NAALDKUNST „Bezoek aan een kleine planeet" Eerste paal de bouw van r.-k. grond in voor huishoudschool LAGERE \ÊLÊf\ I PRIJZEN «VL DONDERDAG 2 JANUARI 19 5 8 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Burgerlijke Stand van Haarlem Rumoer bij begin van het nieuwe jaar Rijkswaterstaat begint met metingen op rijksweg HaarlemAmsterdam Terugbetalingen overtroffen inleggingen in 1957 Patiënten huldigden arts S. L. Anholt „Vondelkwartier" sloot het jaar 1957 af Bouw A. G, Bodaanstichting begint spoedig Auto tegen lantaarnpaal gebotst door de toneelgroep Theater Half jaar geëist tegen dronken autobestuurder Uitspraken van de Haarlemse rechtbank Scholierenschaaktoernooi vanmorgen begonnen Vereniging Hendrick de Kevser veertig jaar UIT STAD EN STREEK Gereformeerde kerk te Bloemen daal wordt gesloopt Bestedingsbeperking in Bloemendaal Dinsdagmiddag werd op de Garenkokers- kade in Haarlem de eerste paal in de grond geslagen voor de bouw van de nieuwe r.k. huishoudschool. De secretaris van de Stich ting R.K. Industrie- en Huishoudschool voor Meisjes te Haarlem, de heer A. J. H. van Emmerik, bediende, gekleed in oliejas, -broek en -helm, de machine, die deze zeven meter lange paal de grond in heide in aanwezigheid van het personeel en be stuur van de stichting. De laatste stoten van de heimachine gingen met extra la waai gepaard, want men had door middel van kruit aan deze klappen een vroegtydig oudejaarsvuurwerkkarakter gegeven. Na deze eerste paal zullen nog 25.9 moe ten volgen, voordat men met de fundering voor het nieuwe gebouw gereed gekomen is. Mét deze eerste paal is een einde geko men aan een lange periode van voorberei ding en wachten voor de stichting, die al bijna vijftien jaar geijverd heeft voor de Garenkokerskade als plaats voor de nieuwe school. ADVERTENTIE o.a. NEVEDA - SIRENE v. 2.95 nu 2-70 SCHEEPJES - ZERMATT v. 2.80 nu 2.55 v. WIJK - MAJORCA v. 2.80 nu 2 PARLEY - BABYWOL v. 3.10 nu 2.80 en nóg 30 soorten verlaagd. GROTE HOUTSTR. NAAST L UXOR HAARLEM, 31 december 1957. ONDERTROUWD: 31 dec.: A. G. R. Kappers en A. H. Bakker; J. N. de Lange en W. Sissingh; B. H. Schaaf en A. M. H. van de Pol. GEHUWD: 31 dec.: H. A. Swaalf en H. W. M. Kors; B. H. Tj. Krohne en T. van Duinen; F. J. Fleuren en M. G. C. Tim- mers; P. J. M. Haver en J. J. Geijlvoet.. W C. J. van der Pol en J. van Vuuren: J. H. Hetem en G. H. M. Mol; H. A. Knijnen- berg en A. H. de Bruijn; K. Kuiper en J. den Ridder; A. C. Joor en D. Timmermans. BEVALLEN van een zoon: 28 dec.: E. A. Jonker-Voskuilen; M. Plaatsman- Venniker; 29 dec.: J. Verrips-Eijkelen boom; 30 dec.: M. H. A. Stoelinga-Le Hane: 31 dec.: H. G. van Aken-Schreurs. BEVALLEN van een dochter: 29 dec.: H. Weber-Jacobs; H. van der Berg-Boe- ree; 30 dec.: E .A. van Citters-Duijnker; C. E. van den Berg-Van der Werf; 31 dec.: B. Jansen-Bruins. OVERLEDEN: 28 dec.: A. Oschatz, 44 j., Hazepa terslaan; M. E. van Warmerdam- Tijssen, 77 j., Kamperlaan; 29 dec.: J. van der Horst, 76 j., Spaamoogstr.; P. Blankert, 72 j., J. Hamelinkstraat.; P. J. Schouten. 55 j., Vosmaerstraat; Chr. C. van Steel, 7.1 j„ Kempstraat; A. C. Becker-Jansen, 83 j., Kamperlaan; A. J. van den Berg- Blansjaar, 81 j., V/esterhoutstraat; C. M. Jansen-Van der Vossen, 74 j., Gasthuis- vest; 30 dec.: B. Kromhout, 71 j., Dreef; Th. Kamp-De Nijs, 73 j., Linnaeuslaan. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD P. J. Winterink en E. M. Hubbelmeijer; M. C. van den Boom en C. H. P. Boersma. GETROUWD H. R. Koops en H. van Zonneveld; C. Caderius van Veen en I. J. van Waveren; J. Weidema en P. K. .J. Gall; J. M. M. van Noort en J. Wijzenbroek; Ch. Forceville en J. Th. C. van Rossum; A. M. Heems en L. Ockeloen; K. J. Klant en C. M. Meijer; R. F. Arnold en C. W. J. Kra nendonk; D. H. Bouman en G. Kooijmans; R. G. J. Slabbers en B. M. B. Cuijpers; B. G. J. Lammers en M. Nieuwenhuizen; A. K. Breedveld en F. J. van Niel; E. J. Rem mers en M. B. J. Rulof. GEBOREN Carel Marinus zn. v. G. M. Draijer en M. E. van der Linden; Hilda, dr. v. J. van Wanrooij en K. Massing; Judith, dr. v. F. S. Eringa en J. Lieneman; Rut- gerus Comelis Simon Petrus, zn. v. H. Fok ker en C. J. van Honschoten; Nieske, dr. v. D. G. J. Luiting en M. Koren; Lucas Petrus Maria, zn. v. J. P. M. Peeperkorn en A. C. M. Hellebrekers. OVERLEDEN Wed. J. Ch. Huese-Huy- zer, 81 jr.; Mevr. A. M. Leder-Post, 81 jr.; Wed. C. Gieling-Zuijdam, 93 jr.; A van der Aar, 80 jr.; Mevr. A. C. Kloes-Jansen, 76 jr; Mej. M de Koning, 74 jr.; Wed. M. A. Prang-Dreef, 78 jr.; Wed. J. Vos-Smeenk, 84 jr.; Mej. L. F. Vreede, 73 jr.; Wed. C. Stegemeijer-Kops, 74 jr. Men is bij de stichting uitermate ver heugd, dat thans aan de bouw van de nieuwe school begonnen kan worden. Het gebouw is ontworpen door de architecten ir. J. A. van der Laan, ir. J. B. Hermans, Th. M. van Eerden en Jules H. M. Kirch en zal worden uitgevoerd door V. de Vries' Bouwbedrijf uit Haarlem, dat de bouw heeft aangenomen voor 1.041.570. De to tale kosten voor het gebouw zullen ech ter bijna het- dubbele hiervan bedragen. De voldoening om het begin van de werkzaamheden is daarom zo groot, omdat de huishoudschool zich al zo lang heeft moeten behelpen met drie lokalen op de Gedempte Voldersgracht, die voor het onderwijs absoluut onvoldoende zijn en omdat het in deze tijd van bestedingsbe perking gelukt is alle moeilijkheden te overwinnen. Het stichtingsbestuur hoopt het gebouw binnen twee jaar in gebruik te kunnen nemen. De school zal aan beide zijden van het water van de Garenkokerskade komen te liggen: aan de noordkant zijn de school lokalen geprojecteerd en aan de zu'dzijde komen de tot ontspanning dienende loka len. Beide gedeelten van de school worden door een luchtbrug over het water met el kaar verbonden. Het geheel zal een capa citeit krijgen van ongeveer 510 leerlingen. In tegenstelling tot hetgeen wij eerder schreven ligt het niet in de bedoeling dat er ook enige v.g.l.o.-klassen voor lagere scholen onderdak zullen vinden. Haarlemse politie joeg de jeugd uiteen Vele Haarlemse jongeren hebben op di verse punten van de stad het nieuwe jaar ingezet met het afsteken van vuurwerk en het verbrand van kerstbomen. Op het Stuyvesantplein en in de omgeving van het Leidseplein werd het tenslotte zo ru moerig dat de politie is opgetreden. Af en toe werden klappen met de gummistok uitgedeeld. Op beide plaatsen begon het vrij rustig, maar langzamerhand verzamelden zich velen op beide pleinen. Jongens sleepten kerstbomen aan en trachtten die in brand te steken. Een enkele keer gelukte het. maar de politic greep steeds in en trapte het vuur uit. Vele malen werden bomen afgenomen en in een auto van de ge meentereiniging gegooid. Als dinsdag 7 januari op een vijftal punten kerstbomen verbrand zullen worden, zullen de bomen daarheen worden vervoerd. Tegen enen was het bijzonder druk, zo wel oo het Leidseplein. in de Oranjeboom straat en de Brouwersstraat, als oo het StuyvesantDlein. De jeugd werd rumoerig en stak takken en oude kranten in brand. Hieraan maakte de politie een einde door de menigte uiteen te slaan, waarbij gebruik werd gemaakt van de gummi stok. In de Leidsebuurt was ook de brand weer ter plaatse en moest een keer een vuur blussen. Tn andere delen van de stad. zoals in de omgeving van de Ramnlaan en het Rozen- oriëel, ziin bomen en oanipr in brand ge stoken. Van ongeregeldheden was geen sprake. Naar wij vernemen zal de Rijkswater staat één dezer dagen een begin maken met metingen op de rijksweg Haarlem- Amsterdam met het doel te komen tot ver beteringen van deze weg. Aanvankelijk lag het in de bedoeling de voormalige trambaan bij de bestaande weg te trekken, waardoor een vierbaansweg zou ontstaan. Dit vraagstuk ligt echter niet zo eenvoudig als velen misschien menen, omdat de ruimte, die de trambaan in be slag nam niet voldoende is voor een extra rijweg. Behalve met de ruimte, die een dergelijke vierde rijbaan nodig heeft, moet men namelijk ook nog rekening houden met een veiligheidsstrook aan de buiten zijde van de weg. Zoals bekend zijn reeds insteekhavens gemaakt voor de halteplaatsen van de bus Amsterdam-Zandvoort. Welke verdergaan de verbeteringen op de duur zullen wor den uitgevoerd is nog niet bekend: dit zal afhangen van de beschikbare financiële middelen. Waarschijnlijk zal met de verbetering begonnen worden op het gedeelte tussen Halfweg en Amsterdam, dit met het oog op de nieuwe aansluiting van de Dr. A. Kuyperstraat en de Burgemeester de Vlugt- laan in Amsterdam op de rijksweg. Hulsspaarbank Haarlem In 1957 hebben bij de Nutsspaarbank te Haarlem de terugbetalingen de inleggin gen overtroffen met f 600.000. Het nega tieve spaarsaldo moet hoofdzakelijk wor den toegeschreven aan grote terugbetalin gen in de maanden november en december, door inschrijving op de Nationale Woning bouwlening en andere 6 %-leningcn. zodat van ontsparing eigenlijk niet kan worden gesproken. Het is namelijk opmerkelijk dat het be drag der inleggingen nog f 2.5 miljoen ho ger is dan in 1956. Na bijschrijving van de aan inleggers vergoede rente ad f 1.140.000 steeg het totale spaartegoed per 31 decem ber 1957 tot een bedrag van f47.088.000. hetgeen ruim f 500.000 hoger is dan aan het begin van het jaar. Het aantal inleggers steeg met 4047 tot een totaal van 84.842 per ultimo december. Per dezelfde datum waren 13.854 spaarbusjes in omloop. Het tegoed bij het begin van 1957 be droeg f46.561.651.61 (f41.726.414.82). In 1957 werd ingelegd f 27.125.063,06 (f 24,695.427.81). Aan rente werd uitbe taald f37.077.90 (f 28.575.01). Terugbetaald werd f 27.776.243.16 (f20.970.101.52); een negatief verschil met de inleggingen dus van f614.102.20 (f3.753.901.30). Aan rente werd bijgeschreven f 1.140.431.52 (f 1.081.335,49). Het tegoed eind 1957 be droeg f47.087.980.93 (f 46.561.651.51). Er bestond op nieuwjaarsmiddag grote belangstelling voor de afscheidsreceptie van de Haarlemse huisarts dokter S. L. Anholt, die na ruim veertig jaar praktijk te hebben uitgeoefend besloten heeft zijn praktijk neer te leggen. Ongeveer drie honderd patiënten, collega's en vrienden hebben de scheidende arts in zijn nieuwe woning aan het Kennemerplein 23 blijk ge geven, hoezeer men het besluit betreurt. Dokter Anholt was bij zijn zeer vele pa tiënten in Haarlem en omgeving erg ge zien. Ook is hij een groot kindervriend en vele ouders vergezeld van hun kroost, kwamen hem deze middag de hand druk ken. Als tolk van de dankbare patiënten voerde zuster W. Oxsener het woord en bood dokter Anholt en diens echtgenote een reis naar Israël aan, teneinde de kin deren en pleegkinderen aldaar te bezoe ken. Spreekster memoreerde, dat dokter Anholt tijdens zijn langdurige en drukke praktijk zich niet alleen als een be kwaam medicus heeft leren kennen, maar zich ook steeds als mens voor de belan gen en noden van zijn patiënten inzette. Zeer vele bloemstukken, onder meer van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst, afdeling Haarlem en Omstreken, waarvan enige doktoren als afgevaardigden ter receptie aanwezig waren en fraaie cadeaus ge tuigden van de sympathie, die men hem allerwegen toedraagt. Dokter Anholt blijft nog controlerend geneesheer van de DE- TAM (Bedrijfsvereniging voor de Detail handel en Ambachten) en ook zal hij voor verschillende maatschappijen keuringen blijven verrichten. Verder zal hij de cur sus E.H.B.O. op de Haarlemse H.T.S. voor lopig nog leiden. Doktershuis in brand. In Winsum is het woonhuis van dokter U. J. Mansholt grotendeels in vlammen opgegaan. Het ge zin van de dokter en vier logé's wisten op het nippertje in nachtgewaad te ontko men. De brandweren van Winsum, Baflo en Groningen hebben het vuur, dat bij een open haard in de woonkamer is ontstaan, geblust. Het jaar 1957 is bij de speeltuinvereni ging „Het Vondelkwartier" afgesloten met bijeenkomsten voor de leiding en de bij deze vereniging aangesloten kinderen. Maandagavond verzamelden het bestuur en de leidsters en leiders zich in het club gebouw aan de Vergierdeweg in Oud-Scho ten dat voor deze gelegenheid stemmig met kaarsen was verlicht. Namens de win- terclubwerkcommissie sprak de heer J. H. Krudde een woord van dank tot de da mes en heren die in het afgelopen jaar aan de clubjes leiding hebben gegeven. „Zonder uw belangstelling en arbeid zou ons clubwerk onmogelijk zo goed kun nen draaien als thans het geval is en zou den wij honderden kinderen het plezier van een verantwoorde vrijetijdsbesteding moeten onthouden," aldus de heer Krudde, die de hoop uitsprak dat het werk ten be hoeve van de jeugd in 1958 tot verdere uit bouw gebracht zal mogen worden. De voorzitter van „Het Vondelkwartier", de heer D. van Merkenstein, sloot zich bij deze waardering aan met een woord van lof voor hetgeen de winterclubcommissie ondanks vaak moeilijke omstandigheden tot stand heeft weten te brengen. Spreker releveerde de diverse acties en evenemen ten die in het afgelopen jaar met veel suc ces door de vereniging op touw werden ge zet; de straatvoetbalcompetitie en Sint Maarten-optocht onder andere trokken veel belangstelling. De avond werd verder gevuld met de vertoning van enige filmpjes, muziek en een dansje. Op oudejaarsdag hebben ongeveer vijf honderd kinderen zich enige uren kostelijk vermaakt met de film „De grote vakan tie". Om op adem te komen werden zij tus sen de bedrijven door getracteerd op olie bollen en limonade. De winterwerkcom missie die dit festijn voorbereidde kon met genoegen constateren dat haar werk bij de kinderen zeer in de smaak is gevallen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Naar wy vernemen is de voorgenomen bouw van de A. G. Bodaanstichting aan de Zandvoortselaan in Bentveld thans zeker. Met de bouw zal begin van dit jaar kunnen worden aangevangen. Het tehuis wordt ingericht voor de op name van een veertigtal ouden van dagen uit de meer gegoede kringen en zal een vrij luxueus karakter dragen. Het is een miljoenen-object, aan de voorbereiding waarvan Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema, een belangrijk aandeel heeft gehad. In de oudejaarsnacht om ongeveer tien minuten over twee is een personenauto op de Zandvoortselaan in Heemstede, nabij de spoorwegovergang, tegen een lantaarnpaal gebotst, tengevolge waarvan de bestuurder, een 64-jarige Heemstedenaar, licht aan he' gezicht werd gewond en zijn naast hem zit tende broer een hersenschudding opliep. Deze laatste is per ziekenwagen naar zijn woning vervoerd. Het ongeluk gebeurde, doordat de broer de beslagen voorruit met een doek schoonpoetste, tengevolge waar van de bestuurder de macht over het stuur schijnt te hebben verloren. Gore Vidal is in de Verenigde Staten een van de succesrijkste schrijvers van tele visiestukken. Profiterend van de wijde belangstelling, veroorzaakt door de wed loop in de actualiteit tussen wetenschap en fictie, heeft hij zijn fantastische blijspel „Bezoek aan een kleine planeet" ongeveer een jaar geleden voor Broadway bewerkt, waar het nog steeds volle zalen trekt. Op nieuwjaarsdag heeft de toneelgroep Thea ter er onder de vaardige, op flitsende effec ten gespitste regie van Elise Hoomans in de Arnhemse Schouwburg de Nederlandse première van gegeven in een lumineus decor van Johan Greter en een vertaling van Alfred Pleiter, die nog al eens aan vechtbaar klonk. De komedie stamt, oorspronkelijk uit de periode der geruchten over vliegende scho tels. Met een mysterieus vliegtoestel is achter het huis van de t.v.-commentator Roger Spelding, die zojuist zijn kijkers heeft verzekerd, dat Vader en Moeder rus tig en zonder vrees voor sprookjesachtige monsters kunnen gaan slapen, een wonder lijk heerschap met bakkebaarden uit de stratosfeer geland. De letterlijk onaantast bare Kreton, gekleed volgens de mode van 1861, speciaal overgekomen om de Burger oorlog mee te maken. Hij heeft namelijk een bijzondere studie gemaakt van de on beduidende en achterlijke planeet Aarde, er zich het meest over verbazend, dat de daar wonende mensen elkaar wel in het openbaar doodslaan, maar nooit in het openbaar beminnen. Om deze zonderlinge gebruiken toch te kunnen bestuderen be sluit hij zelf een oorlog te organiseren. Dit doet hij door met een zucht en een hand omdraai de zwaartekracht op te heffen, in zijn hogere wijsheid beseffend, dat de wereldmachten daarop elkaar uit louter angst te lijf zullen gaan. Voor het zover komt wordt de heer Kreton door zijn toe ziende voogd opgehaald en teruggebracht naar de kinderkamer van de onsterfelijk heid, waar hij als moreel onvolwaardige thuishoort. Met zijn denkbeelden over ruimte en tijd is de heer Vidal nog steeds niet verder dan zijn Engelse collega J. B. Priestley een kwart eeuw geleden al was. Hij heeft zelfs diens toneeltruc van „de gevaarlijke bocht" overgenomen. Trouwens: het denkbeeld is in de door hem gekozen vorm net lang genoeg voor een éénakter, die op verras sende wijze amusant zou kunnen zijn. Als de aardigheid van de onthutsende confron tatie met het onverwachte er af is, kan er uiteraard weinig anders volgen dan de routine van de kluchtige pretmakerij om de avond vol te krijgen. Er gebeurt dan ook niets meer, er spelen zich alleen maar wat oppervlakkige vermakelijkheden af, onder meer een parodie op de commerciële televisie, die dank zij het optreden van John de Freese, die zich als een zeer capa bele acteur ontpopte, inderdaad erg leuk was. Misschien zou er ook uit de scènes, waarin de sentimentele zangkunst moet dienen om bange burgers in uniform met heldenmoed te inspireren, meer satirieke uitwerking te halen zijn geweest als Robert de Vries over sterkere vocale middelen had kunnen beschikken. Voor de rest was zijn ongrijpbare Kreton, met diabolische trillin gen in een ijle stem, echter wel zo onge veer de gewenste dwaze verschijning, die zijn supranormale begaafdheid ais levens gevaarlijk speelgoed misbruikt. Richard Flink mocht, toen de schrijver niets anders meer had weten te bedenken, zijn generaal Powers wijsheid uit de whiskeyfles laten puren. Van de andere medewerkenden moeten Anne-Marie Hey- ligers en Carl van der Plas mef grote waardering worden genoemd als uitblin kers in het ensemble, waarin Annie Lan- genaken, Piet van der Meulen en Siem Vroom weinig kansen kregen om zich op vallend te onderscheiden. Een nogal mager divertissement met een paar malle mo menten, al met al. Er is ruimschoots ge lachen, maar veel meer kon men na de pauze genieten bij het originele, muzikale nieuwjaarsspel „De Bedriegertjes" van Mies .uouhuys en Cor Lemaire, waarin de twaalf maanden van het jaar als een troep slechte circusartiesten de revue pas seerden. Onder regie van Elly van Steke lenburg werd deze lieve fantasie in de gewenste geest van goedwillendheid onder aanvoering van Johan Walhain als de clown Mundo, veelal met assistentie van de dansante Martine Crefcoeur, voor het voetlicht gebracht. De aardigste onderdelen waren: het politieke vlooienspel van Gerard Hartkamp, de glorieuze aria op de zomerzon van Wim Hoddes, en „Het leeuwenlied" van Tine de Vries, welke laatste een voortreffelijke, scherpe caba rettekst met een perfecte attaque voor droeg. Men had wat meer van dergelijke specerij gewenst bij deze smakelijke hors- d'ouvre, waarbij de eigenlijke „wens" als lauwe wijn werd geserveerd. Maar niette min: Mies Bouhuys heeft met deze kleine komedie dubbel en dwars bewezen ook dichterlijk toneel voor volwassenen te kunnen leveren. Wij moeten met haar dankbaar zijn voor deze opdracht tot speelse gelegenheidspoëzie. David Koning Haarlemse rechtbank Bij botsing werden drie dames op wegdek geslingerd De officier van Justitie bij de Haarlem se rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman. heeft vanmorgen een half jaar gevangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist tegen een dertigjarige bloemist uit Hillegom, die als bestuurder van een personenauto onder invloed van sterke drank op de Herenweg in Heemstede een aanrijding had veroor zaakt. Als gevolg hiervan hadden énkele personen zwaar lichamelijk letsel opge lopen. Op zondag 27 oktober was de bloemist met zijn auto naar Haarlem gegaan, nadat hij in Bennebroek 's middags om onge veer vier uur vier glazen bier had ge dronken. In de loop van de avond had hij nog acht glazen bier naar binnen ge slagen. Na half twaalf vertrok verdachte met zijn auto weer naar Hillegom. Op de Herenweg in Heemstede stonden ter hoog te van de Professor Asserlaan twee auto's geparkeerd, waarvan de eerste „panne" had. Verdachte zou in volle vaart op deze auto's zijn ingereden. Uit de eerste auto waren drie dames eveneens afkomstig uit Hillegom op het wegdek geslingerd. De dames en de bestuurder van de geparkeerd staande auto, een Hillegomse kruidenier, liepen ernstig letsel op. De auto's waren zwaar gehavend. Verdachte heeft echter onmid dellijk uit eigen beweging alle schade, die in de duizenden guldens loopt, be taald. „Een ontstellende wijze van rijden", zei de officier, die van oordeel was, dat de slachtoffers, die zo goed als hersteld zijn. er betrekkelijk goed zijn afgekomen. De gevolgen hadden nog veel ernstiger kun nen zijn. Overigens maakte de verdachte op de officier geen kwade indruk. De raadsman, mr. S. Groen .zei, dat ver dachte zich het gebeurde zeer heeft aan getrokken. In de 2Vz maand dat deze in voorarrest zit. heeft hij hiervan duidelijk blijk gegeven. De raadsman schilderde verdachte als een eenzame jongeman, die soms bij een glas bier verstrooiing zoekt. Het pleit voor verdachte, dat hij onmid dellijk de schade van duizenden guldens heeft vergoed. Tenslotte bepleitte de raadsman een straf, gelijk aan het voor arrest, omdat verdachte thans reeds zwaar is gestraft. Uitspraak op donderdag 16 januari. De Haarlemse rechtbank heeft een zes- endertigjarige voorman-uitvoerder uit Amsterdam wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld ver oordeeld tot een hechtenisstraf van twee maanden (eis vier maanden). De voorman had op 8 maart op het terrein van de Hoogovens te Velsen een onder hem staan de brander opdracht gegeven een op zeven meter hoogte aangebrachte leiding te de monteren, terwijl hij geweten zou hebben dat dit gevaar voor ontploffing zou op leveren. Er deed zich een ontploffing voor. ten gevolge waarvan de brander ernstig werd gewond, waardoor de man zijn lin kerarm moest missen. Ex-rechercheur veroordeeld Een vroegere rechercheur van politie te Zandvoort. die er van verdacht werd op 3 april van het vorig jaar een jeugdige Amsterdammer te hebben mishandeld, is door de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van één maand De eis luidde een gevangenisstraf van drie weken. Op de bewuste dag was de Am sterdammer, een eenentwintigjarige scho lier, met een negentienjarige vriend naar Zandvoort getrokken om een familielid te bezoeken. Zij maakten gebruik van een motor die op de boulevard werd gepar keerd. Bij hun terugkeer op de boulevard werden zij aangesproken door twee heren, die verklaarden van de politie te zijn en vroegen wat de jongens van plan waren Aan een verzoek aan de politie om zich te legitimeren werd geen gevolg gegeven waarna een vechtpartij volgde. Ook werd er geschoten. De jongemannen werden naar het bureau van politie overgebracht en daar heeft de scholier een klap in het gezicht en een stomp in zijn maag ge kregen van de verdachte. Het bleek dat de politie naar ieugdige inbrekers zocht, maar de jongens waren de bezochten niet en werden naar huis gezonden. Vanmorgen om kwart over 9 uur heeft mr J. Jansonius, secretaris van de Noord hollandse schaakbond, in één van de zalen van restaurant Brinkmann in Haarlem, het 22ste scholierenschaaktoernooi van de H.S.S.B. geopend. 1-Iij verheugde zich over het feit, dat er dit jaar meer deelnemers waren dan vorig jaar. namelijk 16 aan het hoofdtoernooi en 21 aan het bij-toernooi. De heer Janso nius sprak de hoop uit, dat de namen op de wisselbeker tot een felle strijd zouden inspireren en zouden meehelpen de lust tot het schaken te bevorderen. Drie dagen duurt dit scholierenschaak toernooi. Van 's morgens negen tot twaalf en 's middags van half twee tot half vijf In het bovenzaaltje van Brinkmann zal het dan steeds tamelijk stil zijn. Alleen het tikken van de schaakklokken is duidelijk te horen. Soms als er een spannend mo ment voorbij is, wordt er even opgelucht gezucht. Maar praten doet haast niemand, men fluistert met elkaar. Sommige jongens staan tijdens een lange denkperiode even op en wandelen langs hun collegas. Maar meestal duurt dat maar heel even en zit men weer vlug achter zijn eigen schaak bord, met gebogen hoofd en gefronste wenkbrauwen. Zaterdag om ongeveer vijf uur zullen de prijzen worden uitgereikt en zal er voor de 22ste keer een naam in de wisselbeker worden gegrift, want het geldt hier een individuele strijd. De vereniging Hendrick de Keyser tot behoud van architectonisch- of historisch belangrijke oude gebouwen in Amsterdam bestaat 3 januari veertig jaar. Op 11 januari zal het bestuur recipiëren in een der zalen van het Rijksmuseum na afloop van een buitengewone algemene vergade ring. Het hoofdbestuurslid mr. H. Wester- mann zal op deze vergadering een lezing houden getiteld: „Veertig jaar Hendrick de Keyser." Nieuws in het kort Zwemwedstrijden Padvinders. Heden avond zullen in Stoops Bad te Overveen zwemwedstrijden voor padvinders gehou den worden, onder auspiciën van de Zwemclub „Haarlem", waaraan behalve Zeeverkennersgroepen uit Haarlem en om geving ook groepen uit IJmuiden en Aals meer zullen deelnemen, in totaal zestien groepen. De wedstrijden zullen geopend worden door ir. J. Pool, districtscommis saris van het district Haarlem van de ver eniging N.P.V. Na afloop zal de heer Jan Watertor een komische springdemonstratie geven. Juwelcndicnfstal. Een inwoonster van Aerdenhout heeft bij de Bloemendaalse politie aangifte gedaan, dat uit haar auto, die in de oudejaarsnacht in Den Haag ge parkeerd stond, haar juwelen zijn gesto len voor een waarde van 3000. Speeltuinverbond. Het Haarlems Speeltuin Verbond houdt maandagavond 6 januari een nieuwjaarsbijeenkomst in het gebouw van de afdeling „Het Oosterkwar tier" aan de Bernard Zweersstraat in Haar lem-Oost. Het programma vermeldt het optreden van een mondaccordeonensemble en het accordeonduo „De spelende zusjes". Mevrouw Duindam zal liederen zingi-n met pianobegeleiding van de heer W. Post. De voorzitter van het Haarlems Speeltuin Verbond, de heer D. Rookhuiszen, zal een nieuwjaarsrede uitspreken en verder zal een forum bestaande uit verbonds- en af delingsbestuurders vragen op speeltuin- gebied beantwoorden. Tijdens de oudejaarsdienst, die dinsdag onder leiding van ds. G. Toornvliet in de Gereformeerde kerk aan de Vijverweg te Bloemendaal is gehouden, is opnieuw be wezen, dat het kerkgebouw te klein ge worden is, want in de kerk had men zowel in de paden als in het kerkportaal stoelen moeten bijzetten om alle gemeenteleden een plaats te geven. De bouw van een nieuwe kerk, naar het ontwerp van de Bloemendaalse architect H. W. van Kem pen zal in een dringende behoefte voor zien. Tot tekst van zijn preek had ds. Toorn vliet Amos 7 gekozen en hij trok een ver gelijking met de onvermijdelijke afbraak van de kerk. De profeet Amos, de eenvou dige veehoeder, redde het volk Israels en daarmede de wereld van de ondergang en hij wist telkens het oordeel Gods af te wenden. In 1916 werd de kerk gebouwd en gedurende eenenveertig jaar is daar het woord Gods verkondigd en is er in deze kerk van Bloemendaal gebeden en het oordeel afgewend. In de nieuwe kerk, die op dezelfde plaats zal verrijzen zal meer ruimte zijn om het evangelie te verkondigen en dat noemde de predikant verheugend. Want slechts hij die niet in Christus leeft is tot afbraak in zijn leven gedoemd. Als de nieuwe kerk dus plaats kan bieden aan een veel groter aantal gemeenteleden dan in het verleden, dan betekent dit alleen maar winst. Binnen veertien dagen zal de kerk afgebroken worden en deze avond is het onze enige houvast, dat God dit werk van mensenhanden zal afbreken en Jezus' werk weer volmaakt zal worden opgebouwd naar Gods paslood, aldus de predikant. Spreker zeide, dat het verheugend is, dat de Hervormde gemeente te Bloemen daal aan de gereformeerde kerkgangers tijdelijk onderdak heeft verleend in het kerkje aan het Kerkplein te Bloemendaal. Uiteraard is er een weemoedige gedachte, dat het oude kerkgebouw, waaraan voor zovelen herinneringen aan lief, leed en troost zijn verbonden, thans gedoemd is te verdwijnen, aldus ds. Toornvliet. Burgemeester houdt nieuwjaarstoespraak De burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Voller, heeft hedenmor gen de hoofden van dienst en ambtenaren van het raadhuis, benevens vertegenwoor digers van de andere diensten in zijn ka mer op het raadhuis ontvangen, ter ge legenheid van het nieuwe jaar. In zijn toespraak gaf de burgemeester een terug blik op het afgelopen jaar, waarin door de gemeente-ambtenaren veel werk is ver zet en waarin de bestedingsbeperking een grote rol heeft gespeeld. Daarbij noemde hij vooral die afdelingen, die met de fi nanciële kant van de gemeente te maken hebben en de technische diensten; vele werken konden niet worden uitgevoerd. Ook sprak de burgemeester er zijn leed wezen over uit, dat door de beperking het noodzakelijk is geweest enkele vakleer krachten in de gemeente Bloemendaal te ontslaan, evenals enkele ambtenaren van Publieke Werken. In 1958 zal de beste dingsbeperking nog meer merkbaar wor den, aldus dr. Peereboom Voller, en dit zal onder meer in de begroting tot uiting komen. De geslaagde burgerzinlening (ruim zes ton) en de aankoop van het bui ten Elswout zijn belangrijke feiten in 1957, die gememoreerd dienen te worden. Zo als de Spoetnik en de kwestie Indonesië en Nieuw-Guinea de wereld in het afgelopen jaar hebben beziggehouden, heeft zelfs een aangelegenheid in het kleine Bloe mendaal internationale belangstelling ge noten. Het betreft hier namelijk de kat tenbelasting, waaraan zelfs een Zwitserse krant aandacht heeft geschonken. De gemeentesecretaris, de heer G. van Eek, heeft namens alle aanwezigen de toespraak van de burgemeester beant woord. Hij bood het burgemeestersgezin zijn beste wensen aan. De heer Van Eek memoreerde, dat door do slechte finan ciële positie van Bloemendaal de activi teiten naar buiten dit jaar niet zo groot zullen zijn, waardoor de uiterlijke wel stand der gemeente schade zal lijden. On der meer zal dat merkbaar zijn in de plant- soenaanleg. Ook zullen er geen grote werken kunnen worden uitgevoerd. Wel achtte de heer Van Eek het belangrijk in 1958 te trachten het interne administra tieve en technische apparaat wat te mo derniseren, met name de algemene poli tieverordening en he' ambtenarenregle ment, dat binnenkort aan Georganiseerd Overleg gezonden zal worden.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9