OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Scherp Joegoslavisch protest tegen beslag op wapenlading HET WEER Gemeenten behoeven slechts vier percent rente te betalen Geen ziekteverschijnselen bij het meisje uit Putten Frankrijk houdt staande dat de zending bestemd was voor de opstandelingen in Algerije Sneeuw over West-Europa In een kwartaal 50.000 t.v.-kijkers erbij Sneeuw Rijksvoorschotten voor woningbouw Dynamiet zonder lont in school te Little Rock Acht mensen dakloos door brand in Amsterdam Koersstijging in Wallstreet Skiër door rollende sneeuwbal bedolven Binnenkort zal een besluit inzake radio-actieve stoffen met preventief karakter in werking treden oret/oo Fransen vielen in Algerije in hinderlaag: 28 doden Het woord is aan Thans voor ongeveer f 109 miljoen rente-spaarbrieven geplaatst Amerikaans ambassadeur te Djakarta vervangen GAAT U VERHUIZEN? Beverwijker zou 19 mille hebben verduisterd Malversaties ontdekt bij be drijfscontrole 72e JAARGANG No 164 DINSDAG 21 JANUARI 1958 303e JAARGANG No 12 Grote Houtstraat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen) Directie, Redactie, Administratie. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Gralische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct, p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Prins Bernhard is op weg naar Liberia, waar hij een officieel bezoek zal af leggen. De jonge staat ontwikkelt zich snel naar de eisen van de moderne samenleving. In het binnenland wordt het oerbos teruggedrongen en slaan de stamhoofden reeds de binnenkomst van een der luchtreuzen gade, die de ver bindingen tussen de voornaamste plaatsen in Liberia onderhouden. In verscheidene delen van West-Europa ondervindt het verkeer veel hinder van ijzel en sneeuw, vooral in Zuidoost-België en Noord-Frankrijk. Bij Parijs kwamen bij verkeersongevallen door de gladheid zes personen om het leven. Het verkeer op het vliegveld Orly ondervond stagnatie, door^ dat de tractors waarmee de vliegtuigen van en naar de startbanen worden gere den, tengevolge van de gladheid niet kon den worden gebruikt. In het zuidelijke deel van Frankrijk tot de Rivièra toe en in Noord-Italië wordt eveneens sneeuw verwacht. Ook in Noord-Ierland, Schotland en het Noordelijke deel van Engeland viel veel sneeuw, waardoor het wegverkeer sterk werd belemmerd. Over West-Duitsland woedde een storm, waardoor bij Bayreuth een televisiemast van vijftig meter werd geveld. Bij de dienst luister- en kijkgelden der P.T.T. is de aangifte van het 250.000ste televisietoestel binnengekomen. De regi stratie van het 200.000ste had plaats op 16 oktober 1957. In één kwartaal zijn er dus 50.000 bijgekomen. In 1957 werden voor het eerst meer tv.-apparaten dan radio toestellen geregistreerd, namelijk 139.553 tegen 127.421. Acht percent van alle gezin nen in Nederland heeft nu een tv-toestel. Het aantal aangegeven radiotoestellen bedroeg op 1 januari 1958 2.362.473 (1 de cember: 2.352.048). Op dezelfde datum wa ren er 526.145 aangeslotenen op het draad- omroepnet. ADVERTENTIE VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt om 11.15 uur: Veranderlijke bewolking met plaatselijk sneeuw. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tus sen zuid en west. Overwegend lichte vorst. Volledige weerrappórten op pagina twee. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft richtlijnen doen toe komen aan de gemeentebesturen over de verstrekking van bouw- en grondvoorschot- ten voor woningwetwoningen. Onder voorbehoud van goedkeuring door de Staten- Generaal zullen de voorschotten, waarvoor op de ontwerp-begroting voor 1958 540 miljoen is uitgetrokken, tegen een rente van 4 pet. ter beschikking van gemeenten en woningbouwverenigingen worden gesteld. Met deze rente, welke niet onaanzienlijk onder de huidige marktrente ligt, beoogt de regering de te bouwen woningwet woningen binnen het bereik te houden van diegenen, waarvoor zü in beginsel zijn bestemd. Daarom zal worden bepaald, dat tenminste 80 pet. van die woningen betrok ken moet worden door gezinnen met een inkomen, dat niet groter is dan dat van een geschoolde arbeider. De voorschotten zullen bij voorrang be schikbaar worden gesteld voor de bouw van normale en eenvoudige arbeiders woningen. De grondvoorschotten zullen in 75 en de bouwvoorschotten in 50 jaar moeten worden afgelost. De grond- en bouwvoorschotten zullen de totale stichtingskosten der woningen omvatten, voorzover deze althans door de minister worden aanvaard. Indien de bouw van woningen bijvoorbeeld gepaard gaat met de bouw van garages, dagwinkels en dergelijke ruimten, zullen voor de bouw van deze ruimten geen voorschotten wor den verleend, evenmin als voor de aanleg van centrale-verwarmingsinstallaties en dergelijke bijzondere voorzieningen. In ge vallen waarin de garages of dagwinkels worden ondergebracht in de onderbouw van blokken meergezinshuizen, zal een voorschotregeling als voor een normale onderbouw gelden. Indien een gemeente of een woningbouw vereniging woningen bouwt op grond welke in erfpacht is verkregen, wordt geen grond- voorschot gegeven. In gevallen echter waarin een gemeente grond in erfpacht uitgeeft, is de minister bereid te overwegen aan die gemeente zo nodig voorschotten te geven ter financiering van aankoop en bouwrijp maken van grond. Niet voor alle gemeenten Voorschotten zullen niet worden gegeven aan gemeenten, die nog de beschikking hebben over gelden afkomstig uit het zo genoemde „grote contract" met de institu tionele beleggers. Hiertoe worden ook ge rekend de gelden, die enige gemeenten heb ben geleend van een aantal pensioenfond sen, die niet aan het „grote contract" heb ben deelgenomen on en de gelden die met hulp van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal ter beschikking van een aantal gemeenten zijn gekomen. Voor wo ningen die met gelden uit het „grote con- LITTLE ROCK (Reuter) In de mid delbare school te Little Rock in Arkansas, die vorige zomer het toneel was van onge regeldheden in verband met de rassen kwestie, is maandag in de kelder een staaf dynamiet gevonden. )e staaf werd ont dekt, toen het gebouw naar aanleiding van een telefonische waarschuwing werd doorzocht. Er werd geen ontstekingsappa raat aangetroffen. (UP) Op de centrale middelbare school van Little Rock zijn maandag de lessen weer begonnen zonder onregelma tigheden. Er waren enkele leden van de nationale garde aanwezig, maar deze hoefden niet op te treden. Er werd ver wacht, dat zich nu meer neger-leerlin gen aan zouden melden, maar alleen de negen negerscholieren, die van het begin der integratie af aanwezig zijn geweest, verschenen. Men vermoedt dat iet leggen van de staaf dynamiet „een stunt" is geweest om te bereiken, dat de autoriteiten de school zouden sluiten, en geen poging om school mét leerlingen op te blazen. Er was name lijk geen lont aan de staaf verbonden. tract" worden gefinancierd, waarvoor een rente van 454 percent geldt, zal een toeslag op de bijdrage worden verleend om het verschil van 54 percent met de rente van de rijksvoorschotten te overbruggen. De regering beoogt met het verlenen van voorschotten voor de woningwetbouw niet alleen de voortgang van die bouw te ver zekeren. maar ook een bijdrage te verlenen tot sanering van de financiële positie der gemeenten. Met het oog op dit laatste zal in 1958 voor de bouw van woningwet woningen alleen een jaarlijkse rijksbijdrage worden toegezegd, wanneer de stichtings kosten zijn gedekt door rijksvoorschotten of gelden uit het „grote contract". BELGRADO (Reuter) De Joegoslavi sche regering heeft krachtig bij de Franse regering geprotesteerd tegen „het onrecht matig in beslag nemen van de lading aan boord van de „Slovenya". Volgens het Joe goslavische protest werd het schip 45 mijl van de Algerijnse kust aangehouden. De Joegoslavische regering eist dat de in be slag genomen wapens en munitie onmid dellijk worden teruggegeven, anders zal zij schadevergoeding eisen. PARIJS (Reuter) De Joegoslavische ambassadeur in Frankrijk, Ulavitsj, heeft verklaard dat met de verklaring der Fran se regering, dat zij over bewijzen beschikt, dat de in beslag genomen wapens voor de Algerijnse opstandelingen waren bestemd, „geenszins kan worden aangetoond, dat de Joegoslavische regering in kwade trouw heeft gehandeld, daar Joegoslavië een on afhankelijke staat is, die het recht bezit wapens te doen vervoeren." Hij zei ook dat het incident een „verstorende invloed" kan hebben op de' Frans-Joegoslavische be trekkingen. Een korte, maar hevige brand op de bo venste twee verdiepingen van een huis in de Eerste Helmersstraat te Amsterdam heeft een gezin van acht personen dakloos gemaakt. De brand was door onbekende oorzaak ontstaan op de zolder, waar meu belen waren opgeslagen. De brandweer wist binnen een half uur de vlammen met vier stralen te doven. De bovenverdiepin gen van het huis waren toen echter reeds uitgebrand. De gemeentelijke dienst van sociale za ken heeft zich over de daklozen ontfermd. De publikatie van de economische bood schap van- president Eisenhower aan het Congres veroorzaakte maardag op de New Yorkse effectenbeurs koersstijgingen van 1 dollar voor de voornaamste aandelen. Voor enkele aandelen bedroeg de koersstijging zelfs 3 dollar. Onder levendige handel had den staalwaarden, aandelen van vliegtuig fabrieken en olieaandelen de leiding bij de koesstijging. (Zie pag 2 en op pag. 7 het beursbericht van New York). GENEVE (Reuter) Een 24-jarige Zwit ser, Martial Etienne, was maandag met zijn verloofde aan het skiën nabij Porrentruy in de Jura, terwijl kinderen bovenaan de skihellingen een grote sneeuwbal voort rolden. De sneeuwbal kwam te dicht aan de rand van een helling en rolde naar beneden. Hij werd groter en groter en had een doorsnede van zeker tweeëneenhalve meter, toen hij Etienne trof en meesleurde. Redders spoedden zich de heuvel af, maar toen zij de skiër uit de sneeuw had den opgegraven, bleek hij door verstikking om het leven gekomen te zijn. (Van onze correspondent DEN HAAG „Er zi.jn momenteel aan het kind eeen ziekelijke afwijkingen te constateren," verklaarde prof. dr. P. Mun tendam, directeur-generaal voor de Volks gezondheid, gistermiddag tijdens een in de grote vergaderzaal van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid be legde persconferentie laar aanleiding van de radio-actieve besmetting van de 5-jari- ge Joke Haanschoten uit Putten, ontstaan doordat na een behandeling in het acade misch ziekenhuis in Utrecht de kop van een bestralingsnaald met 50 milli-curie radium in de neusholte van het kind was achtergebleven. Verder wenste prof. Mun tendam geen voorspellingen te doen over de gezondheidstoestand van het kind in de toekomst. De eventuele schuldvraag wenste prof. Muntendam buiten discussie te laten. Wel zei hij dat het hier menselijk werk be treft en dat er dus altijd kans op foutjes bestaat. Ondanks de beste beveiligings maatregelen kan de mogelijkheid tot on gelukken als dit nooit geheel worden uit gesloten. Het toezicht op de gevaren die radio-actieve stralen met zich meebren gen en de beveiliging ertegen is in de laatste jaren echter intensief bestudeerd hetgeen onder meer heeft geleid tot het Ioniserende Stralen-besluit dat op 1 febru ari in werking zal treden. Binnenkort kan ook de invoering worden verwacht van een speciaal Radio-actieve Stoffen-besluit, dat voornamelijk van preventief karakter is en dat na een uitgebreid interdepartemen taal overleg dezer dagen door de minister is getekend. Een der medewerkers van prof. Muntendam, prof. dr. Cohen, was van mening dat het genetisch gevaar voor de familie Haanschoten bijzonder klein is en dat dan ook niet verwacht wordt, dat er speciale maatregelen voor deze fami lie genomen zouden moeten worden na de observatieperiode in het ziekenhuis te Utrecht Er kan nog niet gezegd worden hoe lang deze zou moeten duren. Eerst moeten de woning en vooral de tuin In Putten gezuiverd worden. Deskundigen zijn daar al mee begonnen. Om het even tueel indringen van regenwater in de ra dio-actieve grond te voorkomen, is de tuin, waar eerst voorzichtig de bovenste laag is verwijderd, met een groot stuk plastic afgedekt. Nu zal net zo lang moe ten worden gemeten en grond worden ver wijderd, tot er geen eerder besmettings gevaar meer bestaat, waarna het restant der radio-activiteit kan worden „schoon gespoeld." Voordat men met het huis kan beginnen, dient men -:erst nauwkeurig te weten waar de straling het hevigst is. Afgebroken zal het huis niet worden, aangezien men daarmee juist het tegen gestelde zou bereiken van wat noodzake lijk is. Daardoor zou namelijk veel stof worden verspreid, dat mogelijk radio-ac tief zou kunnen zijn. De loder emmers, waarin de radio-actieve as uit de tuin en de verdere besmette afval is geborgen, zullen naar het terrein van de KEMA in Arnhem worden overgebracht, waar alles voorlopig zal worden opgeslagen. Eventu eel zal later alles door de marine in zee worden gestort Een vertegenwoordiger van het ministe rie van Onderwijs deelde mee, dat behal ve door de justitie en de inspectie voor de volksgezondheid ook loor het college van curatoren van de universiteit te Utrecht een onderzoek is ingesteld. Over de regeling /au de eventuele scha de, die het gezin zou lijden, zowel door loonderving ten gevolge van het feit dat ook het gezinshoofd is geïsoleerd als door mogelijke vernietiging van niet te reini gen huisraad, werd loor een vertegen woordiger van de minister van Justitie op gemerkt, dat deze zaak formeel verband houdt met de schuldvraag. Hij was echter van mening, dat ook wanneer er geen sprake zou zijn van grove schuld van wie dan ook, er toch een regeling voor het ge zin zal worden getroffen. ADVERTENTIE BARtELJORISSIR. HAARLEM TEL. 13439 FERD BOLSTR 48 A" DAM TEL. 717162 WINTFRSPORTKLEDING De Franse minister van Buitenlandse Zaken Pineau heeft verklaard tegenover de ambassadeur uiting te hebben gegeven aan het „leedwezen" der Franse regering over een daad van wapensmokkel, die niet werd verwacht van een regering die zegt dat zij vriendschappelijke betrekkingen met Frankrijk onderhoudt. Hij voegde hieraan toe dat, indien de wapens voor Jemen be stemd waren, het wel een vreemde ver- schepingswijze was ze uit de Joegoslavi sche haven Fiume via Casablanca naar deze opgegeven bestemming te zenden. Pineau verklaarde ook dat het de Franse regering bekend was dat de wapens op 15 november door de „beruchte Marokkaanse wapensmokkelaar" Laraki in Praag waren gekocht.. Pineau zei het „ondenkbaar" te achten, dat de Joegoslavische regering niet op de hoogte zou zijn geweest van de ware bestemming der wapens. Van Franse offi ciële zijde werd nog verklaard dat er „geen sprake" kan zijn van inwilliging der Joegoslavische eis om teruggave der wa pens. CASABLANCA (Reuter) De „Slove- nija" is maandagavond uit Casablanca naar New York vertrokken. RABAT (AFP) In de hoofdstad van Marokko is wan officiële zijde bevestigd dat de lading wapens van de „Slovenija", het Joegoslavische schip dat voor de Alge- rpnse kust door de Fransen werd opge bracht, voor Jemen bestemd was. De lading had te Casablanca moeten worden overgegeven aan de Marokkaanse hande laar Laraki,voor wie in augustus een lading wapens was bestemd, die het Joegoslavi sche schip „Serbija" aanvoerde. Die lading is destijds door de Marokkaanse politie van boord gehaald en opgeslagen. Toen heette het dat de kisten voor Saoedi- Arabië bestemd waren, maar dit land heeft nimmer protest aangetekend tegen dit beslag. (AFP) In gezaghebbende Franse krin gen vestigt men er de aandacht op dat de Franse regering zich in de herfst van 1956, naar aanleiding van de zaak met de „Atho?" het schip dat uit Egypte af komstige en voor de Algerijnse rebellen bestemde wapens aan boord had en dat eveneens door Franse oorlogsschepen werd aangehouden het recht heeft voorbe houden schepen tot op vijftig mijl uit de Noordafrikaanse kust te doen aanhouden, om te onderzoeken of zich eventueel ge smokkelde wapens aan boord bevinden. Hieraan wordt toegevoegd dat geen enkele buitenlandse regering bij die gelegenheid aanmerking heeft gemaakt op deze Franse maatregel. Dit is dan een van die kleine overbo dige Nederlanders uit Indonesië, waar Sukarno geen behoefte aan heeftTe midden van de bagage huilt de dreu mes een beetje. Het is allemaal nog zo vreemd en onwennig. De foto werd genomen bij de ontscheping van de ..Captain Cook". Weet u intussen nog het gironummer voor de hulpver lening. aan de évacués uit Indonesië? Hier is het nog eens: 777 ten name van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag. ALGIERS (Reuter) Na een overval van opstandelingen, op een Franse patrouille bij Orleansville, waar donderdag 28 Fran sen zijn gesneuveld, worden vijf militairen en een verkenningsvliegtuig vermist, zo hebben Franse functionarissen maandag bekendgemaakt. Twaalf vreselijk ver minkte lijken van gesneuvelden zijn te ruggevonden. Het aantal doden als gevolg van een bomaanslag te Sidi Bel Abbes, waarbij vier Europese vrouwen om het leven kwa men en 41 mensen gewond werden, is tot vijf gestegen door het overlijden van een achtjarig jongetje. Bij andere aanvallen te Sidi Bel Abbes zijn zondag nog een dode en drie gewonden gevallen. Bij Guelma, in Oost-Algerië, heeft een rebel, die als po litieman vermomd was, zondag een po- litie-agent en diens zesjarig zoontje dood geschoten. Bij Beni Saf, ongeveer 60 kilo meter van Tlemcen in het gebied van Oran, liep een groep mijnwerkers in een hinder laag. Twee Europeanen werden gedood en vijf gewond. Anonymus: Men beweert dat stretch-nylon een vin ding van de modernste tijd is; doch sinds onheuglijke tijden zijn de gewe tens er reeds van gemaakt. De n.v. Bank voor Nederlandsche Ge meenten deelt mede, dat de verkoop van rente-spaarbrieven 1957 tot en met 15 janu ari reeds heeft opgeleverd ongeveer 109 miljoen gulden. Als gevolg van de bepa ling in het prospectus, dat vanaf 16 janua ri rente moe) worden bijbetaald is de ver koop gedurende de dagen aan die datum voorafgaand zee groot geweest. In to taal zijn thans ongeveer 381.000 rente- spaarbrieven verkocht. Van het recht om voorkeur voor bepaal de gemeenten te kunnen uitspreken is zeer druk gebruik gemaakt. De hoeveel heid ingekomen kaarten is zo enorm groot, dat het nog ongeveer een week zal duren voordat aan de gemeenten het bedrag van de tot 15 januari uitgesproken voorkéur kan worden opgegeven. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse ambassadeur in Indonesië, John Al lison, zal worden vervangen, zo heeft het State Department maandagavond bekend gemaakt. Allison verlaat op 29 januari Dja karta voor overleg in Washington. Daar zal hem een nieuwe benoeming wachten. Vol gens de bekendmaking vormt Allisons ver vanging een onderdeel van een reeks on derling verband houdende wisselingen in de diplomatieke dienst. Wie Allison zal onvolgen werd niet meegedeeld. „Tezijner- tïid" zal het Witte Huis hierover een mede deling doen, aldus het communiqué. Van ambtelijke zijde in Washington is gezegd, dat geen al te grote betekenis moet worden gehecht aan het feit, dat Allison zo kort in Djakarta is geweest. (Allison is nog geen iaar ambassadeur in Indonesië ge weest). Maar dinlomaten in Washington vragen zich af of de vervanging van Allison wel licht de mogelijkheid inhoudt, dat de Ver enigde Staten de huidige Indonesische re gering en haar politiek strenger zullen be oordelen. Zij merken op, dat er verschei dene factoren zijn geweest, die bezorgd heid in officiële kringen in Washington kunnen hebben gewekt. Welke deze zijn werd maandag reeds in dit blad bericht. In diplomatieke kringen in Washington is men van gevoelen, dat de eerste aanwij zing. dat de Verenigde Staten een krachtiger houding tegenover Indonesië zouden knnnen aannemen, reeds de nota in Diakarta tegen de uitbreiding der ter ritoriale wateren was. Bevoegde woordvoerders te Washington weigeren eveneens zich uit te laten over het bericht uit Indonesische bron. volgens hetwelk de heer Allison zich niet zou kun nen verenigen met de politiek van Dulles iegens Indonesia. met. name diens gedrags- h'in in het conflict over Nederlands Nieuw Guinea. Wat de kwestie Nieuw Guinea betreft, hebben waarnemers biï meer dan een ge legenheid een duideliik gebrek aan sa menwerking ongemerkt tussen de te Washington verkregen aanwijzingen met betrekking tof de gedragsliin van de Ame rikaanse regering enerzijds, en bepaalde starmen. gedqan door dp ambassadeur der Vereniode Staten te Diakarta. anderziids. ADVERTENTIE Wij garanderen u een goede verhuizing uitgevoerd door vakkundig personeel. Vraag eens inlichtingen. F. DAMIAANS EN ZN. Zijlvest 41 - Haarlem - Tel. 12456-14155-52514 De Beverwjjkse politie heeft de Bever weker J. H., filiaalhouder van een kleding- bedryf uit Haarlem, aangehouden en inge sloten, verdacht van verduistering van ne gentienduizend gulden. De verduisteringen zou hij in de afgelopen vijf jaar ten nadele van zjjn werkgever hebben gepleegd. De malversaties kwamen tydens een bedryfs- controle aan het licht. De filiaalhouder verkocht kleding op af betaling en incasseerde de termijnbetalin gen van zijn klanten, welke geïncasseerde gelden op een zogenaamde klantenkaart werden geboekt. Door valse boekingen heeft de man in al die jaren (van 1952 af) kans gezien regelmatig kleine bedragen ten eigen bate aan te wenden zonder dat iemand het merkte. Bovendien vernemen wij nog, dat de auto van de filiaalhouder werd gefinancierd door een Alkmaarse firma. De auto was nog niet geheel afbetaald. Door intens gebruik was de waarde van het voertuig zeer verminderd. Verkoop van de wagen zou niet voldoende opbrengen om de ver dere afbetaling van de auto te dekken. Voorts blijkt de filiaalhouder nog in het krijt te staan bij de belastingdienst. Op het daartoe bestemde bord aan het gebouw van Openbare Werken aan de Gasthuisstraat in Beverwijk is namelijk de aankondiging verschenen, dat binnenkort zal worden overgegaan tot verkoop van de eigendom men van de heer J. H. De filiaalhouder heeft tijdens een ver hoor door de politie het een en ander be kend. Hij is inmiddels ook al voor de offi cier van Justitie geleid.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 1