2 Schitterend besluit van de Beethoven-cyclus Clubhuis aan Kampersingel heeft een sportzaal nodig Oude jaarsbij eenkomst van de P.v.d.A. te Heemstede c neem een paar. Kerstconcert door het Kunstmaand-Orkest Radio Moors Leo J. Krijnprijs 1958 voor Jan Walravens elke dag een zondag DUO-SONATES POTTER'S LINIA Willem Andriessen in de Raad voor de Kunst Muzikale bijeenkomst op „Lindenheuvel" Recherche hield daders Santpoorts inbraakje aan Kampioenen postduiven vereniging „Haarlem- Noord" Examens Burgerlijke Stand van Haarlem Voorzitter „Polyhymnia" koninklijk onderscheiden Mutaties bij Twentsche Bank n.v. Maasdam U vaart er wèl bij' HELENA H. BEGEM ANN Bridgen voor de kankerbestrijding ZATERDAG 28 DECEMBER 195 7 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De complete cyclus duosonates van Beet hoven, gespeeld door de violist Herman Krebbers en de pianist Robert Weisz, kreeg vrijdagavond in de Haarlemse Concertzaal met een derde auditie een schitterend be sluit. Muzikaal Haarlem liet zich dit keer niet onbetuigd, zodat de vertolkers een gevoelig klankbord vonden, dat de gehei me wisselwerking deed ontstaan, die zo van invloed kan zijn op de intensiteit van de herschepping. Het programma werd ingezet met de Vierde Sonate (in a kleine terts) uit 1801, dus uit de tijd van de Eerste en de Tweede Symfonie, de periode waarin Beethovens zelfstandigheid rijpte. Met jeugdig elan en frisse fantasie bestormde de componist de zangberg. Maar als wij daarna de Tiende -Sonate (in G grote terts) horen, die elf jaar later ontstond, ei-varen wij welk een enor me afstand sindsdien afgelegd is, nu Beet hoven de top van de Parnassus zo goed als bereikt heeft. De bedoeling zat voor om voor de violist Rode een briljant stuk te schrijven, maar deze opzet strandde op de evolutie die zijn scheppend vermogen door gemaakt had en zo werd de Sonate in G, opus 96. meer een verfijnd kamermuziek werk dan een dankbaar concertnummer voor een virtuoos, wat niet wegneemt dat het technisch zeer hoge eisen stelt. Maar de waarde en de betekenis liggen elders en wel daar waar de „Paganini's" uit Beetho vens tijd het niet gingen zoeken, doch die ons deze vrijdagavond in een uiterst be- ADVERTENT1E «1. 'n Paar tabletjes in de mond doen wonderen Krachtige bestrijding bij hoest en keelpijn. Bovendien frisse adem, óók na gebruik van cigaretten of 'n borreltje. In handige platte strooidoosjes 55 cent. Alle Apothekers en Drogisten verkopen ze. Imp. Fa. H. ten HERKEL HILVERSUM Op de avond van tweede kerstdag con certeerde het „Kunstmaand Orkest" on- der leiding van Anton Kersjes in de kleine zaal van het Concertgebouw te Amster dam, met werk van Bach en Telemann op het pi-ogramma. Van uitzonderlijk be lang daarbij was de uitvoering van de cantate in kamermuziekstijl „Tritt auf die Glaubensbahn" van Bach, door de com ponist bedoeld voor de liturgie van de zondag na Kerstmis, doch eigenlijk meer geschikt voor uitvoering in intieme om geving dan voor een weidse kerkdienst. Het werk is zonder koor en eindigt zonder koraal. Twee zangstemmen, sopraan en bas, vertolkten een beschouwende tekst, die in piëtistische geest losjes verband houdt met het Evangelie van de dag (Lucas 2 33-40) Het intieme, concertante karakter dezer cantate wordt mede bepaald door een instrumentai-ium dat slechts bestaat uit: fluit, hobo, viola d'amore, viola da gamba en continuo, een kamermuziekbe- zetting van zeer delicate verhoudingen, die Bach in het slotnummer verleidde tot een experiment van zondei-ling klinkende oc taafverdubbelingen. In de vrij uitvoerige instrumentale inleiding wordt men aan ander werk van Bach herinnerd. De zang partij van de bassolist moet beslist voor een uitzonderlijk omvangrijke, vooral diepe stem geschreven zijn. Guus Hoekman, die haar nu vertolkte, stond voor de hachelijke taak enkele vreemde stemsprongen te nemen, die de uiterste grens van zijn diepe tessitura raakten. Overigens wist hij enige lastige coloraturen met nobel geluid te laten klinken. Annette de la Bije, die voor de sopraanpartij aangezocht was, moest wegens ziekte verstek laten gaan. In haar plaats zong Elisabeth Lugt, wier timbre vei-rukkelijk met de instrumentale elemen ten harmonieerde in de aria „Stein ueber alle Schatzen", waarin de pastorale sfeer van het kerstfeest een lyrisch hoogtepunt bereikt van zeldzaam milde schoonheid. In dit juweel van concerterende kunst is het karakter van intieme kamermuziek volkomen bereikt. Alleen ï-eeds wegens dit stuk kan men om deze avond dankbaar zijn, te meer omdat Kersjes het in prach tig evenwicht wist te brengen. Doch ook om de Suite in C van Bach en om het Concert voor altviool en strijkorkest van Telemann, waarin Paul Godwin de vaar dige solist was, mocht de avond belang wekkend heten. Tenslotte werd het experiment gewaagd om het Brandenburgs Concert no. 2, met de hachelijke hoge f-trompetpartij, uit te voeren (wegens akoestische bezwaren in de kleine zaal, zoals het heette) met es- klarinet in de solo-partij. Jolle Huckriede bespeelde het „es-piepertje" op een wijze die zo nu en dan het oorspronkelijke effect nabij kwam, maar toch in hoofdzaak het ontoereikende van de proefneming be wees. Een halve eeuw geleden, toen men voor tal van problemen stond om de barok muziek uit te voeren en de clarino's nog al eens voor klarinetten versleten werden, hoewel ze niets met elkaar te maken nebben, kon het nog zin hebben dergelijke orobeersels te wagen. Er circuleerden dan xok allerhande middelen om in onbruik 'eraakte instrumenten te vervangen. Maar dat is verleden tijd en men doet best die .overgangspraktijk" maar aan de vergetel heid prijs te geven. En beschikt men niet over het element om de hoge f-trompet !e bezetten in het Brandenburgs Concert ïo. 2, dan is er naar mijn mening slechts één alternatief: het werk niet uitvoeren. Wat Kersjes intussen in het prachtige \ndante van het werk met zijn strijk- kest plus fluit en hobo bereikte, was -.onder mooi van klankverhouding. os. de Klerk neerste vertolking als een vanzelfsprekend iets meegedeeld werd. Tenslotte kwam de Kreutzer-sonate, die wèl als virtuozenstuk geconcipieerd en ook gerealiseerd werd, getuige het bijschrift op de titelpagina van de eerste uitgave, in 1805: „geschreven in een zeer concer tante stijl, ongeveer als een concerto". Beethoven hoopte in die tijd nog op her stel van zijn beginnende oorkwaal en zo op de mogelijkheid als virtuoos met een hem waardige kunstbroeder concertreizen te ondernemen. Intussen is de virtuositeit in de negende duosonate toch ook meer middel dan doel. Laten wij zeggen dat Beethoven een zeldzaam evenwicht be reikte en dat de virtuositeit de muzikale inhoud prachtig dient. Niet zonder rede is de Kreutzersonate de meest gespeelde en meest beroemde van het tiental geworden. Dit bewees nu ook weer de geestdriftige reactie die zij ontketende, na een vertol king die in alle opzichten meesterlijk mocht heten. Het duo Krebbers-Weisz toonde zich niet karig tegenover een zo hartelijke ovatie; als toegift kwam niets minder dan de Vioolsonate van Debussy, het ultime werk van de Franse meester, waarmee hij in 1917 voor het laatst als uitvoerend kunste naar (tezamen met de violist Gaston Pou- let) in het publiek optrad. Ook in deze andere klankenwereld toonde het tweetal volkomen thuis te zijn. En toen het opge togen publiek er zich al even dankbaar voor toonde als voor de eerdere prestaties, mocht het tenslotte nog genieten van een delicate vertolking van de finale der Frühlingssonate. 't Is jammer dat de cyclus nu afgelopen is Laat ons hopen dat het duo Krebbers- Weisz, wanneer deze uitstekende musici in een volgend seizoen weer een toernee ondernemen, Haarlem niet voorbij zal gaan. Ik ben overtuigd dat het er dan, precies als nu. een groot en dankbaar publiek zal vinden. Jos. de Klerk Muziek en mozaiek Haarlemse scholieren maakten affiches voor de concerten Enige Haax-lemse schoolklassen hebben op initiatief van de schilder Molkenboei het Noordhollands Philhax-monisch Orkest aangeboden een vijftigtal affiches te ont werpen en uit te voeren om de aandacht te vestigen op de concex-ten. Aan dit plan werd medegewerkt door een dertigtal meisjes van de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool onder leiding van hun tekenlerares mejuffrouw M. Aalders en een twintigtal leerlingen van het R.K. Ly ceum voor meisjes aan de Dreef onder lei ding van hun leraar A. J. Heinrichs. Voor dit eerste affiche werd een bloemmotief gevraagd. Voor de uitvoering werd gebruik gemaakt van geknipt, gekleurd papier, dat met zilver-en-goud-effecten de lichtende eigenaardige eigenschappen van het Vene- tiaans mozaïek imiteert. Nadat enige duidelijke voorbeelden van de bedoelde werkwijze waren getoond aan de leer lingen ontwiex-pen deze vijftig leerlingen ieder een bloemaffiche. Het resultaat zal te zien zijn op het extra concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest op 30 december in het Haarlems Concertge bouw geeft. De affiches zijn in de tuinzaal geëxposeei-d. 's Middags zal een jury, be staande uit de heren S. H. de Roos, dr. A. van der Boom, B. Buys en L. Tollenaar de affiches beoordelen. De r.k. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" heeft donderdagmiddag een voor stelling gegeven voor de gedetineerden van het blijspel „Het portret van Aloys" van Boesser en Van Hout. Er werd vlot gespeeld en de toeschouwers hebben bij zonder genoten van het aardige stuk. Bij beschikking van de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen zal in de afdeling theater van de Raad voor de Kunst zitting hebben de pianist Willem Andriessen in Amsterdam Onder de afdeling theater ressorteert ook opera, waarop de nieuwe functie van Andries sen in bijzonder toepasselijk zal zijn. De kerstweek heeft ook dit jaar velen naar 't pastorale centrum „Lindenheuvel" in Overveen gevoerd om er het feest op zinx-ijke wijze te vieren. Met dankbaar heid wórdt door leiding en gasten terug gezien op de beide kerstdagen, die op de avond van 26 december besloten werden met een muzikale uitvoering, verzorgd door de heer en mevrouw W. Kamminga- Ruygrok. Het eex-ste gedeelte van het programma was gewijd aar pianowerken van Johann Sebastian Bach, vertolkt door mevrouw Kamminga. De heer Kammin- ga zong enkele gedeelten uit Handels „Messias". Na de pauze speelde mevrouw Kamminga „Moment musical" van Schu bert en zong haar man een serie liederen uit „Die Winterreise" van Schubert. Het pastox-ale centi-um heeft met bloemen van zijn waai'dering voor de uitvoering blijk gegeven. In de afgelopen nacht heeft de Velsense politie niet alleen twee jonge Haax-lem- mers, respectievelijk 16 en 17 jaar oud, betrapt, toen zij in een Santpoortse boek winkel aan de Hoofdstraat probeerden binnen te dringen, maar het is de recher che eveneens gelukt de vermoedelijke daders van de inbraak bij de poelier S. te grijpen. Het zijn een 25-jarige Leidenaar en een 20-jarige inwoner van Velsen, van wie in afwachting van hun overlevering aan de Haarlemse Justitie wordt nagegaan, of zij ook nog iets met andere inbraken van doen hebben. ADVERTENTIE *n ouds bekend - Tel 1460S Officieel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 HAARLEM De jury van de Leo J. Krynprijs, be staande uit de lettex-kundigen Raymond Brulez, Fr. Closset, Willem Elsschot, Ray mond Herx-eman en Willem Pelemans, heeft de prijs voor 1958 toegekend aan de acteur Jan Walx-avens voor zijn onuitge geven roman .Negatief". De jury kreeg zevenentwintig hand schriften ter lezing en achtte drie daarvan opmerkelijk genoeg om voor toe kenning van de prijs in aanmerking te komen. Na beraadslaging werd besloten de prijs toe te kennen aan Jan Walravens, omdat zijn roman „Negatief" uitzonderlijke stijlkwaliteiten bezit en karakteristiek is voor de litteraire tendenzen van de nieuwe generatie. Deze prijs, die gesticht werd ter nage dachtenis van de Vlaamse uitgever en let terkundige Leo J. Kryn, wordt om de vier jaar toegekend aan een Vlaams schrijver van een onuitgegeven roman. Reeds eerder werden beki-oond: „De voorstad groeit" door Louis Paul Boon, „De Metsiers" door Hugo Claus en „Geen scherzo voor de goden" door Wim Meewis. Op zaterdag 4 en zondag 5 januari houdt de postduivenvereniging „Haarlem-Noord" een tentoonstelling in het gebouw „De Reisduif" aan de Achterweg 2a in Haar lem. De tentoonstelling is zaterdag van 16 tot 22 uur en zondag van 10 tot 17 uur geopend. De vereniging heeft de volgende kampioenen van het seizoen 1957 bekend gemaakt: Vitesse: 1 A. Doornbosch, 2. L. Walgien, 3 .A. Bot. Fond: 1. L. Walgien 2. A. Doox-nbosch, 3. Chr. Wullems. Oude Duiven: 1. L. Walgien, 2. A. Doornbosch, 3. A. Bot. Jonge Duiven: 1. A. Bot, 2. A. Bouma, 3. L. Walgien. Gen. Kampioen: 1. L. Walgien, 2. A. Doornbosch, 3. A. Bot. Aangewezen: 1. A. Bot, 2. Chr. Wullems, 3. A. Doornbosch, Navlucht Kampioenen: 1. A. v. Oyen, 2. H. Schoffelmeer, 3. en 4 A. Doornbosch, Chr. Wullems. AMSTERDAM. Geslaagd voor het examen Frans m.o.-b. (schoolakte)J. D. de Rijk Heemstede. In het jaarverslag van de stichting Club- en Buurthuizen, die een club- en buurthuis exploiteert aan de Kampersingel in Haar lem het verslag gaat over de periode 1 september '56-1 september '57 wordt met vreugde geconstateerd, dat de be langstelling voor het clubhuis stijgt. De stichting heeft echter met ernstige finan ciële moeilijkheden te kampen. Gevreesd wordt, dat deze voorlopig niet zullen zijn opgelost. Het bestuur betreurt het, dat door de slechte financiële positie niet tot het oprichten van meer clubhuizen kan worden overgegaan. De stichting heeft behoefte aan een sportzaal. In vele geval len zijn de kinderen, die het clubhuis be zoeken, niet aangesloten bij een sportver eniging. De sport is echter van groot be lang voor de sociale vorming. Het buurthuis telde in het afgelopen jaar 710 leden. Ten opzichte van het clubjaar '55/'56 betekent dit een uitbreiding van het ledental met meer dan honderd leden. Vooral in de leeftijdsgroep tot dertien jaar viel er een sterke stijging waar te nemen. Dit was het gevolg van de oprichting van een jioe-jitsoe-club voor de jongens en een balletclub voor de meisjes. Er werden 27803 dagbezoeken genoteerd, hetgeen ten opzichte van het vorige clubjaar ook een belangx-ijke verhoging is. De leden ko men voornamelijk uit het centrum. Maar ook uit de andex-e stadsbuurten en uit de omgeving zelfs uit Zandvoort en Hille- gom zijn de leden afkomstig. Tot de activiteiten van het clubhuis be hoorden ondermeer handenarbeid, sport en spel. Er waren clubs voor handenar beid en er werden kooklessen gegeven. De instuif vormde een belangrijk onderdeel van het werk. Een poging werd gedaan om een muziekclub voor de schooljeugd te stichten. Een bezwaar hiex-van is, dat alleen kinderen mee kunnen doen, die over een muziekinstrument beschikken. Enke le leden behaalden het diploma voor jeugd e.h.b.o. Het jeugdvarieté verzorgde een aantal voorstellingen, waarmee het veel succes oogstte. Ondermeer werd opgetreden voor de patiënten van „Meer en Bos" en de be woners van het gemeentelijke tehuis voor bejaarden. Voor de kinderen van twaalf tot vijftien jaar werd in een jeugdherberg een film-weekeind belegd. Een poging werd gedaan om te zorgen voor goede recreatiemogelijkheden in de vakantie. De stichting huurde enkele och tenden een bioscoop voor het vei-tonen van goede jeugdfilms. Het wordt van groot belang geacht, dat voor de jeugd tijdens de vakanties voldoende mogelijkheden voor ontspanning worden geschapen. Hiermee zullen echter grote kosten gemoeid zijn en het is de vraag of de stichting, die toch al slecht bij kas is, deze zal kunnen dra gen. Tijdens de zomervakantie was het buurt- ADVERTENTIE Verzorging van begrafenissen, crematies en transporten Werkt uitsluitend in hei belang van haar opdrachtgevers Rouwkamers. Aula en Koffiekamers Haarlem, 27 december 1957 GEHUWD, 27 dec.: B. Wakker en A. Oudshoorn; W. Eshuis en B. M. A. Mor- sink; F. Burghout en D Bregonje; C. N. Langeveld en R. Heddema; A. H. Simons en W. H. L. Stavenuiter. BEVALLEN van een zoon, 23 dec.: A. JurriënsDelissen; J. C. van SteijnVan Heel; 24 dec.: E. SalomonsHai'tman; R. G. Bi-onkhorstJansen; 25 dec.: M. H. J. SchildtVan den Broek; A. M. J Water houtPrins; J. J. ZieltjensWijtkamp; 26 dec.: L. MooijSarolea; 27 dec.: J. M. SwartVan Gi'oningen; A. M. Th. F. de ZwartTeerlink; A. PetersVerbeek. BEVALLEN van een dochter, 23 dec.: E. J. PoldermanLe Belle; J. Ravensbergen Daim; 24 dec.: H. G. PostmaDe Jonge; 25 dec.: W. J. M. van LiemptJansen; 26 dec.: H. M. L. BackhuijsVan Weert. OVERLEDEN, 23 dec.: E. C. Ruis, 6 m., Nijlstraat; 24 dec.: W. Bouman, 72 j„ Haze- paterslaan; J. M. G. SpoorPistoor, 75 j„ Harmenjansweg; J. WijnstraDe Paauw, 71 j„ Gasthuisvest; 25 dec.: M. Tak, 7 m„ Zocherstx-aat; J. 't HoenOort, 77 jaar, Verspronckweg; 26 dec.: C. G. de Bekker, 60 j„ 2e Vooruitgangstraat; G. Platte, 65 j., Gasthuisvest; M. HalsteinMur, 64 jaar, Kloppersingel. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL GEBOREN: geen. ONDERTROUWD: G. J. B. Steneker en C. L. M. Kraetzer. W. Klinkenberg en M. Goudkuil. GETROUWD: R. E. v. Engen en E. H. Schuitemaker. A. Benard en K. Bakker. J. Hillen en M. Nagnaij. P. C. Fuhri Sneth- lage en E. van de Polder. OVERLEDEN: wed. A. M. SmitVan der Zant, 76 jr. Mevr. J. E. SmitWansbeek, 65 jr. huis ook overdag open om de kinderen gelegenheid te geven te spartelen in de piasvijver in de tuin. Het bezoek in de zomervakantie was. echter geringer dan werd verwacht. In het verslagjaar werden enkele kam pen georganiseerd: een moedërkamp, een gezinskamp en een kinderkamp. Voor de jongens werd de gelegenheid geboden op Terschelling te kamperen. Voor de moe derclubs werden lezingen gehouden en films vertoond. Voorts werd een bloemschik cursus gegeven. Een vaderclub werd her- opgei'icht. Er was een bejaai'densociëteit en voor het eerst werden culturele avon den voor de buurtbewoners georganiseerd. Deze avonden worden van gx-oot belang geacht, maar zij zullen veel kosten vergen. Bij Koninklijk Besluit is de gouden ere medaille, verbonden aan de orde van Oran je Nassau, toegekend aan de heer A. N. Zonneveld in Heemstede, die op 27 decem ber 1957 gedux-ende vijftig achtereenvol gende jaren het voorzitterschap van het gemengde koor „Polyhymnia" heeft be kleed. Ook op ander gebied heeft de heer Zonneveld zich verdienstelijk gemaakt. Zo is hij vele jaren eveneens voorzitter ge weest van de afdeling Haarlem van de Bond van Handelsreizigers e.d. „Hermes" en tal van jaren bestuux-slid-penningmees- ter van de afdeling Heemstede van de Par tij van de Arbeid. Voox-ts was hij lid van de noodraad der gemeente Heemstede en heeft hij zich tijdens de oorlogsjaren door zijn werkzaamheden in de illigaliteit als een goed Nedex-lander doen kennen. Door de burgemeester van Heemstede, de heer mr. A. G. A. Ridder van Rappax-d is de ko ninklijke onderscheiding in tegenwoordig heid van het dagelijks bestuur van het koor, met enige hartelijke en welgekozen woox-den aan de heer Zonneveld te zijnen huize Herenweg 123, overhandigd. Het jubileum zal door het gemengd koor „Polyhymnia" op de jaai-lijkse feestavond te houden op 11 januari, in verenigings verband worden gevierd. De heer J. C. B. van den Bosch, procu ratiehouder van het kantoor Haarlem van de Twentsche Bank n.v., heeft per 1 janu ari de titel van onderdirecteur gekregen. De heer J. J. Faase is benoemd tot px-ocu- x-atiehouder. Aan de heer S. Woldx-ingh, px-ocuratie- houder, werd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, eexwol ont slag verleend onder dankzegging voor de door hem bewezen diensten. In de plaats van de onlangs oveiieden heer F. A. Voss, in leven procuratiehouder van het kantoor Bloemendaal van de Twentsche Bank, is benoemd tot procu ratiehouder van dat kantoor de heer C. H W. Harmes. ADVERTENTIE JANUARI DONDERDAG aan boord van de of één van de andere passa giersschepen van de Holland- Amerika Lijn Eetzaal Toeristenklasse s.s. Maasdam Een bezoek aan familie in Canada of de Verenigde Staten betekent op de heenreis voorpret, op de terugreis tijd om na te genieten. aart boord: vakantiestemming en gezelligheid óver boordalle zorgen Op familiebezoek met de Wendt U voor nadere inlichtingen tot één onzer Agenten. De traditionele oudejaarsbijeenkomst van de Heemsteedse afdeling van de Par tij van de Ai'beid, welke vrijdagavond :n het Hervormd Jeugdhuis aan de Heren weg werd gehouden, bestond uit een pas sief en een actief gedeelte: voor de pauze wei'd de leden een aardig gevarieei-d pro gramma aangeboden, waairna de aanwe zigen de rest van de avond het nog al tijd populaire kienspel konden beoefenen. Het programma vóór de pauze was on derverdeeld in zang, muziek en dans, zo als viex-handig "pianospel door d« heer en mevrouw H. A. Disselkoen, waarvan eerst genoemde als tenor ook een lied i"'t één van Léhax-s operettes ten gehore bracht. Onverdeelde aandacht genoten verder me vrouw Elize Snijders, sopraan en haar leerling de jongenssopraan Johan Brou wer uit Haarlem. Verder debuteex-de deze avond het onlangs opgerichte afdelings koor, dat thans nog bescheiden in leden aantal is, maar onder leiding van me vrouw Elize Snijders spoedig in betekenis kan toenemen. Want het is deze avond al gebleken, welk een nuttige medewerking een eigen koor aan dergelijke bijeenkom sten kan verlenen. Eén der meest geslaag de onderdelen van dit programma bestond voorts uit het optreden van Renée van Deutekom, een jeugdig danseresje, dat met een tweetal b«lletdansen bewees een levendige fantasie in charmante bewegin gen te kunnen omzetten. In een Russische dans wex-d zij door een jeugdige partner vlot geassisteera, hetgeen tot een zeer be koorlijk divertissement mocht leiden. Hun beider enthousiasme en toewijding konden verder uit de fraaie en fleurige kostuums worden afgeleid. Voor het politieke gedeelte slaagde de voorzitter van de afdeling, de heer B. Rijpstra, erin met een korte inleiding diverse aspecten van de huidige interna tionale situatie op heldere wijze uiteen te zetten. Zo stelde hij bijvoorbeeld vast, dat de pogingen tot een intei-nationale socia listische samenwerking te geraken, op een grote teleurstelling zijn uitgelopen. Zelfs is de onderlinge verdeeldheid thans gro ter dan ooit, gelet op de afwijzende hou ding van Zweden ten opzichte van de NATO en de weigering van Noorwegen en Denemarken betreffende aanvaarding van raketwapens. Voorts verschilt de Labourpartij in Engeland slechts weinig van ^e regerende conservatieven. Toch is dit alles geen reden het geloof in een betere samenleving te verliezen, mits in het oog word! gehouden, dat samenwer king meer op zakelijke, dan op idealisti sche basis zal moeten geschieden. Van daar dat volgens de heer Rijpstra ook een gesprek met Rusland slechts weinig vrucht baar kan zijn, wanneer de partners econo misch en (helaas) militair een evenwicht hebben bereikt. Uiteraard maakte spreker van deze in leiding tevens gebruik de leden te wijzen op het belang van de komende gemeente raadsverkiezingen. Hij stelde daai-bij vast, dat de P.v.d.A. de laatste tijd een aantal leden heeft verloren, dat echter niet zo groot is, als van sommige zijden juichend wordt verondersteld. Over geheel Neder land bedraagt dit immers slechts driedui zend. Spreker noemde dit een waarschu wing op de juiste tijd, waardoor de acti viteit in verschillende afdelingen kon wor den verhoogu. Uit diverse plaatsen kon tenminste al weer een stijgend ledental worden gemeld. Ten gevolge hiervan was spreker wat Heemstede betreft, aller minst pessimistisch gestemd. Hij wees er op, dat de gemeenteraad straks met twee zetels zal worden uitgebreid, van welke eenentwintig de P.v.d.A. er op grond van de vorige verkiezingsuitslag vier zal kun nen bezetten. En ten slotte vestigde de heer Rijpstra er de aandacht op, dat voor de P.v.d.A. in Heemstede de mogelijkheid van vijf zetels binnen het bereik moet lig gen, wanneer d, leden blijk willen geven van strijdvaardigheid en daardoor een goed gerichte px-opaganda kunnen uitvoe- ren. ADVERTENTIE Middenlaan 9 - Haarlem-Z. - Tel. 34857 De meest vakkundige behandeling op het gebied van huidverzoiging. Ten bate van het Koningin Wilhelmina- fonds voor de kankerbesti'ijding zal op zaterdag 11 januari in paviljoen „Dreef - zicht" in Haarlem een weldadigheids bridgedrive worden gehouden. Er zijn vele mooie prijzen beschikbaar gesteld, onder meer een wisselbeker. Deze „open drive" wordt aanbevolen door het comité welda digheids-bridgedrives Haax-lem en Omstre ken. Voor inlichtingen en opgave kan men zich wenden tot de heren H. de Vries, Prins Mauritslaan 99, Overveen, (tel. 13067) en J. C. Cromjongh, Paviljoens- laan 3, Haax-lem (tel. 21485). Oud en nieuw in de grootste stad van de Verenigde Staten: de kerk van St. Thomas aan de 5th Avenue met haar Canadahuis rechts. tierlantijnen tegen de rechtlijnige mu ren van twee wolkenkrabbers, het Tishman-gebouw links en het Ir, C. Rodenburg overleden. In de leeftijd van 66 jaar is te Utrecht overleden ir. C. Rodenburg, oud-directeur van de christelijke h.b.s. aldaar. Hij is onder meer voox-zitter geweest van de Vereniging van Lei-aren bij het Christelijk Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs en redac teur van het ox-gaan van deze organisatie.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 12