Wie heeft gelijk? IJKEND DOOR HET LEVEN Jarige Discoclub Haarlemse raad nu akkoord met verhoging elektriciteitstarieven lüoCCen Raad aanvaardt uitbreidings plan „Korte Verspronckweg" Gezien financiële positie van gemeente is tariefswijziging noodzakelijk Motie-Van Velsen werd verworpen Koude Dagen Postduivenexpositie van „Gevleugelde vrienden" Burgerlijke Stand van Haarlem Burgerlijke Stand Bloemendaal Badmintonkampioen schappen in Krelagehuis in Haarlem Examens Levin's tweede eis tot schadevergoeding ingewilligd AFSCHEID NA 47 JAAR VARA gaat kienen en klaverjassen OPBRENGST CONCERT Van mensen en dingen onder de Damiaatjes ui Werkloosheid in bouw bedrijf sterk toegenomen Voor Vesten Pullovers Shawls Handschoenen Kamerjassen Coin de Feu's Restauratie Oude Slot te Heemstede Voorzieningen zijn nodig Overleden na val van boortoren DONDERDAG 9 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met 28 tegen vier stemmen is de gemeenteraad van Haarlem woens dagmiddag akkoord gegaan met een verhoging van de elektriciteitstarie- ven volgens het laatste desbetreffende voorstel van B. en W. Reeds in de vergadering van 30 november werd over de verhoging van de tarieven uitvoerig gesproken, doch toen kwa men B. en W. met een voorstel dat de goedkeuring van de raad niet kon wegdragen. Nadat het college de wenk had gekregen met een nieuw voorstel ter tafel te komen, hebben B. en W. een tariefswijziging aanhangig ge maakt, die resulteert in een batig saldo, dat ongeveer de helft bedraagt van de grotere inkomsten die het resultaat van het oorspronkelijke voorstel zouden zijn geweest. Werd de winst van het elektriciteitsbedrijf aanvankelijk op 636.000.geraamd, thans is dat bedrag teruggebracht op 318.000.Alleen de heren Fibbe (V.V.D.), mr. Wensing (C.H.), Hen- nevelt en Mol (Comm.) konden ook het thans, aan de orde zijnde voor stel niet aanvaarden. Als eerste voerde de heer Fibbe aan, dat de gemeente weliswaar in moeilijke financiële omstandigheden verkeert, doch dat een oplossing hiervoor niet in een verhoging van de elektriciteitstarieven moet worden gezocht. Trouwens: het zou wenselijk zijn de gemeentelijke econoom opdracht te geven te onderzoeken in wel ke takken van het gemeentelijke appa raat wel zou kunnen worden bezuinigd. „Een wonderlijke geschiedenis" noem de de heer Wensing de gang van zaken rondom deze tariefsverhoging. Hij achtte het een raadsel, hoe B. en W. te voor schijn konden komen met de veronder stelling, dat de raad een bescheidener verhoging dan aanvankelijk was voorge steld wel acceptabel zou vinden. Mr. Wensing was van oordeel, dat deze ta riefswijziging ingaat tegen het prijsbeleid van de regering. Op dit moment is zij ze ker niet wenselijk. Eigen geluid Een geheel ander geluid liet de heer Spek (A.R.) horen. Hij gaf de verzeke ring, dat zijn fractie het voorstel zou steunen, omdat de gemeentekas de hoge re opbrengsten van het Energiebedrijf dringend nodig heeft. Voor alles is een ver lichting van de financiële moeilijkheden gewenst. Aan het adres van de heer Wen sing zei de heer Spek, dat het weinig zin heeft in de raadsvergadering te spreken over hetgeen in de vergadering van de Tweede Kamer is betoogd. „De raad heeft een eigen verantwoordelijkheid". Nadat de heer Mol (Comm.) zich tegen het voorstel had verklaard, voerde de heer M e n s i n k (Arb.) aan, de tariefsverho ging verantwoord te achten, omdat de huidige financiële positie van de gemeen te deze noodzakelijk maakt. Hij wees er nog op, dat de winst van het Energiebe drijf de laatste jaren sterk is teruggelo pen, terwijl de afname nog wel is geste gen. De woordvoerder achtte het thans voorgestelde tarief tenslotte zeer redelijk. De Heemsteedse vereniging van post- duivenhouders „Gevleugelde Vrienden" houdt een tentoonstelling, welke zaterdag 11 januari des avonds om acht uur in hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wil- helminaplein door de voorzitter zal wor den geopend. De tentoonstelling zal ruim tweehonderd inzendingen bevatten: waar van de meeste duiven over uitstekende kwa'iteiten beschikken, omdat zich ieron der de exemplaren bevinden, die op diver se duivenexposities met kampioensprijzen werden bekroond. Voor deze tentoonstel ling fungeert de heer K. D. Labrie uit Amersfoort als keurmeester. De expositie is ook zondag 12 januari nog geopend van tien tot vijf uur. ONDERTROUWD: 8 jan.: A. J. F. G. van der Wijden en J. A. E. Schouten; R. Klerk de Reus en Th. H. Oolders; H. Scheelings en M. W. F. Vermond; W. E. Hartman en J. P. Huggers; G. S. J. Herbermann en Th. M. Christoffels; D. van Stroe en H. A. Spoor; C. Kossen en J. F. van der Splin ter; A. Morren en C. Scholten; H. Beek en M. L. G. van der Bijl; R. van den Haak en I. E. Chr. Snijders; L. G. Douma en G. H. van der Pols; R. Wildschut en M. C. de Zwager; Ph. van Dalen en R. Kuijt; J. H. Semp en T. Hakkers. GEHUWD: 8 jan.: F. L. P. E. Drukker en E. M. van der Spek; W. Ramaker en J. Mul; L. J. Peters en J. B. M. Fenger; P. B. Mes en A. A. W. Copini; A. F. Croes en E. J. M. Joosten; L. H. M. J. Gelissen en A. C. L. Heesterbeek; P. van Everdingen en W. van der Woude; G. G. Houweling en A. L. Stroosma; G. Vlaar en I. F. Walraven. BEVALLEN van een Zoon: 7 jan.: A. Boeree-Jonkers; W. Walraven-Zegwaard; A. P. Eichhorn-Van der Vloot; A. J. Spring- veld-Kaptijn; 8 jan.: H. M. D. Stange-Van Dam. BEVALLEN van een Dochter: 7 jan.: C. Th. S. van Wees-Wilms Floet; 8 jan.: A. de Keijzer-Landaal. OVERLEDEN: 3 jan.: L. van den Bijtel, 67 j.. Maerten van Heemskerkstraat; 6 jan.: H. Slagt, 77 j., Gasthuisvest; E. Stelma- Geertsma. 68 j., Marnixstraat; M. van Eijk. 93 j„ Stalpaert van der Wielenstraat; 7 jan.: H. Wels-Van Jeveren, 72 jKamper laan. BEVALLEN: M. A. M. Meulenhoff- Huijser van Reenen d. ONDERTROUWD: F. A. J. van Seters en W. Sh. Steenhuizen. GETROUWD: J. Wierenga en A. A. E. Luitjens: W. Klinkenberg en M. Goudkuil. OVERLEDEN: Mej. A. G. de Vries, 65 j. en mej. A. Koster. De heer Schippers (K.V.P.) had er wel bezwaar tegen, als de gemeentelijke bedrijven grote overschotten „ik zou liever niet van winsten willen spreken" kweken, omdat deze dan het karakter van extra belastingen krijgen. Hoewel spr. in principe bezwaar had tegen de thans voor gestelde tariefsverhoging, wilde hij deze desondanks aanvaarden met het oog op de financiële positie der gemeente. Mevrouw S c h e 11 e m a-C o n r a d i (V. V.D.) en de heer Adelaar (K.V.P.) plaat sten zich achter het voorstel, waarna de wethouders An g e n e n t (Bedrijven) en Bakker (Financiën) de opmerkingen be antwoordden. De eerste zei, dat de kolen- prijzen nog steeds aan de stijgende kant zijn, waardoor de winst van het Energie bedrijf meer en meer inslinkt. Wethouder Bakker voerde aan, dat de tijd van overschotten op de rekeningen voorbij is. Wil men dat het gemeentelijke voorzieningspeil op een redelijk niveau blijft, dan zullen hiertoe de noodzake lijke maatregelen moeten worden geno men. Overigens achtte de heer Bakker de regering thans niet bij machte de gemeen ten hogere uitkeringen uit het gemeente fonds te verstrekken, zodat dus de ge meenten zelf maatregelen moeten nemen ter handhaving van het voorzieningspeil. Nadat nog verscheidene sprekers enkele opmerkingen hadden gelanceerd „B. en W. kiezen de weg van de minste weer stand", zei de heer Mol werd tenslotte gestemd met het reeds vermelde resul taat dat het voorstel werd aangenomen. Tijdens weekeinde Onder auspiciën van de Nederlandse Badminton Bond houdt de badmintonclub „Duinwijck" zaterdag en zondag in het Krelagehuis in Haarlem wederom de Ne derlandse badminton kampioenschappen De belangstelling was dit jaar overwel digend en ongeveer tweehonderd inschrij vingen moesten worden geweigerd. Des ondanks zullen toch nog ruim di-iehonderd partijen gespeeld moeten worden, alvor- rens de heer L. Verhoef, voorzitter van de Nederlandse Badminton Bond, zondag avond om ongeveer zes uur tot de prijsuit reiking zal kunnen overgaan. Ook dit jaar zal weer naast de. wedstrij den voor de Nederlandse titels gestreden worden in een open B en C toernooi. In de A-klasse heeft de huidige Neder landse kampioene mej. Quist wederom een goede kans, terwijl bij de heren de Duinwijcker Bob Loo eveneens de beste kansen heeft zijn titel te prolongeren, hoe wel vermoedelijk zijn clubgenoot Georg- ge de Bijl hem wel de meeste moeilijkhe den zal opleveren. De wedstrijden beginnen zaterdag reeds om twee uur en zullen zondag vanaf negen uur worden voortgezet in de grote zaal van het Krelagehuis in Haarlem. Groningen. Kandidaatsexamen Nederlands: L. F. Krips, Groningen. Kandidaatsexamen genees kunde 2a: mej. J. M. Tijdens. Deventer: J. G Anderson, Haren: J. D. Reddingius, Bussum: C W. van der Werf, Kampen; J. A. Kornelis, Goën- ga; J. A. P. Mulder, Rotterdam: R. W. Keestra, Tzummarum; R. S. Bosboom, Groningen; L. H. J. Bogtstra, Makkum. De nieuwjaarsrede van burgemeester mr. O. P. F. M. C r e m e r s in de Haarlemse gemeenteraad een rede die wij gisteren reeds uitvoerig publiceerden werd be antwoord door de nestor van de raad, me vrouw S c h e 11 e m a-C o n r a d i, die de dank van de raad overbracht voor de goede wensen van de voorzitter voor het jaar 1958. Tevens sprak zy de hoop uit dat Haarlem in de toekomst een werkelijk centrum van Kennemerland zou mogen worden, zonder een obstakel te gaan vor men voor het doorgaand verkeer. Voorts hoopte mevrouw Scheltema dat de ver deling van de werkkrachten geen al te ernstige problemen zal gaan veroorzaken en tenslotte wekte zij zowel het college van B. en W. als de raad op, recht op het doel af te gaan in eendrachtige samen werking. Vervolgens ging men over tot de orde van de dag, in dit geval allereerst de be spreking van de lijst van ingekomen stuk ken, waarbij de voorzitter een woord van medeleven richtte aan het adres van de heer mr. G. J. H. de Leeuw, die wegens gezondheidsredenen heeft bedankt als lid van de raad Mr. Cremers verklaarde het scheidende raadslid gekend te hebben als een aimabel mens, die bovendien van grote kunde getuigde tijdens de debatten over economische zaken en de woningbouw. Na enkele korte discussies over een ge ring aantal ondergeschikte punten, beland de de raad bij het voorstel van B. en W. om het uitbreidingsplan Korte Verspronck weg vast, te stellen. De heer Van Velsen (K.V.P.) was echter van oordeel dat de in dit plan genoemde plaats voor de bouw van een Hogere Technische School volkomen on geschikt was. Vooral uit stedebouwkundig oogpunt, omdat het project dat tien miljoen gaat kosten in een uithoek zou komen te staan. De heer Van Velsen voelde meer voor het ijsclubterrein, een oordeel, dat beslist niet gedeeld werd door de heren W i 1 1 e m s e (Arb.), B 1 o k d ij k (Arb.), Stoffels (V.V.D.) en wethouder H a p p die allen vooral bezwaar maakten tegen het feit dat de leerlingen van de nieuwe H.T.S. voortdurend de drukke westelijke randweg zouden moeten oversteken. Geen oplossing De heer Van Velsen trachtte te be wijzen dat de „verkeerstechnische troeven" van de tegenstanders van zijn plan geen enkele waarde hadden, omdat er reeds tientallen gebouwen langs de westelijke randweg staan die wellicht nog frequenter bezocht worden dan de toekomstige H.T.S. Enkele raadsleden voelden wel iets voor de bezwaren van de heer Van Velsen, maar ook zij zagen geen directe oplossing. Aan de andere kant drongen enige sprekers er bij B. en W. op aan zo spoedig mogelijk noodgebouwen op het terrein aan de Korte Verspronckweg te plaatsen, waardoor het onderwijs in de vliegbouwkunde voort gezet kan worden, omdat men dan einde lijk de beschikking heeft over iets meer lesruimte. Een motie, ingediend door de heer Van Velsen, waarin B. en W. verzocht worden noodgebouwen by de Korte Verspronckweg neer te zetten, waarna men weer een nieuw plan voor het ijsclubterrein zou kun nen opstellen, ondervond uitsluitend de steun van acht K.V.P.-leden. Het uitbreidingsplan werd tenslotte, met dezelfde stemmenverhouding (26-8), aan- Stijl verstoord genomen. Voordat werd besloten tot het bouwen van drie leslokalen bij het Lorentzlyceum en het bouwen van drie noodlokalen bij de schoolgebouwen aan de Jan Gijzen- kade en de Generaal Spoorlaan. voerden enige sprekers het woord over de moei lijkheden bij de scholenbouw. Mr. W e n s i n g (C.H.) uitte bezwaren tegen de uitbreiding van het Lorentz lyceum, waarbij hij zich baseerde op de tegenkanting van de Schoonheidscommis sie hiertegen. De stijl van het huidige ge bouw zou namelijk door de uitbreiding kunnen worden verstoord. Wethouder D. J. A. Geluk voerde aan, dat B. en W. een beslissing kunnen nemen tegen het advies van de Schoon heidscommissie in. Het college heeft na melijk meer dan alleen naar het esthe tische aspect te kijken. Het gebrek aan ruimte dwingt hier tot de voorgestelde oplossing. De gebouwen krijgen een defi nitief karakter, noodlokalen zijn hier min der gewenst. Nadat de heer De Vos (Arb.) had ge ïnformeerd naar de reden, waarom tot nu toe met de rijksinspecteur voor het lager onderwijs nog geen overeenstemming over de bouw van de Charlotte de Bourbon- school was verkregen, zei de heer Hen- nevelt. (Comm.) het gewenst te achten, dat de raad bezwaren laat horen tegen de houding van de rijksinspecteur. Langdurig overleg Wethouder Geluk gaf een uitvoerige uiteenzetting over deze kwestie. Hy me moreerde dat in 1954 een scholenbouw programma was opgesteld voor Haarlem- Noord. De verschillende gebouwen werden echter te „luxe" gevonden. Er zou een versobering moeten worden toegepast. De bezwaren werden van gemeentewege ech ter weerlegd. Het trage overleg kost enorm veel tijd. Als weer nieuwe bepalingen van kracht worden nadat het plan is inge diend, komt dit weer terug met verwijzing naar de nieuwe bepalingen. De gemeente wil echter het plan voor de Charlotte de Bourbonschool handhaven. Op 23 novem ber hebben B. en W. zich daarom gewend tot de directeur-generaal voor het Onder wijs met het verzoek ten spoedigste in deze een beslissing te nemen. De gemeente zal bij de hoogste instanties bezwaren te gen de trage gang van zaken blyven in dienen. De wethouder deelde mede. dat spoedig voorstellen zullen worden gedaan voor de bouw van vier noodlokalen, waar mee een bedrag van honderdduizend gul den is gemoeid. Vastgesteld werd het uitbreidingsplan „Eindenhout", waarbij enkele bezwaar schriften ongegrond werden verklaard. Mr. B e 11 i n k (V.V.D.) liet bezwaren horen tegen de verplaatsing van het gun stig gelegen tennispark aan de Wagen weg. Wethouder Happé voerde aan, dat de tennisbanen op deze plaats op den duur niet te handhaven zijn. De tennisbanen zullen echter pas moeten verdwijnen wan neer dit strikt noodzakelijk is. Om „Het dagboek van Anne Frank" Het Amerikaanse Opperste Gerechtshof in New York heeft na een beraad van tien uren uitspraak gedaan in het proces van de auteur Meyer Levin tegen de Broad- way-produktieleider Kermit Bloomgardcn en Otto Frank, de vader van Anne Frank. Zij werden tol 50.000 dollar schadevergoe ding veroordeeld. Levin had geklaagd, dat zijn bewerking van „Het Achterhuis" tot het toneelstuk „Het dagboek van Anne Frank" ten gevolge van verandering van produktieleiding was vervangen door de bewerking van het Amerikaanse echtpaar Hackett, waardoor hij auteursrechten derfde. Zoals wij woensdag berichtten werd Le vin's eis tot een schadevergoeding van vierhonderdvijftigduizend dollar tegen de produktieleider Cheryl Crawford, die ver antwoordelijk wordt gesteld voor de op voeringen van „Het dagboek van Anne Frank" in de versie van het echtpaar Hackett, door het Opperste Gerechtshof in New York afgewezen. In de namiddag van een miezerige dag, waarop de motregen van plan scheen om nooit meer op te houden, stapten wij een donker en kaal schoollokaal binnen, waarin op twee tafels balan sen en gewichten stonden, terwijl daarom heen allerlei gereedschap verspreid lag. Wij waren beland in hel herijklokaal in Haarlem, waar twee heren van het ijkwezen, dat zijn hoofdkan toor heeft in Amsterdam, zitting hielden en zodoende de winkeliers in Haarlem gelegenheid gaven om hun gewichten te laten herijken. Inderdaad gaan deze he ren wegend door het leven. Zo'n twintig tot vijfentwintig jaar doen zij dit al en het einde is voorlopig nog niet in zicht. Iedere twee jaar wordt aan de winkelier een op roep gezonden om zijn ge wichten te laten herijken, en overal komen de nering doenden dan, zoals hier deze keer in Haarlem, naar de mensen van het ijkwezen toe, waarna men met het keuren kan starten. Om te beginnen wordt er alvast het goedkeuringsmerk (dit jaar een x) ingeslagen, omdat er een kans bestaat dat door het inslaan van deze merken een stukje ko per of lood uit het gewicht valt. Dan komt pas de eigen lijke keuring of het werke lijke ijken. Op minutieuze weegschalen en balansen wordt het gewicht gewogen, waarbij een bepaald af wijkingspercentage in acht wordt genomen. Dit afwij kingspercent wordt, als het te groot is, hersteld door het aanbrengen van een stukje lood in het gewicht zelf. Er zijn grote en kleine gewich ten, dus ook grote en kleine balletjes lood; de kleinste stukjes lood lijken wel slof en wegen niet meer dan één enkele honderdste milli gram. Het aanbrengen van de balletjes lood heet jus teren. In elk gewicht, be halve in de gewichtjes van één en twee gram en daar onder, zit een zogenaamde justeeropening, waarin een schroefdraad zit. In deze opening wordt het aanvul- -lend lood platgeslagen, zodat het in de schroefdraad dringt en daardoor stevig blijft vastzitten. Al met al dus een nogal technisch geheel, voor de leek althans. Trouwens de man, die zelf ijken moet, is ook technisch ingesteld. Een ijker moet tenminste HBS opleiding hebben, terwijl daarna een tweejarige studie aan de Technische Hoge school in Delft gevolgd moet worden. Hoewel de ijker dus zijn vak wel verstaat, wor den op zo'n tocht door de provincie niet alle gewich ten herijkt. Voor die gewich ten. die minder wegen dan één gram, gebeurt dit in Amsterdam, waarheen de gewichtjes in een enveloppe De heren Dijkema en Van Es van het ijkkantoor in Amsterdam bezig met hun nauwkeurig werk. dienen te worden gezonden. Op deze enveloppe komt dan het goed- of afkeurings- merk te staan. Uiteraard gaat dat ijken niet gratis. In ieder geval moet het keurloon worden betaald, ook als het gewicht voorwaardelijk wordt afge keurd. Het spreekt vanzelf dat er dan minder betaald wordt dan bij een goedkeu ring van 't gewicht. Slechts in één geval wordt er gratis gekeurd, namelijk bij een onvoorwaardelijke afkeu ring. Dit is waarschijnlijk gedaan om de bittere pil een beetje te vergulden. Maar bij het ijkwezen is men niet tevreden met een enkele betaling. Men kent behalve het zojuist genoem de keurloon, ook nog een justeerloon. Dit moet be taald worden indien het ge wichtspercentage teveel af wijkt en er dus lood in aan gebracht moet worden. Hier voor wordt extra werk ver richt, het is dus billijk dat het ook extra betaald wordt. De mensen van het ijk wezen zitten niet alleen in kale schoollokalen. Veelal reizen zij door de hun toege wezen ijkkring en ijken van alles wat ze maar tegen ko men, want als zij eenmaal beginnen zijn zij, bij wijze van spreken, niet meer te houden. Weegbruggen, ben zinepompen en gasmeters worden onder de loupe ge nomen, alle mogelijke in strumenten waaraan ook maar iets te ijken valt zijn van hun gading. En, och, als je het zo'n vijfentwintig jaar al doet, zoals de heren R. J. Dijkema en C. G. H. van Es, valt het moeilijk om er mee op te houden. Mejuffrouw H. Kokkel koren, die gedurende zeven enveertig jaar haar beste krachten gegeven heeft aan het werk in de chemische wasserij en ververij Keijser aan het Lorentzplein 25 in Haarlem, heeft een dezer dagen wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen van het bedrijf. In een bijeen komst met directie en perso neel werden haar enkele herinneringsgeschenken aan geboden. Twee jaar geleden werd mej. Kokkelkoren bij haar vijfenveertigjarig jubi leum koninklijk onderschei den. Door de afdeling Haarlem van de VARA wordt donder dag 16 januari een klaver- jaswedstrijd gehouden in het gebouw van de Chr. J. M. V., Lange Margarethastraat 13. Vrijdag 14 februari wordt in hetzelfde gebouw de jaar lijkse kienavond gehouden. Naar wij van de zijde van het Marine Sanatorium Fonds vernemen heeft het tweede lustrumconcert dat op 2 ok tober in Haarlem werd ge houden door de Mariniers kapel onder leiding van de eerste luitenant H. C. van Lijnschoten ten bate van het Fonds een bedrag van 2710,41 opgebracht. Het volgend concert dat op 1 ok tober van dit jaar gegeven zal worden, zr' in het teken staan van de viering van het veertigjarig bestaan van het Marine Sanatorium Fonds. Een éénjarig bestaan van een vereniging is bepaald geen gebeurtenis die ge woonlijk in deze rubriek wordt herdacht maar zoals in zovele gevallen bevestigen uitzonderingen de regel en daarom komen wij nog even terug op de verjaardag van de Discoclub „Haarlem" die na een jaar hard werken zeker bewezen heeft be staansrecht te bezitten. Op 3 januari van het vorig jaar waren vijf Haarlemmers en Bloemendalers van oordeel dat zij zich dienden aaneen te sluiten om zodoende geza menlijk een programma van klassieke muziek en opera klanken samen te stellen waardoor de blik verruimd werd en de leden een duide lijker visie konden krijgen op al datgene wat er in de we reld der muziek te koop is. Dit idee sloeg in en op het ogenblik telt de Discoclub „Haarlem" reeds tweeën twintig vaste leden die al dan niet met introducés een keer in de veertien dagen bijeen komen teneinde klassieke platenconcerten te beluiste ren. Op deze wijze is men in de gelegenheid werken van diverse componisten te leren kennen vooral cok omdat men öf vlak voor het con cert, öf in het uitstekende orgaan van de vereniging een uitvoerige inleiding krijgt. Bovendien kan men dikwijls door het luisteren naar di verse uitvoeringen van het zelfde werk later in de grammofoonplalenwinkel een betere keuze maken. ^Hlli Voorlopig heeft men voor het beluisteren van de pla ten de beschikking over twee gastvrije woningen van leden terwijl tenslotte een bewaam technicus allerlei adviezen geeft over de juiste afstel ling van de pick-ups van de leden. Al met al dus een bijzon der nuttige en aangename vereniging, die overigens nog tal van leden kan inschrij ven. Daarvoor kan men te recht bij de heer L. Eek, Populierstraat 25, telefoon 50137. Voor de kosten behoeft men het nauwelijks te laten want per persoon betaalt men al naar gelang de leeftijd en werkkring een gulden of vijftig cent per maand. „Steungelden kunnen beter besteed worden aan minder urgente werken" Eind december 1957 stonden bij de Be drijfsvereniging voor de Bouwnijverheid 22.000 werklozen ingeschreven. Eind de cember 1956 waren het er 6000. In het laatste kwartaal an 1957 werd 7,5 mil joen gulden werkloosheidsuitkering uitbe taald, tegen 1,8 miljoen in het laatste kwartaal van 1956. Deze cijfers zijn gis teren genoemd in de nieuwjaarsrede van de heer J. Dura, voorzitter van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf, waarin negen ondernemingsorganisaties samenwerken De oorzaak voor deze gang van zaken vatte de heer Dura samen in de consta tering, dat de bezuiniging zoals hij de bestedingsbeperking wilde noemen te veel wordt gezocht in de investeringen en te weinig in de consumptieve sfeer. „Het moet niet nodig zijn, dat het bouwbedrijf een hoge rekening presen teert voor de wachtgeld- en werkloos heidsuitkeringen, terwijl produKtieve ar beid mogelijk is op werken, waarmede geen door de overheid aan te trekken ka pitalen gemoeid zijn, werken, die anders pas over enkele jaren in uitvoering zou den worden gebracht. Deze werken kun nen thans nog uitgevoerd worden, maar in de toekomst wellicht niet meer, om dat de kans groot is dat in vele gevallen de opdrachtgevers hun projecten zullen intrekken, wanneer de realisering daar van op een te lange xaan wordt gescho ven", aldus de heer Dura. Hij achtte geen gevaar aanwezig dat wanneer verandering in de conjunctuur zou optreden en het mogelijk zou worden de woningbouwacti viteit weer op te voeren, er teveel bouw vakarbeiders door minder urgente wer ken worden vastgehouden. De heer Dura drong aan op het schep pen van een beter klimaat voor de pre- miebouw, die dreigt te stagneren door de huidige stichtingskosten, de hoogte van de premie en de vastgestelde huurgren- zen. Hij dacht hierbij aan een overheids subsidie, die is afgesteld op de hoogte van de huur en de rentevoet. Hij zei voorts de indruk te hebben, dat veel ondernemers er zelf de oorzaak van ADVERTENTIE ANEGANG 17 TELEFOON 12685 zijn, dat de moeilijkheden van hen groter zijn dan noodzakelijk is. Nu de continui- teit van het'bouwen is verstoord, vormt het inschrijven tegen prijzen die niet lo nend zijn een groter gevaar voor afbraak van het produktieapparaat van het bouw bedrijf dan gedeeltelijke stillegging. De c.a.o. voor het bouwbedrijf is in haar huidige vorm nodig omdat de loonchaos een einde moet nemen, zei de heer Dura tenslotte. Met deze overeenkomst wordt beoogd een sociaal en economisch verant woorde basis te geven aan de beloning in deze bedrijfstak. Japanse prenten. De kunsthandel Ch. Mol in Amersfoort exposeert in ,,'t Oude Wevershuis" van 11 januari tot 13 februari houtsneden van onder anderen Utamaro, Hokusai, Hiroshige, Shunsho en Keyonobu. De plannen van het gemeentebestuur van Heemstede om het Oude Slot te Heem stede te restaureren zijn nog steeds niet uitgevoerd. De bedoeling is ter plaatse een gebouw voor de bescherming bevolking te stichten en een woning te bouwen voor een politieman. Een lezer vestigt ons er de aandacht op, lat de toestand ter plaatse' ernstig wordt. Op het buitenhof bijvoorbeeld is vroeger een be'-ngrijk bouwwerk met talrijke kunstige sculpturele natuurstenen ten gronde gegaan. Volgens de lezer is een dergelijke ondergang ook beschoren aan het laatste nog intact zijnde deel van het oorspronkelijk slot, namelijk de Duiven- poort, als niet onmiddellijk door bouw vakarbeiders krachtdadig wordt inge grepen. De gemeente Heemstede heeft besloten gebeeldhouwde natuurstenen van de Vre- desbrug ergens onder te brengen om te gelegener tijd dit bouwkundig monument weer in zijn volle luister te herstellen. Deze vredesbrug stichtte de zeventiende eeuwse staatsma' Adriaan Pauw als een herinneringsteken aan de souvereiniteits- verklaring na de tachtigjarige oorlog. Dit monument werd Heemstede toever trouwd, maar is ook voor het overige deel van het vaderland niet minder van bete kenis. De lezer hoopt, dat het Duiven- voortsgebouw '-ed zal worden van de dreigende ondergang door de ingangs poort afdoende te herstellen en de Vre desbrug in de oorspronkelijke vorm weer op te richten. De 24-jarige arbeider A. J. Wuesthof uit Oldenzaal is te Bruchterveld in de ge meente Hardenberg bij het monteren van een boortoren voor de Nederlandse Aard olie Maatschappij van een hoogte van 20 meter gevallen. Hij werd pas enige tijd later door zijn mede-arbeiders gevonden. Le levensgeesten waren toen reeds ge weken.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11