Unitas Licht geflatteerde zege van Fortuna op Rode Duivels Oók al aan de sigaar? Amateurs zetten hun beste beentje voor tegen militaire voetbalploeg Verrassing in Belfast: Noord-Ierland versloeg Italianen Nederlandse schakers blijven nog steeds succes boeken Wim de Graaff leidt in officieuze Nederlandse kampioenschappen H. Groot (Stormvogels) schoot drie keer raak Wedstrjjd ditmaal zonder ernstige incidenten Angenent speelde prima wedstrijd Pesman won de 5000 m. in Hamar voor Broekman IN MIST OP HAARLEM-TERREIN Wereldrecords voor Jon Konrads en Monckton Wereldrecord hoogspringen met dikke zool gemaakt - door de IAAF erkend Cockie Gastelaars zwom Europese recordtijd Dawn Fraser won echter Herengordels - Breukbanden - Elastieken kousen HOOGOVENSCHAAKTOERNOOI Wales bleef Israel in Tel Aviv de baas Sport in het kort Ferrari neemt wel deel aan Grand Prix-races Twintig kandidaten voor titel eerste klasse 47/2 Debuut van De Leeuw jt\ ÜONDERDAG 16 JANUARI 1958 Henk Groot Het amateur-bondselftal heeft gister avond in de lichtwedstryd op het Haar lem-terrein tegen het voorlopig Neder lands militair voetbalteam wat men noemt haar beste beentje voorgezet. In een door de vry dichte mist uiterst moeilijk te vol gen wedstrijd bereikten de amateurs uit eindelijk een 44 score, nadat zy eerst met 3_o en later met 43 hadden achter gestaan. Een score overigens, die de niet voor hun spel betaalde spelers ten volle toekwam, al hadden wij wel zo'n idee dat zonder de vry dichte mist, die snel voet bal volkomen onmogelijk maakte, de mili taire ploeg met ruim verschil aan de win nende hand was gebleven. Van de tribunes af, waar slechts enkele honderden toeschouwers blijk van belang stelling gaven, was de wedstrijd, die voor rle militairen gold als oefenwedstrijd voor de 23 januari te spelen interlandwedstrijd voor het militair voetbalkampioenschap tegen Frankrijk in Parijs, meer een schim menspel met 22 hoofdpersonen dan een echte voetbalwedstrijd. Een beoordeling van de spelers was in de in een bar laag tempo gespeelde match dan ook zeer moei lijk. Wel bleek al spoedig dat de amateurs een in het algemeen grotere geestdrift konden opbrengen dan hun tegenstanders die zich bepaalden tot het zo goed moge lijk oplossen van de problemen van het ogenblik, maar zelden of nooit blijk gaven tot ec-n overrompeling te willen komen. Goedkope goals Nu zat het de mili tairen in zoverre mee dat zy nogal goedkoop aan de goals kwamen. Na dat Asmussen (DWV) en Schaft (OSV) kansen om zeep hadden gebracht voor de amateurs kon Henk Groot van Stormvogels tot twee keer toe in de 20ste en 35ste mi nuut na goed ge timede voorzetten van Moulyn (Feyen- oord) en Llnstee (Sparta) alleen voor kee per Van Heeswyk verschynen en dat be tekende evenzovele doelpunten. In de 38ste minuut verhoogde midvoor Oonk (Enschedé) tegen de spelverhouding de score tot .30 na een lelijke misser van spil Peters ('t Gooi). Vlak voor rust even wel kon De Kreek (Feijenoord) een te zacht door Koole (DOS) teruggespeelde bal in het militaire doel schieten (31). Verrassend was daarna de eerste pe riode van drie minuten na.de rust. Want aan hét einde van die 180 seconden had doelman Van Heeswijk van de militairen al twee maal een schot van de amateurs moeten laten passeren, waardoor de stand gelijk was (33). De eerste goal kwam op naam van Allart (Neptunus), die prima doorliep op een pass van Michels (Quick, H.) en de tweede knalde De Kreek in toen de bal uit een schot van Schaft (OSV) van de lat terugsprong. Zwakke verdediging En ook na deze twee treffers bleven de amateurs nog geruime tijd de toon aan geven. De Kreek en Bouwmeester (NAC) kregen zelfs nog uitstekende kansen om de score voor de amateurs te verhogen, maar zij maakten er geen gebruik van. Opval lend was overigens dat de militaire ach terhoede in Koole (DOS), Slaats (Eind hoven) noch Kraay (DOS) bijzonder sterke spelers had. Het drietal nam het wat al te gemakkelijk op en vooral spil Slaats was van mening dat hij het ook wel met een minimum aan inspanning en een maximum aan bravour af kon. Toen het uithoudingsvermogen een woordje ging meespreken en de mistbank ich nog ietwat vaster klitte boven de grasmat, konden de militairen zich wat neer loswerken, hetgeen allengs gemakke- ijker ging omdat de amateurs het midden veld steeds meer prijs gaven. Zo konden ie militairen na twintig minuten weder om de leiding nemen toen rechtshalf Haak ADO) de bal uit een vrije schop op het hoofd plaatste van Groot (Stormvogels), die andermaal scoorde. Verdiend In de resterende 25 minuten rechtvaar digden daarna de amateurs de mening dat zij toch zeker niet de minderen waren en speelden toen op een alleszins redelijk peil. En het stemde de door de mist ver kleumde toeschouwers dan ook tot te vredenheid dat de handige Bouwmeester De 15-jarige Jon Konrads heeft tijdens ie zwemkampioenschappen van Nieuw- Suid Wales in het 55 yards bad van Syd ney het wereldrecord op de 440 yards vije slag met 2,1 sec. verbeterd en ge bracht op 4 min. 25,9 sec. Het oude record stond sinds 12 januari 1957 met 4 min. 21,1 sec. op naam van zijn landgenoot Murray Rose. Door deze prestatie bracht Jon Konrads °ok het wereldrecord op de 400 meter vrije slag op zijn naam, dat met 4 min. en 27 sec. eveneens in bezit van Murray Rose was. Tijdens deze kampioenschappen slaag de de Australiër John Monckton erin het wereldrecord op de 220 yards en 200 me ter rugslag op zijn naam te brengen. Hij legde de 220 yards rugslag af in 2 •uin. 18,8 sec., hetgeen tevens een wereld record voor de 200 meter rugslag bete kent. De F.I.N.A. had de limiettijden per 1.5.57 voor beide afstanden vastgesteld op resp. 2 min. 21,0 sec. (voor de 220 yards) en 2 min. 20,2 sec. (voor de 200 meter rugslag.) vijf minuten voor het einde snel op een uitstekende verre pass van De Kreek (Feijenoord) kon doorlopen en alleen voor Van Heeswijk de gelijkmaker kon doen aantekenen (4-4). Daarbij bleef het. De opstellingen waren: Militairen: Van Heeswijk (Blauw Wit); Koole (DOS) en Kraay (DOS); Haak (ADO), Slaats (Eindhoven) en Burgerhof (BW); Linstee (Sparta), Groot (Storm vogels), Oonk (Enschedé), Rutten (MVV) en Moulijn (Feijenoord). In de tweede helft werd in dit elftal Rutten vervangen door Brouwer (Enschedé) en Burgerhof door Ten Braak (HDVS). Amateurs: Wetzels (Maurits); Goldman (HBS) en Claus (Helmondia); Michels (Quick, H.), Peters ('t Gooi) en Dekker (VFC); Asmussen (DWV), Allart (Neptu nus), Schaft (OSV), De Kreek (Feijenoord) en Bouwmeester (NAC). De recordcommissie van de I.A.A.F. heeft besloten het wereldrecord hoogspringen dames te erkennen. In november 1957 be reikte het Chinese meisje Tschen Feng Yung in Peking de recordhoogte van 1.77 meter. Op één blote en een één geschoeide (dikke zool) voet. Dit is daarom zo merk waardig, aangezien de I.A.A.F. tot nog toe weigerde het wereldrecord hoogspringen (2.16 meter) van de Rus Juri Stepanov te homologeren, omdat hy met een schoen spring die een 2 a 3 centimeter dikke zool had. De volgende records werden nog erkend: 5000 meter Vladimir Kuts (Rusland) 13 min. 35 sec., 880 yards Thomas Courtney (V.S.) 1 min. 46.8 sec. en het polsstokhoog springen van de Amerikaan Robert Gu- towski met 4.82 meter. De voetbalwedstrijd tussen Noord-Ier- land en Italië, die woensdag in Belfast is gespeeld, eindigde in een 21 zege voor de Noord-Ieren. By de rust hadden zy een 20 voorsprong. De wedstryd werd ge speeld in de voorronde van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal (groep 8 Europese zone). Door deze zege plaatste Noord-Ierland zich voor het eindtoernooi in Zweden en is naast Engeland, Frankryk, Hongarye, Tsjechoslowakye, Oostenrijk, Rusland, Joe goslavië, Schotland, Brazilië, Argentinië, Paraguay, Mexico, wereldkampioen Duits land en gastheer Zweden het vijftiende land. De zestiende kandidaat voor de we reldtitel is de winnaar van de wedstrijden tussen Israel en Wales. Zichtbaar teleurgesteld over de neder laag, die hen voor het eindtoernooi in Zwe den uitschakelde, verlieten tien vermoeide Italianen het veld van Windsor Park. Maar geen enkele Italiaan in het met 50.000 toe schouwers gevulde Windsor Park-stadion heeft kunnen ontkennen dat de Ierse zege volkomen verdiend was. Het heeft zelfs niet veel gescheeld of het was een 31 overwinning geworden, want een derde doelpunt werd door de Hongaar Zsolt om duistere reden afgekeurd. De wedstrijd verliep zonder incident, al leen werd de Italiaanse rechtsbuiten Ghig- gia Uruguees van origine twintig mi nuten voor het einde van het veld gezon den toen hij tegen een beslissing van de scheidsrechter protesteerde. Bij de „vriend schappelijke" wedstrijd tussen beide ploe gen, op 4 december op hetzelfde veld ge speeld, hebben zich, zoals men zich herin nert, op en rond het veld ergerlijke tonelen afgespeeld. In het bijzonder in de eerste speelhelft was het Italiaanse spel slap en lusteloos. De verdediging der Ieren was uitstekend en in het veldspel lag hun tempo hoger. Na rust wijzigden de Italianen hun ver dediging en aanval en met deze verander de opstelling ging het een tydlang beter, maar in de laatste fase, toen de gasten met tien man moesten spelen, was het duidelyk, dat Ierland geen gelijkmaker meer zou toestaan. Al in de veertiende minuut namen de Ieren de leiding. Linksbinnen Mcllroy schoot in een verwarde situatie voor het doel van Bugatti van 20 meter afstand raak. Rechtsbinnen Wilburg Cush was de maker van het tweede Ierse doelpunt. Na een half uur spelen werkte Bugatti de bal onvoldoende weg. Cush pikte het leder op en schoot van dichtbij langs de verslagen Italiaanse doelman. De Italiaanse treffer kam in de twaalfde De Nederlandse zwemster Cockie Gas telaars heeft tijdens invitatiewedstrijden in het Olympisch zwembad, in Melbourne tydens de- wedstryd op de 110 yards vrye slag tegen Dawn Fraser (Austr.) het Europees record op de 100 meter vrije slag op haar naam gebracht met 1 min. 5 sec. Het was de eerste ontmoeting tussen de wereldrecordhoudster op de 100 meter vrye slag en de Schiedamse zwemster. De Australische, die vanaf de start de lei ding had genomen, noteerde op de 110 yards 1 min. 3,5 sec., waarbij Dawn het record van de staat Victoria verbeterde. Cockie Gastelaars, die met ongeveer 2 meter achterstand op Dawn als tweede aantikte in 1 min. 5 sec. smaakte echter het genoegen dat zij hiermee de door de LEN vastgestelde limiettijd voor het Euro pees record op de 100 meter vrije slag (1.05.0) bereikte en daardoor Europees recordhoudster werd. De 15-jarige Alva Colquhoun (Austr.) werd derde in 1 min. 6,1 sec. en Faith Leech (Austr.) bezette de vierde plaats. Corrie verslagen Tijdens dezelfde wedstrijden (de kam pioenschappen van de staat Victoria) kon Corrie Schimmel het op de 440 yards vrije slag, ondanks de heldhaftige strijd voor al in het begin, niet bolwerken tegen de 13-jarige Ilsa Konrads (Austr.). De Austra lische zegevierde in de goede tijd van 4 min. 59.9 sec., waarmee zij de eerste zwemster ter wereld werd, die driemaal achtereen op deze afstand onder de 5 minuten-grens bleef. Corrie Schimmel lag toen al een halve baanlengte achter op Ilsa. De chronome ters drukten voor het Nederlandse meisje 5 min. 16,6 sec. af. Alva Colquhoun werd derde in 5.48.6 Dawn Fraser won ook de 220 yards Na de nederlaag op de 110 yards vrije slag heeft Cockie Gastelaars in Melbourne ook de 220 yards van de Olympische kampioene en wereldrecordhoudster Dawn Fraser verloren. Dawn Fraser werd eer ste in 2 min. 23,6 sec. Cockie Gastelaars tikte in 2.28.4 aan. Verleden week zwom Cockie in Sydney in de nieuwe Europese recordtijd (200 m) van 2.22.8. minuut van de tweede helft van de voet van de vroegere Braziliaan Dino da Costa. De nederlaag betekende, dat Italië voor het eerst sedert de instelling van het toernooi om de wereldbeker in 1930 niet in de eind ronde zal uitkomen. De eindstand luidde: 1. Noord-Ierland 4 2 1 1 5 63 2. Italië 4 2 0 2 4 5—5 3. Portugal 4 1 1 2 3 4—7 ADVERTENTIE HAARLEM (Wettig gedeponeerd) ZIJLSTRAAT 91 - TELEFOON 17087 Opnieuw hebben de Nederlandse scha kers in de eerste invitatiegroep van het Hoogoventoernooi een fraai succes ge boekt. Donner continueerde zyn prachtige stand door een snelle remise met de Zweedse grootmeester Stahlberg. Ook Van scheltinga kwam tot een goede remise met niemand minder dan Matanovic, die met dit resultaat zyn handen nog dicht mocht knypen. Dr Euwe strafte een belangrijke fout van Pirc onmiddellijk af en won volgens de regels der kunst. Om het succes volkomen te maken versloeg Bouwmeester zyn Belgische collega O'Kelly, die hier mee zijn remise-record zag afgebroken. Pilnik en Milic kwamen in eerste in stantie tot een afgebroken party. Na her vatting in de avonduren voerde Milic de partij op meesterlijke wijze tot winst. Door deze resultaten werd de stand nu: 1—3 1—3 1—3 4 5—6 5—6 7 Bouwmeester 6 2 4 4 Donner 6 2 4 4 Dr. Euwe 6 2 4 4 Matanovic (J.Sl.) 6 2 3 1 3V2 Milic (J.Sl.) 6 1 4 1 3 Stahlberg (Zw.) 6 1 4 1 3 O'Kelly (België) 6 5 1 2'/2 Pilnik (Arg.) 6 1 2 3 2 Pirc (J.S1.) 6 4 2 2 v. Scheltinga 6 4 2 2 Twintigduizend toeschouwers hebben woesdagavond in Luik een, naar mate de wedstrijd vorderde, steeds sterker wordend Fortuna een licht geflatteerde 3-1 overwinning op het elftal van de Rode Duivels zien behalen. Het was de eerste wedstrijd in de serie oefenpartijen, die voor de kandidaten voor het Belgische elftal tegen buitenlandse clubteams is vastgesteld. Angenent (Fortuna) In de eerste helft hadden de Belgen het beste van i-et spel en in de 28ste min. kon rechtsbinnen Vliers het overwicht in een doelpunt tot uitdrukking brengen. Vliers bemachtigde dc bal uit een scherpe voor zet van Piters en schoot hard langs doel man Belski. Het doel van de Limburgers kwam onmiddellijk daarna opnieuw in ern stig gevaar toen Van der Hart mistrapte en de Belgische midvoor Wegria alleen kon doorbreken. Het schot van Wegria ketste echter tegen de paal. Na de rust begon Fortuna de zaken wat steviger aan te pakken met snelle aanval len over beide vleugels. Vooral rechtsbui ten Angenent was een voortdurend gevaar voor de Belgische verdediging. In de 8ste min. van de tweede helft zorg de hij voor de gelijkmaker, waarna zich een felle en aantrekkelijke strijd ontwik kelde. Even zag het er naar uit, dat de Ro de Duivels het heft weer in handen zouden nemen, doch de stootkracht van Fortuna De eerste wedstrijd tussen de teams van Israel en Wales om een plaats in het eindtoernooi (wereldkampioenschap voet bal) is geëindigd met een 2-0 zege voor de Britten. Bij de rust had Wales een 1-0 voorsprong. De wedstrijd werd woens dagmiddag in Tel Aviv gespeeld. Door deze zege is Wales heel dichtbij een plaats voor de eindstrijd in Zweden gekomen. Het was de eerste wedstrijd tussen beide ploegen. Het elftal van Wales, dat tweede werd in groep vier van de Europese zone en door loting weer een kans kreeg zich te klasseren voor de finale, won op verdiende wijze door doel punten van linksbinnen Ivan Allchurch (Swansea) en linkshalf Dave Bowen (Ar senal). Het was een harde, doch op hoog peil staande wedstrijd, waarin de Israëliërs verrasten door zeer goed veldspel. Voor al door goed stuwen van de middenlinie schiepen zij zich vele kansen voor het doel van Wales, maar wanner het op schie ten aankwam misten zij de doorzettings kracht. Dat de Welshmen hun doel schoon hielden was te danken aan het sterke spel van de achterhoede het beste deel van het elftal. Na deze 2-0 overwinning heeft Wales goede vooruitzichten ook de thuiswedstrijd die op 5 februari in Cardiff wordt ge speeld te winnen en zodoende de enige nog vrije plaats in het eindtoernooi van het wereldkampioenschap voetbal in te nemen. bleek groter en toen Angenent de bal uit een dieptepass van Jongen kon oppikken, omspeelde hij Van Brandt en gaf zijn ploeg de leiding. Doelman Collette moest daarna al zijn kunnen tonen bij schoten van Appel en Jongen, maar één minuut voor het einde was hij machteloos toen de Nederlandse midvoor een nieuwe kans kreeg. De opstellingen waren: Rode Duivels: Collette; Dirickx en Van Brandt; Mees, Storme en Mathonet; Pi ters, Vliers, Wegria, Jurion en Orlans. Fortuna: Belski; Dirmans en Pieneman; Notermans, Van der Hart en Munsters; Angenent, Ravenstein, Appel, Jongen en Carlier. WIMBLEDON. De 15.000 Britten die zich hadden laten inschrijven voor plaatskaart jes voor Wimbledon, hebben bericht gekre gen dat de toegangsprijzen voor het centre- court voor het eerst sinds 1953 wederom verhoogd zijn, en wel van 21 tot 25 shilling. Het programma voor vandaag luidt: StahlbergPirc; Van ScheltingaDonner, BouwmeesterMatanovic; Pilnik-O'Kelly; EuweMilic. Het lag enigszins in de lijn der verwachtingen dat Donner na zijn twee zwaar bevochten overwinningen het tegen Stahlberg op een snelle remise zou aan sturen. De vraag was echter of Stahlberg hiervoor ook iets zou voelen. Toen Donner dan ook reeds na 12 zetten een verdeling van het punt voorstelde bleek dat de Zweed wilde trachten zijn nederlaag tegen Matanovic te compenseren met een over winning op Donner. De stand van de partij gaf hier overigens in het geheel geen aan leiding toe. Een zestal zetten later moest de Skandinavische grootmeester dit ronduit erkennen waardoor alsnog de vrede werd getekend. Inmiddels had de Joegoslaaf Pirc tegen dr. M. Euwe zonder enige com pensatie een pion weggegeven. Voor onze landgenoot was het realiseren van de winst toen nog slechts een kwestie van techniek. Dit temeer daar de gehele stelling van zijn tegenstander nu niet bepaald om over naar huis te schrijven was. Hij kwam in de on mogelijke situatie geen stuk meer met goed fatsoen te kunnen verplaatsen. Er restte hem dan ook weinig anders dan een on voorwaardelijke overgave. Het is nu toch wel duidelijk geworden dat Pirc in enige jaren tijds belangrijk aan kracht heeft in geboet. Wellicht is dit een gevolg van een ernstige ziekte waarvan hij nog maar nau welijks is genezen. Hij maakt een vermoei de indruk en zal vermoedelijk zijn laatste nederlaag in dit toernooi dan ook nog niet hebben geleden. Bijzonder sterk zette Van Scheltinga zijn partij op tegen Matanovic. Men zegt van Matanovic dat hij na een nederiaag niet meer tot zijn beste spel kan komen. Dit wordt thans in Beverwijk be waarheid. Na zijn nederlaag tegen Donner kwam hij tegen Stahlberg aan de rand van de afgrond terwijl hij ditmaal de dans ont sprong doordat onze landgenoot de winst gang niet kon vinden. Bij nadere analyse bleek deze er evenwel terdege in te zitten. Dat de remisie-serie van O'Kelly is onder broken mag wel een opzienbarend feit ge noemd worden. Hij speelde tegen Bouw meester in een Nimzo-indische partij aan vankelijk voortreffelijk. Zijn materiaal kwam in een dusdanige positie dat voor Bouwmeester het ergste gevreesd moest worden. De oud-Haarlemmer heeft echter al vaker getoond een koelbloedig speler te zijn en profiteerde dankbaar van het feit dat zijn rivaal even verslapte. Een remise aanbod van Bouwmeester werd door de Belg van de hand gewezen. De stelling was echter wel erg het karakter van een even wichtige toestand, gaan aannemen. In.grote tijdnood moest O'Kelly zelfs het initiatief prijs geven. Nu weigerde Bouwmeester op zijn beurt een remise-voorstel. Terecht zo als enkele zetten later bleek. Door een ver nuftig mat ging de Belg roemloos ten on der. Mopperend verliet hij de schaakarena. ADVERTENTIE De in Noorwegen vertoevende Neder landse schaatsenrijders hebben woensdag avond op de door de mist stroef geworden baan van Hamar de eerste wedstrijden gereden voor het officieuze Nederlandse kampioenschap. De wedstrijden, die by tien graden vorst werden gehouden, wer den o.a. bijgewoond door de voorzitter van de K.N.S.B., mr. H. W. Vliegen en de Nederlandse ambassadeur in Noorwegen, jhr. mr. M. P. M. van Karnebeek, de schenker van de wisselbeker voor deze niet-officiële titel. Er werden op beide afstanden enkele goede resultaten behaald. On de 500 meter verbeterde Henk van der Grift zijn record tot 44,1 sec., ondanks twee ernstige fouten, een zeer slechte start en een lelijke misslag op het laatste rechte stuk. Zonder deze fouten was Van der Grift ongetwijfeld onder de 44 sec. gebleven. Het waren de jeugdige leden van de trainingsploeg, die op de 500 meter de beste prestaties leverden. Jan Schouten werd tweede, Jacques Vogels derde en Cees Jan Kroon vierde. Pas daarna kwam Wim de Graaff (45,3), die na de eerste twee afstanden de eerste plaats in het klassement bezet. Op de 5000 meter leverden Jan Pesman en Kees Broekman een spannende strijd, waarin technisch uitstekend werd gereden. Pesman probeerde in het begin los te komen en het gelukte hem inderdaad een voorsprong van 30 a 40 meter te nemen. Maar voordat de 3000 meter in 4 min. 59 sec. was afgelegd, had Broekman het ver schil weer teniet gedaan. Het snelle begin van de twee fel vechtende rijders heeft zich op het laatste stuk gewroken. Beide rijders kwamen gelijk door de laatste bocht, Broekman op de buitenbaan. Jan Pesman noteerde 8.24.8 en was daarmee 1,8 sec sneller dan zijn rivaal. De uitslagen waren: 500 meter: 1. Henk van der Grift 44.1 sec.; 2. Jan Schouten 44.9 sec.; 3. Jacques Vogels 45.1; 4. Cees Jan Kroon 45.2; 5. Wim de Graaff 45.3; 6. Cor Biesheuvel 45.6; 7. Joop Koeleman 46.2; 8. Jan Pesman 46.2; 9. Kees Broekman 46.3; 10. Jeen van der Berg 46.6. 5000 meter: 1. Jan Pesman 8.24.8; 2. Kees Broek man 8.26.6; 3. Wim de Graaff 8.27.4; 4. Jeen van der Berg 8.29.2; 5. Cees Jan Kroon 8.37.1; 6. Nico Houter 8.38.9; 7. Joop Koeleman 8.46.5; 8. Arie Zee 8.49.1; 9. Henk van der Grift 8.50.4; 10. Arie Vroege 9.02.3. Klassement na twee afstanden: 1. De Graaff 96.040; 2. Pesman 96.680; 3. Kroon 96.910; 4. Broek man 96.960; 5. Van der Grift 97.140; 6. Van der Berg 97.520; 7. Vogels 98.220: 8. Koeleman 9S.S50; 9. Houter 98.990; 10. Schouten 99.230. Enzo Ferrari, directeur van de Ferrari automobielfabrieken, heeft ontkend dat dit merk niet aan de races om het wereld kampioenschap zal deelnemen, indien de Grote Prijs van Argentinië niet meetelt voor het coureurskampioenschap. „Mijn wagens en coureurs zijn reeds in Buenos Aires om te trainen. Zelfs wanneer de internationale sportcommissie van de F.I.A. (Internationale Automobiel Fede ratie op 30 januari in Monte Carlo zou be slissen dat de races om de Grote Prijzen van Argentinië en Buenos Aires dit jaar niet meetellen voor het wereldkampioen schap coureurs en het wereldkampioen schap merken, dan nóg zal Ferrari ver tegenwoordigd blijven bij de voornaamste sportwagen- en formule 1-wagenraces, die dit jaar op het programma staan", aldus verklaarde Ferrari. De Belg O'Kelly de Galway, die giste ren tegen de Nederlander Bouwmeester zijn eerste nederlaag leed. Pilnik en Milic speelden een partij op le ven en dood. Men kan feitelijk beter zeg gen dat Pilnik dit deed. In zijn spel zit altijd het aantrekkelijke van iets avond- tuurlijks. Hij durft iets te ondernemen en vertrouwt daarbij op een juiste taxatie. Dat dit niet altijd geheel juist is onder vond hij tegen de ijzig kalme Milic. Een speler die blijkbaar door geen enkele emo tie bevangen kan worden. Zelfs in grote tijdnood beland vertrok hij in zeer moei lijke stand, geen spier. Pilnik had in een mooie" aanvalsstelling in laaiend enthou siasme de kwaliteit geofferd. Dat zijn eigen koning geheel onbeheerd stond maakte op hem niet de minste indruk. Alles was ge concentreerd op de vijandelijke linies. Met grote koelbloedigheid kwam Milic echter door de moeilijkheden en de tijdnood. Pil nik won nog wel en-passant een pion maar heeft in de afgebroken stelling, bij goed spel van zijn tegenstander, stellig niet meer mogelijkheden dan remise. Het is zelfs niet uitgesloten dat de sluwe Joego slaaf er meer uithaalt. Voor het avontuur lijke spel van de Argentijn zou dit overi gens niet de juiste, honorering zijn. 's Avonds na hervatting liet Milic evenwel op zeer fraaie wijze zien dat het eindspel voor hem gewonnen was. Pilnik ging op kansloze wijze ten onder. Tragisch.... In de tweede invitatie groep bleef Fr. Roessel door een goede remise tegen de gevaarlijke Joegoslaaf Fuderer aan de leiding. Hij moet deze positie nu delen met de Is raëliër Czerniak, die door zijn zege op de Nieuw-Zeelander Wade op gelijke hoogte kwam. Orbaan stelde met zijn verlies te- een Barendregt opnieuw teleur. De Deen Poulsen bleef in invitatie groep drie aan de leiding. In invitatie groep vier werd de West-Duitse grootmeester Samisch door zijn landgenoot Klaeger verrast. Voor de Hongaar Sandor was dit aanleiding om zich aan de top van de ranglijst te nestelen. D.e partij o'Kelly. de. GalwayBouwmeester verliep als volgt: o'Kelly (wit) Bouwmeester (zwart) Nimzo-Indisch' 1. d4Pf62. c4-e6; 3. Pc3—Lb4; 4. e3—0-0; 5. Ld3-d5; 6. Pf3—b6; 7. cxd5—exd5; 8. 0-0—Lb7; 9. Pe5Pb-d7; 10. f4—c5; 11. Df3—a6; 12. Dh3— Pxe5; 13. dxe5Pe4; 14. £5De7; 15. Pxe4dxe4; 16. Dg3-f6; 17. Lc4t—Kh8; 18. a3—b5; 19. exf6— Dxf6; 20. axb4—bxc4; 21. Del-Dg5; 22. Ld2—Txfó; 23. Txf5Dxf5; 24. Ta5—Tc8; 25. Lc3—h6; 26. h3— Df7; 27. Txc5—Txc5; 28. Bxc5—Kh7; 29. Dg3—De7; 30. Db8Lc6 31. Dc8—Lb7; 32. Df5ï-Kg8; 33. Dg6 Dd7; 34. Ld4-a5; 35. Db6-a4; 36. Kf2—Ldó; 37. Kei—Kh7; 38. Kd2—D£7; 39. Kei—c3; 40. Lxc3— Lc4; 41. Dd6—Dflt; 42. Kd2—De2t; 43. Kcl-Ld3 en wit geeft het op. Uitslagen gespeelde partijen der 6de ronde: Invitatiegroep 1: Pircdr. M. Euwe 01; Milic Pilnik 10; o'Kelly—Bouwmeester 0—1; Matano vicv. Scheltinga remise; DonnerStahlberg re mise. Invitatiegroep 2: RoesselFuderer remise: Kra merRellstab remise; OrbaanBarendregt 0—1; GolombekToran remise; CzerniakWade 1—0. Invitatiegroep 3: PoulsenBozlc remise; Cort- lever—Perez 1—0; JongsmaBeni remise; Gere- benVan Seters afgebr.; Bredewout—Soultan- beieff remise. Invitatiegroep 4: PalomaaSandor remise; Kos- titschMulder v. Leens Dijkstra remise; Klaeger —Samisch 10: Van Geetir. Schneiders uitgest.; LangewegDiemer 10. Damesgroep 1: Roodzant—Bruce 0—1; Heems kerk—Lazarevic remise; Lagos—Bacic afgebr.; Chaudé de Silans—Sinka 10; Beniniv. d. Veen 1—0. Damesgroep 2: Vellinga AalbersGraveland 10; KlijnDoulton remise; Stegeman—Vreeken remi se; v. AalstLoeffler afgebr.; De KleskSzei- mis 1—0. Resultaten van enkele afgebroken partijen. Invitatiegroep 2, 5de ronde: Toran—Orbaan remise. Invitatiegroep 3, 5de ronde: SoultanbeieffGe- reben remise. Invitatiegroep 4, 4de ronde: Klaegerv. Geet 0—1; 3de ronde: DiemerMulder v. Leens Dijk stra 01. Damesgroep 1, 4de ronde: Chaudé de Silans Benini 01. Niet minder dan 20 biljarters hebben in geschreven voor het kampioenschap van Nederland groot biljart eerste klasse 47/2 van de K.N.B.B., die om zeven finale plaatsen moeten spelen. Want de kampioen van het vorige jaar. Flip Beekman, is al zeker van een plaats in de eindstrijd, die van 20 tot en met 23 februari in een nog nader te bepalen stad zal worden gehouden. Onder de twintig liefhebbers bevindt zich de 18-jarige Piet de Leeuw jr, de zoon van de oud-Europese kampioen, die vol gens zijn vader een grote biljarttoekomst tegemoet gaat. De deelnemers zijn in drie groepen inge deeld voor het spelen van voorwedstrijden, die op 9 februari beëindigd moeten zijn. In Rotterdam spelen: B. van Amen, J. Lieshout, J. Barzilay, J. Eichelsheim (allen Rotterdam), P. Kruythof (Barendrecht) en A. van Loon (Bergen op Zoom). De groep Utrecht bestaat uit: G. Kemp (Voorthuizen), A. N. de Kleine sr (Zwolle), G. Vink (Hilversum), J. Franken (Til burg), L. van Stralen (Utrecht), J. Ever- aard (Utrecht) en W. Soeterboek (Kaats heuvel). In Amsterdam treden aan: C. M. F. Trimbos, B. van Leeuwen, P. de Leeuw jr (allen Amsterdam), J. Broerse (Zaandam), J. A. Lamers (Beverwijk), P. Zondervan (Leeuwarden) en J. Vultink (Aalten).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 13