and a en de wijze Meester Gunstig eindresultaat Meelfabrieken door dochterondernemingen Iets meer wind Goede resultaten en verdere uitbreiding van Overzeebank Wereldnieuws och ió Uet zo r~ J 2 Hogere kosten en lagere inkomsten uit interest Belgisch zeekanaal als tegenhanger van Europoort Raadgevende vergadering over steun aan E.E.G. Kosten levensonderhoud in 1957 sterk gestegen Senembah-vermogen buiten Indonesië f 20 miljoen Geringe toewijzing 6%-Iening Kortere werktijd bij NKF De buiten- en binnenlandse Beneluxhandel in oktober Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Altijd met PHILIPS „Photoflux" Het feilloze flitslampje -25 ct Hoger dividend voorgesteld Als U niet vóór Hofstra bent, moet U Hofstra vóór zijn GARAGE „DEN HOUT' SHERRY van Beaufort 2 „DE ZYLPOORT" Lam en ram DONDERDAG 16 JANUARI 1958 DE DIRECTIE VAN DE NEDERLANDSE OVERZEE BANK n.v. deelt in haar zeer fraai verzorgde jaarverslag mee dat de inkomsten uit interest, disconto, commissie en wisselkoers over het per 30 september 1957 afgesloten boekjaar 7.551.374 hebben bedragen tegen 8.149.856 het vorige boekjaar. Deze daling van 598.481 werd veroorzaakt door lagere inkomsten uit interest, doordat de hoge rente voor deposito's en andere creditgelden niet kon worden doorberekend. Ook de inkomsten uit het effectenbedrijf bleven ten achter. De ontvangsten uit deelnemingen vertoonden een vermeerdering tot 1.785.305 (v.j. 1.389.547) ten gevolge van de verhoging der deelneming van de bank in het kapitaal van de dochtermaatschappij, de Nederlandse Bank van Suid-Afrika Beperk. Door onder meer de voortdurende stijging van het salaris-kostenpeil stegen de onkosten tot 4.461.739 (v.j. 4.241.964). De netto-winst, inclusief het saldo vorig jaar ad 6.816,56 en na reservering voor debiteuren en andere voorzieningen doch zonder reservering voor belasting, bedraagt 4.881.758 (v.j. 5.304.976). Voorgesteld wordt 600.000 (v.j. 500.000) aan de reserve toe te voegen, waardoor deze wordt gebracht op 18.600.000, een dividend van 10 pet. (onveranderd) op het kapitaal van 22 miljoen, van 5 pet. op de 4.4 miljoen nieuwe aandelen en het saldo ad 7.021 naar nieuwe rekening over te brengen. Over de dochterinstelling de n.v. Am sterdamse Liquidatiekas zegt het verslag, dat als gevolg van de algemene onzeker heid vooral in de tweede helft van het verslagjaar, in de internationale handel in stapelgoederen een toenemende terug houdendheid viel waar te nemen in het aangaan van engagementen, hetgeen tot een geringer activiteit op de termijnmark- ten heeft geleid. De omzetten zijn dan ook lager geweest dan in 1955-1956. Het bankiershuis H. J. Merck en Co. te Hamburg heeft in niet onbelangrijke mate tot de goede resultaten van het kantoor te Hamburg bijgedragen. Deze bank is van veel betekenis voor de verbreding van de basis van het bedrijf der Nederlandse Overzeebank in West-Duitsland. De deel neming in het kapitaal van H. J. Merck en Antwerpen vraagt Brussel (Van onze correspondent in Brussel De Antwerpse havenautoriteiten en de voorzitter van de Handelskamer van Ant werpen hebben bij de minister van Open bare Werken te Brussel aangedrongen op de spoedige uitvoering van een project, dat de tegenhanger moet worden van het Rotterdamse Europoort-project. Het gaat om de aanleg van een zeekanaal, dat de dokken van de havens en een te bouwen sluizencomplex te Fort Frederik bij de Nederlandse grens zal moeten verbinden. Dit zeekanaal zal, volgens de voorzienin gen van het tienjarenplan voor de moder nisering van de havens van Antwerpen, pas in 1961-65 tot uitvoering komen. De havenautoriteiten zijn thans van oordeel dat het kanaal zo spoedig mogelijk gegra ven moet worden. In de eerste plaats zal dit kanaal onge veer twintig kilometer nieuwe ligplaatsen voor schepen opleveren en de vestiging van grote grondstoffen verwerkende in dustrieën mogelijk maken. Het kanaal zou parellel lopen met de Wester Schelde van Antwerpen tot Bath. Het zal de gro te petroleumtankers enkele uren doen win nen op tocht naar de Antwerpse petro leumhaven. Dit zeekanaal zal anderzijds het Bel gische deel van een eventueel Moerdijkka naal kunnen worden. Het kanaal volgt im mers precies het traject, dat het eventu ele Moerdijkkanaal op Belgisch grondge bied zou hebben ingevolge de overeen komst Steenberghe-Van Cauwelaert. Zo lang het Moerdijkkanaal niet tot stand komt, zal het kanaal de uitbreiding van de Antwerpse havens kunnen dienen. Intussen is in het raam van het tien jarenplan voor de haven van Antwerpen begonnen met de werken voor het vijfde havendok, dat enkele honderden ligplaat sen, voornamelijk voor Duitse scheepvaart lijnen zal bieden. STRAATSBURG (ANP) De raadge vende vergadering van de Raad van Europa is dinsdagmiddag zijn winterzit- ting, die tot 17 januari zal duren .begon nen met een debat over de vraag of de vijftien landen van de Raad van Europa de zes van de Europese Economische Ge meenschap moeten steunen tegen aanval len op het E.E.G.-verdrag in de G.A.T.T., de organisatie inzake tarieven en handel. De economische commissie van de raad gevende vergadering heeft voorgesteld, dat de vijftien landen van de Raad van Europa „overleg plegen om hun stand punten te coördineren". Van Franse zij de wil men een duidelijker formulering, waarin niet om „overleg", maar om „coördinatie van de politiek der vijftien ten aanzien van deze kwestie" wordt ge vraagd. De Fransen De Menthon en Temple verzetten zich met de Nederlander Van der Goes van Naters en de Belgen Van Remoortel en Le Hodey tegen het „zwak ke" voorstel van de commissie. De Brit ten John Hay en sir James Hutchison, de Griek Droulia, de Deen Federspiel en de Zweed Heckscher verdedigden het stand punt, dat de vijftien gemakkelijker zon der reserve de Euromarkt kunnen verde digen, als die voltooid zou zijn en uitge breid door de Vrijhandelszone, waaraan op het ogenblik onder leiding van de Brit Maudling een ministeriële commissie van de O.E.E.S. werkt. Het prijsindexcijfer van het levensonder houd van hand- en hoofdarbeidersgezin nen, dat maandelijks door het Centraal Bu reau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951100, vertoonde van medio november tot medio december geen wijzi ging. Het indexcijfer inclusief de AOW bleef 123 en het indexcijfer exclusief de A.O.W. bleef 118. Het Centraal Bureau voor de Statistiek maakte tevens een berekening van het ge middelde prijsindexcijfer voor 1957. Dit bleek 119 te bedragen tegenover 108 voor 1956. In het cijfer 119 voor 1957 is evenwel de invloed begrepen van de op 1 januari 1957 in werking getreden algemene ouder domswet. Laat men deze invloed buiten be schouwing dan is het gemiddelde index cijfer voor 1957:114. Co. werd verhoogd van dm 1.000.000 tot dm 2.000.000. Voor de financiering van de importen in Europa van de voornaamste exportproduk- ten van Brazilië, Argentinië en Uruguay, heeft de directie besloten een eigen ver tegenwoordiging te stichten te Rio de Janeiro. De tendentie ener geleidelijke ontwikke ling van het bedrijf van de dochtermaat schappij, de Nederlandse Bank van Suid- Afrika Beperk, heeft zich zelfs meer dan het voorgaande jaar, voortgezet. In vrijwel alle delen van het bedrijf viel, tengevolge van de uitbreiding van de relatiekring, een verdere groei waar te nemen. De gang van zaken in de dochtermaatschappij de Bel gisch-Nederlandse Overzee Bank n.v. blijft reden tot tevredenheid geven. De omzetten, en de netto-winst waren belangrijk groter dan het vorig jaar. Naast de in augustus 1956 in Canada opgerichte Canneth Corpo ration Limited te Toronto werd in april 1957 opgericht de Netherlands Overseas Corporation Canada Limited te Toronto (Ontario) met een gestort kapitaal van 250.000 dollars. Het arbeidsveld van de Nederlanse Bank van Suid-Afrika Beperk in de Centraal- Afrikaanse Federatie strekt zich thans ook uit tot Noord-Rhodesie. Begin 1957 werd een kantoor geopend te Lusaka, een cen trum van landbouw en handel. Op 1 okto ber 1957 kwam een vestiging tot stand te Ndola, het belangrijkste centrum aan de Copperbelt. Voor het kantoor te Londen was het boekjaar zeer bevredigend. Zowel in het verkeer met zuidelijk Afrika, als in dat met de continentale kantoren van de Nederlandse Overzee Bank n.v. en haar Belgische dochtermaatschappij, viel een verdere uitbreiding van zaken waar te nemen. „Aandelenkoers aan veilige kant" Tijdens de vergadering van de n.v. Se- nembah Maatschappij in het hoofdkantoor te Amsterdam deelde de directie mee dat op 14 december de onderneming onder militair gezag is geplaatst. Het grootste gedeelte van de staf werd gerepatrieerd en thans bevinden zich in Singapore 34 leden van de staf met 70 gezinsleden. De kosten van het gerepatrieerde personeel enzo voorts worden op enige miljoenen geschat. Niettegenstaande alle moeilijkheden, zo wel op financieel als economisch gebied, is het totale bezit van de maatschappij buiten Indonesië 20 miljoen groot en bevindt zich in Nederland. Transfers uit Indonesië worden niet meer verleend. De voorraad tabak heeft een waarde van ongeveer 8,7 miljoen. De directie acht de huidige koers der aandelen Senembah ter beurze van Amsterdam „aan de veilige kant". De oogst 1957 ligt voor het grootste gedeelte in Indo nesië. Ook de rubberonderneming is onder beheer gesteld. Het gehele bedrijf van de Senembah in Indonesië is niet tegen con fiscatie verzekerd, wel tegen molest. Een aandeelhouder zei dat hij zeer ver wonderd was over de aankoop van een tankboot. Hij meende dat de directie zich daarmee op een zeer gevaarlijk terrein heeft begeven. Het jaarverslag 1956 spreekt immers over de financiering van een tank schip en niet over de aankoop. Van direc tiezijde werd geantwoord, dat gezien de algehele situatie in Indonesië naar andere nieuwe objecten buiten dit land wordt uit gezien. Inzake de te stichten dochtermaat schappij in Zwitserland moeten nog be paalde voorwaarden vervuld worden, zodat de directie nog niet tot oprichting is over gegaan. Ook deze maatschappij zal zich bezighouden met de financiering van sche pen. Ten aanzien van het Noorse meerder heidsbelang in de tankboot deelde de di rectie mede, dat dit haar aandacht heeft. Het verslag werd met 2 stemmen tegen, en de balans en verlies- en winstrekening werden met algemene stemmen goedge keurd. Een eventuele tabaksaanplant in Italië heeft de aandacht van de directie, zo vernamen aandeelhouders nog. De inschrijving op de 7.000.000 6 pet 25-jarige obligaties ten laste van de n.v. Electriciteitsbedrijf Zuid-Holland te 's-Gra- venhage is zodanig geweest, dat slechts op een uiterst geringe toewijzing gerekend mag worden. De lening was totaal groot 10.000.000, waarvan reeds 3.000.000 op inschrijvingsvoorwaarden was geplaatst. De gevolgen van de bestedingsbeper king zijn er, naar het ANP verneemt, de oorzaak van dat de directie van de n.v. Nederlandse Kabelfabriek te Delft het voornamen heeft over te gaan tot het in stellen van een kortere werkweek voor een aantal leden van het personeel. De to tale personeelssterkte van de N.K.F. be draagt ongeveer 2.000 man, maar de be perking van de werktijd zou betrekking hebben op slechts een beperkt aantal af delingen, welke omstreeks 380 man om vatten. De maatregel dient om de perso neelsbezetting aan de verminderde order positie aan te passen. Volgens mededeling van het secreta riaat-generaal der Benelux Douane Unie bedroeg de waarde van de invoer in Bene lux uit derde landen in oktober 1957: 2.023 miljoen, terwijl Benelux voor een waarde van 1.777 miljoen naar derde landen uit voerde. De in-en uitvoercijfers van de overeenkomstige maand van het jaar te voren bedroegen 2.079 miljoen en 1.696 miljoen. De intra-Beneluxhandel gaf in oktober 1957 het volgende beeld te zien: invoer in de BLEU uit Nederland: 170 miljoen; invoer in Nederland uit de BLEU: 251 miljoen. De overeenkomstige cijfers van het voorafgaande jaar luidden: 152 mil joen en 263 miljoen. Praedicaat „Koninklijke" De burgemeester van Rotterdam heeft aan de heer N. Metzelaar, president-commissaris van de n.v. drukkerij „De Unie", voorheen gevestigd te Djakarta, thans te Rotterdam, meegedeeld, dal het de Koningin had behaagd de heer Metzelaar het recht te verlenen om bij de naam van de drukkerij voortaan het praedicaat „Koninklijke" te voegen, zoals dat met het sindsdien in Djakar ta geliquideerde bedrijf reeds het geval was ge weest. Raffinaderij te Pernis De ambassadeur van de Verenigde Staten te 's Gravenhage, de heer Philip Young, heeft in gezelschap van de heren Robert W. Barnett, han- delsraad, E. R. Cheney, tweede ambassadesecre taris en de heer P. J. Reverly. consul-generaal van de Verenigde Staten in Rotterdam, een be zoek gebracht aan de Caltex-raffinaderij in Per nis. 's Middags bezocht het gezelschap de cen trale laboratoria der maatschappij, die dit jaar gereed zullen komen. ADVERTENTIE In het verslag over 4957 der n.v. Meel fabrieken der Nederlandsche Bakkerij te Rotterdam wordt medegedeeld, dat hoewel de zeer aanzienlijke daling van de prijzen van grondstoffen en eindprodukten welke in 1957 plaats vond, de eigenlijke bedrijfs- uitkomsten in ernstige mate beïnvloedde, mede door de zeer gunstige gang van za ken bij de dochterondernemingen, ook dit maal een gunstig eindresultaat werd ver kregen, dat het zelfs mogelijk maakt een iets hoger dividend uit te keren en daar naast de reserves in niet onbelangrijke mate te versterken. Het winstsaldo be draagt f 1.044.105 (v.j. f991.005), waaruit 12 (v.j. 11) percent dividend wordt voor gesteld. Het exploitatiesaldo bedraagt f 2.656.269 (v.j. f 2.620.213), waarvan te be stemmen voor sociale lasten, afschrijvingen ADVERTENTIE Koop nog vóór de belastingverhoging een in alle opzichten goedkope en op alle punten schitterende RENAULT - Fregate - Dauphine of - „Vier" Inlichtingen geheel vrijblijvend Tel 12138 - 15056 Het weer in onze streken wordt beheerst door een krachtig hogedrukgebied, waar van het centrum met een luchtdruk van meer dan 1040 mb. op de oceaan gelegen is even ten zuidwesten van Ierland. De hierin aanwezige lucht is zeer vochtig, zo dat er veel bewolking voorkomt en uitge strekte mistvelden. In de nacht van woensdag op donderdag drong een zwak front tot ons land door, wat met enige motregen gepaard ging en een stijging van temperatuur tot enkele graden 1 oven het vriespunt. Bovendien ontstond er op vele plaatsen mist. In deze weerstoestand komt weinig verandering omdat de depressie-activiteit zich voorna melijk afspeelt in het zeegebied tussen IJsland, Groenland en Noorwegen en het hogedrukgebied nog weinig aan betekenis inboet. Wel zal door drukdalingen in Scan dinavië de wind boven de Noordzee en la ter ook in ons land iets toenemen. WEERRAPPORTEN Vrijdag 17 januari Zon op 8.40 uur, onder 17.00 uur. Maan op 6.23 uur, onder 15.04 uur. Maanstanden 19 jan. 28 jan. 23.08 uur 03.16 uur nieuwe maan. eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 17 januari Hoog water 1.42 en 14.04 uur. Laag water 9.39 en 22.05 uur. Temperaturen buiten M bO en binnenland: heden S morgen 7 uur. Neerslag: laatste 24 uur. St 5-C S V ë.s Helsinki mist zzw -7 1 Stockholm geheel bew. zw 1 0 Oslo mist windst. -3 0 Kopenhagen motregen wzw 1 0,2 Aberdeen zwaar bew. zw 6 0 Londen mist windst. 6 0,1 Amsterdam mist zw 4 0,6 Brussel geheel bew. windst. 2 0 Luxemburg mist nno -2 0 Parijs geheel bew. nno 0 0 Bordeaux geheel bew. no 1 0 Grenoble geheel bew. nno 0 3 Nice onbewolkt nnw 7 1 Berlijn motregen w 1 0,4 Frankfoi't motregen nnw 0 0,1 München licht bew. zzo -2 1 Zürich geheel bew. nno 1 0,1 Genève geheel bew. no 2 0 Locarno onbewolkt windst. -3 0 Wenen geheel bew. nnw 1 0,4 Innsbruck geheel bew. w -3 0 Rome onbewolkt o 5 0 Ajaccio onbewolkt nno 4 0 Mallorca half bew. windst. 0 Den Helder geheel bew. wzw 5 0,2 Ypenburg mist windst. 5 0,2 Vlissingen geheel bew. zw 4 0,1 Eelde motregen w 3 0,3 De Bilt geheel bew. zzw 3 0,3 Twente geheel bew. zw 2 0,3 Eindhoven geheel bew. wzw 2 0,1 Vlv. Z.-Limb mist zzw 0 0,1 38 „Ja...", herhaalde de wijze ooster ling, „nu weet ik de oplossing, die u allen gelukkig zal maken!" en met enkele plotselinge grepen trok hij de stapels bank biljetten uit Joris' binnenzak en overhan digde ze aan de blij verraste eigenaar van de vernielde spiegeltent. „Hier, arme wes terling!", riep hij uit, terwijl hij Bigkops steeds meer biljetten in de handen propte. „Is dit niet wat ge verlangt? Beschouw het als een luttele vergoeding voor de schadeToen keek hij met blijde blik de kring rond. „Welsprak hij, „was dit geen goede oplossing? Zijn wij nu niet allemaal gelukkig?" Nu, wat Bigkops be treft: het leed geen twijfel, of die was erg gelukkig met de oplossing van de magiër. Maar Joris gezicht was op dat moment even een studie waard. Hij slikte enige malen en staarde verwezen voor zich uit. „M-mijn g-geld sprak hij moeilijk, terwijl hij zich de zweetdroppels van het gelaat wiste. Inderdaadbroeder Goed- bloed!", was het opgewekte antwoord van de wijze meester. „Het geld, waarmee ge u al die tijd terwille van onze missie hebt belastIk herinner mij dat ik u vaak heb horen wensen, dat ge ervan bevrijd was. Welnu, zijt ge niet gelukkig, dat ge het thans kwijt bent?" Joris knikte stom. Het was voor het eerst, dat hij niet direct een antwoord wist. „J-jaweleh, h-heel gelukkig antwoordde hij met matte stem. en reserveringen f 1.612.164 (vorig jaar f 1.629.208) en toevoeging afschrijvings- en vernieuwingsfonds f293.284 (v.j. f 292.221). De directie ziet met zorg de Euromarkt tegemoet. Met het oog op de verscherpte concur rentie en mede in verband met het weg vallen van export-mogelijkheden, voorts rekening houdende met een steeds voort gaande daling van het broodverbruik per hoofd van de bevolking, heeft de vennoot schap deelgenomen in een consortium, dat vrijwel het gehele aandelenkapitaal van de n.v. Stoom-Meelfabriek „Holland" te Amsterdam heeft weten te verwerven. Door deze aankoop zal het de vennoot schap mogelijk zijn op korte termijn maat regelen te nemen om de bestaande over capaciteit vrijwel uit te schakelen en daar mede haar concurrentievermogen aanzien lijk te vergroten. Het voor haar aandeel in voornoemd consortium in 1957 gestort bedrag ad f 1.090.000 werd afgeschreven ten laste van interne reserves. Het gehele terrein der broodbakkerij- industrie in ogenschouw nemende, meent de directie, dat de positie van de bakkerij stellig niet rooskleurig te noemen is. De resultaten der dochterondernemingen waren ook dit boekjaar weer zonder uit zondering gunstig. Met name was dit het geval bij de n.v. Silo- en Veembedrijf „Meneba". Dit dochterbedrijf heeft echter reeds geruime tijd te kampen met een aanzienlijk ruimtegebrek. Een nieuwe silo zal in het tweede kwartaal van 1958 ge reedkomen. Afgezien van de labiele internationale toestand en de mogelijke verrassingen, welke in verband met de inwerkingtreding der E.E.G. nog te wachten staan, ziet de directie de toekomst met vertrouwen tege moet. ADVERTENTIE 5.50 per fles Kinderhuisvest 47 - 51 Telefoon 10717 Aardbeving. De stad Arequipa, die onge veer 800 kilometer ten zuiden van Li ma ligt, en het gebied er omheen, zijn woensdag geteisterd door een ernstige aardbeving. Volgens de eerste berich ten zijn hierbii dertien personen om het leven gekomen en een groot aan tal gewond. Vele gebouwen in de stad werden beschadigd. Radio-Lima meldt, dat de verbindingen met het gebied gedeeltelijk zijn verbroken. Republikeinen. Politie en soldaten hebben woensdag in Noord-Ierland ruim twin tig arrestaties verricht. Deze actie volg de op de aanval in de voorafgaande nacht door het Ierse republikeinse le ger op een politiepost. Men vond on der meer een ondergronds wapendepot Aartsbisschop. De aartsbisschop van New York, kardinaal Spellman, is in Duits land aangekomen na een verblijf van een dag in Rome, waar hij een lang durige audiëntie had bij paus Pius XII, De aartsbisschop vond, dat de Paus er uitstekend uitzag en vol activiteit is. Hij had grote belangstelling getoond voor het rapport van kardinaal Spell man over zijn wereldreis door Alaska, Japan, Korea, Okinawa, Formosa, de Philippijnen, Vietnam, Singapore, Thailand, Ceylon, India, Griekenland en Italië. Fascisten. De rechtbank van Rome heeft een neef van Benito Mussolini, graaf Vanni Teodorani, wegens het prijzen van nazimisdaden tot acht maanden gevangenisstraf veroordeeld. Teodo rani had in zijn blad „Asso di Bastoni" een artikel gepubliceerd, waar de vol gende passage in voorkwam: „Wij fas cisten plachten de joden te ver branden". Instorting. In het Noordierse graafschap Clare, is woensdag een hotel dat ge veild werd, terwijl zich verschei dene honderden personen in het hotel bevonden, ingestort. Naar gemeld wordt hebben tien personen hierbij het leven verloren, terwijl er dertig werden ge wond. Er zijn acht slachtoffers gebor gen. Het hotel was in 1870 gebouwd. Tunnel. De Russen hebben tussen het eiland Sakhalin en het Sibex-ische vas teland een tunnel onder zee gegraven, zo meldt een Japanse ingenieur, die woensdag met een repatriëringsschip in zijn vaderland terugkeerde. Volgens de Japanner, Masaaki Moeto geheten, is de tunnel nog niet helemaal vol tooid, maar er kunnen reeds spoorweg lorries doorheen rijden. Van 1948 wer ken er ook gevangenen aan het project. Olielaag. Bij de berg Tabor in Galilea heeft men op een diepte van ongeveer 760 meter een olielaag van onbekende omvang ontdekt. De Israëlische Con tinentale Maatschappij zet het onder zoek voort teneinde te kunnen vast stellen of de olielaag groot genoeg is voor een lonende exploitatie. Vondst. Een Argentijnse militaire pa trouille heeft maandag in het Andes- gebergte mensenbeenderen, juwelen en wrakstukken gevonden van een vlieg tuig van de Pan American Airways, dat in juli 1932 is verongelukt. Het driemotorige toestel had een beman ning van drie koppen en vijf passa giers. Prijsvraag. Het Oostduitse ministerie van Nationale Verdediging heeft ter ge legenheid van het tweejarige bestaan van het „Nationale Volksleger" een prijsvraag uitgeschreven voor litteraire werken over het volksleger en sol datenliederen. De prijzen variëren van 500 tot 4.000 mark. Asiel. De Russische militaire autox-iteiten te Oost-Berlijn zijn er door de Britten van in kennis gesteld, dat de Russische sergeant Anatoli Ponomarenko, die eind december naar de Britse sector van Berlijn is uitgeweken, op zijn ver zoek oolitiek asiel heeft gekregen. De plaatsvervangende Sovjet-commandant in Oost-Berlijn, kolonel Kotsioeba, had vei-klaard, dat de sergeant, die al an dere misdrijven op zijn geweten zou hebben gehad, was gevlucht nadat hij bij een drinkgelag een kameraad ern stig had gewond. Decibellen. De Amerikaanse Marine heeft de beschikking gekregen over twee nieuwe, lichte anti-onderzeeboottor pedo's, die worden aangetrokken door het „geluid" van hun doelen. Met één dezer torpedo's is het mogelijk vijande lijke onderzeeërs op zeer grote diepten op te sporen en te treffen. Uitgestotenen. De twee voormalige Rus sische ministers van Buitenlandse Za ken Molotov en Sjepilov zijn in de af gelopen maanden herhaaldelijk in Mos kou waargenomen. Volgens Westerse diplomatieke kringen verlaat Molotov meer dan eens zijn post als Russisch ambassadeur bij de regering van de Mongoolse Sovjet-i-epubliek. HET LAM dat zich offert, is een speci fiek Christelijk symbool. Althans op de wijze zoals wij dit symbool thans plegen te verstaan. De symboliek van het geoffer de lam zelf is echter veel ouder dan het Christendom en had een astrale betekenis, die ons wellicht het best duidelijk wordt wanneer we verwijzen naar het paaslam dat door de Israëlieten geofferd moest worden tijdens het lentefeest. De te Samaria geboren Griek se wijsgeer Justinus (ca. 100- 165 na Chr.) die door het lezen van de Bijbel en door de held haftigheid en lijdzaamheid van de Christelijke martelaren zich tot het Christendom bekeerde - hij stierf te Rome met zes geloofsgenoten de marteldood onder de stadsprefect Junius Rusticus - deze Justi nus dus vertelde dat het paaslam der Joden een éénjarig lam en in feite een ram placht te zijn. Dit dier kreeg door de lengte van het lichaam een braadspit gestoken, en tevens een spit door de breedte van het lichaam. In hel kruis, door beide braad spitten gevormd, moeten we waarschijnlijk het restant zien van de oude symboliek, aangevende, hoe equator en ecliptica el kaar in de Ram gekruist hebben. Inderdaad, we hebben de verleden tijd niet ten onrechte gebruikt, want ten tijde van Justinus stond het lentepunt niet meer in de Ram, maar in het teken der Vissen. Door verschuiving langs de ecliptica had het lentepunt van omstreeks 4300 tot 2100 v. Chr. in het sterrenbeeld de Stier gele gen, van 2100 tot 100 v. Chrin het sterren beeld de Ram, waarna het in de Vissen was terecht gekomen, waar het. zich thans nog bevindt. Stond het lentepunt ten tijde van Justinus dus niet meer in het teken van de Ram, de symboliek van dit dier heeft zich nog eeuwenlang gehandhaafd, gelijk ook de stiersymboliek heeft voortge leefd (en nog steeds voortleeft) nadat het tijdperk van de Stier reeds duizenden ja ren was beëindigd. Zoals de stier voordien had gedaan, symboliseerde de ram de ver nieuwing van het leven, omdat de zon in de Ram de komst van de lente, dus de opstanding van het leven uit de dood aan kondigde. Dat is voor ieder een begrijpelijk. Maar waar om bij oude volken nu in het bijzonder de nadruk iverd gelegd op het offeren van dit dier, springt minder duidelijk in het oog. Toch menen we ook dit te kunnen verklaren: alle sterrenbeel den, waarin het lentepunt zich tijdelijk bevindt, worden zelf onzichtbaar doordat zij door de zon worden overstraald. We zouden dus kunnen zeggen, dat de sterren beelden geofferd moeten worden (in feite is het alleen de zichtbaarheid die opge offerd wordt) om de komst van de lente mogelijk te maken. De symboliek van het geofferde lam is dus al heel oud en werd door het jonge Christendom overgenomen, de betekenis e^van verdiepend terwijl de astrale bedoe lingen, die ons op geen enkele wijze aan spreken of iets te zeggen hebben, geheel verloren gingen. Ook het kruisteken stamt uit vóór christelijke tijden, maar had. uiteraard een geheel andere betekenis. Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden H. Pétillon

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2