Vandaag en morgen starten 342 equipes voor bijzonder lastige rit Knock oilt-specialist Hugo Kohier kreeg tegen Leen Jansen geen kans Semi-profvoetballers samen met „betaalde amateurs"? Nederland in eerste ronde om Davis Cup tegen Duitsers jaar 1055 km. lang Nederlander bokste weinig beheerst RENAULT 9 RALLY DE MONTE CARLO Klassementsproef is dit Keuring van voetballen De standen in de eerste klasse amateurs vcs uw 13- 7 De standen in de tweede divisie semi-profs Bijster en Mahn werden gedupeerd Smits ging met Haan en Plantaz naar A merika Wim Snoek tegen Turpin? Damesploeg van Haarlem versloeg DAW-sters Hoger prijzengeld in de Tour de France Winnaarsronde om de Van der Aart-beker Volleybalprogramma Finse schaatsploeg voor Europese titelstrijd Chinese schaatsenrijders gaan naar Helsinki Knut Johannesen Noors schaatskampioen Oleg Gontsjarenko won in Moskou Alain Giletti verslagen Arie van Wetten eerste in cyclo-cross Van der Mast-schild voor H. Willemse (Robben) Militaire voetbalploeg naar Parijs vertrokken Betty Cuthbert evenaarde wereldrecord 220 yards DINSDAG 21 JANUARI 1958 Jacques Taffe, de voornaamste organi sator van de 27ste Rally Monte Carlo, hoopt op slecht weer. op sneeuw, mist, ijzel en regen. Want deze Monagask mag dan beweerd hebben dat hij de ruim 200 deelnemers aan de beroemdste en be ruchtste sterrit ter wereld wel „op de weg zal vangen", hij is en blijft een voor zichtig man. En trouwens de traditie wil toch immers dat een Monte Carlo-Rally wordt gereden met sneewkettingen om de wielen en beijzelde voorruiten. De organisatore nhebben daarom geen halve maatregelen genomen. Nadat de coureurs zo'n 3000 km. hebben afgelegd en na een tocht langs vaak secundaire wegen in de zonnige hoofdstad van Monte Carlo zijn aangekomen, sturen zij de rijders op nieuw het bergland in, voor de enige klas sementsproef van deze rally. Maar die ene klassementsproef is dan ook 1055 km. lang. En de kenners zeggen dat er wegen worden bereden waar in de zomermaan den het voorgeschreven gemiddelde slechts met moeite en veel geluk kan wor den bereikt. Om toch vooral maar alle ex aequo-ge- vallen te voorkomen worden ditmaal, voor het eerst in de geschiedenis van de rit. ook alle beschadigingen aan de wagen gehonoreerd met strafpunten. Bij de tech nische controle levert bijvoorbeeld iedere deuk in de carrosserie 50 strafpunten op, tenzij de diameter kleiner is dan 1 cm., in dat geval gaat de rijder vrij uit. Zoals ge zegd, de organisatoren hebben geen halve maatregelen genomen, maar ook de rij ders hebben zich buitengewoon goed voorbereid. Zo heeft Maus Gatsonides, winnaar van de rally in 1953, drie dagen lang in een Haarlemse garage gewerkt om zijn handigheid in het uitdeuken van be schadigingen weer wat op te halen. „Het wordt immers mijn 13de Monte Carlo-ral ly en daarom heb ik ook maar wat spe ciaal gereedschap meegenomen", vertel de de coureur uit Bentveld dezer dagen. Dinsdagavond 21 januari zullen de eer ste deelnemers starten, omstreeks half tien in de avond wordt dan wagen numme- ro één in Athene weggevlagd. Met een mi nuut tussentijds vertrekken daarna de an dere wagens van de groep Athene. Diezelf de avond wordt ook in Oslo het startsein gegeven. Bekende namen meldt de deel nemerslijst van de Noorse hoofdstad, zo als die van de Britse coureur Stirling Moss, Greta Molander, die reeds twee maal de „coupe des dames" heeft gewon nen, Per Malling, winnaar van de rally in 1955. Woensdag vertrekken dan de contigen- ten uit de zes andere startplaatsen Lissa bon, Rome, Glasgow, München, Parijs en Den Haag. In totaal hebben 342 equipes, die 23 landen vertegenwoordigen, zich aan gemeld. De dertien Nederlandse equipes begin nen de bijna 3000 km lange tocht allen in Den Haag, of liever gezegd in Scheve- ningen waar woensdagmorgen om pre cies 9.04 uur in de morgen de startvlag voor de eerste maal zal vallen. Op dat mo ment is voor equipe 116, Van Zijll jr. Litsenburg, de moeilijke reis naar Mona co begonnen. In Scheveningen start ook Maus Gatsonides, die de Fransman Mar cel Becquart winnaar in 1950 als co-equipier heeft. Over goede wegen gaat het dan woens dagmorgen via Utrecht, Den Bosch en Eindhoven op Luik aan waar de eerste controle is. Na een rit door het groother togdom Luxemburg wordt in de avond het in de Vogezen gelegen stadje Gerardmer bereikt. Daar komen ook ,de in Oslo, Mün chen en Parijs gestarte wagens aan. Dan begint voor de cracks althans de tocht pas echt. In de nacht rijden de equi pes langs Saint-Claude door de dalen van Vijfentwintig voetballen, die geen merk dragen, althans niet uitwendig, worden thans aan een nauwkeurig onderzoek on derworpen door de organisatiecommissie voor het wereldkampioenschap. Het gaat er om het merk te kiezen dat gebruikt zal worden in de wedstrijden van de eind ronde. Deskundigen uit de leerindustrie worden eveneens geraadpleegd. De bal len worden bewaard in een kamer van het Rasunda-stadion bij Stockholm. Alleen de leden van de organisatiecommissie heb ben er toegang. De standen in de eerste klasse amateurs zijn na zondag: 13-13 Eerste klasse A Quick '20 DWV 14-19 Achilles 14-11 DCG 14-19 Borne 12-10 Quick (H.) 13-18 WW 12-10 Velox 11-17 ZAC 12- 9 CVV 12-16 Zw.westeinde 14- 8 OSV 13-14 Robur et Vel. 13- 7 Unitas 11-11 12- 9 Eerste klasse C 11- 7 Emma 15-20 Gouda Spechten 13-19 RFC 9- 5 Alliance 12-17 Zeeburgia 13- 4 Boxtel 12-15 MOC '17 15-15 Eerste klasse B Heer 15-15 Roermond 11-11 Quick (N.) 14-22 Vlissingen 14-11 WVC 15-19 Maurits 13-10 Sneek 14-18 Valkenswaard 13-10 Hengelo 14-17 Kimbria 14- 9 Be Quick (Z.) 13-16 Brabantia 13- 8 Na zondag zijn de standen in de tweede divisie betaald voetbal Tweede divisie A Tweede divisie B Go Ahead 16-23 ZFC 14-24 Heracles 15-21 't Gooi 16-20 Rh eden 16-19 Wiihelmina 14-18 Oldenzaal 15-18 Hilversum 16-18 Ensch. Boys 14-17 Baronie 15-16 Veendam 14-16 De Valk 16-16 Tubantia 15-16 Zeist 13-14 NEC 15-15 Emma 14-14 Be Quick 15-16 ONA 14-14 Velocitas 14-13 Longa 16-13 Zwartemeer 15-13 Dosko 14-11 PEC 16-13 UVS 14-10 Heerenveen 14-12 DHC 14- 9 Oosterparkers 15- 7 EBOH 14- 7 Zwolse Boys 15- 5 de Saöne en de Rhone. Na een ronde van meer dan 1400 km. door de Cevennes en het zuiden van Auvergne komen de deelnemers in de nacht van donderdag op vrijdag in Saint-Claude terug. Opnieuw gaat het dan in het nachtelijke duister door de Cevennes, waarna in de ochtendschemering Gap, op ruim 300 km. van Monaco gelegen, wordt bereikt. Hier komen de acht routes samen. Vrijdagmiddag tegen twaalf uur komen de wagens van de groep Den Haag in Mo naco aan. Rust Na meer dan 72 uur in de wagens te heb ben gezeten wacht de deelnmers dan eindelijk een rust van acht uren. Een rust overigens die ook minder prettige consequenties heeft, want als de rijders daarna, met een minuut tussentijd, ver trekken om deel te nemen aan de langste klassementsproef uit de geschiedenis van de automobielsport, is het net weer donker geworden. Twintig lange uren gaat het dan over slechte wegen door de Alpes Maritimes en de Zuidoostelijke uitlopers van het Cen traal Massief. Ook daarna worden sterk geaccidenteeerde wegen bereden en moe ten steile „klims" worden genomen. In de ze streken van Frankrijk blijft de sneeuw bovendien gewoonlijk tot ver in het voor jaar liggen. Vroeg in de middag behoren de eerste deelnemers zaterdag voor de tweede maal in Monaco te zijn. Of zij in staat zullen blijken dat gemid delde van om en nabij de 60 km. te halen? Het blijft een vraag. Zeker is evenwel nu al dat ook ditmaal van wagen, bestuurder en kaartlezer het uiterste zal worden ge vergd in de sterrit naar Monte Carlo. Slecht weer Het ziet er naar uit dat de wens van Jacques Taffe in vervulling zal gaan. De wegen van de acht startplaatsen naar de hoofdstad van Monaco zijn voor het meerendeel glad, of door de sneeuw hier en daar moeilijk berijdbaar. De weerbe richten luiden over het algemeen, sneeuw, hagel, mist en temperaturen om het vries punt. Een official van de Britse Automobiel club deelde mede, dat de deelnemers die in Glasgow starten op het grootste ge deelte van hun weg naar Dover, waar ze Nu vanavond en morgenochtend de start plaats heeft van de Rally van Monte Carlo 1958 gaan onwillekeurig de gedachten terug naar de sterrit van 1953 toen de Nederlander Maus Gat sonides (tweede van rechts) deze mon sterrit won. De Fransman Marcel Bec quart (tweede van links) zegevierde in 1950. Dit jaar, nu de geweldige sneeuwmassa's de rallyroute bedekken en er een ruim duizend kilometer lan ge klassementsproef is ingelast, heb ben de oude rivalen hun krachten sa mengevoegd. Zij vormen een equipe die in Triumph in Den Haag of lie ver in Scheveningen van start zal gaan. zich inscheppen naar Boulogne, sneeuw en ijs zullen vinden. Ook de vooruitzichten in Oslo zijn niet "al te best. De temperaturen liggen daar onder het nulpunt en er wordt gewaar schuwd voor gladde wegen langs de Zweedse grens en in het noorden van Duitsland. Tevens bestaat er kans op mist. Uit Mtinehen wordt gemeld, dat de meeste wegen in het Duitse gedeelte van de route bedekt zijn met sneeuw en ijs. De sneeuw ligt op sommige plaatsen 15 centimeter dik en in Zuid-Duitsland waar morgen nog meer sneeuw wordt verwacht. Het weerkundig Instituut in De Bilt ver wacht voor vandaag in Nederland ^tempe raturen om het nulpunt met kansen op sneeuw en hagel. Geruststellend voor de rallyrijders moet een mededeling uit Monte Carlo zijn. De wegen op de route door het Franse bergland zijn besneeuwd, maar berijdbaar. In de door ongeveer 3000 toeschouwers bevolkte Ahoyhal in Rotterdam gaf pro motor Huizenaar maandagavond een in ternationaal boksprogramma met als hoofdparty de Nederlandse middengewichl kampioen Leen Janssen tegen de Oosten rijker Hugo Kohier. Dit gevecht, dat over tien ronden ging, eindigde in een punten - zege van onze landgenoot. Voor Kohier heeft het driemaal is scheepsrecht niet gegolden, want na Brommer en Lamers tot twee van zyn over de 100 k.o.-slacht- offers te hebben gemaakt en ondanks het geleverde bewys, dat zijn andere boks- capaeiteiten ongetwijfeld groter zijn dan algemeen verwacht, moest hij in de derde Nederlander niet alleen zijn meerdere er kennen, maar zou misschien zelfs knock out zijn gegaan als Janssen zich beter had beheerst. Na twee ronden had Janssen namelijk getoond, dal zijn grotere beweeglijkheid en aanvallen over links een methode vorm den, die Kohier weinig gelegenheid bood voor goed-geplaatste stoten. Aan de paar treffers, die de Oostenrijker kon laten doorkomen, werden door de goed mee gaande Janssen de kracht ontnomen. Een aanmerking van de referee Knol haalde Janssen vervolgens niet alleen uit zijn spel, maar deed de Rotterdammer zijn beheer sing verliezen. Hetgeen tenslotte ontaardde in een schan daal in de zesde ronde. Een opzettelijk toe gebrachte kopstoot en veelvuldig naslaan na het „break" bezorgde Janssen een open bare waarschuwing, welke met gejuich door het publiek werd ontvangen. Maar ook Kohier, die zich doorgaans uitstekend had beheerst en de doldrieste kampioen al lang elk verder voordeel had ontzegd, liet zich in de zevende ronde gaan, waarna bei de boksers tot kalmte moesten worden ge maand. Gelukkig hielp dit enigszins, waardoor de strijd een normaler aanzien kreeg. Jans sen bewees in deze periode wederom zijn meerderheid en in de achtste ronde ving hij Kohier met een harde rechtse hoek op waardoor de Oostenrijker werd gevloerd. Deze haalde het einde van de ronde, maar in de laatste twee ronden werd Kohier to taal overdonderd en de uitspraak was dan ook aan geen twijfel onderhevig. De overige uitslagen waren: Bantamgewicht: Van der Zee (Ned.) wint Een actiefoto van de Nederlandse bokser Leen Jansen (links) uit de par tij die hij twee jaar geleden bokste tegen de Fransman Micky Laurent. Jansen, die op de foto een formidabele rechtse van de Fransman pareert won toen op punten op punten in zes ronden van Topf (Oosten rijk) Middengewicht: Lamers (Ned.j wint door k.o. in de tweede ronde van Sauvage (Frankrijk). Middengewicht: Leen Janssen (Ned.) w. o. p. in 10 ronden van Hugo Kohier (Oostenrijk). Weltergewicht: Toon Schuurmans (Ned.) w. o. p. in 8 ronden van Claude Perard (Fr.). U ADVERTENTIE „Vier" 1 op 17 Bovendien: Lage aanschafprijs; goedkope onderdelen: 6 mnd. garantie incl. arb.loon alle wagens 4 portieren, dus veilig. Nadere inlichtingen: GARAGE DEN HOUT De wielerprofessionals Cor Bijster uit Haarlem en Frans Mahn uit Amsterdam zijn gedupeerd door een vreemde gedrags wijze van hun collega's Piet Haan, Jan Plantaz en Harm Smits. Deze drie laat- sten zijn zaterdag vanuit Parijs naar Amerika vertrokken om daar aan een negendaagse baanwedstrijd voor trio's in Cleveland deel te nemen. Bijster en Mahn zouden namelijk als invallers voor Haan en Plantaz, die vorige week nog hadden verteld dat zij niet naar Cleveland zouden gaan, deze reis met Smits ondernemen. Dat Haan, Plantaz en Smits aan deze negendaagse in Cleveland zouden deelne men stond reeds vast. Maar verleden week maandag lieten Haan en Plantaz aan de in België wonende Nederlander Smits weten, dat zij niet met hem mee zouden gaan. Smits zocht toen in allerijl contact met Bijster en Mahn, die terstond bereid bleken om de opengevallen plaatsen in te nemen. Ook de organisator verklaarde zich hiermee accoord. Bijster en Mahn ondernamen toen de nodige stappen en maakten daarbij ver schillende onkosten om hun overtocht naar Amerika in orde te maken. Mahn kocht zelfs voor ongeveer tweehonderd gulden nieuw baanmateriaal. Toen zij vrijdagavond de in het Belgische plaatsje Nijlen wonende Smits opbelden, bleek er al iets mis te zijn. Smits was namelijk niet thuis of hield zich niet thuis. Plantaz en Haan bleken zich daar wel te bevinden. Bijster en Mahn werden afgewimpeld met de boodschap om zaterdagmorgen nog eens te bellen. En toen zij dat deden, kre gen zij van Smits echtgenote te horen dat haar man reeds met Haan en Plantaz ver trokken was. Ook in Belgische wielerkringen is men over deze gedragswijze van Plantaz en Haan niet zo best te spreken. Zij hebben namelijk een contract getekend voor een op zaterdag in het sportpaleis van Ant werpen te houden koppelkoers. over 145- minutéh. Dé inrichters van het sportpaleis zouden er nu volgens de „Gazet van Antwerpen" hard over denken om het koppel Haan-Plantaz van de deelnemers lijst der in februari te houden zesdaagse van Antwerpen te schrappen. In Melbourne is de loting geschied voor de eerste ronde van dc Europese en Azia tische zones van het Davis Cup-toernooi 1958. Nederland zal in de eerste ronde van de Europese zone Duitsland ontmoeten en dit zal voor onze landgenoten een uitwed strijd worden. De winnaar van deze wed strijd zal in de tweede ronde thuis tegen België uitkomen. De data, waarop de ronden moeten zijn geëindigd zijn: Europese zone: eerste ronde: 29 april, tweede ronde: 20 mei. België, Italië, Groot-Brittannië, Zwe den, Mexico, Frankrijk, Denemarken en Polen, die het vorig jaar de derde ronde bex-eikten, kregen automatisch een bye in de eerste ronde, waarin 16 landen mogen uitkomen. Niet minder dan 22 landen schreven in. Zes landen moesten dus af vallen. De onfortuinlijke landen waren: Ar gentinië, Libanon, Nieuw Zeeland, Noor wegen, Roemenië en Ierland, doch zij heb- De Nederlandse halfzwaargewicht Wim Snoek zal in Birmingham op 11 februari tegen de Britse titelhouder Randolph Turpin uitkomen, indien zyn schorsing voor die datum wordt opgeheven. Wim Snoek is, zoals bekend, voorlopig geschorst, omdat hij geen toestemming had gevraagd voor enkele wedstrijden die hij in het buitenland heeft gebokst. Aan Snoek, die momenteel weer in Amsterdam verblijft, is toegezegd dat deze kwestie vóór 11 febx-uari in een vergadering van het hoofdbestuur van de Nederlandse Boksbond zal worden behandeld. ben het recht zich voor de Noox-d-Amex-i- kaanse zone te melden. De sluiting van de inschrijving is bepaald op 15 februari. De loting voor deze zone zal niet later dan 25 februari geschieden. Niet gunstig Voor Nederland is de loting niet be paald gunstig geweest. De Duitse spelers Scholl, Huber, Buchholz, Hei'mann en Feldbausch, die voor een plaats in het Davis Cup-team in aanmerking komen, zijn ongetwijfeld stei'ker dan onze land genoten. Eind augustus van het vorig jaar heeft een Duitse gemengde ploeg ove rigens niet de sterkste in Venlo een 15-7 ovei-winning geboekt op de onze. Van de acht partijen in het hei-en enkel spel wonnen de Nederlanders er slechts twee: Van Dalsum en Dehnert moesten o.a. tegen Feldbausch, de sterkste man van de gemengde Duitse ploeg, het onderspit del ven. Buchholz, Hermann, Huber en Scholl waren niet van de partij. Bovendien is in de komende ontmoeting met Duitsland het terreinvoordeel aan de kant van de tegenstanders. Doch mocht het geluk de Nederlanders toelachen, dan zou België, dat het vorig jaar winnaar van de Europese zone werd, in de tweede ronde een gi-oot en waarschijnlijk onoverkome lijk struikelblok vox-men. Al met al staan onze papieren voor deze Davis Cup-com petitie niet hoog. De waterpolocompetitie De Haax'lem-dames hebben in de eerste klasse van de waterpolocompetitie Kring Haarlem KNZB de eex-ste overwinning ge boekt. In Alkmaar werd gespeeld tegen DAW. Het was een snelle strijd, waarin Haarlem produktiever in de aanval is ge weest dan de gastvrouwen, die door me juffrouw Van Koten de leiding namen. Dix-ect na het in het spel brengen van de bal werd de DAW-verdediging door Haarlem onder druk gezet en bracht Corrie Holm de ruststand op één-één. In de tweede helft probeerde DAW door snel opgezette aanvallen het verloren terrein te herwinnen, maar de Haarlem-verdediging dacht daar anders over. Bij de Haarlem- aanvalsters ging het beter. Na enkele goede combinaties kwam Haarlem door doelpunten van Thea Hölsken met drie een voor, welke voorsprong niet meer werd prijs gegeven. Voor de eerste klasse heren kwam DWT te gast bij DAW dat in Ad Boxem en Van Bekkum een paar goede schutters had. Met de stand twee-een werd de tweede helft ingezet. DWT kreeg hierin geen ge legenheid een aanval met succes af te werken, maar de gastheren scoorden nog tweemaal, waardoor DAW met viex1- een won. Naar wij uit betrouwbare bron verne men leeft in het amateurvoetbal de wens naar uitbreiding van de amateurbepalin gen, in die zin dat een speler uit de eer ste klasse 600 per jaar mag ontvangen. Zo gesteld zouden de clubs uit de tweede divisie van het betaald voetbal er voor voelen om terug te keren naar de sectie van betaalde amateurs, een systeem zoals in België en Denemarken reeds be staat. Enkele clubs waarvan we de na men nog niet kunnen noemen bestude ren de mogelijkheden, die straks in de sectiebesturen ter tafel moeten komen. De wens bestaat om er in het nieuwe sei zoen al mee te beginnen. Het is ook geenszins onmogelijk dat de eredivisie (betaald voetbal) wordt uit gebreid, in die zin dat voor de twee clubs, welke degraderen, er vier in de plaats ko men, namelijk de kampioenen en de num mers twee. Ook deze plannen zijn reeds te bevoegder plaatse besproken. Regionaal Over het samenspelen van de semi- profclubs en de amateurs uit de eerste klasse schrijft in het nummer van maan dag van De Sportkroniek de heer H. A. Bos, districtsbestuurder van de KNVB en voorzitter van UW, dat hij een oplossing ziet in een regionale indeling van de twee de divisie van het betaalde voetbal met de Jacques Goddet, vergezeld van zijn be langrijkste medwerkers, heeft vrijdag op een persconferentie in Parijs het schema voor de Tour-1958 besproken. De directeur van ,de ronde verklaarde, dat alles is ge daan om de stryd dit jaar zo levendig mo gelijk te maken. Daartoe zullen er geen rustdagen zijn, werden de etappes kleiner gemaakt, plaatsten de organisatoren de rouleurs en de klimmers in de tijdritten voor vrijwel gelijke moeilijkheden en werd het aantal bergetappes uitgebreid. „De ber gen zullen in 1958 een grotere invloed heb ben dan in voorgaande jaren", aldus Goddet. Hij deelde mede, dat het prijzengeld aan merkelijk werd verhoogd. Het voor de ren ners beschikbare bedrag is nu ongeveer 5 miljoen franc (500.000 gulden). De dage lijkse vergoeding voor de renners, die zich in de etappes niet onder de hoogst-ge- plaatsen klasseren, komt te vervallen. Het aantal prijzen daax-entegen werd uitge breid en verhoogd. Rit over wereldtentoonstelling De heer Goddet herhaalde voox-ts enkele bekende feiten, de formaliteiten vóór de start worden verricht in het Heyselstadion in Brussel. De karavaan vertrekt op 26 juni om elf uur en maakt een rit over het ter rein van de wereldtentoonstelling en op 24 en 25 juni worden in Brussel talrijke fes tiviteiten gehouden. De tien equipes Er starten tien equipes, elk van twaalf renners. Frankrijk, België, Italië en Spanje komen met een nationale ploeg, Nederland combineert met Luxemburg, Zwitserland met Duitsland en voorts zijn er nog drie regionale ploegen en een internationale ploeg, die wordt samengesteld uit Deense, Britse, Portugese en Oostenrijkse renners. Tijdrit op de Venloux De tijdrit op de Mont Ventoux op 13 juni wordt gehouden tussen het plaatsje Bedouin en de top. De afstand is 22 kilo- metex-s. De renners starten om de twee minuten; de eerste coureur om half een. Ook is er iets nieuws dit jaar. Na iedere etappe zullen de drie eerst aankomenden op een podium worden geroepen om te worden voox-gesteld aan het publiek ge lijk atleten na een Olympische ontmoeting Dit is ingesteld, omdat de bewoners van de diverse steden, die hun gastvrijheid aan de Tour betonen, hebben geklaagd, dat zij niets van hun sterren kunnen zien, omdat deze in beslag worden genomen door jour nalisten en radioverslaggevers. Inspectietocht De adjunct commissaris-genex-aal, Ber- nai-d Laville, vertrekt op 2 februari uit Parijs voor een inspectietocht langs het ge hele parcours. De ox-ganisatoren laten niets aan het toeval over, want de tocht duurt ruimdrie maanden. In het jeugdtoernooi van de Haarlemse Voetbal Bond om de Van der Aart-Beker wordt zondag 26 januari de eerste winnaarsronde gespeeld. Na de eerste algemene ronde had er een serie wed strijden plaats tussen de verliezende elftallen uit deze ronde. De winnaars uit de tweede serie heb ben zich dus eveneens geplaatst in de winnaars afdeling. Acht overblijvende elftallen spelen op een zondag in april de finales. Het programma voor zondag luidt: DSS Half weg; TYBBDSB; Velsen—Waterloo; RCH-DSO: HaarlemRipperda; EDO—VVB: AllianceIEV; StormvogelsTerrasvogels; HBCHoofd. Boys; VSV—Beverwijk; Kennemers—Nieuw Vennep; DEMConcordia: HFCZandv.meeuwen; NAS— WH; Kinheim—DIOS; HillegomEHS en Onze GezellenTHB. Schoten is vrij. Moi-genavond speelt het herenteam van Die Raeckse in het Krelagehuis in Haar lem tegen het Vooi-burgse DES, de leider in de hoofdklasse. Op papier heeft Die Raeckse tegen de sterke ploeg van inter nationaal Nico Zimmerman geen kans, doch wij achten een vei'rassing niet uitge sloten. Het damesteam van Die Raeckse kan weer op het goede pad terugkeren door een zege op het bezoekende Utrechtse SVV. Het programma voor woensdagavond luidt: Dames, hoofdklasse: Die RaeckseSW (aanvang acht uur). Eerste klasse: OVRADie Raeckse 3 (zeven uui') en VesmiaDe Blinkert (negen uur). Tweede en derde klasse: Set upOSS, Die Raeckse 5—OVRA 3, HBC 2—Sant poort, Vesmia 2—PSVH, MHBS 2—Velox 2, AVC 2—SSO, O.G. 3—OSS 2 en VVSH— Altijd Welkom. Heren, hoofdklasse: Die RaeckseDES (aanvang acht uur). Eerste klasse: CIOSPSCB (acht uur). Tweede en derde klasse: OVRA 2Die Raeckse 2, De Blinkert 2HVS 3, Set up 2—DSS 2, OSS—Gios, SSO—HPS en S.V., Set upGios 2 en Onze GezellenDSS. eersteklasse-amateurs in één competitie. Dit als oplossing voor de problemen van zowel de amateurs als de semi-profs. De betalende clubs namelijk hebben in hun tweede divisie bijzonder hoge kosten, voor al door hun enorme reizen door het land. Die zouden dus komen te vervallen, ter wijl de amateurs veel meer belangstelling zouden trekken. Over betaling van die amateurs, zoals dat in België gebeurt, rept de heer Bos evenwel niet. Voor de Europese schaatskampioenschap pen, die op 1 en 2 februari in Eskilstuna worden gehouden, heeft de Finse Schaat- senrijdersbond de volgende rijders aange wezen: Toivo Salonen, Juhani Jaervinen, Jaak Ko Niemi en Leio Tynkkynen. Als reserve gaat mee Jorma Sinkkonen. Voor de tweede maal zullen Chinese schaatsenrijders en schaatsenrijdsters deelnemen aan de wereldkampioenschap pen, die dit jaar voor de heren in Helsin ki (15 en 16 febr.) en voor de dames in Kristinehamn in Zweden (8 en 9 febr.) worden gehouden. De Chinese ploeg, die zaterdag uit Pe king is vertrokken, bestaat uit drie heren en vier dames. Zij zullen eerst deelnemen aan internationale wedstrijden op de be faamde baan van Alma Ata in Turkestan. Knut Johannesen, wereldkampioen 1957, heeft in Notodden het Noors kampioen schap. hardrijden gewonnen. Hij behaalde een ruime voorsprong op Roald Aas, die op de 1500 meter in 2.13.9 eerste werd en daarmee het Noors record op zijn naam bracht.. Oleg Gontsjarenko, de huidige Europe se kampioen, heeft de nationale selectie wedstrijden op de baan van het Dynano- stadion in Moskou gewonnen. In het eind klassement werd hij met 192.825 punt eer ste voor Sakunenko 192.878 pnt., Merkulov (194.290) werd derde, Shilkov vierde en Shilikovsky vijfde. Sakunenko won de 10.000 meter in 17 min. 7 sec. voor Shilikovsky 17.19.6. De tijd van Gontsjarenko was 17.25.7. De wedstrijd om het Frans kampioen schap kunstrijden heren in Parijs heeft een verrassende uitslag opgeleverd. Niet Alain Giletti, de- drievoudige Europese kampioen, doch zijn grote concurrent Alain Calmat veroverde de titel. Calmat bezette met plaatscijfer 7 de de eerste plaats in het eindklassement. Giletti had plaatscijfer 8. Het puntento taal van Giletti was evenwel beter 897.49 tegen Calmat 891.98. Zoals bekend geeft het plaatscijfer bij de rangschikking even wel de doorslag. In Made is zondagmiddag onder bijzon der ongunstige omstandigheden een cyclo cross gehouden. Winnaar bij de profs en amateurs werd Arie van Wetten uit Noord wij kerhout. Hij had een voorsprong van 40 seconden op zijn stx-eekgenoot Arie van Houwelingen. De uitslagen luidden: Profs en amateurs: 50 km: 1. Arie van Wetten (Noordwij kerhout) 1 uur 49 min. 28 sec., 2. Arie van Houwelingen( Sassen- heim) op 40 seconden; 3. Piet de Jong (Made) z.t.; 5. Joop van Wetten (Noord- wijkerhout) op 1 min. 20 sec.; 6. Mik Snij der (Halfweg) op 1 min. 50 sec. Op voordracht van de sportcommissie heeft het bestuur van de KNZB het Van der Mast-schild voor 1957 toegewezen aan Herman Willemse, de vrye-slagzwemmer van De Robben. Dit schild wordt telkenjare toegewezen aan de Nederlandse zwemmer of zwem ster, die de beste prestaties heeft verricht. Herman Willemse behaalde in 1957 de na tionale titels op de 100, 400 en 1500 me ter vrije slag. Bovendien verbeterde hij dat jaar de Nederlandse records 100 me ter (57.7), 800 meter (10.05.2) en 1500 me ter vrije slag (18.57.6). Het Nederlands militair voetbalelftal, dat donderdag in Parijs in de eerste ronde van het internationaal militair voetbaltoer nooi tegen Frankrijk uitkomt, zal pas in de Franse hoofdstad worden samengesteld. In overleg met K.N.V.B.-coach Elek Schwartz, die de militaire ploeg zal vergezellen, zijn de volgende spelers aangewezen om de trip naar Parijs mee te maken: doel verdedigers: Van Heeswijk (Blauw Wit) en Van der Voort (RCH); achtex-- en middenspelers: Haak (ADO), Kraay (DOS), Koole (DOS), Slaats (Eindhoven), Burgerhof (BW), Sy- brandi (Haarlem) en Ten Braak (HDVS); voorhoedespelers: Linstee (Sparta), Groot (Stormvogels), Rutten (MW), Oonk (En schedé), Brouwer (Enschedé) en Moulijn (Feijenoord). De Australische atlete Betty Cuthbert, Olympisch kampioene op de 100 en 200 m ter, heeft tijdens wedstrijden op de Lee- derville-baan in Perth de 220 yards gewon nen in 23,6 sec., waarmee zij het wereld record evenaarde van de Russische Maria Ttkina van 1956. Betty Cuthbert verbeter de met deze tijd tevens het Australische record.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 5