Oxystaalfabriek en elektrolytische vertinnerij naderen voltooiing N.Z.H. nam vanmorgen fraai stationsgebouw in gebruik Hoogovens maken straks 25.000 ton staal per maand en 100.000 ton blik per jaar DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 GROOTSE UITBREIDINGEN IN IJMUIDEN Vier liederenrecitals in de Concertzaal Twee auto's in Haarlem gestolen Verlening onderdak aan gerepatrieerden Twee Haarlemse raads leden stellen vragen De „Orontes" met 626 evacués in Rotterdam aangekomen Vijf personen gewond bij ongeluk op Haagseweg „Verloren" passagiers op de lijn Amsterdam- Zandvoort worden geleidelijk herwonnen Wens van wees vervidd Inbreker liet van Huizen tot Amsterdam een bloedspoor achter Buurtvereniging „Bloemendaal" Ontslagen in Nederland in verband met Indonesië UIT STAD EN STREEK Eduardo del Pueyo bij Heemsteedse kunstkring DINSDAG 21 JANUARI 1958 HET JAAR 1958, nauwelyks begonnen met de inbedrijfstelling van de nieuwe Hoogoven IV, heeft voor de K.N.H.S. nog meer grootse uitbreidingen in het vat: de oxystaalfabriek, die met behulp van zuurstofinjecties en dank zy andere verfijningen in het bedrijf de staalproduktie van het Hoogovenbedryf zal kunnen opvoeren tot 25.000 ton staal per maandNadat in de uiterste noordwesthoek van het Hoog ovenfabrieksterrein het duin gedeeltelijk was afgegraven, kon hier in juli 1956 de bouw van de geheel vrijstaande oxystaalfabriek beginnen. Het „hart" van de oxystaal fabriek wordt gevormd door twee converters: grote peervormige stalen vaten, die beurtelings ongeveer 10 dagen in produktie zullen zijn. Een converter wordt gevuld met vloei baar ruwijzer en schrot. Na het laden wordt door een lange pijp vrijwel zuivere zuurstof met kracht op het bad geblazen. Het resultaat van dit blazen met een zuurstofstraal is, dat de „bijmengselen" uit het ruwijzer, zoals koolstof, silicium, Man gaan en fosfor verbranden. De verbran- d'ngsresten vormen met de in de converter gebrachte kalk en walsoxyde de slak. Afgieten Na ongeveer 20 tot 30 minuten zuurstof blazen zijn de ongewenste stoffen voldoen de verwijderd en is het ruwijzer veranderd in staal van de gewenste samenstelling. Door de converter te kantelen wordt eerst de slak uitgegoten en daarna het staal. Het gieten van de blokken verloopt verder op dezelfde manier als in de martinstaal fabriek. De „bemanning" van de oxystaalfabriek is vrijwel geheel gerecruteerd uit het per soneel van de martinstaalfabriek. Een deel heeft enkele maanden in een Oostenrijkse oxystaalfabriek gewerkt, om zo goed mo- geiijk met het nieuwe vak vertrouwd te raken. De eerste lading oxystaal zal in de twee de helft van januari worden getapt. In de loop van dit jaar zal men de produktie opvoeren tot c.a. 25.000 ton staal per maand. Elektrolytische vertinnerij De elektrolytische vertinnerij is geen vrijstaande fabriek, maar is tegen de af- werkhal van de koudbandwalserij en de bliksorteerhal aangebouwd. Bij de bouw van Breedband in de jaren na 1950 was al rekening gehouden met een toekomstige elektrolytische vertinnerij De vertinningsbaan die thans gebouwd Is, heeft een lengte van 120 meter, d.w.z. l'/i maal zo lang als bij de eerste plannen was gedacht. Sedert 1953 wordt bij Breedband het dompelvertinnen toegepast. Hierbij worden platen blik (staal met een dikte van 0,5 mm. of dunner) ondergedompeld in een bad met gesmolten tin, waarbij er een dun laagje tin van c.a. 0,002 mm op de platen, achterblijft. Door het elektrolytisch vertinnen is het mogelijk nog veel dunnere tinlagen („dikte" van 0,0004 tot 0,0016 mm) aan te brengen, die toch in vele gevallen voldoende bescherming aan het staal bie den. Het laagje tin wordt, in dit geval door een elektrische stroom op het staal neer geslagen De installatie voor het elektrolytisch vertinnen bestaat uit één lange vertin ningsbaan, waar doorheen een doorlopende band wordt geleid. Vóór het eigenlijke vertinnen kan beginnen, wordt de band eerst grondig gereinigd, gebeitst, gewassen en geborsteld. In zes achter elkaar geplaat ste vertinningsbakken wordt door de elek trische stroom tin neergeslagen op de band die met een snelheid van 14 km per uur de bakken doorloopt. De band komt met een mat oppervlak uit de vertinningsbakken. Door hem in een opsmeltoven tot aan het smeltpunt van tin te verwarmen, krijgt hij een glanzend uiterlijk. Na een scheikundige nabehande ling wordt de band geolied en tenslotte in platen van 46 tot 100 cm lengte geknipt, waarna de platen machinaal worden gesor teerd in verschillende kwaliteiten. Meer dan 100.000 ton De acht tinpotten van de dompelvertin- nerij hebben met elkaar een productie capaciteit van 70.000 ton per jaar. Met de elektrolytische vertinningsbaan hoopt men op den duur een jaarproduktie van meer dan 100.000 ton te kunnen maken. Het personeel dat in de elektrolytische In het Haarlems Concertgebouw wordt in deze en de drie volgende maanden een vocale cyclus uitgevoerd bestaande uit vier recitals. De eerste uitvoering heeft plaats op dinsdagavond 28 januari. De alt zangeres Annie Hermes zingt dan aan de vleugel begeleid door Felix de Nobel lie deren van Schubert, Wolf, Duparc, Mul en Röntgen. Vrijdagavond 28 februari kan men de bas Léon Combé beluisteren in werk van Wolf, Krenek, Bosmans, Milhaud en Stravinsky. Hij wordt aan de vleugel begeleid door Isja Rossican. Aan de derde uitvoering in deze reeks op vrijdagavond (8 april) wordt medewerking verleend door de mezzo-sopraan Alida Rebeira. Aan de vleugel begeleid door Miep van Luin zingt zij liederen van Brahms, Caplet, De bussy en Byvanck. De sopraan Annette de la Bije sluit de cyclus op vrijdagavond 23 mei af in samenwerking met de pianist Jan de Man. Haar programma vermeldt liederen van Schubert, Wolf, Ravel en Flothuis. Maandagavond om kwart voor zes par keerde een 64-jarige landbouwer zijn auto, een donkerblauwe Chevrolet, ter waarde van duizend gulden, kenteken VD 69-85 in bet Frederikspark in Haarlem. Toen hij °m kwart over negen terugkwam was zijn auto verdwenen. Omstreeks tien uur zette een 24-jarige Haarlemmer zijn grijze Fiat, waarde drie duizend gulden, kenteken RG 99-88, op de Parkeerplaats aan de Grote Markt neer. Bijna drie uur later wilde hij zijn wagen weer weghalen maar deze was eveneens verdwenen. vertinnerij de voornaamste functies be kleedt. heeft vooraf een cursus gevolgd en heeft in het voorjaar van 1957 een prak tische opleiding in Amerika gekregen. Op 20 januari wordt de band in de in stallatie gebracht; er wordt dan nog niet vertind en de band komt aan het eind dus precies zo uit de baan als hij er in is ge gaan, maar men heeft gelegenheid de ver schillende onderdelen te beproeven. Met de fabricage van elektrolytisch vertind blik hoopt men op 1 februari een begin te kun nen maken. Stijgende vraag Hoogoven IV, de oxystaalfabriek en de elektrolytische vertinnerij vormen, hoe sterk ze ook uiteenlopen, drie belangrijke schakels in een sterk samenhangende keten van grote uitbreidingen. Naar de produkten van Breedband heeft steeds een zo grote vraag bestaan, dat er de laatste drie jaren voortdurend een tekort aan staal was. Ter dekking van dit tekort werden in de afgelopen jaren be langrijke hoeveelheden staal aangekocht. Omdat de behoefte aan staal door de elektrolytische vertinnerij en door uitbrei ding van Walserij-West nog zal toenemen en het niet altijd mogelijk is voldoende vreemd" staal te kopen, werd het besluit genomen de eigen staalproduktie op te voe ren van 700.000 tot ruim 1.100.000 ton staal per jaar. Deze uitbreiding van de staalproduktie o.a. door de bouw Kan de oxystaal fabriek zal het mogelijk maken de sterk toegenomen „staalhonger" van de walse- rijen te stillen. Maar uitbreiding van de staalproduktie betekent een grotere vraag naar ruwijzer en schrot voor de staalfabrieken. En daar voor de oxystaalfabriek ruwijzer de voor naamste grondstof is, besloot men door de bouw van de vierde hoogoven de ruwijzer- produktie te brengen op ruim 1.000.000 ton per jaax, om aan de gestegen behoefte te kunnen voldoen. De leden van de gemeenteraad van Haarlem de heer J. W. Th. Fibbe Sr. (V.V.D.) en rnr. A. Wensing (C.H.) hebben aan het college van B. en W. de volgende vragen gesteld over het beschikbaar stellen van woonruimte aan gerepatrieerde Neder landers en het eventueel afstaan van het voormalige hotel Riyal: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de oproep om aan gerepatrieerde landge noten woonruimte ter beschikking te stel len? 2. Plebben B. en W. reeds nagegaan wat hier door de gemeente kan worden ge daan? 3. Zijn B. en W. met vragenstellers van mening, dat bij voorkeur deze woonruimte niet moet worden gevonden door ge dwongen inwoning of inkwartiering? 4. Zijn B. en W. bereid te overwegen om het voormalige hotel Royal aan het Sta tionsplein voor dit doel gratis aan het rijk aan te bieden om aan de nood van de ge- repatrieerden tegemoet te komen en in verband hiermede de afbraak te doen uit stellen (Van onze correspondent ROTTERDAM Met 626 évacués uit Indonesië meerde vanmorgen aan de Llo^dkade de „Orontes", een schip van 20.000 ton, dat Londen als thuishaven heeft. De „Orontes" was op 20 december op weg naar Fremantle in Australië, toen de kapitein opdracht kreeg onmiddellijk na het verlaten van Fremantle Singapore aan te doen om daar Nederlanders uit In donesië aan boord te nemen. Op 27 decem ber kwamen de évacués aan boord. Er bevonden zich 301 kinderen beneden de 12 jaar en 37 wezen onder. Toen het schip vanmorgen in Rotterdam aankwam, wa ren er ook zes Engelse verslaggevers en een aantal fotografen van de Britse radio en televisie aan boord. Deze Engelsen waren in Cowes bij Southampton aan boord van de „Orontes" gekomen. Oorspronkelijk lag het in de be doeling naar Londen te varen en daar de gerepatrieerden te ontschepen. Men be greep echter dat deze mensen zo spoedig mogelijk naar Nederland wilden. Op de Haagseweg bij de afsplitsing naar de Sloterweg zijn twee personenauto's op elkaar gebotst, waarbij vijf personen wer den gewond. Alle slachtoffers, vier Zaan dammers en de 19-jarige monteur Oogveld zijn na behandeling in het ziekenhuis, per ambulance naar hun woningen gebracht. De 22-jarige chauffeur van een der auto's, de monteur A. S„ is ter verpleging in de Alexander van der Leeuwkliniek te Am sterdam opgenomen. Op de linker weghelft van de dubbele rijbaan naar Amsterdam stond bij de dwarspassage naar de Sloterweg een per sonenauto, bestuurd door de 49-jarige horlogemaker D. van Zijp uit Zaandam. Hij wilde vermoedelijk linksaf slaan om over de rijbaan, richting Den Haag, c'e Sloterweg op te rijden. Achter deze auto reed een sportwagen met aan het stuur de 22-jarige monteur A. S. Of hij de auto met of te laat heeft opgemerkt, toen hij deze wilde passeren en naar rechts uithaalde om hem te ontwijken, kan nog niet worden vastgesteld. De sportwagen ramde met zijn linker voorzijde met grote kracht de personenauto aan de achterzijde. Deze wagen zwaaide naar links, schoot even vooruit en sloeg toen in de middenberm over de kop. De bestuurder en de drie passagiers, de 51-jarige mevrouw M. A. ZethovenHuig, de 24-jarige Tineke Zethoven en de 39- jarige heer H. G. Surie, allen uit Zaan dam, werden gewond uit het autowrak gehaald. In de sportwagen, die had proef- gereden, zat naast de chauffeur de 19- jarige monteur F. K. Oogveld uit Amster dam. Zij liepen behalve verwondingen vermoedelijk ook een shock op. Met een beperkt ceremonieel is vanmor gen het stationsgebouw aan het eindpunt van de buslijn ZandvoortHaarlemAm sterdam aan de Marnixstraat in de hoofd stad in gebruik genomen. Dit gebouw dat door de architect C. J. Henke werd ontwor pen naar ideeën van de onderdirecteur van de NZH, de heer II. J. Kapteyn, betekent een belangrijke verbetering van de accom modatie zowel voor de passagiers als voor het personeel. Het bestaat uit een dienst en een wachtruimte, welke laatste door een luifel en paneel waarachter de toegang tot het magazijn en de keukenruimte worden gemaskeerd is gescheiden, van een verblijf voor ongeveer twintig passagiers en con ducteurs. De wachtruimte welke zitpla&ts biedt aan ongeveer zeventig passagiers die niet tot consumptie verplicht zijn biedt door de royale glazen wanden een prachtig uitzicht zowel op het busemplacement als op de Nassaukade. De vormgeving der lichtpunten aan het plafond verleent in de avonduren-een bijna feestelijk aspect aan de wachtruimte. De dienstruimte omvat behalve genoemd ver blijf voor het rijdend personeel een kantoor voor de haltechef en het loketpersoneel. Aan drie loketten kan het publiek worden te woord gestaan. In totaal heeft het sta tionsgebouw, een stalen skelet met houten betimmering, een oppervlakte van onge veer 225 vierkante meter. Ter gelegenheid van de opening hield de directeur van de NZH, de heer J. J. Jurris- sen, een toespraak waarin hij zei dat de opening van dit stationsgebouw kan wor den gezien als een van de sluitstenen van de omzetting van de tram in de bus. Hierna Guiseppino Terenzi werpt de eerste handvol aarde in het graf van zijn moe der op een kerkhof in Milaan, waar mee zijn wens aan de kerstman, dat zijn moeder niet in Reggio Emilia be graven zou worden, in vervulling was gegaan. De aandoenlijke smeekbede van de weesvond weerklank by honder den Milanezen. die het hem mogelijk maakten het graf van zijn moeder te bezoeken, zonder de reis naar Reggio Emilia, 150 kilometer ver, behoeven te maken. volgt nog een definitief eindpunt in Zand voort, waarover nog geen financiële over eenstemming met het gemeentebestuur is bereikt en het garagecomplex aan de Leid- sevaart in Haarlem waarvan het tweede deel in maart zal worden aanbesteed. De heer Jurrissen zei verder dat het eindpunt, dat helaas niet zo gunstig is ge legen als het vroegere eindpunt van de tram in de Spuistraat voor de NZH, al thans in de eerste weken nogal reizigers heeft gekost. „Langzamerhand halen wij echter het verloren terrein in", aldus de heer Jurrissen, die van prettige, zij het moeizame onderhandelingen met bestuur en de diensten van de gemeente Amster dam gewaagde. De goede sfeer der onderhandelingen weerhield de heer Jurrissen echter niet van zyn ontevredenheid blyk te geven over het feit dat de gemeente Amsterdam haar be loften nog steeds niet heeft nagekomen om een betere aansluiting te maken met de Burgemeester De Vlugtlaan en de Abra ham Kuyperstraat met de rijksweg naar Haarlem. Dit betekent voor de NZH een enorme schadepost omdat wij niet door het nieuwe West kunnen ryden. Nadat de heer Jurrissen nog had géspro- ken over de prettige samenwerking met de restaurateurs, de heren A. Smit sr. en jr., die reeds bijna veertig jaar pachter zijn van het NZH-koffiehuis tegenover het cen traal station, verklaarde hij het nieuwe ge bouw voor geopend. Namens de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen heeft ook de heer mr. W. Cohen Stuart van zijn belangstelling met een korte speech blijk gegeven. De Huizer politie heeft in de afgelopen nacht het spoor kunnen volgen van een inbreker, die 'gisteravond tijdens afwe zigheid der bewoners in een woning te Huizen had ingebroken. Toen de familie thuiskwam, ontdekte zij dat er was inge broken. In het huis vond men een groot aantal bloedsporen. Bij het forceren van een zijraam moet de inbreker zich aan het glas gesneden hebben. Ook buiten waren bloedsporen te vinden en zo kon de politie nagaan, dat de inbreker naar een bushal te was gelopen en daar de bus naar Bus- sum had genomen. Ook voor het stations gebouw te Bussum en op het perron wer den talrijke bloedplekken gevonden. De po litie ging- naar Amsterdam en trof op een der perrons van het Centraal Station weer bloedplekken aan. Maar buiten het station was het bloedspoor echter niet meer te volgen. Het was niet moeilijk te ontdek ken, dat de inbreker met de bus van 22.50 uur Huizen had verlaten in de richting Bussum. In de bus werden eveneens bloed plekken gevonden. Tegen de conductrice had de man gezegd, dat hij gevallen was met een bromfiets. De conductrice heeft de politie een signalement kunnen ver schaffen. Aan de hand daarvan wordt de man nu in de hoofdstad gezocht. Op dinsdagavond 28 januari houdt de Buurtvereniging „Bloemendaal" in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan haar jaar vergadering. De agenda vermeldt een be stuursverkiezing wegens het aan de beurt van aftreden zijn van de heren H. W. van Kempen, voorzitter en C. W. Bierens de Haan en R. Voorhoeve. Zij stellen zich herkiesbaar. Na de pauze zal de heer Adr. Cassee een en ander vertellen over het onlangs door de gemeente aangekochte landgoed „Elswout." Op 25 februari zal de heer Jan P. Strij- bos een lezing met kleurenfilm houden en in maart wordt een bijeenkomst gehouden, waarop zes personen, elk gedurende tien minuten over een door hen te bepalen on derwerp zullen spreken. De beste twee sprekers, door stemming aangewezen, krij gen na de pauze gelegenheid maar dan een half uur, over het onderwerp te pra ten. In april zal een forumavond gehouden worden.. De in de Bloemendaalse gemeen teraad vertegenwoordigde politiek partij en zullen worden uitgenodigd een deelne mer voor het forum aan te wijzen. ADVERTENTIE Twee bedrijven met belangen in Indo nesië, de n.v. Tels en Co. en de admini- stratiemaatschappy Geo Wehry en Co. n.v., beiden te Amsterdam, hebben in verband met de onzekere toestand in Indonesië per soneel in Nederland ontslag moeten aan zeggen. Naar de directie van de Fa. Tels en Co. hedenmorgen meedeelde, heeft men een kleine reductie op de staf in Nederland, die zich met Indonesië betreffende zaken bezig hield, moeten aanbrengen. Bij de staf in Indonesië zijn geen wijzigingen aange bracht. Iedereen is op zijn post, de gezin nen zijn geëvacueerd. Bij Geo Wehry heeft men eveneens de Nederlandse staf met on geveer 17 man ingekrompen. Over het per soneel in Indonesië kon men nog niets mee delen. De situatie is nog te onzeker. Nieuws in het kort „Heemstede-West". De toneelvereni ging „Heemstede-West" heeft voor haar tweede uitvoering in dit seizoen besloten tot opvoering van „Van ander ras" van Ar- naud d'Usseau en James Gow. Onder regie van de heer J. van der Veldt heeft de voorstelling zaterdag 1 maart plaats in ge bouw „Nieuw Berkenrode" aan de Heren weg. Zoals bij deze vereniging gebruike lijk wordt de toneelavond met een bal be sloten. „Nut en Genoegen" De Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" heeft thans in studie het toneelspel „De rebel", van Arie van der Lugt. Zaterdag 1 en za terdag 8 februari zal dit stuk worden op gevoerd in de toneelzaal van hotel „Het Wapen van Heemstede" aan het Wilhel- minaplein, zaterdag 15 februari gevolgd door een voorstelling in het wijkgebouw „De Princehof" in De Glip. De regie is weer van de heer L. Beek. Deze drie op voeringen worden eveneens met een bal besloten. Jongen aangereden. Een veertien jarige jongen die in de Rozenprieelstraat in Haarlem tijdens het spelen door een bromfietser werd aangereden moest met een hersenschudding en hoofd- en buik wonden naar het Grote Gasthuis vervoerd worden. V-olksonderwys. Op zaterdagmiddag 25 januari zal in restaurant Brinkmann op de Grote Markt te Haarlem een gespreks bijeenkomst worden gehouden van de af delingsbesturen in Haarlem en omliggende gemeenten van de Vereniging voor Volks onderwijs. Mevrouw Marijke van Raap horst zal over „Het kind en het boek, vroe ger en nu", spreken. Verplaatsing. Het postagentschap met telegraafstation „Haarlem-Wagenweg" te Haarlem zal met ingang van 1 februari worden verplaatst van Wagenweg 61 naar de sigarenwinkel van de heer M. E. W. J. Hersman. Wagenweg 138. De openstellings uren ondergaan in zoverre wijziging, dat het nieuwe postagentschap, in plaats van op woensdagmiddag, op dinsdagmiddag na 13 uur zal zijn gesloten. Geen spreekuur. De wethouder van volkshuisvesting en sociale zaken te Bloe mendaal, mr. J. C. C. W. Hijszeler, is he denavond verhinderd spreekuur te houden en de wethouder van onderwijs, kunsten en wetenschappen te Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, op woensdag. Tuinbouw en Plantkunde. Dinsdag avond 28 januari houdt de afdeling Bloe mendaal en Omstreken van de Konink lijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een ledenvergadering in hotel „Rusthoek" aan de Bloemendaalseweg, waarop de heer A. Jager over „Moderner snoeimethoden van vruchtbomen in parti culiere tuinen" zal spreken. Dr. Chr. de Jong 25 jaar arts. Als aan vulling op ons bericht van zaterdag, dat dokter Chr. de Jong op 1 februari 25 jaar arts zal zijn, kunnen wij mededelen dat giften voor het geschenk dat namens pa tiënten zal worden aangeboden, kunnen worden gezonden aan de heer W. Bakker. Mr. Cornüisstraat 9, Haarlem, gironum mer 493902. Jubilaris by het P.E.N. Donderdag 23 januari is het vijfentwintig jaar geleden, dat de heer C. H. Selman, wonende Stuy- vesantstraat 42 te Haarlem, in dienot trad bij het P.E.N. te Bloemendaal. De heer Sel man, werkzaam als commies-C bij het bu reau Correspondentie, zal dit feit woënsdag 22 januari vieren en op die dag door de directie van het P.E.N. worden ontvangen Hervormde Vrouwendienst. Donder dag 23 januari zal in het wijkgebouw aan de Gedempte Oude Gracht 104 een trai ningsavond van de Hervormde Vrouwen dienst gehouden worden. De dames H. van Delden, hoofd van de Chr. kleuterschool in de Leidsestraat, W. van der Horst, ver bonden aan de school met de bijbel te Leid- schendam, mevrouw Swart-Gerritsen. lerares aan de Protestants Chr. Nijver heidsschool aan de Tetterodestraat te Haar lem en dra H. A. Krouwel, conrectrice van het Marnix van St. Aldegondelyceum zullen een forum vormen, waar vragen betreffende het onderwijs aan de orde zul len komen. Hervormde kapel Aerdenhout. Aan gezien ds. C. P. Klijn van Driebergen ver hinderd is te spreken, heeft de Wijkkerke- raad Aerdenhout der Hervormde Gemeen te ds. F. J. Pop, directeur van „Kerk en Wereld" te Driebergen uitgenodigd een spreekbeurt te vervullen. Op woensdag avond 22 januari zal ds. Pop in de Her vormde kapel aan de Leeuwerikenlaan te Aerdenhout spreken over „De boodschap van de bijbel". Aanryding. Maandagmiddag om twee uur lette een vijftigjarige voetgangster uit Velsen bij het oversteken van het Stations plein in Haarlem niet op het verkeer en daardoor werd zij aangereden door een personenauto. Met een linkerdijbeenbreuk moest zij naar het Grote Gasthuis worden vervoerd. Donderdagavond 30 januari zal de Spaan se pianist Eduardo del Pueyo voor de Heemsteedse Kunstkring in het Minerva- Theater in Heemstede een recital geven. Zijn programma vermeldt de sonate „Les adieux" opus 81 en de sonate „La chasse" opus 31 van Beethoven, „Troisième cahier de danses" van Granados en „Deuxième cahier d'Iberia" van Albeniz. AMSTERDAM Deze week, om precies te zijn gisteren, maandag op de New-Yorkse beurs en van daag op het Damrak, is de handel in claims Kon. Olie begonnen. Deze gebeur tenis houdt de aandacht levendig in het beursleven van de gehele wereld, omdat het bedrag waarom het hier gaat in de honderden miljoenen guldens loopt. Onof- ficiëel werd maandagmorgen al in het klein in claims gehandeld, aldus de beurs, op een prijs van f 3.25 per claim. Deze prijs komt uit op een basis van 140 of wel 700 pet., exclaim van 3.25 is 16% pet., omgerekend op de oude basis. Het is dui delijk, dat men op de beurzen in Europa de handel in de miljoenen claims wil af wachten alvorens nog de posities in aan delen Kon. Olie verder uit te breiden* In ternationaal was er maandag dan ook wei nig te beleven voor olieaandelen. De prijs, waarop in Amsterdam gehandeld werd, schommelde rond de 143.50 tegen vrijdag 143.30. Zaterdagmorgen werd op de niet- officiële ochtendbeurs nog 144.60 betaald. De aandelen Kon. Olie lagen ongeveer 1 gulden beneden pariteit New York. Aan delen Philips lagen bij de opening onder levendige belangstelling goed in de markt en ongeveer 3 punten hoger. In het ver dere beursverloop kwam in de koers niet veel verandering. Unilever liep op van 314% tot 316, om de markt te verlaten op ongeveer 315, plus 3 pet. AKU was goed prijshoudend, maar KLM lag gevoelig la ger op berichten over drastische bezuini gingen in het bedrijf. Je koers stelde zich op 99.30, tegen 102 vrijdag. Het fonds lag 4.50 beneden pariteit New York. Scheepvaarten lagen verlaten en zelfs ■tegenover het geringe aanbod was niet vol-, doende vraag, waardoor de koersen zich 1 tot 3 punten lager dan vrijdag stelden. Een uitzondering vormden aandelen KPM die een halve punt hoger op 100 noteerden. Van de cultures werd Senembah lager vernomen. Amsterdam Rubber, Verenig de Deli en HVA vertoonden weinig veran dering. De staatsleningen waren prijshou dend. De aandelen Zeeuwsche Confectie fabriek werden 3 punten hoger op 204 ge adviseerd. op de mededeling van een on veranderd dividend - n 15 pet. Prolonga tie 5 pet. (ANP). NEW YORK De claims Koninklijke zetten zeer goed in; er was meer vraag dan aanbod. De claims openden op 1 1/16 dollar, later lie pen zij op tot 11/8 dollar. Het industrie gemiddelde kwam van 444,12 op 447,29. Over het algemeen was de handel ter beur ze zeer levendig, vooral in American Tele phone, welk fonds de grootste koersstijging en grootste omzet had. Het industriegemid delde boekte hierdoor en door enkele an dere winsten het hierboven genoemde her stel. Bij de olies noteerden Shell, Royal Dutch en Wilcox meer dan een dollar hoger, bij de staalwaarden Youngstown Sheet and Tube en Lukens, bij de vlieg- tuigbouwwaarden General Dynamics en National Aviation en bij de suikerfondsen Francisco en Central Violeta. International Paper rees 2 dollar. Het spoorweggemiddelde kwam van 107,10 op 106,87; dat voor openbax-e nutsbe drijven van 71,38 op 71,64. De staalwaax-- den noteerden stijgingen van meer dan een dollar. Autowaarden waren vast. Van de 1.147 verhandelde fondsen sloten er 662 hoger, 264 lager en 221 onveranderd. De omzet bedroeg 2.310.000 aandelen tegen 2.200.000 op vrijdag (UP). 3-3%9/o Nederl. '47 3% Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philins Gloeil Pi-ef.PhilipsGloeil. Unilever Wilton Feyenoord Dordtsche Petrol Kon. Petroleum Billiton A'dam Ruber K. L. M Holl. Amer. Lijn K. N. S. M N. Scheepv. Unie v. Nievelt Goudr. Phs. v. Ommeren H. V. A Verg. Deli Mij en Amsterd. Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel Mij.. Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel U.S. Steel General Motors.. Shell Union Tidewater Vorige koers. claimkoers Slotkoers gisteren 853 ia 897/s 154 250 176 240 17t 225 237% 146% 316% 210 699 143.20 175% 37% 1 99.50 137 125 108 144% 197 80 55% 202 70 146'/Ï 169% 160 41% 38 53% 34 62 23% Heden '3.45 uur 851/ib 89% 152% 250 175 240 173 225 237% 146% 318 210 1020 145.30 175 36 102.50 135 124% 1071/! 144% 193 79 53 202 70 146% 169% 160 41% 38% 54 34% 63'/* 23% 4.—. claimkoers.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 3