Rijkskweekschool won beker bij de oudste jongensploegen Speciale Oudejaars- aanbiedingen Albert Heijn Onveiligheid op binnenwateren neemt grotere vormen aan SCHOOLBASKETBALTOERNOOI Marnix Lyceum eerste bij oudste meisjes Voor het Spaarne te Haarlem is maximum-vaart van kracht Prettig 0ud-en- Nieuw NORIT Burgerlijke Stand van Haarlem Kinderfeest van Postaal Genoegen A. Oschatz, directeur van L. Stassen jr.. overleden Heemsteedse K.V.P. heeft gemeentelijke centrale Heemsteedse brandweer gaat „fikkie" stoken „Oliebollentocht" HRB Katholieke vereniging voor het gezin „Van Van Gogh tot Picasso" LTJ en LTM zetten beste beentje voor B. en W. stellen een hoger elektriciteitstarief voor Verhoging van de helft van het aanvankelijk voorgestelde tarief Treinverkeer Haarlem- Santpoort gestremd E. J. Petersma winnaar in jeugdtoernooi Rolland UIT STAD EN STREEK Vier dorpentoernooi in bollenstreek Oost-Duitsland gemachtigd diplomaten visa te geven Sjimon Perez uit Europa in Israel teruggekeerd Missie naar Bonn volgens persberichten mislukt Indonesische regering ontslaat dr. Sumitro Bernard Haitink in Los Angeles gearriveerd MAANDAG 30 DECEMBER 1957 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het basketbaltoernooi voor leerlingen van middelbare scholen uit Haarlem en naaste omgeving is weer ten einde en ofschoon de finale wedstrijd in de oudste jongensafdeling tussen de teams van Rijkskweekschool en J.P. Thijsselyceum (bekerhouder) bijzonder teleurstelde, kan toch gesproken worden van een zeer ge slaagd toernooi. Gedurende een drietal da gen heeft de schoolbasketbalcommissie van de Nederlandse Basketbal Bond, dis trict Haarlem in het Krelagehuis enige honderden wedstrijden laten spelen en het enthousiasme waarmede de ploegen hebben gespeeld, was zeer verheugend. Het was dan ook zonder twijfel een volkomen verdiend compliment dat de heer J. Hos als secretaris van de school basketbalcommissie na afloop van de wed strijden in ontvangst mocht nemen van de heer J. Vermeer (Marnixlyceum) voor de uitstekende organisatie van dit drie daagse evenement. Mocht de ontmoeting in de oudste jon gensfinale teleurstellend geweest zijn, de wedstrijden in de halve finale brachten zaterdagmorgen spanning en sensatie en zelfs de kleine incidenten ontbreken niet. tijdens deze wedstrijden. Zoals verwacht hadden de teams van Rijkskweekschool; h.b.s. b.; Marnix ly ceum en J. P. Thijsselyceum (bekerhou der) zich geplaatst en de grote verrassing was ongetwijfeld het feit dat de h.b.s. b. in deze halve finale toch nog geheel on verwacht werd uitgeschakeld door het J. P. Thijsselyceum (15-13). zodat de titel houder de kansen in de finale zou kunnen verdedigen. In de andere ontmoeting kwamen twee volkomen gelijkwaardige teams tussen de lijnen en ofschoon de Rijkskweekschool oorspronkelijk kans zag enkele punten voor te komen, slaagde het Marnix ly ceum er toch weer in deze achterstand ge leidelijk weg te werken en om te zetten in een kleine voorsprong met nog slechts twee minuten te spelen. Een volkomen verkeerde taktiek tij dens de voortzetting van deze wedstrijd kostte het Marnix lyceum de overwinning. Regelmatig kwam de Rijkskweekschool weer in het bezit van de bal en door enke le fraaie doelpunten kwam de zege alsnog bij dit team terecht (20-18), waardoor het Marnix lyceum als waardige finalist werd uitgeschakeld. Ook bij de jongste jongens kwam een verrassing, want het team van de h.b.s. b. werd geheel onverwacht uitgeschakeld door het Lorentz lyceum. In deze klasse ADVERTENTIE in de AH-SuperMart SUPERMALS VLEES Alleen dinsdag 31 dec. Rosbief en contre-filets 500 gram 288 Hamlappen 500 gram 258 Uit eigen slagerijen (alleen dinsdag 31 dec.) Fijne leverworst 200 gram 39 Uit onze groenten- en fruitafdeling: (alleen dinsdag 31 dec.) Jonathans, fijne handappel pei kilo 79 Zoete Spaanse Sinaasappelen netje 8 Stuks 99 Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen Rente plus winstaandeel GROTE HOUTSTRAAT 99 Haarlem 28 december GEHUWD, 28 dec.: H. M. Thoolen en E. i. Sanders; R. Reinalda en G. A. Fruitema; J J. Limbach en G. Nieuwenburg; J. Ja german en E. M. Rensen. BEVALLEN van een zoon: 25 dec.: B. Marcks-Van Polanen; 27 dec.: M. N. van Ier Sel-De Koe; M. Koelemeijer-Van der Walle. BEVALLEN van een dochter: 26 dec.: H. J. Rob-Madini; 27 dec.: Th. J. de Leeuw-De Kort; A. van Kleef-Boschma, 2 dochters. OVERLEDEN, 25 dec.: J.' C. IJlstra, 6 m., Harmenjansstraat; 26 dec.: J. Drost, 70 jr., Indiso1- estraat; H. Nap-Lodder, 46 jr., Pre- sider eijnstraat; J. Jansen-Lijs, 79 jr., Javc t.; 27 dec.; F. Grof, 76 jr., Noor der i „mdorpslaan.. maakte het Marnix lyceum geen fout en door een overtuigende overwinning tegen het Triniteitslyceum plaatste het Marnix lyceum zich ook dit jaar weer voor de finale. Bij de meisjes kwam het Marnix lyceum eveneens in de finale, terwijl in de meis jes jongste afdeling te Ketelaarschool on betwist de finale bereikte. Zoals reeds vermeld stelde de finale wedstrijd in de oudste jongens afdeling teleur, want titelhouder J.P. Thijsselyceum bleek voor de Rijkskweekschool geen vol waardige tegenstander. Reeds spoedig nam de Rijkskweekschool een grote en veilige voorsprong en na een vrij sfeerloze wedstrijd kwam het einde met een duide lijke 38-16 zege van de Rijkskweekschool, waardoor de fraaie wisselbeker voor het eerst bij deze school terechtkwam. De strijd in de jongste jongens afdeling was van technisch matig gehalte, aange zien de zenuwen hiervoor bij de jongens een te grote rol speelden, doch het en thousiasme van spelers en publiek was in deze ontmoeting zonder twijfel een vergoe ding, terwijl bovendien aan spanning een summum werd bereikt. Beide jeugdige teams bleken uitstekend tegen elkaar opgewassen en om beurten namen de leerlingen van Marnix- en Lo rentz lyceum de leiding, zodat met nog slechts enkele minuten te spelen de strijd volkomen open was. In de laatste minu ten werden de kansen door het Marnix lyceum beter ingeschoten en het einde kwam dan ook met een overigens volko men verdiende 29-19 overwinning van het Marnix lyceum. Bij de oudste meisjes had de gloeg van het Marnix lyceum vanaf de eerste wed strijd reeds haar kandidatuur gesteld en het was dan ook zeker niet verrassend dat het Christelijk lyceum, ondanks de felle tegenstand, in de finalewedstrijd niet opgewassen bleek tegen het Marnix ly ceum. Evenals bij de oudste meisjes was ook de Ketelaarschool bij de jongste deel neemsters oppermachtig en de overwin ning in de finale was een verdiende belo ning voor deze school. De eindstanden waren: Winnaars finales: Afdeling A: Jongste meisjes 1. Ketelaarschool; 2. Kennemer streekschool. Afdeling B: Oudste meisjes 1. Marnix lyceum; 2. Christelijk lyceum. Afdeling C: Jongste jongens 1. Marnix lyceum: 2. Lorentz lyceum. Afdeling D: Oudste jongens 1. Rijks kweekschool; 2. J.P. Thijsselyceum. Verliezers finales: Afdeling A: Jongste meisjes 1. J.P. Thijsselyceum; 2. Loventz- lyceum. Afdeling B: Oudste meisjes 1. Marnix lyceum 2; 2. Christelijk lyceum 2. Afdeling C: Jongste jongens 1. Gerhard school; 2. L. de Colignyschool. Afdeling D: Oudste jongens 1. Christe lijk lyceum; 2. Gerhardschool. Na afloop werden de talrijke fraaie prij zen met een toepasselijk woord door de heer J. Hos, secretaris- van de schoolbas ketbalcommissie, aan de winnende teams uitgereikt. In het gebouw van de Haarlemse Kegel bond hield de toneelvereniging „Postaal Genoegen" zaterdagmiddag een feest voor de kinderen van haar leden en dona teurs en voor kinderen van het tehuis aan de Zijlsingel. Het programma werd verzorgd door het Haarlems kindercircus „Lamberta". Een parmantig meisje, gekleed in een of ficieel zwart pak, compleet met hoge hoed, kondigde de nummers aan. Er werd aan de trapeze gewerkt en aan de ringen gezwaaid. Muzikale clowns zorgden voor de komische noot, ja zelfs het onberijdbare paard was niet vergeten, tot uitbundig vermaak van het jonge publiek. Opmerkelijk was het werken aan de trapeze van de zesjarige Armanda. Zelf nog te klein om aan te springen, werd ze door een paar sterke handen omhoogge tild, waarna het meisje met een superieu re minachting voor de leeftijdgenootjes onder haar, aan de oefeningen begon. De soms al te rumoerige kinderen ge noten zeer van het gebodene. Toen de heer H. Kraneveld de medewerkers aan het eind van de middag had dank ge bracht, keerden de kinderen tevreden huiswaarts. Z-terdagmorgen is op 44-jarige leeftijd plotseling overleden de heer A. Oschatz, directeur van het bloembollenbedrijf n.v. L. Stassen jr. in Hillegom. De heer Oschatz, die'al 28 jaar bij dit bedrijf in dienst was, heeft zich door veel energie e:. ijver een plaats weten te verwerven in d- topleiding van de n.v. L. Stassen jr. Zijn heengaan betekent echter niet alleen voor dit bedrijf een groot verlies. Want vooral ten behoeve van de onpersoonlijke reclame in het bloembollenvak heeft de heer O—hatz zich verdienstelijk gemaakt. Hij trad ondermeer op als lid van het dage lijks bestuur van „Keukenhof". Voorts was hij lid van het corsocomité, dat ieder jaar het bloemencorso voorbereidt, en be stuurslid van de stichting „Bloemlust". De teraardebestelling zal plaats hebben op donderdag 2 januari 's middags om drie uur op de begraafplaats Driehuis-Wester- veld. De oprichting van een tweede afdeling in Heemstede van de Katholieke Volks Partij is thans gevolgd door de stichting van een gemeentelijke centrale. Dit orgaan wordt gevormd door de besturen van beide afdelingen en telt bovendien één lid per tweehonderd leden. Het bestuur van deze centrale werd onlangs als volgt samengesteld: Th. A. G. Bekker, voorzit ter; H. A. Dekker, secretaris en J. Steen brink, penningmeester. Verder werden de heren H. van Grinsven en M. van der Hulst tot commissarissen benoemd, waar van eerstgenoemde zich bovendien met de propagandaleiding zag belast. Inmiddels werden ook de reglementen samenge steld, die ter goedkeuring aan het kring- bestuur zullen worden voorgelegd. Kerstbomen gaan in vlammen op De Heemsteedse brandweer gaat het nieuwe jaar beginnen met een groot scheepse brandstichting op niet minder dan vijf plaatsen tezelfdertijd. Vrijdagmiddag na drie uur zal het publiek in de gelegenheid worden gesteld de kerst bomen, die opgeruimd moeten worden op één van de hieronder genoemde plaatsen te deponeren. Deze" plaatsen zijn: Glipperweg (oost zijde) nabij molen Hoeker; Sportparklaan bij het gemeentelijk autoparkeerterrein; Jac. van Ruysdaellaan op open stuk land; Bernard Zweerslaanhoek Mozartkade; Constantijn Huygenslaan nabij Brederode- laan. Op al deze punten zullen leden van de Heemsteedse brandweer om vijf uur „de fik" in de bomen steken. Natuurlijk zal de jeugd voor deze brandstichting een grote belangstelling aan de dag leggen. De po litie wijst er met nadruk op dat het ver boden is bomen op de openbare weg te verbx-anden. Hiertegen zal krachtig wor den opgetreden. Dit geldt ook voor de jaar wisseling gedurende de avond en de nacht. De traditionele wandel-puzzeltocht van de Haarlemse Reddingsbrigade, die zon dagmiddag werd gehouden, is wederom een succes geworden. Er werd door 148 dames en heren aan deelgenomen. De tocht leidde in hoofdzaak door oud-Haar lem. Bij sommige controleposten werd aan de deelnemers(stex-s) een oliebol uitgereikt waardoor de naam van „olie bollentocht" aan dit jaarlijks evenement niet vreemd is geworden. Zaterdagmiddag hield de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het gezin in het Concertgebouw een kinderfeest, waar aan het onderwijzend personeel van ver schillende scholen, onder leiding van de heer L. Habraken, medewerking verleen de. Na het zingen van enkele kerstliederen, en een toespraakje door de heer W. van Liemt jr. genoten de kinderen van een to neelstukje waai-in Jan Klaassen de hoofd rol vervulde en geassisteerd werd door de heren „Strik" en „Stropdas" die Jan Klaassen op allerlei manieren probeer den te dwarsbomen, maar daar, veelal on der grote bijval van het jeugdige publiek nooit in slaagden. De kinderen leefden mee met het gebeu ren op het toneel. Dit bleek toen Jan Klaas sen op het punt stond een lot te verkopen waarop, zonder dat hij het wist, de hoofd prijs was gevallen. Het harde „nee"-ge- roep uit de zaal bracht hem tenslotte van dit plan af, tot grote opluchting van de woelige kinderschaar. Na de pauze trad de mond-accordeon- club „Elba" op, waarna de avonturen van Jan Klaassen werden voortgezet. Het jeugdige volkje heeft ongetwijfeld van deze middag, waaraan de hax-monie „De Spaarnebazuin" haar medewex-king verleende, genoten. Kerstboom in brand Zondagmorgen omstreeks half twaalf is in een perceel aan de Alexanderstraat te Haarlem een brand uitgebroken, doordat het 6-jarige zoontje des huizes een bran dende lucifer te dicht bij de kerstboom hield, waardoor die in brand vloog. Ook een groot aantal meubels werd beschadigd. De inboedel was tegen brand verzekerd. De technische vooruitgang uit deze eeuw heeft ook op de veiligheid van de binnen vaart zijn invloed doen gelden. Want niet alleen op de wegen, maar ook op de bin nenwateren in ons land en vooral op de grote vaarwegen naar Duitsland en daar waar zeevaart en binnenvaart elkaar ont moeten neemt de verkeersonveiligheid hand over hand toe. In de laatste maanden zijn verschillende aanvaringen gebeurd, waarbij enige schepen zyn gezonken of met de meeste spoed aan de grond gezet moesten worden om zinken te voorkomen, terwijl de opvarenden slechts met grote moeite gered konden worden of door toe vallige omstandigheden van de verdrin kingsdood bespaard bleven. Maar zaterdag j.l. was er op het AmsterdamRijnkanaal voor vier opvarenden van een sleepboot i helaas geen redding meer mogelijk. Zij kwamen bij een aanvaring om het leven. Dit tragisch ongeval heeft de ernst van dit nieuwe probleem waarvoor de binnen vaart zich ziet gesteld,-wel bijzonder triest en duidelijk onderstreept. I Ofschoon er in binnenvaartkringen nog geen paniekstemming heerst, kan men in gesprekken met, schippers over de toe nemende onveiligheid op het water toch een toon van onrust bespeuren. Enerzijds zijn de schippers wel verplicht om hun schepen van sterkere motoren te voorzien om aan de concurrentie van rail- en weg- vervoer weerstand te kunnen blijven bie den en anderzijds geschiedt dit ten koste van de veiligheid. De opgevoerde snelheid eist slachtoffers. Vooral op de bx-edere binnenwateren, zoals de Waal en in het bijzonder bij lage watei-stand en de Schel de neemt deze onveiligheid grote vormen aan. Op de Waal door de zogenaamde „hardlopers", dat zijn sterke en snelle motorschepen die helemaal op eigen kracht stroomopwaarts naar Bazel varen en op de Schelde doox-dat de zeevaart en binnen vaart elkaar ontmoeten. Er zijn al ver schillende kleinere schippers die zich slechts in uiterste noodzaak op deze voor hen zo gevaarlijke vaarwegen begeven. In dien mogelijk maken zij een omweg om hun doel te bereiken. En dat is niet zo verwonderlijk, want de meeste schippers wonen met de vrouw en hun kinderen aan boord van het schip. Ook op het Amster dam-Rijnkanaal, dat bijzonder druk wordt bevaren, neemt het gevaar zienderogen toe. In de laatste maanden hebben zich enkele vrij behoorlijke aanvaringen voor gedaan, die met uitzondering van het zaterdag gebeurde ongeval in het Amster dam-Rijnkanaal alle goed zijn afge lopen. Voor zover ons bekend, zijn in no vember de navolgende schepen na aan varingen gezonken: de „Eliot" van schip- De belangstelling voor de tentoonstel ling „Van Van Gogh tot Picasso" welke in de Prof. Kohnstammschool aan de Jan Prinslaan in „Delftwij k" in Haarlem- Noord is ingericht, heeft een zeer bevre digend verloop. Gedurende de eerste week sedert de opening van deze expositie van reprodukties naar schilderijen van kunste naars uit de periode van omstreeks 1880 tot heden bezochten meer dan driehonderd personen de tentoonstelling. In hoofdzaak zijn deze afkomstig uit het deel van Haar- lem ten noorden van de Jan Gijzenbrug maar ook buiten de naaste omgeving van Oud-Schoten geeft men blijken van belang stelling. Dat een toelichting op de moderne beel dende kunst op prijs wordt gesteld blijkt wel uit het feit dal de belangstelling op de dagen waarop een deskundige rondleider aanwezig is het grootst is. „De mensen staan heus niet zo afwij zend tegenover de moderne kunst als wel beweerd wordt maar zij hebben een toe lichting op het hoe en waarom van de uitingsvorm nodig om haar beter te kun nen begrijpen," zo merkte de heer A. H. van der Vloot, een van de rondleiders, op toen wij hem naar het oordeel van het publiek ten aanzien van het geëxposeerde vroegen. Dat bleek vooral bij de reproduk- tie van Picasso's „Guernica" dt aanklacht tegen de verschrikkingen van een oorlog, vastgelegd tijdens een luchtaanval op het Spaanse stadje van die naam ten tijde van de Spaanse burgeroorlog, k De expositie is tot 6 januari en wel dage lijks van halfdrie tot halfvijf, behalve op 31 december en 1 januari, te bezichtigen en vanavond en donderdag 2 januari ook van acht tot tien uur per F. Praet in de vluchthaven van Zijpe; de „Eerste Zorg" van schipper K. Zaayer bij Puttershoek en de „Gex-maine" van schipper H. Overeem bij Ooltgensplaat na een dubbele aanvaring, waai-bij de „Ger- ko" zware averij opliep. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. Voorts moest het sleepschip „Damco 32" in de maand november na aangevaren te zijn door een Duitse zeeboot in de vlucht haven van Hansweert aan de grond gezet worden om zinken te voorkomen. Stuur hut en roef van het sleepschip werden vernield; de schipper en zijn vrouw bleven ongedeerd. Ook ongedeerd bleef schipper P. Jelier van de „Maria", hoewel hij het benauwd heeft gehad, toen zijn schip werd aangevaren door een Belgische hardloper. Door de schok schoven de houten luiken in de stuurhut, waar Jelier aan het roer stond. Met moeite wist men hem uit de brokstukken te bevrijden. Ook in ander opzicht is deze aanvax-ing bijzonder goed afgelopen, wantode vijf kinderen van de schipper, die hun slaapplaats in het v,oor onder hadden, waren reeds uit bed en juist dit vooronder wex'd door de aanvax-ing vernield. Met pompen heeft men het met bieten geladen schip drijvende weten te houden. Deze koi-te en geenszins volledige op somming van de ongevallen die zich in november op de binnenwateren voordeden en waarbij door zeeboten en „hardlopers" de meeste schade werd aangericht, zal de binnenvaart-autoriteiten ongetwijfeld tot nadenken stemmen over het invoeren van een maximum vaarsnelheid. Het tragisch gebeuren van zaterdag onderstreept dit nog eens te meer. In bepaalde gemeenten, zoals ook in Haarlem waar men slechts met een maximum-vaart van zes kilo meter door het Spaax-ne mag varen, is reeds jaren zo'n snelheidsvei-bod van kracht. En daar komen geen „hardlopers" of zeeboten. Het is een traditie van de LTJ en de LTM in de bisdommen Haarlem en Rot terdam ieder jaar op het terrein van het seminarie Hageveld in Heemstede een gro te sportdag te houden, waar de land- en tuinbouwjongeren ondermeer ruiterwed- strijden en volksdansen laten zien. Voor het eerst is thans ook een culturele dag gehouden. En zoals de sportdag een hoog tepunt is in het zomei-se verenigingsleven, zo is deze dag in het winterseizoen een welkome gelegenheid voor de afdelingen om met eikaars werk in kennis te komen en daarvan natuurlijk wat op te steken. Voor de culturele dag bestond een zeer grote belangstelling. Ruim vijfhonderd land- en tuinbouwjongei-en wax*en zondag naar gebouw St. Bavo in Haarlem getrok ken, waar de voorzitster van de LTM, mejuffrouw Annie Kortmann, om één uur een welkomstwoord sprak. Daarna volgde een programma van niet minder dan veer tig nummers, verzorgd door de afdelingen het Westland, de Wieringermeer en alle andere, die tussen de twee gebieden lig gen. Er werden zowel populaire liedjes als klassieke liederen gezongen en gespeeld. Gedichten wei-den gedeclameerd, niet al leen van Guido Gezelle maar ook van An nie Schmidt, om de uitersten te noemen. Verscheidene afdelingen voerden enkele volksdansen op, zoals de „Erwtenpluk." Weer andere speelden een grappige pan tomime. Een liedje van Jules de Corte werd afgewisseld met „Chi-istene ziele" van Van Meurs, waarna een quatre-mains van Diabelli werd gespeeld. Een van de jongeren besprak de plaats, die de land bouw thans inneemt, een ander belichtte het vereniginswerk en zelfs schilderde een lid van de LTM, hoe de LTJ, en de LTM zich in de toekomst zullen ontwikkelen. Met veel belangstelling heeft een volle zaal enkele uren lang naar de prestaties op het toneel gekeken en geluisterd. Men kreeg een goede indruk van wat op dit gebied in de afdelingen wordt tot stand gebracht. Het gebodene was over het al gemeen goed, met enkele uitspringende onderdelen. Natuurlijk was het niet alle maal „cultureel" wat op het toneel werd gebracht. De goede nummers en de loffe lijke pogingen om iets goeds te brengen waren echter verre in de meerderheid. De voorzitter van de L.T.J., de heer Toon van Moorsel, kon in zijn slotwoord hier van met waardering gewag maken en tevens mededelen, welke prestaties de beste waardering van een jury hadden ge kregen. Naar wij vernemen zal de Haar lemse raad binnenkort een voorstel van B. en W. van Haarlem bereiken, betreffende de verhoging van de elektriciteitstarieven. Volgens dit voorstel zullen deze tarieven worden verhoogd met de helft van de oor spronkelijk voorgestelde verhoging, die door de raad op vrijdag 29 novem ber werd verworpen. Tengevolge hiervan zal de winst van het elektrici teitsbedrijf geraamd kunnen worden op ongeveer 318.000, in plaats van het aanvankelijk geraamde bedrag van 636.000. Zoals men zich zal herinneren was de Haarlemse raad in grote meerderheid tegen het destijds door B. en W. voorgestelde hogex-e elektriciteitstarief, omdat volgens de mening van de raadsleden daardoor een te gx-ote winst zou worden gemaakt. De heer De Leeuw (Arb.) heeft in de verga dering van 29 november een compromis in de vorm van een amendement ingediend, volgens welk ongeveer de helft van de aanvankelijk voorgestelde verhoging zou worden toegepast. Dit amendement werd echter eveneens vex-worpen. Wethouder Angenent heeft destijds uiteengezet, dat de door de heer De Leeuw voorgestelde vei-mindering van één cent per kWh ten opzichte van het door B. en W. voox-ge- stelde tarief in de praktijk niet kon wox-- den toegepast, omdat in dit laatste ver scheidene onderdelen met een halve of een kwart cent wei-den verhoogd. Het thans door B. en W. voorgestelde tax-ief omvat een halvering van elk onder deel van de aanvankelijk door B. en W. voox-gestelde verhoging. De raad zal zich in zijn vex-gadering van woensdag 8 januari over dit voorstel hebben uit te spreken. Ten aanzien van de goedkeuring van de nieuwe tarieven door het ministerie van Economische Zaken koestex-t men een zeker optimisme. In dit verband is het in teressant op te mei-ken. dat een onlangs door de gemeente Den Haag voorgestelde vex-hoging, waarbij het elektriciteitsbedri^: een winst van 3'2 miljoen gulden en het gasbedi-ijf 3 ton winst zouden afwerpen, inderdaad door Economische Zaken bin nen tien dagen was goedgekeurd. Hiex-uit zou men mogen concluderen, dat de aanvankelijk door B. en W. voorge stelde tariefsverhoging voor het elektrici teitsbedrijf, waarbij een winst van 636.000 was geraamd, ook zou zijn goedgekeui'd. Vanmorgen om kwart voor zeven heeft een rangeerdeel een wissel in het weste lijk gedeelte van het stationsemplacement Haarlem stuk gereden. Een stremming van het treinverkeer tussen Haarlem en Sant poort-Noord was hiervan het gevolg. Om ongeveer half negen kon de stremming worden opgeheven. De N.Z.H.V.M. heeft tussen zeven en negen uur extra bussen op de lijn HaarlemIJmuiden gereden. De jeugdige Ha.S.G.-schaker, E. J. Pe- tei-sma. is winnaar geworden van het jaar lijkse jeugdschaaktoex-nooi georganiseerd door de Overveense schaakclub Rolland. Hij bereikte dit resultaat door een remise in zijn laatse partij tegen concurrent H. Bosscher. Deze kwam door zijn remise met R. de Jong juist een halve punt tekort om op gelijke hoogte te eindigen. Voor E. J. Petersma betekende de over winning een dubbele triomf. Zowel de fraaie wisselbeker van Haarlems Dagblad/ O.H.C. als afvaardiging naar de persoon lijke jeugdschaakkampioenschappen van Noordholland viel hem ten deel. Met H. Bosscher bleef hij het gehele toernooi on geslagen. De einduitslag luidt: 1. E. J. Petersma 5V2 punt; 2. H. Bosscher 5 punten; 3. H. Duisenburg 414 punt; 4. J. May 4Vz punt; 5. D. G. Vonk 314 punt; 6. R. de Jong V/t punt; 7. H. Mostertman IV2 punt en 8. A. van Driel 1 punt. Dammen Nieuws in het kort Traditiegetrouw hebben de damclubs uit de bollenstreek ook dit jaar het „Vier Dorpen Toernooi" georganiseerd. Doordat de dammers uit Lisse ditmaal verstek laten gaan, ziet de deelname er als volgt uit: Damclub Sassenheim (bekerhoudster), Damclub Hillegom, Damclub St. Bavo, Heemstede en als nieuweling de damclub uit Noordwijk aan Zee. Als bijzonderheid kan nog worden vermeld, dat dit jaar ook een tweede prijs beschikbaar wordt gesteld. De eerste wedstrijd wordt gespeeld tussen Noordwijk en Hillegom op maandag 6 januari. BERLIJN (Reuter) Het Oostduitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendgemaakt, dat van 1 januari af Amerikaanse, Britse en Franse diplomaten in West-Berlijn in- en uitreisvisa voor Oost-Eux-opa bij de Oostduitse regering moeten aanvragen in plaats van bij de Russische autoriteiten. De Verenigde Sta ten, Groot-Bx-ittannië en Frankrijk erken nen Oost-Duitsland niet en daardoor ook zijn bevoegdheid visa te geven. In de Oost duitse bekendmaking wordt gezegd, dat het vervoer van westelijke troepen van en naar West-Berlijn niet onder de nieuwe regeling valt. (UP) Een westelijke woordvoerder zei, dat de diplomaten gewoonlijk per vlieg tuig via Helsinki van en naar West-Ber lijn gaan en dan geen visum nodig hebben. Wel zal geallieerd militair personeel ook de diplomatieke missies in West-Ber lijn worden daaronder gerangschikt nu in Oost-Duitsland een reisvergunning moe ten aanvragen. Een Amerikaanse woordvoerder heeft verklaard dat Amerikaanse regerings functionarissen zich in geen geval tot „de zogenaamde Duitse Democratische Repu bliek" zullen wenden voor visa. Oudejaarsmarkt. Dinsdag 31 decem ber tot 18 uur zal op het terrein van de Botermarkt te Haarlem een oudejaars markt worden gehouden voor de verkoop van bloemen, prentbriefkaarten, wild, fruit en andere consumptie-artikelen. Noorderschool. Tot onderwijzer aan de Noox-derschool te Haarlem werd be noemd de heer K. P. van den Beid te Haarlem. Tot onderwijzeres in tijdelijke dienst werd aan deze school benoemd mejuffrouw R. J. Bronsgeest te Heemstede. Oudejaarsdienst. De oudejaarsavond- dienst, die dinsdagavond in het Luthers Rusthuis in het Westerhoutpark in Haar lem wordt gehouden, begint niet om acht uur, maar om half acht. Dief had berouw. De dief, die dezer dagen tijdens afwezigheid van de bewo ners een inbraak pleegde op de Arnold- laan te Bloemendaal, heeft blijkbaar be rouw gekregen van zijn daad. Een buur man trof namelijk zondagmiddag de ge stolen goederen, een zilveren theeservies en zilveren gebakvorkjes, weer voor de deur van het betreffende perceel aan. De politie is de dader inmiddels op het spoor. Inbraakje. In de nacht van zaterdag op zondag is door verbreking van een ruit ingebroken in „De Uitkijk" op het Bloe- mendaals Kopje. Er werden wat chocolade en enige flessen wijn ontvreemd. Spreekuur. Wethouder D. J. A. Ge luk zal deze week in plaats van woensdag- op donderdagmiddag om twee uur spreek uur houden. Nationale Party. De afdeling Haar lem en omstreken der Nationale Partij houdt vrijdagavond 3 januari in restau rant Brinkman aan het Houtplein een bijeenkomst, waarop dr. W. K. H. Feuille- tau de Bruijn zal spreken over „De crisis in Indonesië". Inbraak. Zondagavond is een inbraak gepleegd in een pex-ceel aan het Kenne- merplein in Haarlem. De dieven verschaf ten zich nadat ze aan de achterkant een ruit kapot geslagen hadden toegang tot de slaapkamers en namen een bedrag van vijfentwintig gulden mee, dat zich in een geldkistje in de linnenkast bevond. ADVERTENTIE Maar... zorg, dat U Medicinaal Norit bij de hand hebt Ak maag- of darm- stoornissen Uw feestdagen dreigen te verstoren, dan kan Norit prompt uit komst bieden. tegen maag- en darmstoornissen TEL AVIV (AFP) De directeur-ge- neraal van het Israëlische ministerie van Defensie, Sjimon Perez, is zondag op het vliegveld Lydda teruggekomen van een reis van enige dagen naar West-Europa. Perez wilde niet zeggen welke landen hij heeft bezocht en waarom hij deze korte x-eis heeft ondex-nomen. Te Jeruzalem wordt evenwel vernomen dat hij in Bonn is geweest. De Israëlische pers bex-icht dat West-Duitsland geweigex-d zou hebben wapens aan Israel te leveren. (UP) Vandaag zal premier Ben Goe- rion zijn besluit bekend maken inzake de huidige crisis in zijn kabinet. De crisis dreigt zich te'verscherpen, nu de Achdoet Havoda en de Mapam geweigerd zouden hebben akkoord te gaan met Ben Goerions voorwaax-den ter handhaving van de coa litie. De premier heeft geëist dat de twee ministers van de Achdoet Havoda de partij, die verantwoordelijk is voor het uitlekken van een 'geheime defensie- mis sie naar Bonn uit de regering zouden treden. De Achdoet Havoda en de Mapam, die in 1955 tot de coalitie toetraden, hebben zich altijd vrij gevoeld de kiezers hun eigen standpunt uiteen te zetten, en zich bij stemmingen over vertrouwensvotums te onthouden van medewerking aan de re gering. Men verwacht dat Ben Goerion zijn ontslag zal aanbieden, al ziet men hierin niet meer dan een foi-mele stap die hem in staat zal stellen een nieuwe rege ring te fox-meren, desnoods zonder de Achdoet Havoda en de Mapam. BERLIJN (UP) Het Oostduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken zegt „be trouwbare inlichtingen" te hebben, vol gens welke de Westduitse regering „reeds lang wapens aan Israel heeft ge leverd". Dat de Westduitse regering het tegendeel zegt is volgens het Oostduitse persbureau ADN bedoeld om de Arabi sche volken te misleiden. LONDEN (UP) De Indonesische mi nister van Voorlichting, Sudibjo, heeft naar radio-Djakarta meldt, medegedeeld, dat dr. Sumitro Djojohadikoesoemo, ont slagen zal worden als deken van de econo mische faculteit vóór het einde van de maand. Sudibjo voegde eraan toe, dat het pas poort van Sumitro, die zich naar verluidt in Singapore bevindt, ingetrokken zal worden. Bernard Haitink dirigent van het orkest van de Nederlandse radio-omroep is zon dag in Los Angeles gearriveerd. H^j zal dondei-dag- en vrijdagavond zijn Ameri kaanse debuut maken als dirigent van het filhax-monisch orkest van Los Angeles, in de plaats van dr. Eduard van Beinum, die zoals werd bericht voor onderzoek en be handeling in een ziekenhuis is opgenomen. Van Beinum schijnt thans volledig hersteld te zijn van een aanval van griep, waar aan hij leed voor hij in november in Los Angeles arriveerde om het seizoen 1957- '58 te openen.

Haarlem's Dagblad | 1957 | | pagina 7