Horen en zien MEDINOS EEN WOELIGE TIJD r Aerdenhouts Vrouwenkoor gaf een kerstconcert Agenda voor Haarlem SPRINGBOK Het prinsje, dat niet lachen kon aankondigingen en tandenborstel Kort en bondig radio televisie NABESCHOUWINGEN Onderhoudend De radio geeft dinsdag T el evisie programma moscatel een zoete kaapse wijn graag geschonken met smaak gedronken Beijnes ontslaat 35 man Schoolhasketbaltoernooi begint dinsdagmorgen Jubilerend „Gysbert Japicx" hield receptie Aantal geoefende redders weer uitgebreid Oudejaarsbijeenkomst Heemsteedse P.v.d.A. Voetballende wielrenners in het Noorder Sportpark Internationaal basket baltoernooi op vrijdag ONS VERVOLGVERHAAL DOOR WERNER STEINBERG l> ij l, vj K Ivi B b, i{ 1 9 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE CO IJ R AN 1 Het ging natuurlijk zaterdagavond veel kijkers in de eerste plaats om te zien wat Rijk de Gooyer en Johnny Kraaykamp van ;lUn parodie op de VARA-rubriek „Dit is uw leven" zouden maken, maar het pro gramma gedeelte daarvóór hoefde men beslist niet als een straf uit te zitten: een stemmige, zomerse documentaire van jiudi Hornecker over Den Haag, de stad, «■aar het programma zich afspeelde, werd gevolgd door een zeer goed op de visuele jjehoeften afgestemde serie terras-inter views. Cees de Lange en Mies Bouwman, welke laatste zich ook hier weer uitstekend van haar taak kweet, hadden een hele strook van het terras voor zich gereser veerd, met aan elk tafeltje een te inver- viewen gezelschap: eerst de burgemees ters van Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Nootdorp en Leidschendam, die zich over hun gezamenlijke belangen voor dit agglo meraat uitlieten, vervolgens een paar be kende Haagse sportveteranen, een mario nettenspeler, en een paar balletdansers, een paar Scheveningse vrouwen in haar traditionele dracht, een actrice (die op verzoek van Mies Bouwman aan een ge liefd moment in een van haar rollen her innerde alsof zij het weer speelde, het was Fie Carelsen) en aan het laatste ta feltje een schrijfster, een kunstschilder en een journalist. De manier, waarop deze vraaggesprekken zich van tafeltje tot ta feltje voortplantten, was wel zeer onder houdend. Het terughalen van het schoolgeld ge schiedde deze keer door een oud-leerling van de fotovakschool bij derzelver direc teur. Cees de Lange plaatste hier de no dige guitigheden bij. De aangekondige pa rodie, waarachter men de hand van Eli Asser kon raden, droeg tot titel „Dit kost u uw leven". Een aantal goede vondsten de uitbundigheid van Rijk de Gooyer en de benepen gelaatsuitdrukking van John ny Kraaykamp, werkten op de lachspie ren. Bepaald indrukwekkend was het be sluit: het optreden van de chansonnier Henri Salvador, die een reeks wonderen verrichtte met zijn gezicht en zijn stem. Beeldschermer HILVERSUM I 402 M. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgenge bed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kin deren. 10.15 Gram. 10.30 Franse muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Kerst mis in Europa. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Instr. octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 Bas en piano. 14.30 Voor de vrouwen v. h. land. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.Rijksdelen Overzee: „Noch'i buena", een kerstverhaal uit Curacao door Frank Martinus. 18.00 Lichte muziek. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muziek. 18.50 Vragenbeantw. 19.00 N'ieuws. 19.10 Comm. op het nieuw's.7 l'9.15 Lïchte muz. 19.35 Gram. 20.20 Katechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Radio Filh. orkest en sol. 21.40 Wij Europeanen, kla'nkb. 22.00 Kerst- muz. 22.45 Avondgebed en liturgische kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 24.00 Plechtige Nachtmis. HILVERSUM II 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 19.00 VPRO. 20.00 AVRO. 24.00 IKOR. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevar. muz. 11.30 Kerstliederen. 12.00 Orgel en trompet. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Kerstbijeenkomst. 14.30 Cello en piano. 15.00 Gram. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Pa ris vous parle. VPRO: 19.00 Kerstfeest v. d. kin deren. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek. 20.30 Koningen in Judea, hoorspel. 21.35 Kamer - ork., koor en sol. 22.30 Voordr. met muz. 22.55 Ik geloof, dat.., caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Kerstliede ren. IKOR: 24.00 Kerstnachtdienst. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.15 Pianospel. 12.30 Weerber. 12.34 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.11 Symf.ork. en koren. 14.00 Operetetmuz. 15.00 Bariton en piano. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.30 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Kamermuz. 17.45 Boekbespr. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Voordr. 20.30 Omr.ork. en sol. 21.30 Kerstliederen. 22.00 Nieuws. 22.15 Kerst- progr. (Om 23.00 Nieuws). 23.40 Beiaardconcert. 24.00—1.00 Nachtmis. VOOR DINSDAG NTS: 20.30 Journaal en weeroverz. 20.45—22.10 Filmprogr. 23.54—1.00 Eurovisie: Nachtmis in België. ADVERTENTIE IMP. OUD HAARLEM De Koninklijke wagonfabriek Beynes n.v. te Beverwijk heeft, door het uitblijven ener gunstige ontwikkeling der orderportefeuille moeten besluiten per aanstaande vrijdag 35 werknemers te ontslaan. Het besluit is inmiddels al aan de ondernemingsraad meegedeeld. BASSIST WALTER PAGE OVERLEDEN. De Amerikaanse bassist Walter Page, die Count Basie geholpen heeft de jazz in New York te introduceren, is dezer dagen overleden. Hij was 57 jaar. Page zou vol gend jaar naar Europa gaan met een door de trompettist Buck Clayton geleid orkest. De in 1901 geboren Duitse componist Ernst Pepping behoort tot de groep toon kunstenaars, die de strijd aanbonden tegen de homofone stijl der koormuziek. Zij wil den de melodie bevrijden van de harmo nische afhankelijkheid, zoals die zich tij dens de periode der romantiek had ont wikkeld. „Terujf naar de melodische zelf standigheid" was hun leus, een gedachte, die zij in hun muziek verwerkelijkten. Ernst Pepping deed dit opvallend in zijn kerkmuziek. Als leraar aan een school voor kerkmuziek te Berlijn lag hem dit muziekgenre zeer na aan het hart. Voor het Kerstconcert, dat Aerdenhouts Vrou wenkoor zaterdagavond in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond te Heemstede heeft gegeven, waren twee kerkelijke composities van Pepping ter in leiding gekozen. Het waren tweestemmige werken, die het beginsel der melodische zelfstandigheid wel zeer duidelijk demon streerden. Eenvoud en klaarheid bracht deze cantus-firmustechniek in deze twee koorwerken: „Der Morgenstern ist aufge- drungen" en „Hört einde helle Stimme er- klingt". Maar bij alle eenvoud bleek toch in de beheerste uitvoering van het vrou wenkoor welk een muzikale rijkdom hier geconcentreerd werd. De directeur van het koor, Simon C. Jansen, die het ensemble binnenkort gaat verlaten, heeft ook een vertolking van een eigen koorbewerking van het „Stille Nacht" geleid. Men kon in die bewerking de opzet herkennen om het internationaal geworden, geliefde kerstlied te ontheffen aan de „gewone" sfeer, waarin het door talloze klatergoud-en-„Engelenhaar"-be- werkingen gebracht is. Simon Jansens be werking is interessant en geavanceerd, maar toch kon ik mij niet losmaken van de indruk, dat hier twee heterogene klan- kentalen elkaar blijven verdringen en dat een synthese niet te bereiken valt, ook niet bij de uitvoering, die Aerdenhouts Vrou wenkoor er met knappe technische be heersing zaterdagavond van gaf. Het omvangrijkste koorwerk op dit con cert was „A ceremony of carols" van Ben jamin Britten, een prachtige compositie van een verrukkelijke melodische schoon heid. Als alle landen met een eeuwenoude christelijke beschaving, heeft ook Enge land een schat van kerstliederen, waaruit Benjamin Britten voor deze „ceremony" een keuze deed, die niet moeilijk was. De bewerking van deze liederen is van een geniale volmaaktheid, ook voor wat het aandeel betreft, dat de componist voor de harp ter begeleiding en solistisch bestem- Dinsdagmorgen om half negen precies zal in de grote zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart het startsein worden gegeven voor het jaarlijkse traditionele basketbaltoernooi voor leerlingen van mid delbare scholen uit Haarlem en naaste om geving en gedurende drie dagen zal het Krelagehuis dan weer het domein zijn van honderden leerlingen van diverse scho- 'lèn. 'Zeer luidruchtig en met harde yells zullen de scholieren hun schoolteams aan moedigen, hetgeen vermoedelijk ook wel noodzakelijk zal zijn, want de strijd zal ongetwijfeld weer fel en spannend worden. Vooral in de oudste-jongensklasse is de rivaliteit bijzonder groot en nu het schoolteam van het J. P. Thijsselyceum (bekerhouder) niet zo sterk opkomt, zijn er reeds enkele kandidaten om de titel over te nemen. De jongens van de Rijkskweek school hebben een sterke ploeg; de leer lingen van het Marnix van St. Aldegonde- lyceum zullen eveneens proberen de eer ste plaats te bezetten, doch ook de m.t.s. en h.b.s.-b. zijn in deze strijd zeker niet kansloos. Ook dit jaar was het weer noodzakelijk de voorwedstrijden van de meisjes in de h.b.s.-b. aan de Gedempte Voldersgracht te spelen, welke wedstrijden dan ook 24 december beginnen. De finalewedstrijden worden zaterdag 28 december van zes uur af eveneens gespeeld in het Krelage huis, waarna om ongeveer tien uur de prijsuitreiking zal volgen. Kindermatinée. Donderdag 2 januari wordt in het Minervatheater te Heemstede een kindermatinée gegeven, te verzorgen door John van Brussels miniatuurtheater. Opgevoerd wordt „De A van Abeltje", een ppopenspel, dat werd bewerkt naar het bekende kinderboek van Annie M. G. Schmidt. de. Benjamin Britten heeft voor de ver tolking van de oude „carols" gedacht aan een knapenkoor, uiteraard met de typische Engelse „strakke" stemmenklank. Voor een ensemble als Aerdenhouts Vrouwenkoor is het natuurlijk ondoenlijk om hier een na bootsing van te geven, wat zeker ideaal zou zijn geweest in dit geval met het oog op de akoestische verhoudingen in het kerkgebouw. Een homogeen klinkende ver smelting der stemmen kon moeilijk ver kregen worden, vooral bij geluidsexpan sies. Maar er waren fragmenten van het werk, die prachtig klonken, vooral het wonderbaarlijk mooie „Hodie Christus na- tus est" en het berceuse-achtige „Balula- low'. Trouwens als technische prestatie kon men voor deze uitvoering veel respect krijgen. Aan de harpiste Saar Strumphler was de harpbegeleidihg toevertrouwd. Afgezien van enkele oneffenheden kon men tevre den zijn over haar spel, vooral over de voordracht van het „interlude". De harp is een instrument, dat behalve de auditieve ook de visuele belangstelling der toehoor ders oproept. Mogelijk was deze laatste vorm van interesse op de concentratie van de harpiste tijdens de uitvoering van de Toccata van Paradies van ongunstige in vloed. Beter verliep de vertolking van Handels Passacaglia, maar de beste indruk maakte de soliste met de muzikale en ook naar de klank verzorgde voordracht van de Sarabande en Toccata van N. Rota. Simons C. Jansen bewees weer zijn voor treffelijke capaciteiten als organist met de doorzichtige uitvoering van twee werken van Bach, waarvoor de typische barok- dispotie van het orgel hem uitstekend van dienst was. P. Zwaanswijk ADVERTENTIE Uitsluitend verkrijgbaar bij H.H. apothekers, drogisten, kappers en de speciaal branche Vrolijk wapperde zaterdagmiddag van het balkon van Brinkmann op de Grote Markt de Friese vlag, de „skeane banen mei de pompeblêdden", want het was een feestelijke dag voor de Friese vereniging „Gysbert Japicx". Zij werd namelijk zestig jaar geleden opgericht en deze verjaardag werd gevierd met een receptie in de Kroonzaal, waar het bestuur bijna schuil ging achter een veelkleurige verscheiden heid van Flora's kinderen. Maar het bleef niet bij deze omvangrijke bloemenhulde alleen: zeer velen kwamen voorzitter De Groot en zijn medewerkers in ronde Friese taal gelukwensen. Zij betrokken in hun huldebetoon ook de heer Aukes ondanks zijn 81 jaren het jongste erelid van de vereniging die zestig jaar geleden als een der „vaders" „Gysbert Japicx" mee in de wieg heeft gelegd. Hij is een van de twee nog levende oprichters en de lof, die deze middag aan de thans zestigjarige telg werd toegezwaaid, deed hem zichtbaar goed. Van grote waardering voor hun „oudste zuster" getuigden ook de voorzitters van andere Friese verenigingen, onder meer uit Zaandam en Leiden, speciaal voor de wijze waarop de jarige steeds haar speci fiek ideële doelstellingen heeft nagestreefd. Daarvan werd ook gewag gemaakt in de enige niet-Friese gelukwens, die op deze receptie werd uitgesproken, maar die desondanks op bijzonder hoge prijs werd gesteld. Zij kwam namelijk van Haarlems eerste burger, burgemeester Cremers, die de activiteit van „Gysbert Japicx" ten voorbeeld stelde aan andere „provinciale" verenigingen. Als Geldersman voelde hij precies aan, wat dergelijke verenigingen voor hun leden kunnen betekenen. „Al voelt men zich hier volkomen thuis, er zijn toch momenten dat men iets mist en in dit gemis kunnen verenigingen als de uwe voorzien", zei hij. Voorzitter De Groot had voor alle spre kers een passend dankwoord, ook voor de voorzitter van de feestcommissie en voor het uit verenigingsleden bestaande strijkje, dat niet alleen deze receptie, maar ook al tijd alle andere „gearkomsten" met pittige muziek heeft opgeluisterd en dat met het door allen meegezongen Friese volkslied het officiële gedeelte van deze middag afsloot. En daarna bleef men bij een kopje thee en een stukje echte Friese koek nog wat gezellig napraten. De Bloemendaalse Reddingsbrigade is weer een aantal geoefende redders rijker geworden daar er zondag in Stoop's bad in Overveen zeven leden met goed gevolg examen hebben afgelegd tot het behalen van een diploma zwemmend redden van de Koninklijke Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen. Door de exa mencommissie district noord-west, be staande uit de heer G. J. Timmermans, IJmuiden, voorzitter; H. D. E. Hietberg secretaris, Zaandam; en de dames A. Perry-Meyer, Haarlem, en S. C. Dijkstra van Baren, Haarlem, werden er negen kandidaten op hun kennis en vaardigheid in het zwemmend redden getoetst waar van er twee werden afgewezen. De ge slaagden zijn: mej. R. A. Peters en de heren: M. Beulink, H. Bosua, T. E. van Diest, A. A. M. van Eekhout en H. Vis ser allen voor diploma A; voor diploma B werd met goed gevolg het theoretisch en praktisch gedeelte afgelegd door de de heer R. Reiss. Op zondag 28 december wordt er bij de Bloemendaalse Reddingsbrigade aan de jeugd gelegenheid gegeven om de proeven af te leggen tot het behalen van een jeugd- brevet, hiervoor hebben zich achttien kan didaten aangemeld. Vrijdag 27 december wordt in het Her vormd Jeugdhuis aan de Herenweg te Heemstede de -traditionele oudejaarsbij eenkomst gehouden van de Heemsteedse afdeling van de Partij van de Arbeid. De afdelingsvoorzitter, de heer B. Rijpstra, zal een kort inleidend woord spreken. Verder heeft in deze bijeenkomst het eer ste optreden plaats van het onlangs opge richte afdelingskoor, dat onder leiding staat van mevrouw Elize Snijders. Het pro gramma vermeldt ook zang van de heer H. A. Disselkoen en van een leerling van mevrouw Snijders, de jongenssopraan Jo- han Brouwer uit Haarlem. Tenslotte zal een danspaar enige balletdansen uitvoeren. Het leven van prins Haloivin zag er nu veel zonniger uit. Vroeger dwaalde hij vaak eenzaam en terneergeslagen door het grote park om het paleis; nu deed hij dat ook, maar alles was nu veel prettiger. Hij vluchtte nu ook nooit meer naar een stil hoekje, om daar te zitten kniezen. Hij speelde met andere kinderen en was even vrolijk en goedlachs als de anderen. En dokter Viegevalius bekeek tevreden zijn kleine patiënt, die nu echt wel helemaal genezen was van zijn vreemde kwaal. 56-57 Op Nieuwjaarsmorgen Op nieuwjaarsmorgen worden in het Noorder sportpark te Haarlem een twee tal voetbal wedsrtrij den gespeeld tussen de wielerclubs „De Kampioen" (Haarlem) en „Olympia" (Amsterdam). Om tien uur komen de rennerselftallen iq. het veld om elkaar te bekampen en om elf uur treden de bestuurselftallen van beide clubs tus sen de lijnen. Na afloop is er in het club lokaal „Kennemerland" een „snertfuif". De opstelling van het Haarlemse ren nerselftal luidt: doel: F. Koek; achter: W. Blommaert en F. Vaars; midden: H. van Weeren, L. Vaars en H. v. d. Geest; voor: J. van Egmond, Adrie Voorting, P. Steenvoorden, J. Heyermans en U. van Tintelen. Reserves zijn: A. Straver en E. Tjeertes. In het elftal van „Olympia" staan onder meer de bekende renners Frans Mahn, Daan de Groot en Joop Captein opgesteld. Het bestuurselftal van „De Kampioen" is aangevuld met de oudere renners Gerrit Voorting en Cor Bijster en de oudrenner Gerard Peters. Onder hun tegenstanders bevindt zich de oud-Tour de Franceren ner Henk Faanhof. ADVERTENTIE Bijzondere sortering Luxe- en Kantoorkalenders Zijlstraat 90 Haarlem Tel. 11161 Vrijdagavond houdt het bestuur van de NBB district Haarlem in samen werking met de Amsterdamse vereniging The Blue Stars een groot internationaal basketbaltoernooi. Aan dit toernooi zal worden deelgen'omen door het team van FUPE uit Brazilië, Beograd uit Joegosla vië, het Amerikaans.: iuchtmachtteam USAF en de kampioen van West-Duits- land, Heidelberg. Bovendien zullen en kele bekende sterke teams uit Nederland deelnemen, namelijk The Wolves (kam pioen van Nederland), DED, The Blue Stars en The Sabres. In Haarlem worden de wedstrijden vrij dag in het Krelagehuis gespeeid, waar voor het volgende programma werd vast gesteld: 20 uur FUPE (Brazilië)Beograd (Zuid-Slavië), 20 uur Heidelberg (Duits land)Am. luchtmacht USAF, 21.15 uur DEDThe Sabres. De poule-indeling is: Poule A.: Am. Luchtmachtteam USAF, The Wolves (A'dam), The Blue Stars (A'dam), Heidelbei-g (Duitsland). Poule B: FUPE (Brazilië), Beograd (Zuid-Slavië), The Sabres. DED (A'dam). De finalewedstrijden zullen zondag 29 december in de Amsterdamse Apollohal worden gespeeld. 31. Hij had zich geheel bij de wensen van zijn oom neergelegd. Deze had intussen zijn eigen bankiers huis geopend en men beweerde algemeen, dat hij Heck- scher en Co. wel spoedig zou overvleugelen. Korte tijd later kwamen de voorraden binnen. Zijn vader had hem opgelucht geschreven. Hij was weer één en al op timisme en zag onmiddellijk fantastische nieuwe mo gelijkheden voor zijn stoffen. Wat in de Bolkerstrasse in Düsseldorf mislukt was, zou thans in Hamburg wél lukken. Hij droomde al van nieuwe bestellingen op een volgende jaarbeurs in Frankfort. Harry Heine werd door dit nieuwe experiment ge heel in beslag genomen. De vernedering in Ottensen dééd hem thans niet veel meer. Met een zekere spot keek hij terug op het voorgevallene zoals hij ook met een zekere spot terug zag op de Harry Heine, die hij toén was geweest. Welk een dweepzieke dromer was hij in die dagen en hoe hardhandig was hij wakker geschud Door schade en schande was hij wijs geworden. Hij zou de les, die hij gekregen had, z'n leven lang niet vergeten! Nooit zou hij meer naar miljoenen streven, noch de romantische aanbidder van een miljonairs dochter uithangen Véél dingen waren hem duide lijk geworden. Hij kon Hamburg thans met nuchtere ogen bekijken. Hij had zichzelf gezworen, niet meer op zijn gevoel af te gaan, maar de wereld eerst gron dig te leren kennen, voordat hij zijn oordeel ten beste zou geven. En zoals alles heel anders lijkt, wanneer men uit een droom ontwaakt, zó was ook Harry's leven ver anderd. Natuurlijk kon hij zijn gevoelens voor het meisje in Ottensen, welke diep in zijn hart nog steeds leef den, niet zondei meer onderdrukken, maar hij was vastbesloten zo min mogelijk aan haar te denken. Hij wilde namelijk geen verdriet meer hebben. Er waren al té veel mensen op aarde, die verdriet hadden en pijn leden...- De Franse revolutie had de derde stand allerlei vrijheden gegeven. Wel moest deze zich te weer stel len tegen krachten, die zich van Wenen uit hier tegen verzetten; krachten, die de oude situatie in de wereld wilden herstellen en de adel en de kerk hun rechten wilde hergeven en de kleine vorsten weer als almachtige potentaten wilden herstellen, maar over al in de wereld waren ook gevaarlijke symptomen in andere richting te constateren: de kranten schreven over onrust in Glasgow, Londen en Newcastle, de machine zou de arbeiders brodeloos maken en men kwam in opstand tégen de machine. Men kon dit soort onrust niet alléén door legerofficieren en troepen be strijden, men had hiervoor géld nodig. De prinsen en koningen bezaten dat geld niet, maar wél hadden de bankers het, die pro-machine waren en pro de eige naars van de machines. Metternich in Wenen wilde het vrije woord, de vrije meningsuiting opnieuw de kop indrukken en men vroeg zich af, of hij alleen daarin geinteresseerd was, of dat hierachter óók al die opgekomen nieu we rijken stonden, die plotseling schatrijk waren ge worden, nadat de machine was ingevoerd.. Moest men de macht van de handel en het geld en daar- méé ook de macht van de koningen niet verdedigen tegen de arbeiders..? De Pruisische regering stijf, en voornaam, bestaande uit hoge adel en kerkvor sten onttrok zich hieraan niet. In 1818 werd er een douanewet uitgevaardigd welke een beschermende hand uitstrekte over kooplieden, fabrikanten en han delaren, die de regerihg jarenlang had gevreesd. Terwijl Duitse studenten, die nog droomden van de vrijheidsgedachte, op een feest op de Wartburg reac tionaire geschriften verbrandden en zich verzetten tegen de politiek van afzonderlijke kleine staatjes acties, die zonder resultaat bleven en waarvoor zij zich voor onderzoekingscommissies moesten verantwoor den baande een ander soort eenheid zich een weg: nuchter, zakelijk en geruisloos. Niet de vrijheid van gedachte en woord zou men over de grens in- en uit voeren nee, die vrijheid kon slechts gesmokkeld worden, want die vrijheid was gevaarlijk en ruide de arbeiders op maar goederen zouden met het buiten land vei-handeld worden! De industrie had grondstof fen nodig en leverde afgewerkte produkten, men kon deze uitwisselen. Pruisen alleen was té klein en de mensen waren té arm, om de industrie de nodige mo gelijkheden te bieden. De industrie zocht expansie, om de Engelse industrie, die al heel sterk was, te kunnen weerstaan. En daarom verlangde de industrie óók een Duitse eenheid, die echter niet in strijd was met de belangen van de adel, doch met die belangen overeenstemde. Harry Heine trok een spottend gezicht. Rothschild was in de adelstand verheven: Baron Rothschild.. En Salomon Heine had nog slechts één hartewens: óók baron te worden! Een gelijke onder gelijken: ba ron Von Heine en de vorst Von Metternich! De Pruisische regering vaardigde douanewetten uit voor de Pruisische industri.-, maar deze vertoonde de neiging ook anderen hierin te betrekken en er wer den douane-unies gesloten met Schwarzburg-Sonder- hausen, Saksen-Weimar, Anhalt-Bernburg, Lippe- Detmold, Mecklenburg-Schwering.Hier vórmde zich de eenheid, waarover de Duitse studenten slechts la menteerden! In deze turbulente tijd moest Harry Heine zich in spannen om de zin van zijl- leven te vinden achter de toonbank van zijn winkel in de Graskeller no. 139, waar hij aan ijdele domme Hamburgse vrouwtjes stoffen trachtte te verkopen. Hij deed 't vol zelfspot en het resultaat was hem onverschillig. Hij, Harry Heine, zou zich het hoofd niet breken over Nanking- stoffen en daardoor het wérkelijke leven aan zich laten voorbij gaan! Het werkelijke leven greep hem beet en vroeg niet naar verleden of toekomst, vroeg niet naar de Pruisische regering of Metternich of de opstanden der arbeiders in Glasgow. Het vroeg alleen om genoten te worden met volle teugen, opdat men zich een completer mens voelde worden Harry onderging de kracht van dit leven en was dankbaar, dat hij verlost was uit zijn dromerijen van weleer. De liefde, die hem aan alle kanten toewenkte, maakte geen dweper meer van hem. Hij dramatiseer de zijn gevoelens ten opzichte van vrouwen en meis jes niet meer, maar genoot met volle teugen.. Hij accepteerde de liefde van Mathilde Robertus en met vreugde schonk hij haar zijn liefde. De uitnodigingen van Peter Ahrens sloeg hij niet meer af. Hij leerde door hem, én door de criticus Meyer, de wereld van het theater kennen. Geboeid en geamuseerd keek hij naar de romantische toneel stukken van die dagen, waarin wraak en haat en lief de een grote rol speelden. (Wordt vervolgd) Benoeming. Bij K. B. van 11 decem ber 1957 is met ingang van 1'januari 1958 benoemd tot hoofddirecteur van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg mr. R. Hotke, hoofd van de onderafdeling Monu mentenzorg van de afdeling Oudheidkun de en Natuurbescherming van het mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. CAO gewenst. De bij de drie vakcen- tralen aangesloten bonden van winkelbe dienden hebben de Nederlandse Boekver kopersbond voorgesteld te komen tot een collectieve regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden nu de bond van werk nemers in boekhandel en uitgeverij (WBU) besloten heeft zich te liquideren en op te gaan in de vakcentralen. Tot nog toe leverde het bestaan van deze niet-er- kende vakbond een beletsel om te onder handelen over een loonregeling. Griffier. Mr. P. van de Rovaart, hoofdadministrateur ter provinciale griffie van Overijsel te Zwolle, is benoemd tot griffier van de Staten van cfcze provincie met 35 van de 40 stemmen. De heer Van de Rovaart zal zijn werkzaamheden als grif fier 1 maart beginnen, op welke datum mr. R. van der Veen met pensioen gaat. Mr. Van de Rovaart, die in 1904 in Utrecht werd geboren, studeerde rechten te Lei den. In 1955 werd hij lid van de raad van advies voor de gemeente-financiën. Op sportgebied verwierf hij bekendheid als hockeyer. Carnaval in Maastricht. De grote car navalsoptocht te Maastricht op Vasten avond-zondag 1958, zail waarschijnlijk toch doorgaan. Twee weken geleden had de Maastrichtse Carnavalsvereniging De Tem- peleers besloten wegens gebrek aan sa menwerking en onvoldonde financiële steun het organiseren van een carnavalsoptocht uit het program te schrappen. Er werd uit kringen van belanghebbenden toen echter een comité van de burgerij gevormd dat contacten opnam met de stedelijke overheid, met organisaties en industrieën en met de Tempeleers zelf, die het initia tief van de burgerij waardeerden en hun medewerking hebben toegezegd. Prinses Margriet zag circus. Prinses Margriet heeft zaterdagavond een voorstel ling bijgewoond van het circus Strassbur ger in het Amsterdamse theater Carré. Het bezoek was onofficieel en de aanwe zigheid van de prinses werd slechts door weinig bezoekers opgemerkt. MAANDAG 23 DECEMBER Stadsschouwburg: De Haagse Comedie met: „De cirkel", 20 uur. Concertgebouw: Pianorecital door Toos Onderdenwijngaard, 20 uur. FILMS: Cinema Palace: „Als de grote liefde komt" a. 1.: 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het complot der minderjarigen" 18 jr: 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Zoek het maar uit" a. 1.: 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De avonturiers" 14 jr: 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „Strand affair" 18 jr: 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Schön ist die Welt" a. 1.: 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Misdaad uit zelfverdedi ging" 14 jr- 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Leven voor twee" 14 jr: 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Jeugdhuis aan Donkerelaan: Afdeling Bloemendaal van de Nederlandse Christen Vrouwenbond houdt Kerstwijdingsavond, 20 uur. Begijnhofkapel: Interkerkelijke samen komst. Zangdienst van 19.30 af. DINSDAG 24 DECEMBER Grote Kerk: Kerstnachtdienst m. m. v. jeugdkoor „Inter Nos" en organist Piet van Egmond. Voorganger: ds. Joh. Brongeest, 23 uur. TENTOONSTELLINGEN: Huis Van Looij: Tentoonstelling van wer ken van leden van het Genootschap: „Kunst zij ons doel". 1012.30 en 13.30 17 uur. Galerie Espace: Expositie van schilde rijen en gouaches van André Balint. 11— 17 uur. FILMS: Cinema Palace: „Als de grote liefde komt" a. 1.: 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „Het complot der minderjarigen" 18 jr: 14.30 en 20 uur. Lido Theater: „Zoek het maar uit" a. 1.: 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De avonturiers" 14 jr: 14, 19 en 21.15 uur. Rembrandt Theater: „Schön ist die Welt" a 1.: 14, 16.15. 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Misdaad uit zelfverdedi ging" 14 jr: 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Leven voor twee" 14 jr: 14.15, 19 en 21.15 uur. DIVERSEN: Kapel Leeuwerikenlaan: (Aerdenhout). Een kerstwij dingsdienst, spreker ds. J. E. Drost, 20 uur Gebouw Zang en Vriendschap: Kerst wijding voor geestelijk centrum: „De gro tere wereld", 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 3