sfutie óók met silk Loketbediende bij P.T.T. zou sociale uitkeringen hebben verduisterd Albert Heijn Britse regering in de bres voor het pond sterling Modern winkelen in de AH-SuperMart DONDERDAG 9 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 HAARLEMSE RECHTBANK ^uperMarfr flees Schoorsteenveger bekent inbraak in Haarlem Inbraak in huis aan de Crayenesterlaan Vijftigjarig bestaan van „Geloof en Wetenschap" Werkzaamheden in „Caprera" te Bloemendaal Drie doden en zes zwaar gewonden hij verkeers ongelukken S, L. Hartz sprak over zijn herontdekking van de boekdrukkunst „Herman Heijermans" liet goed toneel zien Gladstone Silk Filter, de sigaret met 2 pluspunten, 't Duurste filter, de puurste tabak. Gladstone met SILK FILTER garandeert koel, mild en goed roken en laat toch het verrukkelijke Virginia-aroma onbeperkt dóór Macmillan, na Thorneycrofts ontslagwelgemoed op reis door het Gemenebest vertrokken UIT STAD EN STREEK Amsterdam onderhandelt over een dollarlening Burgerlijke Stand Heemstede De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, heeft vanmorgen acht maanden gevangenisstraf met aftrek geëist tegen een 44-jarige Haarlemse employé van de PTT, die zich wegens het verduisteren van gel den had te verantwoorden. Mensen, die sociale uitkeringen ontvangen, waren hier van de dupe geworden. De verdachte deed geregeld dienst aan een der loketten in het postkantoor. In die functie verzorgde hij de sociale uitkeringen ingevolge de Wet Ouderdomsvoorzienin gen, de Ongevallen- en Invaliditeitswet. De man zou in enkele gevallen minder hebben uitbetaald dan waarop de mensen recht hadden. De verduisterde bedragen zouden echter klein zijn. „U hebt gemeen gehandeld. U hebt het geld van de armen weggenomen", zei de president van de rechtbank, mr. N. Smits. En de officier voegde hieraan toe: „U hebt het vertrouwen wel beschaamd". Verdach te is reeds veroordeeld wegens het rijden onder invloed. De raadsman, mr. G. H. Veenhoven, zei dat op de schouders van verdachte mo gelijk te veel verantwoordelijkheid was ge laden. Het is de vraag, of verdachte tot de verduisteringen is gekomen, omdat hij te veel zou hebben gedronken. De man had wel kleine schulden. Onjuist achtte de raadsman het, dat de loket-beambten bij ADVERTENTIE Alleen vrijdag en zaterdag 10 en 11 jan. a.s. Riblappen, heerlijk mals 500 gram 228 Varkensfrikandeau, mager 500 gram 278 SPECIAAL AANBEVOLEN rosbief, conlre-filet, biefstuk, karbonade en ons heerlijk lamsvlees UIT EIGEN SLAGERIJEN SPECIAAL AANBEVOLEN: Haagse leverworst c VEILING-VERSE GROENTEN Alleen vri|dag en zaterdag 10 en 11 jan. a.s. Witlof, eerste soort per kilo 69 Pracht bananen per kilo 99 SPECIAAL AANBEVOLEN Spaanse sinaasappelen 7 voor 89 KRUIDENIERSWAREN PRIJSWINNER VAN DE WEEK t/m woensdag 15 jan. SPINAZIE LITERblil? 55 NIEUWE PRIJSVERLAGINGEN Bruine bonen 500 gram 59 Vet spek, gerookt 500 gram 85 Pepermunt-toffees 250 gram 49 Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen Obligatie spaarsysteem GROTE HOUTSTRAAT 9? Dankzij de samenwerking met de politie in Amsterdam en Heemstede is de Haar lemse recherche erin geslaagd een 27-jarige schoorsteenveger en een 58-jarige koop man, beiden uit Amsterdam te arresteren. Zij worden ervan verdacht enige tijd geleden een inbraak gepleegd te hebben in een huis aan de Zuiderhoutlaan. Bij deze inbraak werd een bedrag van vier a vijfduizend gulden ontvreemd. De schoor steenveger heeft al bekend dat hij een in- braakje gepleegd heeft. De koopman blijft echter ontkennen. Beiden zijn ingesloten. Donderdag is er tijdens de afwezigheid van de bewoners een inbraak gepleegd in een huis aan de Crayenesterlaan in Haar lem. De inbrekers die tussen 13.30 en 22.45 uur in de woning zijn geweest, hebben de gehele benedenverdieping overhoop ge haald. De laden waren op de grond gesme ten, meubels waren kapot geslagen en de kussen opengesneden. Enkele gouden en zilveren voorwerpen zijn verdwenen, maar een juiste opgave van de gestolen "oederen kon nog niet verstrekt worden. de PTT kasoverschotten zelf mogen hou den. Hierdoor worden verkeerde praktijken mogelijk in de hand gewerkt. Tenslotte bepleitte mr. Veenhoven een lichtere straf. Boeken weggenomen. In het najaar van 1957 reisde een 42- jarige melkontvanger uit Delft geregeld naar Haarlem, waar hij bezoeken bracht aan diverse boekwinkels. Hier zou hij vele boeken hebben gestolen, die hij in Delft te gelde zou hebben gemaakt. Van het geld zou hij sigaretten, een bloemetje voor zijn vrouw en een borreltje voor zichzelf heb ben gekocht. Elf Haarlemse boekhande laren zouden door verdachte zijn bena deeld. Bij de vele weggenomen boeken be vonden zich prijzige werken op bijvoor beeld cultuur-historisch gebied. Vóór de rechtbank gaf de verdachte de diefstallen toe. Hij verklaarde een goed' loon te verdienen, doch na de ziekte van zijn echtgenote had hij eens een extraatje voor haar willen kopen. President: „Hebt u enig idee van de cul turele betekenis van de boekhandel in ons land? Boeken zijn te goed om te verhan delen voor sigaretten". De officier van Justitie eiste tien maan den gevangenisstraf met aftrek, waarbij hij rekening hield met de vier veroorde lingen, die verdachte reeds achter de rug heeft. De raadsman, mr. G. J. de Boer, be pleitte clementie. Honderd gulden boete, twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering eiste de officier tegen een 23- jarige Haarlemse stoffeerder, die er op 27 mei van het vorig jaar samen met een vriend met een geparkeerde auto vandoor zou zijn gegaan. Voorts zou hij hebben meegeholpen aan de diefstal van twee pas poorten, die in de auto waren opgeborgen. Verdachte zou dit gedaan hebben, nadat hij 's avonds enkele cafés had bezocht. Hij zou zich door zijn vriend hebben laten mee tronen. De auto was in Haarlem-Noord achtergelaten. De officier noemde verdach te een meeloper van een „deugniet". Uitspraak in deze zaken op 23 januari om half tien. Voorstelling in de schouwburg van Veel leven om niets Woensdag was het vijftig jaar geleden, dat de Vereniging „Geloof en Wetenschap," sinds enige tijd omgezet in een stichting, te Haarlem werd opgericht. Het bestuur had plannen gemaakt om dit gouden ju bileum feestelijk te vieren, maar het heeft ze wegens de toestand in Indonesië uitgesteld. Wel is woensdagavond de aan gekondigde voorstelling in de stadsschouw burg doorgegaan. Des morgens zijn in de parochies, waar in leden van de stichting wonen, missen van dankbaarheid opgedragen. Alvorens de Haagse Comedie des avonds begon aan de vertoning van „Veel leven om niets" van Shakespeare heeft de voorzitter van „Geloof en Wetenschap," mr. F. Vorst man, aandacht besteed aan de 8e janu ari 1908, welke datum van groot belang is geweest voor de vereniging. In de loop der jaren zijn vele voorstellingen gegeven en bijeenkomsten gehouden en de belang stelling was altijd bijzonder groot. Er is goed gewerkt en mr. Vorstman meende dat dat te danken was aan de samenwer king tussen bestuur en leden. Als de sa menwerking blijft bestaan dan verwacht te de voorzitter nog veel goeds voor de toekomst. Hierna volgde de opvoering van „Veel leven om niets," waarover David Koning in ons blad van woensdag schreef. De Hage aars zorgden voor een uitstekende voorstelling en werden na afloop luide toegejuicht. Met voldoening kan het be stuur terugzien op deze jubileumavond, waarop de leden bijzonder genoten heb ben. In het gedeelte van het buiten „Capre ra" te Bloemendaal, dat de gemeente ten behoeve van behoud van natuurschoon heeft aangekocht, worden op het ogenblik werkzaamheden verricht, bestaande uit het verwijderen van dood en slecht hout. Er zullen daarna nog enige werken moe ten worden gedaan, waarvoor de gemeen teraad kredieten beschikbaar zal stellen. De voorstellen daartoe kunnen B. en W. wegens de bestedingsbeperking nog niet aanbieden, omdat de geldmiddelen ont breken. Het zal dus nog enige tijd duren alvorens „Caprera" voor het publiek open gesteld zal worden. De wijze waarop dat zal geschieden moet ook nog geregeld wor den. De 56-jarige krantenbezorger A. Hanssen uit Voorschoten is op de Veurseweg te Voorschoten door een uit de richting Leiden komende auto aangereden en ge dood. Het slachtoffer was gehuwd. Als gevolg van een aanrijding op de Markeloseweg te Goor, ter hoogte van de weg naar de Watertoren aldaar, is de 24- jarige mevrouw J. D. Leeferink-Weideman om het leven gekomen. Haar vijfjarig buurmeisje H. B. Bomans werd zwaar gewond. Het kind werd naar het Koningin Julianaziekenhuis te Hengelo overgebracht. Bij het inhalen op de Rijksweg Den BoschUtrecht onder Waardenburg, waar de tweebaansweg in een éénbaansweg overgaat, is een vrachtauto op een tegen ligger gebotst. In deze auto zaten zes personen: de bestuurder, de 37-jarige ge huwde metselaar-aannemer P. J. Ruijters uit Den Bosch en zes arbeiders, die op weg waren naar werk in Utrecht. De naast de bestuurder zittende 49-jarige gehuwde A. Beks uit Vught werd op slag gedood en voor het leven van bestuurder Ruijters wordt gevreesd. De vier andere inzittenden werden zwaar gewond eveneens in het zie kenhuis te Zaltbommel opgenomen. De auto is totaal vernield en de vrachtauto werd zwaar beschadigd. De gewonden zijn de 44-jarige L. van Balvoort en diens 15- jarige zoon J. A. M. van Balvoort, beiden uit Vught, de 53-jarige J. C. L. Spijker en P. M. Coert, beiden uit Den Bosch. In Sociëteit Teisterbant De portrettekenaar-graveur, postzegel en letterontwerper, particulier drukker en vorser naar de ontstaansgronden der boek drukkunst de heer S. L. Hartz heeft woensdagavond voor de leden van de So ciëteit Teisterbant een met lichtbeelden geïllustreerde lezing „Droger dan gort" gehouden over de eerste drukkers en hun materiaal. De titel bleek het onderwerp niet te dekken, want het verslag van de heer Hartz over zijn persoonlijke speur tocht binnenskamers naar de uitvinding van het boekdrukken was het tegendeel van een droge beschouwing. Om geheel los van de huidige kennis over het boekdrukken zijn speurwerk te kunnen doen, verplaatste de heer Hartz zich indertijd in de gedachten van een 15e- eeuwse blokpagina-snijder, die het graag wat makkelijker wilde hebben. De heer Hartz maakte zijn toehoorders uitvoerig deelgenoot van de resultaten van dit let terlijk oorspronkelijke denken. Stap voor stap demonstreerde hij de voortgang van zijn ontdekkingen, die uiteindelijk een ap paraatje opleverde, waarmee hij letters kon maken die na veel proefnemingen voor drukken gebruikt konden worden. Herontdekking Frappante overeenkomsten met oud drukwerk staafden de heer Hartz in de overtuiging, dat hij de boekdrukkunst had herontdekt. Bovendien werd een voordien duistere passage uit het proces tegen de Duitse drukker Gutenberg zo helder door de herontdekking van de Haarlemse vor ser, dat de heer Hartz er kracht van be wijs aan ontleende. Omdat hij binnen onafzienbare tijd een boekje wil doen uitgeven over zijn ont dekking, die van veel betekenis kan blij ken voor een ontmaskering van het Duitse Gutenberg-monopolie, verzocht de heer Hartz de pers niet te detaillistisch over zijn voordracht te publiceren. Een van zijn conclusies moge echter bekend worden ge maakt: de eerste letters zijn niet gegoten maar geslagen; ën met „eerste letters" be doelt hij die, welke in het midden der 15e eeuw voor het eerst zijn gebruikt. Lang voor onze jaartelling werd er immers al gedrukt, onder andere in het thans Korea hetende gebied, zei de heer Hartz. De president der sociëteit, mr. J. M. Lan- dré, had de bijeenkomst geopend met nieuwjaarswensen, de mededeling dat er 21 inzendingen zijn binnengekomen voor de proza wedstrijd en een ironische reactie op een persbericht, als zou „Teisterbant op zijn laatste benen lopen". Or een moment, dat vrijwel elke to neelvereniging haar voorbereidingen tot de tweede voorstelling in dit seizoen reeds bijna heeft voltooid, werd woensdag in gebouw „St. Bavo" in Haarlem door de arbeiderstoneelvereniging „Herman Heijermans" pas de eerste toneelavond gegeven. Zoals de voorzitter in zijn ope ningswoord mededeelde, is dit lange uit stel het gevolg geweest van een interne crisis, die gelukkig inmiddels weer kon worden overwonnen. Tot zijn volde ening kon de voorzitter hieraan nog toevoegen, dat de tweede toneelopvoering straks in maart in de Stadsschouwburg zal plaats hebben. Voor deze verlate seizoensopening was de keuze gevallen op „Het meisje n et de rode strik" van Koos Beswino een der vele pseudoniemen van de bijzonde- pro- duktieve auteur Will, van der Berg, welk stuk herinneringen oproept aan het vioe- ger door „Comedia" vertoonde „Anna Lucasta" van Philip Jordan. Deze over eenkomst van intrige is zo opvall°na, dat het bijna niet anders mogelijk is of de schrijver moet „Anna Lucasta" tot voor beeld hebben genomen. Want ook „Het meisje met de rode strik" Is gebaseerd op het verhaal over een jonge vrouw met „een duister verleden", die door haar familie met opzet in kennis wordt ge bracht met een rijke boerenzoon, opdat zij haar geschonden reputatie nog enigs zins kan redden. Het komt voor de hoofd personen Marja en Rinus Doevedans, evenals in het Engelse stuk tot trouwen en Marja ontvlucht haar familie en brui degom op het laatste ogenblik, omdat haar vader in een dronken bui z:jn dochter opnieuw een scène maakt. Ook in deze ontwikkeling loopt dit stuk met het ge noemde Engelse parallel. Het zou een tonig worden nog meer punten van over eenkomst te vermelden, hoewel het bij zonder gemakkelijk zou zijn. Daarom ten slotte de conclusie, dat het voor amateurs een buitengewoon dankbaar spel is, ook al werd de intrige er door een teveel aan toevalligheden niet waarschijn'ijker op. Dit stuk bleek ook voor de werkende leden van „Herman Heijermans" bij uit stek geschikt, omdat de verschillende fi guren zo gemakkelijk binnen het bereik lagen van hun typeringsvermogen. Van daar dat regisseur J. Huisman op een zeer behoorlijk resultaat kan terugzien, al had hij in een enkel tafereel een straf fere leiding moeten toepassen, zoals in de scène bij de thuiskomst van vader Gies- bers, waar zich enige storende hiaten ver toonden, bij deze spelers was dat niet no dig geweest. Zorgvuldiger repeteren had haperingen voorkomen. Overigens niets dan lof voor de markante Giesbers van Kick van der Kerkhoff en de beheerste natuuri;ukheid in optreden van mevrouw Cor Peper-Heijnis als de sensitieve Mar ja. Een uitstekende typering kreeg ook de beschaafde boerenzoon van Jan Leuven, die zich rustig over het toneel bewoog en daarbij duidelijk articuleerde. Mevrouw Rie Prinssen-Zaagsma gelukte het de enigszins sentimenteel geschreven moe derrol te behoeden voor een larmoyante allure, die de voorstelling gemakkelijk zou hebben kunnen schaden. Een meer dan eervolle vermelding verdienen ook de dames Aty Peterson-Breeuwer en Rie Heerens-Schiffer voor het prima contrast, dat door haar werd geleverd als de ge desillusioneerde Fiet en de levenslustige Suus. Met een viertal spelers in kleinere rollen werd aldus '.oor ..Herman Heijer- mand" een over het algemeen uitsteken de voorstelling gegeven, waarop het pu bliek met veel bijval reageerde. ADVERTENTIE Haltekantoor. Op dinsdag 21 januari zal het haltekantoor annex wachtkamer en restauratie van de Noord-Zuid-Holland- sche Vervoer Maatschappij in de Marnix- straat in Amsterdam in gebruik worden genomen. MET OF ZONDER SILK FILTER: GLADSTONE HOUDT DE SMAAK WAAR U VAN HOUDT! (Van onze correspondent in Londen) De Britse regering geeft zich alle moeite om de wereld er van te overtuigen dat het aftreden van Thorneycroft als kanselier van de schatkist niets veranderd heeft aan de vastberadendheid in de strüd tegen dc inflatie. Ministers hebben elke gelegenheid aangegrepen om de houding van de rege ring te rechtvaardigen. Thorneycroft wordt gebrek aan soepelheid verweten en ook dat zyn aanpak van het inflatie-probleem negatief is geweest. Indien Macmillan hem zyn zin zou hebben gegeven, zou dit zo goed als zeker tot een ernstiger regerings crisis hebben geleid. Er zouden waarschijn lijk een aantal veel belangrijker figuren dan Thorneycroft en zijn onder-ministers het kabinet hebben verlaten. Thorneycroft zwijgt kennelijk om zijn vroegere collega's niet in verlegenheid te brengen, maar de afgetreden staats secretaris Nigel Birch, deed dc krasse uit spraak, dat het doel van de afgetreden mi nisters was geweest de strijd tegen de in flatie te winnen en dat de rest van de re gering dit niet zou hebben gewild. Tegen Thorneycroft wordt aangevoerd dat zijn weigering om de staatsuitgaven te verhogen, om iedereen er van te over tuigen dat het de regering inderdaad ernst was, als middel erger geweest zou zijn dan de kwaal. Want alles dient volgens de re gering te worden gedaan om het dreigende loonconflict te voorkomen. Indien een nieuwe ronde van massale loonsverhogin gen niet kan worden bezworen, zou dit de genadeslag voor het pond kunnen beteke nen. De door Thorneycroft gewilde verdere afbraak van de sociale voorzieningen zou volgens de overige ministers het hek van de dam hebben gehaald. Thans werd bekend dat de regering er in geslaagd was de door departementen aan gevraagde gelden voor het komende finan ciële jaar met 150 miljoen pond te vermin deren. Dit betekent dat er in elk geval in grijpende nieuwe bezuinigingen zullen worden onthuld, ondanks Thorneycroft's heengaan. De plaatsvervangende premier Butler heeft gewaarschuwd dat de regering even hard kan toeslaan als Thorneycroft, maar hij zei dat de gezinnen zouden wor den gespaard. Thorneycroft wilde ook de vijftig miljoen pond, waarmee de nieuwe begroting de vorige zal overtreffen, af kappen. Aangezien de defensie-uitgaven nagenoeg onaangetast zullen blijven, om dat de gewone bezuiniging daarop weer ongedaan wordt gemaakt door de kosten van de aanschaffing van kernwapens, zou de slag zijn neergekomen op de sociale voorzieningen. Waarschijnlijk zullen deze echter, ondanks Thorneycroft's verwijde ring, toch een veer moeten laten. De re gering heeft de strijd op het loonfront, welke daardoor mogelijk opnieuw zal op laaien, nog niet gewonnen. Beroering Daarbij komt dat de scheuring in het kabinet haar weerspiegeling vindt in een soortgelijk meningsverschil in de conser vatieve partij zelf. Thorneycroft, hoewel geïsoleerd binnen het kabinet, staat niet alleen. Verwacht mag worden dat de partij uit zelfbehoud de rangen spoedig weer zal sluiten. De nieuwe kanselier van de schat kist Heathcoat-Amory, die pas laat in de politiek is gekomen en zich totnutoe op de achtergrond heeft bewogen, is een be kwaam man. Hij is in elk geval evenwich tiger dan Thorneycroft. Amory nam deel aan de parachutistenaanval op Arnhem en werd daarbij gewond en gevangen geno men. (Reuter) Geoffrey Hirst, een conser vatief Lagerhuislid, heeft gedreigd de re gering zijn steun te zullen onthouden als hij niet een bevredigender verklaring van het ontslag van Thorneycroft en zijn me dewerkers krijgt. Hirst eist ook de ver zekering, dat de strijd tegen de inflatie zal worden voortgezet. Hij zegt niet te ge loven, dat Thorneycroft en de anderen alleen afgetreden zijn om de vijftig mil joen pond sterling van de begroting. De plaatselijke conservatieve partijlei ders in Wolverhampton hebben hun volle vertrouwen uitgesproken in het parle mentslid Enoch Powell, die met Thorney croft is afgetreden. Labour cist verkiezingen De Labourpartij is van mening dat de regering niet meer in staat is het land wer kelijk leiding te geven. Besloten werd dat elk propagandamiddel zal worden gebruikt om Macmillan te dwingen zijn reis door het Gemenebest af te breken en naar Lon den terug te keren om algemene verkiezin gen uit te schrijven. Macmillan, die het vermogen bezit nooit te laten merken, dat hij zich ongerust maakt, toonde zich bij zijn vertrek opgewekt en vol vertrou wen op de goede afloop van de crisis. (Reuter) De leiders van de Labour- fractie van het Britse parlement hebben besloten aan te dringen op het houden van een debat over het aftreden van Thorney- Nieuws in het kort „De Krant". Op 25 en 26 januari houdt de arbeidersgemeenschap van de Wood- brookei's in Bentveld een weekeinde voor jongeren, waarbij door de heren L. Ale- trino, F. Schurer en C. Boost gesproken zal worden over „de krant". De leiding van dit weekeinde berust bij de heer J. J. de Wit. Naar wij te Amsterdam in bevoegde kringen vernemen, voert het bestuur van de gemeente Amsterdam besprekingen met een Amerikaans bankconcern over de mo gelijkheid van het sluiten van een dollar lening Het bedrag en de rentevoet voor deze lening staan nog niet vast. De onder handelingen zijn in een eerste stadium. Het is niet onmogelijk, dat het om ongeveer 40 tot 50 miljoen zou gaan. Uiteraard zal voor een dergelijke lening, indien men tot overeenstemming komt, de gemeente Amsterdam goedkeuring zowel van Gedeputeerde Staten als van de minis ter van Financiën nodig hebben. Het ligt in de bedoeling de eventueel verkregen gelden te gebruiken voor uitbreiding van de havens en dringende voorzieningen voor het gas- en elektriciteitsbedrijf. ONDERTROUWD: A. W. Verheijden en A. de Jong; P. R. Kersten en Ch. M. de Vries; L. J. M. Jansen Schmidt en M. J. W. Beelen. GETROUWD: O. G. Dennert en G. M. E. Jansen: J. H. van den Berg en E. A. Mense. GEBOREN: Remko, z. v. H. van der Schrier en I. Blik; Marcel Franciscus, z. v. L. J. J. M. van der Wal en E. J. Th. C. Bijvoet. OVERLEDEN: A. Feenstra, 63 j.; C. J. Berck Beelenkamp, 91 j.; Wed. J C. Bos- schertRechsteiner, 86 j.; Mej. M. J. J. van der Werff, 89 j.; H. W. Mert^ns, 56 j.; Mej. T. Martens, 84 j.; Wed. A. M. Snoijink Visser, 84 j.; E. J. H. Oosten, 16 maaaden (jongen). croft, zodra het parlement op 21 januari weer bijeenkomt. (AFP) De Labourpartij zal naar aan leiding van het aftreden van Thorneycroft een motie van afkeuring bij het parlement indienen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9