Die ellendige schrapende hoest... (jPanda en de wijze Meester De energievoorziening in Klein Europa vergt atoomontwikkeling Zacht maar onbestendig J Wereldnieuws Anti-shock 2 CONFERENTIE TE DELFT De beroemde Canadese hoestsiroop Voorzitter produktschap wil meer vlees en minder melk Bevredigende resultaten Parkhotel Amsterdam Steenfabrikanten ongerust over gestegen voorraden Inschrijving opengesteld op schatkistpromessen Augurkenteelt in Noord-Limburg uit impasse Kort economsich nieuws uit binnen- en buitenland Minister Zijlstra antwoordt op vragen over de schrootfraude Brits memorandum over Europees vrijhandelsgebied Beleggingsmij. OBAM Als U niet vóór Hofstra bent, moet U Hofstra vóór zijn GARAGE „DEN HOUT" TC. mas - isose 11 I Frankrijk vraagt financiële steun aan EBU Noury en Van der Lande bouwen fabriek in Ierland Utrecht sloot binnenstad af voor lange vrachtauto's Gevangenisstraf voor etherpiraten ió Aet zo DONDERDAG 9 JANUARI 1958 In het gebouw voor Werktuig- en Scheepsbouwkunde der Technische Hoge school te Delft is onder auspiciën van de Beweging van Europese Federalisten van daag een eendaagse conferentie gehouden over de energievoorziening en de Europese integratie. Oud-minister prof. dr. ir. H Gelissen sprak over „de elektriciteitsvoor ziening in het kader van de Europese inte gratie". Voor een goede Europese samen werking in de elektriciteitssector is het niet nodig, zei hij, dat nieuwe hogere or ganen worden gecreëerd. Een gemengde commissie uit de bestaande organisaties kan deze voldoende bevorderen. Wel is het wenselijk de mogelijkheid van de oprich ting van een internationale elektriciteits- bank te ondei-zoeken. De Nederlandse elektriciteitsbedrijven dienen acht te slaan op de ontwikkeling van de atoomenergie. In onderlinge samenwerking zal de op richting van de eerste nucleaire centrale dienen te geschieden. De secretaris-generaal van het comité voor de Verenigde Staten van Europa te Luxemburg, drs. M. Kohnstamm, sprak over „de energiebronnen voor Europa". Verwacht wordt dat de vraag naar energie met 80 percent zal stijgen, daar op een gestaag toenemen van de energie-efficien- cy wordt gerekend. Een Europees energie beleid zal zich moeten baseren op cijfers, gelegen dichtbij die van de Hoge Autori teit. In absolute cijfers zal een Europese energiepolitiek moeten uitgaan van een toeneming van de energievraag van 400 miljoen ton s.k.e. in 1955 tot omstreeks 550 miljoen ton in 1965 en omstreeks 700 mil joen in 1975. Om het doel van een Euro pees energiebeleid te bereiken, zal er voor moeten worden gewaakt, dat onze landen niet in gevaarlijke afhankelijkheid van het Nabije Oosten geraken. De kernenergie zal een essentiële rol moeten gaan spelen in het Europese énergiebeleid. De derde en laatste spreker was de di recteur van het Gemeente Energiebedrijf te Amsterdam, ir. L. Vos. Hij sprak over „Energieproblemen voor het Nederlandse bedrijfsleven". Hij zei dat de elektriciteits bedrijven zich gesteld zien tegenover een reeds aanwezig tekort aan vaste brandstof binnen de landen van de EGKS en tege- ADVERTENTIE alsof de keel scheurt, zo pijnlijk, en daarbij dood-vermoeiend Hier helpt alléén Bij opoiheken en drogisten De voorzitter van het Produktschap voor Vee en 'Vlees, de heer Joh. de Veer, heeft in de te Utrecht gehouden ver gadering van dit produktschap gepleit voor een juiste verhouding tussen vlees en melk. Nationaal gezien acht de he~r De Veer het zeer gewenst, dat de rund- vleesproduktie wordt uitgebreid en de melkproduktie ingekrompen. Een matige verhoging van de rundvleesprijzen is vol gens de heer De Veer wenselijk. Hij zei verder, dat de varkensproduktie in 1957 te hoog is geweest, met als gevolg, dat in tijden van hoge produktie de prijzen aanzienlijk beneden de kostprijs lagen. Hij acht het zeer verheugend, dat de cij fers van de laatste drie maanden wijzen op een matiging en op een betere sprei ding. Indien fokkers en mesters deze be heersing blijven behouden, zal volgens hem het tweede halfjaar 1958 voor de varkenshouderij gunstiger worden. Vol gens het besluit van de regering inzake het toekomstige varkensbeleid zal in 1958 naast restitutie van de monopolie heffingen van de door de overheid be schikbaar gestelde 30 miljoen gulden slechts 5 tot 10 miljoen gulden voor be vordering van de export mogen worden besteed. Dit achtte de heer De Veer ondoelmatig voor de varkenshouderij. Met dit bedrag is het volgens hem niet moge lijk een gelijkmatig en bevredigend prijs peil te handhaven, ook al wordt dit later aangevuld met een gedeeltelijke nabeta ling. Hij drong aan op een vrije besteding voor marktordening door het produkt schap in overleg met overheid en Land bouwschap, met een eventuele nabetaling in laatste instantie. Het uiteindelijke resultaat van de Ne derlandse exporthandel acht de heer De Veer bevredigend. De totale uitvoer van vee en vlees in 1957 overtrof die van 1956 met ongeveer 45 miljoen gulden. Bij de invoerhandel was vooral opvallend de gro te import van slachtvee, hoofdzakelijk uit Engeland, alsmede de ruime invoer van fabrikagevlees bestemd voor de vleeswaren- en conservenbereiding. De niet onbelangrijke aankopen van slacht- paarden en paardenvlees in het buiten land betekenden volgens de heer De Veer een welkome aanvulling van het tekort aan paardevlees uit eigen produktie. De directie van het parkhotel te Amster dam deelt mede, dat de resultaten over het jaar 1957 alleszins bevredigend zijn geweest. Behoudens een kleine inzinking gedurende de griepepidemie, was het be zettingspercentage over het algemeen gunstig. Aan aandeelhouders zal worden voorgesteld over het jaar 1957 een onver anderd dividend van 8 pet. uit te keren. lijkertijd een voortdurende stijging van hun behoefte, ondanks de inspanning om het rendement van de opwekking te ver beteren. De bestaande lacune zal moeten worden aangevuld door de kernenergie Zij komt, naar het inzicht van ir. Vos, al leen in aanmerking om op grote schaal te worden aangewend voor de produktie van elektriciteit. De elektriciteitsbedrijven be schouwen het als hun plicht zo spoedig mogelijk tot oprichting van een splijtstof centrale over te gaan. Tenslotte zei ix. Vos dat Nederland over nog een bron van energie beschikt, namelijk de menselijke. Het is de hoogste tijd dat een tweede EGKS wordt ingesteld, namelijk een Euro pese gemeenschap voor kennis en studie, waarin ons land zich een eervolle plaats zou kunnen verwerven. Bestedingsbeperking De produktie van gebakken metselste nen lag ook in November 1957 op een hoog peil, 139.7 miljoen stuks, uitgedrukt in waalformaat (evenals de verder genoemde aantallen). Het recordcijfer van oktober lag echter nog 9.1 miljoen hoger; in no vember 1956 bedroeg de produktie daaren tegen slechts 131.3 miljoen. In de eerste elf maanden van 1957 werden 1.454.9 miljoen metselbakstenen vervaardigd, dit is 85.2 miljoen meer dan in dezelfde periode van 1956. De bestedingsbeperking en de krapte op de kapitaalmarkt kwamen in november tot uiting in de cijfers betreffende de afle veringen: deze bedroegen voor de metsel- baksteen slechts 113.2 miljoen, tegen 130.1 miljoen in oktober 1957 en 130.4 miljoen in november 1956. Van januari tot en met no vember 1957 werden 1.389.9 miljoen met selbakstenen afgeleverd, ofwel slechts 16.8 miljoen meer dan in hetzelfde tijdvak van 1956. De voorraad aan metselbaksteen nam dan ook opnieuw toe; deze maand dus niet door de hoge produktie maar tengevolge van de gedaalde afzet. Eind november 1957 bedroeg de voorraad 102.1 miljoen, tegen 75.6 miljoen eind oktober 1957 en 30.7 mil joen eind november 1956. Deze voorraad is zeker nog niet verontrustend te noemen, daar hij in totaal nog niet de produktie van één maand omvat. Omdat de situatie plaatselijk vrij sterk uiteenloopt zijn er echter fabrieken met een relatief veel grotere voorraad. In de kringen der fa brikanten bestaat dan ook enige bezorgd heid. In sterkere mate geldt dit in de sector gebakken straatstenen. De produktie in november 1957 van 39.8 miljoen is niet hoog te noemen (47.8 miljoen in oktober 1957 en 46.0 miljoen in november 1956). maar de afleveringen bedroegen slechts 26.2 miljoen, tegen 35.7 miljoen in oktober 1957 en 46.1 miljoen in november 1956. De voorraad straatklinkers nam dan ook toe van 55.6 miljoen eind oktober 1957 tot 69.1 miljoen eind november 1957 (vorig jaar 15.4 miljoen). Deze voorraad is ook in zijn totaal dus relatief veel groter dan in de metselsteensector. Ook de orders vertonen in de straatsteenindustrie een sterkere te ruggang dan in de metselsteenindustrie. In november was de steenvormcam- pagne geheel beëindigd; er werden nog slechts rauwe stenen vervaardigd op die bedrijven, die over een kunstmatige droog installatie beschikken en daardoor ook de aanmaak van halfprodukt over het gehele jaar kunnen uitstrekken. November 1957 leverde een produktie aan ongebakken ste nen op van 60.3 miljoen, dit is 9.0 miljoen meer dan een jaar tevoren Hieruit blijkt, dat het proces van uitbreiding van het continubedrijf nog steeds voortgang vindt. Van 1 januari 1957 af werden 2.200.1 mil joen ongebakken stenen gefabriceerd: dit is 170.5 miljoen meer dan in de eerste elf maanden van 1956. De voorraad halfpro dukt bedroeg ultimo november 1957 656.6 miljoen stuks of wel 11.0 miljoen meer dan een jaar tevoren. Het ministerie van Financiën deelt me de, dat op maandag 13 januari 1958 ten kantore van de agent van het ministerie van Financiën te Amsterdam de inschrij ving zal worden opengesteld op schat kistpromessen met een looptijd van res pectievelijk drie en negen maanden, t.ot een bij de toewijzing vast te stellen be drag. De schatkistpromessen zijn, zoals ge bruikelijk, groot 100.000 en worden uit gegeven onder dagtekening van 15 janua ri 1958. De storting van het verschuldigde bedrag wegens toegewezen promessen dient te geschieden uiterlijk op 15 januari 1958 voor 12.30 uur. In het tuinbouwgebied Noord-Limburg waren de laatste jaren steeds v^ker mis oogsten in de augurkenteelt tengevolge van mozaïek- en verwelkingsziekte. De produk tie liep zodanig terug, dat de verwerkende industrie zich genoodzaakt zag om augur ken uit het buitenland aan te kopen. Er werd reeds overwogen om over te schakelen op andere teelten, toen er red ding daagde in de vorm van een nieuw augurkenras, dat onder leiding van dr. Tjallingii op het Tuinbouwproefstation te Venlo ontwikkeld was. In 1957 werd dit nieuwe ras Guntruud genaamd voor het eerst op grote schaal uitgeplant. Het resultaat is geweest, dat er tien miljoen kg augurken werden aangevoerd voor een waarde van 7 miljoen. Ir. G. v. d. Kroft, rijkstuinbouwconculent voor Limburg, heeft er echter op gewezen, dat het nieuwe ras een nogal grof produkt oplevert. In sommige jaren is dat geen bezwaar, maar bij overvloedige oogsten richt de vraag zich vooral op fijnere sor teringen. Er worden daarom proeven geno men om de eigenschappen van het nieuwe ras te kruisen met die van rassen, die een fijner type vrucht opleveren. Werkloosheid in W.-Duit-sland Volgens de officiële statistieken is het aantal werklozen in West-Duitsland de vorige maanci met 733.750 gestegen tot 1.212.866. Ongeveer 72 pet. van de nieuwe werklozen waren bouwvak arbeiders. (Reuter). Rusland-Egypte De economische besprekingen tussen de Sovjet- Unie en Egypte zijn te Moskou begonnen. De lei der van de Russische delegatie is de voorzitter van de staatscommissie voor de economische be trekkingen met het buitenland en de Egytische delegatie wordt geleid door de Egyptische minis ter voor de Industrie. Woensdagavond zijn de economische deskundigen van beide landen met de werkzaamheden begonnen. Witlof naar Frankrijk In Frankrijk is bekend gemaakt dat de Franse importeurs van witlof tot 20 januari aanvragen voor invoervergunningen voor dit produkt onder andere uit Nederland kunnen indienen. Voor in voer van witlof in Frankrijk is een globaal con tingent beschikbaar gesteld. Hoe groot het kwan tum is dat ons land mag uitvoeren is niet bekend. Ook is nog niet bekend wanneer een begin ge maakt zal kunnen worden met deze export. (ANP) Nog appels naar Frankrijk De afgelopen maanden is Frankrijk een goede afnemer geweest voor Nederlandse appelen. Gro te zendingen zijn naar dit land verzonden. Thans is bekend geworden dat de Nederlandse appel export naar Frankrijk op 8 februari zal worden stopgezet. In Nederlandse fruitkwekerskringen neemt men aan dat omstreeks deze tijd het fruit voor een groot deel opgeruimd zal zijn. Moerdijk wil industrie Het comité van actie „Moerdijk", dat zegt spreekbuis te zijn van de gehele burgerij van Moerdijk en omgeving met het plaatsje Roode- vaart, heeft in een adres de aandacht van de mi nister van Economische Zaken gevraagd voor de „unieke ligging van Moerdijk en omgeving voor de vestiging van zware industrie, waarvoor de transportfactor van grote betekenis is". Tsjechische auto-industrie Een oost-Slowaakse machinefabriek in Banovce zal. volgens Tsjechische dagbladen, binnen enkele maanden een gedeelte van de „Tatra"-autopro- duktie overnemen. De fabriek wordt momenteel voor de vervaardiging van auto's ingericht om een groter aantal wagens te kunnen afleveren dan nu het geval is. (UP). In antwoord op vragen van de P.v.d.A.- leden van de Tweede Kamer mr. Van der Goes van Naters en drs. Nedernorst heeft minister Zijlstra mededelingen ge daan over de omstandigheden waaronder een ambtenaar van zijn departement ten onrechte zo genoemde derde-landen-ver- klaringen voor schroot heeft afgegeven De minister zegt, dat het mede op zijn verzoek ingestelde justitiële onderzoek waaruit de juiste toedracht ten aanzien van de handelingen van de ambtenaar zal moeten blijken nog niet is geëin digd. Wel is gebleken, dat deze ambte naar eeri aantal derde-landen-verklarin gen heeft afgegeven op briefpapier van dit ministerie, zonder dat hierbij voor de beoordeling vereiste documenten of amb telijke rapporten aanwezig waren, zoals vereist is. De op dit briefpapier door hem getypte verklaringen werden door de ambtenaar aan een of meer schroothan- delaren ter hand gesteld. Hoe groot het financieel nadeel voor de kas van de staalproducenten in de Kolen- en Staalgemeenschap (O.C.C.F.) is ge weest, is nog niet vastgesteld. De valse verklaringen, die door de amb tenhar buiten het verband van de depar tementale organisatie en administratie werden vervaardigd, werden niet ge bruikt bij de aanbieding van schroot aan de regionale vertegenwoordiger van het O.C.C.F. voor Nederland, doch bij de aanbieding van schroot aan de vertegen woordiger voor Duitsland. Deze heeft in deze ongewone gang van zaken geen aan leiding gevonden zich in verbinding te stellen met zijn collega voor Nederland. Aangenomen moet worden, dat de regio nale vertegenwoordiger voor Duitsland geen controle heeft toegepast. De minister deelt tenslotte mee, dat het onderzoek in handen is van de officier van Justitie te 's Gravenhage. Engeland heeft aan de landen der O.E.E.S. een memorandum gezonden waarin het zijn standpunt aangaande het vraagstuk van dc landbouw in een Euro- ropees Vrijhandelsgebied uiteenzet, zo wordt van goed ingelichte zijde te Parijs vernomen. Het memorandum, dat vertrouwelijk is, zal een van de voornaamste punten van bespreking vormen in de volgende week te houden conferentie van het comité van ministers d :r O.E.E.S., dat belast is met de onderhandelingen over het plan voor e een Europees Vrijhandelsgebied. (AFP). De directie van de Onderlinge Beleg- gings- en Administratiemaatschappij OBAM" n.v. deelt mede, dat de reële waarde van het vermogen der maatschap pij per 31 december bijna f 7.300.000 be droeg hetgeen overeenkomt met een waar de van 309 percent per aandeel OBAM b. ADVERTENTIE Koop nog vóór de belastingverhoging een in alle opzichten goedkope en op alle punten schitterende RENAULT - Fregate - Dauphine of - „Vier". Inlichtingen geheel vrijblijvend De depressie, die gisteren op de oceaan tot ontwikkeling kwam, nam verder in diepte toe en trok over Schotland naar de Noordzee. De fronten van deze depressie passeerden in de afgelopen nacht met regen ons land. De temperaturen stegen daarbij tot ongeveer 7 graden boven nul en de wind nam in de loop van de nacht tot stormachtig toe. Aan de zuidzijde van de depressie ontwikkelde zich een actieve randstoring, die vanmorgen met zware storm over Zuid-Schotland trok en zich verder in de richting van de Wadden eilanden verplaatste. Na het passeren van deze storing is de wind gaan afnemen. Op de oceaan blijft de depressie-activiteit in tussen voortduren. Een nieuwe depressie, die aan de Amerikaanse oostkust zware stormen veroorzaakt heeft, trekt nu in oostelijke richting over de Atlantische Oceaan. Na tijdelijke opklaringen kan deze storing morgen in de loop van de dag weer een verslechtering van het weer brengen. De temperaturen zullen ook mor gen boven normaal zijn. WEERRAPPORTEN Vrijdag 10 januari Zon op 8.46 uur, onder 16.50 uur. Maan op 23.24 uur, onder 10.44 uur. Maanstanden 12 jan. 15.01 uur laatste kwartier. 19 jan. 23.08 uur nieuwe maan. 28 jan. 03.16 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 10 januari Hoog water 6.47 en 19.04 uur. Laag water 2.25 en 14.50 uur. Temperaturen buiten en binnenlandheden .S morgen 7 uur. Neerslag: s-s cj. laatste 24 uur. Helsinki onbewolkt windst. -29 Stockholm licht bew. windst. - 18 Oslo sneeuw n -11 Kopenhagen regen zzw 1 Aberdeen zwaar bew. nw 5 Londen zwaar bew. w 7 Amsterdam half bew. wzw 8 Brussel regen wzw 7 Luxemburg regen zw 3 Parijs regen zw 7 Bordeaux zwaar bew. z 2 Grenoble zwaar bew. windst. -2 Nice licht bew. nnw 5 Berlijn regen zzw 2 Frankfort regen wzw 5 München zwaar bew. zw 1 Zürich zwaar bew. zzw 2 Genève geheel bew. z -1 Locarno half bew. ono -1 Rome onbewolkt O 2 Ajaccio onbewolkt no 3 Mallorca zwaar bew. n 3 Den Helder geheel bew. zw 8 Ypenburg zwaar bew. w 8 Vlissingen geheel bew. wzw 8 Eelde zwaar bew. wzw 7 De Bilt zwaar bew. zw 8 Twente geheel bew. zw 6 Eindhoven geheel bew. zw 6 Vlv. Z.-Limb. lichte regen zzw 6 DO 2 S 2Ê 41 0 0.4 6 4 6 2 7 7 5 4 0 2 0 0.3 2 1 2 0 0 0 0 0 32. Als een op hol geslagen stoomwals daverde Hercules door de tent van de oos terse wijze, het bouwwerkje en de rust die er binnen heerste met grof geweld ver storend. De oosterse wijze zelf, die een hekel had aan ruzies, trachtte met zacht vermaan de gemoederen te kalmeren. „Laat af, ruwe westerling!", kreet hij met dunne stem. „Ge moet uw medeschepselen BEMINNEN!" Maar zijn wijze raad ging in al het lawaai verloren en haalde dus niets uit. Joris, intussen, had bijtijds be grepen, dat de grieven van de sterke man speciaal tegen hem waren gericht en be greep ook dat oosterse wijsheid hem niet van harde klappen zou redden. Zijn enige redding lag in een overhaaste vlucht. Bij de wilde achtervolging, die daarna ont stond, vlogen de brokstukken van de tent in het rond. Panda, die dat zag, vond dat Hercules nu te ver ging. Met een welge mikte worp trof zijn veldfles de neus van de woesteling, die even zijn pas vertraag de. Maar de opmerkzame magiër, die op een afstand alles had gevolgd, was diep verontwaardigd over Panda's daad. „Foei, broeder Panda! Dit voert tot niets!", riep hij met afschuw in zijn stem. „Een on vriendelijke daad voert steeds tot dubbel kwaad!" Dit was stellig juist, want het volgende ogenblik zat Hercules met ver dubbelde ivoede achter Joris en Panda aan. De Franse regering heeft op de openings zitting van de Europese Betalings Unie fi nanciële steun gevraagd om haar tekort aan harde valuta te dekken. De Franse ge delegeerde Pierre Calvet, plaatsvervangend gouverneur van de Bank van Frankrijk, noemde geen cijfers bij de indiening van het verzoek. Volgens financiële bronnen hoopt Frank rijk toestemming te krijgen om slechts 75 percent van zijn tekort bij de E.B.U. in goud of dollars te betalen. Dit zou Frank rijk een besparing opleveren van naar schatting honderd miljoen dollar. Voorts zou Franrijk om speciale kredieten vragen tot een bedrag van 150 miljoen dollar van EBU-landen die een surplus bij de EBU hebben, namelijk Duitsland, Nederland, Zwitserland en Zweden. Op initiatief van de n.v. Koninklijke In dustriële Maatschappij voorheen Noury en Van der Lande te Deventer zal in de Ierse plaats Sligo een chemische fabriek wor den gevestigd. De onderhandelingen met het gemeentebestuur van Sligo voor het verwerven van een terrein, waarop de fa briek zal worden gebouwd, zijn voltooid. In juni verbood het gemeentebestuur van Utrecht de dertien bruggen over de stadsbuitengracht tussen 7 en 19 uur voor vrachtauto's met een lengte van meer dan 11 meter. Deze verordening had tot ge volg dat de gehele Utrechtse binnenstad voor dit „lang verkeer" werd afgesloten. Vele vervoerders achtten de beslissing in strijd met de Wegenverkeerswet. Twee van hem gingen in beroep bij de Kroon en gisteren werd deze zaak aan de afde ling geschillen van bestuur van de Raad van State voorgelegd. Volgens de pleit- voerder van de 'wee appèllanten, mr. J. G. Snakkers, is door deze verordening van Utrecht een zeer gevaarlijk prece dent geschapen, omdat, indien dit optre den niet in strijd met de wet'wordt ver klaard, allerlei gemeentebesturen volko men willekeurig hun stadskernen kunnen gaan afsluiten voor het vrachtvervoer. De Nederlandse wet, zo zei mr. Snak kers, kent geen maatregel, die 'de afslui ting van gehele stadscentra mogelijk maakt. Hij betoogde dat het aantal vrachtauto's, langer dan 11 meter, totaal slechts 2 pet. uitmaakt van het totale Ne derlandse gemotoriseerde verkeer en van die 2 pet. is een groot deel lange-afstands- verkeer, dat reeds de binnensteden ver mijdt. De maatregel van B. en W. heeft trouwens geen enkele zin; omdat vervoer ders die met hun lange vrachtauto's be slist in de binnenstad moeten zijn, van B. en W. ontheffing krijgen. Mr. Snakkers verzocht de raad de Kroon te adviseren de verordening nietig te ver klaren. De vertegenwoordiger van de gemeen te Utrecht, de heer H. W. Offers, zette uiteen dat de verordening alleen gericht is tegen'vfachtaüt .'s^'die' langer zijn dan 11 meter. Deze leveren niet alleen bij richtingveranderipg sparen 'op, zij zijn door hun geringe snelheid ook obstakels voor een vlotte verkeerafwikkeling in het centrum. De maatregel is niet in strijd met de Wegenverkeerswet, betoogde de heer Offers. Voor het „lang verkeer" is er in Utrecht een ringweg: de singels. De beslissing van de Kroon volgt later. Twintig clandestiene radiozenders zijn er in Drente en daarvan zijn elke zondag morgen een stuk of zes bezig de ether on veilig te maken, zo verklaarden deskun digen voor de politierechter te Assen, toen daar de exploitant van de zender „Studio Groningen" terechtstond. Deze exploitant, een 24-jarige landarbeider uit Nieuw Bui- nen, werd veroordeeld tot een gevangenis straf van vier weken. Drie medeplichtigen, die verzoeken tot de exploitant hadden ge richt om tegen betaling een bepaalde grammofoonplaat te draaien, kregen elk een week. De vier mannen, in wier woning de studio was ondergebracht, hoorden zich eveneens tot een maand gevangenisstraf veroordelen. Weer normaal. Het treinverkeer tus- ■en Zaltbommel en Geldermalsen, dat gis teren de gehele dag gestremd is geweest als gevolg van een ontsporing is van ochtend vroeg hervat. Eter. Een cafetaria in Milwaukee heeft het met zijn reclame „Eet zoveel u wilt voor 99 dollarcent" zwaar te ver duren gehad. Er meldde zich zekere heer John Lietz (43), die achtereenvol gens elf porties gebraden kip at. Toen vond de kelner het genoeg. Niet alzo Lietz, die 'n politieagent riep. Doorser veren, meende deze. Lietz at nog ze ven porties. Toen verklaarde hij zich „aangenaam vol" en vertrok naar huis, onder achterlating van 50 dollarcent fooi. Met gereedschappen. De hoofdcipier van de gevangenis in Möhrs in Duitsland, is woensdag door opstandige gevange nen met gereedschappen om het leven gebracht, toen hij de werkplaats van de gevangenis betrad. Bij de moord zijn 15 gevangenen betrokken. Twee van de gevangenen werden angstig, toen zij de dode cipier zagen en vluchtten weg om de andere gevangenbewaarders te waarschuwen. Ex-Pasteur. Zeven sleepboten hebben de „Pasteur", het 30.000 ton metende Franse passagiersschip, dat door een Westduitse rederij aangekocht is, van Bremerhaven over de Weser naar de Vulkanwerf gesleept, waar zij eind 1959 als „Bremen" weer in dienst wordt ge steld na een uitgebreide verbouwing. De bovenbouw van de „Pasteur" ging reeds schuil achter steigers en dekzei len. Met vriendjes. De politie van Stockholm heeft een grootscheeps onderzoek in gesteld naar in totaal elf meisjes tus sen 14 en 16 jaar, die sinds het begin vhn dit jaar worden vermist. Gezien het feit, dat de meeste meisjes er waarschijnlijk met vriendjes vandoor zijn, weigeren de meeste ouders perti nent publikatie van foto's en namen in de dagbladen, hetgeen de opsporing niet vergemakkelijkt. Eindeljjk. De Franse marine beschikt weer over een Atlantisch eskader naast het eskader in de Middellandse Zee. Admiraal Douguet heeft woensdag het commando te Brest op zich genomen. Het eskader bestaat uit een lichte kruiser, vier grote torpedobootjagers, duikboten en een aantal lichte vaartui gen. Na de tweede Wereldoorlog was wegens gebrek aan schepen geen nieuw Atlantisch eskader gevormd. Goede boer. Het Amerikaanse ministerie van Landbouw heeft een schadeloos stelling van ruim tweeduizend dollar uitgekeerd, omdat er op de boerderij van president Eisenhower de laatste twee jaar geen tarwe is verbouwd. De ze uitkering geschiedde overeenkom stig het vorig jaar begonnen program voor stabilisatie van de landbouw, waarmee de regering beoogt de pro duktie van tarwe, katoen, rijst en ta bak te verminderen. Lager. In het derde kwartaal van 1957 was het bioscoopbezoek in Engeland 20 percent lager dan in de overeenkom stige periode van 1956. De cijfers wa ren respectievelijk 235 en 293 miljoen. Te laag. Twee Amerikaanse straaljagers zijn woensdag vlak na elkaar tegen een beboste heuvel bij Weilheim in Wést-Dui'tslafid gevlogëri. De toestellen boorden gaten van 10 meter in de grond. De. twee. vliegers en drie Duitse houthakkers verloren het leven. GeJuidsdemper. Franse luchtvaartoffi cials gaven woensdag een demonstra tie met een geluidsdemper voor straal motoren. Het geluid van een Franse mystère-straalmotor kan ermee te ruggebracht worden van 154 tot 117 de cibels, waardoor het draaglijk wordt. Afgevaardigden van de Amerikaanse en Indiase luchtmacht bezichtigden het apparaat, een gebogen buis van onge veer 17 meter lengte. Het apparaat is voorlopig bedoeld voor experimenten op de grond. Stralend wit. De sneeuw, die de afgelo pen drie dagen zonder ophouden in Os lo gevallen is, bevatte meer radio-ac tiviteit dan de totale neerslag in de maand december, zo werd door het militaire researchbureau meegedeeld. Scheepsmotoren. De Deense firma Bur- meister en Wain, bouwer van scheeps motoren, hebben een kernfysicus, pro fessor Sven Werner van de universiteit van Aarhuus, 'gecontracteerd voor het het ontwerpen van kernenergiemo toren voor handelsschepen. Lentebezoeken. De Oostenrijkse regering heeft besloten tegen de lente kanselier Raab een staatsiebezoek aan de Ver enigde Staten en een aan de Sovjet- Unie te laten brengen. Kort na pasen zal kanselier Raab naar Moskou gaan en later in de lente zal hij, vergezeld van vice-kanselier Bruno Pittermann, minister van Buitenlandse Zaken Figl en onderstaatssecretaris Kreisky naar de Verenigde Staten gaan. ZOALS DE vorige maal gezegd, kan een shocktoestand, waarbij een wanverhou ding ontstaat tussen de inhoud van het vaatstelsel en de daarin circulerende hoe veelheid bloed, ook optreden door een hef tige psychische shock. Die psychische shock behoeft niet altijd in verband te wor den gebracht met ongelukken, oorlog, of andere rampen, maar kan ook ontstaan door de gemoedstoe- f stand waarin iemand zich be vindt. Het komt voor, dat pa tiënten die geopereerd moeten worden, hiervoor zó'n angst hebben en zó bevreesd zijn voor een slechte afloop, dat het lichaam op deze gewei- dige angst reageert wp een wijze, die een shocktoestand veroorzaakt. Nu hebben de narcotica, zoals bekend, tot doel gewichtige delen van het zenuw stelsel uit te schakelen en wanneer een patiënt onder narcose wordt gebracht, zou den we dus mogen veronderstellen, dat ook die afweerreacties van het lichaam worden onderdrukt, zodat de shocktoestand verdwijnt, Dat blijkt echter niet het geval te zijn, want de verdovingsmiddelen die vroeger als narcose werden toegediend, blijken die afweerreacties alleen bij zeer hoge dosering te kunnen onderdrukken Om de shocktoestand teniet te doen was dus een erg diepe narcose noodzakelijk, wat weer bezwaren met zich meebracht, zoals vergiftiging, ontstaan doordat de weefsels onvoldoende van zuurstof werden voorzien. Men heeft voor dit doel daarom naar andere stoffen gezocht en die o.a. gevon den in het chloorpromazine, waarvan een injectie in staat is de patiënt in een toe- stand va.n onverschilligheid te brengen. Hij is door deze inspuiting niet bewuste loos geworden, maar verkeert in een soort schemertoestand, waardoor het hem toe schijnt dat de gebeurtenissen die zich met en rond hem afspelen, niet op hemzelf be trekking hebben, dat hij er als het ware buiten staat. Wordt van deze stof bij een operatie gebruik gemaakt, dan dient dit uiteraard in samenwerking met een ge wone narcose te geschieden, waardoor de patiënt voldoen de buiten kennis is geraakt of gevoelloos is gemaakt om de ingreep aan zijn lichaam te kunnen doorstaan. Het chloorpromazine heeft daarbij xiitsluitend tot doel afweerreacties van het vegetatieve zenuwstelsel te voorkomen, zodat de shock toestand uitblijft. Er zijn ook andere combinaties van stof fen die zodanig op het vegetatieve zenuw stelsel inwerken, dat het voor een belang rijk deel wordt uitgeschakeld. Zij zijn vooral van belang bij een nog jonge tech niek in de medische wetenschap, tot doel hebbend de stofwisseling van het lichaam zc te verlagen, dat een toestand ontstaat die vergeleken kan worden met de win terslaap bij dieren. In dit geval is het dan een kunstmatige winterslaap, opgewekt door uitwendige afkoeling, waartegen het lichaam, zich vruchteloos verzet, dank zij deze geneesmiddelen. Het chloorpromazine geeft ons aanleiding nog wat te zeggen over de zgn. „wonder pillen". Daarover een volgende keer H. Pétillon (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2