GELUKKIG Minister Hofstra wil twintig miljoen laten vallen HET WEER Tal van moties en amendementen $ee MORRIS %foreit/ot/flut// Belastingdebat in Tweede Kamer Helpende hand Sir Edmund Hillary heeft de zuidpool bereikt Meer licht ik heb (wicOyA dekens! Matige vorst STUURMALS, COHEN Spoetnik beëindigt zijn loopbaan Grootmeesters in de dop Acht opstandelingen in Cuba gedood Maarschalk Rokossovski ontheven van commando in Transkaukasië menu van de dag BLIKGROENTEN Het woord is aan Ww tö (joAffp! M. A. Reinalda opgenomen in een ziekenhuis onder eenhoofdig bevel? Amerikaanse strijdkrachten 72e JAARGANG No 149 VRIJDAG 3 JANUARI 1958 302e JAARGANG No 302 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 g jg g I B B Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. gPllllVHil| V* I I I dF^EF lr^ 1 Verschijnt dagelijks heh. op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- j| |f J| Jj j| i III i J? C f| J| Hl J 1 "1 t J Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 A m alt JL JL JL JL fei# JÈmtdF \teg$L ilS*gtP JL fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks \J JL Jtv JLi O II I Jtj tl A A ïv L Üj JNlL w H, H C O U JA A J/T T Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze Kamerverslaggever) Bij de behandeling van de wetsontwerpen tot belastingverhoging in de Tweede Kamer heeft minister Hofstra verklaard, dat voor verzachting van de belasting maatregelen twintig miljoen gulden beschikbaar is, als de gemeenten en de provincies niet in de hogere belastingopbrengst behoeven te delen. Zou de Kamer verdere beperking wensen van de vervroegde afschrijving, dan resteert nog maar tien miljoen gulden. Dat bedrag zou minister Hofstra willen gebruiken om de omzetbelasting op sigaretten niet te verhogen van 5 tot 8 percent, maar tot 7 per cent, al had hij wel groot bezwaar tegen dit aparte tarief. De belastingvoorstellen betekenen voor het rijk een voordeel op jaarbasis van 263 miljoen gulden. Maar daarvan moet het 41 miljoen afdragen aan gemeenten en provincies. Op kas basis betekenen de belastingvoorstellen voor het rijk een voordeel in 1958 van 127 miljoen en in 1959 eveneens van 127 miljoen, maar in elk van deze jaren zal het rijk 20 miljoen gulden moeten afdragen aan gemeenten en provincies. Er bestaat een grote behoefte aan kapitaal. Dat blijkt ook uit de hoge rentestand. Daarom wil het rijk niet lenen op de kapitaalmarkt, maar deze reserveren voor particulieren en gemeenten. Daarom heeft de regering de 107 miljoen in haar kas nodig in 1958 om niet te behoeven lenen. Die 107 miljoen zullen ook in 1959 hard nodig zijn. Aan die 107 miljoen valt niet te tornen, zei de minister. CCCCCC*XCOCCCCCOCC-7 De P. v. d. A. bleek geen bezwaar te hebben tegen de voorgestelde belasting verhogingen. De V.V.D., de A.R. en de C.H.U. zijn er op belangrijke punten tegen. Beslissend is in een belastingdebat altijd wat de K.V.P. doet. De belastingspecialist van de K.V.P., dr. Lucas, verklaarde zich gisteren tegen de belastingvoorstellen in dien ze ongewijzigd zouden blijven. Daarbij was hij zich ervan bewust, dat gekozen moet worden tussen een kabinetscrisis en het grotere kwaad van een ongewijzigde belastingverzwaring. Hij wilde de ver hoging van de vermogensbelasting ver zachten en die van de omzetbelasting op sigaretten beperken tot 1 percent. Een eventuele verdere beperking van de ver vroegde afschrijving wees hij beslist af. Wederinvoering van de investeringsaftrek wilde hij in ieder geval in april opnieuw in overweging nemen in verband met de nieuwe industrialisatienota. Hij heeft die gedachten vastgelegd in een motie en amendementen. Motie In de motie heeft hij de regering uitge nodigd, een tijdelijke voorziening te tref fen, waardoor het gemeentefonds en het provinciefonds niet zullen delen in de hogere belastingopbrengst. Minister Hofstra verklaarde zich daartoe bereid, indien de Kamer daartegen geen bezwaren zou hebben. Binnen het totaal van 263 miljoen wijst de regering veranderingen niet af, mits het sociale evenwicht in de belastingverzwaring blijft gehandhaafd. Daarom meent de regering de verhoging van de vermogensbelasting niet te kunnen missen, hoewel er over enige wijziging van de vermogensbelasting valt te praten, nu er een bedrag vrijkomt. De minister erkende dat de laatste maan den de financieel-economische ontwikke ling een keer ten goede te zien heeft ge geven. Het tekort op de betalingsbalans over 1957 zal misschien zelfs lager zijn dan over 1956. Maar de minister ontkende dat reeds een fundamenteel gezonde toe stand zou zijn bereikt. Daarover bestaat in het kabinet geen verschil van mening. De stand van de deviezenreserves is bepaald onvoldoende. Zij zijn nog maar toereikend voor de betaling van de invoer gedurende nauwelijks drie maanden, nadat het record een halfjaar is geweest. De regering acht daarom bepaald het moment nog niet ge komen om wijziging te brengen in haar politiek van bestedingsbeperking. Nog geen investeringsaftrek Een herleving van de investeringsaftrek zou volgens minister Hofstra onvoorzichtig zijn omdat daardoor alle totnutoe bereikte resultaten van de bestedingsbeperking in de waagschaal zouden worden gesteld, want de grootste moeilijkheden liggen nog steeds bij de investeringen als bron van verstoring van het economische evenwicht. De investeringen zijn nog steeds hoger dan in vroegere jaren. Een beperkte herleving van de investeringsaftrek, waarvoor de heer Van Leeuwen (V.V.D.) had gepleit, wees minister Hofstra daarom ook af. ADVERTENTIE De werkloosheid verdient uiterste waak zaamheid. maar het bedrijfsleven heeft de taak (en dat is mede het doel van de bestedingsbeperking) de vei-mindering van de binnenlandse afzet, te vervangen door afzet in het buitenland. Overigens is de omvang van de werkloosheid nog niet ver ontrustend. zei de minister. Werkloosheid „Ik zou grote offers willen brengen om werkloosheid te voorkomen", had dr. Lucas verklaard. Hij meende dat de politiek van minister Hofstra er meer op gericht is gelden binnen te krijgen om de gevolgen van de werkloosheid te verzach ten. Ook de heren Van de Wetering (C.H.) en Van Dis (St. Geref.) vestigden de aandacht op het risico van een toene mende werkloosheid. Mr. Van Leeuwen (V.V.D.) zei, dat de neiging tot investeren niet groot is, omdat de beursbarometer op slecht weer staat. Om werkloosheid te voorkomen moet men de investeringen niet drukken. Het heffen van meer belasting is geen bestedingsbeperking, omdat het rijk het geld toch weer uitgeeft. Prof. Ge r brandy (A.R.) had tegen belastingverhoging het principiële bezwaar, dat met meer geld ook meer macht aan de staat komt. „De staat verdeelt daardoor tenslotte iemands inkomen en de burger verzinkt in het drijfzand van het staats socialisme," zei hij. Alleen dr. ir. Vondeling (P.v.d.A.) verdedigde de belastingvoorstellen. Amendementen Mr. Van Leeuwen (V.V.D.) diende een amendement in om met ingang van 1 januari 1958 de investeringsaftrek te doen herleven voor aanschaffing van nieuwe bedrijfsmiddelen (uitgezonderd gebouwen en personenauto's). Voorts diende hij een amendement in om lagere inkomens uit vermogen, lijfrenten e.d. door toepassing van een vermindering aan de voet van het tarief van de vermogensbelasting tegemoet te komen. Alleen bezitters van vermogens boven 150.000 gulden zouden meer moeten betalen. Dr. Lucas (K.V.P.) diende een amende- WELLINGTON (AFP) Sir Edmund Hillary heeft de zuidpool bereikt. Hij zond het bericht van zijn aankomst aan de Nieuwzeelandse commissie van de Ross- zee, de organisatoren van de expeditie. AUCKLAND (U.P..) Sir Edmund Hillary heeft eerder gerapporteerd dat zijn deel van de Britse zuidpoolexpeditie tot op 75 kilometer van het doel was genaderd. Dc tractors konden meer snelheid maken om dat het terrein en het weer beter waren ge worden. In de nacht van donderdag op vrijdag vorderde het gezelschap ruim 45 kilometer. De expeditie onder dr. Vivian Fuehs heeft gerapporteerd dat zij zich nog 480 ki lometer van de zuidpool bevindt. De radio verbinding van dr. Fuchs met zijn thuis basis loopt over de expeditie van Hillary, en is zes dagen lang verbroken geweest. Op het ogenblik is de juiste positie van dr. Fuchs' expeditie onbekend. De Tweede Kamer vergadert altijd bij kunstlicht. Het is een indirecte ver- lichting. Alleen bij de behandeling van c de begroting van Buitenlandse Zaken worden volgens traditie de feestelijke 9 luchters langs de zijwanden ontstoken, i Reeds lang werd er over geklaagd dat de verlich ting onvoldoende is. Weten- H schappelijk is vastgesteld dat de licht- 9, sterkte slechts een vierde bedraagt van <5 de gewenste lichtsterkte. Daarom is de 8 verlichting in de zoldering onder de tri- 9 bunes nu versterkt. Voortaan zullen ook altijd de luchters branden, dus niet 9. meer alleen bij Buitenlandse Zaken. 9 g Het is de bedoeling, zei voorzitter Kor- 9 9 tenhorst, voortaan ook over de andere 9 i onderwerpen meer licht te verspreiden. 9 8 3 »3OCOOC>C<>a:CCa>DCCOCCCCO5DCCOCO3CCC0COD0C*XCOCCOC<XXXX>S ment in om de vermogensbelasting, voor zover deze 250 gulden per 500 gulden over treft, als aftrekpost voor de inkomsten belasting toe te laten. Verder heeft de heer Lucas een amendement ingediend met de strekking de voorgestelde bevoegdheid, de vervroegde afschrijving voor bepaalde groepen van bedrijfsmiddelen geheel bui ten werking te stellen, niet te verlenen. De heer Van Eijsden (A.R.) heeft een amendement ingediend om de verhoging van de omzetbelasting op sigaretten te be perken tot. één percent. Tenslotte heeft de heer Lucas ook nog een amendement ingediend om de investe ringsaftrek te doen herleven voor investe ringen van 1 januari 1958 af in de inter nationale scheepvaart en de internationale luchtvaart. Minister Hofstra was van mening dat de scheepvaart in 1958 nog niet in moeilijk heden zal verkeren. Op den duur zal de scheepvaart de investeringsaftrek echter wel weer nodig hebben. Tegen een beperking van de omzetbelas ting op sigaretten tot één percent had de minister het overwegende bezwaar dat daardoor de extra opbrengst wordt gehal veerd. Alleen in België zijn de sigaretten goedkoper dan bij ons, zei hij. In Duitsland kost een pakje van twintig sigaretten ge middeld 1,55 gulden, in Engeland 1,90 gul den, in Frankrijk 1,15 gulden en in Neder land 90 cent Het verbruik van sigaretten is per hoofd der bevolking gestegen van 500 in 1938 tot 1200 in 1956. Dat bewijst zeker niet dat de sigaretten onredelijk hoog in prijs zijn. Over de belasting op auto's, die 61 per cent wordt, zei minister Hofstra: „ik geef toe dat de belasting op auto's langzamer hand tamelijk hoog begint te worden". Maar gezien de toeneming van het aantal auto's meende hij dat de verhoging nog wel kan worden gedragen. Hedenmiddag zal de Kamer repliceren. VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog weer en opklaringen. In de komende nacht hier en daar mist en lichte tot matige vorst. Morgen overdag tempera turen tot om het vriespunt. Zwakke of matige zuidoostelijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S De Nieuwzeelandse bergbeklimmer en poolreiziger is de eerste man sinds kapitein Scott (in 1912) die over land de zuidpool heeft bereikt. Hillary en zijn vier metge zellen eveneens Nieuwzeelanders heb- de vlag van Nieuw-Zeeland aan de pool geplant. Hun triomfantelijke radioboodschap be reikte het Nieuwzeelandse comité voor het Internationale Geofysische jaar in de avond van heden, 3 januari (Nieuwzee landse tijd). De 38-jarige Sir Edmund, die zijn titel dankt aan zijn wereldberoemde beklim ming van 's wereld hoogste berg, de Mount Everest (in 1953), besloot op eerste kerst dag om een poging te wagen de pool eer der te bereiken dan zijn expeditieleider, de Brit dr. Vivian Fuchs. Met een mini mum aan voorraden trokken hij en zijn metgezellen door een onafzienbaar gebied van ijs en sneeuw, een afstand van 800 kilometer. ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 SCOOTER - BROMFIETSKLEDING De burgemeester van Lech, het Oosten rijkse plaatsje, waar de Prinsessen Irene en Margriet een korte wint er- vakantie doorbrengen, begroet de hoge vasten op het terras van het hotel. De burgervader is gekleed in het plaatse lijke kostuum, waarvan vooral de slaapmutsachtigehoofdbedekking opvalt. (Telefoto) ADVERTENTIE OPRUIMING RINGEN JUWELIERS Houtplein IS HORLOGERS EVANSVILLE (AFP) Een Ameri kaanse meteoroloog, Charles Merritt uit Evansville in Indiana, gelooft, dat hij donderdagochtend vroeg (plaatselijke tijd) getuige is geweest van het einde van de eerste Russische kunstmaan. Hij nam in noordwestelijke richting een helder wit licht waar van een bol die zo groot leek als de maan, maar die veel helderder was De kleur werd langzamerhand rood en verdween achter de horizon. Geconcentreerd als grootmeesters kijken de jeugdige schakers van het Haarlemse scholierentoernooi naar hun borden. Wordt het een remise, of zal de meester, die de handen zo inge spannen voor zijn gezicht houdt, er nog in slagen een beslissing te zijnen gunste to forcerenOp het gezicht van de toeschouwer staat te lezen, dat er nog van alles gebeuren kan. HAVANA (UP) Het Cubaanse leger heeft medegedeeld dat bij een botsing tus sen regeringstroepen en aanhangers van de rebel Fidel Castro donderdagavond aan de zijde der opstandelingen acht doden ge vallen zijn. De botsing vond plaats in de voetheuvels van de Sierra Maestra. MOSKOU (UP) Maarschalk Rokos sovski is ontheven van zijn functie van op perbevelhebber van het Transkaukasische militaire commando Hij zal naar Moskou terugkeren om daar zijn functie als een der zes plaatsvervangende ministers van Defensie te hervatten. Rokossovski werd in oktober 1957 be last met het opperbevel over het Trans kaukasische commando op het hoogte- unt van de Turks-Syrische crisis. In Moskou is men dan ook geneigd, in de nieuwe maatregel een aarwijzing te zien, dat de regering de situatie tussen Turkije en Syrië als normaal beschouwt. De in Polen geboren Konstantin Rokos sovski, een van de hoogste Russische be velhebbers tijdens de oorlog, werd in no vember 1956, aangesteld als vice-minister van Defensie en naaste medewerker van maarschalk Zjoekov. Drie dagen voor het ontslag van Zjoekov als minister van de fensie in oktober 1957 werd de benoeming van Rokossovski tot bevelhebber in Trans kaukasië bekendgemaakt. Rokossovski is eerder zeven jaar mi nister van defensie van Polen geweest. Hij verloor als gevolg van de „democrati- satie" in Polen deze functie. ADVERTENTIE La Fare: Aan mijn gebreken dank ik mijn deug den. ons het gevoel geven, dat we althans de goede kant op gaan. En ook dat is opzich- zelf een waardevolle bijdrage tot ver betering van het internationale „klimaat", waarin wij leven. Simon Koster Het is goed en prettig, het nieuwe jaar op een iets hoopvollere toon te kunnen beginnen dan waarop men het oude heeft moeten beëindigen. Al is er in de wereld politiek gedurende die paar dagen natuur lijk niets veranderd, ieder teken van een geestesgesteldheid van gezonder en nor maler aard dan die, welke uit de ver klaringen der verstokte politieke antago nisten spreekt, is toch stellig waard om met vreugde te worden begroet En die gezondere en normalere geestes gesteldheid valt gelukkig te constateren bij diegenen in de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, die betrokken zijn geweest bij een deze week gevoerde trans-atlantische radio-discussie over onderwijs-systemen. Dit radio-gesprek, dat helaas nog niet een tiende van de publiciteit heeft gekregen, die gewoonlijk wél te beurt valt aan uit latingen waardoor de kloof tussen Oost en West slechts wordt verbreed en verdiept, kan juist voor het tenslotte toch nood zakelijke overbruggen van die kloof een zeer belangrijk uitgangspunt vormen. Dank zij de bemoeiingen van het Colum bia Broadcasting System een commer ciële, politiek en financieel onafhankelijke Amerikaanse omroep-organisatie heb ben drie rectors van Amerikaanse univer siteiten en drie vooraanstaande Russische universiteitsleiders door de ether bijna een uur met elkaar van gedachten gewisseld over de voor- en nadelen van de systemen voor hoger onderwijs in beide landen. Welke voorbereiding aan dit gesprek vooraf is gegaan, weten wij niet; maar aangeno men moet worden dat de Amerikaanse en de Russische regering, zo zij al niet aan de totstandkoming ervan hebben meegewerkt, zich er in elk geval niet tegen hebben verzet. En ook dat is een reden tot vol doening, want men zou hieruit kunnen afleiden dat het de twee regeringen inder daad ernst is bij hun pogingen (waarvan wij gisteren melding hebben gemaakt) om tot een concrete overeenkomst voor de uit wisseling van deskundigen en van gegevens op velerlei gebied te komen. Uit het radio-gesprek tussen de profes soren bleek, dat deze zelf aan beide kanten van het ijzeren gordijn warme voorstanders van een dergelijke uitwisse ling op onderwijsgebied zijn. Aan Russische kant stelde men voor dat zowel hoogleraren als studenten tussen de universiteiten der twee landen zouden worden uitgewisseld, en die gedachte werd met instemming begroet door de Amerikanen, die vonden dat dergelijke uitwisselingsbezoeken elk op z'n minst een jaar zouden moeten duren. Maar voora] belangwekkend als uiting van een ernstige wil tot toenadering, waar aan de politici in beide kampen een lesje zouden kunnen nemen was de manier waarop de twee onderwijs-stelsels met elkaar werden vergeleken en op hun meri tes tegen elkaar werden afgewogen. Toe gegeven zij, dat men geen Amerikaanse juichtonen over het Russische systeem en geen Russische over de Amerikaanse methodes hoorde, maar dat kon men vooral bij een eerste en nog wel openbare vergelijking als deze redelijkerwijs ook niet verwachten. Maar het is immers al heel waardevol, dat Russen en Amerikanen bereid zijn gebleken, naar elkaar te luiste ren, belangstelling te tonen voor eikaars argumenten, en misschien (al is het maar achteraf, in de stilte van hun eigen studeer kamers) te overwegen of er iets te leren viel van wat er door de andere groep, aan de andere kant van de aardbol, was gezegd. En eveneens is het van het grootste belang, dat in een discussie als deze kon worden afgerekend met de wederzijdse misverstan den en vooroordelen, zoals de Russische mening dat afkomst en fortuin een grote rol spelen bij de toelating van studenten tot Amerikaanse universiteiten, en de Ame rikaanse opvatting, dat het „geleide" hoger onderwijs in de Sovjet-Unie het werk van een slechts zeer beperkte en eenzijdig ge oriënteerde groep is. Het radio-gesprek van deze zes hoog leraren is, dat spreekt vanzelf, maar een kleine helpende hand bij het moeizaam optrekken van het jzeren gordijn, dat on getwijfeld een werk van velt jaren zal worden. Maar men mag het signaleren als een teken, dat er onder de leiders van het geestelijk en wetenschappelijk leven in Oost en West mensen zijn, die bereid zijn daaraan mee te werken. Alt, zij, door het aanmoedigen van uitwisseling onder an dere professoren en studenten, die helpen de hand geleidelijk sterker maken, zal dat ADVERTENTIE AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Weekmenu In „Treslong" Hillegom KALFSTONG IN EIERSAUS Gepocheerde kalfstong. zwezerik, kalfsge hakt en champignons in een met room en eierdooiers gebonden truffelsaus Gedurende het weekend: THé-, DINER- en SOIRéE-DANSANT ▼▼▼▼▼▼▼TTTVVTTTTVVTTVTTVVTTT De heer M. A. Reinalda, oud-commissa ris van de Koningin in Utrecht, lid van de Raad van State en voorzitter der Neder landse Federatie voor Vluchtelingenhulp, is tengevolge van een hartaanval opgeno men in het Centraal Militair Hospitaal te Den Haag, aldus meldt de Volkskrant. Zijn toestand die aanvankelijk ernstig was, is thans minder zorgwe kkend. De heer Rei nalda is 69 jaar. WASHINGTON (Reuter) Invloedrijke leden van het Amerikaanse Congres, zo wel democraten als republikeinen, hebben aangedrongen op vervanging van de hui dige commissie van stafchefs door een enkele opperbevelhebber voor de Ameri kaanse strijdkrachten. Deze Congresleden, die zitting hebben in een subcommissie van dc Senaat, verklaarden in een vi-aag- gesprek dat hun subcommissie deze wij ziging officieel zal voorstellen. Het denkbeeld van een opperbevelheb ber in plaats van de huidige commissie van stafchefs is onlangs geopperd dnor luite nant-generaal James Gavin, hoofd van de afdeling onderzoek en ontwikkeling van het Amerikaanse leger, toen hij voor de subcommissie verscheen. Hij meent dat men voor het opstellen van militaire plan nen de vier stafchefs dient te vervangen door een groep van andere hoge militaire leiders die zich niet met de bevelvoering bemoeien. De huidige commissie van staf chefs bestaat uit de bevelhebers van de drie onderdelen der Amerikaanse strijd krachten en een voorzitter. De Amerikaanse regering zal het Con gres vermoedelijk vragen om goedkeuring van defensie-uitgaven tot een bedrag van veertig miljard dollar in het belastingjaar dat op 1 juli 1958 begint, zo heeft de minister van Defensie. McElroy, verklaard na een onderhoud met president Eisen hower. De huidige defensiebegroting beloopt 38,5 miljard dollar. Op de nieuwe begro ting zal ongeveer anderhalf miljard dollar meer uitgetrokken worden voor geleide projectielen en de ontwikkeling van af weer tegen dergelijke wapens.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1