KLINGDECOR anda en de wijze Meester „Krachtige expansie van Amerikaanse economie kan worden gehandhaafd" Koud weer met sneeuwbuien TocU ió Aet zo Onze export toegenomen N.V. DE HOUTWERF f Wereldnieuws VISSEN 2 Werktijdverkorting bij NKF Vijf Amerikanen maken een noodlanding in antarctica Ministersbijeenkomst van de E.G.K.S. uitgesteld B.E.A. boekte recordwinst H. BIJSTER Jr. EN ZOON Schildersbedrijf Wereldtentoonstelling zal België geen frank kosten Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Economische boodschap van Eisenhower Kritiek op dividend van North Western and Pacific 11 t Spaarkasbedrijf boekte in 1957 stijgende produktie De huidentermijnmarkt Te grote eenvormigheid van economische politiek ongezond Bevrijdt u J DINSDAG 21 JANUARI 19 5 8 In van landse heeft het de verloop buiten- handel de loop van 1957 een op vallende verande ring plaatsgevon den. De verhou ding tussen in- en uitvoer was de laatste jaren niet zeer rooskleurig. Wanneer men over de laatste twee jaren de cij fers van in- en uitvoer volgt dan blijkt dat de maandgemiddel- den over de eerste helft van 1957 een vrijwel even on gunstige verhouding iveergeven als in 1956. In de loop van het tweede halfjaar 1957 is echter door toeneming van de export de verhouding tussen in- en uitvoer aan merkelijk verbeterd. De lijn van de maandgemiddelden in de grafiek demonstreert dit zeer duidelijk. De n.v. Nederlandsche Kabelfabriek te Delfzijl heeft voor vrijwel alle werkne mers de vierdaagse werkweek ingesteld. Dit is geschied omdat belangrijke binnen landse bestellingen zijn ingetrokken en een grote Indonesische opdracht niet is uitgevoerd. Er werken thans nog 223 mensen bij de N.K.F. te Delfzijl. In de loop van het af gelopen jaar keerde een 70-tal werkne mers terug tot zijn vroegere beroep, velen werden weer landarbeiders. NEW YORK (Reuter) Een vliegtuig van de Amerikaanse marine, van station Byrd op weg naar de zuidpool met vijf ma rinemensen aan boord, heeft op 450 mijl van zijn bestemming een noodlanding op het ijs moeten maken, aldus radio-berich ten, die door amateurs in New York zijn opgevangen. Er is een ander vliegtuig naar de plaats onderweg. Men heeft ma teriaal genoeg bij zich om het een poosje uit te houden. De bijeenkomst van de raad van minis ters van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (EGKS) die aanvankelijk op 28 januari te Luxemburg zou worden gehouden, is tot vier februari uitgesteld. Dit is van officiële zijde te Luxemburg bekendgemaakt. Het uitstel geschiedt op verzoek van de Nederlandse minister van Economische Zaken, prof. J. Zijlstra, die de begrotings debatten in de Eerste Kamer moet bijwo nen. De ministers zullen te Luxemburg van gedachten wisselen over verschillende vraagstukken betreffende de toepassing van het akkoord voor het wegverkeer en het stelsel van de vrachtprijzen op de wa terwegen ten westen van de Rijn. Volgens de voorlopige cijfers, die maan dag gepubliceerd werden, heeft de Bri tish European Airways in 1957 een record nettowinst gemaakt van 1,2 miljoen pond sterling. In 1957 zijn in totaal door de BEA 2.750.000 personen vervoerd, hetgeen een toeneming van 13 percent ten opzich te van het voorafgaande jaar betekent. ADVERTENTIE J. J. HAMELINKSTRAAT 26 II TEL. 14519 (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische commissaris-generaal van de wereldtentoonstelling baron Moens de Fernig heeft aan een lunch de opzienba rende verklaring afgelegd, dat de gehele organisatie van de wereldtentoonstelling aan de Belgische staat geen frank zal kos ten. Baron de Fernig zei dat de totale be groting van de wereldtentoonstelling op twee miljard frank (ongeveer 150 miljoen gulden) wordt geraamd. De financiering wordt als volgt geregeld: achthonderd mil joen frank wordt opgebracht door de kolo niale loterij en de overige 1,2 miljard frank door de lotenlening van de wereldtentoon stelling, die in 1960 door de staat zal wor den terugbetaald. Met de opbrengst van de indirecte belastingen, die de 30 tot 35 mil joen bezoekers zullen betalen, zal de staat echter meer ontvangen dan hij uitgeeft. De fiscale inkomsten van de tentoonstel ling zullen de honderd miljoen gulden ver overtreffen. De schatting van het aantal bezoekers is aan de lage kant gehouden, want men rekent op vijftig miljoen men sen. Daar de meeste paleizen en paviljoens reeds onder dak zijn, aldus de commissa ris-generaal, is het zeker dat de wereldr tentoonstelling op 17 april klaar zal zijn. Er worden tijdens de tentoonstelling van april tot oktober 250 internationale con gressen gehouden. De Russen hebben mee gedeeld, dat zij beroemde kunstwerken van het Hermitage-museum te Leningrad, dat een unieke collectie Vlaamse primitie ven bezit, naar Brussel zullen brengen. (BELGA). - Baron Moens deelde voorts mede, dat er zoveel kunstmanifestaties op het programma staan, dat elke uitvoering slechts eenmaal op het tentoonstellingster rein kan geschieden Er volgen daarna echter veelal nog opvoeringen elders in België. In New York is bekendgemaakt, dat Yehudi Menuhin, Isaac Stern, de neger sopraan Leontvne Price en het symfonie orkest van Philadelphia tijdens de ten toonstelling zullen optreden. Nieuwe I.B.M.-fabriek Dezer dagen is in tuindorp Slotervaart te Am sterdam de laatste paal (de 898ste) in de grond geslagen voor de nieuwe fabriek, die de Interna tionale Bedrijfs Machine Maatschappij n.v. op een terrein van 3 ha. gelegen aan de nieuwe weg Amsterdam—Den Haag laat bouwen. Men ver wacht dat met de uitbreiding van de nieuwe fa briek het aantal personeelsleden, dat thans 908 bedraagt, zal worden verdubbeld. In de nieuwe fabriek, waarin ook het hoofdkantoor zal worden ondergebracht, zal begonnen worden met de pro- duktie van elektronische rekenmachines. Nieuwe beleggingsmii Met het doel de verkrijging, het bezit, het be heer en de vervreemding van effecten is opge richt de n.v. Beleggingsmaatschappij „Tjikapoen- doeng" te Amsterdam. Het maatschappelijk ka pitaal bedraagt 1.000.000. verdeeld in 2000 aan delen elk groot f 500. Geplaatst zijn 1000 aandelen, die worden volgestort in effecten tegen beurs koers en in contanten. In het kapitaal wordt deel genomen door de n.v. cultuurmaatschappij ..Tji- kapoendoeng" voor 999 aandelen en door de heer J. W. L. van de Linde voor 1 aandeel. Uien naar B.L.E.U. Met ingang van 18 januari is de export weer toegestaan van Nederlandse uien naar België en Luxemburg. Enkele maanden geleden werd deze export door genoemde landen verboden. Tegelijk is echter bekend gemaakt dat er weer een ex portheffing zal worden ingesteld die afhankelijk is van de hoogte van de uienprijs in ons land. Voor 18 januari was deze heffing 8 ct. per kg. Men verwacht dat deze heffing een ernstige belemme ring zal zijn voor de export naar deze landen. Sla naar Oostenrijk In Oostenrijk is officieel bekend gemaakt dat de invoer van sla in dit land onbeperkt zal mo gen geschieden met directe ingang tot 1 april. Er is op het ogenblik in ons land nog een groot aan bod van sla. ER ZIJN REDENEN om aan te nemen, dat de daling van de economische bedrijvig heid in de Verenigde Staten niet langdurig zal zijn en dat de economische expansie binnen niet al te lange tijd zal worden hervat. De politiek van de Amerikaanse regering streeft ernaar dit te bevorderen, aldus president Eisenhower in zijn jaar lijkse economische boodschap aan het congres. Eisenhower /merkt op, dat de vraag van de verbruikers naar goederen en diensten zich goed heeft gehandhaafd, dat de voorraden van het bedrijfsleven reeds een belangrijke aanpassing hebben ondergaan, dat de persoonlijke inkomsten slechts zeer weinig zijn gedaald, dat het bedrijfsleven, getuige zijn expansieplannen, vertrouwen in de toekomst heeft en dat de financiële voorwaarden voor een hervatting van de economische groei steeds gunstiger worden. Bovendien zal het economische leven in het begin van het jaar de uitwerking beginnen te ondervinden van een uitbreiding der militaire bestellingen. Wat de vooruitzichten op langere termijn betreft, verklaart Eisenhower in zijn boodschap, dat hij goede redenen heeft te verwachten, dat in de toekomst een krachtige expansie van de Amerikaanse economie zal kunnen worden gehandhaafd. Ih dit verband herinnert hij er aan, dat sedert het begin van deze eeuw de vraag naar goederen en diensten in de Verenigde Staten zich elke 25 jaar heeft verdubbeld. Ernstige bezwaren van de zijde van een der belanghebbenden tegen de uitkering van slechts 8 pet. dividend over het boek jaar 1956-'57 zijn geuit in de algemene ver gadering van aandeelhouders van de Northwestern and Pacific Hypotheekbank n.v. te Amsterdam. Dc voorzitter van de raad van commis sarissen, Amsterdams burgemeester, mr G. van Hall, deelde de vergadering mee dat in de afgelopen drie jaar voortdurend verliezen zijn geleden op de landbouwop- brengst van een ondernemer in Columbia Basin. Door enkele misoogsten moesten bij herhaling voorschotten worden ver strekt. Deze verliezen op de rekening voor schotten ten bedrage van 500.000 kun- ten ten dele worden gedekt door belasting compensaties. Om het risico van dit voor schot geheel te elimineren heeft men on der meer een bedrag van 110.000 dollar overgeboekt uit de reserve voor diverse doeleinden als afschrijving op het voor schot en de achterstallige rente. Een der aandeelhouders kon zich niet verenigen met de reservering van 38.000 dollar 144.000) tenlaste van de winst en verliesrekening /an dit jaar. Zijns in ziens had dit bedrag kunnen drukken op de reserverekening, zodat het uitgekeer de dividend, evenals vorig jaar, 10 pet. had kunnen bedragen. Het bestuur heeft er de voorkeur aan gegeven een zodanig dividend vast te stellen, dat de redelijke verwachting kan worden gekoesterd, dat het volgend jaar niet opnieuw een lagere uitkering behoeft te worden gedaan. De voorzitter merkte op, dat de positie van de landbouw in de Verenigde Staten thans niet zo rooskleurig is. Ten slotte werd het voorstel van 8 pet. aanvaard. Voor de Tweede North Western and Pacific Hypotheekbank n.v. is het dividend op 10 pet. bepaald. Mr. A. Q. Mees werd als commissaris herkozen. ADVERTENTIE Over de economische consequenties van de communistische dreiging verklaart Eisenhower, dat de jongste uitdaging van het internationale communisme het nood zakelijk maakt, dat een groter gedeelte van de economische hulpbronnen wordt gebruikt voor de nationale veiligheid. In dien echter de juiste politiek wordt ge volgd, zal Amerika aan deze dreiging het hoofd kunnen bieden zonder zijn economie te verstoren en zonder de vrijheid te ver nietigen, die voor Amerika zo veel bete kent. President Eisenhower vestigt in zijn economische boodschap voorts de aan dacht op een gevaar, dat de Amerikaanse economie kan bedreigen. In 1957 is het bruto nationale produkt met 5 pet. geste gen, maar viervijfden hiervan waren toe te schrijven aan de stijging van de prij zen. Dit is een kritiek vraagstuk niet al leen voor het bedrijfsleven, maar ook voor de vakbeweging en de regering. Het bedrijfsleven en de vakbeweging moeten dan ook beide matiging tonen met betrek king tot de prijzen en de lonen. Een on gerechtvaardigde prijsstijging en een stij ging van de lonen, die groter is dan de stijging van de produktiviteit, zouden schadelijk zijn voor de stabiliteit en rem mend werken op de economische expan sie, aldus president Eisenhower. De president doet een beroep op het congres tot aanvaarding van zijn buiten landse economische en handelspolitiek als een der middelen tot het stimuleren van de economische groei van de Verenigde Staten. Hij wijst erop, dat de wet inzake de handelsovereenkomsten op wederkerig heidsbasis de hoeksteen vormt van de Amerikaanse buitenlandse handelspolitiek en hij dringt erop aan, dat het congres de verlening van deze wet dit jaar zal goed keuren. De president wijst erop, dat de Verenig de Staten op grond van de Amerikaanse economische politiek tegenover het bui tenland niet alleen zullen kunnen profite ren van de toeneming van de buitenland se vraag naar Amerikaanse exporten maar ook van de toeneming van de bui tenlandse capaciteit wat betreft het voor zien in de Amerikaanse invoerbehoeften en hij wijst erop, dat het voor de Ver enigde Staten een ernstig verlies zou be tekenen als men geen gebruik zou maken van de bijzondere bekwaamheden van andere landen. Omtrent de economische toestand in de Verenigde Staten deelt de president in zijn boodschap mede, dat in het laatste kwar taal van 1957 het brulo-nationale produkt met ongeveer 1.5 percent is gedaald be neden het hoogtepunt, dat in het derde kwartaal van 1957 werd bereikt. In de cember is het percentage van de werk loosheid gestegen tot 5,2 percent tegen 4,3 in september. Het bruto-nationale pro dukt, dat wil zeggen, de waarde van alle goederen en diensten voor het gehele jaar heeft in 1957 434 miljlard dollar bedragen of 5 percent meer dan in 1956. De president noemt de financiële omstan digheden in toenemende mate gunstig voor een hervatting van de economische groei. Krediet is thans vlotter beschikbaar tegen lagere kosten. Als de mogelijkheden van het land ten volle zullen worden ver wezenlijkt dient de groei te geschieden in de vorm van stijgingen in werkelijke pro- duktie, vergezeld van een stabiel prijsni veau. Dit kan volgens de president worden bereikt als rekening wordt gehouden met overwegingen op lange en op korte ter mijn wat betreft de te volgen politiek en De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 praktijken, welke invloed hebben op de economische welvaart. In het kader van de Amerikaanse eco nomische regeringspolitiek zullen onder meer wetten worden ingediend ter verho ging van de doeltreffendheid van de kre- ditprogramma's der federale regering tot uitbreiding en versteviging van de economische banden met andere landen, ter verbetering van de agrarische pro- duktie en voor het beter beschermen van particulieren tegen economische tegen slagen (AFP/Reuter). Tussen een hoge-drukgebied boven Groen land en het noordelijk deel van de Atlan tische Oceaan en een depressiegebied bo ven Scandinavië stroomden de laatste da gen grote hoeveelheden koude poollucht naar het zuiden. Deze lucht heeft nu ook Spanje en noord-Italië bereikt. De lucht is zo koud, dat zelfs bij de lange weg, die zij over het oceaanwater moet volgen, de temperaturen tot op tamelijk zuidelijke breedte laag zijn. Zo vielen in Bretagne bij westelijke win den zelfs sneeuwbuien. Op de Britse eilan den gaven enkele storingsgebieden aanlei ding tot uitgebreide sneeuwval. Op vele plaatsen, ligt daar 10 tot 20 centimeter. Tij dens opklaringen en windstilte in een zone tussen twee van dergelijke storingen daalde de temperatuur in Noord-Engeland plaatselijk tot meer dan tien graden onder nul. Een station meldde zelfs een mini mumtemperatuur van min. 19. In het noordwesten van ons land vielen afgelopen nacht ook veel sneeuwbuien. In Den Helder lag dinsdagmorgen 8 centime ter. Verwacht mag worden, dat de aanvoer van koude lucht nog enkele dagen blijft aanhouden. De sneeuwkansen zijn daarbij vooral in de kustprovincies groot. Overdag zijn de temperaturen daarbij om het vriespunt. De nachtelijke minimumtempe raturen kunnen van plaats tot plaats nogal verschillend in afhankelijkheid van de aanwezigheid van sneeuw en het voor komen van opklaringen. WEERRAPPORTEN Woensdag 22 januari Zon op 8.35 uur, onder 17.09 uur. Maan op 8.14 uur, onder 20.25 uur. Maanstanden 28 jan. 03.16 uur eerste kwartier. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 22 januari Hoog water 5.19 en 17.29 uur. Laag water 1.05 en 13.19 uur. Temperaturen buiten to 5 M en binnenland: heden - morgen 7 uur. Neerslag: s laatste 24 uur. 'J Zs Helsinki onbewolkt wnw -12 0,2 Stockholm onbewolkt windst. -13 Oslo half bew. n -9 0 Kopenhagen half bew. wzw 0 0 Aberdeen onbewolkt windst. -7 2 Londen zwaar bew. windst. -2 0 Amsterdam sneeuw zzw 0 0,5 Brussel geheel bew. zzw 0 0,1 Luxemburg sneeuwbui zzw -4 1 Parijs zwaar bew. zzw 1 0 Bordeaux sneeuw zw 0 5 Grenoble zwaar bew. nnw -2 5 Nice onbewolkt w 6 0 Berlijn geheel bew. zzw -0 0,1 Frankfort sneeuw zzw -2 1 München zwaar bew. wzw -6 9 Zurich mist windst.- •10 7 Genève zwaar bew. w -4 2 Locarno onbewolkt zo 2 1 Wenen sneeuw wnw -1 3 Innsbruck geheel bew. windst. -4 6 Rome licht bew. z 11 0,4 Ajaccio geheel bew. wnw 9 5 Mallorca regenbui no 8 Den Helder zwaar bew. z 0 7 Ypenburg sneeuw zzw 0 0,2 Vlissingen sneeuwbui zw -0 1 Eelde geheel bew. z -0 4 De Bilt geheel bew. zzw 1 0,1 Twente geheel bew. zzw 0 1 Eindhoven geheel bew. zzw 0 0,3 Vlv. Z.-Limb. geheel bew. z 0 0,1 42. Joris stopte het wagentje bij de over blijfselen van de Oosterse tent en laadde de spiegels uit. „Welaan", sprak hij thans. „Rap aan 't werk, ons hoofdkwartier moet ten spoedigste uit het puin herrijzen, op dat wij onze missie kunnen hervatten". „Maar wat wil je met al die spiegels doen?", vroeg Panda nog eens. „Die zal ik de Wes terse wereld voorhouden", antwoordde Joris, „zij zullen een belangrijke rol spelen in de beschaving van het Westen. Bewaak ze dus goed, ventje. Broeder magiër en ik moeten thans even weg, om de herstel werkzaamheden te regelen". Het beviel Panda maar half, dat Joris nu alleen met de wijze meester op stap ging; vooral toen hij zag, dat Joris hem alleen maar de be waking van de spiegels opdroeg, om hem even kwijt te zijn. „Ik moet de wijze mees ter waarschuwen", dacht hij, „hij ver trouwt Joris veel te veel!" Maar toen hij op de wagen toeliep, waarin Joris en de magiër al hadden plaatsgenomen, werd hij met een berisping ontvangen. „Broeder Panda", sprak de magiër streng, „ik voel, dat ge weer overborrelt van onvriendelijke gedachten. Foei toch, het is niet mooi, om broeder Goedbloed zo te wantrouwen". „Ge hoort het manneke", vulde Joris aan, „zui ver uw denken en doe, wat u is opgedra gen", Maar ondanks al deze verm.aningen, kon Panda niet nalaten om Joris te blijven wantrouwen. Dubbend bleef hij achter bij de lachspiegels, die hij bewaken moest en staarde naar zijn verwrongen spiegelbeel den. „Wat zou Joris in zijn schild voeren?", vroeg hij zich voor de zoveelste keer af, „en hoe kunnen die rare spiegels ons nu helpen, om Oosterse wijsheid te verbrei den??" De Nederlandse spaarkasondernemingen aangesloten bij de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Spaarbankbedrijf hebben in het afgelopen jaar een verdere stijging van de nieuwe produktie kunnen boeken. Het totaal bij de leden der Vereniging ingeschreven spaarkapitaal heeft thans bijna het half miljard gulden bereikt. Dit bedroeg per ultimo 1957 rond 487 miljoen. Het totale spaartegoed onderging, ondanks de periodieke uitkeringen van aflopende jaarkassen, een stijging van 17,5 miljoen De n.v. Amsterdamse Liquidatiekas maakt bekend, dat de termijnmarkt voor huiden op 18 maart zal worden geopend. De basis van het contract is Buenos Aires Standard Frigorifico Light Sound Exhi-. des 19/23 kg. met een doorsneegewicht van 22 kg. Voorts zijn op dit contract le verbaar enige kwaliteiten Argentijnse, Noord-Amerikaanse en Nieuw-Zeelandse huiden. Contracten zullen kunnen worden afgesloten binnen .elke periode van 18 maanden en wel uitsluitend op de volgen de leveringsmaanden: januari, april, juli en oktober. Aangevangen wordt met als eerste leveringsmaand levering oktober 1958 te noteren. Zowel Nederlandse als buitenlandse belanghebbenden kunnen aan de termijnmarkt voor huiden deel nemen. De liquidatiekas heeft reeds contact ge had met Duitsers, Engelsen, Amerikanen, Argentijnen en Italianen, die allen in de Amsterdamse huidentermijnmarkt sterk geïnteresseerd zijn. Prof. Brouwers te Londen De secretaris-generaal van hel ministerie van Economische Zaken, prof. G. Brouwers heeft maandagavond in Londen een „niet te grote" conformiteit in de economische poli tiek der landen, die in het Europese vrü- handelsgebied zullen worden opgenomen bepleit. Prof. Brouwers sprak op een bij eenkomst van de Europees-Atlantische Groep en de Engelse Raad voor de Euro pese Beweging over „De Benelux met be trekking tot de Gemeenschappelijke Markt en het Vrijhandelsgebicd". Coördinatie van de interne politiek be tekent geen gelijkschakeling, aldus prof. Brouwers, die aandrong op „harmonie in onderlinge schakering". Hij behandelde in het kort de ontwikkeling en tegenslagen van de Benelux en beschreef hoe de vele problemen konden worden opgelost zonder dat de douane-unie in gevaar kwam. De ondervinding, opgedaan bij de Benelux, zou bij de bevestiging van de Euromarkt en later het Vrijhandelsgebied, de andere Europese landen van groot nut kunnen zijn. Prof. Brouwers verklaarde, dat het grootste gevaar voor de ontwikkeling van de integratie schuilt in te snelle en te veel vuldige toepassing van ontsnappingsclau sules. Daarom mag men de normen voor eenvormigheid van de economische politiek niet te hoog stellen. Integratie is een langzaam proces, dat slechts zijn volmaakte vorm kan vinden met voldoende vrijheid voor de wederzijdse handel, zo besloot prof. Brouwers. Als wij deze nieuwe vormen van samenwerking in Europa met gezond verstand en élan na streven en in de Benelux zullen wij dat doen dan zullen zij van het grootste be lang voor ons toekomstig bestaan zijn, zo zei hij. De „Europees-Atlantische Groep" ver schaft voor de leden van Europese en At lantische verenigingen een forum voor het bespreken van de ontwikkeling der Euro pese en Atlantische gemeenschappen. Ba ron Snoy et Doppuers, secretaris-generaal van het Belgische ministerie van Economi sche Zaken, zei dat de Benelux-landen ge loven, dat Europa geen toekomst heeft in dien het niet tot een eenheid wordt. (ANP Reuter/UP). (Voor de beurs zie pag. 7) ADVERTENTIE van rheumatiek, spit. ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt daarvoor Togal. het middel bij uitnemendheid, dat baat waar andere falen. Togal zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothe kers en drogisten 0.95, 2.40. 8.88. Bioscoopdirecteuren. Uit protest tegen de hoge vermakelijkheidsbelasting zullen de bioscoopdirecteuren van Rome woensdag hun gelegenheden sluiten. Vorig jaar hebben in Napels en ver scheidene provinciesteden „bioscoop stakingen" plaats gehad. De Italiaan se bioscopen ondervinden scherpe con currentie van de televisie, waarvan het aantal zenduren enkele dagen geleden nog is verhoogd. Geleerden. Naar de Westduitse ambassa de in Moskou meedeelt, heeft de Russi sche regering toegestemd in de repa triëring van 21 Duitse fysici die sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog gedwongen in de Sovjet-Unie gewerkt hebben. Dit is het eerste succes van betekenis, dat de missie-Lahr in Mos kou geboekt heeft. Kevers. In een oud fort in Jordanië zijn een aantal historische vondsten ge daan, onder meer van scarabeeën (heilige kevers van de Egyptenaren), die mogelijk bij de uittocht van de joden onder leiding van Mozes uit Egypte wer den meegevoerd. Het is voor het eerst, dat Egyptische voorwerpen werden ge vonden in „het Over-Jordaanse". Onafhankelijker. De verkiezingsresulta ten op Formosa, inzake de zondag ge houden verkiezingen voor stads- en dis trictsvertegenwoordigingen, wijzen op een stemmenwinst van de onafhanke lijke candidaten. Al heeft de Kwo Min Tang partij van generalissimo Tsjang Kai $jek de overwinning behaald, zij ging in' zeteltal tien percent achteruit. Ideaal. Een aantal leden van de fractie der Christen-Democratische Unie in de Westduitse Bondsdag is van mening, dat in de Bondsrepubliek de doodstraf wegens moord weer moet worden in gevoerd. Deze leden, 45 in totaal, heb ben een officieel voorstel om de grond wet te wijzigen en de doodstraf moge lijk te maken, ingediend. Voor herzie ning van de grondwet is echter een meerderheid van tweederden nodig. Blauwe zone. De Parijse politie-prefeci heeft bekendgemaakt, dat het systeem van de blauwe zone in Parijs een systeem, dat aan de automobilisten in de binnenstad een parkeerbeperking oplegt zulk een succes gebleken is, dat het enigszins uitgebreid zal wor den. De blauwe zone strekt zich nu uil van de Are de Triomphe tot het Louvre en van de Place de la Concorde tot de boulevard Hausmann. Oogsten. Radio-Moskou heeft maandag bekendgemaakt, dat ondanks een lang durige droogte in een aantal gebieden verleden jaar de totale oogst in de Sov jet-Unie ongeveer gelijk was aan die van 1955 en voor tarwe weer bijna half zo groot als in 1953. Hieraan werd toe gevoegd, dat de voornaamste taak voor het lopende jaar voor de landbouw is, de maisvelden nog meer uit te brei den en voor de veeteelt de produktie van vlees, melk en boter te vergroten. Mau-mau? In .Johannesburg wordt een massaproces gehouden: 95 naturellen hadden volgens de dagvaarding „plan nen voor een soort Mau-Mau-operatie". Men had Europeanen willen vermoor den, wapens en vrijwilligers uit Rus land, India, China en de Goudkust (nu. Ghana) gehoopt te krijgen en een op stand in het oostelijk deel van de kaap provincie willen beginnen. Op de koffie. President Juscelino Kubit- schek van Brazilië heeft maandag in Rio de Janeiro de internationale kof- fie-conferentie, waaraan door verte genwoordigers van 44 producerende en consumerende landen wordt deelgeno men. geopend. Ook Nederland heeft af gevaardigden naar Rio de Janeiro ge zonden. Men wil een internationale or ganisatie in het leven roepen om pro blemen betreffende produktie, consump tie en afzet, transport en dergelijke te regelen. Steekpenningen. De ex-directeur van een Moskouse begraafplaats is tot tien jaar veroordeeld omdat hij van familieleden van gestorvenen steekpenningen zou hebben aangenomen. Wilden de fami lieleden niet betalen dan „was op de begraafplaats geen ruimte". Na het ontdekken van de zwendel is het gehele Moskouse begrafeniswezen gereorga niseerd. Verloren. Een Canadese straaljager heeft maandag bij een oefenvlucht van de basis Zweibrücken in West-Duitsland talrijke raketten verloren, die vermoe delijk in het gebied van Pirmasens tus sen Saarland en de Rijn, zijn neerge komen. De ongeveer een meter lange raketten zijn zeer ontplofbaar. VAN ATILLA is eens gezegd, dat waar deze Hunnenvorst zijn voet zette, geen gras meer zou groeien. Deze uitspraak is wellicht wat overdreven gebleken, want op de Catalaunische velden, waar Atilla zijn nederlaag tegen het Westen leed, tie ren de gewassen weer opperbest, zelfs het gras. Maar ook al heeft het gras onze be lofte dan niet ingelost, boven aangehaalde zegswijze geeft toch voldoende duidelijk te kennen, dat Atil la in het vernietigen en ver nielen zijns gelijke in die tijd niet vond. In de 1500 jaar die sindsdien verstreken zijn, heeft de mensheid echter ty pen opgeleverd, waarbij de Hunnenkoning volslagen in het niet valt. Het zijn geen historische fi guren die we op het oog hebben, maar zin loze vernielers die vooral in de laatste drie eeuwen hun sporen over de aarde hebben achtergelaten en waarvan enkelen zich zelfs in ons midden bevinden, zonder dat we ook maar enig idee van hun vernieti gingsdrang hebben. Laten we u een voor beeld geven. Enige jaren geleden werd in Zuid- Amerilca een goede kennis van me door een magnaat uitgenodigd mee te gaan vis sen. Mijn vriend was nooit erg belangstel lend voor de vissport geweest en had dus niet zo veel zin in het tochtje, dal hij ech ter moeilijk kon afslaan, omdat zulke wei geringen door magnaten niet altijd wor den gewaardeerd. Daarvoor zijn het nu eenmaal magnaten. De zaak ging dus heel gewoon door en mijn vriend werd op de afgesproken dag afgehaald in een auto en naar het vliegveld gereden, waar een vliegmachine met piloot klaar stond om de twee vissers naar een bergmeer te ver voeren. In de buurt van het meer lag een klein vliegveld, ivaar wederom een vlo Haar stond die het gezel- v een '- weegs de bergen inreed en op een bepaalde plaats stond een ezeldrijver te wachten om het geval over te nemen. Per ezel werd toen een alleraardigste tocht van een paar uur door de bergen gemaakt, waarna het bergmeer werd bereikt. Nu weet iedereen, dat vissers, op de plaats van bestemming aangekomen, niet direct de hengel uitwerpen, maar eerst eens de benen gaan strekken en eens snuffelen wat zij voor eet- en drinkgerei bij zich hebben. Datzelfde deed het visgezelschap in de bergen, al thans de chauffeur stalde het een en ander uit, zoals zulks bij magnaten gebruikelijk is. Maar daarna zou er dan toch heus gevist worden. Hengels of netten tvaren niet aanwezig, maar de chauf feur haalde toch eer paar geheim zinnige pakjes en de nodige draden voor de dag. Eigenhandig wierp de magnaat de pakjes in het water, drukte op een knopje en een ontzaglijke explosie spoot een fontein van water omhoog. Toen de veelvoudig weerkaatste echo van de slag was verklonken en de wanorde in het bergmeer kon worden overzien, dreven ontelbare vissen op het wateroppervlak. De dode vissen werden gelaten voor wat zij waren en het gezelschap kon opgewekt de terugtocht met de moderne middelen van vervoer aanvaarden. Ze hadden eens lekker gevist! Wanneer we u de soortgelijke schand daden die aan het licht zijn gekomen (de meeste kennen we niet eens!) zouden ver tellen, gruwelt u van het menselijke ge slacht. Daarover een volgende keer. H. Pr till on 'Nnd-uiz verboden).

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 2