter na drukkelijk op de westelijke voorwaarden, dat ontwapeningsovereenkomsten alleen waarde hebben als zij een doelmatige inter nationale controle op de overeenkomsten bevat. Politieke coördinatie De belangrijkste andere besluiten van de conferentie zijn: Het onderlinge politieke overleg, zal, hoewel er reeds voornemens zijn gemaakt verder versterkt worden en wel door mid del van de permanente NAVO-raad. Er zal een technische groep worden in gesteld, die advies moet geven over vraag stukken, samenhangend met de controle op ontwapeningsovereenkomsten, vooral waar het de nieuwe wapens betreft. Voorts is er tot nauwer coördinatie be sloten om te verzekeren, dat elk NAVO- land regelmatig een militaire bijdrage levert. Dat betreft vooral de luchtmacht, de marine en de organisatie van af- en aanvoer. In maart zullen de ministers van Defensie nagaan, welke vorderingen ge maakt kunnen worden. Ook zullen de ontwikkeling, het onderzoek en de produktie van nieuwe wapens, waar onder raketten voor middelgrote afstand, gecoördineerd worden. De landen, die het verst op dit gebied gevorderd zijn (de Verenigde Staten voornamelijk) zullen ge gevens over produktie-methoden en het onderzoek aan de anderen verstrekken. President Eisenhower heeft gezegd te menen dat de Verenigde Staten niet meer dan hun plicht doen als zij de bijdrage leveren, waartoe zij in staat zijn. CAPE CANAVERAL (Reuter) De Amerikaanse luchtmacht heeft donderdag in hot gebied van kaap Canaveral, in de Amerikaanse staat Florida, met succés een „Thor"-raket afgeschoten. Deze ra ket voor middelbare afstand, met een be reik van 2.400 kilometer, die overeen komt met de „Jupiter" van het leger, is tot nu toe vier maal op geslaagde wijze afge vuurd. Er zijn evenwel ook vier mislukte proefnemingen geweest. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft medege deeld dat de „Thor" de berekende baan heeft beschreven en in het doelgebied te recht is gekomen. (UP) Met het intercontinentale pro jectiel Atlas zal na de proef van dinsdag geei. nieuwe proef genomen worden voor 1 januari. Het experiment is boven ver wachting geslaagd, volgens een welinge lichte zegsman. Men overweegt in de se rie proefnemingen nu een trap over te slaan. Een tweede Atlas wordt klaar ge maakt voor een uitgebreidere proefne ming, waarschijnlijk begin volgend jaar. Men neemt aan, dat de Atlas dinsdag on geveer 600 mijl gevlogen heeft. Dr Atlas is bedoeld voor afstanden tot 5.500 mijl. De „Jupiter" (voor middelgrote afstand van 1500 mijl) is uitgerust met een navi- gatie-apparatuur, die niet elektronisch is en die niet van buitenaf gestoord kan worden, aldus heeft de Amerikaanse staf chef, generaal Taylor verklaard. De apparatuur, aldus Taylor, is geba seerd op het principe van de gyroscoop. Fotograferen verboden „Birdwatch Hill" de uitgekozen kijk plaats naar lange-afstandsprojectielen, als zij de lucht in worden geschoten, is ge schrapt van de lijst van plaatsen, van waar vandaan foto's mogen worden genomen. Volgens de luchtmacht is, deze maatre gel een onderdeel van een uitgebreider program „ter verbetering van de metho den om er voor te zorgen, dat foto's waar voor geen machtiging is gegeven van pro jectielen, die van vitaal belang zijn voor de verdediging van ons land, niet in han den vallen van mogelijke vijanden." WASHINGTON (Reuter) Een woord voerder van het Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de Verenigde Staten de be noeming van een nieuwe ambassadeur in Syrië hebben overwogen. De kwestie is informeel besproken met de Syrische re gering, maar een definitief besluit is niet genomen. De huidige ambassadeur in Damascus James Moose, is drie maanden geleden uitgewezen toen de V.S. de Syrische am bassadeur in Washington, Zeineddine, tot „ongewenst persoon" verklaarden bij wij ze van tegenmaatregel voor de uitwijzing van drie functionarissen van de Ameri kaanse ambassade in Damascus. ADVERTENTIE Ook voor Kerstgeschenken GR. HOUTSTRAAT 18a HAARLEM TELEFOON 2041S De Indonesische studenten die reeds vijf jaar of langer in Delft aan de tech nische hogeschool studeren, zijn van plan, hun studies aldaar te voltooien Zij, die hier korter verblijven en die vaak met een beurs van hun regering studeren, zul len waarschijnlijk aan het verzoek van de Indonesische autoriteiten voldoen en terugkeren naar hun land, dan wel hun studie aan een buitenlandse universiteit voortzetten. De Indonesiërs, die reeds langer in Delft studeren, zijn in vele gevallen als assistent aan de T.H. werkzaam en daar door veelal in staat, zelf in hun onderhoud te voorzien. zicht van de militaire gezaghebbers van Sumatra, een ruilhandel zal worden inge steld tussen Sumatra en Singapore. Er zal rubber tegen pst worden geruild. (UP) Uit Bandoeng, Zuid-Celebes en Noord-Celebes zijn berichten binnen geko men, volgens welke de bevolking tracht het magere rantsoen rijst met tapioca aan te vullen. Borneo gaat, door voedselnood geplaagd, een uitgebreide ruilhandel be ginnen met Singapore, zo werd donderdag in Djakarta vernomen. De militaire com mandant heeft opdracht gègeven voor de oprichting van een regeringslichaam om rubber te ruilen tegen rijst en vervolgens de prijzen vast te stellen. De eerste trans actie bestaat, naar verluidt, uit de leve ring van tienduizend ton rijst uit Singapore tegen eenzelfde hoeveelheid rubber uit Borneo. De minister van Voorlichting, Sudibjo, verklaarde tegenover het persbureau An- tara: „Wat mij teleurstelt is, dat er onder ons zich een groep bevindt, die aarzelt en zelfs hindert, datgene dat door de regering en het volk gedaan wordt. Deze aarzelende en belemmerende groep wordt gevonden onder de hooggeplaatsten". De minister noemde geen namen. De minister van Arbeid, Samjono, ver klaarde in het parlement, dat er thans twee miljoen werkloze arbeiders zijn. Dit aan tal was volgens hem niet het gevolg van de huidige crisis. De minister van Scheepvaart verklaarde, dat de regering haar goedkeuring heeft ge hecht aan een voorstel om de Russische lening van honderd miljoen dollar te ge bruiken voor de aankoop van schepen, in het bijzonder Russische schepen. De leger- voorlichtingsdienst heeft medegedeeld, dat een groep legerofficieren naar het buiten land is gegaan om contracten te sluiten voor de aankoop van militaire uitrustingen in West-Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië en Egypte. De waarnemende secretaris-generaal van het Indonesische ministerie van Buiten landse Zaken, Suwitje Kusumowidagdo, heeft op een persconferentie van Indone sische journalisten verklaard, dat uit het bevel van dc K.P.M. aan vele van haar schepen om Indonesië te verlaten „een ver borgen bedoeling van de Nederlanders" is gebleken om het vervoer van voedsel tus sen de eilanden te verlammen. (ANP) Volgens in Djakarta uit Ma kassar ontvangen berichten moet de „Nieuw-Holland" van de K.P.M., die kort geleden met 4000 ton graan uit Australië in Makassar aankwam, op last van de leger- autoriteiten voorlopig in deze haven blij ven. Twee andere Nederlandse schepen, een tankboot en het passagiersschip „Tji- pondah", kregen opdracht de dienst tussen Makassar en Balikpapan, die zij vroeger onderhielden, te hervatten. Aan boord van beide schepen zijn Indonesische militairen geplaatst. ADVERTENTIE ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN - HDZ - CONSTANT JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS en MAROKKAANSE LEDERWARFN KRUIS,STRAAT 35 HAARLEM TEL. 13337 17e verantwoording Mr. W. B. J. A. 25, fa. G. I-I. en Zn. 25, F. V f 15, Frans 11.29. E. J. W. E. f 10, M. H. R. f 10, N.N. 5. mej. W. E. W. f 5, H. V. f 5, A. en P. 5, J. E. H. 5, M. M. D. f 5, G. A. R.-P. 5, mevr. J. C. v. B.-V. 5, N. J. B. f 5, F. K. 5, W. J. v. B. 2,50, mej. P. H. Z. 1,—, R. R. 10, zuster J. H. 2, C. H. 2,50, Pukkie 1, J. LI. S. 1. C. C. 25, De J. A. 10. N.N. 10, M. M. L. f 2,50, F. V. 1, mej. C. V. f 5, Toys f 3, N.N. 10, J. A. K. 7,50, M. K. f 2,50, X.X. 2,50, N. M. f 2,50, Marijke 2,50. G. H. f 2,50, N.N. 1, O. V. 2,50. J. C. A. B. f 5, Greetje f 5. N.N. f 5, F. H. v. R. 10, F. D. 10. A. J. S. 10, N.N. 2, W. I. 2,50. Dagtotaal 305.79. In het geheel is thans bij ons blad binnengekomen een bedrag van 10.490,50. Giften kunnen worden afgegeven aan onze kantoren Grote Houtstraat 93, Flores- straat 1, Haarlem en Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden of worden overgeschreven op postgiro 273107 onder vermelding „Voor de Stille Armen". PARIJS, (UP) Aan boord van een vliegtuig van de „Sageta", dat. met 89 passagiers op weg was van Oran naar Pa rijs, is een bom ontploft, die in het toilet was geplaatst. Het vliegtuig maakte een noodlanding te Lyon. Geen der passagiers is gewond. De bom heeft een gat van bij na twee meter in de romp geslagen. De bemanning en de passagiers zijn door de politie ondervraagd. ADVERTENTIE De uit 1425 daterende Hervormde Kerk te Oude Hooren op Texel wordt morgen officieel in gebruik genomen na een restauratie, die twee en een half jaar in beslag heeft genomen. Met de FEESTDAGEN naar Kerstdiner-Dansant - Thé-Dansanl Intern. Artisten Progr., o.a. de Chansonnière Yvonne Yvette. Tafelres. 0 2520 - 5347 26 DEC.: GROOT KERSTBAL van 32 uur. Entrée 2.50 De absolute heersers van vroeger eeuwen hebben de mensheid niet veel ge lukkiger gemaakt door haar bij wijze van erfenis het begrip „soevereiniteit" na te laten. Die soevereiniteit, die oorspronkelijk immers uitsluitend aan keizers en ko ningen werd toegeschreven, is geleidelijk overgegaan op onafhankelijke staten en de meeste daarvan hebben in de loop der jaren op méér dan royale wijze misbruik gemaakt van deze „ondeelbare, onbeperkte en aan niemand ontleende macht". Het kan nauwelijks verwondering wek ken dat vele nu pas onafhankelijk gewor den landen, met dit slechte voorbeeld voor ogen, er belust op zijn óók eens te genieten van dat machtsgevoel dat aangezien soevereiniteit supreem heet te zijn door niets en niemand kan worden aangevoch ten. De omstandigheid, dat het volken recht die soevereiniteit toch enige beper kingen oplegt, zien zij meestal over het hoofd. En met een schijn van recht, zij het dan ook zonder de daarbij be horende logika en morele rechtvaardiging, stellen zij zich derhalve op het standpunt: wat de anderen zich eeuwenlang hebben veroorloofd, mogen wij ons nu ook ver oorloven! De klok wordt daardoor radi caal achteruit gezet, juist op een ogenblik in de wereldgeschiedenis dat het streven naar een veel verder gaande beperking der soevereiniteit, door het totstand- brengen van supranationale instanties, zijn eerste successen begint te boeken. Op het gebied van wat men zou kunnep noemen „soevereiniteits-wellust" heeft In donesië de laatste weken enige sterke staaltjes ten beste gegeven. Met een be- ï-oep op de Indonesische soevereiniteit heeft men gemeend zich alles, maar dan ook absoluut alles te kunnen permitteren. Indonesië's laatste prestatie van deze aard was de geografische uitbreiding van die soevereiniteit tot alle zeeën die geheel of gedeeltelijk door eilanden van de archipel worden omringd. Van deze zeeën waar op het begrip territoriale wateren slechts in zeer geringe mate van toepassing is mag de scheepvaart voortaan alleen ge bruik maken „als zij niet in strijd is met de soevereiniteit van de Indonesische staat". En o f zij dat is, maakt natuurlijk alleen de soevereine Indonesische staat zélf uit. Met de volkenrechtelijk vastge legde limieten wordt bij deze eigenmach tige beslissing generlei rekening gehouden. Maar 'men mene vooral niet, dat In donesië en de andere jonge staten (men denke aan Egypte's Suezkanaal-politiek) in onze tijd de enige zijn, die misbruik maken van het excuus der soevereiniteit. De zes regeringen van het „kleine Europa", die enkele jaren geleden nog zoveel voor uitstrevendheid toonden door vrijwillig afstand te doen van een stukje soevereini teit door de vorming van de Gemeenschap voor Kolen en Staal, zijn tenminste voor wat enige hunner betreft bij het opstellen der verdragen voor de Econo mische Gemeenschap en Euratoom alweer aan het terugkrabbelen geweest en die politiek 7«tten zij nu voort bij het treffen der laatste voorbereidselen voor die Ge meenschappen. Bij de zetelkeuze en bij de aanwijzing van de voorzitters der Euro pese Commissies laten sommige van die zes regeringen in het geheel geen Euro pese maar alleen nationale overwegingen gelden, en met een beroep op hun onaan tastbare soevereiniteit hebben zij het tot dusver onmogelijk gemaakt dat hun voor namelijk op „prestige" gebaseerde be zwaren terzijde werden geschoven. Wat een droevig beeld van het zogenaamde „eensgezinde West-Europa", waaraan die zelfde regeringen beweren mee te bouwen! En wat een prachtig excuus heeft die soevereiniteit deze week in Parijs weer geleverd voor bepaalde regeringen, die doodsbang zijn dat hun belangen en be langetjes. hun prestige en hun invloed misschien wel eens in het gedrang zouden kunnen komen als de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie zónder hen zouden gaan praten over mogelijkheden om een eind te maken aan de wapenwedloop, waarvoor die twee landen in de eerste en voornaam ste plaats verantwoordelijk zijn. Dat de wereldvrede ermee gebaat zou zijn als de bewapeningswaanzin kon worden inge toomd en dat daardoor de mogelijkheid zou kunnen worden geopend voor het her stel van vreedzame internationale betrek kingen waarbij alle andere landen natuurlijk wèl dienen te kunnen mee spreken dat. schijnt niet mee te tellen. Maar zolang men van het begrip van de soevereiniteit misbruik blijft maken voor allerlei dingen, die in een geordende we reldgemeenschap van sta'ten ongewenst zijn, zullen we geen enkel groot probleem oplossen. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 1