Haarlemse groenten- en fruitmarkt op Koudenhorn bestaat halve eeuw In alle vroegte komen de handelaren iedere morgen uit de wijde omgeving SLOT DEFECT? Dr. W. K. H. Feuilletau de Bruijn over Indonesië ZATERDAG 4 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Plan voor overdekte markt Romantiek langs Spaarne Betekenis niet getaand Burgerlijke Stand van Haarlem Met bondek arren Schuiten verdrongen B. en W. achten bezwaren tegen plan-Eindenhout niet gegrond Gevel Zijlstraat 96a wordt gerestaureerd UIT STAD EN STREEK Sport en Jiu Jitsu - Judo Academie Nauwelaerts de A gé Spanning Cayatte Vermakelijk Romantisch Prolongaties en reprises Journaals „Kennemer Dierentehuis" hield bijeenkomst Schenkingen aan gemeente Haarlem Medische verzorging tijdens het weekeinde WORTELTJES, UIEN BIETJES, SPRUITJES.... Elke morgen weer, be halve op zondagen, staan kisten vol van deze en andere groenten opgetast op de Koudenhorn in Haarlem. Vlak langs het Spaarne staan ook kisten met heerlijk- fruit: appelen van eigen bodem, sinaasappelen en bananen uit warmer landen. In de houten loodsen wachten de groenten en het fruit iedere dag op kopers: als de morgenschemer langzaam door het licht wordt verdreven, wordt de handel ingezet. Uit Haarlem en wijde omgeving komen de handelaren om hun produkten van de grossiers te betrekken, 's Morgens vroeg nog is de grossier heer en meester over zijn waren en enkele uren-later al worden ze de huisvrouw te koop aan geboden, nadat ze eerst door de handen van de groenteman zijn gegaan. Dat gebeurt nu al vijftig jaar zo. Weliswaar is de Haarlemse groenten- en fruitmarkt veel ouder, maar een halve eeuw geleden werd zij om ongeveer half januari overgebracht naar de Koudenhorn. Het ziet er naar uit, dat de markt het daar geen halve eeuw meer zal uithouden. Want al lang zijn de houten loodsen voor de gemeente een sta-in-de-weg. Al twintig jaar oud zijn de plannen om de markt te verplaatsen. Maar voorlopig ziet het er niet naar uit, dat hiertoe spoedig zal worden overgegaan. En de grossiers hebben daar vrede mee. Iedere morgen weer 's zomers vanaf zes en 's Winters vanaf zeven uur komt de handel op gang, soms vlot, soms wat langzamer. De grossiers hebben de produk- j ten in de houten loodsen uitgestald en de detaillisten gaan er keurend om heen staan. De ene keer wordt er uit de hand verkocht, een andere maal bij afslag. De grossier raffelt dan een serie prijzen af: „zesentwintighalf, zesentwintig, vijfen- twintighalf, vijfentwintigTotdat een handelaar „erin hapt", een prijs noemt en één of meer kisten van zijn gading weet. Al naar gelang de hoeveelheid, die hij wenst. Rondom de loodsen is het een aan- en afrijden van voornamelijk bestelauto's, die leeg aankomen en beladen met groen ten en fruit vertrekken. De wagens kun nen haast niet draaien of keren, want de ruimte op de Koudenhorn is te klein. Niet alleen zijn er kleine doorgangen tussen de partijen groenten, de handelaren hebben ook weinig gelegenheid om hun auto's te parkeren of tot bij de loodsen te rijden. Al lang vóór de oorlog werd in de raads vergaderingen gewezen op de noodzaak van een overdekte groenten- en fruitmarkt. Enkele jaren vóór de oorlog kwam een plan van Openbare Werken gereed, maar dat moest door de oorlog worden opgebor gen. Na de oorlog kwam een nieuw plan ter tafel, dat behelsde de bouw van een overdekte marktruimte aan de Oudeweg in de Waarderpolder. In augustus 1946 kwam dit plan aan de orde, maar van uit voering is intussen nog niets gekomen. Er bestaat nog steeds een studiecommissie, die over de bouw en de financiering van de overdekte markt moet adviseren. De financiering zal wel een van de groot ste problemen blijven. Als de gemeente ons niet meer op de Koudenhorn wenst, oor delen de meeste grossiers, wel, dan moet zij elders de gelegenheid voor een markt scheppen. De grossiers willen wel op de Koudenhorn blijven: zij hebben daar hun loodsen, opslagplaatsen en dergelijke. En zij staan daar met hun produkten dicht opeen, waarover zij zeer tevreden zijn. In de ogen van vele grossiers is het dus alleen in het belang van de gemeente en de de taillisten, dat de markt wordt verplaatst. Weliswaar zouden de kleinhandelaren op een andere plaats meer ruimte hebben voor hun auto's, maar daar zouden zij ver moedelijk entreegelden moeten betalen. Thans brengen alleen de grossiers markt- gelden op. Het is trouwens niet zo vreemd, dat tegen een verplaatsing van de markt be zwaren worden gemaakt. Een halve eeuw geleden was dat ook het geval. Tot 1908 werd de groenten- en fruitmarkt namelijk op de Turfmarkt gehouden, maar zij moest wijken voor de aanleg van een trambaan. De markt was toen nog erg knus en heeft intussen een enorme ontwikkeling doorge maakt. De produkten werden in manden of zakken aangevoerd. En natuurlijk per boot. Daarom werd de markt naar de Koudenhorn overgebracht, waar ook een prachtige gelegenheid bestond om de boten te meren. De rust op de Koudenhorn werd wel wat verstoord: langs het water stonden bomen en er lag nog een brede grasstrook, waai de langgerokte vrouwen hun was konden Koudenhorn verhandeld. Alle groenten, die men zich maar kan denken, vindt men er in blik. Door de gestegen verkoop van diep vries- en blikgroenten is de betekenis van de Haarlemse groenten- en fruitveiling zeker niet getaand. Integendeel, de keuze is voor de detaillisten alleen maar groter geworden. Iedere morgen vinden zij in de houten loodsen de beste produkten van eigen bodem en uit den vreemde uitgestald. Zij keuren en handelen. En als zij zaken hebben gedaan en de voed selvoorziening van hun klanten hebben veilig gesteld, wippen zij even het marktcafé binnen voor een kop koffie. Zij praten nog wat met elkaar over de handel, totdat de laatste druppel door het keelgat is gegaan. Dan is het nog een tijdje een wirwar van auto's op de denhorn. De volgende ochtend Koudenhorn. De volgende ochtenc gint alles weer van voren af aan. be- ADVERTENTIE „DE SLEUTELSPECIALISr LANGE VEERSTRAAT lfi TEL* 11463 ADVERTENTIE DE EERSTE COÓP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ZIJLWEG 63 - TELEFOON 15141 (2 LIJNEN) Aantal leden 23000 Contributie ƒ1.per jaar voo' he' gehelev gezin, mei restitutie bij overlijden van het lid ONDERTROUWD: 3 jan.: G. J. Visser en J E. J. Geurts. R. Hanseier en N. Scheffer. BEVALLEN van een zoon: 1 jan.: A. M. C. C. J. KensenBeset, 2 jan.: M. C. van HarenSnel, J. Th. KoejemansHuijs- mans, P. A. GroenDe Koning, H. G. OonkPiepers, 3 jan.: E. M. SmitVan Zeist. BEVALLEN van een dochter: 30 dec.: E. J M. MulderVan Dijck, 31 dec.: A. Ruij- zenaars—Verboom, C. Aangeenbrug—Tib- boel, 1 jan.: A. M. RijkenbergBakker, 2 jan.: A. M. StevenhagenVreenegoor, L. M. A. Braspenning—Hesse, J. M. A. Vink— Faase, 3 jan.: J. van der Wart—Van dei- Veen, H. D. SpoorSteding, C. M. Stroet— Van der Vlugt. OVERLEDEN: 1 jan.: J. J. Kramer, 65 j., Ripperdapark. P. Visser, 57 j., Rozemarijn- steeg. J. Chr. de Jong, 73 j., Gasthuisvest. P. Loggen, 77 j., Westerhoutpark. K. Admi raal, 54 j., Gasthuisvest. H. du Mee, 62 j'., Hazepaterslaan. P. F. Frijn—Zeegers, 66 j., Burg. Boreelstraat (verbetering): 2 jan.: J. B. Hulshof, 84 j., Hof van Egmond, B. F. Lünenburg, 58 j., Lorentzkade. A. Jansen— Boogendam, 87 j., Wilhelminapark. bleken of waar een geit kon worden neer gezet om te grazen. Tussen grossier en kleinhandelaar was nog niet zo'n groot verschil. Er waren nog veel tuinders, die de door hen gekweekte groenten kwamen „marten". Ook kwam het voor, dat de tuin ders zelf hun produkten langs de huizen ventten: veilplicht was er nog niet. Jarenlang kwamen de detaillisten met hondekarren. Het was dan een enorm ge blaf en gekef op de Koudenhorn. De groenteman, die in iets betere doen ver keerde, haalde zijn waren met paard en wagen op. Met welk voertuig hjj zy"n goede positie duidelijk aantoonde. De fruitmarkt werd niet alleen op de Koudenhorn gehou den. Als het fruit per wagon aankwam, werd het bij Baljuwslaan of Westergracht aan de man gebracht. Als te lang met de verkoop werd gewacht, zou het zomerfruit snel in prjjs dalen. De carrière van de liedjeszanger Kees Pruis is op een van de kersenmarkten begonnen. Hij was aanvan kelijk fruithandelaar: altijd zat hy op de bok van zijn paardekar te zingen. Hij zag wel brood in dat zingen en heeft daarom zijn fruithandel vaarwel gezegd. Overigens werd op de groentenmarkt ook volop bok king aangevoerd. Thans brengen geregeld vijftig grossiers op de markt hun produkten aan de man. Haarlem, Zandvoort, een gedeelte van de bollenstreek, een gedeelte van de Haarlem mermeer en Velsen behoren tot het voor- zieningsgebied van de Haarlemse markl. één van de vijf grootsten van ons land. Vierhonderd detaillisten uit deze gemeen ten komen hier iedere morgen hun groen ten en fruit halen. De grossiers op hun beurt betrekken de waren van honderd twintig binnenlandse veilingen. De citrus- produkten komen uiteraard uit het buiten land. In geldswaarde uitgedrukt wordt per jaar voor ongeveer twintig miljoen gulden omgezet. Met een paar cijfers wordt de omzet nog duidelijker: 2% miljoen kisten groenten en fruit worden hier per jaar aan kleinhandelaren verkocht, waarbij nog on geveer 130.000 kisten sinaasappelen en mandarijnen en 130.000 kisten bananen komen. Werd vroeger alles in manden en zakken verpakt, nu worden alleen kisten gebruikt. Het fust wordt opgeslagen op de Hooimarkt, maar ook daar is hiervoor on voldoende ruimte. Vorig jaar nog hadden de auto's niet alle schuiten kunnen verdringen. Een paar maanden geleden nog voeren twee schuiten de groenten aan, maar ook zjj hebben het moeten opgeven in de strijd met het weg verkeer. Na een halve eeuw markt op de Koudenhorn zullen dit jaar voor het eerst geen boten aan de kade meren om de bonen, kool en al die andere groenten aan te voeren. De smaak heeft zich in de loop der jaren sterk gewijzigd. Werden vroeger grote hoeveelheden kool op de markt gebracht, thans liggen nog maar kleine hopen van dit produkt aan de rand.van het Spaarne opgetast. De koolsoorten hebben veel van hun aantrekkelijkheid verloren. Vooral in Haarlem en omgeving. De grossiers en handelaren kunnen het u verklaren: de mensen hier zijn fijnproevers. Voor grove spinazie bijvoorbeeld halen de Haarlem mers hun neus op. „De Haarlemmers en de mensen uit de omgeving zijn verwend, kieskeurig, zij willen het fijnste van het fijnste" kan men u vertellen. De verkoop van de grove produkten, zoals kool, is sterk teruggelopen. Sla en andijvie zijn in tegenstelling tot vroeger het gehele jaar door verkrijgbaar. Winterspinazie moet men hier niet aan de man brengen. En ook voor spekbonen heeft men geen oog. De handel verschilt sterk met bijvoorbeeld die in Amsterdam. Want wat de Amsterdam mer eet, dat laat de Haarlemmer onaan geroerd. En omgekeerd. De laatste jaren is de verkoop van diep vries- en blikgroenten sterk omhoog ge gaan. Ook deze produkten worden op de Een plaatje uit vroeger jaren, toen de groentenmarkt nog op de Turfmarkt werd gehouden. De romantiek kon nog tot gelding komen. De aanvoer was klein. Slechts nu en dan werd de rust verstoord door over de keien hobbelende karren. Tegen het ontwerp-uitbreidingsplan Eindenhout dat wij in ons blad van 15 juli 1957 hebben beschreven zijn bij B. en W. van Haarlem bezwaren inge bracht die voornamelijk betrekking heb ben op de omstandigheid, dat in het nieuwe plan het pad achter de woningen aan de Eindenhoutstraat zou komen te vervallen. Bovendien richten andere bezwaren zich tegen het verloren gaan van het vrije uit zicht en tegen de door het plan beperkte mogelijkheid van bebouwing en van het gebruik van de aan rekwestranten toe behorende grond. De bezwaren zijn inge bracht door de heer J. L. K. de Ridder en veertien anderen, door de heer J. Visser en door het bestuur van de Mariastichting. B. en W. merken naar aanleiding van deze bezwaren op, dat zij voor het meren deel betrekking hebben op situaties die ook reeds in het thans vigerende uitbreidings plan waren vastgelegd. Ten aanzien van het vervallen van het pad achter de wo ningen in de Eindenhoutstraat menen B. en W., dat het nieuwe plan zelfs een ver betering is, aangezien in het oude plan ter plaatse van het pad een bebouwing was geprojecteerd Het bezwaar van be perkte mogelijkheid van bebouwing ach ten B. en W. niet van zodanige aard, dat daarvoor een wijziging van het ontwerp- uitbreidingsplan gerechtvaardigd zou zijn. Daarom stellen B. en W. de raad voor het uitbreidingsplan te aanvaarden. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor ten behoeve van de res tauratie van de gevel en het dak van het perceel Zijlstraat 96a te Haarlem een bij drage te verlenen van twintig procent van de restauratiekosten, maar ten hoogste tot een bedrag van 2.666. Ter toelichting delen B. en W. mee, dat de eigenaar van het huis hun verzocht heeft te bevorderen, dat door de gemeente een bijdrage wordt verleend in de kosten van het restaureren van een deel van de gevel en de dakcon structie. Aangezien de topgevel in zeer bouwvallige staat verkeert en de kap is verzakt, is uitstel van de restauratie om constructieve redenen en uit een oogpunt van veiligheid niet verantwoord. Het huis' is voor het stadsbeeld van groot belang als gevolg van zijn ligging in een nog vrij gaaf deel van de gevelwand aan de Zijlstraat nabij het stadhuis. Het komt reeds voor in de verpondingsregisters van 1628. De restauratiekosten worden op 13.330 begroot. „A'a soevereiniteitsoverdracht was dit wel te verwachten' „De economische en politieke crisis die Indonesië op het ogenblik doormaakt is de te verwachten vrucht van de soevereini teitsoverdracht. Een land, dat eenmaal ge sloten verdragen met voeten treedt wordt steeds brutaler in zijn optreden. Wanneer de verdragsgenoot niet kracht dadig genoeg voor zijn rechten opkomt zal hij onherroepelijk aan prestige inboe ten en steeds meer gezag verliezen. Indonesië zal gaandeweg afglijden naar een communistische satellietstaat en dat is te wijten aan de zieke Westerse demo cratie, waarin begrippen als eer en recht ver te zoeken zijn." Tot deze conclusie kwam dr. W. K. H. Feuilletau de Bruijn in zijn inleiding die hij vrijdagavond in restaurant Brinkman aan het Houtplein in Haarlem voor de Nationale Partij heeft ge houden. Hij stelde voorop, dat het conflict inzake Nieuw Guinea voor Indonesië niet anders dan een dekmantel is om zich de Neder landse bezittingen wederrechtelijk toe te eigenen. De maatregelen tegen de Neder landers en Nederlandse ondernemingen in Indonesië zijn wel degelijk reeds maan denlang voorbereid, aldus spreker. Als be wijs hiervoor noemde hij de in september 1957 door de Indonesische regering inge voerde verplichte registratie van alle werkzaamheden die door Nederlandse onderdanen in Indonesië werden verricht. Volgens dr. Feuilleteau de Bruijn draagt het grootste deel der Indonesische bevol king de Nederlanders geen kwaad hart toe. In het Indonesische leger zijn het vooral de onderofficieren en minderen, die com munistisch gezind zijn. Anti-communist zijn volgens de spreker de meer gedisciplineerde militairen, die van het voormalige Koninklijk Nederlands Indische leger naar het Indonesische leger zijn overgegaan. De recente aanslag op Sukarno schreef de heer Feuilleteau de Bruijn toe aan dé „Pemuda Sunda". de onafhankelijkheids beweging op West-Java, die de dood aan Sukarno heeft gezworen, nadat deze jaren geleden haar leider heeft laten liquideren. De arrestaties na de aanslag wijzen ook in deze richting. Ook de aanslag in 't grootste munitie- en wapendepot vaii het Indonesi sche leger bij Bandung moet volgens hem op rekening van deze Sundanese beweging worden geschreven. In Indonesië dreigt een algehele hongersnood en in dit troebe le water is het voor de communisten goed vissen, aldus spreker. Daarom is het, vóór dat het te laat is, een dringende zaak dat de vijftigduizend nog in Indonesië verblij vende Nederlanders zo spoedig mogelijk geëvacueerd worden. Als de communis ten eenmaal aan de macht zijn gekomen zouden deze landgenoten wel eens een ja renlang verblijf in een slavenkamp tege moet kunnen zien, zo meende dr. Feuille teau de Bruijn. Sprekende over de behandeling van de Indonesische kwestie in de NATO zei hij daar weinig heil van te verwachten. „Eens te meer is Amerika een onbetrouwbaar bondgenoot gebleken", aldus spreker. Hij betoogde- verder, dat ten aanzien van Hatta als mogelijke opvolger van Sukarno geen al te optimistische verwachtingen mogen worden gekoesterd. De heer Feuilleteau de Bruijn bleek de mening te zijn toegedaan, dat Hatta in de vooroor- j logse jaren een vooraanstaande commu- I nist is geweest. Bij zijn bezoek aan com- j munistisch China zou hij vele methoden tot het 'confiskeren van buitenlandse eigen- dommen hebben opgestoken. De spreker i bleek zeer ontsticht te zijn over 't ontbre ken van elk debat in het Nederlandse par lement over de vernederingen en onrecht- vaardigheden door Indonesië het Neder landse volk aangedaan. „Men schrikt hiervan terug omdat men boter op het hoofd heeft en liever niet herinnerd wordt aan het feit, dat men zelf meegewerkt heeft aan de soevereiniteitsoverdracht, die voor beide partijen wel op een groot fiasco moest uitlopen'(', aldus deze spreker. .Nieuws in het fcorf iedere moi gen is hei in de houten loodsen op de Koudenhorn een grote drukte. De handelaren kijken wat er van hun gading is en onderhandelen mot. u3 g.o^w.s over de prys. ais hel erg koud is in de vroege ochtend, gaan zij zich bij een kacheltje warmen of wippen het marktcafé binnen. ADVERTENTIE Het Instituut voor Lichaamscultuur, Zelfverdediging en Spel Is Bloemendaalseweg 152, Overveen, Tel. 53256 (Frans Hals) Ofschoon de titel „De bandelozcn" veel sensatie doet vermoeden, blijkt er in werkelijkheid een poging met deze film te worden gedaan om een echt Amerikaans probleem aan te pakken: dat van de gangster, die recruten werft onder de jeugd. De film navertellen betekent de spanning wegnemen. Dat .doen we derhalve niet. Wie voor ontspanning graag een flinke dosis spanning wenst, zal niet bedro gen met „De bandelozen" uitkomen. Na tuurlijk spreken de revolvers en de vuisten een hartig woordje mee. (Studio) Elders een uitvoerige bespre king van deze, vooral in de ontwikkeling der intrige, fraaie film van André Cayatte „Oog om oog", welke alleen te laat aan haar eind komt. (Li do). „Spektakel om Jolanthe" is al heel wat keren en in diverse variaties verfilmd en de Duitse filmindustrie heeft er blijkbaar wel brood in gezien, dit kluchtige verhaal nog eens te presenteren, maar nu in een luxe-uitvoering, dat wil zeggen op het brede cinemascope-scherm en in fraaie kleuren. Men kan weer veel plezier beleven om de vermakelijke ge beurtenissen in een boerendorpje, die be ginnen met de feestelijke intocht van een varken, dat de eerste prijs op een ten toonstelling heeft behaald, en die eindigen met een driedubbele verloving. Daartussen gebeurt zoveel, dat wij dat onmogelijk zouden kunnen vertellen. Het is een aan eenschakeling van allerlei zotte situaties en deze film heeft dan ook geen andere bedoeling, dan u eens een uur lang harte lijk te doen lachen. R o x y Het was al grotendeels ge daan met de Indianen, toen „De gevan gene der Apachen" werd gemaakt. De meesten zaten toen al met fototoestellen, fabriekstomahawks en veren van de poe lier in Indianenreservaten indiaantje te spelen. Het is dan ook maar magertjes wat er nog aan rood ras in „De gevangene der Apachen" meedoet. En hoe moet het dan? Het moet dan romantisch. Vader liefde van een Apache, ridderlijkheid van een marechaussee, en een schone blanke getarte vrouw komen dan onweerstaan baar opzetten. Men kan dan twee dingen denken: het zal wel weer wachten worden dadelijk bij de fietsenstalling; maar ook: de schone blanke vrouw zal trouwen met haar ridder. Het is allebei juist gedacht. Dat zijn er veel deze week. Voorop gaat Luxor met de prachtige film „De twaalf gezworenen", die men niet mag vergeten te gaan zien. In Cinema Palace handhaaft zich „De familie Trapp". Een kolfje naar de hand van wie pretentieloze ontspanning verkiest. Rembrandt geeft Brigitte Bardot nog een week respijt in de wufte Franse film „Een echte Pari- sienne". In Minerva vindt men het levensverhaal van Douglas Bader ver filmd in „De hemelbestormer", welke zon dagavond draait. In de matinees gaat de onschuldige, op vertedering gerichte film „Puntje en Anton" Maandag en dinsdag vinden we „White Christmas" terug. Woensdag vertoont men nog eens „Mi chael Strogoff" naar het beroemde boek. De eerste aflevering van „Spiegel van Nederland", een nieuw Nederlands film journaal, heeft direct al bewezen dat Trio film en Haghefilm in staat zijn een „vol wassen" wekelijks overzicht van de voor naamste gebeurtenissen in ons land te ge ven. Daarom volwassen omdat men geen enkel ogenblik de indruk kreeg dat dit de eersteling was van wat wij hopen een lange reeks zal worden. De onderwerpen waren met kennelijke zorg gekozen waarbij vooral de reportages over de verzakking van het Muiderslot en het kerstfeest in een dierentuin naar voren sprongen. Verder troffen wij in deze Spie gel aan de verkiezing van miss Suriname, enkele fragmenten uit een opvoering van het Scapino-ballet, de voetbalwedstrijd tussen HFC en de oud-internationals en enkele beelden van een tentoonstelling ge wijd aan de schilder Dierec Bouts. De kwa liteit van di'. journaal was uitstekend, het commentaar soms iets te sober terwijl de wisseling van -'egenen die het commen taar spraken ietwat storend werkte. Klei ne oneffenheidjes, die echter na deze voor treffelijke introductie vrij eenvoudig bij geschaafd kunnen worden. Polygoon-Profilti handhaaft zich natuur lijk met glans. Het oudejaarsoverzicht vooral laat zien hoe het vak wordt be heerst en hoeveel geest en kunde er achter zit. Bejaarde dame aangereden. Vrijdag ochtend omstreeks half tien is op het Houtplein te Haarlem een 77-jarige Haar lemse voetgangster aangereden door een personenauto. Zij heeft waarschijnlijk on voldoende op het verkeer gelet en de auto, die op het Houtplein in de richting van de Dreef reed, niet gezien. Ze kwam te vallen en is met een lichte hersenschudding naar het Grote Gasthuis overgebracht. Toneel. De arbeiderstoneelvereniging „Herman Heijermans" geeft op woensdag 8 januari in het gebouw St. Bavo te Haar lem een opvoering van „Het meisje met de rode strik" van Koos Beswino. De regie berust bij de heer J. Huisman. Missiewerk onder Hottentotten. De afdeling Heemstede van de Katholieke Arbeiders Beweging heeft voor dinsdag 7 januari een missieavond georganiseerd, die zal worden gehouden in gebouw „Nieuw Berkenrode" aan de Herenweg. Pater W. Spann zal een film vertonen over het werk van de paters Oblaten onder de Hotten totten in Zuid-Afrika, hetgeen met het verhalen van zijn persoonlijke ervaringen zal worden toegelicht. Op uitnodiging van het bestuur van de onlangs opgerichte Stichting Kennemer Dierentehuis kwam vrijdagavond in res taurant Brinkmann een aantal Haarlem mers bijeen onder voorzitterschap van de heer A. Quakernaat. Deze heeft de plan nen der stichting, die wij reeds gepubli ceerd hebben, uiteengezet. De stichting stelt zich als ideaal voor zwervende- en pensiondieren een tehuis te bouwen in Kennemerland Ook gaan de gedachten uit naar een dierenhospitaal en kerkhof met crematorium. De heer Quakernaat merkte onder meer op, dat het nodig zal zijn da mes en heren aan te trekken om propa ganda voor de stichting te maken. Na de pauze bestond er gelegenheid vra gen te stellen. Daarbij werden suggesties gedaan over de plaats van vestiging van het tehuis. Verwacht werd dat in Haarlem geen gunstige plaats te vinden zal zijn; daarom zal in een der omliggende ge meenten naar een geschikte plaats ge zocht moeten worden. B. en W. van Haarlem stellen voor de in de loop van 1957 gedane schenkingen aan de gemeente Haarlem te aanvaarden onder dankzegging aan de gevers. Het gaat hierbij om een stilleven van H. F. Boot. geschonken door de heer K. Verwey te Haarlem, een mansportret van H. F. Boot, geschonken door iemand, die onbekend wenst te blijven, een stilleven van en gelegateerd door wijlen mejuffrouw Tine Honig, een zevental miniaturen van leden uit het geslacht Van der Vinne, ge legateerd door wijlen mevrouw S. F. van Delden-Krauss en een damesportret van H. A. Henriët, geschonken door de heer A. D. Huysman. alle werken, die ten be hoeve van het Frans Halsmuseum werden geschonken. Ten behoeve van de verfraaiing van het stadhuis werden geschonken een Louis XVI-barometer door een aantal leden van de Vereniging Haerlem en een aquarel van de ridderzaal van de hand van J. Josseaud door de heer A. Haije te Aerdenhout Voor het Coornhertlyceum is een ver zameling opgezette vogels geschonken door de Erven dr. Van Rhijn en ten behoeve van de A. H. Gerhardschool een piano en een gezandstraald raam. Ten behoeve van de Minister Van der Leeuwschool wordt een bandrecorder aanvaard, geschonken door een technisch handelsbureau uit Am sterdam. Tenslotte stellen B. en W. voor ten be hoeve van plaatsing in het gebouw van Openbare Werken te aanvaarden een por tret van ir. G. Friedhoff. geschilderd door A. J. Grootens en geschonken door mevr. L R. Spruijt-Grootens. HAARLEM: Artsen: Men raadplege, uitsluitend tele fonisch, firma Mathot, telefoon 11990. Dierenartsen: Jan Heek, Koninginneweg 51. Haarlem, telefoon 13174. Tandartsen: J. L. Bouwer, Staten Bol werk 34, telefoon 10979 en J. A. F. Haije, Koninginneweg 33, telefon 11645. Apotheken: Noorder-apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 52956; Apotheek Rem mers, Kruisstraat 6, tel. 10354; Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038. HEEMSTEDE: Artsen: W. van der Linde, Heemsteedse Dreef 37, telefoon 34606 en J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, telefoon 34445. Wijkverpleging: Zuster L. Dudok van Heel, Jac. de Witstraat 9, telefoon 34673 (en in de week van zaterdag 4 tot en met vrijdag 10 januari, des avonds van zes tot elf uur). Apotheken: Heemsteedse Apotheek, Bin nenweg 98, telefoon 38197. ZANDVOORT: Artsen: C. F. M. Robbers, Koninginne weg 34, telefoon 2813. Wijkverpleegsters: Zuster A. Langeveld, Gasthuishofje 27, telefoon 2791. Verloskundige: Zuster G. Bokma, Tol weg 6, telefoon 2816. Dierenarts: Jan Heek, Koninginneweg 51 Haarlem, tel. 13174. Apotheken: Zandvoortse apotheek, J. J. L. A. Wijnne, Haltestraat 8, telef. 2389. BENNEBROEK: Artsen: Dr. F. de Graaf, Rijksstraatweg 53. telefoon 02502—300. Wijkverpleging: Zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, telefoon 02502618. HILLEGOM: Artsen: A. van der Kaaden, tel. 5114. BLOEMEND AAL: Artsen: J. H. M. Egberts, Z. Stations weg 12, Bloemendaal, tel. 57458. Over veen: D. K. Heeringa, Militairenweg 18, Overveen, tel. 56409. Aerdenhout: J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, Aerdenhout, tel. 27570. Wijkverpleegsters: Zuster J. van Dijk, Bloemendaalseweg 307, Overveen, tel. 12698 en zuster W. Stuiver, Eikenlaan 1, Bennebroek, tel. 02502—618 (wijken Aerdenhout en Bennebroek). Apotheken: Voor de avond- en nacht diensten zijn tot zaterdagmorgen 11 januari voor spoedeisende gevallen ge opend de Bloemendaalse Apotheek, Bloe mendaalseweg 85. Bloemendaal, telefoon 57903: Apotheek De Wilde, Broekbergen- laan 42, Santpoort-Dorp, tel. 02560—8284 en de Heemsteedse Apotheek, Binnen weg 98, tel. 38197 (ook voor Aerden hout). HAARLEMMERMEER: Hoofddorp: dokter Nanninga, telefoon 6220. Nieuw-Vennep: dokter Van der Weg, telefoon 280. Badhoevedorp: dokter Faber. telefoon 2262. Zwanenburg: dok ter Hoekstra, telefoon 454.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7