Rie Gilhuys als Hedda G abler Leger des Heils verzorgde groot kerstfeest voor Haarlemse bejaarden Albert Heijn StWMarfc En nu voor 't laatst... Amsterdamse Beurs MAANDAG 23 DECEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tempel van Rozekruisers in Haarlem geopend Brigadier S. Salomons kwart eeuw bij politie Nieuwjaarsreceptie van Haarlems burgemeester UIT STAD EN STREEK Inbraak in Sportfondsen- bad in Haarlem Van Weeren winnaar van De Kampioen's wildrit Kunstnaaldwerk sinds de vijftiende eeuw Middeleeuwse kerstspelen van Rudolf Steinerschool Scheepvaart Expositie in Haarlem- Noord geopend ALBERT HEIJN Na de eerste première door het Nieuw Nederlands Toneelgezelschap in dit sei zoen heb ik hoopvolle verwachtingen uit gesproken ten aanzien van twee bijzonde re opvoeringen, die helaas niet in vervul ling zijn gegaan. „Mevrouw Warren's be drijf" van George Bernard Shaw, met medewerking van Nel Stants, werd een mislukking. En „Hedda Gabler" van Hen- rik Ibsen, zaterdag en zondag in de Haar lemse Schouwburg vertoond, met Rie Gil huys in de titelrol, is althans voor mij 1 eveneens op een teleurstelling uitge lopen. Het is niet moeilijk daar een aan tal oorzaken voor aan te wijzen. Niet de voornaamste, maar wel de meest in het oog lopende is de keuze van een Italiaan Ettore Cella, hier gunstig bekend door zijn spelleiding van het Napolitaanse jubi leumstuk van Magda Janssens voor de regie, die met -een paar merkwaardige vondsten" het melodramatische aspect versterkte, waardoor de innerlijke span ningen wel zichtbaar werden geprojec teerd, maar niet voelbaar werden ge maakt. Het toch al door een onhandigheid van de constructie zo hachelijke slot werd nu bovendien bijna komisch, net als wan neer er zich een te nadrukkelijk uitge werkt realisme in een opera voordoet. Voorts was het decor van Weynand Grij zen weinig dienstbaar aan een duidelijke expositie van enkele essentiële motieven. In principe is „Hedda Gabler" het drama van de „onbegrepen" en „mis plaatste" vrouw een der meesterwer ken van Ibsen, veel minder verouderd dan vele van zijn andere stukken omdat het behandelde probleem tot op zekere hoogte van alle tijden is en bepaald niet aan nationale omstandigheden gebonden. Men heeft in zekere zin te maken met een reactie op zijn propaganda voor de emancipatie van de vrouw, die hier ver schijnt als verlost van haar oude onder worpenheid zonder echter een nieuwe ver antwoordelijkheid gevonden te hebben. Haar vrijgekomen energie weet zij ner gens voor te gebruiken daarvoor is zij nog te zeer gebonden aan de conventies van de militaire aristocratie, waaruit zij is voortgekomen en deze voedt nu haar destructieve neigingen. Zij wordt ge kweld door een dubbel inzicht ten gevol ge van haar als een last gevoelde zwan gerschap: enerzijds is zij afgunstig op de genen die van de door haar verzuimde mogelijkheden profiteren, anderzijds voelt zij zich ongelukkig in haar verveling aan de zijde van een saaie, naïeve man, waar zij „bescherming" heeft gezocht (gedre ven door de behoefte aan beveiliging tegen zichzelf) uit een verkeerde voor stelling van geluk. Deze modern aandoen de gefrusteerdheid doet haar demonische instincten ontwaken. Praktisch echter blijkt „Hedda Gabler" ,een bijna onspeelbaar stuk, dat in het bes te geval voornamelijk interessant blijft. De moeilijkheid schuilt in de titelrol. Hed da Gabler is namelijk een kind, hoe men het ook opvat: van haar tijd, van haar verleden, van de rekening. Ibsen zelf heeft haar gekenschetst als „een persoonlijk heid, die men meer dient te beschouwen Vrijdagmiddag heeft de officiële ope ning plaats gehad van de tempel van het „Lectorium Rosicrucianum" aan de Ba- kenessergracht in Haarlem. Deze interna tionale school van het Rozekruisersge- nootschap is in zeven maanden tijd ge bouwd door de uitvoerder, de heer Blan ken naar een ontwerp van de architect de heer Eschauzier terwijl men bovendien grote medewerking ondervond van de heer Van Deursen, hoofdambtenaar van het gemeentelijk bouwtoezicht, die daar voor dan ook een blijvende herinnering ontving. Reeds twintig jaar geleden, in 1937 dus, werd de ruimte in de grachten huizen te klein en toen ging men over tot het bouwen van een nieuwe tempelruimte in de achter de huizen gelegen tuinen, een project dat onder leiding stond van archi tect W. M. Retera en waarin plaats was voor ongeveer vierhonderd personen. Na de oorlog ontplooide de school zich met nieuwe kracht en binnen enkele jaren bleek de hoofdkwartiertempel te klein ge worden. Door omvangrijke verbouwingen kon het aantal zitplaatsen gebracht wor den op ongeveer zevenhonderd maar ook dit aantal was binnen korte tijd al weer ontoereikend. De nieuwe tempel biedt thans plaats aan vijftienhonderd mensen terwijl men voorts door middel van een stalen gordijn het eigenlijke schip van de overige ruimte kan scheiden zodat men er ook kan samenkomen in kleiner groeps verband. Tijdens de officiële opening, die verricht werd door de heer Th. H. Buijs, de alge mene secretaris van het Rozekruisersge- nootschap, wees spreker er op dat het Lectorium Rosicrucianum" een interna tionale school is die niet verbonden is aan enige andere school, groep of beweging. Na afloop van deze toespraak die voor afgegaan werd door gezang kregen de ve le honderden genodigden de gelegenheid de nieuwe tempel, die vijfentwintig meter lang en twintig meter breed is, te bezich tigen waarna velen het bestuur met deze grote aanwinst gelukwenste. Op 1 januari 1958 hoopt de brigadier S. Salomons van de Heemsteedse politie de dag te herdenken, dat hij 25 jaar geleden bij de politie in dienst trad. De thans 55-jarige jubilaris begon zijn politieloopbaan bij de Rijkspolitie te Am sterdam, waar hij zijn opleiding genoot. Na Hoorn en Ursem kreeg hij in 1937 als standplaats de gemeente Bennebroek. Op 16 september 1941 ging hij als agent van politie over naar de gemeentepolitie te Heemstede. Na de bevrijding in 1945 werd Salomons hoofdagent, waarna op 15 juni 1953 zijn bevordering tot brigadier volgde. Het korps zal brigadier Salomons op za terdag 4 januari van elf tot twaalf uur huldigen in het Verversingshuis in „Groe- nendaal". Daarna is er gelegenheid voor vrienden en bekenden hem te feliciteren. De Nieuwjaarsreceptie van de burge meester van Haarlem en mevrouw Cre- rners heeft plaats donderdagavond 2 janua ri van half negen tot tien uur in de rid derzaal van het Haarlemse stadhuis. als de dochter van haar vader dan als de echtgenoot van haar man". Maar welke jonge actrice kan zo'n kapitale partij vol ledig aan? Nog niet zolang geleden heeft de Engelse Peggy Ashcroft er in ons land een respect afdwingende prestatie mee geleverd, zich concentrerend op één as pect: de koele, gevaarlijke vrouw. Haar Hedda Gabler werd wel een geheel maar niet van delen. Misschien in navol ging daarvan heeft ook Rie Gilhuys de eenzijdigheid gezocht: alles aan haar was hard en koud, bits en schril. Men kan dit een persoonlijke opvatting noemen, maar er bleef een onoverkomelijk bezwaar: haar vernietigend spel leek niet voort te komen uit geblesseerdheid van een poes lief roofdier, .maar uit de geblaseerdheid van een vermoeide vrouw, die al een heel leven achter de rug heeft. Robert Sobels was als de trouwhartige, kleingeestige echtgenoot niet onverdien stelijk, al mag men deze Jorgen Tesman iets meer formaat toewensen. De rest van de bezetting beantwoordde zelfs niet bij benadering aan de eisen, die vervuld moeten worden om het toneel tot een le vende, belangwekkende, ontroerende kunst te maken. David Koning O Ni en tos in het kort Ruim, elfduizend, gulden vloeide tot vandaag binnen op onze girorekening 273107 en aan onze loketten als giften voor de „Stille Armen". Met grote er kentelijkheid maken wij gewag van deze som, die bijeengekomen is uit vele kleine en grotere liefdesgaven en die het comité in staat stelt een bescheiden geldelijke verrassing te bezorgen aan de vele gezinnen en personen wier Kerstmis geen einde, doch een voort zetting van de „donkere dagen" be tekent. En nu doen wij voor het laatst een dringend beroep op allen, die er tot dusver nog niet toe gekomen zijn hun bijdrage over te maken. Vandaag kan het nog morgen desnoods ook nog, doch Kerstavond staat voor de deur en het zou zo bemoedigend zijn, wanneer „op de valreep" nog een groot aantal giften de eindafrekening gunstig zou beïnvloeden. Wij rekenen op allen, die hun voor nemen nog niet door de daad lieten volgen. Verenigt u onder de kerstboom met hen, die veel moeten missen: laat de kans niet voorbijgaan, een kaarsje te ontsteken in een donker huis. Giro 273107 voor de „Stille Armen". Zaterdagavond na elf uur is er in het Sportfondsenbad in Haarlem ingebroken. Door een openstaand klapraam van de machinekamer verschafte men zich toe gang. Men ging eerst naar het buffet op de eerste verdieping en stal daar een paar doosjes drop, die tezamen een waarde van twee gulden hadden. Dit was slechts het voorspel, want hierna ging men naar het kantoor forceerde de. toegangsdeur en nam men uit de brandkast, nadat ook deze deur met een tang geforceerd was, een bedrag van dertienhonderd gulden mee. De politie stelt een onderzoek in. De traditionel „wildrit" van de Haar lemse wielerclub „De Kampioen," welke zondag als een handicapwedstrijd werd verreden, is bij de A- en B-klassers ge wonnen door Henk van Weeren. Samen met Visser, Rutte en Piers had Van Wee ren zich in deze tien kilometer lange rit van het peloton gedistancieerd. De uitslag luidde: 1. Van Weeren, 2. Visser, 3. Rutte, 4. Piers, 5. C. v.d. Aar, 6. Buis, 7. Bijster, 8. Straver, 9. Mathot, 10. Riethof. Bij de C-klassers, die eveneens 10 km reden, zegevierde H. van Egmond in de eindsprint op verrassende wijze over zijn medevluchter Assema. De uitslag luidde: 1. H. van Egmond, 2. Assema, 3. Jansen, 4. Sminia, 5. Spoor, 6. L. Walters, 7. Van Tintelen, 8. Blom- maert, 9. Nijssen, 10. De Jong. Geen spreekuur. De wethouder van Sociale Zaken en Huisvesting van de ge meente Bloemendaal, mr, J. C. G. W. Hijs- zeler zal op 24 december geen spreekuur houden. Spreekuur. De Haarlemse wethouder van Onderwijs, Lichamelijke Opvoeding en Sport, Jeugdzaken, Kunstzaken en Vreem delingenverkeer, de heer D. J. A. Geluk, houdt zijn eerstvolgende spreekuur op donderdag 2 januari, des middags om twee uur. Kerstzangdienst. Op dinsdagavond 24 december wordt in de Sionskerk aan de Eksterstraat in Oud-Schoten een kerst- zangdienst gehouden. Ds. P. de Ruig en ds. J. Kroon zullen korte toespraken houden. Het zangkoor „Jubilate Deo" onder leiding van de heer H. Sondorp verleent medewer king. De dienst begint om half negen. Kerstfeest. De kerstfeesten van de Zondagsschool „De Zaaier" worden op tweede kerstdag in de Sionskerk in Oud- Schoten gevierd. Het kerstfeest voor de oppasdienst vindt des morgen half elf in de Jeugakapel plaats, dat voor de kleuters en de eerste en tweede klas des middags om drie uur. De hogere klassen vieren het feest om zeven uur 's avonds in de Sions kerk. Tijdens de kerstfeesten zal het kerst spel „De stal bij de herberg" worden op gevoerd. Kinderkerstfeest. Uitgaande van de commissie voor bijzonder kerkelijk werk ..De Open Deur" is zondagmiddag in de jeugdkapel van de Sionskerk in Oud-Scho ten een kerstfeest voor kinderen gehouden. Nadat uit het Evangelie van Lucas was voorgelezen zongen de kinderen enige kerstliederen. In de pauze werden zij op versnaperingen getracteerd. Daarna luis terden zij met aandacht naar de kerstver telling, die haar hoogtepunt bereikte toen de lichten in de kapel werden uitgedaan en de kinderen bij kaarslicht nog enkele liederen zongen. Na afloop ontvingen de kinderen nog een tractatie in de vorm van wat fruit. Kerstconcert bij de Woodbrookers. Op tweede Kerstavond zullen de dames Tine van Raalte (sopraan), Janny Petrus (sopraan), Bep van Soeren (mezzo-so praan), Corry Heidoorn (alt), met piano begeleiding van mejuffrouw Charlotte Hulshoff een kerstconcert geven bij de Woodbrokers te Bentveld. Kerstconcert voor de gevangenen De dames Tine van Raalte (sopraan), Janny Petrus (sopraan), Bep van Soeren (mezzo-sopraan), Corry Heidoorn (alt) met pianobegeleiding van de heer Jan Geur- sen zullen op dinsdagavond 24 december een concert geven voor de gevangenen. Autodiefstal. Uit een Duitse auto, die zondagnacht in de Vosmaerstraat in Haar lem geparkeerd stond, zijn een aantal voorwerpen van waarde gestolen, doordat de eigenaar, een 22-jarige koopman, het voorraam van het linkervoorzij-portier niet had afgesloten. Enkele voorwerpen, die hij mist zijn: een elektrisch scheer- apparaat, een microscoop, een kostuum, twee paar schoenen enz. Tezamen hadden deze voorwerpen een waarde van negen honderd gulden. Woningbouwlening. Tot op heden is aan rentespaarbrieven voor de woning bouwlening met voorkeur voor de gemeen te Haarlem gekocht voor een bedrag van 105.000.—. Haarlemse Jazzclub. Maandagavond 30 december wordt in gebouw Raamsingel 16 te Haarlem door de Haarlemse Jazzclub een avond gegeven, waaraan meewerken The Western Jazzgroup uit Amsterdam en het voormalige cluborkest de Jig Rhythm- club. Verder zullen jamsessions worden gegeven. Kerstdienst. Op de avond van eerste kerstdag zal in de kapel van de Zevende Dags Baptisten aan de Parklaan in Haar lem een kerkdienst worden gehouden voor de Vrije Evangelische gemeente. Ds. Van Gent spreekt over „Het teken van Christus geboorte". Het Vrij Evangelisch zangkoor Asaf zal aan deze dienst medewerking ver lenen. Expositie in Bisschoppelijk Museum Wil een kerkelijk museum aan zijn voorlichtende taak beantwoorden dan zal het zich niet mogen beperken tot het con serveren van oude kerkelijke kunst. Het moet er naar streven de hedendaagse kunst van waarlijk creatieve talenten in wisse lende exposities regelmatig te tonen. Ge zien de feitelijke situatie, die ons on verbloemd laat zien, dat van een leven de religieuze kunst, ondanks verheugen de verschijnselen, nauwelijks sprake is, zal in vele gevallen ook aandacht besteed moeten worden aan uitingen van de pro fane kunst. De potentiële opdrachtgever zal zich hierdoor kunnen oriënteren om trent de aanwezige mogelijkheden, ter wijl de geïnteresseerde zal kunnen mede leven met hetgeen er omgaat op het ge bied van „kunst voor de kerk". Door in het Bisschoppelijk Museum dit streven naar goed vermogen te realiseren hopen wij in bescheiden mate mede te kunnen werken aan het reeds plaatselijk begon nen herstel van de breuk, die de negen tiende eeuw zag ontstaan in de vaak nau we band tussen kerk en kunst." Hiermee "•begint de inleiding tot de catalogus van een tamelijk kleine, maar niettemin zin rijke expositie in genoemd museum van kunstnaaldwerk, een kunstnijverheid die geïsoleerd is begonnen in een tijd toen men nog de tijd had en door zijn facultatieve" aard eigenlijk alleen uit zijn isolement heeft kunnen treden in de periode van de barok. Daarvoor en daar na heeft deze versierkunst niettemin sterk kunnen bloeien binnen de muren van de kerk. En daarvan geeft de tentoonstel ling in het genoemde museum een goed overzicht. Dat de religieuze onderwerpen het sterkst in getal zijn spreekt vanzelf. Dat de profane kunst onder de met naald en draad tot stand gekomen produkten daaraan is toegevoegd geeft een belang rijk reliëf aan de ontwikkeling van wat sinds veertienhonderd op dit gebied onder de handen van de mensen is vandaan ge komen. De samenstellers hebben ook be oogd de herleving van het Nederlandse kunstnaaldwerk zoals deze zich in de laat ste veertig jaar heeft voltrokken tegen een historische achtergrond te tonen. Hier vóór was deze expositie te zien in Den Bosch en Eindhoven, zij het in iets uitge breider vorm. De conservator van het Bisschoppelijk Museum de heer H. J. A M. van Haaren, heeft daaruit een ruime keuze gedaan en deze aangevuld met werk van enkele Haarlemse kunstenares sen. Men vindt er werk van onder ande ren Chris Enthoven, Ina Hooft, Josje Smit Jacqueline Verspijck en Ima van Eysin- ga. De tentoonstelling is tot 14 januari ge opend. „Van Van Gogh tot Picasso" ADVERTENTIE D G.. LD HET BESTE VOOR UW GEZONDHEID EEN NATUURPRODUCT OVERAL VERKRIJGBAAR Thans reeds voor de derde keer heeft het Leger des Heils Haarlem-Centrum zaterdagavond in de stampvolle zaal van het gemeentelijke Concertgebouw aan vijf tienhonderd Haarlemse bejaarden, de zie ken meegerekend, een gratis kerstfeest aangeboden. Gezien de vele glundere ge zichten in de zaal, hebben de oudjes van het gevarieerde programma, dat op deze avond werd gebracht en van de royale traktaties ten zeerste genoten. Een woord van hulde voor de organisatie van dit alles aan kapitein P. Vons en diens echtgenote en de staf, die daarbij altijd samenwerken met mevrouw Tine Hessen-Heek is hier zeker op zjjn plaats.' Na samenzang van „Stille nacht, heilige nacht' en het lezen van het kerstevangelie werd de avond geopend door kapitein Vons. Het Haarlem-Centrum muziekkorps onder de bekwame leiding van kapelmeester Berend Schut liet zich herhaaldelijk horen. De alt, mevrouw Tine Hessen-Heek bracht een tweetal liederen ten gehore met orgel begeleiding van brigadier Gerrit Claeijs, die ook de „community singing" leidde. Op indrukwekkende wijze werd door de Haar lem-Centrum zangbrigade onder leiding van zangbrigade-leider Joop Bon Sr. een Deens kerstlied vertolkt en ook het op treden van het koperkwartet onder leiding van assistent-zangbrigade-leider Laurens Jou venaar oogstte terecht veel succes. Het bejaardenkoor zong een viertal liederen, gedirigeerd door mevrouw Hessen-Heek met aan de vleugel mejuffrouw Ada Pirsch uit Bloemendaal. De leden van dit koor, waarvan de oudste drieëntachtig jaren telt, bleken het zingen nog niet verleerd te zijn. Een bijzondere attractie op deze avond vormde het ballet „Ballade Noël", op mu ziek van Fr. Chopin uitgevoerd door leer lingen van mevrouw To Venema, welk op treden door de aanwezigen, gezien het da verend applaus, op hoge prijs werd gesteld Met intense aandacht werd de kerstver telling „Zo'n zure kerel" met knappe voordracht, goede dictie en mimiek door de heer J. B. Oosterwelder voorgedragen Evenals verleden jaar werd ook nu weer genoten van het optreden van de jongens sopraan Martin Hamersveld die het Maria lied van Max Reger zong, daarbij aan de vleugel begeleid door mevrouw Hessen Heek. Nadat het dubbel-mannenkwartet van Haarlem-Centrum nog het prachtige „Kinder-kerstlied" van Maarten Luther in een arrangement van Bernard Verkaaik ten gehore had gebracht, werd dit geslaag de kerstfeest besloten met het gezamenlijk zingen van „Ere zij God". Rest nog te ver melden, dat de heer A. C. van der Horst, een der bejaarden, nog zijn dichtader had laten vloeien, teneinde aan het Leger des Heils hulde te brengen voor het organi seren van deze avond en het optreden van de kinderen Hamer, waarvan Renny op vertederende wijze, geheel onbevangen, een kerstlied.ie ten gehore bracht, daarbij door haar zusje Marianne begeleid en aange kondigd door haar broertje Victor. Evenals vorige jaren zorgde ook nu weer de zusters en verplegers van het Rode Kruis afdeling Haarlem, onder leiding van sergeant-majoor, colonne-administrateur L A. Ophuijsen, op voorbeeldige wijze voor het vervoer van de invalide en zieke be jaarden van en naar huis. Prinses Irene Fonds. In de Apollohal te Amsterdam is de laatste voorstelling gegeven van het IJsballet van Maxi en Ernst Bayer. Gedurende de bijna 5 weken dat het ballet hier voorstellingen heeft ge geven, werd iedere avond tijdens de pauze met toestemming van de directie gecollec teerd voor het Prinses Irene Fonds. In to taal heeft deze collecte een bedrag van I f 3209.67 opgebracht. Zaterdag werden in het concertgebouw in Haarlem door het onderwijzend college van de Rudolf Steinerschool twee middel eeuwse kerstspelen, een paradijsspel en i Christus-geboortespel (Herdersspel) opgevoerd, 's Middags voor de leerlingen van de school, 's avonds voor de ouders. Deze spelen werden oorspronkelijk door boeren op de grens van Oostenrijk en Hon garije in Oberufer opgevoerd. Zij werden in de negentiende eeuw opgetekend door Karl Julius Schröer, hoogleraar in de Duitse litteratuur aan de Technische Ho geschool in Wenen, die de leraar en vriend van Rudolf Steiner was. Deze in troduceerde deze uiterst expressieve spe len, zowel in de antroposofische Beweging als in de schoolbeweging, die aan hem haar ontstaan te danken had. Zo spelen overal de leerkrachten van de vrije scho len deze spelen voor hun leerlingen. Ook de Rudolf Steinerschool in Haarlem doet dit sinds vele jaren. Voor het eerst zijn deze spelen nu door het onderwijzend col lege in het openbaar gespeeld. De zaal was vrijwel geheel gevuld met een aan dachtig publiek, waaronder vele kinderen. Jong en oud genoot van de prachtige beel den, die deze spelen opleveren, van de gezonde boerse humor en van de diepe innige vroomheid, die erin leeft. Een bij zondere noot brengen de ommegangen door de zaal van de hele „kompanei", terwijl in liedvorm de voortgang van het spel gezongen wordt. Opvallend in deze spelen is de zorgvul dige begroeting, die steeds voorafgaat aan het spel en die vol humor en ernst is. Op 15 januari volgt nog de opvoering -an een derde spel, dat in dit complex thuis hoort, het „Driekoningenspel", dat voor het eerst vertoond zal worden in het openbaar. Zaterdagmiddag heeft de Haarlemse wethouder van onderwijs en kunstzaken de heer D. J. A. Geluk, de tentoonstelling „Van Van Gogh tot Picasso", welke in de Prof. Kohnstammschool aan de Jan Prins laan in Oud-Schoten is ingericht, officieel geopend. Het betreft hier een expositie van reproducties naar schilderijen van kun stenaars, die in de periode van de tachti ger jaren tot heden als de voornaamste representanten van de nieuwe stromingen in de schilderkunst kunnen worden be schouwd. Daarnaast zijn er ook enige oor spronkelijk in gemeentelijk bezit zijnde kunstwerken tentoongesteld. Het initiatief voor deze expositie is uitgegaan van de commissie beeldende kunst der gemeente Haarlem, terwijl het bureau culturele za ken van de afdeling onderwijs op het Haarlemse stadhuis de inrichting ver zorgde. In zijn welkomstwoord tot de aanwezi gen, onder wie zich wethouder A. J. M Angenent, verscheidene gemeenteraads leden, vertegenwoordigers van de wijkco mité's „Oud-Schoten", „Haarlem-Oost' „Spaarndam" alsmede diverse hoofden en leden van oudercommissies van scholen uit Haarlem-Noord bevonden, zette de wethouder het doel van de tentoonstelling uiteen. Hij wees er op dat in tegenstel ling tot de oude kunst, de moderne rich ting in de schilderkunst, welke zich se dert ongeveer 1880 heeft gemanifesteerd, in de Haarlemse musea nauwelijks verte genwoordigd is. Om deze reden werd eni ge jaren geleden op advies van de com missie beeldende kunst van gemeentewe ge tot aankoop van een aantal reproduk- ties van de bekendste moderne schilde rijen uit binnen- en buitenland besloten, waarbij men voornamelijk de estetische vorming van de schooljeugd op het oog had. De wethouder achtte het belangrijk dat thans middels deze expositie in brede re kring kennis kan worden gemaakt met de ontwikkeling en het wezen van de he dendaagse beeldende kunst. Bij voldoende belangstelling en aanwezigheid van expo sitieruimte ligt het in de bedoeling ook in andere delen van Haarlem dergelijke tentoonstellingen in te richten. Spreker prees de commissie voor haar initiatief, hij liet zich ook in waarderende zin uit over de samenwerking tussen het bureau culturele zaken en de directeur van het Frans Halsmuseum, de heer H. P. Baard, bij het samenstellen van de expositie. Een woord van dank richtte de heer Geluk ook tot de hoofden der scholen in Haarlem- Noord die zich direct zeer enthousiast voor het initiatief toonden en veel medewerking hebben verleend bij de voorbereiding van de tentoonstelling. De wethouder hoopte van harte, dat de expositie aan het gestel de doel mocht beantwoorden en veel be langstelling zal trekken. De reproducties, waarvan vele op ware grootte van het origineel, zijn op over zichtelijke wijze in een der garderobe ruimten van de Prof. Kohnstammschool opgesteld. De beschouwer krijgt mede doordat het geëxposeerde van een toelich tende tekst is voorzien een goede indruk van de ontwikkeling van naturalisme naar impressionisme, neo-impressionisme, sur- i-ealisme en kubisme als uitingsvorm. De reprodukties van werken van onder ande ren Cézanne, Braque, Chagall, Degas, Gauguin, Van Gogh, Matisse, Mondriaan, Monet, Picasso en De Vlaminck zijn van een uitmuntende hoedanigheid. Van Mari Andriessen, Leo Gestel, Jan Groenestein en Herman Kruijder is een origineel werk aanwezig. Onder de aanwezigen bestond reeds direct veel animo voor een rondgang onder leiding van de heer W. Hamel. Hier en daar gaf een schilderij aanleiding tot een levendige gedachtenwisseling. Aagtedijk, 22 v. Suezkanaal n. Aden. Aalsdijk, 22 te Alexandrië. Abbedijk, 23 te Panamakaal n. Cristobal. Abbekerk, 22 te Bremerhaven Agamemnon, 22 te Cd. Trujillo verw. Alamak, 22 te Antwerpen verw. Alcyone, 22 te Philadelphia. Aldabi, pass. 22 St. Paulsrocks n. Eio de Janeiro. Algol, 22 v. Bremen n. Hamburg. Alkaid, 23 te Bahia. Alhena, 26 te Antwerpen verw v St. Vincent. Almena, 22 240 m. z.z.w. Lissabon n. Antwerpen. Alwaki, 23 te Shanghai. Amstellaan, 20 v. Portland n. Yokohama. Amstelstad, 22 te Amsterdam. Andijk, 22 v. Puerto de Mexico n. Houston. Angolakust, 21 v Accra n Port Harcourt. Annenkerk, 22 840 m. n.w. Fremantle n. Aden. Arendskerk, 23 te Aden verw. Artemis, 23 te Port of Spain. Attis, 21 v. New Orleans n. Maracaibo. Averdijk, 22 v. New Orleans n. Corpus Chrissti. Banda, 22 v Madras n. Chittagong. Batjan. 22 270 m. o. Ceylon n. Djibouti. Batu, 23 te Savannah. Bawean. 22 te St John. Bengalen, 23 et Port Said. Bengkalis. 21 te Amsterdam. Bintang, 22 v. Amsterdam. 23 te Antwerpen. Blitar, 22 v. Hamburg n. Bremen. Bloemfontein, pass. 22 Dakar n. Kaapstad. Boskoop, 22 te Madeira. Britsum, 23 te Basrah. Bussum. pass. 22 Pantellaria n. Amsterdam. Caltex Leiden. 22 80 m. w. Algiers n. Pernis. Ca'tex Rotterdam, 22 100 m. n.w. Jabalattair naar Bandarmashur. Caltex Utrecht, 22 50 m. w.n.w. Algiers n. R'dam. Callisto, 22 dw. Flores (Azoren) n. Key West. Casamance. 22 te Rouen verw. Cinulia, 22 130 m. z.z o. Kp. St. Vine. n. Curasao. Corilla, 22 te Singapore. Corvda, 22 240 m. n.o. Port Darwin n. Singapore. Cradle of Liberty. 22 440 m. z.w. Kp. Verdische eil. n. Philadelohia. Dalerdijk. 23 te Bermuda. Daphnis, 22 te Rotterdam. Delfland, pass. 22 Sfc Paölsrocks n. Buenos Aires. Dinteldijk. 22 te Southampton. Duivedijk, 23 te Chameperico. Esso Nederland, 23 v Fawl.ey n. Port Said. Esso Rotterdam, pass. 23 Pantellaria n. Antw. Farmsum, 22 295 m. z.w. Ushant n. Le Havre. Friesland. 22 ten anker Hattapt. Gabonkust, 21 te Amsterdam. Ghanakust. 22 190 m. w.z.w. K. St. Vine. n. Dakar. Giessenkerk, 22 14 m. z.w. Kp. Espichel n. Antw. Groote Beer, 23 v. Suez n. Aden. Groote Kerk, 22 te Mombasa. Guineekust, 21 v. A'dam, pass. 22 Vli'ss. n. Antw. Hecuba. 23 te Hamburg. Heemskerk, 23 te Djibouti. Helder. 22 te Cristobal. Helena. 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Hilversum, pass. 20Mona eil. n. Punta Cardon. Ittersum, 22 te Rotterdam. Ivoorkust, 22 te Freetown v. Dakar. Jagersfontein, 22 te Aast-London. Jason. 22 te Pto. Cabello. Jupiter. 20 40 m. o. Malag n. Lissabon. Kabylia. 22 te Stockholm. Karimata. 22 v. Makassar n. Surabaja. Kelletia. 25 te Pointe Noire verw. v. Pta. Cardon Kellia, 22 50 m. n. Oran n. Mena. Kieldrecht, 23 et Las Palmas. Koningswaard, 22 v. Abadan n. Kaapstad. Koratia, 22 et Pt Fortin. Korenia, 21 v. Turku n. Perzische Golf. Korovina, 22 v. Rotterdam n. Kopenhagen. Kota Baroe, 22 te Tandjong Priok. Kota Gede, 22 v. Port Said n. Napels. Kylix. 22 400 m. z.z.w. Bith n. Miri. Larenberg, 22 40 m. w. Majorca n. Genua. Lemsterkerk, 22 150 m. z.z.o. Kreta n. Antwerpen Leto. 21 v. Freetown. Liberty Bell, 22 te Pta. Cardon. Lissekerk, 22 bij Tanga. Loenerkerk, 23 te Port Said Lombok, 21 te San Francisco. Loosdrecht, 23 te Rotterdam. Meerkerk, 22 te Port Elizabeth. Mentor. 20 1260 m. w.z.w. Madeira n. Lissabon. Molenkerk, 22 in Suezkanaal n Aden. Moordrecht, 2 3te Aden. Muiderkerk, 21 v. Rotterdam n Bombay. Mylady. 22 te Charlottetown. Naess Commander, 22 te Fawley. Nestor, 22 te Georgetown. Nieuw.Holland, 22 v. Djakarta n. Singapore. Noordam, 21 v. Rotterdam n. New York. Noordzee, 22 45 m. n.w. Key West n. Algiers. Notos. 20 120 m. o. Bougie n. Bougie. Oberon, 22 te Baltimore verw. v. Cape Haitien. 3-3V2°/n Nederl. '47 3 °/n Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N Hoogoven? Nederl. Ford N Kabelfabriek gew.Philips Gloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K. L. M Holl. Am er. Lijn K. N. S. M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Dell Mij en Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewatei Vorige koers Slotkoerr vrijdag 84,s/i# 88'/: 137 242 159 236 163 220 223 137/: 308 190'/! 731 147,50 181 43 f 94.— 124 117 103 141 194 88 56 192 69 140 159 V* 154 42% 34^ 50 32% 69 21% Heden 13.45 uur 85 88'/-2 136% 242 156 235 165 220 223 137% 304 190 727 146,50 181 44 94,— 126 117 104% 140 194 88 54% 191 68'/2 140 159% 154 41% 34 48% 327/ 69% 30% «6 «I I ADVERTENTIE maakt uw feestdagen feestelijk voordelig SPECIALE AANBIEDINGEN in de AH-SuperMart Uw Kerstdiner eens zo geslaagd met een van onze verrukkelijk-malse KERSTROLLADES van prima varkens-en runderlenden In elk gewicht, in elke keuze. SPECIAAL AANBEVOLEN: rosbief, contre-filets en hamlappen UIT EIGEN SLAGERIJEN: (alleen dinsdag 24 dec.) Gelderse ham 150 gram 68 Pekelvlees 200 gram 79 Gebraden rosbief 100 gram 69 UIT ONZE GROENTEN- en FRUIT-AFDELING (alleen dinsdag 24 dec.) Moesappelen (goudrenetten) per kilo Golden Delicious, eerste keus pracht kwaliteit, per kilo 75 139 SPECIAAL AANBEVOLEN Zoete Spaanse Sinaasappelen 8 VOOT 99 Mandarijnen 8 voor 100 Ruime keuze uit eerste soort, veiling-verse groenten. Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen Rente plus winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Oridina, 22 te Yokohama verw. v. Niigata. Oranje, 23 te Southampton. Oranjestad, 21 v. Fort de France n. Barbados Orestes, 23 te Rotterdam. Osiris, 20 210 m. n. Kp. Hatteras n. Curasao. Overijsel, 22 v. Aden n. Suez. Papendrecht, 23 te New York. Parkhaven, 21 v Rotterdam n. Hamburg. Pendrecht, 23 te Napels. Peperkust, 21 v. Hamburg n. Antwerpen. Pieter S, 22 te Rotterdam. Polyphemus, pass. 22 Minicoy n. Djibouti. Prirfs Alexander, 22 te Rotterdam. Prins Frederik Hendrik, 22 6 m. n.w. Berlenga naar Savon. Pr. Frederik Willem, 22 v. Bremen n. Hamburg. Prins Johan Willem Friso, 22 v. Leixoes n. Haifa. Prins der Nederlanden, 23 te La Guaira. Prins Willem III, 22 40 m. n. Ouessant n. Sevita Vecchia. Prins Willem IV, 22 70 m. n. Sevilla n. Liverpool. Pr. Will. V, 22 te Palma de Mallorca n. Valencia. Prins Willem George Frederik, 22 te Rotterdam. Prins Willem van Oranje, 22 te Hamburg. Purfina Hellas, 23 v. Mena Al Ahmadi n. Portland (Maine) via Suez. Pygmalion, 22 v. Norfolk n. Charleston. Radja, 21 v. Tandjong Priok n. Singapore. Reyniersz, 22 t.h. Straat Soenda n. Singapore. Riouw, 21 v. Hongkong n. Batangas. Roepat, 22 v. Bilbao n. Amsterdam. Rijndam, 22 te Rotterdam. Saloum. pass. 21 Finistere n. Nantes. Sarpedon, 21 te Amsterdam. Sibigo. 22 te Brisbane verw. v. Singapore. Sirrah, 22 675 m. z.w. Padang n. Melbourne. Sliedrecht, 22 240 m. w. Bermuda n. Boston. Sloterdijk, pass. 22 Kp. Race n. New York. Soestdiik, 23 te Norfolk. Solon, 22 te Ciudad Trujillo verw. Stad Alkmaar. 22 rede Freetown. Stad Amsterdam, 22 145 m. z.z.w. Ushant naar IJmuiden. Stad Breda, pass. 22 Finisterre n. Rotterdam. Stad Dordrecht, 22 te Melilla. Stad Schiedam, 22 te Melilla. Stanv. Djirak, 22 250 m. z.o. B'kok n. Singapore. Statensingel. 21 te Rotterdam. Statue of Liberty, 22 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Steenwijk, 22 v. Newport News n. Nederland. Stentor, 21 v. New York n. Port Au Prince. Straat Johore, 21 v. Rotterdam n. Beira. Straat Soenda, 20 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Talisse, 21 v. Amsterdam. 22 te Hamburg. Tamo, 22 et Recie. Tara. 24 te Antwerpen verw. v. Hamburg. Taria, 21 v. Port Said n. Abadan. Teiresias, 21 v. Amsterdam n. Port Said. Telamon, 22 te Willemstad verw. Ternate, 23 v. Port Said n. Antwerpen. Theobaldius. 22 240 m. z. Grandbassam naar Port Gentil. Tiberius, 21 v. Amsterdam, 22 te Hamburg. Tjikampek. 22 te Maceio verw. Trajanus. 20 800 m. z.z.w. Fayal n. Barbados Utrecht, 22 30 m. z.w. Cape Degata n. Port Said. Van Noort. 23 te Hongkong. Vivipara. 24 te Suez verw. W. Alton Jones, 23 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Waterman, 23 te Tandjong Priok. Weltevreden, 21 v. Venetië n. Genua. Westland, 20 500 mijl n.o. St. Paulsrocks naar Montevideo. Westertoren, 22 te Auckland. Wieldrecht, 21 v. Sidon n. Bremen. Willemstad, 21 te Amsterdam. Witmarsum, 21 v. Havana n. Amsterdam. Wonosobo, 23 te Penang. IJssel, 23 te Trinida. Zaankerk, 22 te Rotterdam. Zonnekerk, pass 22 Ouessant n. Lissabon. Zuiderkerk, 22 te Newcastle N.S.W. a KLEINE VAAK Alcetas. 20 v Konenhagen n. Amsterdam. Atlas. 19 te Genua n. Savona. Bab T, 19 v. Ostrand te Hudiksvall. Boreas, 22 dw. Tersch.bank n. Amsterdam. Draco. 20 v. Amsterdam n. Hamburg. Elsa. 20 v. Gent n. Stockholm. Flevo, 20 v. Palermo n. Bari. Heerengracht, 21 hij Noordhinder n. Amsterdam. Inspecteur Mellema. 20 te Londen verw. Joost, 19 v. Kramfors n. Zaandam. Julia Mary, 22 40 m. n.w. Scilly eil. n. Lissabon. June, 22 in Wasbay n. Boston. Kaap St.. Vincent, 19 v. Harlingen te Zwolle. Kaap Falga, 18 v Rundvik n. Amsterdam. Keizersgracht, 21 nabij Wentspills n. Wentspills. Pavo, 20 v. Wifstavarf n. Hudiksvall. Phidias, 21 te Rotterdam n. Algiers. Plato, 22 15 m. z. Belle lie n. Amsterdam. Ponza, 19 v. Hudiksvall te Zaandam. Prinsengracht, 22 40 m. n. Gdynia n. Kotka. Schippersgracht, 22 op Thames n. Londen. Strabo, 21 40 m. n.o. Kp. Degarde n. Bremen. Tilly, 19 v. Alholmen te Rafso. Westerdok, 22 te Tongue n. Londen. SLEEPVAAR'l Barendszee, 23 v. New Orleans n. Maracaibo. Ebro, 23 v. Bordeaux te Rotterdam verw. Gele Zee, 23 v. Vlissingen n. Maassluis. Hudson, 23 v. Terneuzen te Maassluis. Loire, 23 830 m. z.o. Kp. Guardafui n. Tl. Priok. Noordzee, 23 350 m. n.w. Monrovia n.Pt. Harcourt. Oceaan, 23 v. Maassluis n. Atl. Oceaan. Oostzee, 23 360 m. n.o. Paramaribo n. N. Palmira. Rode Zee, 23 450 m. z.o. Fayal n. Ravenna. Thames, 23 t.h.v. Lissabon n. North Shields. Titan. 23 met ms Adelheid te Cuxhaven verw. Tyne, pass. 20 Gibraltar n. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7