Het samenspel van interieur en kunst „Zuid-Molukken laatste oase van christendom in Zuidoost-Azië" Albert Heijn Vrouw ontkent schuldig te zijn aan moord op haar baby Zwemfeest ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds Greetje Kraan won de 100 meter vrije slag 5 HAARLEMSE RECHTBANK Artsen: „Onwaarschijnlijk dat ongeval de doodsoorzaak is" UIT STAD EN STREEK Modern Sinds 1 januari 38 ongelukken in Haarlems verkeersgebied WEES GEEN GEVAAR VOOR UW MEDEMENSEN Burgerlijke Stand van Haarlem Bijeenkomst van Door de eeuwen trouzv" in Haarlems Concertgebouw Anita Gerquetti vergeet volledige operarol Schmidt, Doornik cn Dc Braai maken het goed in de AH-SuperMart Prof. dr. J. Groen bij zijn afscheid onderscheiden Eerste uitvoering door vrouwenkoor „Cantemus" L. F. M. Bensdorp overleden Accountant krijgt voorwaard e l ij k von n i s MAANDAG 20 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Haarlemse rechtbank heeft vandaag de zaak tegen een dertigjarige bewoonster uit de Rivierenbuurt in Haarlem-Noord behandeld die ervan verdacht wordt haar zoontje van zes maanden om het leven te hebben gebracht. Het kind, dat deel uit maakte van een tweeling, zou omstreeks twee uur op woensdagmiddag 3 juli van het vorig jaar, tijdens een hevig noodweer zijn overleden en reeds enkele uren later werd er die middag aangifte bij de Haarlemse politie gedaan dat er een misdrijf zou ZÜ» gepleegd. Tot de volgende middag heeft de recherche een groot aantal per sonen uit de omgeving van het betrokken gezin gehoord en vervolgens bevestigde het sectierapport van dr. J. P. L. Hulst uit Leiden de vermoedens van geweldpleging. Toen de Haarlemse rechtbank, gepresideerd door mr. J. P. Petersen aan de be handeling van de zaak begon had zich op de publieke tribune een grote menigte belangstellenden onder wie talrijke buurtbewoners verzameld, die des morgens reeds in een grote groep in de wachtkamer van het paleis van Justitie in de Jans traat hadden gewacht op het begin van de terechtzitting. tegen het einde van de maand augustus en in begin september met de verkla ring was gekomen dat haar man wel iets naders van de dood van haar zoontje zou weten. ,Dat kam omdat ik uit het sectierapport vernam, dat de dood *an het kind nooit door de val veroorzaakt kon zjjn." Overigens gaf de verdachte voor de rechtbank toe dat zij het kind in driftige buien wel eens een tik had gegeven. Dit Na het voorlezen van de dagvaarding rfoor de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, stelde de president aan de verdachte de vraag of zij bij haar ontkenning bleef. De verdachte ant woordde met een kort bevestigendknikje. Mr Petersen begon de behandeling van He zaak met het verhoor van de getuigen- rfpskundigen, onder wie de huisarts van het «ezin van de verdachte, dr. W. Dorresteyn, die korte tijd nadat het kind was over leden ter consultatie werd geroepen. Dr Dorresteyn verklaarde voor de recht bank geen mening te kunnen geven over de doodsoorzaak. Wel sprak hij als zijn me ning uit dat het hem zeer onwaarschijn lijk voorkwam dat het grote aantal ver wondingen van het kind genoemd in het sectierapport door een ongeluk was ont staan. Het sectierapport noemde onder meer als verwondingen bloedingen in de wervel kolom, aan het ruggemergkanaal en aan de herzenvliezen. Voorts had men een groot aantal breuken in de wervelkolom gecon stateerd evenals beschadigingen aan de schedel en hersenen. Over de leefwijze van het gezin van de verdachte deelde de getuige mee, dat de man en de vrouw met hun tweeling in twee kleine kamertjes, zonder stookgele- genheid leefden, terwijl de man voorts zeer ongeregeld werk had en daardoor dikwijls overdag moest slapen, hetgeen weer onmogelijk was door het gehuil van de tweeling. „Het zijn twee grote kinde ren", aldus de getuige, „onvolwassen en onhandig. Ze zijn eigenlijk overvallen door de tweeling." De volgende getuige-deskundige, de kinderarts jhr. R. A. van Valkenburg, ver strekte enkele mededelingen omtrent een aantal breuken aan armpjes en sleutel beenderen. die reeds geconstateerd waren toen het kind een paar maanden oud was. „Niets is onmogelijk" Ook deze arts sprak als zijn oordeel uit dat het hem bijzonder onwaarschijnlijk voorkwam dat de dood van de baby ver oorzaakt was door een val van de moeder op het kind, een bewering die de ver dachte voortdurend hééft' volgehouden: Daarbij voegde de getuige echter de op merking, dat er niets onmogelijk is De chirurg dokter C. C. ridder van Rap- pard verklaarde het jongetje Peter enkele malen onder zijn behandeling te hebben gehad. In maart 1957 was een rechtei-arm- breuk geconstateerd en enige tijd later een linkerarmbreuk. In mei is het kind in het St. Elisabethsgasthuis opgenomen. Voorts zijn nog een dubbele beenbreuk en een breuk van de beide sleutelbenen gevonden. Toen het kirid ongeveer vier maanden was, heeft het een armpje gebroken, welke breuk pas een week later werd behandeld. Omdat de chirurg een zo groot aantal breu ken in enkele maanden zeer veel en nogal vreemd vond, heeft hij het beenderstelsel grondig onderzocht, ondermeer aan de hand van röntgenfoto's. Dit beenderstelsel was echter normaal. Dokter ridder van Rappard achtte een beschadiging van de wervelkolom van het kind veroorzaakt door geweld. De districtspsychiater F. Hartsuiker heeft over de verdachte een uitvoerig rapport uitgebracht. Hij achtte haar verstandelijk normaal. Dat verdachte na de dood van haar zoontje uit haar evenwicht was, waar door zij in een psychiatrische inrichting in Den Dolder moest worden opgenomen, vond hij begrijpelijk. Onjuiste verklaringen De volgende getuige, de hoofdinspecteur van politie C. van Marion, deelde mede dat de verdachte tijdens de verhoren enkele onjuiste verklaringen had afgelegd, onder meer over haar gedragingen op 3 juli tus sen twaalf en één uur. De verdachte had namelijk verklaard dat zij in die tussentijd boodschappen had gedaan, maar de winke liers, die zij daarbij opgaf, bleken zich bij navraag door de politie daarvan niets te herinneren. Over hel; horen van de vrouw door de Politie ontstond tussen de getuige cn de verdediger, mr. A. D. P. V. van Löben Seis, een kort verschil van mening omdat pleiter het bedenkelijk vond dat de verdachte niet gewezen was op het feit, dat zij zich in de zaak tegen haar man die óók in voor lopige hechtenis zat nu als getuige op het verschoningsrecht had kunnen beroe pen. De hoofdinspecteur deelde echter mee dat hij de vrouw afwisselend als getuige (tegen haar man) en als verdachte had be schouwd. Een rechercheur en een brigadier die vervolgens voor het getuigenhekje ver schenen behoefden geen verklaring af te leggen. Daarna ging de president overtot het verhoor van de verdachte die met haar eigen woorden moest vertellen wat er op de bewuste derde juli allemaal was ge beurd. „Ik haalde het kind om zes uur des mor gens uit het schuurtje", aldus de verdach te. „Het was lastig geweest cn daarom had 'k het daar neergezet. Om zes uur haalde 'k het dus uit de schuur. Nadat ik het had gewassen, heb ik het in de tuin gezet. Om Uvaalf uur heb ik boodschappen gedaan en toen ik omstreeks cén uur terugkwam, heb ik twee flesjes met pap klaargemaakt om de kinderen, een jongen en een meisje, te voeden. Met het flesje in m'n hand ben ik op de rand van het bedje gaan zitten. Ik •akte er door en viel op het jongetje. Ik beb m'n man geroepen en die is de dokter gaan halen. Toen pas hoorde ik dat het kind dood was." Mr. Petersen, die dit betoog enkele keren '>ad onderbroken om nadere vragen te stel- on, vroeg vervolgens waarom de verdachte enkele maanden na het voorval laatste had zü echter aldus haar verkla ringen toegegeven om van de zware ver horen door de politie af te zijn. Bedje in rechtzaal Mr. Van der Valk Bouman wenste ver volgens precies na te gaan hoe de ver dachte op de rand van het bedje had geze ten, hetgeen de vrouw, wijzend naar het ledikantje in de hoek van de rechtzaal, aanduidde. Later zette de man van ver dachte uiteen, hoe hij het bedje had gevon den, nadat hij door geroep van zijn vrouw wakker was geworden. Op de dag van het gebeurde is de man van verdachte 's morgens om half acht naar bed gegaan, omdat hij nachtdienst, had gehad, aldus zijn verklaring voor de rechtbank. „Om tien over half twee werd ik wakker. Ik hoorde mijn vrouw „help" roepen. Ik zag haar zitten met de matras van het kinderbedje in een hand, later zat ze ook met het kindje in een hand", zei de man, die er aan toevoegde, dat zijn vrouw vreselijk overstuur was geweest. Hij zei niet te hebben geweten, of het. kindje toen nog leefde. „Ik dacht- dat ik een beetje gekreun hoorde". Op de vraag wat de man over de doodsoorzaak dacht, antwoordde hij: „Ik heb er geen gedachten over. Maar ik ben er totaal onschuldig in". Buurtgenoten Na de echtgenoot verschenen een aantal buurtgenoten, waarvan er een zei: „Ze heeft me wel eens gezegd dat ze het jonge tje wel kon wurgen. Ze heeft een heel raar karakter". Een andere buurvrouw, die kort na het ongeval in het huis van de verdachte aan wezig was, wees erop dat de verdachte bij zonder overstuur was en had uitgeroepen dat het een beetje haar eigen schuld was. Een derde buurtgenoot vertelde dat zij gezien had dat het kind eerder op de dag in het bedje was gegooid. Ook een volgende buurvrouw had zich al eens eerder geërgerd aan het ruwe gedrag van de. verdachte ten opzichte van het zoontje. In de wachtkamer van de rechter-com- missaris had deze gteuige de verdachte bovendien aangeraden om voor de waar heid uit te komen. Het antwoord op deze vraag luidde dat de verdachte alles wel een keer zou uitleggen wanneer zij vrjj zou zijn. Voorts verdiepte de president zich in de vraag waar de zuigflesjes gebleven waren die de verdachte even voordat zij door het bedje was gezakt in haar hand zou heb ben gehad. Geen van de huisvrouwen kon daar echter opheldering over verschaffen want toen zij de kamer binnenkwamen was alles al weer opgeruimd. Tenslotte verscheen, aan het einde van de ochtend, de schoonzuster van de ver dachte, die verklaarde dat de verdachte tegen haar had gezegd dat ze het kind wel kon vermoorden. Hierna schorste de president de zitting tot twee uur. Nieuws in het kort Psychical Research. Onder auspiciën van de Studievereniging voor Psychical Research zal drs. P. J. den Boer, bioloog in Leiden, donderdagavond 23 januari in Brinkmann in Haarlem een voordracht houden getiteld „Natuurwetenschappen en parapsychologie". Drs. Den Boer vervangt de heer W. J. Gorter, die aanvankelijk op deze avond zou hebben gesproken over „Vuurbestendigheid", gelijk vermeld in de rubriek „Uitgaan in Haarlem" van afge lopen zaterdag. Wcrcldreizigersserie. Dinsdagavond 21 januari zal de heer Jan P. Slijbos als vierde spreker in de wereldreizigersserie in het Minerva-Theater te Heemstede een toelichting geven bij de vertoning van zijn nieuwste kleurenfilm „Land en volk van Verhinderd. Mr. J. C. C. W. Hyszeler, wethouder van volkshuisvesting en sociale zaken is verhinderd dinsdag zijn spreékuur op het raadhuis te houden. „Duinweide". Zaterdag hield de speel tuinvereniging „Duinweide" te Vogelen zang een kienavond, waarop de trekking van de loterij ten bate van de uitbreiding van de speeltuin is gehouden. De kienavond bracht niet minder dan 722,50 op en daarbij komt het resultaat van de loterij. Woonhuis afgebrand. Een woonhuis aan de eerste Oomsberg tussen Stadska naal en Vledderveen, bewoond door de we duwe Boekholt en drie kinderen van 5, 6 en 14 jaar, is door brand verwoest. Het huis en de inboedel zijn verbrand. Drie varkens zijn in de vlammen omgekomen. Het huis was verzekerd de inboedel niet. ADVERTENTIE Volgens de opgave der politie zijn in Haarlem en randgemeenten sedert het begin van 1958 achtendertig verkeers ongelukken gebeurd, waarbij lichame lijk letsel werd veroorzaakt. Daarbij was één dode te betreuren. De ver keersveiligheid blijft een bron van per soonlijk leed en materiële schade. Een beroep op alle weggebruikers om de uiterste voorzichtigheid te betrachten, wordt hierbij nog eens uitdrukkelijk herhaald. ONDERTROUWD: 17 jan.: E. Groeneveld en C. van Slooten, O. C. de Boer en Th. Th. E. H. Campagne. GETROUWD: 18 jan.: F. J. Zondervan en G. M. van der Meer; E. F. de Wilde en G. van der Heyde. BEVALLEN van een zoon: 17 jan.: N. SteenkistRomijn; 18 jan.: M. Claassen Poublon. BEVALLEN van een dochter: 16 jan.: M. Th. M. Timmerman-Kimman; 17 jan.: M. H. M. van Opstal-Demmers, M. Kramer- Brands; 18 jan.: E. M. Meijer-Schippers. OVERLEDEN: 16 jan.: M. A. Fokker- Bomans, 82 j., Hélène Swarthstraat; 17 jan.: W. F. Godin, 65 j., Krelagestraat; J. Benja- minse, 76 j., Kamperlaan; G. van Schagen, 59 j., Maerten van Heemskerkstraat; S. Cornelissen-Schilderman, 78 j„ Rijksstraat weg In een vrijwel uitverkocht Sportfondsen- bad in Haarlem werd zondagavond een zwemfeest gehouden ten bate van het Ko ningin Wilhelmina Fonds, waaraan f 1390,17 kon worden afgedragen. De heer N. de Lange, voorzitter van de afdeling Heemstede sprak een kort woord van wel kom. Na afloop van de zwemwedstrijden werd door de burgemeester van Heemste de, mr. A. G. A. ridder van Rappard. aan de voorzitter van HPC de heer B. van Rijn, en de voorzitter van zwemclub Haarlem, de heer Th. Hölsken, dank gebracht voor de organisatie van deze wedstrijden. Voorts sprak de burgemeester woorden van hulde aan mevrouw A. Hölsken-Neve, leidster van de kunstzwemgroep van zwemclub Haarlem, Jan Stender (Rob ben) en Kapitein Handgraaf als leider van het Nederlands Militair Zevental, waarbij hij aan allen als herinnering een vaantje overhandigde. De wedstrijden werden geopend met een keurige demonstratie kunstzwemmen uit gevoerd door meisjes van zwemclub Haar lem, gevolgd door een demonstratie schoonspringen van de plank gebracht door mevrouw Lenie Lanting-Keller en de heer Herman Karlas beiden van de zwem club Het IJ uit Amsterdam. Direct na de start van de 100 meter vrije slag meisjes nam Judith de Nijs (Rob ben) de leiding gevolgd door Jopie Troost, in de laatste baan wist Jopie Troost met een fraaie eindspurt haar achterstand weg te werken om vrijwel gelijk met Judith de Nijs te eindigen. De volgorde van aan komst wees uit dat Judith de Nijs de strijd gewonnen- had. Het nummer 100 meter vlinderslag dames leverde wederom een overwinning voor de Robben. Aty Voorbij nam van meet af aan de leiding om deze niet meer af te staan. Theo Hoogveld van Neptunus, Amersfoort won de 200 meter vrije slag heren. Hermsen van de Robben werd tweede. V. d. Eijnde (HPC) kwam op de derde plaats. Lenie Sybrands (Shell) zegevierde in de 200 meter schoolslag da mes. Rita Kroon (Robben) en Lenie de Jon ge (ADZ) leverden een spannend duel om Judith de Nijs. Greetje Kraan, Charles RittonAtie Voorbij en Lenie Sybrands (v.l.n.r.) die zondagavond succesvol waren in het Sportfondsenbad in Haar lem. de tweede en derde plaats. Bij de 100 me ter vrije slag dames ging de strijd tussen A. Sanderson (Robben), Greetje Kraan (Robben) en Tinie Tcnckink (HDZ). In de eerste baan ging Sanderson aan de kop, maar Greetje Kraan nam de leiding over om als eerste te eindigen. Bij de 100 me ter vlinderslag was de DJK-er Ritton on betwist de snelste. Het slot van de zwem wedstrijden, de estafette 4 x 100 meter wisselslag, gaf een spannende strijd te zien. Met de rugslagzwemster Liesje Rem mer behaalde HPC een flinke voorsprong, maar bij de schoolslag nam Jopie Dobber (HDZ) de leiding over, waarna er een fel le strijd volgde tussen de Robben en de HDZ. Bij de vlinderslag bleef het een af wisselende strijd tussen Robben en HDZ. Een flinke eindspurt van Greetje Kraan in de vrije slag deed de Robben zegevie ren. De uitslagen zijn: 100 meter vrije slag meisjes: 1. Judith de Nijs, Robben, 1 min. 9.1 sec.; 2. Jopie Troost, HDZ, 1 min. 9.3 sec.; 3. Hennie Vlaanderen, H0C, 1 min. 12 sec. 100 meter vlinderslag da mes: 1. Aty Voorbij, Robben, 1 min. 17.6 sec.; 2. Tinie van Oosterom, Robben. 1 min. 21.7 sec.; 3. Kitty Wagenaar, HDZ, 1 min. 23 sec. 200 meter vrije slag heren: 1. Theo Hoogveld, Neptunus A., 2 min. 16.1 sec.; 2. A. Hermsen, Robben, 2 min. 21.6 sec.; 3. F. v. d. Eynde, HPC, 2 min. 23 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Lenie Sybrands, Shell, 3 min. 1.7 sec.; 2. Rita Kroon, Robben, 3 min. 3.2 sec.; 3. Lenie de Jonge, ADZ, 3 min. 9.6 sec. 100 meter vrije slag dames: 1. Greetje Kraan, Robben, 1 min. 6 sec.; 2. A. San derson. Robben, 1 min. 8.3 sec.; 3. Tinie Tenckink, HDZ, 1 min. 8.4 sec. 100 meter vlinderslag heren: 1. Charles Ritton, DJK, 1 min. 9.1 sec.; 2. I. Smaling, RZC, 1 min. 11.9 sec.; 3. R. Prins, HPC, 1 min. 12.8 sec. 4 x 100 meter wisselslag estafette dames: lrRobben I 5 min. 14.8 sec.; 2. HDZ 5 min. 16.8 sec.; 3. Robben II 5 min. 30.9 sec. De waterpolowedstrijd gespeeld tussen het Haarlems zevental en het Nederlands Militair zevental eindigde gelijk (2-2). 99 99 Het is de bedoeling van de Nederlandse Kunststichting ons volk zin voor beelden de kunst bij te brengen. Zij probeert dit door bet organiseren van exposities in be drijven, zoals dat bij de Hoogovens begon nen was juist in de tijd dat deze stichting werd opgericht, De stichting heeft beelden in de Keukenhof gebracht. In Kampen, waar de eigenaar van een boekwinkel al voorzichtig met een paar kleine exposities „De huidige ontwikkeling in Indonesië kan onze strijd voor een onafhankelijke soevereine Ambonese staat slechts ten goede komen. De geest van verzet tegen en afscheiding van de door de communis ten gesteunde regerinj' in Djakarta is niet meer te stuiten. De republiek Zuid-Moluk ken voert niet alleen een vrijheidsstrijd maar bovenal een geloofsstrijd, want de Zuid-Molukken zijn de laatste oase van het christendom in Zuidoost-Azië. De Christen-Ambonezen hebben de chaos in Indonesië nimmer gewild maar als de on dergang van de republiek Indonesia bete kent dat er weer een vrije Ambonese staat zal zijn, zullen zij deze ondergang niet betreuren". Dit zei de heer P. W. Lokollo, minister van de in ballingschap vertoeven de regering der „republiek Zuid-Moluk ken", zaterdagavond op een onder auspi ciën van de stichting „Door de eeuwen trouw" in de Haarlemse gemeentelijke Concertzaal gehouden bijeenkomst. Spre ker zei verder dat het Indonesische ge- zagsapparaat, het leger, de vloot en de luchtmacht alsmede de arbeidersorgani saties doortrokken zijn van het commu nistische gif. Door communisten worden op politieke tegenstanders en vooral op Westerlingen dezelfde wreedheden toege past, die bekend zijn uit de Japanse_ be zettingstijd, aldus de spreker. Hij noemde het voor de communistische invloed in Indonesische leiderskringen tekenend dat de P.K.I. zijn hoofdkwartier heeft opgesla gen in het paleis van Soekarno. „Dat de corruptie in Indonesische regeringskrin gen hoogtij viert is geen geheim, naar het zich vergrijpen aan have en goed der Nederlanders was maar een kleine stap. Gelukkig is echter het besef in de wereld groeiende dat de kwestie Nieuw-Guinea slechts een voorwendsel is om zich onder het mom van nationale gevoelens weder rechtelijk van andermans bezittingen meester te kunnen maken", zo betoogde de heer Lokollo, die echter onder de aan dacht bracht dat ih werkelijkheid niet de Nederlanders maar in tegendeel de Indo nesische bevolking en dan in het bijzon der de „man in the street" de dupe van deze duistere praktijken is geworden. Spreker verklaarde dat de dagen van het „soekarnisme" geteld zijn en dat tekenen erop wijzen dat Indonesië een meer libe rale regeringsperiode tegemoet gaat. Naar aanleiding van de recente oproep van mi nister mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé tot het Nederlandse volk om meer belang stelling en medeleven met de évacués uit Indonesië merkte de heer Lokollo op dat de lauwe houding van de Nederlandse re gering tijdens de vrijheidsstrijd der Am bonezen thans als een boemerang werkt. „Ik doe echter een dringend beroep op de Nederlandse bevolking om nu alle prin cipiële meningsverschillen te beslechten en de evacuerende landgenoten met har telijkheid en liefde te ontvangen. Doe wel en zie niet om", aldus besloot de heer Lo kollo zijn toespraak. De heer Poortman had hiervoor-namens het Landelijk jongerenbestuur van „Dooi de eeuwen trouw" uiteengezet op welke wijze Nederlandse jongeren de Ambone zen kunnen helpen. „De Ambonese zaak is een nationale zaak. Door de eeuwen heen behoorden de Ambonezen tot de trouwste Nederlandse onderdanen, laten 'wij, Nederlandse jongeren, tonen dat wij trouw met trouw weten te vergelden", al dus deze spreker. De schrijver Godfried Bomans verleen de zijn medewerking aan deze avond door het voorlezen uit eigen werk en naar aan leiding daarvan op de hem eigen wijze te filosoferen, een bezigheid waarmede hij zijn toehoorders zoals gewoonlijk een fijnzinnig vermaak verschafte. Voorts brachten de „Mena Moeria Minstrels" '.oetklinkende Ambonese en Hawaïaanse melodieën ten gehore. begonnen was, pionierde de Stichting ver der met een belangrijke tentoonstelling van zelfportretten, waarvan ik verslag mocht uitbrengen. Van al hetgeen verder nog verzet werd, hoop ik apart nog eens te mogen schrijven. Het ziet er thans naar uit dat de Stich ting ook zin in kunst nadrukkelijk wil bevorderen. Want wat is anders de zin van de tentoonstelling Samenspel van Kunst en Interieur, die door haar in de Amster damse Bijenkorf werd ingericht? Erg ge lukkig kan ik deze expositie niet vinden. De kunstenaar is vrij te maken wat hij wil. Maar de kandidaat-koper is vrij te kiezen. En wanneer kunst in verband met inte rieur gebracht wordt, zoals dat hier het geval is, maak ik me sterk dat veel kunst of wat daarvoor doorgaat, maar moeilijk Anit.a Cerquetti, de Italiaanse sopraan, die van zich deed spreken toen zij onlangs de rol van Maria Callas in de opera „Nor- ma" in het Romeinse operagebouw van Rome overnam, daar Maria Callas ver klaarde door heesheid liet meer te kunnen zingen, heeft haar rol in de opera „De ro ver" van Bellini, die dinsdag in Palermo zal worden opgevoerd, totaal vergeten. Zij wordt thans door specialisten onder zocht, Prof. Santangelo, leider der psy chiatrische kliniek van Palermo, die Ani ta Cerquetti heeft onderzocht, verklaar de dat zij aan een „zenuwuitputting" lijdt, die waarschijnlijk een gevolg is van over werktheid. Aan haar stem mankeerde niets. Santangelo heeft de sopraan kalme rende middelen en een rustperiode van twintig dagen voorgeschreven. Van de 36 Nederlanders, die eind 1953, 1954 om politieke redenen werden gearres teerd, worden thans nog 3 Nederlanders gevangen gehouden, aldus deelt minister Luns in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer mede. Het zijn de heren H. C. J. G. Schmidt en H. de Braai, die van de tegen hen uitgesproken vonnissen revisie hebben aangetekend, en de heer A. H. Doornik, die nog steeds op berech ting wacht. „Ondanks de psysische druk van de jarenlange ongerechtvaardigde gevangenschap en van de onzekerheid om trent hun uiteindelijk lot, waarvan betrok kenen te lijden hebben, genieten zij nog een redelijk goede gezondheid," aldus de minister. Zij hebben geen reden tot klach ten over de wijze, waarop zij in de gevan genis worden behandeld. kan samenspelen met onze interieurs. Overigens is bet ook nog de vraag in hoe verre samenspel eigenlijk van belang is voor de kunstminnende. Het gaat er om dat een kunstwerk tot zijn recht komt en men in een verder ook bevredigend inte rieur zit Zou dat het geval zijn bij een felkleurig schilderijtje van J. Olyslager, wanneer daaronder prijken die daarmee zo afschuwelijk vloekende paarse en blau we bekers als we hier ontmoeten? Voor Tajiri's metaalplastiek heeft men in ieder geval een groot huis nodig, wil men het zo opstellen dat men er zich niet aan prikt En wat doet men met de roodkoperen vis van Aart van de Yssel, die enigszins de vorm heeft en het formaat van een bloe mentafeltje of zo iets? Handelaren in oude kunst kunnen ons vertellen hoe moeilijk het is stillevens van dode beesten of storm achtige zeegezichten te verkopen. Verwacht men dan dat er veel mensen gevonden wor den. die Lotti van der Gaags „Zelfmoord" of Couzijns „Boosheid" op hun schoorsteen zouden wensen! Dat zijn nu net zaken, die men waardeert los van ieder interieur als het niet de neutrale museumzaal is. Een geluk voor de met zo overdadig veel verf ingesmeerde doeken van La taster. Olysla ger. Van Bohemen en Wagemaker. dat de Hollandse huisvrouw zo'n goede naam moet hebben, want daar valL wat aan af te stoffen! Hoezeer werken deze figuren eigenlijk op museumzalen, waarin ze zo graag zouden willen opvallen met hun grote, ruimte eisende formaten en wijze van schilderen! In het verband van deze expositie gezien blijkt hoezeer André Volten eigenlijk sier kunstenaar is. En dat is dan iets, waartegen ik overigens geen bezwaar heb. Ik vond zijn werk dan ook heel wat bevredigender dan een „Mondriaan" die van Ongenae bleek te zijn. Er zijn mensen die plezier beleven aan curiosa in hun interieurs en daar behoort ook ondergetekende wel toe. Eenzelfde ple zier zou ik aan Van de Yssels leuke „Machientje" hebben. Meer beleven zou ik aan Rooskens abstracte schilderij echter, dat een van de weinige zaken is die ik in een interieur kan zien. Werk van Hussum zag ik al de muren sieren van het Haagse café „De Posthoorn" en ik vond het daar toen erg vervelend om me heen. Wie Wol- vekamps schilderijen kunst wil noemen, kan gelijk hebben misschien, maar is het niet om doodzenuwachtig te worden om steeds tegen die wirwar aan te moeten kijken, ook al zou men in nog zo'n gemak kelijke stoel komen te zitten? Deze wijze van stellen van het Samen spel van kunst en interieur is overigens niet nieuw. De ellende-uitkrijtende pren ten van vorige generaties hingen ook wel boven het bed of de ontbijttafel. Waarom zou het dan niet lukken een „Zelfmoord" ergens thuis te brengen? Boh Buys SPECIALE AANBIEDINGEN SUPERMALS VLEES 21 en 22 januari a.s. GEHAKT met zakje kruiden en recept, 500 gram 148 DOORREGEN RUNDERLAPPEN 500 gram 138 DOORREGEN VARKENSLAPPEN 500 gram 128 SPECIAAL AANBEVOLEN: klapstuk, hachévlees, erwtensoep-pakketten UIT EIGEN SLAGERIJEN: (alleen dinsdag en woensdag) GEBRADEN GEHAKT 150 gram 48 VEILING-VERSE GROENTEN Alleen dinsdag en woensdag V V' 21 en 22 januari a.s. BOERENKOOL 500 gram 29 SINAASAPPELEN in netje 7 voor 89 Steeds voorradig alle soorten appelen, mooie grapefruits, vol sap, Extra fijne handappel GOLDEN DELICIOUS voor zover voorradig, p. kilo 119 Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen Obligatie spaarsysteem GROTE HOUTSTRAAT 9? Prof. dr. J. Groen, tot dusverre verbon den aan het Wilhelmina Gasthuis te Am sterdam, heeft wegens zijn benoeming tot hoogleraar in de interne geneeskunde aan de universiteit van Jeruzalem, zondagmid dag in een bijeenkomst in het Concertge bouw te Amsterdam, van medewerkers en vrienden afscheid genomen. Het vorig jaar opgerichte klein Vrou wenkoor „Cantemus" geeft dinsdagavond 28 januari onder leiding van Frits Mon driaan zijn eerste uitvoering. Deze heeft plaats in de Begijnhofkapel in Plaarlem. Solistische medewerking wordt verleend door de fluitist Frans Vester, de sopraan May Oranje, de mezzo-sopraan Diny La- tour, de alt Elly Jens en de pianiste Ber- t.a van Kooten-Bonset. Ook wordt mede gewerkt door het strijktrio van de heer Jan Hoeben. Plet programma vermeldt werken van Johann Michael Haydn, Pales- trina, Orlando di -Lasso, Marais, Chami- nade, Tagore, Honegger, Debussy en Poulenc. In Bussum is op bijna 74-jarige leeftijd overleden de heer L. F. M. Bensdorp. direc teur van de N.V. Bensdorp Chocolade fabriek. Hij was voorts lid van de raad van bijstand van de vakgroep cacaobonen- verwerkende industrie en van de onder vakgroepen cacaopoederfabricage en cho colade- en cqnfiturenfabricage. Voorts was hij bestuurslid van de centrale vereniging voor grootbedrijven in de detailhandel. De economische politierechter te Haar lem heeft vanmorgen schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen een vierenvijf- tigjarige accountant die verdacht werd van handel in goud. Het vonnis luidde een gevangenisstraf van een maand voor waardelijk. Hij had in opdracht van een Haarlemmer, voor wie hij de boeken bij hield, goud gekocht voor een waarde van tienduizend gulden, hetgeen volgens het deviezenbesluit verboden is. Veertien da gen geleden is de accountant wegens het doen van onjuiste aangifte aan de belas tingen veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en /.es maanden en publicatie van het vonnis. Ten aanzien van de handel in goud had de officier van Justitie een voorwaarde lijke straf van drie maanden geëist, waar na de verdediger, mr. A. W. Luikinga, ont slag van rechtsvervolging bepleitte, om dat volgens hem de hoofdzaak van het ge val reeds behandeld was tijdens de zitting over de onjuiste belastingaangifte. Rectificatie. In ons blad van donderdag deelden wij mee, dat een zesenvijftigja- rige Haarlemse koopman door de Plaar- lemse rechtbank was veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden en in trekking van het rijbewijs gedurende een jaar, wegens het besturen van een auto, terwijl hij onder invloed van drank ver keerde. Het vonnis luidde echter twee we ken gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs gedurende een jaar.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 9