KERKDIENSTEN Delegatie van K.S.G.-parlement gaat hoogovens bezoeken Loterij-rage in Polen DE BEURS van gisteren Een glas water van Scribe ZATERDAG 4 JANUARI 195S HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 STUDIE- EN INFORMATIEREIS Vlaamse journalist Remy van de Kerckhove overleden Meubelfabriek uitgebrand Drie jubilarissen onderscheiden Twee maanden voor boks- lustige Briellenaar Arrestant zou door rijks politie mishandeld zijn Laaiende fikvan kerstbomen Ben Goerion nam ontslag Puzzel no. 5 Regie: Walter Kous „Folies Bergère" sluit wel maar niet voor goed Ziekenfondspremie voor 50 pet. der vrijwillig verzekerden niet hoger Recordvlucht Een delegatie van de commissie van sociale zaken van de gemeenschappelijke vergadering der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zal op dinsdag 7 januari een bezoek brengen aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. in IJmuiden. Dit bezoek maakt deel uit van de studie- en informatiereis, die de commissie heeft ondernomen ter bestudering van het vraagstuk van de verkorting van de arbeidsduur in de industrieën van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en waarover de delegatie op dinsdag 7 januari om tien uur met de ver tegenwoordigers van de directie en werknemers van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken van gedachten zal wisselen. Voorzitter van de dele gatie is de heer G. M. Nederhorst, economisch doctorandus, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en voorzitter van de commissie. Verder zullen dertien leden van de commissie aan dit bezoek deelnemen, waaronder de heren C. P. Hazen- bosch, rapporteur van de commissie betreffende dit vraagstuk, en de heer M. M. A. A. Jansen, beiden lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Reeds heeft de delegatie een dergelijk bezoek gebracht op 12 en 13 november aan de Fiatfabrieken in Turijn, op 20 en 21 november aan de „Hüttenwerk Ober- hausen A.G." te Duisburg, op 22 novem ber aan de „Gezamenlijke Steenkolen mijnen in Limburg'' en tenslotte op 23 no vember aan de „Société Cockerill-Ougrée" te Ougrée-Seraing in de omgeving van Luik. Vragenlijst Voor haar bezoeken heeft de delegatie aan de respectieve geïnteresseerden de volgende vragenlijst doen toekomen: 1. In welke mate heeft gedurende de laatste jaren in de industrieën der ge meenschap een verkorting van de arbeids tijd plaatsgehad? 2. Gelden de tot stand gebrachte ar beidstijdverkortingen steeds voor de ge hele bedrijfstak? 3. Welke modaliteiten zijn bij het in voeren van een verkorting van de ar- beidstrijd toegepast: is bijvoorbeeld de verkorting neergelegd in een collectieve WARSCHAU (UP) De wodka, van ouds een van de grootste belagers van Poolse portemonnaies, heeft er sinds be gin 1956 een zware concurrent bij gekre gen: de staatsloterij. De wodka ligt zon der twijfel nog aan de kop traditie is sterk en bovendien proef je bij elke slok de waarde van het geld maar de in vloed van het gokje dat spanning geeft aan de zeven saaie dagen van de week, neemt snel toe. De verleiding begint elke maandag opnieuw, als de loten worden aangeboden: tien zloty (ongeveer 1.50) in de nationale, twee zloty (dertig cent) in de Warschause loterij. De liefhebbers staan in lange rijen voor de verkoopkios ken. De climax komt elke zondagavond, als de radio de winnaars bekend maakt. De beste winst van 1957 werd gemaakt door een moeder van twee kinderen. Te gen kerstmis won zij ruim anderhalf mil joen zloty (ongeveer 225.000). Dit bedrag stelde haar in staat, uit de ene kamer waarin zij woonde, te verhuizen naar een kleine woning. „Waarom speelt u mee in de loterij?" vroeg een Warschaus blad aan zijn lezers. „Omdat ik luchtkastelen wil bouwen", ant woordde een 45 jarige tramconducteur, die van zijn maandinkomen van 1300 zloty ge regeld 120 uitgeeft voor loten, (een maand salaris van 1500 zloty wordt beschouwd als een minimum voor een ongehuwde) „Om wat lichtpunten te 1 ebben in mijn saai bestaan", was het antwoord van een kantoorbediende, van wiens >00 zloty per maand er 160 opgingen aan gokuitgaven. De loterij-rage heerst in alle geledingen van de bevolking. Vele universiteitsstu denten besteden een groot deel van hun tijd aan het berekenen van combinaties van nummers, die zij dan, vaak samen met collega's aankopen. Volgens onder zoekingen besteedt een derde van de meespelenden 20 tot 50 zloty per week aan loten. De grote winnaar is bij dit alles de Poolse staat, die ongeveer de helft van het geld opeist voor de belastingen. Vaak hoort men kritiek van mensen die vinden, dat met deze loterij misbruik ge maakt wordt va de lage levensstandaard in Polen, waar de meerderheid van de mensen zich uit hun inkomsten onmoge lijk een nieuw huis of een auto kunnen veroorloven. Anderen zijn van oordeel, dat men Polen, dat oo het gebied van amuse ment zo misdeeld is, "'eze kans op een extraatje, een van de weinige die moge lijk zijn in het streng gereguleerde leven, niet mag misunnen. Remy van de Kerckhove. adjunct-direc teur van de voorlichtingsdienst van de Wereldtentoonstelling 1958 in Brussel is donderdagavond in Duffel om het leven gekomen, doordat zijn auto in botsing kwam met een vrachtwagen. Twee per sonen, die hem vergezelden werden licht gewond. Remy van de Kerckhove kreeg vooral be kendheid als sportjournalist en letterkun dige en was onder meer werkzaam bij de Vlaamse Televisie. Hij bestudeerde de te levisie in Frankrijk, Italië, Duitsland, Ne derland en de Verenigde Staten. In 1956 werd hij benoemd tot adjunct-directeur van de voorlichtingdienst van het commis sariaat-generaal der regering bij de alge mene Wereldtentoonstelling 1958 in Brus sel. Als letterkundige publiceerde hij „Ge bed voor de kraaien" (1948), „De schim van Memlinc" (1949). „Kleine ruinemuziek" (1950), „Veronica" (1952) en „Gedichten voor een kariatide" (1957). Hij was mede stichter van het tijdschrift „Tijd en mens" en publiceerde in „Het nieuw Vlaams Tijd schrift", „De Vlaamse Gids", „De nieuwe Stem", „Band", „Vooruit", „Volksgazet", „Het Laatste Nieuws", „Voor Allen", Socia listische Standpunten" en andere Zuid- en Noordnederlandse tijdschriften. Vrijdagmiddag om kwart voor vijf werd brand ontdekt in de meubelfabriek „De Berk" te Vlaardingen. Het personeel van deze fabriek was om half vijf vertrokken. Het bleek dat een hoeveelheid zeer brand bare vloeistof in de lakspuiterij vlam had gevat. De vlammen breidden zich met zulk een snelheid uit, dat ook de expeditie en de toonkamers binnen enige minuten in lichterlaai stonden. De brandweer bluste het vuur in een uur tijds met zeven stra len. De fabriek is uitgebrand. Het gebouw was tegen brandschade verzekerd. arbeidsovereenkomst of bij wettelijke maatregel tot stand gebracht of bestaat de verkorting uit een beperking op de dage lijkse, wekelijkse of jaarlijkse arbeidstijd. Is de verkorting ineens of in etappes in gevoerd? 4. Met welke dezer modaliteiten zijn de gunstigste ervaringen opgedaan? 5. In welke mate heeft een verkorting van de arbeidstijd werkelijk geleid tot een verkorting van de gewerkte tijd en in welke mate tot een indirecte loonsver hoging? 6. Welke invloed is van de tot stand ge brachte arbeidstijdverkorting uitgegaan op de produktie, de produktiviteit, de kost prijs der produkten, het absenteïsme, de veiligheid ën het aanbod van en de vraag naar arbeiders? 7. Welk standpunt neemt u in ten aan zien van de zogenaamde glijdende werk week? Aan de heer W. A. van Herpe, bedrijf s- chef bij het atelier voor gebrandschilderd glas Bogtman aan de Emmakade te Haar lem, is toegekend de zilveren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Hij viert vandaag het feit, dat hij veertig jaar bij het bedrijf in dienst is. De direc teur-eigenaar, de heer A. Bogtman, heeft de jubilaris toegesproken en herinneringen opgehaald uit de afgelopen veertig jaar. Daarbij memoreerde spreker de samenwer king van de heer Van Herpe met wijlen de heer Willem Bogtman. Daar het zilveren jubileum in de oorlog viel is toen geen feest gevierd. Om die reden is extra aan dacht besteed aan het jubileum van deze dag. De heer C. Zwaanswijk, die negenendertig jaar met de heer Van Herpe heeft samen gewerkt, bood namens directie en perso neel een televisietoestel aan, waarmee een hartewens van de jubilaris in vervulling is gegaan. Vervolgens richtte burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers zich tot de heer Van Herpe, die de trouwe dienst memoreerde en de onderscheiding opspeldde Ook hebben nog gesproken de heren Jan Mammen namens een aantal kunstenaars en J. M. Spierdijk, die als smid met de heer Van Herpe samenwerkt; laatstgenoemde bood een siertafel voor het televisietoestel aan. De heer T. J. Mijer, die zijn gouden jubi leum heeft gevierd bij de gebroeders Waa- ning's Pharmaceutische fabrieken aan de Doelstraat te Haarlem, is toegekend de bronzen eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers heeft de jubilaris toe gesproken en de versierselen overhandigd. Gememoreerd werd dat de heer Mijer als loopjongen begonnen is en dat hij is op geklommen tot chef van de afdeling ver pakking en expeditie. Namens de directie heeft de heer J. Waaning het woord ge voerd, die een gouden herinneringspenning heeft aangeboden. Aan de ene zijde staan de data van de werkzaamheid bij de firma en aan de andere zijde het bedrijfsmerk. Nadat de jubilaris woorden van dank had gesproken bestond er voor zakenrelaties gelegenheid gelukwensen aan te bieden. Ter gelegenheid van het feit dat de heer E. A. van den Heuvel, sectiebaas bij de n.v. Haarlemse Scheepsbouwmaatschappij, veertig jaar bij het bedrijf werkzaam is, is hem toegekend de zilveren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. De heer Van den Heuvel is de eerste em ployé van het bedrijf die veertig jaar in dienst is. Een negentienjarige kantoorbediende uit Brielle, die in de oudejaarsnacht slaags geraakt was met twee mannen van de rijkspolitie, is door de Rotterdamse po litierechter wegens weerspanningheid en mishandeling van een ambtenaar in func tie veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief. De officier van justitie had vier maanden ge- eist. De jongeman had een blanco straf blad. De jongeman had op de bewuste nacht twee glaasjes jenever gedronken en was toen naar buiten gegaan om zijn jongere broer te gaan zoeken. Daarbij kwam hij in een groepje rumoerige oud- iaarvierders terecht, die juist door de rijks politie verspreid werd. Ook de kantoorbe diende kreeg een aanmaning om „door te lopen", maar inplaats daarvan gaf hij de adjudant der rijkspolitie, die hem deze op dracht gaf, een kaakslag. De adjudant viel op straat en bleef naai later bleek met een hersenschudding bewusteloos liggen. Een opperwachtmeester arresteerde toen de kantoorbediende, rnahr niet dan nadat deze ook hem een opstopper verkocht had, tengevolge waarvan de „opper" een ge scheurde bovenlip opliep. De raadsman van de bokslustige Briel lenaar betoogde, dat zijn cliënt spijt had van het gebeurde, maar dat hij na zijn ar restatie in het wachtlokaal van de rijks politie „afgedroogd" was door één of meer agenten, waarvan hij onder andere een blauw oog had overgehouden. De advocaat noemde deze mishandeling uit wraak lust door de rijkspolitie een ergelijke handelwijze die in Nederland niet getole reerd mag worden. De officier repliceer de, dat de kantoorbediende desgewenst een aanklacht in kon dienen, maar zag overigens in diens blauwe oog geen ver zachtende omstandigheid. De kantoorbe diende zag na het uitspreken van zijn von nis van hoger beroep af. De officier deelde mee, zijnerzijds hoger beroep te overwe gen. Zoals de laatst" jaren ook in Heemstede gebruikelijk is heeft de plaatselijke brand weer de jeugd vrijdagmiddag weer in de gelegenheid gesteld het laatste plezier te beleven aan de kerstbomen. Dit in de vorm van de traditionele „fikken", waar voor de vijf plaatsen weer van te oren door politie en brandweer waren vastge steld. Dit waren open terreinen aan de Glipperweg, Sportparklaan, Jac. van Ruysdaellaan, Bernhard Zweerslaan en Constantijn Huygenslaan. Met groot enthousiasme heeft de jeugd hier de voor de brandstapels bestemde kerstbomen uit alle richtingen aange sleept, waarbij de kinderen soms in op tocht met vier of vijf stuks tegelijk langs de straten zeulden. Ditmaal leek ons de verzameling aan de Sportparklaan het grootst, waar vele tientallen exemplaren door de brandweer tot een behoorlijke sta pel konden worden opgetast. Uiteraard wenste de politie bij dit alles geen enkel risico te lopen, zodat weer voor een afzetting was gezorgd, die de vele nieuwsgierigen op een veilige afstand van de hoog oplaaiende vlammen hield. Bij elke brandstapel werd bovendien toe zicht uitgeoefend door leden van het Heemsteeds brandweerkorps, die tegen hun gewoonte in, eerst als brandstichters hadden gefungeerd. De vreugdevuren werden overal met een luid gejuich door de jeugd begroet en de aandacht, waarmee de toeschou wers het vernietigende werk der vlam men gadesloegen bewees, dat een behoor lijke „fik" op jong en oud nog steeds een grote aantrekkingskracht blijft uitoefe nen. De brandweer bleef ter plaatse tot het laatste vonkje definitief was gedoofd. Ernstig kijkend groet -premier David Ben Goerion van Israel de wacht bij het verlaten van de residentie van president Ben Zwi in Jeruzalem. Ben Goerion had het ontslag aangeboden van zijn coalitie-regering, waarin naar zijn mening een onherstelbare breuk was ontstaan. De afgetreden premier heeft inmiddels een formatie-opdracht aanvaard en poogt een nieuw kabinet te vormen. ZONDAG 5 JANUARI 1958 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 15.30: Liturgische dienst voor slechthorenden in de Consistoriekamer. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. C. de Ru. van Zandvoort. 7: Ds. D. ter Steege, van Santpoort. Jeugddienst. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag. 10.30: Ds. R. Bijl. Be vestiging van Ambtsdragers. Oostcrkerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn. Bakenes- serkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Ds. J. van der Wiel. 10.30: Geen dienst, zie Nieuwe Kerk, 7 u. Kapel Sarepta, Hazepa- terslaan. 9.30: Kinderkerk. Dienst. 10.45: Ds. G. J. Waardenburg. Aula Chr. Lyceum. Em makade, ingang van Merlenstraat. 10.45: Ds. Joh. Bronsgeest. Gebouw Vrijz. Hervorm den, Jacobstraat. 10.30: Dr. P. Smits, van den Haag. Janskapel. Jansstraat 36. 10.30: Dienst. Diaconessenhuis. Hazepaterslaan 24 9.30: Ds. R. Bijl. Jeugdkapel. Noord. Mole- naerstraat 10.30: Dhr. J. E. van Epen. Oost, Zomerkade 10: Dhr. J. de Smalen. West, Leidsestraat 10: Dhr. J. de Vink. Centrum, Oude Groenmarkt 10: Dhr. W. C. de Groot. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. 10 h. 30: Ser vice présidé par le Pasteur J. F. Baudraz Church of England, Kinderhuissingel. Eve ning Service 7.30 p. m. Christian Science, First Church of Christ, Scientist, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Woens dag. Lange Veerstraat 16. 8: Avondbijeen komst. Bethel Pentecostal Temple Inc., Voor helmstraat 3. Geen dienst in verb, met Doop- dienst in Den Haag. Dinsdag 19.30: Bijbel studie o.l.v. Br. E. Ch. Hermes. Vrijdag 19.30: Bidstond t. h. Spoorwegstraat 4 rood. Alle-Dag-Kerk, Maandag 7.30 en woens dag 3: Contactbijeenkomsten met gere- patrieerden in de Pastorie der Broederkerk, Parklaan 32. Dinsdag 3: Rondetafelbespre- king. Broederkerk, Parklaan 34. Herv. Evan gelisatie op Geref. grondslag. Nassaulaan 8 10 en 5: Dhr. D. Oskam, van Culemborg. Woensdag 7.30: Ds. v. Dink, van Garderen. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: A. Besselaar, Amsterdam. Medewerking Kwartet-Zang. 7: Vrije samenkomst. Dins dag 2 en 8: Krans-zang. Woensdag 8: J. F. Snoeks, Bijbellezing. Zuiderkapel, Zuider straat 15. 10: Ds. A. W. F. Waardenburg, van de „Herdershof", Heerde. 5: Dezelfde. Evan- ?elisatiesamenkomst. 8: Afscheidssamen komst van Rie Dedecker, die als zendelinge verpleegster van de Unevangelized Fields Mission naar Nieuw-Guinea vertrekt o. 1. v. de heer L. J. Pasman, Zang door Mevr. Bouhof. Dinsdag 8: Bijbelbespreking en Bidstond. Opwekkingssamenkomsten, Zui derstraat 15. Donderdag 8: Dhr. D. Jan Bruijn. Wassenaar. Maranatha-lezing. Vrfj Evang. Gemeente. Parklaan 21. 6.30: Ds. A. H. v. Gent. Broedergemeente, Parklaan 34. 10.30: Ds. H. Schutz. 12: Zondagsschool. Vereniging „De Vrije Gemeente", Rest. Brinkmann, Gr. Markt. 10.30: Dr. P. D. van Royen. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. G. Kroes. Na de dienst gelegen heid tot Nieuwjaarsbegroeting in de kerke- kamer. Verenigde Doopsgezinde Gemeente, Grote Houtstraat 43, 10.30: Ds. S. M. A. Daalder. Remonstr. Geref. Gemeente. 10.30: Dr. J. F. van Royen, van Rotterdam. Geref. Kerk. Wilhelminakerk, Ged. Oude Gracht 5759. 10: Ds. C. Goeman. 5: Ds. P. Heinen, van Noordwijk-Binnen. Zuid-Oos- terkerk, Richard Holka.de 125. 10: Ds. D. J. Roos. 5: Ds. C. Goeman. Lyceum-Aula, in gang van Merlenstraat. 9: Ds. P. Heinen. 5: Ds. D. J. Roos. Geref. Kerk. Begijnhofkapel. 8.45 en 4.30: Ds. Zinkstok. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29 10 en 5: Dhr. Wisse. Ger. Gemeente, L. Mar- garethastraat. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud- Geref. Gem. in Ned., Parklaan 21. 10 en 4.30: Leesdienst. Oud-Kath. Kerk, Kinderhuissin gel 76. 10: Hoogmis. Chr. Geref. Kerk. Raaks. 10 en 5: Ds. C. Langbroek, van Nieuwe Pekela. Donderdag 8: Ds. J. P. Geels. Bijbellezing. Baptistengemeente, Begijnhofkapel. 10.30: Dhr. G. Planting, 19: Ds. J. van Dam, H. Av. 20.15: Jeugdsamenkomst. Dinsdag 20: Bijbel lezing en Bidstond. Vergad. v. Gelovigen, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenk. (Brood- breken). Bijbellezing, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Dhr. H. Meijer, uit Amsterdam. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Koudenhorn 46 A rd. Dinsdag 8: Samenkomst. Gemeente des Heeren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Volle Evangelie Gemeente. Elim-Kapel. Paul Krugerstraat 36. 10: Openbare samenkomst. 12-13: Zondagsschool. 7: Opwekkingssamen komst. Verschillende sprekers. Donderdag 8: Gebedssamenkomst voor gemeenteleden. Immanuëlkapel, Nieuwe Kruisstraat 14. 10: Dhr. J. E. v. d. Brink, van Gorinchem. 10: Zondagsschool. 7.30: Getuigenissamenkomst Dinsdag 7: Jongensclub. Dond. 8: Bidstond. Vrijdag 7: Jeugddienst 8-13 j. 7.45: Idem 1430 jaar. Pinkstergeloofsgemeenschap, Nassauplein 8 10: Dhr. S. Priester. 5: Ds. E. Schuurman.. 10.30: Colensostraat 2. Zondagsschool Woensdag 7.30: Colensostraata 2. Meisiesclub 8: Bidstond. De Christen Gemeenschap. Wilhelminastraat 60. 9,30: Zondagsdienst v kinderen. 10: Mensenwijdingsdienst. Zevende-Dags Adventisten, Jacobstraat 6 Iedere zaterdagmorgen 10: Gemeensch. Bij belstudie. 11: Prediking. Zevendedags-Bap- tisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere zater dag 10: Prediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelis- steeg 9. 10.30: Zondagsschool 5: Kerkdienst. Hersteld Apost. Zendingkcrk, Wilhelmina straat 21. 10 en 5: Kerkdienst. Apostolische Gemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Jehovah's Getuigen, Kamerlingh Onnesstr. 83. 5.306.30. Wolstraat 7. 7.30—8.30.Don- derdags 7.309.30. Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia", Jans straat 83. 10.30: Wijdingsmorgen. Dhr. H. Henning, H&arlem. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Ds. G. H. van der Woord, van Spaarndam-West. 7: Dr. H. van der Loos. Immanuëlkerk. 10: Ds. G. Koch. H. Doop. Geen Zondagsschool. Sionskerk, Eksterstraat. (Soaarndam-West) 10.30: Ds. J. Kroon. Bev. Kerkeraadsleden. 7: Ds. Jac. Poort. Kapel Sionskerk. 9.30: Jeugdkerk (1216 jaar) 10.30: Oppasdienst (4—6 jaar). Geen Zondagsschool. Begint weer 12 januari. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: A. J. v. Leusen, Arts. Verenigde Doopsgez. Ge meente. Noorderkapel. Indischestraat. 10.30: Ds. C. P. Hoekema. Zuiderkapel afd. Noord, Verenigingsgebouw Volkstuin „Zonder wer ken niets", Verlengde van de Geusevesper- straat. 10: Dhr. J. Dammuller, evangelist te Alkmaar. Dinsdag 8: Bijbelbespreking, Maas straat 3 Woensdag 8: Opwekkingssamenk. fipr. dhr. A. H. Agtereek. evang. te A'dam. Geref. Kerk, Kloppersingelkerk. Klopper singel 5557. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. J. A. van Arkel. Sionskerk. Eksterstraat. 8.45: Ds. J. A. van Arkel. 3.30: Ds. A. Pos. Noord- Schoterkerk, Spaarnrijkstraat. 10: Ds. A. Pos. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk, in geb. N. P. B„ Berkenstraat 10. 8.45: Leesdienst. 2.45: Ds. Zinkstok. Chr. Geref. Kerk. 10: Ds. Biesma. 5: Ds. Maris. Jehovah's getuigen, in geb. N. P. B., Berkenstraat 10. 6.457.45 en woensdag 7.309.30. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oskamp. Ka pel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. van Dijl. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. Bronsgeest. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. C. Spoelder, oud-rector gymnasium Haarlem. Geref Kerk. Koediefslaan 10: Dr. P. J. Richel 5: Ds. W. G. Scheeres, van Weesp. Pinkster kerk. 10: Ds. W. G. Scheeres. 5.30: Dr. P. J. Richel. Geref. Kerk. Herenweg 111. 10 en 5: Ds. C. P. Plooy. Jehovah's getuigen. Binnen weg 79 c. 23: Gezamenlijke Bijbelstudie. Woensdag 7.309.30: Praktische toerusting voor de prediking van het evangelie. Maan dag, Ir. Lelylaan 63. 89: Huisbijbelstudie. Donderdag, Crayenestersingel 7. 89: Huis bijbelstudie. AERDENHOUT. Ncd. Herv. Kapel. 10J30: Dr. J. J. Louët Feissar. Relig. Kring, Eikenlaan 5. 10.30: Ds. J. Spij ker, Rem., 's Gravenhage. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.15: Ds. H. S. J. Kalf. 7: Ds. D. E. Boeke. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. M. Ros, Hoofddorp Voorber. H. Avondmaal. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9.30 en 11: Dr. C. P. van Andel, uit Den Haag. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Prof. Dr. J. N. Sevenster, Hv„ Amsterdam. Geref. Kerk. 9 en 10.30: Ds. K. M. R. v. d. Beek, van Arnhem. 10.15: Kinderdienst (in de consis torie). 3.30: Ds. D. J. Roos, van Haarlem-Z. 7.30: Ds. K. M. R. v. d. Beek, (dienst voor belangstellenden) Vrij Katli. Kerk, Popel laan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Completen en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. v. d. Blink, uit Amsterdam. Marine Hospitaal. 10: Dienst. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. D. Ringnalda. Bev. Ambtsdr. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. Veenendaal. 5: Ds. F. Brouwer. Geref. Kerk 10: Ds A. K. Krabbe. 5: Ds. M. de Boer, van Voorscholen. Chr. Geref. Gemeente. 10 en 5: Ds. A. H. Schippers. Jehovah's getuigen, Nutsgebouw, v. d. Endelaan. 2.303.30: Gemeensch. Bijbelstudie Dinsdag 8-10: Praktische opleiding voor de prediking. Donderdag. Oosteindelaan 42. 89: Huisbijbelstudie. Donderdag, Gele Vinkestraat 61, Nieuw Vennep. 89: Huis bijbelstudie. HOOFDDORP. Ned. He/-v. Kerk. 10 en 7: Ds. D. C. van Wijngaarden. Geref. Kerk. 9.30 en 3.30: Ds. D. Hoornstra. NIEUW-VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Boven. Abbenes 9.30: Ds. II. Brons. 7: Dienst. Bethelkapel. 10: Ds. IJ. Alkema, van Amsterdam. 7: Ds. G A. Alma, van Amsterdam. Geref. Kerk. 9.30: Ds. IJ. v. d. Zee 3: Ds. L. Berger, van Halfweg. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10 en 4.30: Ds. L. C. Baljé. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. G. Rang. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10: Ds. D. ter Steege, H. Doop. 19: Ds. C. Keers, Amsterdam. Adventskerk (Zieken- huiskerk) 10: Ds. G. H. van Willenswaard,, II. Doop. Chr. Geref. Kerk. 10: Ds. Maris. 4: Ds. Biesma. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. Jac. Poort, Bev. van Ker. keraadsleden. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10.30: Ds. C. F. J. Antonides. van Obdam. 19: Ds. R. H. Oldeman. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond. Brugstraat 115. 10.30: Ds. H. Luikinga, van Zaandam. Geref. Kerk, Ju- lianaweg. 10: Ds. A. de Ruiter, H. .Avond maal. 17: Dezelfde. H. Av. en dankzegging. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, Huize „Pniël", Zuiderstraat 3. Dinsdag 3: Dhr. H. Veld kamp, evangelist te Den Haag. Jehovah's getuigen, 2: Wachttorenstudie in geb. „De Witte Zwaan", Dorpsplein. Woens dag 8: Huisbijbelstudie Koninginneweg 44. In puzzel no. 5 (kryptogram) in ons blad van vrijdag j.l. is no. 8 horizontaal weg gevallen. De omschrijving luidt: 8. aan duiding van verbondenheid. AMSTERDAM Van de scheepvaartfondsen lagen giste ren .aandelen HollandAmerika-Lijn bij de opening zeer vast in de markt met een koerswinst t.o.v. donderdag van 7 punten. Tegenover de' vraag waS hoegenaamd geen aanbod. Aandelen Koninklijke Boot. die 1 pet hoger op 125 openden, liepen op tot 130. De overige fondsen trokken tegen het slot van de beurs eveneens aan. Per saldo moest K.P.M. 1 punt, vergeleken bij de vorige slotprijs, prijsgeven. Scheepvaart Unie kwam na een zwak begin op 104/4 nog fractioneel boven donderdag op 10614. Van Nievelt plus 2 pet. In de cultuursector vertoonden aandelen Verenigde Deli een opvallende koerswinst van 3 pet op het bericht uit Montana (V.S.), over het aanboren van een rijke gasbron aldaar, waarbij de Verenigde Deli Maat schappijen belangen hebben. Er bestond meer belangstelling voor de aandelen dan de vorige dagen. Amsterdam Rubber was goed prijshoudend. De djvidendpassage van de Senembah (v.j. 7 pet) was op de koers van de aandelen niet van invloed, integendeel, het fonds kon zich ruim 1 pet verbeteren op betere perspectieven in ver band met een te stichten dochtermaat schappij in Zwitserland voor de finan ciering van schepen, aldus het jaarverslag. De internationale waarden vielen tegen, niet zo zeer voor aandelen Koninklijke Olie, die 1 gulden beneden donderdag no teerden, doch wel voor Philips en Uni lever. Kon. Olie op circa f 146 lag nog iets boven pariteit Amerika. Hoewel Wall- street vast was afgekomen, vormden de olie-aandelen aldaar een uitzondering met eerder lagere koersen. De binnenlandse olie-industrie in Amerika baart wegens de grote voorraden aldaar nog veel zorgen. Amsterdam paste zich volkomen aan bij de slotkoers in New York. De handel was gering, terwijl de prijs niet veel verschilde met die van de morgenuren. Philips werd verhandeld op 23114, een puntje hoger dan donderdag, doch 2 pun ten lager dan in de morgenuren. Unilever lag wat onder druk, gedeeltelijk door Lon den en gedeeltelijk van publieke zijde. Het fonds daalde van 31214 tot 31014, tegen een prijs van 314 in de morgenuren en een slotkoers van donderdag van 311. AKU. die gisteren vast in de markt lag, verbeterde op goede vraag circa 4 punten. K.L.M. hield goede hoogte op f 97, 1 gulden hoger. Staatsfondsen waren onveranderd. Wegens de komende emissie van de Dordtsche Petroleum verwacht men ter beurze te zijner tijd een aanbod van de claims. De koers van de aandelen werd vernomen op 730 (736). Prolongatie 5 pet. (ANP) NEW YORK De slotbeurs van deze week was zeer actief. Vooral de spoorweg-, staal-, vlieg tuigbouw-, metaal- en autofondsen hadden een goede dag. Bij de auto's werd voor General Motors een winst van bijna 2 dol lar genoteerd en voor Chrysler een van meer dan 2 dollar. Ook de spoorfondsen hadden winsten van meer dan 2 dollar: metaalwaarden 1 tot meer dan een dollar hoger. Shell Oil was 2 dollar lager en an dere olies waren terughoudend vanwege een prijsverlaging voor ruwe olie door een maatschappij. Er was vraag naar chemie, openbare nutsbedrijven, wegenbouwmachines. scheepsbouw, rubber en enkele indivi duele fondsen. De tabakswaarden kwamen tegen beurseinde goed opzetten. Bij de staalfondsen werden winsten van ongeveer 2 dollar genoteerd. Van de 1148 verhandelde fondsen sloten er 868 hoger. 144 lager en 136 onveranderd. Het industriegemiddelde kwam van 439,27 op 444,56; spoorwegen van 99.89 od 103.53 en openbare nutsbedrijven van 68,94 op 69.64. De omzet bedroeg 2.440.000 aan delen tegen 1.800.000 op donderdag. (UP). 1 u 9* De toneelgroep „Puck" heeft vrijdag avond in het Centraal Theater te Amster dam de première gegeven van „Een glas water" van Eugène Scribe onder regie van Walter Kous, die van de gelegenheid gebruik maakte zijn muzikale smaak te bewijzen door fragmenten uit composities van Corelli en 'Vivaldi, van Bach en Han del ter opluistering tussen de bedrijven te laten dienen. Het werd op die manier een soort Europees allerlei, dat eeuwen om spande, want de handeling van dit Franse stuk uit ongeveer 1840 speelt zich af aan het Engelse hof van omstreeks 1700. Bo vendien waren het duidelijk Nederlandse acteurs, die men hier een typeringskunst in moderne trant zag bedrijven. Het genoemde stuk, dat de ondertitel „kleine oorzaken.grote gevolgen" il lustreert, was nog bij de vorige generatie van schouwburgbezoekers zeer populair en terecht, want het behelst een even amusante als pakkende intrige. Men heeft Scribe postuum lange tijd met artistieke minachting als een fabrikant van toneel spelen, als een groothandelaar in pas klaar amusement beschouwd. Hij was de handige bedenker van de dramatische constructie, waarop vooral de schrijvers van het naturalisme hebben voortge bouwd. Zij huldigden hem in die zin als hun voorganger, dat hij de schepper was van de lege vormen, waaraan zij Ibsen en zijn nakomers een belangwekkende inhoud toevoegden, die (o ironie) eerder verouderde dan zijn formules. In onze tijd is er een soort eerherstel aan de gang op grond van de hernieuwde waardering van het onmisbare vakmanschap als basis voor de dramatische kunst. Het is hier niet de plaats om daarover theoretische be spiegelingen te houden. Maar het is zeker dat men Scribe de erkenning moet gunnen, dat hij er met zijn „goedgewrochte stuk ken" in slaagde de "rillige elementen van het romantische gevoelsleven tot een vas te orde te dwingen. Het merkwaardige feit deed zrth nu voor, dat Walter Kous door allerlei op zichzelf wel aardige ver sieringen en tierelantijnen dit stijlprinci pe waarschijnlijk uit protest tegen de daarmee samenhangende „verburgerlij king" is gaan aantasten. Verlies en winst hielden elkaar nog net in even wicht, maar het is voor zijn toekomstige ontwikkeling te hopen dat hij zich niet tezeer in precieuze details zal verliezen, die meestal ten koste van de strakke lij nen gaan. Het is een moeilijk uit te maken zaak of „Puck" er wel verstandig aan doet om allerlei werken van het verleden naar de jeugd van tegenwoordig toe te halen, waarbij veel dat recht staat verbogen moet worden. Naar mij dunkt is het be vredigender de dingen op een afstand te zien. Sterker vooi het streven naar behoud van de oorspronkelijke zuiverheid pleit nog de noodzaak voor de acteurs om zich op het wezenlijke karakter te bezinnen, dat anders zo gauw verspeeld wordt ter- wille van een snel verflauwend divertis sement. Dit laatste zag men reeds enigs zins gebeuren, doordat men vergat dat bij Scribe de manier van doen de inhoud vormt en er verder nergens houvast is te vinden. Mét alle waardering voor haar kalme genoegens voor het oog te voor schijn toverende decors van doorzichtig materiaal, die Noni Lichtveld ontwierp, dient toch vastgesteld te worden dat de sfeer van een koninklijk paleis in Londen geenszins aanwezig was. Maar goed, de door verrassende wendingen no^, altijd pakkende intrige werd duidelijk ontwik keld en dat was de hoofdzaak, ook al ge beurde dat soms op een bijna amateuristi sche wijze. Eigenlijk voldeed alleen Eric van Ingen als de idealistische intrigerende Boling- broke aan de eisen van het spel. Wim van den Heuvel is altijd wel een prettige ac teur, maar was voor de alom begeerde vaandrig Masham ook qua houding niet d- gewenste figuur. Karin Haage had tal rijke aardige momenten als de nerveuze, willoze vorstin en Diny Sprock bracht als Lady Churchill een gevaarlijke, perfide tegenstandster op de been. Van de ver dere medewerkenden moet Petra Verbeek als de toegewijde Abigail nog worden ge noemd voor de wijze waarop zij zich met frisse flair heensloeg door moeilijkheden, die haar voorlopig te machtig zijn. Het publiek ontving het bekende stuk over een intieme paleisrevolutie met de kwestie oorlog of vrede als inzrt bijzon der hartelijk. Er is zeer veel gelachen om dit beschaafde kijkspel. David Koning De „Folies Bergère" zullen zondag sluiten, zoals wij vrijdag reeds berichtten, maar ern woordvoerder van de revue, heeft thans meegedeeld, dat „die sluiting de traditionele sluiting is voor de voor bereiding van een nieuw, grootser en be ter schouwspel". De woordvoerder ont kende met verontwaardiging het be richt van het Parijse ochtendblad „Com bat" dat een loongeschil met het perso neel van het theater de eigenlijke oorzaak van de sluiting zou zijn. Van 141 algemene ziekenfondsen en af delingen van fondsen, blijken 45 (omvat tende ongeveer 50 pet. der verzekerden) niet tot een premieverhoging voor de vrij willige verzekering per 1 januari 1958 over te gaan. Bij 36 fondsen en afdelingen (om vattende ongeveer 20 pet. der verzeker den) bedraagt de verhoging niet meer dan 0.10 per betalende verzekerde per week. Door een en ander is de premie over het gehele land gemiddeld gestegen van 1.91 in januari 1957 tot 1.97 in januari 1958. Een aantal fondsen, die de premie niet of slechts weinig verhoogd hebben, zullen evenwel later in het jaar tot een nadere premievaststelling overgaan. Vanmorgen is op Schiphol aangekomen de PH-DSC „Gele Zee", onder commando van gezagvoerder R. A. Johnson, die de vlucht van New York naar Amsterdam, dankzij gunstige rugwind, heeft gemaakt in de recordtijd van 8 uur 53 minuten. Dit is slechts iets meer dan de tijd die, volgens normale dienstregeling, de straalvliegtui gen in 1960 nodig zullen hebben voor de overtocht.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 8