Netto-winst AKU gedaald van 25,2 tot 17,4 miljoen gulden Indonesië en Nederland zijn de dupe der Sovjet-taktiek Senaatscommissie broedt plan voor verkenningssatelliet uit Particuliere bouw wordt bij woningwetbouw achtergesteld Minder inkomsten uit deelnemingen en hogere belastingen oorzaak van daling Voor de „duistere" delen van aarde en maan F. Goedhart richt waarschuwing tot parlementariërs in Straatsburg 7 Omzetbelastingplicht voor bepaalde buitenlandse ondernemers Een departementaal antwoord op onze Praatstoel-vraag Verzending van zeepost Ondanks goed vierde kwartaal Noorse tanker doormidden gebroken Nederlandse Bint an g' nam 28 man aan boord Onderzoek naar bijsmaak van leidingwater Energiewinning uit lithium en waterstof Voorzitter R.K. Aannemersbond De UNO en het komende ruimte-tijdperk Engels vliegtuig maakte noodlanding op het strand Piloot gewondNederlandse passagiers ongedeerd Zestienhonderd kilo boter en twee auto's buit gemaakt DONDERDAG 16 JANUARI 1958 Ten departemente van Financiën heeft men ons desgevraagd een verklaring ge geven van de naar lekeninzicht vrij zon derling aandoende heffing van omzetbe lasting van buitenlandse ondernemers. Een van die gevallen werd door Arn. de Vita gesignaleerd in onze rubriek „Op de praatstoel" van 13 januari j.l. Dat geval betrof een Italiaanse zakenman die goe deren geleverd had aan een Haarlemse firma en die deswege van de inspecteur der invoerrechten en accijnzen in Den Haag drie in de Nederlandse taal gestelde aangiftebiljetten voor de omzetbelasting (over de jaren 1955 tot 1957) toegezonden kreeg met het verzoek (in de Engelse taal toegelicht), deze te willen invullen en het verschuldigde bedrag te storten op de girorekening van de Nederlandse ont vanger. Wij vernamen, dat deze procedure een gevolg is van de wet op de omzetbelasting die in januari 1955 in werking getreden is. Volgens deze wet wordt in principe omzet belasting geheven op iedere levering van goederen hier te lande door „onder nemers" (fabrikanten en handelaars). In tegenstelling tot de regeling die vóór 1955 gold, wordt echter in die wet niet meer de eis gesteld, dat zulk een ondernemer, om omzetbelastingplichtig te zijn, zijn be roep of bedrijf hier te lande uitoefent. Ook een buitenlander die niet in ons land woont (en evenmin een vaste vestiging of een agent in Nederland heeft) kan dus als een ondernemer in de zin van de omzet- belastingwet worden aangemerkt. Als zulk een ondernemer goederen in ons land in voert, en ze vervolgens aan een Neder landse afnemer levert, kan hij dus, ter zake van die levering, omzetbelasting ver schuldigd zijn. „Bctrekkelyk nieuwe regeling" Het criterium is dus het feit van de levering/ Is deze in Nederland geschied en op een tijdstip ,dat gelegen is nadat de goederen bij de Nederlandse douane zijn vrijgemaakt dan is de buitenlandse leverancier volgens de wet in het alge meen omzetbelastingplichting. Onder „le vering" verstaat de wet „eigendomsover dracht van goederen ingevolge een over eenkomst (bijvoorbeeld een koopcontract) en nu ligt er het helemaal aan, welke verkoops- en leveringscondities de partijen m hun overeenkomst hebben vastgelegd. Die condities zijn namelijk van belang voor de beantwoording van de vraag, of de buitenlandse leverancier een levering heeft verricht, die al of niet aan de hef fing van omzetbelasting is onderworpen. Bij levering „af fabriek" (in het buiten land) zal veelal geen sprake zijn van een aan de heffing van omzetbelasting onder worpen levering. Daarentegen zal bij een „franco huis"-conditie in het algemeen voor de levering wel omzetbelasting ver schuldigd zijn, die de fiscus dan in eerste instantie op de buitenlandse leverancier zal pogen te verhalen ingevolge de wet op de omzetbelasting. Blijkens het departement van Financiën \s de interpretatie van deze nieuwe wet moeilijk en loopt het ook overigens nog niet al te best met de uitkomsten en resul taten van deze heffing van omzetbelasting van buitenlanders. Daarbij moet men ech ter wel bedenken, aldus onze departemen tale zegsman, dat het hier om een betrek kelijk nieuwe regeling gaat, die pas drie jaar werkt, zodat er nog geen definitieve conclusies getrokken kunnen worden. „Interne gegevens" Hoeveel buitenlanders sinds 1955 een uitnodiging gehad hebben om omzetbelas ting te betalen, hoevelen van hen inder daad „over de brug" gekomen zijn en hoe veel (of hoe weinig?) extra-kosten en werk dit systeem van belastingheffing in den vreemde met zich meebrengt, daarover zou volgens het departement alleen de in spectie der Invoerrechten en Accijnzen in Den Haag (die dit soort zaken behandelt) uitsluitsel kunnen geven. Deze instantie was echter niet bereid, ons omtrent de re sultaten van haar bemoeiingen in te lich ten, op motief dat de regeling in kwestie nog zeer nieuw is en dat de gegevens be treffende de uitkomsten intern zijn. Ook het departement staat op het standpunt, dat de door ons verlangde gegevens niet aan de pers (en dus niet aan het publiek) verstrekt kunnen worden. Waarom, zo zal de lezer zich mèt ons af vragen, al deze geheimzinnigdoenerij? In een democratische staat als de onze be hoort men kennis te kunnen nemen van de uitwerking van alle wetten en regelingen, ook als zulk een regeling en daar heeft het hier alle schijn van min of meer een mislukking zou dreigen te worden. In het onderhavige geval immers wordt er. naar ons gevoel, met goed geld van de belas tingbetaler naar kwaad geld (vanuit Ne derlands fiscaal standpunt vrij dubieuze buitenlandse debiteuren) gegooid want het is imm'ers nauwelijks te verwachten dat vele buitenlandse ondernemers zich ook maar iets van hun omzetbelasting- plicht volgens de Nederlandse wet zullen aantrekken. En wat gebeurt er als zo'n ondernemer, gesteld al dat hij zich de moeite getroost, de onbegrijpelijke Nederlandse tekst op het aangiftebiljet te laten vertalen niet verkiest te betalen? Dan kan, naar ons ten departemente verklaard werd, ingevolge de wettelijke bepalingen (art. 18, Wet O.B. '54) de belastingdienst 's mans Nederland se afnemer voor de omzetbelasting wegens de levering aanspreken. Zou het; zo vraagt men zich af, niet veel vlotter, goedkoper en minder omslachl.g zijn als men direct tot deze laatste procedure zijn toevlucht kon nemen hetgeen de wet van 1955 echter blijkbaar verhindert? Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Argentinië: m.s. Montfer- 'anÖ, 20 jan., en m.s. Alberto Dodero 25 ian;; Australië via Engeland 25 jan.; Bra- '-ilië: m.s. Kennemerland 20 jan.; Canada: s. Rijndam 22 jan.; Chili: via New York -2 jan.; Ned. Antillen: s.s. Ellerbek 20 jan.; Hieuw Zeeland via Engeland 19 jan.; Su riname: m.s. Helicon 22 jan.; Unie van Zuid-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. Arundel Castle 25 jan.; Brits-Oost-Afrika: s.s. Ma- réchal Joffre 25 jan. Inlichtingen betreffende de verzendings- data van postpakketten geven de postkan toren. (Van onze financiële medewerker) DE KOERSDALING van de aandelen AKU van 3471/. in 1955 tot 140 a 150 percent thans, is wel een duidelijk bewijs dat de gulden dagen voor dit concern voorbij rtjn. In 1955 kon nog een netto-winst van 32,2 miljoen gulden worden behaald, in 1956 ging ze tot 25,2 miljoen gulden terug en 1957 sluit met een voordelig saldo van 17,4 miljoen gulden. Deze scherpe achteruitgang is echter grotendeels aan de verminderde baten uit deelnemingen, het wegvallen van min of meer toevallige inkomsten en aan ver hoogde belastingen te wijten. Want het eigen bedrijf maakte in 1957 nog een netto winst van 23,4 miljoen gulden, tegen 26,6 miljoen gulden in 1956 en in het vierde kwartaal kan van een opmerkelijk herstel worden gesproken. Hoewel de omzetten lager waren, is de netto-winst van het eigen bedrijf van 6,1 miljoen gulden in het derde tot 7,3 miljoen gulden in het vierde kwartaal vooruitgegaan, nadat ook het derde kwartaal reeds beter was dan het tweede en het tweede beter dan het eerste. Dit duidt erop dat de AKU intern het bedrijf op een meer rendabele basis poogt te brengen, hetgeen in deze tijd van verscherpte concurrentie van het grootste belang is. Dat de deelnemingen minder hebben op gebracht (8,2 miljoen gulden tegen 11,3 miljoen gulden) ligt voor een groot deel aan de American Enka, welke over het tweede halfjaar 1956 geen dividend uit keerde. Voorts moet erbp worden gewezen dat de belastingen in 1957 ruim twee mil joen meer vergden dan in het voorgaande jaar (14,8 miljoen tegen 12.7 miljoen gul den), terwijl voorts als een troost voor aan deelhouders kan dienen dat de concern maatschappijen van de AKU een deel van de winst in het bedrijf houden en ook de AKU hierin uiteraard een belangrijk aan deel heeft. Dit aandeel maakte in 1956 bij voorbeeld ongeveer 7-34 percent voor de aandelen AKU uit. Bij een zo belangrijke daling van de winst (17,4 miljoen gulden tegen 25,2 mil joen gulden) zal het dividend dat over 1956 is uitgekeerd (12 percent) wel niet kunnen worden gehandhaafd. Men krijgt echter de indruk dat bij de AKU het dieptepunt is gepasseerd en met name de spreiding van haar produkten, zomede de voorgenomen bouw van een fabriek voor synthetische rubber (in samenwerking met de Goodrich in de Verenigde Staten) voor haar nieuwe mogelijkheden zal scheppen. resultaten van de bedrijven omzet kosten dividenden en interest van deelnemingen diverse baten en lasten belastingen netto winst gewoon aandelenkapitaal uitstaande aan het einde van elk tijdvak, afgerond in miljoenen guldens nettowinst (omgerekend in dlrs tegen een koers van 3,80) per american share van 50, 1957 219,4 196,0 jaar 1956 206,4 179,8 23,4 26,6 8,2 11,3 0,6 - 32,2 37,9 14,8 12,7 17,4 25,2 113,2 113,2 2,03 2,92 Het Noorse tankschip „Seirstad," 9974 ton, is woensdagmorgen in de Middelland se zee ter h jogte van Minorca doormid den gebroken. De Nederlandse vracht vaarder „Bintang" (8274 ton) redde acht entwintig op het achterschip verzamelde bemanningsleden. Op het voorschip moes ten zich toen nog tien man bevinden. Ver schillende schepen stoomden op naar het zeegebied waar het ongeluk was gebeurd op 150 mijl westelijk van de Spaanse kust en zouden gaan zoeken naar het ^voorschip, of naar overlevenden. Het Italiaanse vrachtschip „Rubicone" meldde gisteravond per radio, dat het ze ven leden van de bemanning van het Noor se tankschip had gered. Het totaal aan tal geredden kwam aldus op 35. Een la ter bericht uit Valetta op Malta, deelde mee, dat de laatste drie man door een on bekend vrachtschip van het voorschip van de „Seirstad" zijn gehaald. Het eerste s.o.s.-bericht van het schip bepaalde zijn positie op ongeveer 60 zee mijlen ten zuid-oosten van het zuster-ei land van Majorca, Minorca. De medede ling zei, dat het schip in tweeën was ge broken, maar repte niet van een ontplof fing. Verder werd meegedeeld, dat 10 le den van de bemanning gevangen zaten in het voorschip, dat door de wind werd mee gevoerd. Het Nederlandse vrachtschip, de „Bintang" dat op weg was van Nederland naar Indonesië, verlegde zijn koers en stoomde in volle vaart naar de „Seirstad". Het deelde daarna per radio mee, dat het de leden van de bemanning aan boord had genomen, die zich op het achterschip be vonden. Consul Manera Rovira heeft mee gedeeld, dat de „Seirstad" waterdichte schotten had tussen voor- en achterschip en dat er geen onmiddellijk gevaar drei- de voor het zinken van het voorschip. In middels had de „Rubicone" om 19.00 uur bericht, dat het zeven leden van de be manning had gered. Later is er nog een bericht gekomen, dat de laatste drie man gered zouden zijn. Dit laatste bericht kwam van het marine-hoofdkwartier op Malta en was afkomstig van een nog niet geïdentificeerd vrachtschip. Blijkens een bij de maatschappij „Neder land" binnengekomen bericht van de ka pitein van de „Bintang", zullen de 28 over levenden van de tanker „Seirstad' naar Malta worden gebracht. De „Bintang" zal daarna de reis naar Indonesië vervolgen Inmiddels zoeken drie Franse oorlogs schepen nog naar drie vermisten. De ge zagvoerder van de „Seirstad", Borge Rig ger, en twee leden van zijn bemanning, z\jn nog niet gevonden. De cijfers dragen, voor wat 1957 betreft, een voorlopig karakter en zijn niet door de accountants gecontroleerd. De president- directeur, ir. A. J. Engel, voegt aan het overzicht de opmerking toe geen reden te zien om voor 1958 betere resultaten te ver wachten. Enkele leden van de Amsterdamse ge meenteraad hebben in de woensdag gehou den raadsvergadering B. en W. gevraagd naar een mogelijke oorzaak van de slechte smaak van het leidingwater (afkomstig uit de duinen) in Amsterdam. Hierover is de laatste tijd sterk geklaagd door een deel van de burgerjj. De wethouder voor de Be drijven, mr. F. H. C. van Wijck, moest ronduit toegeven, niet te weten wat de oor zaak is van deze mindere smaak. De directeur van het Provinciale Water leidingbedrijf had geconstateerd, dat de slechte smaak vooral was ontstaan na de toevoeging van rivierwater aan de duinen. Bovendien had men gemerkt, dat de smaak bij het kilometerslange transport door de pijpleiding van het pompstation naar de duinen bij Haarlem achteruitgaat. Maar de juiste oorzaak had ook het Provinciale Wa terleidingbedrijf nog niet kunnen vaststel len. Daarom zal er eerstdaags een overleg tussen provinciale en Amsterdamse des kundigen plaats hebben, teneinde geza menlijk te trachten een verklaring te vin den voor de oorzaak van dit euvel. Aanleiding tot deze opmerkingen was de voordracht tot het voteren van bijna tien miljoen gulden, bestemd zowel voor de bouw van een nieuw pompstation in Lei duin, als voor modernisering van het fil- terbedrijf aldaar en voor uitbreiding van het infiltratiegebied in deze duinwaterwin- plaats der gemeente. Nadat de wethouder had gewezen op de noodzaak van deze werken met het oog op de toeneming van het wateverbruik in Am sterdam en de vernieuwing van oude ap paratuur, aanvaardde de raad het voorstel zonder hoofdelijke stemming. Paus Pius XII ontving dezer dagen 170 Poolse vluchtelingenkinderen 36 landen. uit NEW YORK (Reuter) De „New York Times" meldt, dat de Verenigde Staten ins het voorjaar van 1959 een kunstmatige aardsatelliet voor militaire verkennings doeleinden in de lucht hopen te brengen. De satelliet zou worden uitgerust met een kop, waarin fotografische uitrusting zou worden aangebracht. Hiermede zou het mogelijk zijn foto's te maken van fabrieken of raketlanceerbaseg in de Sovjet-Unie. De kop zou naar de aarde teruggeschoten kun nen worden. Volgens de „New York Times" is dit project verleden week in een besloten zit ting van de Senaatsondercommissie voor de militaire paraatheid besproken. Dinsdag werd hetgeen hiervan bekend mocht wor den voor publicatie vrijgegeven. De Verenigde.Staten zullen spoedig in staat zijn een kunstmaan met een „beta lende lading" in een baan rondom de aarde te brengen, die, als er een derde trap aan wordt toegevoegd, gebruikt kan worden voor verkenning van de maan, aldus heeft generaal-majoor Schriever, de comman dant van de afdeling raketten van de Amerikaanse luchtmacht meegedeeld. Woensdag is vernomen, dat generaal De wereldberoemde Russische violist Leonid Kogan maakt op het ogenblik een concerttournee door de Verenigde Staten. Deze opname werd gemaakt tijdens een repetitie met het symfonie orkest van Boston. Rechts ziet men Kogan, links de dirigent Pierre Monteux. „Het wetenschappelijk onderzoek dat prof. dr. J. Kistemaker in het laborato rium voor massaspectrografie te Amster dam verricht met het doel het winnen van energie uit de in ons land veel voorkomen de grondstoffen, waterstof en lithium, kan een wereldprimeur voor Nederland worden. Dit onderzoek in Amsterdam heeft er onder meer toe geleid, dat de Euratom heeft afgezien van een groots project voor dit onderzoek in Frankrijk, dat twintig keer zo duur zou zijn. In het Amsterdamse laboratorium wordt ge bruik gemaakt van de grootste isotopen-se parator van Europa". Deze mededelingen deed de Amster damse wethouder voor Onderwijs, mr. A. de Roos in een vergadering van de Am sterdamse gemeenteraad tijdens de be handeling van een voorstel tot aankoop van grond in Amsterdam-oost voor de bouw van een nieuw laboratorium voor massaspectrografie. Het nieuwe laborato rium en het reeds ter plaatse gevestigde instituut voor kernfysisch onderzoek zul len een belangrijk atoomresearchcentrum in de Watergraafsmeer vormen. De raad besloot tenslotte tot de aan koop van de gron met slechts de stem van de heer J. H. Meewezen (prot.chr.) tegen. Dit raadslid had bezwaar tegen de vesti ging van een dergelijk laboratorium van wege de gevaren die daaraan voor de be volking zouden zijn verbonden. De wethou der had echter meegedeeld, dat deze insti tuten geen gevaar opleveren. STRAATSBURG (ANP) In een rede in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg heeft de Nederlandse socialistische afgevaardigde F. Goedhart uiteengezet, dat Moskou thans bezig is de Aziaten en Afrikanen tegen Europa en tegen Amerika op te zetten. De communistische tactiek is er onder meer op gericht, zo zeide hij, om de landen en volkeren van de vrije wereld hard in hun financiële en economische structuur te treffen, waarbij tezelfder tijd getracht wordt de Westelijke'volkeren uit de onder ontwikkelde landen te stoten, teneinde hierdoor in deze landen chaos te verwek ken en aldus de weg te banen voor het overnemen van de macht. „Op het ogenblik zijn het Indonesië en Nederland, die het slachtoffer zijn van deze taktiek der Sovjets. Sukarno is zelf geen communist, maar wel een fanatieke nationalist, zo ging spreker voort. En deze heeft een persoonlijk en geheim verbond met Moskou gesloten. Sukarno is er zich van bewust, dat de politiek der Sovjets er op gericht is het Westen ten val te brengen en daar hij zelf een hartstochte lijke haat tegen het Westen koestert, ziet hij in de Sovjet-Unie zijn natuurlijke bondgenoot. Toen Sukarno verleden jaar een bezoek aan het Kremlin bracht, maakte hij hier ook kennis met een Indonesische commu nist, Semaun genaamd, die reeds dertig jaar in Moskou leefde. Sedert deze ken nismaking woont Semaun in het paleis van Sukarno in Djakarta, waar hij de president van advies dient betreffende diens poli tiek tegenover het Westen. De zwakheid In een rede in de te Amsterdam gehou den vergadering van de Nederlandse Katholieke Aannemers- en Patroonsbond, heeft de waarnemend voorzitter, de heer J. Rozestraten de vraag gesteld hoe de overheid de mogelijkheden voor de premie- bouw in 1958 ziet en welke maatregelen zij zou moeten treffen teneinde tegemoet te komen aan de moeilijkheden van de pre- miebouw, door bijvoorbeeld geld tegen een rente van vier en een half percent ten be hoeve van de particuliere bouw te voteren. De heer Rozestraten zei verbaasd te zijn over de laatste ontwikkelingen in de bouw sector. Bij het vaststellen van het woning bouwprogramma 1958 (80.000 woningen, voor de helft premie- en voor de andere helft woningwetbouw) werd uitdrukkelijk verklaard dat geen rekening was gehouden met de huidige financieringsmoeilijkheden. Welke betekenis moet men aan een derge lijk bouwprogramma hechten in een tijd van grote kapitaalschaarste, vroeg hij. Niet alleen de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, maar het gehele kabi net heeft het noodzakelijk geoordeeld ter wille van de realisering van de woning wetbouw speciale maatregelen te nemen, zoals de nationale 6 percent woningbouw lening, de rentespaarbrieven en de vote ring van 540 miljoen gulden uit de belas tinggelden ten gunste van de woningwet- woningbouw. „Geldt de grote sociale en morele urgen tie van de woningbouw alleen maar voor de woningwetwoningen en niet voor de particuliere bouw?" vroeg de heer Roze straten, die van oordeel was dat de cen trale overheid de financieringsmoeilijk heden van de particuliere bouw kan voor bijgaan, omdat mede door haar beleid de reeds krappe kapitaalmarkt is afgeroomd en de particuliere bouwers tot betaling van een nog hogere rente worden ge dwongen. De heer Rozestraten had bezwaren tegën de nieuwe premieregeling 1957. Hij be treurde het dat ook bij deze regeling het georganiseerde bedrijfsleven niet is gekend en dat er te weinig rekening is gehouden met de verschillen in grondkosten en ge zinssamenstelling. Een algemene limiet van 30.000,voor wat betreft de koopwonin gen is naar zijn mening zeer in het nadeel van de grote gezinnen, vooral in de grote steden. Een ander bezwaar van de regeling is naar zijn mening de krapte van de huur- grenzen, want wanneer in de grote steden reeds woningwetwoningen worden ge bouwd van ongeveer 100,per maand, dan is het duidelijk, aldus de heer Roze straten, dat een huurgrens van f 120,— voor de premiebouw, die onder ongunsti ger financiële voorwaarden een exploita tierekening moet opzetten, weinig kansen biedt. van het Westen blijkt in Indonesië nog meer, waar de communisten hulp ontvan gen van Moskou en Peking, terwijl de anti-communisten in geen enkel opzicht worden gesteund", aldus de heer Goed hart. „Wat Nasser in Egypte deed, wordt thans door Sukarno in Indonesië herhaald. Nieuw -Guinea wordt hierbij slechts als voorwendsel gebruikt. De Nederlandse re gering zou een misdaad tegenover de vrije wereld begaan, indien zij zulk een groot gebied als Nieuw-Guinea aan Indonesië zou afstaan". Inzake de behandeling van de Neder landers in Indonesië betoogde het Neder landse Kamerlid, dat deze herinneringen oproept aan die, welke de Joden in Duits land moesten ondergaan. Als socialist heeft spreker van ganser harte ingestemd met het afwerpen door Indonesië van het koloniale juk en de uitroeping tot onaf hankelijke staat. „Een constructieve Indonesische regering had in overleg met Nederland tevens kun nen bereiken, dat het zakenleven voor altijd in handen van buitenlanders ge bleven zou zijn, maar de thans door Su karno en zijn politieke vrienden gevoerde actie is niets anders dan diefstal, plunde ring en zeeroverij en schept een wanorde, die slechts in een catastrofe kan eindigen", aldus de spreker. Als gevolg van de sa menwerking tussen het Sovjetblok en het Bandungblok heeft het indienen van een klacht bij de UNO weinig kans van sla gen en het veto van de Sovjet-Unie in de Veiligheidsraad maakt deze kans nog kleiner. Zo blijft er voor de Nederlanders niets anders over dan hun verlies te accepteren en al hun belangen in Indo nesië op te geven. De communistische raadslieden van Su karno zullen deze evenwel zender twijfel adviseren ook alle andere Westelijke be langen in Indonesië te liquideren, want Moskou is niet alleen maar anti-Neder lands, aldus spreker. De heer Goedhart verklaarde voorts van mening te zijn, dat het weinig nut heeft bijeenkomsten met de Sovjet-Unie te organiseren om uit te vin den, wat de werkelijke bedoelingen van het Kremlin zijn. Wij kunnen de status quo in Europa, die Kroesjtsjev voorstelt, niet accepteren, daar dit de Oosteuropese vol keren in eeuwige slavernij zou terug brengen. Het Kremlin zal men slechts be reid vinden aan de verlangens van het Westen tegemoet te komen, zo zeide de heer Goedhart tot slot, indien het hiertoe door interne druk wordt gedwongen. Een gezonde Westelijke politiek behoort daar om niet in de eerste plaats op het bijeen roepen van een volkomen nutteloze confe rentie gericht te zijn. RUTHERFORD (V.S.) Sir Leslie Mun- ro van Nieuw-Zeeland, voorzitter van de algemene UNO-vergadering heeft een op roep gedaan voor het bijeenroepen van ge leerden en diplomaten, „zo spoedig als mo gelijk is, ter bestudering van de vooruit zichten van het ruimte-tijdperk" als een basis van actie voor de wereldorganisatie. Munro gaf daarmee weerklank aan een oproep, maandag gedaan door senator Lyn don Johnson uit Texas tot een streven van alle leden van de UNO om „de ruimte te veroveren en haar te behouden voor vre delievende doeleinden." (UP). Schriever dit vorige week in de subcom missie van de Senaat voor paraatheid heeft gezegd. Generaal Schriever deelde de commissie mee. dat met de „Thor", een raket voor middelgrote afstand, een kunstmaan in haar baan kan worden gebracht. Indien de „Thor" wordt omgebouwd en voorzien wordt van brandstof van zeer grote ener gie, waaraan thans wordt gewerkt, kan een begin worden gemaakt met de ver kenning van Mars en Venus. Later zal dan met een verbeterd ruimte vaartuig een reis rondom de maan en terug naar de aarde worden ondernomen, aldus generaal Schriever. Met behulp van een grote raket in de vorm van de „Titan", voorzien van een tweede en een derde trap met brandstof van zeer grote energie, kunnen zwaardere voorwerpen in een baan rondom de aarde worden gebracht, zoals grotere bemande kunstmanen. Generaal Schriever deelde mee, dat de luchtmacht pas onlangs toestemming heeft gekregen tot het onderzoeken van de mo gelijkheid kunstmanen voor verkenningen te gebruiken. In antwoord op vragen zei Schriever te denken, dat de Amerikanen vóór het einde van dit jaar, ongeveer in oktober, een kunstmaan om de aarde kun nen doen wentelen, die met de „Thor" als eerste trap in haar baan is gebracht. In het voorjaar van het volgende jaar zullen de Verenigde Staten, naar generaal Schrie ver aanneemt, een kunstmaan voor ver kenningen kunnen gebruiken. Een belangrijk deel van generaal Schrie- vers betoog is niet voor publicatie vrijge geven om veiligheidsredenen. WASHINGTON (Reuter) Het Huls van Afgevaardigden heeft een wetsontwerp goedgekeurd, dat de regering machtigt 549,670.000 dollar te besteden aan het ver snellen van het raketprogram. Het Huis ging er ook mee akkoord, dat er een bureau wordt ingesteld voor de allermodernste wapens, zoals anti-raket raketten en ruimte-projectielen. Dit bureau zal onder' toezicht van de minister van Defensie staan. Het wetsontwerp machtigt tot de opbouw van een stelsel voor het ontdekken van vijandelijke ballistische raketten, tot de bouw van een nieuwe basis voor toekomstige lange-afstandsraketten en andere verdedigingsmaatregelen, heeft de voorzitter van de commissie voor de strijdkrachten, Vinson, meegedeeld. Hij zei, dat de luchtmacht een plan heeft om op vernietigende wijze terug te slaan bij een aanval met raketten, mits zij een kwartier tevoren gewaarschuwd wordt. De strate gische luchtvloot, die thans op elf bases in de V.S. gestationeerd is, zal spoedig over 33 bases worden verdeeld, met niet meer dan 15 vliegtuigen per basis. Een Engels vliegtuig van de „Channel Airways", dat van Rotterdam onderweg was naar Southend, heeft wegens motor storing op het strand bij Dungeness een noodlanding moeten maken. De piloot werd in het gezicht gewond en het toestel ver loor een vleugel, maar de Nederlandse in zittenden kwamen met de schrik vrij. Onderweg naar Ferryfield enkele kilo meters van Dungeness kreeg het vlieg tuig een storing in de rechter motor. De ge zagvoerder besloot een noodlanding te ma ken op het strand. Op een strook zand van ongeveer 125 meter zette hij het toestel neer. Bij de landing op het zachte en natte zand werden het landingsgestel en een vleugel vernield. De Nederlandse inzittenden, mevrouw P. van Putten en mevrouw A. Koeman uit Den Haag en mevrouw M. van Leeuwen uit Rotterdam, alsmede ook de stewar dess, mej. W. van Pelt uit Rotterdam kwa men met de schrik vrij. (UP). Goede slag van Belgische douane In enige uren tijds hebben Belgische douaneambtenaren van de post te Wachte- beke de hand weten te leggen op 1600 kg. boter en twee smokkelauto's. Toen de be ambten in een auto in de omtrek van Wach- tebeke patrouilleerden kwam een auto met hoge snelheid aanrijden. Zij zetten een achtervolging in en toen de bestuur der van de verdachte wagen dit bemerkte, verhoogde hij zijn snelheid. De douane wagen kwam in de Hoofdstraat van Wach- tebeke in botsing met de andere auto, waarvan de bestuurder op de vlucht sloeg met achterlating van de smokkelwaar: 800 kg. boter. Andere douaneambtenaren kregen gis teren eveneens te Wachtebeke een tweede smokkelauto, geladen met 800 kg. boter, te pakken toen deze auto door een versper ring trachtte te rijden. De banden lie pen leeg en de auto kwam enige kilome ters verder tot stilstand. De bestuurder wist te ontkomen. De auto kwam uit Ne derland.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 11