Horen en zien EEN WOELIGE TIJD Agenda voor Haarlem Orkaan „Carrie" besprong de „Pamir" geheel onverwacht BUMBELENDEWENSHOORN Kort en bondig 4 ■■kf/io televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWING^ Een echte t.v. acteur en een nieuwe rubriek Wie opent de kluis De radio geeft vrijdag Reconstructie van de scheepsramp levert dramatische details op Schoolradio Veertig miljoen verlies op koelhuisboter Kamerlid wenst verkoop van melk met hoger vetgehalte Problemen van nieuwe woonwijken Nederlandse veilingklok maakt opgang in Canada Ongekende arbeidsvrede Ook évacués uit Indonesië op vrachtschepen Oriënterende besprekinger over ambtenarensalarissen Eerste kernenergie-centrale niet in Geertruidenberg DONDERDAG 9 JANUARI 1958 In het televisieprogramma van de K.R.O. hebben we woensdagavond een zeer aannemelijke opvoering gezien van „De stillen" (The quiet ones) een tv- spel van de Engelse auteur Ian Mac Cormick over communistische infiltratie in het bedrijfsleven. De schrijver heeft begrijpelijk Engeland als plaats van han deling gekozen, maar. zijn stuk is toch duidelijk bedoeld als waarschuwing in al gemene zin. Met „de stillen" typeerde hij de kleine en kleinere handlangers van de communistische partij, die de opdracht hebben leden te werven zonder dat de slachtoffers er al te veel van merken. Om hun doel te bereiken mogen zij sta kingen forceren en moeten zij in het al gemeen de maatschappelijke orde, de economie van een land, als mollen onder graven uit naam van een ideologie, die beoogt de wereld te verbeteren. Misschien waren er gisteravond kijkers, die de in druk hadden, dat Mac Cormick door de scherpte waarmee hij zijn stuk heeft ge schreven de hele zaak van communisti sche dwarsbomerij wat erg opschroeft en gevaarlijker voorstelt dan zij in werke lijkheid is. Zij dienen dan te bedenken, dat de soort communistische terreur, zoals de schrijver die in zijn personen en hun corrupte „moraal" tekent, in Enge land aanmerkelijk groter kansen heeft dan in ons land. Piet Kamerman toonde aan, dat hij in Canada, waar hij met Elly Ruimschotel gedurende een jaar een tv-opleiding ge noot het vak van televisieacteur heeft ge leerd. Hij speelt voor de camera directer dan de meeste andere acteurs in ons land kunnen, gewend als zij zijn in schouw burgen op te treden. In het spel van El ly Ruimschotel was dat ook opvallend. Beide spelen geroutineerd „op de came ra" en daardoor „in de huiskamer." Piet Kamerman gaf een zeer overtuigende, nu en dan sublieme typering van John Prin- gle, de nerveuze onevenwichtige ontwer per van vliegtuigmodellen, die zich meer als daad tegenover zijn beide oudere broers, bij wie hij zich altijd in de scha duw voelde staan, dan uit overtuiging bij de communisten aansluit, maar zich terugtrekt, zodra hij de corruptie onder zijn kameraden als misdadigheid tegen over zijn medemensen onderkent. Zijn broer Joe kreeg in het spel van Frits Butzelaar eveneens uitstekend gestalte. Zijn tweede broer Charlie werd bevredi gend door Bert Dijkstra vertolkt. Ook za gen we overtuigend, soms ontroerend spel van Magda Janssens als de moeder en van Elly Ruimschotel als John's vrien din. De overige rollen werden eveneens bevredigend vertolkt. Jan Castelijns maakte een glad klinkende vertaling. Het decor van Fokke Duetz voldeed over het algemeen wel, maar was voor ons gevoel toch hier en daar te veel decor, waar door een gebrek aan sfeer aan de voor stelling ehige schade deed. Voordat men de camera in de studio in werking stelt doet men er bij stukken met een be langrijke schildering van een ruw milieu als dit goed aan een paar keer kris kras met de ogen dicht door het vertrek te wandelen, waarin de opnamen zullen worden gemaakt En dan moet men de dingen die men heeft omgegooid niet weer overeind zetten. Aan deze voorstelling ging de eerste af levering van een nieuwe rubriek getiteld „Vademecum" vooraf. Jan Willem Hof- stra stelt daarin aan gespecialiseerde be oefenaars der wetenschap vragen over onderwerpen op het gebied van hun vak. En hij doet dit zo, dat het antwoord voor iedere leek begrijpelijk kan zijn. Deze eerste aflevering een gesprek met prof. dr. G. van der Meer van de r.k. universiteit in Nijmegen over de geschie denis van het kruis in religie en kunst leek ons een waarborg te geven voor de zinrijkheid van volgende edities. Beeldschermer Het is dit keer de AVRO, die de luis teraars een wedstrijd gaat voorzetten met top-, hoofd- en andere prijzen, beschik baar gesteld door het bedrijfsleven. De baten komen ten goede aan drie charita tieve instellingen: het Koningin Wilhelmi- HILVERSUM I 402 M. 7.00 VARA. 10.00 V7PRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 3.00 Nieuws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Thuis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Voor de zieken. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Dub- belkwartet^l.30 Orgel en zang. AVRO: 12.00 Or gelspel. 12.Rr Jazzmuz. 12.30 Land- en tuinbouw- meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kinderkoor. 14.20 Voordr. 14.40 Gram. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Strijktrio. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Lichte muz. 18.00 Nieuws 18.15 Act. 18.20 Lichte muziek. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Filmrubr. 20.20 Voordracht. 20.35 Menselijke verhoudingen in de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, caus. 20.45 Mensen in het gezin, caus. VARA: 21.00 Pol. ca baret. 21.30 Etherforum. 22.10 Romantische muz. 22.25 Buitenl. weekoverz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, causerieën. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 M 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram. 10.30 Franse muziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Pianorecital. 14.25 Metropole-ork. en soliste. 15.00 Schoolradio. 15.30 Viool en piano. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Boekbespr. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beursber. 17.45 Lichte muz. 18.50 Is het de minister bekend? 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Regeringsuitz. Emigratierubriek. Het emigratie praatje van H. A. van Luyk. 19.25 Pol. caus. 19.35 Verz. progr. voor de militairen. 20.15 Act. 20.30 Pol. forum. 21.00 Roulette. 21.25 Lichte muz. 21.55 Omr.orkest en soliste. 22.50 Ouders en kinderen, caus. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Jazzmuziek. BRUSSEL 324 M. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nieuws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.45 Filmmuz. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 Ork.conc. 17.45 Duitse les. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Voordr. 18.20 Pianorecital. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Kunstka- leidoscoop. 21.45 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz muz. 22.45 Negrosprirituals. 22.5523.00 Nieuws. LÜBECK (UP-AFP) Het „Seeamt" heeft te Lübeck het onderzoek voortgezet naar het vergaan van de viermaster „Pa mir" en verscheidene getuigen horen ver klaren dat kapitein Diebitsch bekend stond als een deskundige op het gebied van orkanen. Martin Rodewalt, een mete oroloog, verklaarde dat het gebied waar de „Pamir" verging bijna nooit door wervelstormen bezocht wordt, en dat de état major van het schip daarom mis schien geen orkaan verwachtte. Nochtans zal kapitein Diebitsch wel ge weten hebben dat er een orkaan gesigna leerd was, want sinds 5 september had het Amerikaanse weerbureau orkaan waarschuwingen uitgezonden. Kapi tein Eggers verklaarde dat de instrumen ten en handboeken aan boord van de „Pamir" voldoende waren. Handboeken en bijgeloof Maar kapitein Ballehi merkte op dat men niet veel waarde moet hechten aan wat de handboeken en zelfs wat de in strumenten zeggen. „De barometer kan tot in de kelder dalen, en dan hoeft er nog niets te gebeuren. De regels voor or kanen zijn evenveel waard als bijgeloof op het platteland." Ballehi, gezagvoerder van de „Passat" zusterschip van de :Pamir" verklaarde dat zijn schip goed met gerst geladen was toen het uit Buenos Aires vertrok, (men zal zich her inneren dat de „Passat" twee maanden na de „Pamir" eveneens in een storm raakte, en met zware slagzij in Lissabon aankwam). Rodewalt zei te weten dat Diebitsch een uitvoerige studie van orkanen had ge maakt, en bovendien door zijn comman do's van kleinere zeilschepen veel erva ring had opgedaan. Volgens Rodewalt was Diebitsch een expert op het gebied van orkanen. Een plotselinge richtingverandering van de orkaan „Carrie" is wellicht de voor naamste oorzaak geweest van het vergaan van de „Pamir". Dit hebben meteorolo gen verklaard voor de raad van de scheepvaart in Lübeck. nafonds voor de kankerbestrijding, het Nationaal Rheumafonds en het Prinses Beatrix Poliofonds ter bestrijding van kinderverlamming. „Wie opent de kluis" is de titel van deze wedstrijd, die opt 30 januari begint en die een wat ingewikkel de vorm heeft van hersengymnastiek-cij- fercombinatie, waarover het publiek uit voerig per „Kluisblad", dat binnenkort huis-aan-huis zal worden bezorgd, zal worden ingelicht. Op 14 januari beginnen weer de uitzen dingen van de Stichting Nederlandse Schoolradio, evenals vorig jaar met een drietal series. Op de dinsdagmiddagen van 14.40 tot 15.00 uur kunnen de -scholieren luisteren naar een serie lessen onder de titel „Klinkende Geschiedenis", geen ge schiedenis, zoals wij die kennen uit de ge schiedenisboekjes, maar geschiedenis uit het jongste verleden. De programma's worden opgebouwd aan de hand van op namen uit het historisch geluidsarchief van de Nederlandse Radio Unie. De luis teraars zullen zo de stemmen kunnen ho ren van onder meer Han Hollander, Mus- sert, Fanny Blankers-Koen, minister-pre sident Colijn en Parmentier. Onderwer pen van de lessen zijn onder andere sport, de crisisjaren, het Koninklijk Huis en ver keer. Op de woensdagochtenden van 10.00 tot 10.20 uur, beginnende op 15 januari, worden een aantal scholen bezocht door een muziekleraar, die dan met de zesde klasse een liedje instudeert. Zo kunnen de leerlingen dus hun leeftijdgenoten in andere plaatsen en streken van ons land horen zingen en met hen mee zingen. De titel van deze serie is: „Het liedje van de week". Op de vrijdagochtenden van 9.40 tot 10.00 uur, beginnend op 17 januari, wordt een serie „Ritme en Rijm II" uit gezonden. Door Wanda Reumer en Han Bentz van den Berg worden gedichten voorgedragen en toegelicht. Aan het ein de van deze serie volgen dan nog een drie tal lessen, waarin kinderen van verschil lende scholen zelf voordragen, waarbij zij aanwijzingen krijgen van mevrouw Reumer. Het „Seeamt" heeft de gebeurtenis sen gedurende de laatste uren van de „Pamir" nogmaals nauwkeurig nage gaan. Om 12.36 uur werd het eerste noodsig naal uitgezonden, dat werd opgevangen door het Amerikaanse schip „Pentrader De marconist van de „Pamir" wilde de internationale s.o.s.-frequentie van 500 kiloherz open houden en verzocht zijn col lega op de „Pentrader" over te schakelen op 480 kiloherz. De „Pentrader" antwoord de niet op de 480 kiloherz band te kunnen ontvangen en verzocht de „Pamir" op 500 kiloherz te blijven zenden. Het tweede signaal volgde om 14.01 uur. „Pamir" met averij in zware zee. Po sitie 35.47 noord 40.20 west. Zeilen verlo ren. Slagzij 35 graden. In de nabijheid zijnde schepen: antwoord s.v.p." Daarna volgde een drukke uitwisseling van berichten tussen de „Pamir" en tal rijke andere schepen. Om 14.57 uur werd het laatste signaal uitgezonden: „Haast u. Het schip maakt water. Gevaar te zin ken, gezagvoerder". Deze boodschap werd opgevangen door het Amerikaanse schip „President Tay lor". Doch de „President Taylor" kon de „Pamir" niet eerder dan om 17.00 uur, twee uur en drie minuten later, bereiken. De vaste bevaarder van de „Pamir", kapitein Hermann Eggers, sprak als zijn oordeel uit dat kapitein Diebitsch de mas ten zeker zou hebben laten kappen indien dat mogelijk was geweest.Dit zou met behulp van snijbranders moeten zijn ge beurd, want de „Pamir" had drie ijzeren masten. Mede als gevolg hiervan was de maximale slagzijde die het schip kon ver duren 37 graden. Het lid van de Tweede Kamer de heer Van der Weijden (K.V.P.) heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening vragen gesteld over het overschot aan'koelhuisboter, waarop naar schatting een verlies wordt geraamd van ruim 40 miljoen gulden. Meent de minister niet, dat nu de ver koop van volle melk aan consumenten door de veehouders hand over hand toe neemt, het thans gebiedend noodzakelijk is het vetgehalte van consumptiemelk te verhogen en wil de minister bevorderen, dat, indien deze vettere melk te hoog in prijs zou komen in verband met de loon- en prijspolitiek, de miljoenen, welke thans worden verloren op de koelhuisboter, te gebruiken voor subsidiëring van de vettere drinkmelk. Voorts vraagt de heer Van der Weijden of de minister bereid is wegens de algemene afzetmoeilijkheden in de zui velsector een tijdelijk menggebod van boter in margarine te overwegen? Ten stadhuize van Hilversum is een stu diecommissie geïnstalleerd, die zich zal bezighouden met problemen van nieuwe woonwijken. Deze commissie, die onder voorzittersch- p staat van de burgemees ter van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, is tot stand gekomen op initiatief van het Instituut voor Volkshuisvesting en Stede- bouw te Den Haag en van het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het Neder landse Volk te Amsterdam. In de com missie hebben zitting deskundigen op het terrein van de volkshuisvesting en de wo ningbouw, de ruimtelijke ordening, het maatschappelijk opbouwwerk en het so ciaal wetenschappelijk onderzoek. De bekende1 afmijnklok, die in Neder land op vele veilingen wordt toegepast blijkt in Canada een nieuwtje te zijn, dat daar thans grote opgang maakte. In Ontario werden tot nu toe tal van agrarische produkten, maar ook vee en tabak bij opbod verkocht. Ook werden wel contracten gesloten met boeren, waarbij gehele oogsten tevoren met de handel of de fabrikanten werden gecontracteerd Dit was tot nu toe vooral het geval bij de verkoop van ruwe tabak. De boeren hadden tegen dit systeem reeds jaren be zwaren, doch een betere oplossing zag men niet. Totdat in Ontario een exploitant van een kaasveiling kennis nam van het Nederlandse veilingsysteem, waarbij een afmijnklok wordt gebruikt. Deze klok kan door de kopers zelf be diend worden vi een elketrisch drukknop systeem. De marktmeester brengt de wij zer van de klok boven de gangbare prijs van het te verhandelen produkt, waarna de wijzer langzaam zakt en stopt zodra een koper de prijs aannemelijk acht. De introduktie van dit Nederlandse sy steem in Canada heeft vooral bij de boeren instemming gevonden. Ook een veeveiling ging inmiddels over tot aanschaffing van een afmijnklok, die door een firma in Utrecht is vervaardigd. In de tabakshandel in Ontario ondervond dit veilingsysteem eerst enige tegenstand, maar de boeren wonnen het pleidooi toen onlangs een Engelse tabaksfirma in Onta rio een nieuwe sigarettenfabriek stichtte. Dit Britse concern toonde zich bereid de tabak via het Nederlandse veilingsysteem van de boeren te betrekken. Er werd met de Utrechtse firma onderhandeld en dezer dagen zijn door het Britse concern in On tario via de Nederlandse veilingklok de eerste balen tabak gekocht voor een geza- melijke waarde van 70 miljoen dollar. De Utrechtse firma heeft inmiddels een ver tegenwoordiger in Canada aangesteld, teneinde het Nederlandse veilingsysteem te propageren. Blijkens een publikatie van het ministerie van Economische Zaken is 1957 een jaar geweest van ongekende arbeidsvrede. Het aantal arbeidsgeschillen, dat tot werksta king leidde, bedroeg 37, drie minder dan het tot dusver geregistreerde laagste aan tal, dat in 1952 voorkwam. Het totaal aan tal verloren arbeidsdagen bedroeg in 1957 7.200, dat is minder dan een vierde van het laagste aantal, dat na de oorlog is voorge komen, namelijk 30.000 in 1953. In 1956 bedroeg het aantal verloren arbeidsdagen 213.000. Behalve de passagiersschepen van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd zijn ook de vrachtschepen van deze rederij, die een beperkte passagiersaccommodatie hebben, ingeschakeld bij de evacuatie van Neder landers in Indonesië. De „Japara" die op 28 januari in Rotterdam wordt verwacht ën die normaal plaats heeft voor twaalf passagiers,- vervoert er nu evenwel 37. Spontaan stonden bemanningsleden hut ten-af en lieten kooien in andere verblij ven bijbouwen. Nieuwe chef weg én werken Nederlandse Spoorwegen Met ingang van 1 maart is aan ir. E. Maas Geesteranus, chef van de dienst Weg en Werken dér Nederlandse Spoor wegen eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, onder dankbetuiging voor de door hem aan de Nederlandse Spoorwegen be wezen langdurige en belangrijke diensten. Met ingang van dezelfde datum is tot chef van de dienst van Weg en Werken benoemd ir. J. L. Hoorweg, thans hoofd ingenieur, chef van de zesde afdeling van de dienst Weg en Werken. ADVERTENTIE 'o Kwaliteitsproduct van de Wybert-Fabrleken. 70 en 90 et alléén bij Apothekers en Drogisten Die avond, na de maaltijd, ging Bumbel naar zijn hokje in de stal, dat eigenlijk zijn kamertje was. Hij was van plan, de opgegraven hoorn nu eens goed schoon te maken en na te kijken. Met een vochtige lap wreef hij stevig alle restjes klei eraf, tot de hoorn begon te glimmen. Maar nu zat die van binnen nog vol. Bumbel had een breinaald meege bracht; en daarmee probeerde hij nu de hoorn door te steken. 18-19 (Van onze correspondent) DEN HAAG Het door minister Struy- cken in de Tweede Kamer toegezegde her nieuwde overleg met de centrales van overheidspersoneel over de salarissen der lagere en middelbare ambtenaren is nog niet begonnen. De minister maakte inder tijd het voorbehoud dat verbetering zal worden ingevoerd voor zover dit in het huidige loonbëleid verantwoord is en voor zover de betrekkelijk bescheiden midde len dat toelaten. Door het aanvaarden van de motie- Weijters (K.V.P.) in de Tweede Kamer werd de regering echter onder sterke druk gezet om het overleg met de centrales te heropenen, hetgeen zou moeten geschie den binnen het kader van het algemeen loonbeleid. De situatie is nu zo, dat de werkclassificatie voor rijks werklieden dit jaar geleidelijk zal worden ingevoerd, ge leidelijk omdat het hier een moeilijke ma terie betreft. De overheid heeft niet met één maar met de moeilijkheden van vrij wel alle bedrijfstakken te maken. Dit wordt veroorzaakt door de .gevarieerde samenstelling van de rijksdiensten en -instellingen. Men hoopt binnen een ter mijn van drie jaren de beloning der rijks- werldieden met behulp van de genorma liseerde methode van werkclassificatie te hebben vastgesteld. Tevens zal hieraan worden gekoppeld de prestatie-beloning, welke volgens d.e regering voorlopig maxi maal acht percent zal moeten bedragen. Na een overgangsperiode zal de grootte der prestatiebeloning worden verhoogd. In aansluiting hierop zullen ook de sala rissen moeten worden herzien van de la gere ambtenaren, wier inkomen ongeveer gelijk is aan dat van de weekloners. Over deze problemen zijn al enige oriën terende besprekingen gevoerd tussen ver tegenwoordigers van de regeringsdelega tie en van ambtenarenorganisaties. Dit we en echter besprekingen die ten doel hadden het terrein te verkennen. Er zijn over en weer enkele suggesties geuit, die in eigen kring nader zijn bestudeerd, maar deze hebben nog niet geleid tot concrete voorstellen, welke rijp kunnen worden ge acht voor behandeling in het georgani seerde overleg. „Het is nog niet zeker of de eerste elek trische centrale in Nederland die door kernenergie gedreven wordt te Geertrui denberg zal worden gebouwd en ook niet of deze door de Provinciale Noordbrabant- se Elektriciteitsmaatschappij zal worden gesticht en beheerd". Dit heeft een der di recteuren van deze elektriciteitsmaat schappij, de heer J. Rijkes, meegedeeld in de jaarvergadering van de afdeling Noord-Brabant van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Er bestaan plannen tot vervanging van de bovengrondse netten op het platteland door ondergrondse kabels, hetgeen vijf en dertig miljoen gulden zal gaan kosten. Het Fonds voor Onrendabele Gebieden heeft het mogelijk gemaakt nog twaalfdui zend onrendabele percelen aan te sluiten, zodat nog slechts vierhonderd huizen in Brabant niet over elektriciteit beschik ken. 43. Hij stond op en wenkte Harry om hem naar de boe kenkasten te volgen, die boordevol boeken stonden. Een nieuwe wereld scheen voor Harry open te gaan. Hij had véél gelezen, doch zonder bepaald systeem, alles door elkaar, voornamelijk de moderne litteratuur. Schlegel vestigde thans echter zijn aandacht op de literatuur van weleer en niet alleen die van Duitsland, maar ook de literatuur van Frankrijk en Engeland, en zelfs van India, Perzië en Japan. Schlegel herinnerde hem aan Goethe: „Leert u evenveel van andere volken als Goethe, meneer Heine", zei hij ernstig. En hij ver volgde: „De schoonste litteraire produkten van heden vonden hun oorsprong in het verleden. U moet het verleden leren kennen, om in het heden te kunnen werken. De knecht bracht de koffie binnen en een heerlijke koffielucht vervulde de kamer. Schlegel dronk de war me koffie met zichtbaar genot. Hij keek Harry thans bijna vertrouwelijk aan. Hij trok een vel papier, waar op Heine een van zijn gedichten had geschreven,, van de-schrijftafel en begon het vers mompelend te lezen. Opeens hield hij op. „Kijk, hier hebben we een fout", zei hij. „Leest u dit zelf eens voor." Met droge keel begon Harry te lezen, maar hield midden in op. Gaat u door", verzocht de professor, „dat is alle maal nog goed, maar even verderop, daat loopt 't niet, verandert u dat zo. Hij las dezelfde woorden nogmaals, doch veranderde de metriek een weinig. De verzen schenen hierdoor vloeiender en glanzender te worden Harry Heine luisterde ademloos toe, ook toen de oudere man hem wees op fouten in het rijm en in de beeldspraak. Zijn wangen gloeiden en er was een vreemde glans in zijn ogen. Schlegel sloeg hem bade en knikte hem bemoedigend toe, als de jonge man een ander, beter woord pro beerde te vinden. Tenslotte zei hij: „Uw koffie wordt koud, meneer Heine!" Heel lang bleven de twee mannen de jonge stu dent en de oudere professor samen doorwerken. Harry Heine zoog de woorden van Schlegel in. Zijn verzen kregen een geheel nieuw leven. Hij voelde hoe belangrijk de precies-juiste uitdrukking was en hij be greep dat een dichter alle kon bezingen, zelfs in een gedicht de spot kon drijven met de hoge hoed van oom-Salomon of de grote neus van meneer Gumpel... Tenslotte stelde Schlegel Heine de vellen papier, waarop hij zijn litei-aire produkten had neergeschre ven, weer ter hand en voegde eraan toe: „Neemt u uw werk mee, meneer Heine, en schaaft u eraan! En geeft u mij voortaan ook uw literaire werk ter beoordeling. U kunt er verzekerd van zijn, dat u in mij een kritisch en opmerkzaam lezer zult vinden. Ik hoop, dat ik me over uw werk kan blijven ver heugen! Jonge talenten zijn heel zeldzaam." Harry Heine maakte een diepe buiging. Zó diep had hij nooit voor' Salomon Heine gebogen! Hij betwij felde zelfs of hij ooit voor Napoleon zo'n diepe bui ging gemaakt zou hebben.... De knecht kwam binnen en begeleidde hem naar de voordeur. Harry Heine las de brief, welke hij van thuis ont vangen had nogmaals over. Deze brief bracht geen vrolijk nieuws. Zijn moeder schreef in sobere bewoor dingen, dat zijn vader ziek was. Bij de val van een trap had hij zich ernstig bezeerd en thans sprak hij soms wartaal en scheen aan toevallen te lijden. Zijn onbezorgde vrolijkheid was verdwenen en hij klaagde voortdurend over hoofdpijn. Zijn moeder schreef en kel de feiten, doch klaagde niet. Het vertrouwen, dat zijn moeder in hém stelde, benauwde Harry. Ze sprak in haar brief de hoop uit, dat hij ernstig stu deerde en dat hij in de kortst mogelijke tijd zijn doc toraal examen zou doen. D: i zou hij zijn ouders kun nen helpen, ze zouden 't helaas nodig hebben. Hij moest zich echter geen zorgen maken voegde zijn moeder eraan toe want voorlopig konden ze 't nog wel zonder zijn hulp stellen. Harry voelde zich bedrukt, omdat hij besefte, dat de toestand thuis ernstig was. Hoe behoedzaam zijn moeder ook haar woorden koos, dat was overduide lijk. Met al haar intelligentie, al haar geduld en over leg, kon ze haar lot niet meer aanWant wat viel er met al raar goede eigenschappen tegen ziekte te doen? Onrustig begon Harry Heine door zijn kamer heen en weer te lopen. Wat voerde hij eigenlijk uit....? Sinds dat opwindende onderhoud met professor Schle gel zat hij dagenlang op zijn kamer en dichtte; met grote pijn en moeite schreef hij woorden neer op pa pier, streepte door en schaafde, zocht naar bétere woordenHoe heerlijk vond hij dit werk! Hij ging er. geheel in op. Er kwam een trek van bitterheid om zijn mond. Het lot stuurde altijd alles voor hem in de war, telkens weer opnieuw! De moeilijkheden in Düsseldorf bedreigden ook hem. Zijn ouders zou den straks niet genoeg hebben om te levenEn hoe lang zou hij hier met zijn literaire werk kunnen doorgaan, terwijl ze thuis harde Talers nodig hadden? Terwijl ze thuis wachtten op het beëindigen van zijn rechtenstudie? Met een woedend gebaar trok hij een stoffig dik boek onder een stapel andere boeken te voorschijn: het Corpus Juris. Hij stopte zijn vingers in de oren en begon te studeren. Met de grootste moeite trachtte hij zich op de paragrafen te concen treren. Zijn gedachten dwaalden echter telken, af. Hij dacht aan Schlegel, die een beroemd en alom ge- eerd man was. Het was door zijn géést, dat deze man eerbied afdwong. Hij was geen arme dichter, die gelegenheidsgedichten maakte voor trouwpartij en of doopfeesten. Met een ruk gooide hij het „Corpus Juris" op zijn bed. Roem.die wilde hij óók berei ken! En wel op het gebied van de geest, de kunst. Dat hij, Harry Heine, hiertoe in staat zou zijn, had professor Schlegel zelf bevestigd. Als zijn naom be roemd was geworden, zou hij Salomon Heine kunnen dwingen om zijn neef toe te geven, dat men niet al léén als bankier een wereldheerser kon worden. Door zijn roem zou hij ook geld verdienen, waarmee hij zijn vader zou kunnen genezen en zijn moeder een zorgeloos leven zou kunnen gevenAls hij beroemd was, dan.. ..nog steeds had hij het nichtje Amalie niet vergetenI Diep in zijn hart hield hij nog van haar en als hij op een dag anders voor haar zou staan dan destijds in Ottensen, omstraald door roem en eer en rijkelijk voorzien van aardse goederen, wie weet. Hij wilde thans niet verder dromen, maar werken om die roem te bereiken. En opnieuw begon hij het spel met woorden en versritme. Zo nu en dan schud de hij bijna vertwijfeld het hoofd, als 't niet wilde gelukken, en hij besefte hoeveel moeite hij zich nog zou moeten geven, voor hij de roem bereikt had. (Wordt vervolgd) Ambassadeur in Spanje. Binnenkort is de benoeming te verwachten van mr. W. Cnoop Koopmans, momenteel ambassadeur te Cairo, tot ambassadeur te Madrid. Mr. Cnoop Koopmans zal medio februari naar Nederland vertrekken teneinde zich op zijn nieuwe bestemming voor te bereiden. Overleden. De oudste inwoonster van Groningen, mevrouw J. T. Walstra-Deu- ling, is op 103-jarige leeftijd overleden. Zij heeft tot het eind van haar leven een vrij goede gezondheid genoten. Zij heeft 75 jaar in de Visserstraat gewoond, waar zij door haar dochters werd verzorgd. Oudste Rotterdamse. Rotterdams oud ste inwoonster, mevrouw Petronella van Geenen-van Yperen, viert vandaag haar 103-de verjaardag op de ziekenafdeling van het tehuis voor ouden van dagen van de diaconie der Hervormde Gemeente. Burgemeester en mevrouw Van Walsum kwamen haar om tien uur hun gelukwen sen aanbieden. Mevrouw Van Geenen, die een montere indruk maakt, vertelde haar hoge bezoekers dat zij nu zo langzamer hand wel gaat „voelen dat ze een dagje ouder wordt". P. van Rossel overleden. In Den Haag is op 63-jarige leeftijd overleden de heer P. van Rossel, directeur van de Scheve- ningse strafgevangenis. Hij trad in 1937 in dienst van het ministerie van Justitie als adjunct-directeur van het jongemannen- gesticht te Zutfen. In 1954 werd hij direc teur van het Huis van Bewaring te Am sterdam. In april 1957 werd hij directeur van de strafgevangenis te Scheveningen. Hij was voorzitter van de Vereniging van Directie-ambtenaren van Strafgestichten. Gouden bruiloft. Vandaag vieren de heer P. A. Colijn en mevrouw A. M. Colijn-Knibbe te Hilversum hun gouden bruiloft. De bruidegom is een broer van de vroegere minister-president wijlen dr. H. Colijn en was eerst werkzaam in Indo nesië bij de Deli-maatschappij. Daarna was hij burgemeester van Boskoop en van Alphen aan de Rijn. Veerboot „Zeeland" in gebruik. Op de provinciale veerdienst Kortgene- Wolphaartsdijk is de tweede veerboot „De Zeeland" in gebruik genomen. De „Zee land", een verbouwd motordekschip, heeft een dekoppervlak van 180 vierkante meter en kan ongeveer vijftien personen auto's vervoeren. Wagens tot een maxi mum gewicht van zes ton kunnen met deze boot overgezet worden. Nieuw station. Op vrijdag 7 februari zal het nieuwe station te Venlo in gebruik genomen worden. Dan zal de bouw nog nie+ geheel voltooid zijn, maar de ruimten die bestemd zijn voor de reizigers, zoals de hal, loketten en wachtkamer zijn gereed. Naderhand volgt de voltooiing, waarbij ook de afbraak van het oude station be hoort. DONDERDAG 9 JANUARI Stadsschouwburg: Geheelonthouders to neelvereniging „Nieuw Leven", „Het tes tament van tante Christobel", 20 uur. Concertgebouw: Nederlandse Reisver- eniging, filmavond, 20 uur. BIOSCOPEN: Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 1-9 en 21.15 uur. Frans Halstheater: „De bandelozen", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „Herrie om Jolanthe", ao.l., 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf ge zworenen", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Miner va Theafor: „Michaël Strogoff, de koerier van de Tsaar", a.l., 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Een echte Parisienne", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „Het mon ster dat de wereld bedreigde", 14 jaar, 19 en 21.15 uur. Studio Theater: „Oog om oog", 18 jaar, 19 en 21.15 uur. Stadhuis: Bijeenkomst Kamer van Koop handel, 20.30 uur. Gebouw Vereniging van Vrijz. Hervormden: Weten en Werken, le zing over Algerije, 20 uur. VRIJDAG 10 JANUARI Stadsschouwburg: Geheelonthouders to neelvereniging „Nieuw Leven", „Het tes tament van tante Christobel", 20 uur. Concertgebouw: Noordhollands Philhar- monisch Orkest, 20.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Galerie Espace: Schilderijen en gouaches van André Balint, 11 tot 17 uur. BIOSCOPEN: Cinema Palace: „De familie Trapp", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Frans Hals theater: „De verleidster", 18 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Lido Theater: „The Prince and the showgirl", a.l., 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Luxor Theater: „De twaalf gezwore nen", 14 jaar, 14, 19 en 21.15 uur. Minerva Theater: „To be or not to be", 14 jaar, 20.15 uur. Rembrandt Theater: „Wat ge beurde er met Julie in haar bruidsnacht", 18 jaar, 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. Roxy Theater: „De rovers van de Sierras", 14 jaar, 14.30, 19 en 21.15 uur. Studio: „Ont voering op Kreta", alle leeftijden, 14.15, 19 en 21.15 uur. Brinkmann: Culturele avond Leidse on derwijsinstellingen, 20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 6