k? Wie heeft mm Eisenhowers boodschap wordt verschillend beoordeeld Indrukwekkend programmaar het spreekt niet tot de verbeelding van het volk NAVO bereid tot terdege voorbereid topgesprek Britse afgevaardigde is tegen Kennans plannen Rode Kruis-waarnemer uit Geneve in Djakarta •'^Mi Geredden van de Pamir Toezicht op kernenergie in Engeland onvoldoende Er zijn slechts negentig veiligheidsinspecteurs Repatriëring uit Indonesië per bestelauto Politie vocht met leger Ternate accepteerde geen troepen van Celebes Wnd. hoofdredacteur van „Indonesia Raya" opgepakt Brits-Amerikaans succes met kernfusie-proces Rivaliteit ontkend van A merikaanse zijde Protestvergadering van Haagse bouwvakarbeiders Voldoende pleeggezinnen voor jeugdige repatriërenden Deventer huisvest bejaarde Indische Nederlanders N.V. Bouwkas in conflict met Utrechtse bouw ondernemer Stationsambtenaar van verduistering verdacht Congres over nieuwe religieuze kunst in Delft Weinig stormschade in Rotterdam Ongevallenstatistiek 1957 te Rotterdam Van de Duitsers gestolen cocaïne na 13 jaar verkocht Bosschenaar meldt zich bij de politie aan George van Renesse wekt geestdrift in Berlijn Nieuwe vertalingen van de boekrollen der Dode Zee v li IJL) AG 10 JANUARI I V a HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ÉlgÉI i (Reuter/AFP) De „troonrede" van pre sident Eisenhower voor het Congres heeft over het algemeen meer bijval geoogst van de zijde der Republikeinen dan van de De mocraten. De Republikeinse fractieleider in het Huis van Afgevaardigden, Martin, noemde de boodschap „zeer bemoedigend en geruststellend". Senator Halleck ver klaarde nog nooit een beter voorbeeld van een zelfverzekerd leiderschap in moeilijke tijden te hebben gehoord. De Democraten waren minder tevreden. De democratische voorzitter van de huis commissie voor Buitenlandse Zaken, Gor don, zei van mening te zijn dat de rede vrijwel geheel bestond uit algemene ver klaringen, waarmee het merendeel van de leden van zijn commissie het eens was. Se nator Ellender noemde de boodschap „op gewarmde oude kost, zonder enig nieuw denkbeeld". De Democratische voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Sam Rayburn, verklaarde evenwel dat de rede, al bij al, een krachtige boodschap was, de sterkste die de president tot het Congres heeft gericht. Wayne Morse, de onafhanke lijke senator die de Democraten steunt, sprak van „een preek vol .verontschuldi gingen aan de baar van een overleden re gering". Onafhankelijke waarnemers zijn van mening, dat het uit acht punten bestaande program van Eisenhower wel indrukwek kend is als geheel, maar de vonk mist om tot de verbeelding van het volk te spreken. De Republikeinen oordelen, dat de presi dent getoond heeft, het vermogen te bezit ten de natie onder de moeilijke omstandig heden leiding te geven, maar de democra ten zijn daar niet zo zeker van. Waarne mers merken op, dat de president heeft op geroepen om offers te brengen, maar dat hij niet getracht heeft, duidelijk te maken wat er precies van de Amerikanen wordt gevraagd. De ontvangst in de Amerikaanse pers was over het algemeen gunstig. De „New York Herald Tribune" zegt dat Eisenho wers toespraak „inspirerend werkte en zo wel bij het volk als in het Congres het noodzakelijke vertrouwen en de eenheid van doel heeft geschapen". De „New York Times", die nogal critisch gestemd is, schrijft onder meer: „Het grootste gebrek van Eisenhower's toespraak was het ont breken van een dringend karakter. Even min kan worden gezegd, dat er op een kri tiek ogenblik in de Amerikaanse geschie denis, bezieling van uitging. Het Ameri kaanse volk is bereid op volle kracht aan de slag te gaan en zich opofferingen te ge troosten, indien het overtuigd is van de ernst der Sovjet-Russische dreiging. De president heeft gezegd, dat 't gevaar drin gend is. doch hij miste een uitzonderlijke kans, dit als een onomstotelijke waarheid tot zijn gehoor te laten doordringen". Instemming in Londen en Parijs LONDEN (Reuter). In officiële kringen te Londen en Parijs is de boodschap van Eisenhower met instemming begroet. Dit geldt vooral de passage waarin de presi dent een beroep op de Sovjet-regering doet om de beginselen, die zij zegt te hul digen, in praktijk te brengen. In kringen van het Franse ministerie van Buitenland se Zaken werd verklaard, dat de president de deur heeft opengelaten voor elke vorm van onderhandeling met de Sovjet-Unie en dat uit zijn woorden het verlangen LONDEN" (AFP) Het antwoord van de Britse minister-president, Macmillan, op de „vredesbrief" van de Russische minis ter-president, maarschalk Boelganin, zal geen voorstel inhouden tot het sluiten van een non-agressiepact met de Sovjet unie, aldus verluidt te Londen. Er be staat, zo werd verder vernomen, geen verschil van inzicht tussen de NAVO- landen over de kern van het antwoord op de brieven van Boelganin, maar alleen over de bewoordingen. PARIJS (UP) De NAVO-mogend- heden zijn het er vrijwel over eens dat een topconferentie met de Sovjet-Unie dient te worden gehouden, gesteld dat deze via diplomatieke kanalen en een bijeen komst der ministers van Buitenlandse Za ken terdege is voorbereid, aldus verluidt in Parijs. Op ontmoetingen die een even tuele topconferentie zouden voorafgaan zou de Sovjet-regering echter „blijk moe ten geven van de oprechte wil samen te werken". Het voornaamste agendapunt op deze bijeenkomsten zou ontwapening zijn. De permanente NAVO-raad komt van daag, onder voorzitterschap van Paul- Henri Spaak, opnieuw in Parijs bijeen om de antwoordnota's te bespreken. Er is nog niet beslist of in de nota's zal worden ge refereerd aan het Poolse voorstel, in Oost en West-Duitsland, Polen en Tsjechoslo- wakije een atoomvrije zone te vestigen. De verwerping van dit. plan door de Franse premier Gaillard als „gevaarlijk" tegen over de verslaggever van een Franse krant zou naar het oordeel van enkele NAVO-afgevaardigden „te ver" zijn ge gaan. In het bijzonder de Canadese afge vaardigde zou voorstander zijn van zorg vuldige bestudering der Poolse plannen. De Britse afgevaardigde, Sir Frank Ro berts heeft zich met grote felheid tegen het voorstel van de oud-ambassadeur van de Verenigde Staten in Moskou, George Kennan gekeerd, met de Sovjet-Unie te onderhandelen over terugtrekking der troepen uit Centraal-Europa. „Wanneer een diplomaat zich uit de buitenlandse dienst terugtrekt verliest hij zijn prak tische zin", aldus Sir Frank. NIEUW DELHI (UP) Premier Nehroe van India heeft tegenover Macmillan de hoop uitgesproken dat diens voorstel tot een non-agressiepact tussen Oost en West werkelijkheid zal worden. (Reuter) De nieuwe briever. van Boel ganin hebben de plannen van de perma nente NAVO-raad te Parijs niet veranderd. Vandaag nog hoopt men gereed te komen met de opstelling van de antwoorden op Boelganins eerste brieven. Verwacht wordt dat men naderhand opnieuw zal bijeenkomen voor beantwoording van de nieuwe brieven. blijkt om de bedoelingen van de Russen te onderzoeken. Voorts merkt men op, dat de bespoedi ging van de uitvoering van het raket program en Eisenhowers beroep op het Congres een nauwere samenwerking op wetenschappelijk gebied met de bondge noten mogelijk te maken, ook tot voordeel zullen zijn van de overige NAVO-landen. Teveel hooi op de vork? Een groot gedeelte van de Britse pers betuigt instemming met Eisenhowers be doelingen,'doch oefent critiek op vele pun ten uit zijn boodschap aan het congres. Het uit acht punten bestaande plan zou er wel eens toe kunnen leiden, dat de Ver enigde Staten pogen teveel ineens te ver wezenlijken, zo wordt opgemerkt. Verder wordt gezegd dat de president wel zijn wens naar vrede uitsprak, doch, dat hij deze te bereiken, teveel aan het initia tief der Russen heeft overgelaten. DJAKARTA (ANP) Het Indonesische Rode Kruis heeft vrijdag medegedeeld, dat een vertegenwoordiger van het Inter nationale Rode Kruis, de heer A. Durant, in Djakarta is aangekomen om zich per soonlijk op de hoogte te stellen van de om standigheden, waaronder de Nederlan- landers uit Indonesië vertrekken, zulks gezien „de verwarrende berichten welke hieromtrent in het buitenland zijn ontvan gen". Sedert het begin van de anti-Nederland- se campagne hebben thans ongeveer 13.000 Nederlanders Indonesië verlaten. De heer Durant heeft reeds een onder- houo gehad met de minister van Buiten landse Zaken en het. hoofd van de immi gratiedienst. Hij zal verschillende steden in Indonesië bezoeken, om te zien of het Indonesische Rode Kruis hulp nodig heeft bij haar taak tot verzorging van de Neder landse évacués, aldus de mededeling van het Indonesische Rode Kruis, waaraan nog werd toegevoegd, dat in verschillende havenplaatsen, alsmede op vliegvelden en stations hulpposten voor vertrekkende Nederlanders zijn ingericht. - Iv- Günther Haselbach (rechts) en Karl Heinz Kraaz (links), twee overlevenden van de „Pamir", hebben voor de Raad van Scheepvaart te Lübeck verkla ringen afgelegd over de ondergang van het zeilschip. Haselbach was de laat ste schipbreukeling, die werd opgepikt. Hij had 74 uur rondgedreven voor hij werd opgemerkt. De Raad van Scheep vaart tracht de oorzaken van het ver gaan van de „Pamir" vast te stellen. Hij zal zich niet uitspreken over de scluddvraag. (Van onze correspondent in Londen) De op verzoek van minister-president Macmillan gevormde commissie, die on der leiding van een onafhankelijke voor zitter, Sir Alexander Fleck, hoofd van het grote Concern Imperial Chemical Industries, een onderzoek heeft ingesteld naar de brand in de Kernreactor van de plutoniumcentrale te Windscale in okto ber, is tot de slotsom gekomen, dat er een schromelijk tekort heerst aan personen, die moeten waken over de gezondheid en veiligheid in de kernindustrie. Er zijn in heel Groot-Brittannic op dit gebied maar negentig bevoegde functionarissen, die overbelast zijn. Het incident in Windscale heeft aange toond dat de organisatie van de Britse autoriteit voor kernenergie onvoldoende is. De commissie dringt er in haar openhar tige rapport bij de regering op aan, dat met spoed zal worden gestreefd naar de grootst mogelijke veiligheid. Dit is het minste wat mag worden geëist, zo wordt opgemerkt. Aanbevol°n wordt de oprich ting van een nationaal opleidingsinstituut voor gezondheid en veiligheid, niet alleen in de centra voor kernenergie, maar voor de industrie en de openbare diensten in het algemeen. Cursussen van zes tot ne gen maanden moeten worden gewijd aan de problemen der radio-actieve straling. Door de toeneming van radio-actieve ma terialen in de geneeskunde, de landbouw en de industrie, acht de commissie het een zaak van dringend nationaal belang, dat allerlei functionarissen in het open bare leven vertrouwd zullen worden ge maakt met radiologische problemen, zo als ambtenaren van de openbare gezond heid, fabrieksinspecteurs, sanitaire en wa terleiding-technici, fabrieksverpleegsters en politie. Verder wordt gezegd dat het publiek snel en volledig dient te worden ingelicht over ongelukken met kernener gie zodat iedereen oewust wordt van de gevaren, die daaraan verbonden zijn. Dodelijk In zijn jaarlijks rapport aan het mini sterie van Arbeid heeft de hoofd-fabrieks- inspecteur T. W. McCullough bij de Brit se industrie aangedrongen od strenge con trole op het gebruik "an radio-actieve ma terialen. Hij rapporteerde dat een speci ale commissie bepalingen ontwerpt voor het gebruik van dergelijk materiaal. In zijn rapport zegt hij, dat er een vermin dering is in het aantal ongelukken in 1956 vergeleken met 1955. In 1956 werden 184.098 ongelukken net liet dodelijke en 687 met dodelijke afloop gemeld, verge leken met 187.700 en 700 in het jaar daar voor. Twee Nederlanders, ie heer W. de Niet, oud-directeur van het weeshuis in Djakar ta en zijn echtgenote, die uit Indonesië zijn geëvacueerd, zijn in Moelmein aan gekomen na een reis door de oerwouden met een kleine bestelauto vanaf Singapore. Zij zijn voornemens over de weg naar Nederland terug te keren, via India, Af ghanistan, Turkije. Joegoslavië, Italië, Frankrijk en België. DJAKARTA (U.P.) Troepen van het In donesische leger en de mobiele brigade, de plaatselijke politie, zijn op het eiland Ter nate in de Molukken in botsing gekomen en enige burgers en militairen werden ge dood, zo is heden officieel bekend gemaakt. Een woordvoerder van het leger zeide, dat de troepen behoorden tot het commando Noord- en Midden-Celebes. De botsing had op 31 december plaats. Enkele dagen geleden is gemeld dat de Noord-Molukken tot gesloten gebied ver klaard zijn voor alle lucht-, land- en zee verbindingen. De woordvoerder van het legerhoofd kwartier, majoor Harsono zeide. dat twee troepentransportschepen buit zijn gemaakt in de haven van Ternate. Ternate behoort tot dé Indonesische provincie West-Irian. Uit beschikbare verklaringen bleek, dat de troepen van Celebes, die met de politie slaags raakten, kort tevoren op het eiland gelegerd waren. Een woordvoerder zeide, dat het thans is teruggetrokken en vervan gen door troepen van het Molukse West- Irian-commando onder It.-kol. Herman Pieters. Pieters, die eigenlijk tot het gevolg van Sukarno op diens buitenlandse reis had be hoord, is thans weer op weg naar zijn ge bied. Majoor Harsono. een woordvoerder van het Indonesische leger, heeft donderdag medegedeeld, dat ongeveer tweeduizend leden van de RMS-beweging (Republiek der Zuid-Molukken) op het eiland Ceram, zich aan de veiligheidstroepen hebben overgegeven. Volgens Harsono vertelden de rebellen, dat er in de gelederen van hun beweging veel onenigheid heerst. ..De mannen zeiden, dat zij thans zelf konden zien. dat de RMS-propaganda, dat Java en het Indonesische leger communis tisch waren geworden, niet waar is", zo deelde Harsono aan verslaggevers mede. DJAKARTA (ANP). - Sukirman, direc teur van de afdeling binnenlandse pro gramma's van Radio Indonesia heeft heden berichten bevestigd, volgens welke het radiostation te Menado in Noord-Celebes geen uitzendingen meer relayeert, afkom stig van de regering te Djakarta. Radio- Menado heeft deze uitzendingen reeds se dert 26 november gestaakt op bevel van het hoofd van de inlichtingendienst van de „commissie van bijstand" van Manoppo, die zichzelf heeft geproclameerd tot gou verneur van Noord-Celebes. De minister van Voorlichting Sudibjo verklaarde te Djakarta, dat de staking van de heruitzendingen niet is uitgegaan van personeel van radio-Menado, doch een ge volg is van door de militaire commandant uitgeoefende druk. DJAKARTA (ANP) Enggak Bahaud- din, de waarnemer van de hoofdredacteur van het onafhankelijke dagblad „Indone sia Raya" in Djakarta, is vrijdagmor gen door de militaire autoriteiten aange houden. De woordvoerder van het plaatselijk mi litair commando wenste zich niet uit te la ten over de aanleiding voor deze arresta tie, welke werd verricht twee dagen nadat de plaatsvervangend hoofdredacteur van het Indonesische persbureau PIA, Suban- to Taif, werd aangehouden op de beschul diging van publikatie van militaire berich ten, die niet van bevoegde bronnen afkom stig waren. De hoofdredacteur van het blad, Mochtar Lubis, bevindt zich reeds lange tijd in huisarrest. Echtelijke tragedie. In Leeuwarden is een 38-jarige man zijn vrouw met een bijl te lijf gegaan. Daarna heeft hij de hand aan zichzelf geslagen Beiden werden naar een ziekenhuis overgebracht, waar de man is overleden. De toestand van de vrouw is ernstig, maar niet levensgevaar lijk. WASHINGTON (Reuter). Zowel Britse als Amerikaanse geleerden hebben bij het onderzoek op het gebied der kern fusie bij hoge temperaturen aanzienlijke vorderingen gemaakt. Vermoedelijk zal over enkele weken een officiële Brits- Amerikaanse verklaring over de vorderin gen worden uitgegeven, zo heeft admiraal Lewis Strauss, voorzitter van de Ameri kaanse commissie voor kernenergie, op een persconferentie in Washington verklaard. Hij zei verder, dat beide landen besloten hebben zo spoedig mogelijk in het nieuwe .jaar een gezamenlijke bekendmaking over het onderzoek uit te geven en ontkende ten stelligste, dat de Verenigde Staten Groot- Brittannië ervan weerhouden hebben Brit se vorderingen wereldkundig te maken. Hij zei het mogelijk te achten dat de Amerikaanse regering voor het einde van de maand het Congres zal vragen de wet geving te wijzigen zodat meer inlichtingen over het kernonderzoek aan de bondgeno ten kunnen worden verstrekt. Op de vraag of het verstandig is inlichtingen te ver strekken die de Europese bondgenoten in staat zouden stellen zelf kernwapens te maken, antwoordde Strauss, dat in de eer ste plaats inlichtingen zullen worden vrij gegeven die de potentiële vijanden van de Verenigde Staten vermoedelijk toch reeds bezitten. Voorts bestaan er inlichtingen die de gemeenschappelijke defensie en vei ligheid eerder zouden versterken dan scha den, doch „dit betekent niet, dat ik er voorstander van ben alles maar aan ieder een te onthullen", zo voegde hij hier nog aan toe. (U.P.) De inrichting van een krachtcen trale op het principe van kernfusie zal nog jaren duren, zei Strauss, De laatste ander half jaar hebben Groot-Brittannië en de Verenigde Staten alle beschikbare gege vens uitgewisseld zonder iets achter te houden. De Amerikanen benaderen het probleem uit drie verschillende gezichts punten. De Britten slechts uit één, aldus Strauss. Harold S. Vance, lid van de commissie, zei dat de Verenigde Staten de eerste mo gendheid ter wereld zijn op het gebied van atoomsplitsing. Vance betoogde dat de twee reactortypen waarvoor in West-Europa de meeste belangstelling bestaat water on der druk en kokend water met de groot ste spoed dienen te worden verbeterd. Naar aanleiding van berichten dat Rus sische geleerden er in zijn geslaagd tempe- 'raturen van een miljoen graden op te wek ken zei Strauss: „Dat is ons reeds lang ge leden gelukt". Om de reactie in de H-bom in de hand te krijgen zijn temperaturen van meer dan honderd miljoen graden noodzakelijk. „Geen loon naar werken, dan werken naar loon" zo luidde de tekst van een spandoek op het podium van Amicitia in Den Haag, waar gisteravond ongeveer duizend bouwvakarbeiders kwamen pro testeren tegen de door zes Haagse bedrij ven ingevoerde nieuwe loonregeling. Na dat drie inleiders en 25 anderen hun grie ven hadden uiteengezet besloot men tot een zo uitgebreid mogelijke halfuursta king op alle werken van de zes bedrijven en verder tot voortzetting van de lang- zaam-aan-actie. Voordat één der inleiders, J. van der Wegen (E.V.C.), aan het woord kon ko men, moest de voorzitter de vergade ring even onderbreken met het verzoek aan enkele aanwezige arbeiders om hun auto wat minder gevaarlijk op het West einde te parkeren. „Begrip en geestelijke steun hebben nog meer waarde dan materiële bijstand. Als er begrip is bij het Nederlandse volk, dan zal er in Nederland geen verbitterde minderheid van Indische Nederlanders ontstaan". Dit heeft de voorzitter van het Centraal Comité voor Kerkelijk en Parti culier Initiatief, de heer J. Moora, in Den Haag in een bijeenkomst met het Rode Kruis verklaard, waar over de vraagstuk ken betreffende repatriëring van landge noten uit Indonesië is gesproken. Voor 1958 werd onder normale omstan digheden dc repatriëring verwacht van 12000 tot 1500 personen uit. Indonesië. Uit gaande van de schatting, dat er nog 45.000 Nederlanders in Indonesië verblijven, zou een totale repatriëring ongeveer drie jaar hebben geduurd. Dit zal uitgaande van een totale rapatriëring thans in een pe riode van zes tot twaalf maanden moten gebeuren Bij de repatriërenden bevinden zich on geveer 3250 ouden van dagen, van wie er ongeveer 500 in Indonesië in bejaarden tehuizen verbleven. Getracht zal worden in Nederland deze groep zoveel mogelijk collectief onder te brengen. Uit Indonesië zijn reeds overgebracht 2300 minderjarige alleenstaanden, die door de ouders vooruit zijn gezonden. Voor hen is reeds voldoende aanbod voor pleeg gezinnen, ook voor hen, die nog zullen vol gen. Daarnaast worden jeugdcentra in Den Haag voor hen ingericht en is het in ternationale jeugdhotel gehuurd. Het ministerie van Maatschappelijk Werk heeft besloten tweehonderd bejaar de gerepatrieerden, in hoofdzaak Indische Nederlanders, onder te brengen in het oude St. Josephziekenhuis te Deventer. Omstreeks half februari worden de gasten verwacht in het gebouwencomplex, waar in tot anderhalf jaar geleden het Sint Josephziekenhuis gevestigd was. Men hoopt dat het g< bouw tegen het mid den van 1960 weer ter beschikking zal ko men van het college van regenten van het ziekenhuis. Dan zullen ook de plannen, die men met dit complex had, wel in kannen en kruiken zijn. Gedacht werd er een mo dern tehuis van bejaarden van te maken, maar ook het comité van actie voor de ves tiging van de vierde Rijksuniversiteit in Deventer heeft er het oog op laten vallen voor een eventuele voorlopige behuizing voor deze universiteit over enkele jaren. ADVERTENTIE UTRECHT —De directeur van een bouwbedrijf te Utecht heeft in november 1955 aan het gemeentebestuur van Apel doorn een brief gericht, waarin stelling werd genomen tegen wat de directeur ziet als bevoorrechting van de n.v. Bouwkas Nederlandse Gemeenten ten opzichte van de vrije bouwondernemer. Eveneens werd kritiek geoefend op de financiële gang van zaken bij de bouwkas, waarvan het gemeentebestuur /van Apeldoorn tot de aandeelhouders behoorde. Voor de n.v. Bouwkas is dat toen reden geweest het bouwbedrijf in kort geding te dagvaarden. Deze zaak werd behandeld door de president van de rechtbank te Utrecht. In zijn uitspraak kwam de pre sident tot de conclusie, dat de medede lingen, welke het bouwbedrijf betreffen de de werkzaamheden van de bouwkas aan het gemeentebestuur van Apeldoorn heeft gedaan, hem voorshands niet on rechtmatig voorkwamen. De bouwkas werd veroordeeld tot betaling van de kos ten van het geding en de zaak werd naar de gewone rechtbank te Utrecht verwe zen. Daar werd zij thans opnieuw behan deld, waarbij mr. Korthals Altes, raads man van de n.v. Bouwkas, in het bijzon der de ruchtbaarheid laakte, die het bouw bedrijf aan zijn brief had gegeven. De di recteur had een afschrift aan de leden van de Apeldoornse gemeenteraad gezon den, waardoor de kwestie niet alleen in Apeldoorn, maar ook daarbuiten onder werp van gesprek werd, nog vóór de raad van Apeldoorn de zaak officieel in behan deling nam. Bovendien, zo betoogde mr. Korthals Al tes, zou de inhoud van de brief van de directeur op tal van plaatsen in strijd zijn geweest met de waarheid, zouden daarin eer en goede naam van de bouwkas zijn aangetast en zou de bouwkas door de pu blicatie van de brief schade hebben gele den. Die publicatie noemde pleiter een schending van de beslotenheid van een pu bliekrechtelijk lichaam, de inhoud van de brief onjuist en misleidend. In de brief werd de bouwkas als semi-overheidsin- stelling verweten, het maken van winst na te streven. Mr. Korthals ontkende dit niet, maar zo stelde hij het alleen de spaarders trekken daarvan profijt. Overschotten worden alleen gebruikt om tot verlaging van rentetarieven te komen van reeds bestaande credietovereenkom- sten. De gewraakte brief, aldus de raads man, heeft de bouwkas veel kwaad ge daan. Veel spaarders hielden na publica tie met sparen op en met veel moeite heeft men de daardoor ontstane moei lijkheden kunnen overwinnen. Mr. Kort hals Altes besloot zijn pleidooi met de rechtbank te verzoeken de handelingen van de directeur van het Utrechtse bouwbe drijf onrechtmatig te verklaren, hem te verbieden nog meer ruchtbaarheid aan de brief te geven, en hem tevens het recht te ontzeggen ooit nog iets te schrijven wat nadelig kan zijn voor de bouwkas. Tenslotte eiste pleiter een schadevergoe ding van 20.000.-. Mr. W. Nye, optredende voor de direc teur van het bouwbedrijf, zei dat over problemen en doelstellingen van de n.v. Bouwkas veel is te zeggen. De critiek daarop in de brief van zijn cliënt achtte hij gerechtvaardigd, waardoor de brief volgens hem niet onrechtmatig is. Hij ver klaarde, dat in het gehele land bij de vrije bouwondernemers ernstige bezwa ren tegen de bouwkas bestaan, gezien de nauwe band met de gemeente, waardoor van een onjuiste concurrentie sprake zou zijn. Mr. Nye zag geen enkele vden de handelingen van zijn cliënt onrechtmatig te verklaren. Fel verzette mr. Nye zich tegen het verzoek van mr. Korthals Al tes, de directeur te verbieden ooit meer iets te schrijven dat nadelig zou kunnen zijn voor de bouwkas. Dit zou inbreuk zijn op de vrije meningsuiting in ons land. De eis tot schadevergoeding van 20.000.- wees mr. Nye an de hand, omdat de bouwkas er niet in geslaagd is té bewij zen door de publicatie van de brief inder daad schade te hebben geleden. Op 21 februar. zal de rechtbank uit spraak doen. Een gevangenisstraf van vijf maanden heeft de officier van Justitie bij de recht bank te Rotterdam geëist tegen een 22- jarige stationsambtenaar uit Maassluis, die terechtstond, omdat hij als lokettist. 243 aan ontvangsten niet zou hebben af gedragen, maar voor zichzelf gebruikt. Tegenover de politie had hij aanvanke lijk bekend dit geld verduisterd te hebben. Later had hij deze verklaring ingetrokken. „Is het mogelijk, dat een derde in de geldla van de verdachte heeft kunnen ko men?", vroeg de raadsman, mr. M. L. J Cavadino uil Rotterdam, aan de spoorweg- accountant W. Herder uit Haarlem. Deze noemde dit wel mogelijk, maar zeer on waarschijnlijk. De officier van Justitie was van oordeel, dat de ambtenaar de verduistering had ge pleegd. Op 23 januari zal de rechtbank uitspraak doen. Ter gelegenheid van haar twaalfde lus trum houdt de katholieke studentenvere niging „Sanctus Virgilius" in Delft van 28 tot 31 januari een congres over nieu we religieuze kunst. Over drie onderwer pen „Innerlijkheid en uitdrukken," „Nieu we tijd en religieuze kunst" en „Nieuwe religieuze kunst en de gelovige," zullen de heren dr. R. C. Kwant, prof. L. van der Kerken uit Leuven, P. R. Régamey uit Parijs, J. H. Plokker uit Leidsendam, prof. O. Mauer uit Wenen en dr. U. Rapp uit Münsterschwarzach inleidingen houden Tevens wordt van 26 januari tot 17 maart in het Delfts stedelijk museum „Het Prin senhof" een tentoonstelling getiteld „nieu we religieuze kunst" gehouden. Rijkswaterstaat had donderdagmiddag de Rotterdamse politie gewaarschuwd, dat er hoog water te verwachten was. Als ver wachting voor de Maasstad werd twee en een halve meter boven N.A.P. opgegeven (dit is een anderhalve meter boven de nor male stand). Het is gelukkig nogal meege vallen, want toen 't water gisteravond om 19.37 uur zijn hoogste stand had bereikt wezen de peilschalen bij de rivierpolitie aan de Parkhaven een verhoging van vijf tig tot zestig centimeter boven normaal aan. Bij de storm, die in het begin van de week 's nachts woedde, bereikte het water een hogere stand. Het water is voor zover bekend in de Maasstad nergens „over de kant" gekomen en er zijn noch kelders ondergelopen noch goederen op loswallen beschadigd. Kortom het water richtte niet de minste schade aan. De brandweer had ook geen verzoe ken om bijstand gekregen. Storm is geluwd De noordwestelijke storm gaat nu lig gen, doordat de depressie, die de wind veroorzaakte, opvult. Het eerst aan de Waddenkust en daarna voor de kust van Zuid-Holland en Zeeland zal de wind in de loop van de nacht snel afnemen tot kracht 7. Voor het hoogwater vanochtend bij Hoek van Holland en Vlissingen wordt een verhoging van een halve meter ver wacht. Bij de volgende vloed worden bij Den Helder, Harlingen en Delfzijl geringe verhogingen verwacht. Intussen heeft de zee tijdens het hoog water omstreeks middernacht bij Den Hel der 1,46 meter hoger gestaan dan nor maal. De beperkte bewaking, die was in gesteld voor het district Harlingen is in getrokken. Volgens mededelingen van de politie te Rotterdam is aldaar in 1957 het aantal verkeersongevallen gestegen met 760. Daarentegen waren er 18 gevallen min der met dodelijke afloop. Het getal ver keersongevallen met ernstig letsel ging met 53 omhoog, dat met licht letsel met 163. Het aantal ongevallen in het algemeen liep terug van 1674 in 1956 tot 1371 in 1957. Onlangs werd in Antwerpen een man aangehouden, die 500 gram cocaïne van een Nederlander had gekocht. Deze had, naar hij beweerde, de cocaïne uit een zie kenhuis in 's Hertogenbosch weggenomen. In geen der Bossche ziekenhuizen werd echter cocaïne vermist. De Nederlander, een inwoner van 's Her togenbosch, heeft zich daar thans bij de politie gemeld. Hij had inderdaad de cocaïne weggenomen uit een ziekenhuis in Den Bosch, maar dat was gebeurd in 1944, toen de apotheek alleen ten dienste van Duitsers stond. Dertien jaar lang had hij de cocaïne bewaard. Enkele maanden ge leden ontmoette hij in Antwerpen een gegadigde en bij een volgend bezoek had hij voor deze man 500 gram meegenomen. De koper was echter kort na deze trans actie door de politie aangehouden. De Bosschenaar is in bewaring gesteld. De pianist George van Renesse, die de zer dagen terugkeerde van een verblijf in Duitsland, heeft, naar ons thans bekend wordt, op 10 december vorig jaar in Ber lijn een recital gegeven waarvoor hij bij zonder veel lof oogstte van publiek en mu ziekcritici. Men was zo opgetogen, dat men hem vier keer terugriep voor een toegift. Zijn programma bevatte composities van Schubert en Debussy, de Bachvariaties van Reger en een prelude, koraal en fuga van Franck. Twee vooraanstaande Ber- lijnse critici hebben zijn uitvoering veel lof toegezwaaid. Zij schreven onder meer: „Weer eens een pianist, die wij tot nog toe niet konden horen en wiens eerste op treden in de Hochschulsaal een verrassing, ja, een sensatie betekende. Hij is er één uit de rij der talenten, die verbazend goed ontwikkeld zijn en moeiteloos voorbij de grenzen van het technisch kunnen spelen, hun instrument weer in het brandpunt van de critische belangstelling plaatsen. De techniek is hier geen bravoure, die de luisteraars om het raffinement of de vol maaktheid ervan in de ban houdt. George van Renesse musiceert on een niveau, dat alleen voor virtuozen bereikbaar is". „Hij is een musicus met een aristocratische geest en het fijnzinnigste smaakgevoel dat denkbaar is". Binnenkort zullen bij de uitgeverij Proost en Brandt in Amsterdam onder de titels „Genesis Apocryphon" en „Haba- kuk-commentaar" weer vertalingen ver schijnen van de handschriften en fragmen ten; die sedert 1947 in de grotten nabij de Dode Zee op boekrollen zijn gevonden. Bij genoemde uitgeverij verscheen reeds „De dankpsalmen". De vertalingen zijn weer van de hand van dr. A. S. van der Woude, hervormd predikant in Noord Laren, en dr. H. A. Brongers, hervormd predikant in Weerse- lo. Beide deeltjes worden ingeleid door dr. Van der Woude. Zeehond gevonden. Op het Scheve- ningse strand bij de Kwartellaan is op een golfbreker gen jonge zeehond aangetrof fen. De politie heeft het dier, dat licht ge wond was, overgebracht naar het dieren park Wassenaar.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11