Grote auto's serie diefstallen uit en bussen gepleegd In de IJmond wordt concurrentie steeds meer voelbaar 30% korting op Autobusondernemers zijn voor 1958 weinig optimistisch „Gehele volk moet helpen de nood te lenigen" neven aan de redactie Sporthuis „HAARLEIVTc.v. Tweede verdachte van overval in Hoofddorp aangehouden HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Jaaroverzicht Kamer van Koophandel „Menselijke verhoudingen in de bedrijven" UIT STAD EN STREEK Ook dit jaar een Voorjaarsbeurs voor de vrouw Gearresteerd wegens poging tot beroving Lijn naar Amsterdam moet door „nieuw West" gaan HAARLEMSE RECHTBANK Soldaat vrijgesproken van dood door schuld Nederlandse banken tot credietverlening verplicht Nationaal woonruimte-appèl N. Ph. O. geeft drie concerten in Heemstede Begrafenis F. Aufrecht VRIJDAG 10 JANUARI 19b8 Als volgende week dinsdag Hoogoven IV aangeblazen zal zijn, zal de ruwijzer- produktie van de K.N.H.S. worden verhoogd tot circa 1 miljoen ton per jaar. De gehele additionele ruwijzerproduktie zal als grondstof dienen voor de staalproduktie, die, door het in bedrijf komen van de oxystaalfabriek, tot circa 1,1 miljoen ton per jaar zal wórden verhoogd. Een deel van de hogere staalproduktie zal dienen ter vervanging van het staal, dat tot nog toe van derden werd betrokken. Aldus het jaaroverzicht van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Haarlem en om streken. De algemene gang van zaken in de afdeling machinefabriek was niet on gunstig, terwijl de afdeling oppervlakte-behandeling in het jSar 1957 goed van orders was voorzien. Aan het einde van het verslagjaar werd in het algemeen bij machine fabrieken een teruggang van de orderportefeuille merkbaar. Voor bedrijven, met in hoofdzaak een sterk gespecialiseerd produktieprogramma, lijken de vooruitzichten voor het jaar 1958 hoopgevend. Wel zal daarbij de bijzondere aandacht moeten vallen op de uitbreiding der activiteit op de traditionele exportmarkten. De steeds voortschrijdende integratie van de Europese economieën kan de markt voor de metaalindustrie belangrijk doen uitbreiden. Een steeds verdere spe cialisatie en een gerichte research zijn noodzakelijke voorwaarden, meent de K. v. K. Op de binnenlandse markt zal echter langzamerhand een sterkere buitenlandse concurrentie merkbaar worden, daar de beschermende werking van de tariefmuren geheel zal verdwijnen. Een sterke stijging van het Iooncijfer, dus sterker dan die van produktiviteit, zal hier ongunstig werken. De arbeids markt verliest juist de laatste maanden een groot deel van de reeds jaren bestaan de spanningen. Dit is vooral goed merk baar in de sector ongeschoolden. De ge kwalificeerde vakman zal echter steeds nog voldoende arbeidsvraag tegenover zich vinden. Vroeg men zich aanvankelijk af, hoe sterk de bestedingsbeperkingsmaatregelen in de metaalindustrie zouden doorwerken, thans lijkt een gevoel, dat van een zekere overdosering der maatregelen sprake is geweest, gewettigd. Beynes De prognose, dat de bezetting voor 1957 verzekerd was, werd bewaarheid. In 1957 kwamen tot aflevering zestien rijtuigen voor elektrische vier-wagentreinstellen der Nederlandse Spoorwegen, vijfentwintig gelede tramrijtuigen voor het Gemeente vervoerbedrijf Amsterdam en de eerste twaalf van een serie van dertig internatio nale doorgangsrijtuigen voor de Neder landse Spoorwegen. De vooruitzichten yoor de naaste toe komst geven helaas reden tot bezorgd heid. De Nederlandse Spoorwegen hebben in de jaren, die na de bevrijding verliepen, hun rijtuigpark vergaand vernieuwd en gemoderniseerd. Zij beschikken thans over rollend materieel, dat aan hoge eisen vol doet en hun opdrachten vallen daardoor terug tot het peil van normale vervanging van het oudste gedeelte. Men wordt hier derhalve geconfronteerd met een beper king, die niet ten volle gerangschikt kan worden onder de „bestedingsbeperking" in de meest gangbare betekenis, maar die daarmee helaas op ongunstige wijze sa menloopt. Van het gemeentevervoerbedrijf Amsterdam is bekend, dat de directie gaarne een vervolgorder zou plaatsen op de gelede tramrijtuigen. Helaas is het hier wel de bestedingsbeperking, welke de be slissing vertraagt. Wanneer de eerste se rie van vijfentwintig rijtuigen iets langer in gebruik is, zullen wellicht de gunstige exploitatiekosten tot een positief besluit leiden. Exportopdrachten zijn ongetwij feld van meer factoren afhankelijk dan alleen de vraag of een goed afgewerkt en technisch verantwoord produkt wordt aangeboden tegen een aanvaardbare prijs en binnen een redelijke levertermijn, bij voorbeeld politieke factoren (Indonesië), vergaande financieringseisen en algemeen economische overwegingen van het land van de opdrachtgever. Men geeft zich intussen veel moeite om bij onderscheidene inschrijvingen te ko men met een aantrekkelijk project tegen scherp gecalculeerde prijzen. Daarnaast tracht men de onvoldoende orderporte feuille voor nieuwbouw althans gedeelte lijk te compenseren door het aannemen van bestellingen op reparatiewede en door het uitlenen van vaklieden aan bevriende bedrijven. Niettemin moet een geleidelijke beperking van het aantal werknemers of het tijdelijk invoeren van een verkorte werktijd in de naaste toekomst onver mijdelijk geacht worden, zo meent de K. v. K. in het jaaroverzicht. Plaatwellerü Dit jaar kenmerkte zich, evenals vorig jaar door een grote bedrijvigheid in de Plaatwellerij. Het gehele jaar door werd op volle capaciteit gewerkt en door opho ping van werk was men niet altijd in staat de overeengekomen leveringstijden stipt aan te houden. In de loop van het jaar kwam hierin veel verbetering door getrof fen speciale voorzieningen en het in ge bruik nemen van de inmiddels gereedge komen verbeterde outillage- en fabrikatie- methoden. VGZ Bij Van Gelder's papierfabriek is de pro- duktie in 1957 ten opzichte van het vorig jaar met ongeveer een derde gestegen, het geen voornamelijk is te danken aan de (Verkort weergegeven) Huisbezoek. Eén opmerking over de nieuwjaarsrede van burgemeester mr. O. P. M. F. Cremers, waarvan ik alleen het verslag in uw blad heb gelezen, betreffen de de volgende alinea: „Deze arbeid (huisbezoek bij bejaarden) vindt plaats in samenwerking met de ker kelijke organisaties." Er zijn ook andere niet-kerkelijke or ganisaties die huisbezoek doen, zoals UW, Alg. bond Ouden v. Dagen en Humanitas. G. C. GROENEVELD-OOSTERHUIS Haarlem. Brand. Het grijpt mij altijd zo aan, als er dieren bij boerderijbranden omkomen. Zo ook weer te Koudekerke. Ik vraag mij altijd af: is daar nu niets aan te doen? Is het niet mogelijk om meer deuren aan zo'n stal te maken? Ik zou bij ieder dier dat op stal staat, een deur die naar buiten openging laten maken. Zou dat niet een oplossing zijn? Laat men bij het bouwen van een boerderij eens aandacht schen ken aan een mogelijke oplossing voor het redden van dieren bij brand. DIERENVRIENDIN nieuwe papiermachine, die in het laatste kwartaal van 1956 in bedrijf werd ge nomen. Hoewel deze machine nog niet de volle produktie heeft bereikt, waarvoor ze werd geconstrueerd, is men over de tot dusverre verkregen resultaten tevreden. De werkzaamheden ten behoeve van een uitbreiding der Houtstoffabriek, teneinde de houtstofproduktie aan te passen aan het sterk toegenomen verbruik van deze grondstof, zijn in volle gang. Verwacht wordt, dat de nieuwe instal latie in het voorjaar van 1958 in gebruik zal kunnen worden genomen. De grondstoffenvoorziening van het be drijf verliep ongestoord. De houtuitvoer uit Finland en Canada was aanmer kelijk groter dan in het vorig jaar. Ook de grondstoffen in balen houtstof en cellulose werden op grote schaal aan gevoerd en voor een belangrijk deel, al of niet na tijdelijke opslag, doorgezonden naar de elders gelegen fabrieken der ven nootschap. Het aantal aan eigen steigers geloste zeeschepen was hierdoor groter dan in 1956, ondanks het feit, dat ook elders nog verscheidene voor deze onderneming bestemde schepen moesten worden gelost. In verband met de stijgende produktie- capaciteit en mede wegens de voorge nomen beëindiging van de cellulosepro- duktie, kan, bij voldoende afzet van de produkten, in de toekomst een nog be langrijk grotere aanvoer van de verschil lende grondstofsoorten worden verwacht. Met het oog op de voorgenomen wijzi ging van de noordelijke oever van het Noordzeekanaal, waardoor tenslotte de oude steigers geheel zullen vervallen, zijn in nauw overleg met de betrokken instan ties plannen in voorbereiding voor een nieuwe meergelegenheid en losinstallatie voor de met kolen beladen binnenschepen, waarvan de lossing niet aan de voor grondstoffen bestemde nieuwe loswal zal kunnen geschieden. Cursus voor NVV-ers Op de donderdagen 23 januari, 20 maart en 10 april zal voor de bestuurdersbond Haarlem van het NVV een cursus gehou den worden over het onderwerp „Mense lijke verhoudingen in de bedrijven". Cur susleider is dr. A. van Biemen, directeur van de Woodbrookers in Bentveld. De cursusavonden zullen plaats hebben in het wijkgebouw van de Nederlandse Hervormde gemeente aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem. ADVERTENTIE ROKKEN SUèDE JASJES DUFFEL- en TEDDYJACKS KINDERPANTALONS TRUIEN voor dames, heren en kinderen DAMES DUFFEL- en POPLIN JASSEN Grote Houtstr. 123 - Haarlem Telefoon 12215 Nieuws in het kort Ontspanningsavond. Zaterdag 18 ja nuari zal in de grote zaal van het Con certgebouw te Haarlem een ontspannings avond gehouden worden, uitgaande van de stichting „Door de eeuwen trouw" waaraan Godfried Bomans zijn medewerking ver leent en de „Mena Moeria Minstrels" Ambo- nese muziek ten gehore zullen brengen. Het batig saldo komt ten goede aan de Ambonezen. De heer Poortman van het Landelijk Jongerenbestuur zal uiteenzet ten, wat jonge mensen doen kunnen om de Ambonezen te helpen. De heer P. W. Lokollo zal spreken over de huidige ont wikkelingen in Indonesië, bezien uit het oogpunt van de Ambonees. Folklore-avond. Op donderdag 16 januari zal in restaurant „Zomerlust" in Zandvoort de folklore-vereniging „De Wurf' een nieuwe revue opvoeren met verschillende schetsen van het dorpsleven uit vroeger jaren. Politiefeest. De Zandvoortse politie- sportveremiging organiseert een feestavond voor zaterdag 11'januari in restaurant „Zomerlust". De avond wordt verzorgd door het radio-revue-ensemble o.l.v. Rens van Dorth. Van 27 februari tot en met 7 maart zal de zestiende Haarlemse Voorjaarsbeurs weer in het Krelage-Huis te Haarlem wor den gehouden. Naar wij vernemen is ook ditmaal de belangstelling van standhou derszijde zo groot dat de beurs reeds is volgeboekt. De recherche heeft in bewaring gesteld de 20-jarige uitbener B. J. K en de 16- jarige losse werkman C. K., beiden uit Rotterdam. Zij worden ervan verdacht za terdagnacht de 48-jarige houtbewerker F. L. van Beek in de Robert Fruinstraat te Rotterdam te hebben neergeslagen om hem te beroven. Het bleef, zoals indertijd ge meld, bij een poging omdat op het hulp geroep van -het slachtoffer enige mannen kwamen toelopen, waarop de daders de benen namen. De stijging van het interlokale vervoer in Haarlem en omstreken bedroeg in 1957, aldus het jaaroverzicht 1957 van de Ka mer van Koophandel ongeveer vijf per cent. De slechte weersomstandigheden gedurende het derde kwartaal waren oor zaak van een daling van het seizoenver- voer op de lijn Zandvoort-Haarlem-Am- sterdam van de N.Z.H.V.M. De tariefwij ziging op de stadslijnen te Haarlem, die op 1 februari 1957 van kracht werd, leidde tot het beoogde resultaat. Het aantal rei zigers is ondanks deze tariefsverhoging niet gedaald. Wel trad een verschuiving op naar het vervoer op rittenkaarten. Een verdere stijging van de vervoersopbreng- sten wordt voor 1958 niet verwacht. Op de lijn Zandvoort-Haarlem-Amsterdam werd met ingang van 1 september 1957 overgeschakeld van tram- op autobusex ploitatie. De met deze omschakeling ver band houdende werkzaamheden aan de bestrating in Haarlem hadden en heb ben een vlot verloop. Ter vergroting van het aan de reizigers op deze lijn te ver lenen dienstbetoon, is het noodzakelijk, dat de route van deze autobuslijn in Am sterdam verlegd wordt door het „nieuwe West". Ook gedurende de eerste negen maan den van 1957 duurden de moeilijkheden bij het aantrekken van personeel voort. Te gen het einde van het verslagjaar trad tengevolge van de bestedingsbeperking enige ontspanning op de arbeidsmarkt in. De deelneming aan rondritten door Ken- nemerland was wederom groter dan in het voorafgaande jaar. Een ander bedrij deelde het volgende mede. De resultaten waren in het jaar 1957 nog bevredigend, ofschoon een ster ke teruggang valt waar te nemen ten op zichte van het voorgaand jaar. Tegenover een stijging van de totale exploitatiekos ten met circa negen percent staat name lijk een toeneming van de totale omzet met slechts circa vier percent, waarvan 2,4 percent bovendien nog een incidenteel karakter draagt, aangezien dat deel rechtstreeks verband houdt met bijzonder vervoer als gevolg van de deze zomer op Schiphol gehouden tentoonstelling „Plet Atoom". Men is ten aanzien van een ver betering van deze ongunstige ontwikkeling in de verhouding tussen kosten en op- Voor diefstal en medeplichtigheid daaraan hadden zich donderdag voor de Haarlemse rechtbank een twintigjarige landarbeider en een negentienjarige schuurknecht uit Hillegom te verantwoorden. De eerste zou vorig jaar een grote reeks van diefstallen hebben gepleegd uit geparkeerde auto's en bussen. De schuurknecht zou hieraan heb ben meegewerkt door op de uitkijk te gaan staan, terwijl de ander uit een bij „Tres long" in Hillegom geparkeerd staande per sonenauto een tas met waardepapieren zou hebben weggegrist. De in de tas gevonden papieren waren mee naar huis genomen. De landarbeider zou zich aan een groot aantal „gapperijen" hebben schuldig ge maakt. Enkele daarvan werden ter zitting uit de doeken gedaan. Uit een bus zou de jongeman een microfoon hebben wegge rukt en uit een andere bus zou hij een ver- bandtrommel hebben gestolen. De twee jongemannen hebben ook toegegeven in Maastricht de ruiten van een auto te heb ben kapotgeslagen. De landarbeider was eens met een auto meegereden van Benne- broek naar Hillegom. Uit deze wagen zou hij een weerstand hebben meegenomen. „Dit is zeldzaam gemeen. U gapt maar links en rechts", verweet de president, mr. N. Smits, de landarbeider. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, sprak van ontzaglijke schade, die de verdachte aan auto's en dergelijke had toe gebracht. Een jaar jeugdgevangenis, subs, acht maanden gevangenisstraf met aftrek, achtte hij op zijn plaats. Naar het oordeel van de raadsman, mr. A. A. M. Leesberg, had de landarbeider ge handeld uit een zucht r.aar avontuur. Ty perend is, dat de twee verdachten plannen hebben gemaakt om in dienst van het Vreemdelingenlegioen te treden. Tegen de schuurknecht eiste de officier zes maanden gevangenisstraf, waarvan twee voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en toezicht van de reclassering. „Het was mij om een avontuurtje te doen", zei deze verdachte toen hem medeplichtig heid aan enkele diefstallen werd verweten. De raadsman van de schuurknecht. mr. H. Luyken, zei dat de jongeman weinig lei ding had ontvangen. Verdachte moet spoe dig in militaire dienst. Mogelijk zal een strenge leiding hem goed doen, aldus de raadsman. Een 25-jarige Hillegomse kantoorbedien de had zich wegens valsheid in geschrifte te verantwoorden. Hij zou een valse hand tekening hebben geplaatst op reischeques, die de landarbeider zou hebben ontvreemd. Tegen de kantoorbediende was gezegd, dat de cheques „op Keukenhof gevonden wa ren". De kantoorbediende was een belo ning van tweehonderd gulden beloofd als hij de valse handtekening zou zetten. De officier van Justitie eiste een maand gevangenisstraf, waarna de raadsman, mr. O. H. van Wijk, een voorwaardelijke ver oordeling bepleitte. Verdachte heeft, aldus de raadsman, hoogst roekeloos gehandeld, maar de nadelige consequenties van zijn daad niet overzien. In deze zaken volgt de uitspraak op donderdag 23 januari 's mor gens om half tien. De Koningin en Prins Bernhard hebben gisteren in het paleis op de Dam de leden van het corps diplomatique op de gebruikelijke nieuwjaarsreceptie ontvangen. Het koninklijk paar arri veerde tegen kwart over elf bij het paleis, waarvoor een erewacht van het llde bataljon infanterie van het garde regiment grenadiers met vaandel en vaandelwacht stond aangetreden, die de eerbewijzen bracht (foto boven). Op de receptie kwamen 30 ambassadeurs. 10 gezanten, 4 zaakgelastigden en 9 tijdelijk zaakgelastigdeJi, velen verge zeld van hun echtgenotenOp de on derste foto ziet men de aankomst van de ambassadeur van India, de heer John A. Khivy met zijn echtgenote. Ongeluk met handgranaat kostte huzaar het leven Een 22-jarige dienstplichtige soldaat, B. H., is niet schuldig bevonden aan de dood van de huzaar H. Raben op 5 mei van het vorig jaar. De krijgsraad in Arnhem sprak hem vrij van het ten laste gelegde. De huzaar werd gedood door een ontplof fende aanvalsgranaat, die H. gooide tij dens een grote oefening op de Elspeterhei- de. H. had deze handgranaat gekregen van een peletonssergeant, die voor dit feit reeds een gevoelige straf heeft ondergaan. De handgranaten werden gebezigd om ar tillerievuur na te bootsen. H. had de vei ligheidspen reeds tevoren uit de handgra naat gehaald en was deze kwijt geraakt, zodat hij zich dus zo snel mogelijk van de granaat moest ontdoen. Ongelukkigerwijs rolde de handgranaat een glooiing af, waarachter zich nog enkele militairen, on der wie R., bevonden. De ontploffende gra naat verwondde de huzaar R. zo zwaar, dat hij na een uur overleed. brengsten, voor het jaar 1958 niet opti mistisch gestemd. Immers staat reeds vast, dat moet worden gerekend op een verdergaande kostenstijging zij het in kalmer tempo als gevolg van de door werking van de per 1 augustus 1957 aan het personeel verleende huurbijslag, als mede doorwerking van andere in de loop van 1957 opgetreden prijsverhogingen, terwijl het met het oog op de huidige gang van zaken in onze nationale economie op zijn minst aan twijfel onderhevig is, in hoeverre de extra ontvangsten in ver band met de tentoonstelling „Het Atoom", in 1958 op andere wijze zullen worden ge compenseerd. Een toenemende andere ongunstige in vloed op de bedrijfsresultaten gar.t ver der nog uit van een zich reeds jaren voort zettende wijziging in de samenstelling van de vervoersopbrengsten. Een steeds gro ter wordend deel daarvan wordt namelijk gevormd door de opbrengsten van de ver scheidene soorten abonnementskaarten voor de lijndiensten en het groepsvervoer van personeel naar Schiphol, dat eveneens tegen een abonnementstarief plaats vindt. Dc omzetstijging van de lijndiensten (7,2 pet.) moet voor bijna dc helft (3,5 pet.) worden verklaard uit extra vervoer in verband met de reeds eerder aangehaal de tentoonstelling „Het Atoom". Voor de resterende omzetstijging zijn verschillen de oorzaken aan te wijzen zoals beschik king over ruimere geldmiddelen door het publiek bij gelijk blijven der vervoersta- rieven, toeneming van de bevolking in het vervoersgebied, toeneming van het woon-werkvervoer en toeneming van het scholierenvervoer. De toeneming van het groepsvervoer van personeel van op de luchthaven Schip hol gevestigde ondernemingen en dien sten (6,9 pet.) houdt voor zover is na te gaan in hoofdzaak verband met de uitbrei ding van de omvang van dit personeel. De toeneming van dit vervoer is het sterkst op de trajecten Haarlem-Schiphol en Amstelveen-Schiphol. De stijging van de omzet aan toerwagenritten binnen Ne derland houdt nauw verband met de ten toonstelling „Het Atoom". De scherpe da ling van de omzet aan toerwagenritten buiten Nederland is een gevolg van de af neming van opdrachten van buitenland se reisorganisaties, met name uit Enge land. Het laatste is weer het gevolg van toenemende concurrentie van andere reis organisaties, die hun passagiers via Bel gië of Frankrijk naar het vasteland ver voeren met het oog op de lagere over tocht-kosten. Tengevolge van de ver slechtering van de werkgelegenheid in sommige bedrijfstakken, is dit jaar een lichte verbetering opgetreden in de ern stige moeilijkheden, welke men geduren de de voorgaande drie jaren ondervond bij het aantrekken en behouden van het rij dend personeel. Ook de tweede verdachte van de roof in het Hoofddorpse benzinestation in de nacht van maandag op dinsdag jongstle den is thans gepakt. Gisteravond om ze ven uur werd hij op dc hoek van de Fre- derik Hendriklaan en de Willem de Zwij- gcrlaan te Den Haag door wachtende re chercheurs aangehouden. Do Haagse politie was er achter geko men dat een eenentwintigjarige dienstbo de goederen, die haar vrienden stalen, placht te verbergen. Terugkerende van haar werk werd dit meisje gisteravond om zes uur in de buurt van haar woning aangehouden. Vier rechercheurs trokken vervolgens naar de Van Slingelandtstraat, waar haar vriend, een eenentwintigjari ge jongeman zonder beroep, een kamer had gehuurd. Hij was niet thuis, maar nadat de rechercheurs enige tijd hadden gepost, kwam hij er aan. De jongeman trachtte op de vlucht te slaan maar de rechercheurs, van wie er een een waar schuwingsschot loste, haalden hem spoe dig in. Bij het verhoer bekende de jongen me de de roofoverval in het tankstation te Hoofddorp te hebben gepleegd en de daarbij gebruikte auto in -de nacht van zondag op maandag in de Hoogwerflaan te Den Haag te hebben gestolen. Deze auto, eigendom van een dame uit Haar lem, werd gisteren ook gevonden. Hij stond in de Anthonie Duyckstraat te Den Haag en was niet beschadigd, maar de remmen functioneerden niet meer. De aangehoudene is degene, die onge veer anderhalf jaar geleden in Voorburg een auto stal en er, samen met een vriend, mee naar Antwerpen reed en in de nabijheid van deze plaats met grote vaart tegen een boom botste, waarbij de vriend werd gedood. Op 17 december jongstleden werd hij uit de gevangenis ontslagen, gisteravond heeft hij bekend op 27 december te Wassenaar zijn eerste inbraak na zijn invrijheidstelling te heb ben gepleegd, waarbij hij een aantal zil veren voorwerpen meenam. Ook was hij betrokken bij de diefstal van zestig pak jes sigaretten uit een automaat aan de Weissenbruchstraat te Den Haag. Maatregel van Nasution DJAKARTA (ANP) De chef-staf van de landmacht, generaal-majoor Nasution, heeft in zijn functie van militair gezagheb ber de Nederlandse banken in Indonesië opgedragen door te gaan met het verstrek ken van kredieten aan hun cliënten, zulks in het belang van de binnenlandse produk tie, het transport, de distributie, en de in- en uitvoer. „Ons volk heeft in het verleden getoond onverzettelijk te zijn als het ging om het bestrijden of te boven komen van rampen. De woningnood is zo'n ramp en het gaat er om onze eigen landgenoten te helpen. Wij zullen niet versagen. Wij zullen ook deze strijd winnen. In het licht van de heersende nood roep ik u allen op bij u zelf na te gaan wat u kunt doen om te helpen." Dit zei gisteren de minister van Maat schappelijk Werk, mej. dr. M. Klompé, in een toespraak tijdens het nationaal appèl inzake het woonruimtevraagstuk, dat ker kelijke en maatschappelijke autoriteiten in een bijeenkomst in het Hilversumse stad huis hebben gericht tot het Nederlandse volk. Behalve minister Klompé spraken daal de praeses van de Synode der Nederlands Hervormde Kerk, dr. A. A. Koolhaas; de aartsbisschop van Utrecht, mgr. B. J. Al- frink; de praeses van de Synode der Ge reformeerde Kerken, ds. P. N. Kruyswijk: de voorzitter van de Voorlopige Raad voor de Volkshuisvesting, tevens Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, mr. H. W. Bloemers en de heer P. van den Broek, voorzitter van de Landelijke Con tactcommissie inzake het Woonruimte- vraagstuk, welke organisatie deze nationale manifestatie had georganiseerd. Minister Klompé was dankbaar voor dit initiatief van de commissie. Het appèl had volgens haar zin, omdat de nood zo on noemelijk groot is en er in ons land nog velen zijn, die zonder al te grote bezwaren woonruimte zouden kunnen afstaan. Zij vroeg zich af, of juist degenen, die zouden kunnen helpen met woonruimte, de nood wel in alle scherpte kennen. De komst van tienduizenden landgenoten uit Indonesië maakt het appèl extra actueel. Zij hebben er recht op door ons te worden opgenomen, maar anderzijds mag de nood van hen die hier reeds lang wachten niet nog worden vergroot. Er moet door ons volk dus een extra prestatie worden geleverd, aldus mej. dr. Klompé. Onjuiste normen Dr. A. A. Koolhaas betoogde onder meer dat het Nederlandse volk in al zijn geledingen verantwoordelijk is voor de op lossing van het woonruimteprobleem. Ten aanzien van de verdeling der woonruimte achtte hij het juist, huwelijksduur en leef tijd als urgentie-bepalende normen aan te houden. Dit leidt naar zijn mening tot voortijdige huwelijkssluitingen op een tijd stip, waarop de verloofden er psychisch en financieel nog niet aan toe zijn. Gelukkig laten steeds meer gemeentebesturen deze normen vallen. Zij stellen de inschrijving open voor verloofden. Gezinswoningen Ook de aartsbisschop van Utrecht, mgr. A 1 f r i n k, deed een beroep op allen, die bij machte zijn bij te dragen tot leniging van de woningnood. De aartsbisschop noemde twee factoren, die de ontplooiing van een gezond gezinsleven in de weg staan: de inwoning in daarvoor ongeschikte huizen en de te kleine woning. „Ons volk heeft werkelijk behoefte aan vele woningen voor het grotere gezin. In de afgelopen jaren is deze eis voor een gezond volks leven door de omstandigheden al te zeer verwaarloosd. Het wordt hoog tijd dat wij deze schade inhalen. Ook degene die niet gedwongen wil worden tot het bijna obli gate minimale gezin, moet de vrijheid ge gund worden zijn leven in te richten zoals hij dat voor de ontplooiing van zijn mense lijke persoonlijkheid het meest gewenst acht. Niet alleen vele woningen moet het parool zijn, maar evenzeer vele werkelijke gezinswoningen." „Profiteurs" Ds. P. N. K r u y s w ij k sprak over een ramp voor het volk, „een verpletterende druk, die neerkomt op een deel van het volk, op de jeugd en de jonge gezinnen, een grauwe ellende van honderdduizenden, waarvoor het komen tot en het leven in het huwelijk voor zo heel velen tot een beklemming is geworden. Men hoort ook van profiteurs, die bij de woningnood zijde spinnen van de verkommering van hun landgenoten, doordat zij onzinnig hoge hu ren eisen van de weerlozen". Tot 1968.... De laatste spreker, mr. H. W. Bloe mers, zei, dat men er van uitgaat dat het met de bouw van 80.000 woningen per jaar nog tot 1968 zal duren voordat de woningnood zal zijn overwonnen. „Al die tijd zal dit dichtst bevolkte land ter wereld steeds dichter bevolkt raken, zullen de jonge mensen de voor hun leven meest essentiële verbintenis willen aan gaan en zullen deze verbintenissen ge zegend worden met de rijkste gave der natuur. Geen huisvestingsbureau, geen ambtenaar en geen formulier zullen deze levensstroom kunnen afdammen. Moge het beroep, dat op ons volk wordt gedaan, de weerklank vinden die datzelfde volk zo bitter van node heeft", aldus mr. Bloemers. Op de dinsdagen 28 januari, 11 maart en 13 mei zal door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends een drietal concerten worden ver zorgd in het Minerva Theater in Heem stede. Bij de samenstelling van de pro gramma's is in eerste instantie rekening gehouden met de akoestiek van het Miner va Theater. Op ieder concert zal een suite van Bach en een concert van Mozart wor den uitgevoerd. Het eerste concert ge schiedt met solistische medewerking van de pianist Hans Henkemans. Door hem zullen van Mozart het bekende pianoconcert K.V. 488 en het Rondo K.V. 386 woraen uitge voerd. Dit concert wordt geopend met de Derde Suite van Johann Sebastian Bach en besloten met de Vijfde Symfonie van Schu bert. Het tweede concert op 11 maart wordt geopend met de Vierde Suite van Bach. Haakon Stotijn is hierna de "solist in hobo concerten van Telemann en Mozart. Het concert wordt besloten met de Tweede Symfonie van Honegger. Aan het derde concert op 13 mei wordt solistische mede werking verleend door de Franse violiste Marie Claude Theuveny. Het concert wordt geopend met de Tweede Suite van Bach, waarna de soliste het Vioolconcert K.V. 21.9 van Mozart zal vertolken. Na de pauze worden uitgevoerd van Fauré „Pavane" en van Frid „Serenade" en tot besluit van Rossini de ouverture „De Italiaanse in Al giers". Zaterdag 11 januari zal, na een gezon gen Requiem-mis in de St. Augustinuskerk in Amstelveen, het stoffelijk overschot van de deze week op 83-jarige leeftijd over leden heer Frans Aufrecht op de begraaf plaats „Zorgvliet" ter aarde besteld wor den. De heer Aufrecht was oprichter en oud-directeur van de stichting „Een Uur Muziek", die sedert 1935 op Nederlandse scholen door Nederlandse kunstenaars pedagogische concerten doet verzorgen.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9