knecht Noord-Molukken voor alle verkeer gesloten verklaard MacMillan weigert sociale diensten te besnoeien actieve agent Export van irissen wordt ieder jaar groter DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Aan verbetering var ras wordt gewerkt Firma P. C. D. KOK winkelhuis 6 Nog geen akkoord bereikt over Eüropa's hoofdstad Definitieve keus naar de toekomst verschoven Dijkleger was paraat Voorbijgaande invloed Nederlands meisje in Engeland dood langs de weg gevonden V.S. bereid vrijheid der zeeën te schragen Twee keer vloog een los autowiel door de tunnel Hoofdagent zwaar gewone bij de tunnel Vergadering van „De Iris Scheepvaart Gevestigde, goed geoutilleerde fabrikant-groothandelaar DINSDAG 7 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DJAKARTA (Reuter) Naar te Dja karta verluidt, Is op de onmiddellijk na het vertrek van president Sukarno ge houden vergadering van het Indonesische kabinet gesproken over de handelsbetrek kingen met de buitengewesten, die met voorbijgaan van de centrale regering han del drijven met het buitenland. Aan deze bijeenkomst Is ook deelgenomen door generaal-majoor Nasution, de stafchef van het Indonesische leger. Het hoofdkwartier van het Indonesische leger heeft maandag bekendgemaakt, dat het de militaire commandant van Noord en Midden-Celebes, majoor Somba, naar Djakarta heeft ontboden om verslag uit te brengen over de gebeurtenissen in zijn ambtsgebied. Een woordvoerder van de Westduitse ambassade te Djakarta heeft maandag meegedeeld, dat hij niets weet over een Westduits aanbod van een lening van 25.000.000 mark aan Zuid-Sumatra. „Wij weten hier absoluut niets van", al dus zei de woordvoerder tot een cor respondent van het Britse persbureau Reuter. Het is niet de gewoonte van de Westduitse regering leningen aan te bie den aan een provincie. Als er leningen worden aangeboden, wordt dat gedaan aan de centrale regering van een land", aldus de woordvoerder. Verder zei deze woordvoerder te be twijfelen of het aanbod afkomstig kan zijn van een particuliere organisatie, daar het bedrag zo groot is. (ANP) Volgens dinsdag in Djakarta uit Makassar ontvangen berichten, heeft de militaire commandant van de Moluk ken e.n de Indonesische provincie „West Irian" de Noord-Molukken gesloten ver klaard voor alle verkeer te land, ter zee en in de lucht. De Noord-Molukken be staan uit het nauwelijks bewoonde eiland Halmaheira, en een aantal kleine eilandjes ten oosten en ten westen van Halmaheira en zijn gelegen tussen Celebes en Westelijk Nieuw Guinea. Dit besluit, aldus Indonesische persbe richten, geldt voor onbepaalde tijd. Luitenant-kolonel H. Pieters, de mili taire commandant van de Molukken en „West-Irian", zal spoedig naar Ambon terugkeren, waar zijn hoofdkwartier is ge vestigd. Hij arriveerde kortgeleden in Dja karta, omdat hij aanvankelijk president Sukarno zou vergezellen op diens reis naar een aantal Aziatisch-Afrikaanse landen. Hij behoorde tot de autoriteiten, die gis teren op Kemajoran afscheid van de presi dent kwamen nemen. De vorige week werd in een legercom muniqué, dat in Ambon was uitgegeven, bekendgemaakt, dat tien officieren en bur gers waren gearresteerd op duidelijke be wijzen te hebben willen pogen het wettige bestuur van de Molukken en West-Irian omver te werpen. Na deze pogingen zijn, naar later werd gemeld, verscheidene ge bouwen en bedrijven onder sterke mili taire bewaking gesteld. Het socialistische dagblad „Pedoman" in Djakarta schrijft, dat „het volk veronder stelt, dat hetzij de communistische partij, hetzij de Darul Islam tot ondergrondse ac- (Van onze correspondent in Parijs) De regeringsvertegenwoordigers der zes landen van de Europese gemeenschappen onder wie staatssecretaris drs. H. van den Beugel voor de ziek geworden Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zijn er in Parijs nog niet in geslaagd, het eens te worden over de keuze van een zetel voor de drie gemeenschap pen van kolen en staal, voor de een- heidsmarkt en de atoomindustrie. Van morgen is de conferentie voortgezet, maar algemeen werd betwijfeld of de zes excel lenties voor het scheiden van de markt tot een overeenkomst zouden komen. Men ver wacht eerder, dat een Frans compromis voorstel van minister Pineau zou worden aangenomen. Nu de Luxemburgse premier, Josef Bech, die voor zijn land de gemeenschap voor Kolen en Staal niet missen wil, het grote obstakel vormt voor Europese con centratie, wil men deze delicate kwestie voorlopig aan de wijsheid van een studie commissie toevertrouwen, die dan in het voorjaar een nieuw voorstel mag indienen. De parlementaire Europese organen zou den dan hun houding kunnen bepalen, en Luxemburg zou, voorlopig, tijdens een mogelijke overgangsperiode van twee jaar, de verschillende gemeenschappen kunnen blijven herbergen tot de definitieve ver huizing naar een toekomstige zetel. Die eerste twee jaren zouden de twee nieuwe gemeenschappen het, zo meent men opti mistisch, nog wel zonder een al te talrijke staf van ambtenaren kunnen doen. Parijs toch kandidaat? In Franse kringen gaan steeds meer stemmen op om de kandidatuur van Straatsburg, dat behalve zijn symbolische betekenis van bruggenhoofd tussen Frank rijk en Duitsland weinig attractie* te bie den heeft, te laten varen. Men begint hef te betreuren dat de regering niet meteen Parijs heeft voorgedragen, een stad die ook voor ambtenaren haar charmes moet hebben. Het bezwaar is dat Parijs de eigen inwoners al lang niet meer kan bergen, zodat tienduizend ambtenaren en hun ge zinnen meer, de woningcrisis tot een drama zonder uitzicht zouden maken. Vele Fran sen zien echter voor hun geestesoog al een nieuwe Europese hoofdstad verrijzen, bui ten Parijs, die binnen een paar jaar uit de grond zou worden gestampt. Dit toekomst visioen lijkt de kansen van Brussel enigs zins te doen dalen. Niettemin heeft de Bel gische minister Larock er nog eens op ge wezen, dat de gebouwen van de Wereld expositie mettertijd gemakkelijk voor Europees gebruik zouden kunnen worden ingericht. Een vooruitzicht dat de Belgi sche regering moet toelachen, waar de partijen die nu aan de macht zijn, met zo'n Europese overwinning bij de aanstaande verkiezingen een uitnemende beurt bij hun aanhangers zouden kunnen maken. tiviteit zal overgaan, wanneer de president weg is", Het blad meldde tevens, dat de militaire commandanten van Zuid- en Midden-Su- matra critiek hebben geleverd op de cen trale regering voor de methoden, welke in de strijd om West-Irian werden ge bruikt. In een onderhoud met een redacteur van het dagblad „Suara Andalas", dat in Mid- den-Sumatra verschijnt, zeide de afgezette militaire commandant van Noord-Suma- tra, kolonel Simbolon, dat de centrale re gering zich in een politiek avontuur heeft gestort onder de druk van de zich te bui ten gaande communistische groep in Dja karta. Te Harlingpti De Algemene Dienst van de Rijkswa terstaat heeft vannacht voor het district Harlingen een waarschuwing uitgegeven tot „beperkte bewaking" van de dijken Dit is een voorzorgsmaatregel geweest die het dijkleger tot paraatheid heeft gewaar schuwd, gevaar was echter niet aanwezig want de hoogste waterstand is in Harlin gen rond 2.70 meter geweest, minder dus nog dan het „grenspeil," een stand die hier gemiddeld eens in de twee jaar wordt bereikt en 2.73 meter bedraagt. Ook deze stand wordt niet als gevaarlijk beschouwd Inmiddels is de „beperkte bewaking" weer ingetrokken en te omstreeks 11.00 uur is ook aan de hulpverleningsdiensten bericht van de intrekking gezonden. (Vervolg van pagina 1) (Reuter) Al zyn de jongste verande ringen bü het ministerie van Financiën opzienbarend en al is iets dergelijks nog nooit voorgekomen, het is niet waarschijn lijk, dat het aftreden van Thorneycroft en van de beide „junior" ministers een noe menswaardige verandering in de economi sche politiek van de regering zal betekenen, zo schrijft de financiële redacteur van Reuter, Sydney Gampbell. De invloed, die deze gebeurtenissen op het pond sterling zullen hebben, zal naar zijn mening gering en van voorbijgaande aard zijn. Men zal in het buitenland niet geneigd zijn te ge loven, dat er inflatie is „uitgebroken" als gevolg van een doctrinair geschil, dat be trekking heeft op een uitgavenpost, dat minder dan een derde percent van het nationale inkomen uitmaakt. Het pond sterling zou alleen dan ernstig te lijden hebben, indien de veranderingen bij het ministerie van Financiën zouden worden opgevat als een voorbode van een kabinetscrisis en van spoedige algemene verkiezingen, die het einde van dit kabinet zouden betekenen. Maar, zo schrijft Reu ters financiële redacteur, er lijkt niets van dien aard te verwachten te zijn. Vele buitenlandse en Engelse waar nemers zullen waarschijnlijk van oordeel zijn, dat Thorneycroft en zijn beide secre tarissen een te enge kijk op het vraagstuk der inflatie hadden. MacMillan stelt zich kennelijk op het standpunt, dat een be snoeiing van de uitgaven voor sociale voor zieningen niet bijzonder deflatoir is, wan- neeer dit alleen tot resultaat heeft, dat hierdoor de vakbeweging geprikkeld wordt tot looneisen, die veel meer dan vijftig miljoen pond sterling belopen. De afgetreden leden van het kabinet hebben nogal duidelijk laten uitkomen, dat Groot-Brittannië, indien het zich voor de keus gesteld zou zien, liever werkloos heid dan devaluatie zou kiezen. Vermoede lijk is de minister-president, evenals som- (Van onze correspondent) LONDEN. - Zondagavond is nabij de stad Colchester in het Engelse graafschap Essex het stoffelijk overschot gevonden van het 19-jarige Nederlandse meisje Maria Kriek, afkomstig uit Voorburg. Het lag in een ondiepe greppel langs een weg en het vertoonde ernstige hoofdwonden. Maria Kriek werkte als huishoudelijke hulp op de boerderij van de familie French, de „Bullbanks Farm" in het dorpje Aldham. Zij was pas een maand in Engeland. Zoals honderden Nederlandse meisjes was zij naar Engeland gekomen om de taal gron dig te leren. t Maria Kriek was het weekeinde met een Duits meisje, dat in een dorp in de nabij heid werkt, naar Londen geweest. Zij keer den zondagavond per trein naar Colchester terug en namen daar om half elf de bus naar Halstead. Maria Kriek stapte vlak bij de boerderij uit. Haar vriendin ging nog negen kilometer verder met de bus mee. De familie French hoorde de bus stoppen en nam aan dat Maria meteen naar bed was gegaan. Maar maandagochtend bleek dat zij er niet was. De familie stelde zich toen eerst in verbinding met het Duitse meisje, waarna zij de politie waarschuwde. Het stoffelijk overschot van Maria Kriek werd door twee arbeiders, die naar hun werk fietsten, op twintig kilometer afstand van het huis van de French's ge vonden. De politie meent dat zij door een automobilist is meegenomen. Maria Kriek had zich de vorige week telefonisch in verbinding gesteld met de kosterij van de Nederlands Hervormde Kerk „Austin friars" in Londen. Zij zei dat zij tijdens het weekeinde Londen wilde bezichtigen en vroeg of men misschien een vertrouwd adres wist om te overnachten. De secretaresse van de predikant der Ne derlands Hervormde Gemeente in Londen, dr. R. H. van Apeldoorn, gaf haar de raad naar het pas geopende Netherlands House in Hampstead te gaan. Maria Kriek en haar vriendin hebben daar inderdaad zaterdagnacht gelogeerd. Dr. Van Apeldoorn had nog verwacht haar zondagochtend na afloop van de kerkdienst te zullen ontmoeten. Zij was namelijk van plan geweest naar de kerk te gaan, maar daarvan was blijkbaar door de grote af stand en het slechte weer niets gekomen De politie acht de mogelijkheid niet ge heel uitgesloten, dat Maria Kriek, nadat zij vlak bij de boerderij van de familie French uit de autobus was gestapt, door een auto is aangereden en dat de auto mobilist haar stoffelijk overschot vervol gens een eindweegs heeft weggebracht. Er wordt echter ook rekening gehouden met een misdrijf, waarvan het meisje het slachtoffer is geworden, temeer omdat sinds de vorige week in Engeland drie meisjes worden vermist, de negentienjarige Jean Patterson uit Gateshead, de zeven tienjarige Ann Noblett uit Wheathamp- stead en de zeventienjarige Isabelle Cooke uit Glasgow. Tot dusverre heeft de politie geen spoor van haar kunnen vinden. Biijdorp in 1957. Het totale aantal be zoekers van diergaarde Biijdorp in 1957 bedroeg iets meer dan 600.000, dus 50.000 minder dan in het voorgaande jaar. Peter Thorneycroft. de Britse kanselier van de Schatkist. mige waarnemers, van mening, dat dit een onjuiste tegenstelling is. MacMillan heeft in ieder geval een ingewortelde afkeer van werkloosheid, aldus Reuter's financiële redacteur. De Manchester Guardian merkt op, dat het verlies van Thorneycroft als minister van Financiën er minder toe doet dan het mogelijke verlies aan vertrouwen in het pond sterling. Op het eerste gezicht heeft men niet de indruk, dat de kwestie, waar over het geschil gaat, een dermate ingrij pende daad als het aftreden van Thorney croft rechtvaardigt. Er moet echter nog veel bekend worden. Over hetgeen totnog toe van het geschil bekend is geworden, hangt iets onwerkelijks, aldus de Manches ter Gpardian. WASHINGTON (AFP) Volgens ge woonlijk welingelichte kringen te Washing ton zou de Amerikaanse regering bepaalde geïnteresseerde landen, met name Neder land, Groot-Brittannic, Australië en Japan, hebben laten weten, dat zij er nog steeds voorstandster van is, dat de territoriale wateren van een land zich tot drie myl buiten de kust uitstrekken. Dit initiatief zou zijn genomen in ver band met de door Indonesië gewenste uit breiding van zijn territoriale wateren. In officiële Amerikaanse kringen weigert men echter nadrukkelijk commentaar op het bericht te leveren. LONDEN (Reuter) Engeland heeft de door Indonesië voorgenomen uitbreiding van de Indonesische territoriale wateren van de driemijlsgrens tot twaalf mijlen, geldend tussen de eilanden van de Indone sische archipel, van de hand gewezen. In een Engelse nota, die aan de Indonesische ambassadeur te Londen, Sunario werd overhandigd, wordt gezegd, dat Engeland de geldigheid van wat Indonesië hier voor zich opeist, niet kan erkennen. (Reuter). Een woordvoerder van de Britse strijdkrachten in Singapore heeft zondag „absoluut ontkend" dat de Britse regering een nieuwe militaire basis bouwt in Tawau, aan de oostkust van Brits Noord-Borneo, zoals in berichten in de plaatselijke pers is gemeld. Volgens deze berichten zouden kazernes worden ge bouwd voor militairen, die het eërst onder dak zouden bieden aan Australische strijd krachten. De woordvoerder verklaarde, dat deze kazernes worden gebouwd voor de politie van Borneo. Geen Zweedse wapens STOCKHOLM (AFP) Het Zweedse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat Zweden aan de Indonesische regering heeft medegedeeld op het ogen blik geen licenties voor de uitvoer van wa pens naar Indonesië te kunnen uitgeven. In het communiqué wordt verder ver klaard, dat het verzoek van Indonesië op 28 december jongstleden in Djakarta werd gedaan en dat de Zweedse regering dezelf de dag aan haar vertegenwoordiger in de Indonesische hoofdstad heeft doen weten, dat daaraan op het ogenblik geen gevolg zou kunnen worden gegeven. Wèi Deense KOPENHAGEN (Ritzau) De Deense uitvoer van militaire uitrusting naar Indo nesië zal voortgang vinden. Deze uitrusting wordt geleverd door het „Dansk Industri Syndikat", dat in het vrijhavengebied van Kopenhagen is gevestigd. De vraag, of deze uitvoer zal worden voortgezet, heeft een onderwerp van bespreking uitgemaakt op het Deense ministerie van Buitenlandse Zaken. Daar voor deze uitvoer echter reeds lang geleden contracten werden afgesloten en het voornamelijk oefenmateriaal betreft, zou het ministerie aan de uitvoer ervan geen belemmeringen in de weg leggen, al dus het onafhankelijke blad „Information". Dit blad bvoegt hieraan toe dat het zeer twijfelachtig is of nieuwe gecontracteerde uitvoer zal worden toegestaan, daar Dene marken op principiële overwegingen geen wapens verkoopt naar landen, die mogelijk gewapenderhand legen anderen zouden kunnen optreden. In de Vclsense autotunnel is gisteren tot twee keer toe in anderhalf uur tijd een autowiel op eigen gelegenheid aan de rol gegaan. Eerst liep een wiel van een personen auto af, even later verloor een zandauto eveneens een wiel. Beide wielen bleken in een zeer slechte staat te zijn: de bouten konden zonder weerstand door de geheel uitgelopen gaten worden geschoven. De politie heeft de wielen in beslag genomen De 39-jarige hoofdagent F. A. M. v. d. H van de Velsense politie is gisteren op de slechte bestrating van de westelijke afvoer weg bij de Vclser autotunnel met een „tunnel-scooter" gevallen en met ernstig hoofdletsel in het Antonius ziekenhuis op genomen. De agent schijnt terwijl hij dienst had in een van de diepe kuilen, die daar in het asfalt voorkomen, te zijn gereden waardoor hij de macht over het stuur ver loor en viel. Zijn toestand was vannacht zorgwek kend, vanmorgen is er echter een lichte verbetering ingetreden. AMSTERDAM De aandelen van het kunstzijdeconcern AKU waren zeer vast. Op een opening op 148l/2, kwam er steeds meer publieke vraag waardoor de koers steeg tot 152'/2, tegen de slotkoers van vrijdag 147 pet. De oor zaak voor de vaste tendentie AKU is waar schijnlijk het feit, dat het concern, in samenwerking met de B. F. Goodrich Chemical Company (Amerika) een nieu we maatschappij heeft opgericht en in Nederland een fabriek gaat bouwen voor de vervaardiging van synthetische rubber voor verschillende doeleinden. In de niet- officiële beurshandel van zaterdagmorgen werd de vaste tendentie voor de aandelen reeds merkbaar. De te verwachten lagere eindcijfers over 1957 in vergelijking met die van 1956 zijn reeds in de koers verdis conteerd, aldus de beurs. De laatste slotkoersen van Wallstreet waren vast op gunstig bedrijfsnieuws al daar. .Dit was tevens een stimulans voor de overige internationale waarden op het Damrak, waar vooral Unilever zeer vast in de markt lag op publieke aankopen en premie-affaires. Na een opening van 317 steeg de koers snel tot 323; de koerswinst bedroeg ongeveer 12 pet. Het fonds ver liet de markt op vrijwel de hoogste prijs van de dag. Ook aandelen Philips lagen goed in de markt en konden een koerswins van ongeveer 5 pet. boeken. Kon. Olie no teerde na een opening van 147.30 plus een gulden 147.80 tegen vrijdag 146.30. KLM was wederom 1 gulden hoger op 98.50. Cultures waren eerder gevraagd en kon den merendeels koerswinsten boeken. Staatsfondsen waren iets gemakkelijker met zeer geringe zaken. Scheepvaarten trokken na een weifelende houding bij de opening, in het verdere beursverloop aan. Holland-Amerikalijn bracht het tot 140, plus -2-,-Scheepvaart Unie 108; plus Vh, Van Nievelt verbeterde 4 pet. terwijl de overi ge" fondsen" goed prijshoudend in de markt lagen. De obligaties Bank Industri Nega ra per 1969-1970 en 1971 werden niet ge noteerd op het bericht van het Indonesi sche deviezeninstituut, dat de transferren te en aflossing der leningen tot nader orde zijn opgeschort. Prolongatie 5pct. (ANP). NEW YORK Het koersverloop was dalend. Er waren nogal wat winstnemingen. De opening was vast met de defensiefondsen op de voor grond door het Rockefeller-rapport over de V.S.-defensie. Later verloren deze fondsen hun winsten gedeeltelijk of ge heel. Er waren verkopen in de staal-, olie-, auto-, chemie- en individuele waai'den. De vliegtuigbouwfondsen slaagden er vrijwel alle in de koersstijgingen te be houden. Douglas moest meer dan een dol lar prijsgeven. Eastman verloor 2 dollar in de chemiesector. Barber, Continental en Mission daalden in de oliegroep frac ties tot meer dan een dollar. V.S. Gypsum daalde twee dollar in de bouwsector. Van de rubbers moest Goodyear meer dan 2 dollar prijsgeven. De spoorfondsen gleden over het algemeen wat af in onregelmatige stemming. De scheepsbouwfondsen hadden een goede dag; kennelijk hoopten de beurs- lieden op een uitvoerig programma voor de bouw van onderzeeboten met raket- afvuurinstallaties. De staalwaarden waren vrij vast op de berichten oyer de stijging van de produktie. Het industriegemiddelde kwam van 444,56 op 442,56; spoorwegen van 103,53 op 102,39 en openbare nutsbedrijven van 69,64 op 69,32. Van de 1162 verhandelde fondsen sloten er 517 hoger en 439 lager. De omzet bedroeg 2.500.000 aandelen tegen 2.440.000 op vrijdag. (UP) 3-3/2% Nederl. '47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil pref.Philips Gloeil Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton A'dam Rubber K. L. M. Holl. Amer. Lijn. K. N. S. M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel.. S. Steel Jeneral Motors heil Union "i de water Vorige koers Slotkoers gisteren 841/2 89l5/i« 1521/2 245 171 246 177 231 2361/0 1431/2 3201/2 202 729 147,70 175 40% 99 140 131 1081/2 153 200 581/2 19U/2 72 142 1591/2 153 437/i# 37 53^ 355^ 66 217/g mn Sfr-gi uapan 84% 89,3/ie 150 Zx 245 169 245 175 231 236 I43V2 320 202 725 146.20 175 40/ 97/ 139 131 106/ 149'/: 198 86 60 191'/: 72 142 159/ 153 42 37/ 53/ 351/2 65 22 De Nederlandse kwekers van irissen hebben het voordeel, dat hun produkt ook in het buitenland kan worden ge kweekt, onder andere in een van de groot ste afnemerslanden, de Verenigde Staten Dit dwingt hen tot uiterste waakzaamheid en een voortdurende verbetering van de gezondheidstoestand van hun bollen. Het ras moet zuiver blijven. De vergaderin gen van deze kwekers verlopen daarom altijd precies hetzelfde; men spreekt slechts kort over de prijzen, die het af gelopen jaar niet best waren maar goed werden gemaakt door een ongekend gro te oogst, en veel over de gezondheid. Zo ook maandagmorgen in de bovenzaal van het Krelagehuis in Haarlem, waar een bescheiden gedeelte van de 624 leden aan wezig was. De voorzitter, de heer A. H. Bergman, sprak over de goede oogst en de wat lage prijzen, maar noemde het een zeer ver blijdend teken, dat toch de gehele voor raad in het buitenland is verkocht. Het artikel wordt steeds populairder, wat wel licht ook een gevolg is van het feit, dat men het door de speciale behandelingen bijna het gehele jaar door in bloei kan krijgen. In het broei-jaar 1956-'57 waren er echter veel mislukkingen, waarvan het enige voordeel is, dat men er uit heeft kunnen leren. Het bestuur blijkt zich thans weer te beraden over maatregelen om de nogal veel voorkomende beschadigingen van de bollen na het rooien te voorkomen. Men vermoedt dat de rooitijd ongunstig is. Er zal tegen die tijd een brochure verschij nen. De voorzitter wees er op, dat de kwekers met de cultuur helemaal niet achterop raken (een indruk die men ge zien de besprekingen zou kunnen krijgen) maar dat men uiterst waakzaam moet blijven. Met de selectie en verbetering moet worden doorgegaan. Getracht moet worden gezonde cultures en geheel „soort- echte" partijen te verkrijgen, opdat iedere buitenlandse concurrentie kan worden weerstaan. In het jaarverslag van de secretaris, de heer H. J. v. d. Laan, klonk hetzelfde door. Hoe goed het Nederlandse sortiment is, blijkt wel uit de ere-prijs van de stad Keulen, die een inzending Nederlandse Aagtekerk, 6 16 m. n.w. Guernsey n. Las Palmas. Aalsum, 6 te Hongkong verwacht. Aardijk. pass. 6 Scillys n. New York. Abbekerk. 6 29 m. w.n.w. Burlings n. Genua. Akkrumdijk, 6 te Paranagua. Alamak, 7 te Las Palmas. Albireo, 7 te Antwerpen. Alblasserdijk, 7 te Havana. Algenib. 6 v. Marseille ri. Le Havre. Almkerk, 7 te Dar Es Salaam. Alwaki, pass. 6 Meshima n. Takubar. Alphard, pass. 6 Finisterre n. Las Palmas. Amerskerk, 7 te Durban. Andijk, 5 v. New Orleans n. Le Havre. Angolakust, 6 te Takoradi v. Lagos. Arendsdijk, 6 te Mobile verw. v. New Orleans. Argos. pass. 6 Cherbourg n. Oran. Ariadne. 6 40 m. z.z.w. Sardinië n. Algiers. Astrid Naess, 6 16 m. n.n.o. Casquets n. Hamburg. Averdijk, pass. 5 Abaco eil. n. Le Havre. Banggai. 7 te Singapore. Batjan. 6 10 m. o.z.o. Kp. Sparti Vento n. Napels. Beninkust, 7 170 m. z.z.w. Abidjan n. Freetown. Billiton, 6 te Sorong. Bloemfontein. 7 te Port Elizabeth. Boskoop. 6 v. Hamburg n. Bremen. Britsum. 6 v. Damman n. Bahrein. Caltex Delft, pass. 6 Galeta eil. n. Rastanura. Caltex Leiden, 6 80 m. z.z.w. Kreta n. Port Said. Caltex Pernis, 6 200 m. z. Weil n. Bahrein. Caltex Rotterdam, 6'70 m. z.z.w. Jidda n. Suez. Caltex Utrecht, 7 te Kopenhagen. Carillo, 6 te Balboa verwacht. Casamance, 6 te Kaolacki verw. v. Ziquinchor. Castor, 5 v. Aux Cayes n. Haiti. Charis, 4 v. Maracaibo n. Aruba. Clavella, 6 240 m. n. Brisbane n. Auckland. Cradle of Liberyt, 6 v. Pta. Cardon n. Rotterdam. Diemerdijk, 6 v. Cristobal n. Los Angeles. Duivendijk, 6 v. San Francisco n. Vancouver. Eenhoorn, pass. 6 Malta n. Alexandrié. Elizabeth B, 6 v. Honolulu n. Osaka. Ena, 6 v. Bahia n. Vitoria. Esso Nederland. 6 165 m. n.n.w. Perim naar Mena A1 Ahmadi. Etrema, 6 120 m. o.n.o. Malta n. Piraeus. Farmsum, 6 ten anker z. Weser n. Bremen. Friesland, 7 te Calcutta verw. v. Abadan. Gaasterkerk, 6 te Hamburg. Gabonkust, 6 te Amsterdam n. Dakar. Gulneekust, 5 te Monrovia. Heemskerk, 6 v. Singapore n. Bangkok. Helicon, 5 1080 m. z.w. Fa.val n. Amsterdam. Hilversum, 6 60 m. w. Scillys n. Landsend. Hydra, 7 te Guanta. Ivoorkust, 6 v. Accra n. Capecoast. Jagersfontein, 6 90 m. z.w. Dakar n. Las Palmas. Japara KRL, pass. 5 Ceylon n. Aden. Jupiter. 6 v. Hamburg n. Amsterdam. Keizerswaard, 6 v. Rouaan n. Mena A1 Ahmadi. Kelletia. 6 310 m. z. Monrovia n. Curasao. Kellia, pass. 6 Ras Madraka n. Mena A1 Ahmadi. Kenia, 6 v. Cabimas n. Sydney. Kennemerland. pass. 7 Finisterre n. Amsterdam. Kertosono, 7 te Dar Es Salaam. Koningswaard, 6 te Kaapstad verw. v. Abadan. Korenia, 6 9 m. z. Malta n. Perzische Golf. Kosicia, 7 te Curacao. Kota Baroe,' 6 te Semarang v. Cheribon. Kota Gede, pass. 6 Cape Finisterre n. Rotterdam. Langkoeas, 8 te Damman verwacht. Leersum. 6 740 m. v. Cliristobal. Loosdrecht, 6 70 m. o.z.o. Kp. Vincent n. Genua. Maetsuycker, 6 v. Surabaja n. Fremantle. Mariekerk, 7 te Aden. Mataram, 6 v. Sorong n. Labuan. Meerkerk, 6 te Lour. Marques verw. v. Durban. Mentor, pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. irissen daar op de internationale tuin bouwtentoonstelling verwierf. Deze re clame werkt nu nog door, gezien de arti kelen van deskundigen in Duitse vakbla den. De heer F. Limburg, directeur van de Keuringsdiensten, kon mededelen, dat het virusziek geen zorgen meer baart. Wel heeft men moeite om de partijen zuiver te houden, dus vrij van afwijken de planten. Van partijen, waarin het per centage „onzuiver" te hoog wordt, zal hel plantgoed onder toezicht worden vernie tigd. De andere vijand van de irissen, het aaltje, is zo goed bestreden, dat het hoQfd van de Amerikaanse Plantenziektenkun- dige Dienst hierover zijn tevredenheid heeft uitgesproken. Iedere verslapping van de strijd zou echter funest zijn. Dit heeft ir. Silver nog eens onderstreept. Men zal in 1958 dc bollen weer moeten koken om deze hardnekkige parasiet onder de duim te houden. De voorzitter wees nog eens nadruk kelijk op het nut van de selectiekeuring. Dat de strijd tegen het virus wel vruch ten afwerpt blijkt uit de exportcijfers, die de secretaris gaf over 1955 en 1956, na melijk 104 miljoen stuks in het eerste en 147 miljoen in het tweede jaar. In 1957 is de.export evenens sterk gestegen. Het ex portbedrag van 7.253.000 van 1956 zal weer worden overtroffen. Minjak, 6 rede Cap St. Jacques n. Singapore. Moordrecht, pass. 6 Perim eil. n. Landsend. Muiderkerk, 6 v. Suez n. Port Sudan. Nieuw Amsterdam, 6 te New York. Noordam, 6 190 m. z. Kp. Sable n. Rotterdam. Noordholland, 6 te Maracaibo v. New Orleans. Oldekerk, 8 te Shanghai verwacht. Oranje, pass. 6 Kp. San Antonio n. Genua. Oranjefontein, pass. 5 Vlissingen n. Antwerpen. Oranje Nassau, 7 v. Willemstad n. Oranjestad. Osiris, 5 60 m. z.w. Puerto Rico n. Turks Island. Ouwerkerk, 7 te Shanghai. Overijssel, 6 v. Genua n. Marseille. Ovula, 6 270 m. z. Saigon n. Saigon. Parkhaven, 7 te Antwerpen verwacht. Pendrecht, 10 te Napels verwacht. Peperkust, 6 48 m. n.o. Estacapoint n. Dakar. Perna, 7 te Abadan. Pieter S, 6 dw. Lizardhead n. Swansea. Phrontis, 7 te Djeddah v. Suez. Poelau Laut, 7 te Singapore. Prins Casimir, pass. 7 Philippeville n. Famagusta. Prins Fred. Hendrik, 6 te Gandia v. La Spezia. Prins Willem George Frederik, passeert 6 Algiers naar Beyrouth. Pygmalion, 6 te Ciudad Trujillo n. Pt. Au Prince. Radja, 6 te Port Said verw. v. Aden. Riouw, 7 v. Balikpapan n. Surabaja. Rita, pass. 6 eil. Roepat n. Telokanson. Roepat, 6 te Hamburg verwacht. Roggeveen, 6 v. Bluff n. Pt. Kembla. Rondo, 5 1340 m. z.w. Los Angeles n. L. Angeles. Rotti, 6 v. Tandjong Priok n. Padang. Rijndam, 6 te New York v. Halifax. Salatiga, 5 400 m. n.w. eil. Wake n. Singapore. Soestdijk, 6 45 m. o. Bishoprock n. Antwerpen. Solon, 7 te Amsterdam verwacht v. Antwerpen. Stad Breda, 6 v. Narvik n. Amsterdam. Stad Rotterdam, 6 v. Freetown n. IJ muiden. Stanv. Talang Akar, 6 v. S'geigerong n. Bangkok. Statendam, 7 v. New York n. Porto Grange. Statensingel, 6 te Pto. Ordaz. Stentor, 6 v. Port of Spain n. Georgetown. Steven, 6 53 m. o.z.o. K. St. Vincent n. Liverpool. Straat Banka. 6 v. Belawan n. Singapore. Straat Cook, 6 885 m. w. Fremantle n. Mauritius. Straat Malakka, 7 te Yokohama. Straat Mozambique, 7 te Penang. Straat Torres, 7 te Fremantle verw. v. Adelaide. Tamo, 6 v. Santos n. Pto. Alegre. Tappanzee, 7 te Vera Cruz verwacht. Tara, pass,,6 Madeira n. Rio de Janeiro. Taria, 7 v. Rastanura n. Cochin. Tero, pass. 6 Ouesant n. Antwerpen. Teucer, 6 90 m. w. Kp. Finisterre naar Port Said. Thelidomus, 6 150 m. n.w. Djeddah n. Mena Al Ahmadi. Tiberius, 6 v. Antwerpen n. Port Au Prince. Titus. 6 v. Port Au Prince n. Amsterdam. Tjibadak, 6 te Hongkong v. Singapore. Tjikampek, 6 430 m. w.n.w. Kaapstad n. Kaapstad. Tjipondok, 7 te Surabaja v. Semarang. Tomocyclus, 7 te Mamoral. Transporter. pass. 6 Mazanillo n. Balbao. Van Nooi t, 2 rede Singapore. Vlist. 6 400 m. n. Azoren n. Hampton Roads. W. Alton Jones, 6 280 mijl oost Mogadiscio naar Philadelphia. Waterland, 6 te Ilheus Westertoren, 7 te Miri. Wieldrecht, 6 250 m. z.z.w. Ouessant n. Sidon. Willem Ruys, 7 te Colombo. Wonosari, 7 v. Suez n. Djeddah. Zuiderkruis, 7 ten anker in Bittermeren. KLEINE VAART Alcetas, 6 60 m. v. Algiers n. Tunis. Atlas, 6 45 m. n.o. Vllano n. Antwerpen. Bab T, 2 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Bloemgracht, 5 te Londen. Boreas, 5 te Amsterdam n. Rotterdam. Brouwersgracht, 6 te Delfzijl. Draco, 6 dw. Ouessant n. Gibraltar. Elsa, 1 te Stocka v. Stockholm. Flevo, 4 v. Faro n. Amsterdam. Ilias, 5 v. Malaga n. Cadiz. Joost, 5 voor Norrköping naar Norrköping. Kaap Falga, 3 Kiel gepass. n. Norrköping. Kaap St. Vincent, 3 te Ostrand v. IJmuiden. Keizersgracht, 5 v. Walcom n. Amsterdam. Midas, 5 v. Limassol n. Catania. Nero, 5 w.z.w. Beochyhead n. Savona. Notos, 5 te Bremen n. Amsterdam. Plato, 6 80 m. n.o. Valencia n. Barcelona. Ponza, 6 15 m. n.o. Sandhammern n. Teignmouth. Schippersgracht, 5 te Kotka. Strabo, 5 te Rotterdam n. Passajes. Tilly, 6 te Bornholm n. Gefle. SLEEPVAART Barentszee, 7 te Maracaibo. Blankenburg, 7 te Suez n. Swansea. Clyde, 5 240 m. o.n.o. Bonaire n. Baltimore en wordt onderweg afgelost door Zwarte Zee. Ebro, 7 te Maassluis. Holland, 7 naar „Capella" 10 m. n.o. Texel. Humber. 4 150 m. z.o. K. S. Antonio n. N. Palmira. Loire, pass. 5 Bengkalis n. Tandjong Priok. Maas. 7 v. Hoek v. Holland naar s.s. „Effie". Noordholland, 7 v. New Orleans n. Maracaibo. Noordzee, 7 te Port Hrcourt. Oostzee, 7 330 m. z.o. Bahia n. Nueva Palmira. Rode Zee, 7 v. Taranto n. Ravenna. Witte Zee, 7 v. Port Sudan n. Wassawa. Zeeland, 7 10 m. n.w. IJmuiden n. Antwerpen. Zwarte Zee, 7 260 m. z.o. Brico n. Baltimore. zoekt in de provincie Noordholiand voor het onderhouden van levendig verkoopcontact met levensmiddelen- bedrijven, groenten- en fruitzaken, horeca-bedrijven en dergelijke. Prima artikel Goede mogelijkheden Gegadigden gelieven hun aanmeldingsbrieven (met uitvoerige inlichtingen) te zenden aan COOLHAVEN 240 ROTTERDAM TE HUUR (event, koop) gevr. met woongelegenheid. Brieven onder nummer 7258. Gevraagd: voor algemene diensten. Ongehuwd, intern. Hotel Ter Burg. Beverwijk. Van alle waarheden is deze voor u misschien van de grootste waarde Wie niet van zich laat horen blijft onopgemerkt. Laat geregeld van u horen door in dit blad te adverteren.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 8