Ylaabt de Mat Anderhalf jaar tegen accountant geëist wegens belastingfraude „De Cirkel" van Somerset Maugham Bijzonder geestrijk komediespel 7 „ERNSTIGE KNOEIERIJEN" Haarlemse rechtbank tegen directe invrijheidsstelling Prof. dr. J. de Zwaan overleden Betali ing abonnementsgeld per giro Toos .Onderdenwijngaard gaf een pianorecital inde Tuinzaal Recht gaat boven macht Kerstwijdingsavond NCVR in Bloemendaal Provinciale commissie voor Maatschappelijk Werk UIT STAD EN STREEK ^Pensioneringen bij de gemeente Haarlem „Bloemlust"-tentoonstelling in Lisse geopend „Zeeland" op Oudejaarsdag binnen DINSDAG 24 DECEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT „U hebt ernstige knoeierijen gepleegd. Ik eis tegen u anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek, waarbij ik dan rekening houd met uw slechte gezondheidstoestand." >Iet deze woorden richtte de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, zich maandag aan het einde van een uren lange zitting tot de 54-jarige Haarlemse accountant, aan wie ten laste was gelegd, jat deze voor zich en enkele cliënten te lage belastingaangiften had gedaan en valsheid in geschrifte had gepleegd. De verdachte verbleef reeds tien maanden in voorarrest. Het onderzoek door de fiscale opsporingsdienst heeft veel tijd gevergd. De accountant was al op 9 december voor- geweest, maar toen werd de behandeling van de zaak twee weken verdaagd, om dat verdachte had verklaard, onvoldoende gelegenheid te hebben gehad om het straf dossier te bestuderen. De te lage aangiften waren gedaan over de jaren '52 tot en met '55. Volgens de fiscale opsporingsdienst zou de accoun tant voor zichzelf 58.000 te weinig aan de belastingen hebben opgegeven. Ver dachte gaf toe, een bedrag van 20.000 aan inkomen te hebben verzwegen. De be handeling van de zaak vergde ruim vijf uren, omdat verscheidene getuigen moes ten worden gehoord en de fiscale deskun digen alsmede de president een aantal boekhoudposten stuk voor stuk met de ver dachte doornamen. Steeds weer ontstond verschil van mening bij de interpretatie van'de bedragen. Het onbegrip, waarmee de verdachte nu en dan reageerde was voor de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, aanleiding om op te merken: „Moeten wij u zeggen hoe u had moeten handelen? U bent toch deskundige en geen boerenjongen.." „Slordig" Verdachte verklaarde, dat hij het in de afgelopen jaren zeer druk heeft gehad. Voorts is hij enkele malen ziek geweest. „Ik geef toe, dat ik slordig ben geweest," zei hij, toen werd opgemerkt dat van een behoorlijke boekhouding geen sprake was. President: „Ja, maar dan in eigen voor deel." Van een Haarlemse slager, voor wie de verdachte de boekhouding voerde, was bijna de helft van het vermogen niet op gegeven voor de vermogensbelasting. Voor de inkomstenbelasting zou voor één jaar minstens twee-derde zijn verzwegjgp. Ver.dachte bemiddelde bij het afsluiten van leningen, waarbij de slager als geld schieter optrad. Een groot gedeelte van de .rente, die de geldnemer had betaald (soms twintig percent) zou naar de ac countant zijn afgevloeid. Dit zou wel tien percent van de rente zijn geweest. „Er bleef voor U veel aan de strijkstok hangen," concludeerde de president, „U hebt met grote bedragen naar u toe ge werkt." Verdachte gaf. echter voor, alsof hij - bij de slager geld leende en dan weel bij een ander uitzette. Uiteraard tegen het door hem vastgestelde, rentepercentage. Verdachte zou voorts drie staafjes goud van elk vijfhonderd gram ter waarde van 105.000.zwart hebben verhandeld. De mededeling, dat hij deze staafjes had op gekocht in- de hall van een Amsterdams bankgebouw bevredigde de president niet. „Dat gelooft u toch zelf niet?" De accoun tant zei niet geweten nebben, dat hij zon der vergunning geen goud had mogen ver handelen. Op allerlei ondergeschikte pun ten, werd diep ingegaan. Onderzoek tegengewerkt De officier stelde in zijn requisitoir, dat verdachte, die al in 1924 op een accoun tantskantoor werkzaam was, het onder zoek heeft tegengewerkt. Van de „ernsti ge knoeierijen" zou de officiér er slechts enkele naar voren brengen. De verklaring van verdachte, dat deze zo goed voor zijn cliënten hadgezorgd, dat daardoor zijn eigen boekhouding was verwaarloosd, achtte de officier niet aan nemelijk. „Doelbewust heeft verdachte een bepaald systeem gevolgd", zei mr. Van der Valk Bouman, die de opzet van de fraude bewezen achtte. Volgens de of ficier zijn een aantal schriftjes uit de boekhouding van verdachte verdwenen. „Van goeder trouw kan geen sprake zijn", aldus de officier, die met het oog op de slechte gezondheidstoestand van de ac- Op 74-jarige leeftijd is gisteren overle den prof. dr. J. de Zwaan, oud-lid van de Eerste Kamer en oud-hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. J. de Zwaan werd op 26 juni 1883 te 's-Gravenhage geboren. Na zijn studie aan de universiteit te Leiden werd hij in 1907 te Heemse in het predikambt beves tigd. Twee jaar later promoveerde hij cum laude tot doctor in de theologie. In 1912 werd hij benoemd tot buitenge woon hoogleraar in het Grieks-Oosters christendom aan de universiteit te Lei den. In 1913 werd hij hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Groningen. In Groningen is hij lang gebleven. Hij was er onder meer lid van de gemeente raad van 1924 tot 1929 en lid van de Pro vinciale Staten van 1927 tot 1929. In 1929 vertrok prof. De Zwaan naar Leiden, waar hij de uitlegging van het Nieuwe Testa ment en de oud-christelijke letterkunde doceerde aan de rijksuniversiteit. In 1938 nam hij het initiatief tot op richting van de Internationale Vereniging van Nieuw-Testamentici, die hem in 1947 te Oslo tot eerste voorzitter koos. Voor en tijdens de bezetting maakte hij deel uit van de Algemene Synodale Com missie der Nederlands Hervormde kerk. In 1937 bracht de Christelijk Historische Unie hem in de Eerste Kamer, doch, prof. De Zwaan heeft zich niet voor een herkie zing beschikbaar gesteld. Hij was vice- voorzitter van de Christelijk Historische Unie en maakte ook deel uit van de hoofd redactie van het voormalige dagblad „De Nedei-lander". Bij de Paulusherdenking in 1952 in Grie kenland vertegenwoordigde prof. De Zwaan de Nederlandse universiteiten. Op 22 mei 1953 trad hij, na meer dan veertig jaar als hoogleraar werkzaam te zijn ge weest, als zodanig af. countant een gevangenisstraf van ander half jaar met aftrek eiste. De verdediger, mr. A. W. Luikinga, zei, dat blijkens een aantekening in de stuk ken al in 1952 verdenking tegen verdach te bestond. „Waarom moest het tot 1957 duren, voordat de zaak werd aangepakt?" Volgens pleiter is er reden om aan de op zet van de belastingontduiking te twijfe len. Ter verontschuldiging van verdach te geldt, dat deze het zeer druk had en enkele malen is ziek geweest. De verkla ringen van enkele getuigen zijn misschien niet alle waardevol, omdat dezen uiter aard „hun eigen straatje willen schoon maken". De accountant verblijft thans tien maanden in voorarrest, waarvan acht maanden zonder bezoek te mogen ontvan gen. Zijn lichamelijke gesteldheid was er mogelijk oorzaak van, dat verdachte het onderzoek heeft bemoeilijkt. Met het oog op de gezondheidsdienst en gezien het feit, dat de man lange tijd in voorarrest heeft gezeten, diende de ver dediger een verzoek in om verdachte nog voor de kerstdagen in vrijheid te stellen, zodat deze het vredesfeest in de huiselijke kring van zijn gezin kan doorbrengen. De officier verklaarde zich hiertegen: „Deze man heeft zo met de waarheid gesold en trouwens: ik heb mijn eis al zeer laag gesteld". Nadat de rechtbank in raadkamer was geweest, deelde de president mede, dat het verzoek van de verdediger niet kon worden ingewilligd. Op 6 januari doet de rechtbank uitspraak. OOOOCVVVVV**XX> U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur Het te gireren bedrag is 7.65, post- abonnés f8.15. U kunt het ons gemakkelijk maken door uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE CCOaXXXXCCOCOCOÜOOOCXOOOCCOOCOftOO Met een programma, dat vele facetten van haar speeltechniek vermocht te doen uitkomen, gaf de pianiste Toos Onderden wijngaard maandagavond een recital in de tuinzaal van het Haarlems Concertgebouw. Een vlotte en bewogen vertolking van Haydn's prachtige Sonate in Es (opus 78) gaf meteen een indruk van haar expan sieve aanleg. Deze verschafte ons het luis tergenot van een poëtisch geïnterpreteerd Adagio, maar tevens zo tussenbei het be denkelijke effect van een dynamiek, die de grenzen van het klankevenwicht over schreed. Plet zij toegegeven dat een slecht- gevulde „Tuinzaal" niet bevorderlijk is om de klank van de vleugel in het forte nobel te houden en dat een eerste program manummer zelfs voor doorgewinterde podiumsterren in de regel dient om een behoorlijk evenwicht te vinden tussen het toucher en de akoestiek. Intussen is het zich aanpassen op dit punt een niet te verwaarlozen onderdeel van de concert praktijk. In haar tweede nummer, de zeventien „Variations sérieuses'' van Men delssohn, diens pianistisch meesterwerk, mocht het dan nog wel eens voorkomen, dat Toos Onderdenwijngaard de vleugel al te krachtig aanpakte (dit gold vooral de derde en de stormachtige vijftiende varia tie). Maar overigens was de klankverhou ding in dit stuk naar omstandigheden reeds veel beter. Met dat al kreeg deze edele, compositie - de minst romantische die wij van Mendelssohn kennen - een bijna gave vertolking, die een voortreffe lijke dunk gaf van de technische paraat heid van de concertgeefster en niet minder van haar vermogen om de staag wisselen de sfeer der variaties te treffen en inhoud te geven. Deze eigenschappen van tekening en doorleefde voordracht vonden wij in een beheerste vertolking van de Sonate nr. 3 van Sergei Prokovjev terug. Tenslotte bleek Schumanns „Carnaval" een kolfje naar de hand van Toos Onderdenwijn gaard. want wat in deze „tranche de vie" aan denkbeelden en geestelijke verwikke lingen, ernst en humor tot klank geworden is. werd ons suggestief naverteld met een technisch bravour dat resoect afdwong en met een gezonde muzikaliteit, die er leven en diepe zin aan gaf. Het was een over tuigende prestatie. ]os. de Klerk NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. WOENSDAG 25 en DONDERDAG 26 DECEMBER 1957 Vrije Gemeente, Rest. Brinkmann. Woens dag 10.30: Ds. H. Jansen. Verenigde Doopsgezinde Gemeente. Grote Houtstraat 43. Woensdag 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Donderdag 10.30: Ds. C. Soutendijk. HAARLEM-NOORD. Verenigde Doopsgez. Gemeente. Noorderkapel, Indischestraat 190. Woensdag 10.30: Ds. A. J. Snaayer. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. Woensdag 10.30: Ds. P. N. Kruyswijk. BENNEBROEK. Geref. Kerk. Woensdag 10: Prof. Dr. J. Watering, van Amsterdam. Stichtingskerk Stichting Vogelzang 3: Ge zamenlijke dienst van Geref. en Herv. Voor gangers Ds. S. J. Dokter en Ds. D. S. W. v. Limburg. Medewerking v. h. Christelijk Ge mengd Koor onder leiding v. Richard Hei- dema. Donderdag 10: Kerstzangdienst m. m. v. Bennebroek's Meisjeskoor en zangklasse o.l.v. Mej. M. Boelens. Chr. Geref. Kerk. 10: Ds. D. H. Biesma, van Haarlem-N. HILLEGOM. Ned. Prot. Bond. Woensdag 10: Ds. G. K. van der Horst, van Haarlem. Geref. Kerk. Woensdag 10: Ds. A. K. Krabbe 5: Ds. A. Langeler, van Valkenburg. Don derdag 10: Kerstzangdienst. Dag Hammarskjoeld, de Zweedse se cretaris-generaal der Verenigde Naties, is vorige week te Stockholm de bid van het eredoctoraat in de rechten overhandigd, dat hem al geruime tijd geleden was toegekend. Bij deze gele genheid verklaarde Hammarskjoeld onder meer: „Ik betreur het, dat na afloop van de oorlog de neiging is toe genomen algemene vraagstukken in de eerste plaats uit politiek oogpunt te beschouwen en er pas daarna aan wordt gedacht hoe het met het recht staat". De deken van de universiteit van Stockholm, professor Nial, over handigde Hammarskjoeld de bul, ter wijl professor Almquist. (midden) toe ziet. Hammarskjoeld is maandag uit Cairo in Gaza aangekomen, waar hij het kerstfeest met de UNO-troepen aan de Egyptisch-Israëlische grens zal vieren. Bij zijn aankomst in Gaza bood een tienjarig Arabisch meisje hem een witte duif aan, die aan de nek een kaartje had hangen met de woorden: „Recht, gaat boven macht. Er zal geen vrede in het Nabije-Oosten zijn, tenzij de (Paleètijnse) vluchtelingen naar huis kunnen terugkeren"Na zijn be- Ongeveer hondei-d dames, leden van de afdeling Bloemendaal van de Nederland se Christen Vrouwenbond, hadden maan dagavond aan de feestelijk gedekte en smaakvol versierde tafels in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal plaats genomen, om tesamen het kerstgebeuren te vieren. Deze kerstwijding werd geleid door mevrouw B. J. A. Flach-Veldhuis. Na het lezen van de kerstliturgie, samen zang en het ten gehore brengen van enige kerstliederen door enkele leden, las me mevrouw A. Wigman-Steen na de pauze het kerstverhaal voor „Ik heb geen kerst feest meer tegoed" van de Amerikaanse journaliste, mevrouw Dicky Chapelle. Een ware gebeurtenis, waarin dè- schrijf- Stèr haar belevenissen - en geslachten- ver haalt aan de vooravond van het kerstfeest in een cèl in Boedapest opgesloten na de opstand 'in Hongarije in 1956., verdacht van spionage. Na het zingen van gezang 15, sloot de secretaresse, mevrouw J. Lankamp-Vader deze kerstwijdingsavond met gebed. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben thans een voordracht gedaan voor de samenstelling van een provinciale com missie voör maatschappelijk werk. In- de vergadering van de Provinciale Staten van 5 februari werd hiervoor toezegging gedaan. De commissie zal bestaan uit tien leden, waarvan zeven statenleden en drie deskundigen, die geen zitting in de staten hebben. De commissie heeft tot taak het uitbren gen van adviezen aan Gedeputeerde Sta ten betreffende rhaatschappelijke aange- lègenheden, speciaal met het oog op het toekennen van provinciale subsidies. zoek aan de UNO-troepen keert Ham marskjoeld naar Cairo terug voor be sprekingen met president Nasser van Egypte, vermoedelijk over de Egyp- tisch-Israëlische bestandscommissie die al een jaar niet meer bijeenkomt en vraagstukken die verband houden met het Suezkanaal. Nieuws in het hort Maranatha. Het gereformeerde evan gelisatie zangkoor „Maranatha" geeft woensdag 25 december 15 uur in de Wil- helminakerk te Haarlem een uitvoering van.de kerstcantate „Bij de kribbe". Ds. De Roos treedt op als declamator. Tevens wordt medewerking verleend door de so praan mevrouw Alewijn en de organist Hans Okel. Het geheel staat onder leiding van Joh. Silvis. Rectificatie. In onze wekelijkse agen da „Uitgaan in Haarlem" van afgelopen vrijdag schreven wij abusievelijk, dat het Haarlems Gemengd Koor met medewer king van 't Noordhollands Philharmonisch Orkest op woensdag 25 december in het Concertgebouw te Haarlem een uitvoering geeft van het Kerstoratorium en het Magnificat van Johann Sebastian Bach. De juiste datum is donderdag 26 december. Inbraak. Naar wij van de zijde van de politie vernemen betrof de inbraak in het Sportfondsenbad waarvan wij maan dag melding maakten het. kantoor van de coöperatieve vereniging van melkhande laren van Haarlem en omstreken u.a., dat in hetzelfde gebouw gevestigd is. Kinder-feestmiddagen. De Haarlemse katholieke vereniging „Voor het gezin" houdt op 28 en 31 december en op 2 en 3 januari weer haar grote kinderfeestmid dagen in het Concertgebouw. Op 1 januari zal een aantal personeels leden van de gemeente Haarlem de dienst wegens pensionering gaan verlaten. Het zijn de heren W. J. Roks, administratief ambtenaar C, eerste klasse bij de dienst van Hout, de plantsoenen en begraafplaat sen, J. Dekker, kolentransporteur bij het gemeentelijk energiebedrijf, J. L. van Deursen. technisch hoofdambtenaar bij het Bouw- en Woningtoezicht, H. Everts, op zichter A bij het bedrijf van Openbare Werken, H. W. Hesseling, chauffeur A bij het gemeentelijk energiebedrijf, J. Hoore- man, kolentransporteur bij het gemeente lijk energiebedrijf, L. C. van Meurs. tech nisch hoofdambtenaar A bij het gemeente lijk energiebedrijf, M. P. de Ridder, con troleur bij het bedrijf voor Openbare Wer ken, H. C. Voerman, administratief amb tenaar C, derde klasse bij de stadsbiblio theek en -leeszaal en A. Zandstra, tech nisch beheerder bij het gemeentelijk wo ningbedrijf. De thans 83-jarige W. Somerset Maug ham is nu reeds een halve eeuw een zoda nig in sterk uiteenlopende kringen gevier de schrijver, dat hij zich de weelde kan veroorloven een mening over zichzelf te hebben en die wereldkundige te maken. On der meer in „The Summing Up" heeft hij ter aanvulling van zijn autobiografie reken schap afgelegd van zijn litteraire arbeid en daar hij deze terecht voornamelijk als een vak beschouwt, waartoe ook het ver meerderend opdoen van mensenkennis en het kritisch bestuderen van sociale om standigheden behoren, vormt dit betrek kelijk kleine essay bij elke raadpleging opnieuw beharténswaardige en fascine rende lectuur. En dit temeer, omdat hij zich ook wat zijn werk voor het theater betreft een deskundige bij uitstek mag noemen. Hij herinnert zich duidelijk dé eerzucht naar wat hij wilde bereiken en hij weet dat hij zijn successen te danken heeft gehad aan talent, wilskracht en in zicht niet alleen, maar ook aan een ver standige eerbied voor de eigen beperkt heid en voor die van het vermogen tot medewerking van het publiek. Wat. dit laatste aangaat, kan men hem van een „commerciële" instelling niet vrijpleiten maar wat zou dat eigenlijk? Dat kan men achteraf Shakespeare ook niet. En zij zijn de enige auteurs, van wie ooit vier stukken tegelijk in Londen werden vertoond! Hoe.dan ook, in het genoemde geschrift heeft hij verklaard en de criticus be hoeft niets anders te doen dan hem te ci teren, daaraan toevoegend dat hij in deze opzet is geslaagd de traditie van de Engelse zedenkomedie (van Congreve, Goldsmith, Sheridan) te hebben willen Annet Nieuwenhuyzen- en Coen Flink in „De Cirkel" van W. Somerset Maugham, door de Haagse Comedie in de vertaling van Alfred Pleiter en een decor van Guus Korrubel vertoond. voortzetten door deze op een intellectueel niveau de mode van een tijdperk te laten .weerspiegelen. Metdè ernst van Heririk Ibsen en de humor van Oscar Wilde ver vaardigde 'hij éën serie typische „conver- satie"-stukken, waarvan hij heel goed wist, dat de toekomst van de dramatische kunst geen invloed zou ondergaan. Hij trof de nu eens geestige, dan sentimentele toon en het afgemeten cynisme, die tot de levensstijl van de Engelse „society" behoren. In de dertiger jaren is hij met dit winstgevende bedrijf opgehouden, om dat hij de vrijheid van de romancier pre fereerde. Hij voelde zich in het eerlij ke besef van onvermogen tot poëtische op vlucht gecompromitteerd door dé on dankbare concessies aan de smaak van het algemeen. En toch: als men „De Cir kel" uit 1921 terugziet, door de Haagse Comedie op het repertoire genomen ter gelegenheid van het deze winter in Den Haag (ja, waar anders?) gehouden „British Season" als vertegenwoordiging van de Engelse" toneelschrijfkunst, dan kan men zich afvragen of men de bete kenis'van deze dergelijke blijspelen niet schromelijk heeft onderschat. „De Cirkel" is een klein meesterwerk, CCOiOCCCCCCCCCCOCCCCCCCCCOOCCOCCCCCOSCC Goedenavond! Ik woon hiernaast. Ik hoorde kamelen En zag het licht, in de stal, En was een beetje verbaasd. Niet dat het mij veel kan schelen Wat vannacht hier gebeuren zal, Maar ik dachtMet hoevelen Bent u? Voor het geval U mijn kamer met mij wilt delen: Ik woon hiernaast. U misschien, mijnheerÖf die ander Met. die prachtige tulband op? Wij toeten wel niets van elkander Maar dat vat ik zo zwaar niet op Geen oog doet u dicht bij de kop Van de os, die zijn adem blaast In uw nek of gezicht. Kortom: Ieder is wellekom Ik woon hiernaast. Herejee, ook een vrouw. En een kind! Had u dat maar eerder gezegd. Ik woon hiernaast met alle plezier (Want wat tocht het hier met die wind) Kunt u beiden bij mij terecht. Liever niet? Maar mevrouw, dat stro Kriebelt toch overal. O Wat een schat van een kind een zoon? Nu ik hem zie heb ik geen haast (Ik woon hiernaast) Om naar huis te gaan: ik bleef liever hier. Maar u heeft al genoeg bezoek Het wordt voor u veel te clruk: Nóg een gast, en er zijn er al vier U heeft nauwelijks plaats in die hoek Om alleen te zijn met. uw geluk. Goedenavond, mevrouw, kleine man En zegt u het alsik helpen kanr Voor het laatst: Ik woon hiernaast- (Al bleef ik liever hier). Mag ik blijven? meent u dat echt? Ik wil niets liever dan dat Het is hier warm. en licht. Ik woon alleen en de deur is dicht En ik vind uw kindje een schat. Het kijkt mij aan of het zégt: Hier moet je niet meer vandaan, Want vergeten kun je mij niet Ook als je naar huis zoudt zaan, Een pas of drie, vier - Naar hiernaast: Vannacht blijf je hier!" ENVOI Prins Jezus, wanneer de kamelen Weer voorrijden bij de stal Maak ons verbaasd. En als het licht weer schijnen zal Geef ons haast Om te komen bij krib en kind Bij ezel en os en stro Op de enige plek ter wereld waar men zo maar vrede vindt. Want wij ach Prince, hoevelen Wonen hiernaast En weten het niet. B. Rijdes MCOCCCOOCOMCCCO geschreven in briljante dialogen, deli caat en pathetisch, spiritueel en hartver warmend, onder alle omstandigheden vol komen beheerst. In de fijnzinnig genuan ceerde taal schuilen de werkelijke hande lingsaspecten, het verhaal dient slechts om een moraal spelenderwijze te illu streren. En de kern van waarheid, waar aan alle amusante overdrijving ontspruit, is sterk genoeg om ook nu en hier een wezenlijke belangstelling gaande te hou den. De gebeurtenissen zijn in enkele zin nen na te vertellen. Een jaar of dertig geleden heeft zich in het aristocratische landhuis van de Champion-Cheney's een schandaal voorgedaan: de echtgenote van de daar woonachtige politicus is met diens beste vriend naar het buitenland uitgewe ken, omdat zij aan de liefde de voorkeur gaf boven de plichten van een saai huwe lijk. De zoon is zijn vader opgevolgd als bewoner en als parlementslid. En nu moet hij op zijn beurt ondervinden, dat ook zijn vrouw met een minnaar wil eclipseren. Toevallig komen de amoureuze avontu riers van de vorige generatie voor het eerst op bezoek. Hun romance is uitge bloeid. Het is een zielig stel: een reuma tische mopperaar en een larmoyante aan stelster. Maar in de liefde leert men niets van de ervaringen van anderen: ondanks de waarschuwende karikaturen gaat de jonge mevrouw Champion-Cheney er met de veroveraar-met-blauwe-ogen vandoor. De cirkel is gesloten, de dwaasheid be gint opnieuw. De Haagse Comedie heeft er onder de werkelijk uitmuntende regie van Paul Steenbergen een kostelijke voorstelling van gegeven, waarvan de charme werd verhoogd door de kostuums van vlak na de eerste wereldoorlog, door Max Hey- mans met geraffineerde smaak ontwor pen. Niemand zou, geloof ik, verbaasd op kijken als de Lord Porteous van Paul Steenbergen met zijn doorgezakte benen en zijn borstelig karakter een sociëteit voor heren kwam binnenwandelen om een partij bridge te spelen. En dan Ida Wasserman als de verwelkte schoonheid met haar in elkaar overvloeiende stem mingen van armzalige opgewektheid en komisch aandoende melancholie een met evenveel fantasie gekleurde, prachti ge typering. Uitmuntend was Coen Flink tijdens zijn zakelijke liefdesverklaringen met plotselinge opwellingen van gevoel, waarbij Annet Nieuwenhuyzen hem inne mend partij gaf. Een verrassing was voorts de perfecte gentleman, die Frans van der Lingen voor het voetlicht bracht. En Gijsbert Tersteeg was al evenzeer* op zijn plaats als de eerste bedrogene, die meent door zijn ervaring wijs te zijn ge worden en als laatste het beste te lachen. Het was gisteren een abonnementsvoor stelling in Haarlem, maar het is te ho pen dat er binnenkort een vrije herhaling van volgt. Het is een plezierige afwisse ling van het moderne repertoire, die men niet moet missen. David Koning De burgemeester van Sassenheim, jhr. mr. Sandberg van Boelens, heeft maan dagmiddag de kersttentoonstelling van de stichting „Bloemlust" in Lisse openge steld. Hij deed dit bij afwezigheid van mr. Th. de Graaf, burgemeester van Lis se, wiens aanwezigheid in de vergadering van de Tweede Kamer gewenst was. Jhr. Sandberg van Boelens noemde de ze bloemententoonstelling „een rustpunt in deze van spanning geladen tijd". Spre kend over het doel van de tentoonstelling het tonen van de mogelijkheden, die de broei van bloembollen biedt zei hij, dat men zich niet uitsluitend moet concentre ren op de reclame voor het eindprodukt, omdat er nog een groot percentage in het buitenland wordt gebroeid. Na de toespraak van jhr. Sandberg van Boelens maakten de genodigden een rond gang langs de duizenden bloeiende bloe men. Ondermeer waren aanwezig de voorzitter van de Koninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, jhr. mr. dr. O. F.A. H. van Nispen tot Pannerden, alsmede de directeur van de Plantenziektenkundige dienst, dr. J. Brie- jer, en de voorzitter van het Produktschap voor Siergewassen, dr. A. Verhage. De tentoonstelling in de H.B.G.-hallen is behalve op eerste kerstdag geopend tot en met zaterdag tot 's avonds tien uur. Bekroningen De volgende inzendingen zijn bekroond: Geprepareerde hyacinten: Beste in zending 10 soorten: Grote gouden medail le Gebr. Segers, Lisse. Narcissen: Beste inzending 15 soorten: Grote gouden medaille A. Warnaar Co te Sassenheim. Beste inzending 10 soor ten: Grote gouden medaille G. B. de Vroomen Zn. te Sassenheim. Beste in zending 6 soorten: Grote gouden medail le De Graaff en Konijnenburg en Co te Noordwijk. Beste narcis aangewezen door de jury: geel: Golden Harvest A. War naar; kleinkronig: Barnett Browning G. B. de Vroomen Zn. Kleine gouden me daille dubbel: Golden Castle A. Warnaar. Tulpen: Beste inzending 15 soorten: Grote gouden medaille Floralia te 's Gra- venzande. Beste inzending 25 soorten: De Ruyter van Balen 's Gravenzande. Beste inzending 10 soorten: Grote gouden me daille G. B. de Vroomen Zn. te Sassen heim. Beste inzending 6 soorten: Grote gouden medaille D. Boon Bovenkarspel. Prijsvraag Tulpen kleur: Grote gouden medaille: rood Paul Richter D. Boon; wit White Sail G. B. de Vroomen Zn.; gerand Lustige Witwe D. Boon B.; geel Koranga Jac. Tol. Collectieve inzendingen: Kleine gouden medaille v. d. Hoek's Broeiproevenbedrijf Nwe. Niedorp. Beste gemengde inzending (min. 50): Grote gouden medaille G. B. de Vroomen Zn. De jury kende een gro te gouden medaille toe aan de inzending van het Proefstation te Lisse een kleine aan de inzending Freesia's aan de fa. M. van Staaveren te Aalsmeer en een grote gouden voor de Hippeastum Amaryllis van de n.v. G. C. v. Meeuwen Zn. te Heem stede. De sleepboot „Zeeland" van Bureau Wijsmuller wordt na een lange reis op dinsdag 31 december in IJmuiden terug verwacht. Het schip arriveert dezer dagen in Genua, om de sleep de 3500 ton metende „Muriel H" af te leveren.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 9