stunt OOK MET stuc Fit UITSTEL Van dag tot Propaganda ^Praatóteel 3 Vreemde boosheid Drie doden bij twee verkeersongelukken Protest tegen uitwijzing van journalist uit de Antillen De Britse troepen in West- Duitsland Bezoek van Nehroe aan de West? Israëlisch radiostation in de Arabische talen Gladstone Silk Filter, de sigaret met 2 pluspunten, 't Duurste filter, de puurste tabak. Gladstone met SILK FILTER garandeert koel, mild ën goed roken en laat tóch het verrukkelijke Virginia-aroma onbeperkt dóór Makarios wil naar Turkije Bxamens Alkmaarse meisjes terecht de Smaragden voor het oprapen Posthuum eerherstel voor dr. Kastner Rus zag dc „sneeuwman" DONDERDAG 16 JANUARI 1958 President Eisenhower, die voor het eerst na zijn laatste ziekte-aanval weer een grote persconferentie gehouden heeft, is wel zeer roekeloos geweest. Hij heeft zich onmatig opgewonden en heeft met vuist slagen op de tafel woedend commentaar geleverd op de vraag van een der verslag gevers, of het waar was dat minister Dulles zijn ontslag had aangeboden. Plet antwoord van de president op die vraag geeft te denken. Hij had kunnen volstaan met een eenvoudig „neen", doch hij barstte in grote verontwaardiging los en hief een lofrede aan op de intelligentie en toewijding van Dulles, die hij „de groot ste" noemde tussen de Amerikaanse natio nale figuren. Wij moeten dus aannemen dat Dulles zijn ontslag niet heeft inge diend. Ware het wel zo, dan nog zou de mogelijkheid aanwezig' zijn, dat, Dulles een groot man is. Ook gr-ote mannen ne men wel eens ontslag. De vreemde reactie van Eisenhower is misschien te verklaren uit het feit, dat lang niet iedereen het met, zjjn mening over Dulles eens is en dat ve len in en buiten Amerika ernstig hopen op het vertrek van deze minister. Een hechte vriendschap tussen Eisen hower en Dulles door dik en dun, zoals jjgj heet zou echter geen enkele garan tie bieden ten aanzien van de geschiktheid van Dulles om de Amerikaanse buiten landse politiek te blijven leiden en de toon aan te geven voor het beleid van de zoge naamde „vrije wereld". De typische vergissingen en zigzagkoer- sen, die de Amerikaanse politiek onder Dulles hebben gekenmerkt, hebben weinig doen blijken van de grootheid van deze fi guur. Doch hij kan een toegewijd vriend en krachtige toeverlaat zijn voor de nog steeds niet op krachten gekomen, vermoei de Eisenhower, die wellicht niet opgewas sen denkt te zijn tegen een vernieuwing van leider en koers op Buitenlandse Za ken. En toch, ondanks de grootheid van Dulles, menen velen dat die vernieuwing hoogst noodzakelijk is. De grijze voorman der Westduitse Bonds republiek, Adenauer, heeft zich geuit over de Duitse zienswijze met betrekking tot de laatste Russische voorstellen tot toe nadering door middel van confereren. Hij heeft zich solidair verklaard met de andere westelijke staatslieden, die menen dat een topconferentie zonder diepgaande diploma tieke voorbereidingen geen zin zou heb ben. Het Westduitse standpunt is dus geenszins sensationeel of origineel en de eenstemmigheid van het Westen is erdoor versterkt. Evenmin origineel was het begin van Adenauer's rede, waarin hij de Russische activiteit naar de propagandahoek ver wees. Het lijkt waarlijk niet meer noodzakelijk, dat de staatslieden elkander voortdurend propagandisten blijven noe men. Over en weer wordt hun beleid im mers door een zekere ondergeschiktheid aan de publieke mening bepaald en daar ontkomt zelfs Adenauer niet aan al was het alleen maar omdat hij tenslotte reke ning heeft te houden met, de uitslag van de verkiezingen en de stemmingen van het parlement. Dat hij zich ogenschijnlijk zozeer op wond over het Russische idee, van het grote Duitsland een federatie te maken inplaats van een eenheidsstaat, kan even eens verdacht veel op propaganda lijken, aangezien het moeilijk is een bruikbare procedure voor deze hereniging te beden ken die, in de aanvang althans, niet op een of andere manier een voorzichtig en los verband tussen de beide delen van Duitsland bewerkstelligen zou. Een reële en aanvaardbare oplossing voor Oost en West kan ook Adenauer niet aanbevelen, omdat hij gebonden is aan de in West-Duitsland nu eenmaal dank baar geslikte leuze, dat er met de Oost- duitse regering geen compromis mogelijk is. Een vruchtbare voorbereiding tot een topconferentie, die enig resultaat zou moe ten doen verwachten, zou moeten inhou den, dat men zowel in oost als west open staat voor een ernstige overweging van elke compromisgedachte ten aanzien van de groot-Duitse toekomst. Zonder die in stelling behoeft men niet eens met confe reren te beginnen. „Blauwe Engel" ramde auto De heren R. Abcen en J. B. Westen berg, beiden uit Apeldoorn, die woensdag wilden gaan hengelen in de Berkel, zijn omstreeks half een, toen zij met hun auto een onbewaakte overweg op een zandweg Mi Warnsveld wilden passeren, door de uit Winterswijk komende „Blauwe En- Rel" aangereden en op slag gedood. De auto werd volkomen vernield. De trein bad anderhalf uur vertraging. Toen het bejaarde echtpaar J. Feddes- Blomsma van een bezoek aan Assen per bus gisteravond terugkeerde en bij de halte Polakkenbrug te Smilde uitstapte, was het uitzicht door de dichte mist zeer slecht. De oudjes staken de Rijksstraat weg over en werden door een personen auto aangereden. De 66-jarige mevrouw Feddes overleed tijdens het vervoer naar Assen, de 74-jarige echtgenoot werd ern stig gewond naar het ziekenhuis te Assen overgebracht. De voorzitter van de Inter American Press Association heeft in een telegram aan gouverneur Speekenbrink van de Ne derlandse Antillen verklaard dat het uit wijzingsbevel aan de journalist A. de Wit beschouwd zal worden als een aanval op de persvrijheid. De voorzitter van de I.A. P.A. dringt er bij de gouverneur op aan, het uitwijzingsbevel in te trekken. De heer De Wit, die hoofdredacteur is van het blad „Beurs- en Nieuwsbe richten", wordt beschuldigd van onder mijning van het regeringsgezag, de ar- beidsvrede, de vriendschappelijke betrek kingen tussen de bevolkingsgroepen van Curacao en de goede betrekkingen tussen Curagao en zijn buurlanden. Hij woont al meer dan 17 jaar op Curagao. De landsregering van de Nederlandse Antillen vaardigde geruime tijd geleden een uitwijzingsbevel tegen de heer De Wit uit. omdat zijn kritische artikelen haar onwel gevallig waren. De toenmalige procureur- generaal weigerde echter dit bevel te on dertekenen en nam later ontslag. Sinds dien is de kwestie, onder meer door be- stuursmutaties, slepende gebleven. BONN, (UP) De Engelse regering heeft ontkend, te- hebben gedreigd, nog meer troepen uit West-Duitsland te zullen terugtrekken wanneer de regering in Bonn weigert bij te dragen in de legerings- kosten van de tegenwoordige 60.000 man. Engeland verlangt van de Westduitse re gering een bedrag van 50 miljoen pond sterling 500 miljoen gulden). Reeds in 1957 werd besloten, dit jaar nog 13.500 man terug te" trekken. Engeland verklaarde zich echter bereid een strategische reser ve van 5.000 man aan de Rijn te legeren indien overeenstemming over de financië le kwestie werd bereikt. Zoals bekend is wordt de kwestie der lege- ringskosten momenteel door de NAVO be studeerd. Het te Paramaribo verschijnend dag blad „De West" schrijft, dat vooraan staande figuren uit het Britse gemenebest zoals premier Nehroe van India dit jaar een bezoek zullen brengen aan West-Indië in verband met de stichting van de West- indische federatie. Verwacht mag woi-den, aldus het blad, dat ook premier Nukrumah van Ghana naar de West zal komen. Een belangrijk deel van de Surinaamse bevolking stamt uit Afrika en wel uit Ajanti, dat thans een deel is van Ghana. Een ander belangrijk deel vormen de Hindostanen. In dit verband is in de een- heidsfrootfractie in de Staten van Surina me de gedachte geuit om de beide pre miers uit te nodigen, ook Suriname te be zoeken. JERUZALEM (AFP) Het nieuwe Is raëlische radiostation in het Arabisch is zondag „ergens in Israel" zijn uitzen dingen begonnen. Het kan gehoord wor den in het grootste deel van het Nabije Oosten en Noord-Afrika. In de eerste uitzending werd gezegd, dat het station zich zal wijden aan het bevor deren van de vriendschap tussen de vol ken van het Nabije Oosten. Het station verklaarde dat Israel voorstander -is van de eenheid van alle Arabische volken en tegenstander is van alle buitenlandse in menging in het Nabije Oosten. In de loop van de laatste tien jaar zijn 911.000 immigranten Israel binnenge komen, aldus heeft de Israëlische radio in Jeruzalem meegedeeld. Meer dan de helft van de bevolking van het land heeft zich, na de stichting van dc Joodse staat, in Is rael gevestigd. Volgens het radiostation zijn er in Afrika. Oost-Europa en Azië nog een miljoen joden die in principe kan didaten zijn voor emigratie naar Israel. Het joodse bureau heeft besloten zes miljoen Israëlische ponden te investeren in de volgende fase van de Israëlische ko lonisatie, die 480 dorpen met in totaal 130.000 inwoners omvat. ADVERTENTIE MET OF ZONDER SILK FILTER: GLADSTONE HOUDT DE SMAAK WAAR U VAN HOUDT ANKARA (AFP) Aartsbisschop Ma karios van Cyprus heeft een visum voor Turkije aangevraagd, aldus meldt het Turkse persbureau uit Athene. Dit nieuws, dat in Turkije veel opzien baart, is door het Turkse ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigd. Makarios wilde binnen kort enkele dagen in Turkije doorbrengen, maar zweeg over de beweegredenen van zijn reis. Groningen. Gepromoveerd tot doctor in~"de ge neeskunde de heer W. H. A. Quast, te Slochteren op het proefschrift ..Stompe thoraxletsels". Groningen. Tot apotheker bevorderd: R. van Breest Smallenburg, Groningen. Leiden. Kandidaatsexamen f wis- en natuur kunde: J. A. C. M. van der Beek. Leiden. Idem i: P. Leidelmeijer, Leiden! Idem b: mèj. A. E. A. M. Ross, Leiden. Idem a: R. Sattler, Leiden. Docto raalexamen scheikunde: J. Th. Semeijns de Vries van Doesburgh, Oegstgeest (cum laude): E. C. Wessels, Leiden leum laude) en P. H. Pan- huyzen, Den Haag. Doctoraalexamen natuurkun de: J. B. Sanders, Leiden. De twee meisjes uit Alkmaar, die sinds 6 januari spoorloos verdwenen waren, zijn aangehouden. Het 19-jarige meisje L. Buter is aangehouden door de kinderpolitie in Den Haag. Het andere meisje Anneke de Jong is aangehouden toen het onderweg was naar Alkmaar. Mijn kleine dochter te klein nog om de krant uitge spreid voor haar neus te hou den, zoals grote mensen dat doen ligt op haar buik voor de kachel en bestudeert de vele kolommen druks met sceptische blik. Ik zie haar ogen dwalen over een onge flatteerd gezicht van Kroes.]- tsjev, vervolgens even toeven bij de bokkingachtige gestal te van een zekere meneer Macmillan, die bezig is ergens uit een vliegtuig te stappen, en daarna weiden over de schilderachtige, grote od- schriften boven de mede delingen op de eerste pagina, die haar vertellen dat er een nieuw vredesaanbod van Boeiganin is losgebroken en dat Eisenhower iets langs ge zegd heeft dat als belangrijk moet worden beschouwd. De blik van de kleine is koel en achterdochtig, 'als van een oud vrouwtje dat voor het eerst een roltrap gaat be stijgen. Zij begrijpt de dingen des levens nog slechts zeer gedeeltelijk en eigenlijk is zij ook nog veel te jong om de krant te lezen. Dat beseft zij zelf plotse ling blijkbaar ook, want zij komt overeind met een uit drukking van volkomen onbe vredigdheid, die ik mij als journalist pijnlijk moet aan trekken. Ik ben bereid haar aanmer kingen en opmerkingen met vakkundige breedvoerigheid te beantwoorden', doch dat gaat met kinderen altijd an ders dan men verwacht. Inplaats van mij te verzoe ken, een uiteenzetting te ge ven van de Indonesische kwestie of de State of the Union, zegt zij: „Leg me eens uit waar toch de kindertjes vandaan komen Men kan journalist zijn of hogepriester of professor in de archeologie als men ge reed zit om zijn kennis en roepin? te spuien in gedragen volzinnen waar geen speld is tussen te steken, en men wordt overvallen met een ar geloze vraag uit de dieptpe van een kinderlijke onlogica, een vraag die zo absurd en zu ongerijmd is ten aanzien van alle deskundigheid welke een specialistisch mens kan ver garen dan stort men ineen tot een hulpeloze, dan stamelt men met een mond vol hin derlijke tanden: Waar de kin Waarom moet een man per sé vader willen worden en gezinnen willen oprichten en de alwijze, almachtige willen spelen tegenover zijn dier baren, als hij door de kleinste, schrielste en onbelangrijkste van die dierbaren met een on nozel vraagje schaakmat kan worden gezet? Het lijkt zo eenvoudig, va der te zijn. Men heeft een huis en daarin leven zij, die be schermd, gevoed en gekoes terd willen worden. Men is de ganse dag op stap en ver dient daar het bedrijfskapi taal mee, zodat men des avond kan beschermen, voe den en koesteren. Binnen in aan de toekomst werken. te gaan het huis groeit het alsmaar, wiegekinderen gaan lopen, kleuters gaan naar school, kinderen worden vrouwen en mannen. En men ziet het aan, men zakt weg in de ouderdom en blijft gerust en rustend achter als er uitgevlogen wordt. De vogels vinden hun eigen vleugelkracht en hun eigen wegen, het gaat alle maal vanzelf en men heeft zijn levensopdracht vervuld. Jaja. Zo eenvoudig lijkt het, maar is het niet. Kinderen hebben betekent niets meer of minder dan duivelskunstenaar te moeten zijn, die geen ze nuwen, geen vrees, geen boos heid en geen zachtheid kent. Die geen hart, geen ziel en geen gevoel heeft en vaak niet eens een oog, omdat men zovele dingen niet moet zien om der lieven vredeswille. Een duivelskunstenaar, die antwoordt volgens geloof en zeden, die niets verkeerds doet of zegt. die alles kan en alles kan nalater als het te pas komt. Een man die alles weet en niets mag weten, die een hekel heeft aan rusten als hij moe is en een bezwaar moet hebben tegen uitgaan als hij zich onlustig - voelt. Een opvoeder volgens onge schreven en onnaspeurlijke wetten, die nooit kloppen en altijd weerlegd kunnen wor den. Een man die in de toe komst moet zien, omdat hij de euvele moed gehad heeft Vijf jaar oud, en dan: ....Vertel me eens waar de kindertjes Ik kan erom liegen, prach tig liegen over kleurige as pecten van onwaarachtige verten, waaruit de sprookjes en de kindertjes worden ge boren. Er zijn talloze oplos singen te geven, doch zij alle zullen mij in de toekomst als een leugenaar brandmerken als een laffe verstopper tjesspeler, die dacht en han delde alsof hij de wijsheid in pacht had en niets anders dan een knoeier met waarheden blijkt te zijn. „Luister eens hierDat is een vraag die ik niet zo maar ineens kan beantwoor den. Daar zit zoveel aan vast Laf. Onwaar. Het is immers heel eenvoudig. Er zit niet veel aan vast, het is een der simpelste beginselen van de natuur. Maar.... De koele, sceptische ogen van de kleine kijken mij achterdochtig aan. Waartoe die omhaal en die verwarring? Zij zucht ongeduldig en zegt: „Vertel me eens waar de kindertjes vandaan komen, die iedere dag in de krant staan met die lekkere marga rine en die heerlijke vitamine en die smakelijke levertraan. Zijn dat de kindertjes van de meneren van de krant?" O. Bedoelt ze dat. Zo kan een mens en vader van de opperste benauwenis in de plezierigste welgedaan heid vervallen van de ene se conde naar de andere. Het probleem is verschoven zij is nog niet aan kwellen de vragen toe. Ik heb uitstel gekregen en de tijd zal raad geven. Straks gaat het veel gemakkelijker en misschien zal haar moeder intussen „Neen. die kindertjes uit de krant zijn niet de kindertjes van de meneren van de krant. Anders zou jij er toch ook wel eens bij zijn? Het zijn kinder tjes die hier en daar en over al worden opgevist, op de scholen of in de gezinnen van grote mensen die ook zelf al eens in advertenties worden afgebeeld. Zij worden ge bruikt voor reclame, als je begrijpt wat dat is". „Maar vinden zij die margarine dan niet zo lekker als het lijkt?" „Misschien niet, maar ze worden ervoor betaald om een verheerlijkt gezicht te trekken". „Dat is laf", zegt ze met af schuw. „Ik dacht dat alleen grote mensen net konden doen alsof. Ik kijk nooit meer een krant in". Nooit, vrouwtje, is een groot woord. Eens zal je'immers al les willen weten. En laf is iedereen op een bepaald mo ment, gedwongen door zijn functie en zijn plicht. Ook jij zult eens heel erg laf moeten zijn. Later. Maar ook wat dat betreft zal de tijd uit komst brengen. Voorlopig kan je je bij je sprookjesboe ken bepalen. Dan heb ik ten minste nog even het gevoel, een wasechte, betrouwbare vader te zijn. J. L. Het grote ideaal Zou er nu ooit een tijd komen dat alles op aarde in orde is? Dat niemand iets te verlangen heeft? Dat geen mens iets wil hebben dat een ander heeft? Dat alle poli tici het overal in ieder opzicht met elkaar eens zijn? Vooralsnog zie ik het er niet van komen, maar als het er ooit van komt zou de aarde een saaie plaats zijn; men zou er sterven van verveling, alle fut zou er uit zijn en de zin van het bestaan zou op z'n minst dubieus zijn geworden. ledereen die daar even over nadenkt zal tot deze zelfde conclusie komen en het wonderlijke is dat alle mensen van goeden wille naar deze paradijzige situatie stre ven. Zoal niet naar honderd procent, dan toch naar een percentage d.at altijd hoger ligt dan het menselijkerwijze-bereikbare. Dat geschiedt op alle terreinen des le vens. Overal wil iedereen iedereen over tuigen va.n z ij n gelijk en 's anderen on gelijk in dit opzicht, en wanneer ik met een objectief lodderoog het resultaat dezer nverredingswerkzaamheden bezie, dan is het - op geen enkel gebied - bijzonder in drukwekkend. Evenmin zie ik veel schot komen in de voldaanheid der mensen met hun eigen situatie. Ik heb zelden iemand ontmoet die vindt dat hij genoeg verdient en die tevre den is. En het rare is dat, als er zulke mensen zijn, deze nooit behoren tot wat gij en ik de rijkaards noemen; integendeel. Wanneer iemand van een ander zegt: „hij is volmaakt tevreden", dan kunt u er zeker van zijn dat hij niet het oog heeft op de opperkamer van de Rama of de eerste kraker van de Shell. Het zijn - als zij er zijn - altijd de grauwe mannetjes met een petje op. die tevrede'n zijn. Intussen gaan alle politici voort, met hun pogingen alle mensen tevreden te maken, de heer Burger door middel van socialis ms, de heer Romm,e door katholicisme, de heer Oud door liberalisme. Het is op zich zelf een verheven genoegen, hen aan de arbeid te zien. En wanneer u nu de winkelétalages ziet, dan ziet u dat er een miljoen dingen te koop zijn om, de mensen tevreden te ma ken. Ook dal schijnt niet te gelukken, want, ieder jaar ligt er weer een miljoen andere dingen. En zo blijft dat maar doorgaan, tot het klokje van scheiden slaat. Elws In Zuid.-Rhodesia hebben kinderen van een boer een smaragdenveld gevon den, waar vermoedelijk voor ettelijke tientallen miljoenen guldens smaragden voor het oprapen liggen. Het terrein ligt ruim 300 kilometer ten zuiden van Salisbury. Een deskundige op dit gebied, Lewis Jason, beschreef de stenen, die men tot nu toe gevonden heeft, als „van fantas tisch mooie kwaliteit". Ogenblikkelijk is de overheid bevan gen van de vrees, dat de nieuwe ont dekking de smaragdenmarkt in elkaar zal doen zakken. Daarom heeft men er politiepatrouilles met honden heenge zonden en een stuk van 500 vierkante mijl tot verboden terrein voor schat zoekers verklaard Het veld is ontdekt door de kinderen van Jasper Mizengeli, die een boerderij heeft in het Belingwe-reservaat De politie had twee dagen nodig om naar het gebied te reizen waar de stenen gevonden waren. Het is zeer moeilijk bereikbaar en de rivieren die men on derweg moest oversteken staan zeer hoog. (UP). I 6 otc JERUZALEM (Reuter) Het Israëli sche hooggerechtshof heeft woensdag met meerderheid van stemmen dr. Israël Kast ner vrijgesproken van beschuldigingen van collaboratie met de Duitsers tijdens de Duitse bezetting van Hongarije. Dr. Kastner werd in maart van het vori ge jaar vermoord. Twee jaar eerder had een rechter in Jeruzalem hem als een col laborateur gebrandmerkt, die, „zijn ziel aan de duivel verkocht" had. Het hooggerechtshof verklaarde dat de conclusie van de rechter in Jeruzalem „niet op bewijzen was gegrondvest". Een week geleden zijn drie jonge Israë liërs, die bij de moord op dr. Kastner be trokken waren, tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Dr. Kastner was in de tweede wereldoorlog leider der Joodse gemeenschap in Hongarije. Stevige gestalte met lange armen en grijs-rood behaard" Komsomolskaja Prawda, het orgaan van de communistische jeugd in de Sow- jet-Unie, heeft een gesprek gepubliceerd met de leider van een Russische weten schappelijke expeditie, A. G. Pronine, die in de afgelopen zomer het gebied van de gletscher Fedtsjenko in Pamir heeft on derzocht. Pronine vertelt, dat hij op 10 augustus van het vorige jaar 'tan de rand van de gletscher arriveerde. „Toen wij het dal van de rivier de Baliandkiik bereikten stelden wij vast, dat de gletscher in ster ke mate teruggeweken was en dat een deel van de bedding van de rivier zicht baar was. Toen opeens werd mijn aan dacht getrokken door een buitengewone verschijning op een rotsachtig plateau. Eerst dacht ik aan een beer. Toen ik nog eens goed keek zag ik echter, dat het een op een mens gelijkend wezen was. Het liep een beetje voorovergebogen en droeg geen kleren. Het lichaam was zeer dicht grijs-rood behaard, een stevige gestalte met zeer lange armen. De „sneeuwman" kwam uit een spelonk, liep een tweehon derd meter en verdween achter een rots. Ik had hem vijf tot acht minuten kunnen gadeslaan." Drie dagen later zag Pronine de sneeuw man nogmaals, op. dezelfde plaats. Hij liep weer rechtop, maar verdween toen snel in een rotsspleet, vermoedelijk een spelonk. Een nadere verklaring van Pronine geeft de Komsomolskaya PrawH; niet.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5