r Alechinsky exposeert in Espace Nasution geeft oprichters van staat Sumatra weinig kans Nederlanders mogen ééns in de maand vastgesteld bedrag van bank opnemen Groningse schilder <~Praatótcel 3 Dulles gaat via Marokko en Teheran naar Ankara Perzische verlanglijst ligt al te wachten Eisenhower stuurde kort antwoord aan Boelganin Acheson tegen topgesprek zonder terreinverkenning Grote Draak in staat van beschuldiging gesteld Fuchs zet zijn tocht over antarctica morgen voort Hij hoopt Scott-basis in maart te hereiken met Rentcspaarbrieven Oostduitse spion ontmaskerd bij Nederlandse troepen in Duitsland Russische beren eten Fins vee op Waarom hoestend ABDIJSIROOP/; Vijf doden in het verkeer Twee jaar tegen directeur van bejaardentehuis geëist Amsterdamse taxirijders: „Nieuw tarief voldoet niet' Op de Speidel met gevolgin i Hamburgs stadhuis Britse wegenwacht naar Europa Kort nieuws DINSDAG 21 JANUARI 1958 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DJAKARTA, (ANP) De stafchef van het Indonesische leger, generaal-majoor Nasution, heeft maandagavond bekendge maakt, dat er documenten zijn gevonden over dc aan de voormalige waarnemende stafchef kolonel Lubis toegeschreven plan nen om een nieuwe staat of een nieuwe regering uit te roepen. Zoals eerder werd medegedeeld, is kolo nel LubiS voortvluchtig sedert er in okto ber 1956 een mislukte poging werd gedaan om dc regering omver te werpen. Onlangs werd in persberichten gezegd, dat er te Padang, Midden-Sumatra, besprekingen waren gehouden om een aparte staat Su matra of een nieuwe staat Indonesië te vormen. Op de vraag van buitenlandse corres pondenten, of hij in staat zou zijn het uit roepen van een nieuwe staat door Lubis te voorkomen, antwoordde de stafchef dat hij instructies zou uitvaardigen om aan te geven, wat er in een dergelijk geval moet worden gedaan. Hij was overigens van mening, dat het er niet naar uitziet, dat de toestand zich ontwikkelt in de richting, die Lubis beoogt. Bovendien zou de kolo nel, naar de mening van Nasution, niet een' meerderheid voor zijn streven kunnen vinden. De staf-chef deelde mee, dat hij binnen kort een rondreis door Noord-Sumatra zal maken om veiligheidskwesties te be spreken. Hij zal een bijeenkomst van regionale bevelhebbers beleggen over het vraagstuk van de ruilhandel met het bui- WASHINGTON (AFP) De Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Dul les zal morgen uit Washington naar Tehe ran vertrekken en vandaar naar Ankara vliegen voor de conferentie van de landen van het pact van Bagdad. Op de heenreis zal hij de tocht onderbreken in Marokko, waar hij met de Marokkaanse minister van Buitenlandse Zaken, Balafrej, bespre kingen zal voeren. Dulles wordt onder meer vergezeld door zijn deskundige voor het Nabije-Oosten, Afrika en Zuid-Azië, Hountree, die na de conferentie in Ankara bezoeken zal brengen aan Athene, Karat- sji, Nieuw-Delhi en Colombo. Dulles wordt op 1 februari in Washington terug ver wacht. TEHERAN (UP) Perzië zal Dulles dringend meer economische en militaire hulp van de Verenigde Staten vragen. De economische problemen van Perzië zijn niet overwonnen, toen de anti-Britse pre mier Mossadeq een deel van de buiten landse revenuen gestremd heeft door naas ting van de olie-industrie in 1951. Het Per- zische ontwikkelingsplan van zeven jaar is pas half voltooid. Perzië is niet inge gaan op Russische aanbiëdingen en ver wacht daarom van de Verenigde Staten een noodzakelijk krediet om de economi sche machiye in orde te krijgen. Boven- moet het leger moderne uitrusting ontvan gen, om paraat te zijn tegen agressie. ANKARA (UP) De Verenigde Staten hebben in Ankara een verdrag onderte kend om Turkije voor 46,8 miljoen dollars aan overtollige voedselvoorraden te leve ren. Turkije kan deze goederen, tarwe vee voeder, bonen, katoenzaadolie, boter poe- dermelk en kaas, kopen voor Turkse lira's, die gebruikt zullen worden voor Ameri kaanse uitgaven in Turkije. WASHINGTON (AFP/Reuter) Presi dent Eisenhower heeft een kort briefje aan premier Boelganin van de Sovjet-Unie gestuurd in antwoord op diens boodschap van 8 januari, waarin de Russische maar schalk aandrong op een topconferentie binnen de drie maanden. Eisenhowers brief was vijf zinnen lang. Hij wees erop dat hij op Boelganins voorstel reeds in zijn brief van 12 januari had gereageerd. De Democraat Dean Acheson, voorma lig Amerikaans minister van Buitenland se Zaken, heeft op een persconferentie verklaard tegenstander te zijn van recht streekse besprekingen met de Sovjet-Unie zolang de Sovjet-regering niet bewezen heeft dat zij het voornemen heeft vorderin gen te maken. Dit zou moeten blijken tij dens onderhandelingen op diplomatiek vlak, waardoor men zou kunnen zien of conferenties op hoger niveau nut zouden hebben. Naar zijn ervaring ontaarden con ferenties van ministers van Buitenlandse Zaken in propagandabijeenkomsten. Bern is bereid BERN (AFP) De Zwitserse regering is bereid een internationale conferentie te organiseren om een basis voor over eenstemming tussen Oost en West te zoe ken als de grote mogendheden daar nut in zien, zo heeft de Zwitserse regering meegedeeld in antwoord op een brief van Boelganin. Zwitserland wijst er echter op, dat de Zwitserse regering niet het initia tief tot een topconferentie kan nemen. Zij meent, dat er op het ogenblik ernstige gevaren voor de vrede bestaan. Geen land kan daarvoor onverschillig blijven. Men mag niets nalaten dat kan bijdragen aan vermindering van het gevaar en tot bevordering van een beter internationaal begrip. Zij zegt ook te geloven, dat de vraagstukken die moeten worden opge lost, als men een blijvende vrede wil ves tigen, „onverbrekelijk" verbonden zijn met ontwapening. Rome is voorzichtig ROME (Reuter/AFP) Italië heeft cp de brief van Boelganin geantwoord dat zijn regering achter het Britse voorstel voor een niet-aanvalsverdrag tussen Oost on West staat. Volgens de Italiaanse re- Sering mag men geen steen ongekeerd 'aten om de internationale toestand te ver beteren en kan ook een gedeeltelijk ak koord zijn nut hebben. Aan de voorgestel de verbetering van de Russisch-Italiaanse verhouding zou vrijlating voor moeten gaan van alle Italianen, die sedert het eind van de tweede wereldooiTog in Russische ge vangenschap zuchten. tenland, die verscheidene gebieden op eigen gezag voei-en. Dit soort handel is 2 weken geleden door premier Djuanda Kartawidjaja onwettig verklaard. Generaal-majoor Nasution maakte ver der bekend, dat er een bureau is inge steld, dat tot taak heeft het contact tussen het leger en de pers te vergemakkelijken. (Reuter) De stafchef zei voorts, dat Indonesië vreedzame middelen zal gebrui ken om Nederlands Nieuw-Guinea te ver krijgen. Een journalist had hem gevraagd of er ook omstandigheden zijn, waaronder Indonesië wellicht een militaire campagne zal beginnen om „West-Irian" in handen te krijgen. Volgens generaal Nasution heeft het In donesische leger behoefte aan meer nieuwe wapens omdat de laatste aan koopmissie al in 1951 naar het buitenland is gezonden. Bij de huidige besprekingen in Europese landen over de aankoop van wapens gaat men stap voor stap te werk en de autoriteiten zullen pas een beslis sing nemen wanneer zij een volledig beeld van de situatie hebben, aldus Nasution. Opnemen nóch overschrijven (A.N.P.) De plaatselijk militair com mandant van Djakarta, luitenant-kolonel Kndang Daclijar, heeft dinsdag bekend gemaakt, dat Nederlandse onderdanen al leen gelden en bezittingen van waarde bij de banken mogen opnemen na voorafgaan de toestemming van de militaire gezagheb ber van de hoofdstad. Zulk een toestem ming zal slechts eens per maand worden verleend, en het bedrag dat zij mogen op nemen, zal door de financiële en economi sche coördinator van zijn dagelijkse staf worden vastgesteld. Aan de banken is thans verboden gelden van Nederlandse onderdanen uit te betalen. In bankkringen was men nog niet bereid op deze bekendmaking, die dinsdag in de plaatselijke pers werd gepubliceerd, com mentaar te leyeren. In de bekendmaking werd gezegd, dat „opnemen" ook betekent het „oyerschrijven" van rekeningen naar andere banken, die buiten de jurisdictie van het militaire district Djakarta liggen. Tegen overtreders van het verbod zullen strenge maatregelen woi'den genomen. De KPM-arbeiders De Indonesische minister van Scheep vaart, Commodore Nazir heeft dinsdag medegedeeld, dat de regering vijftig mil joen rupiah heeft uitgetrokken voor de uit betaling van de lonen en salarissen van de arbeiders van de Koninklijke Pakef- vaart Maatschappij. Aan de K.P.M. is een bedrag van vijftien miljoen overgemaakt om de lonen van de 12.000 K.P.M.-arbei- ders over januari te betalen. De voorzitter van de commissie voor al gemene zaken van de thans onder rege- ringstoezicht staand 2 maatschappij, J. Manesah, zeide, dat het personeel van de maatschappij werkloos is geworden, omdat de KPM-schepen in verschillende Indo nesische havens worden vastgehouden. Hij deelde mede, dat de KPM-arbeiders er bij de minister van Scheepvaart op hebben aangedrongen, dat deze 40 KPM-schepen weer in de vaart zullen worden- gebracht. Hij merkte op, dat al.s de schepen te lang in de havens zouden blijven liggen de kiel van de schepen zal achteruitgaan en de machines zullen aanroesten. De regering zal. om de schepen weer te kunnen gebruiken, ze moeten confiskeren of kopen, aldus Manesah. tie het vuur geopend op een auto met drie verslaggevers van UP. De slachtoffers wa ren de banden van het voertuig. LUMBERTONUK (UP) Twee leden van de Ku Klux Klan te Maxton in de Ame rikaanse staat Noord-Carolina, onder wie de „grote draak" dominee Cole, zijn we gens het aanstichten van wanordelijkheden in staat van beschuldiging gesteld. Zater dagavond werd een bijeenkomst van de Klan door Indianen van ie Lumbee-stam verstooi-d, waarop de Klanleden het ha zenpad kozen. Vandaag zullen Cole en het andere Klanlid, een borgstelling van vijf- honderd dollar moeten storten om op vrije voeten te blijven. De aanklacht is ingediend door de sheriff van Robeson County, McLeod. Cole over weegt een aanklacht in te dienen tegen McLeod, omdat deze de wet zou hebben geschonden door de Klanleden „constitu tionele i-echten" te onthouden. Zaterdagavond hebben aanhangers van de Indianen in de onoverzichtelijke situa- LONDEN, (Reuter) De Britse expe ditie onder leiding van dr. Vivian Fuchs zal morgen de Amei'ikaanse basis aan de zuidpool verlaten en zijn tocht dwai-s over antarctia, van de Weddeli-zee naar Scott- basis, voortzetten. Bij depot 700 zal de groep van Hillary zich bij hen voegen. Dr. Fuchs hoopt Scott-basis aan de Ross zee het einde van een tocht van 3350 kilometer in de eerste week van maart te halen. Dan vertrekt vandaar het Nieuw- zeelandse marinevaartüig Endeavour als laatste schip voor het invallen van de poolwinter. Over het voorstel de reis aan de pool af te breken en een volgend seizoen ver der te gaan. zei dr .Fuchs: „Zijn de men sen die dat voorstellen, ook bereid de kosten te betalen?" blij heeft het voorstel dat als eerste door Sir Edmund Hillary is gedaan verworpen. Over het vervolg van de reis zei dr. Fuchs dat er ovei-al langs de route depots zijn ingericht. De vrachten zijn lichter en de honden, die langzamer zijn dan ge motoriseerde voertuigen, worden per vliegtuig weggebracht. Sir Edmund en dr. Fuchs hebben elkaar bij de pool allerhar telijkst begroet. Koningin Elizabeth van Groot-Brittan- nië, die beschermvrouwe van de expeditie is, heeft in antwoord op een telegram van dr. Fuchs, dat de expeditie op 19 januari de zuidpool had bereikt, haar gelukwensen en beste wensen voor de rest van de tocht gezonden. Dr. Fuchs is de tweede expeditieleider die sinds 45 jaar de pool heeft bereikt van de Britse basis aan de Weddell-zee uit. ADVERTENTIE uw geld terug Er zijn Rentespaarbrieven van f 25.-. f 100.- en f 500.-. Na 13 jaar is de waarde verdubbeld Zij zijn ver krijgbaar bij alle banken, kassiers en commissionairs. De stukken van f25.- zijn ook te koop aan alle post kantoren. Zie voor tussentijdse mogelijkheden tot aflossing en af losbaarstelling het prospectus. Bij een onlangs in Duitsland gehouden oefening van Nederlandse troepen is door de Westduitse politie een Oostduitse spion gearresteerd, die zich al geruime tijd bij de infanterie en tankonderdelen van de Nederlanders had ongehouden en over de bewegingen van cize troepen, alsmede over de commandanten, tal van gegevens had verzameld. De man die zich als een wegenbouwkun dige voordeed, zei belast te zijn met het opnemen van door tanks aangerichte scha de aan wegen. Hij hield zich steeds op bij de onderdelen, die aan de oefening deel namen, zo meldt de „legerkoerier", het officiële orgaan van de Koninklijke Land macht. Hij sprak met militairen van verschil lende rang, fotografeerde hen en noteer de hun adressen „om de foto's op te zen den." Tijdens de oefening had hij onder een valse naam intrek genomen in het ho tel, waar de oefenstaf was ondergebracht. Toen de oefening zich naar een ander ge bied verplaatste, ging hij mee en liet zich onder zijn eigen naam inschrijven in een ander hotel. Bij het gebruikelijk onder zoek van de hotel registers door de West- duiste politie werd hij gearresteerd we gens een vroeger gepleegd strafbaar feit. Bij fouillering bleek hij een echt en een vals persoonsbewijs en een film met 50 opnamen van Nederlandse militairen bij zich te hebben. Op de foto's waren de ken tekenen op de voertuigen duidelijk zicht baar. Uit deze kentekenen kan men aflei den welke onderdelen aan de oefening deel nemen. Verder was de man in het bezit van vele gegevens van commandanten, de organisatie en de taktiek van de troepen en de aard van de oefening. Hij bleek eni ge tijd geleden van West-Duitsland naar Oost-Duitsland te zijn gevlucht en met een spionnage-opdracht te zijn terugge stuurd om „zijn betrouwbaarheid te bewij zen." De spreekwoordelijke nuchterheid van de Nederlanders, die niet in spionnage, ontrouw en verraad geloven, had het de man gemakkelijk gemaakt, aldus de „le gerkoerier," die deze feiten publiceert als een waarschuwing, daar Nederlandse sol daten in vredestijd spionnage naar het rijk der fabelen plegen te verwijzen. HELSINKI (UP) De laatste weken heeft men in Finland last gehad van wilde beren, die in afgelegen bosachtige sti-eken koeien, paarden en schapen doodden. Het ministerie van landbouw heeft onge veer een miljoen marken (ruim 12.000 gul den) uitgegeven om de door beren aange richte schade te compenseren. De beren komen over de Russische grens. ADVERTENTIE door de lange winter, als U in een paar dagen van die plaag verlost bent met 'AKKER SIROOP De heer Jansen overleden, derde slachtoffer van ongeluk te Sloterdijk Maandag is in het Wilhelminagasthuis te Amsterdam overleden de 58-jarige heer J. L. Jansen, eigenaar van het IJmui- der Vispaleis te Leeuwarden, die op 21 december by het treinongeluk op de over weg by Sloterdyk ernstig werd gewond. De heer Jansen was op de IJmuider vis- hallen een populaire groothandelaar. Hy heeft in IJmuiden ongeveer 40 jaar vis ge kocht voor Amsterdam. Toen zijn zoon de zaken in de laatste jaren in Amsterdam overnam opende de heer Jansen een vis- zaak in Leeuwarden. Als grossier ver zorgde hy het laatste deel van zyn leven het noorden en Friesland van alle ge vraagde vissoorten. Te T e g e 1 e n is bij een botsing tussen een motorrijwiel en een vrachtauto de 20- jarige Hongaarse bestuurder van het mo torrijwiel, Nigisombatti, om het leven ge komen. De duopassagier, eveneens een Hon- gaai', is zwaar gewond naar het ziekenhuis te Tegelen gebracht. De 33-jarige ongehuwde mej. R. de Lange uit Eindhoven is, toen zij op de Bos dijk achter een stilstaande autobus de weg overstak, aangei-eden door een uit de rich ting Best komende personenauto. Mej. De Lange werd in bewusteloze toestand naar het Binnenziekenhuis overgebracht waar zij is overleden. Op de onbewaakte overweg in de spoor lijn tussen Hengelo en Oldenzaal, nabij het woonwagenkamp van. Oldenzaal. is de 58-jarige ongehuwde voddenkoopman J. van der B. om het leven gekomen. Van der B. was bezig zijn zwaar beladen bak fiets tegen de overweg op te duwen toen de sneltrein uit Oldenzaal naderde. Hij werd door de trein tegen het hekwerk van een blokpost geslingerd en gedood. In Mierlo is de motorrijder Van den Akker uit Geldrop om het leven gekomen. Hij is op een melkwagen g xden, raakte daardoor het stuur kwijt en botste toen tegen een personenauto. Als men de Galerie Espace aan het Klein Heiligland te Haarlem, waar tot 9 februari de schilder Alechinsky exposeert, binnen treedt. kan het oog direct vallen op de korte, gelijk de andere fijn met grijs gebro- ken witte wand, waarop achter een brede glazen plaat bi-eeduit een lichte tekening prijkt, die een sleutel is tot zijn werk voor het geval dat men nog geen toegang daar toe gevonden had. Het genoemde ensemble ademt iets van een verfijnde Japanse sfeer. Een strakke rechthoek omvat een gebeu ren, zeker neergeschreven in enige penseel streken met inkt van Chinese makelij, een fraaie, discrete materie. Het is als een sterk vergroot detail van een brok uit heems schrift. En daarmee mag deze teke ning ook vergeleken worden. De Franse minister-president Gaillard nu eens in een andere pose dan men van hem gewend is: als vader. Zondag schonk zijn vrouw hem een dochter, de tweede in het gezin Gaillard. Men ziet .de kleine Isgbelle Gaillctrd gefoto- grdfëerd niet haar gerespecteerde va der en gelukkige moeder. De officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht, mr.' P. van Mierlo, heeft twee jaar gevangenisstraf geëist tegen de 42-jarige J. W., dii-ecteur van een rusthuis voor bejaarden te Hoensbroek, die sedert juli van het vorige jaar in voorarrest ver blijft. In de laatste twee jaar heeft deze direc teur, volgens zijn bekentenis, zich aan een reeks oplichtingen en verduisteringen en valsheid in geschrifte schuldig ge maakt. Hij had rekeningen van leveran ciers aan het huis voor voldaan getekend en het geld in eigen zak gestoken. Vooi-ts had hij zich schuldig gemaakt aan ver duisteringen van waai'debonnen, waarop door familieleden van de verpleegden goe- dei-en moesten worden gekocht. Hij had daarop voor zichzelf kleren aangeschaft en de oude mensen met tweedehands goed afgescheept. Om zijn verduisteringen en oplichtingen te dekken had W. valse rekeningen inge diend bij de penningmeester van het te huis en daarmede de tenlastegelegde vals heid in geschrifte gepleegd. Een accountant van de rijksaccountants dienst te Maastricht schatte als getuige gehoord het bedrag aan oplichtingen en verduisteringen tussen de zes- en tiendui zend gulden. De verdachte meende echter, dat 't bedrag tussen de vier- en zesduizend gulden lag. De vijftien-jarige Cees Roskes uit Nij megen overhandigt prinses Margriet een grammofoonplaat ter gelegenheid van haar verjaardag. De aanbieding geschiedde maandagmiddag tijdens een korte ontvangst op het paleis te Soestdijk. De Japanse en Chinese calligrafie het schilderen van „karakters" is een be drijf, dat in het Verre Oosten gelijkgesteld wordt met alle grote kunsten daar. En naar ons gevoel is het of zo'n geschilderd karakter ook uitstijgt boven de door de meeste van ons niet te begrijpen betekenis. Naar beweerd wordt is men thans daar ook los gekomen van de reële betekenis van het karakter. Het is mij onmogelijk te be oordelen in hoeverre de calligrafie dan nog kan blijven bestaan. Maar denken we niet nu aan onze experimentele dichters, die ook aan zekere woorden andere waarden kunnen toekennen? Meer of minder gelijk op met deze dich- ters gingen ook sommige schilders. In sommiger werk troffen ons tekens, waar aan we betekenis hadden leren toekennen, zodat we het ook niet echt abstract kon den noemen. Anderen gingen verder. Voor zover ze ons wisten te boeien, deden ze dat met hun tekens, die op geen enkele af spraak berustten, in eenzelfde graad als zij met die meer herkenbare tekens. Alechins ky is één van die figuren. Met dat van andere Belgische schilders werd het werk van deze nu al enige jaren in Parijs wo nende figuur al in Nedeidand door de in middels verdwenen kunsthandel Martinet en Michels geïntroduceerd. Ik herinner me van toen schilderijen, vol van beweeg, als met vreemd schrift volgeschildei-de muren Die herinnering bestond in mij vóór ik aan „Espace" een bezoek bracht. En het blijkt dat mijn herinnering niet onjuist was. Ale chinsky heeft in zijn abstracte schilderijen zijn schilderkunstig beleven, gevoeld dat hier iets gebeurde dat elders al op tradities berustte En hij is naar Japan gegaan en dat doet me denken aan schilders die vroe ger naar Italië trokken. Want Alechinsky meent dat hij in Japan iets geleerd heeft Zijn tekenen geschiedde voorheen uit de beweging van de hand. Thans krijgt zijn tekenend penseel veel meer beweging uit de arm. En ik meen dat hij hierbij ge wonnen heeft. Zijn resultaten boeien mij althans meer dan vroeger. Een kleine re- produktie in kleur zegt wel iets van dat mij ietwat nerveus makende werk van voorheen Alechinsky zag Japanse calligra- fen werken en maakte daarover een film Zijn eigen werk is toch weer anders dan dat van die Japanse schilders, wier werk uit de calligrafie ontstond. Om open te staan voor indrukken moet men Alechinsky's tentoonstelling gaan be kijken met de erkenning dat wij de Chinese en Japanse gecalligrafeerde karakters al lang als schone momenten in onze inte rieurs hebben leren waarderen zonder de betekenis ervan te kennen. In hoeverre Alechinsky indruk zal maken op den duur hangt af van zijn kunstenaarschap en is door mij thans nog moeilijk te voorspellen Ook mag niet alles van zijn hand gezien worden als een de calligrafie nabij komen de uiting. Wél is het zo, dat hij er aan 'hechtte zoveel mogelijk zaken in zwart en wit te laten zien, omdat hij als doel be schouwt het zich uiten met een minimum aan middelen, gelijk die calligrafen dat doen. Bob Buys Het comité van Amsterdamse taxichauf feurs, dat gevormd is op 24 december, toen de tariefsverhoging van 10 percent werd ingevoerd, heeft zich opnieuw in een brief tot de wethouder van het vervoerswezen gewend. In dit schrijven werd gezegd, dat di-ie weken na de inwerkingtreding van het nieuwe tarief gebleken is, dat de chauffeurs een inkomstenverlaging heb ben gekregen van negen tot tien gulden per week. „Bij het huidige hoge levenspeil en de nog steeds stijgende prijzen voor enkele levensmiddelen ontstaat in de meeste ge zinnen een sociale noodtoestand Wij ver zoeken dan ook beleefd maar dringend: a. Deze toepassing van de tariefsverhoging zoals nu geschiedt onmiddellijk te cioen beëindigen; b. zo lang als de tariefswijzi ging, zoals nu toegepast, blijft bestaan de onderneniei-s te verplichten een extra wekelijkse toeslag van vijf gulden aan de chauffeur uit te keren. Bij toespitsing "an deze situatie vreest het comité niet in staat te zijn om de rust in het bedrijf te hand haven", aldus de brief. Endemie Nee. Niet epidemisch. Endemisch. Da's een groot verschil. Wat dat verschil is, weet ik ook niet, maar het i s een verschil, neem dat gerust van mij aan. Goed. Endemisch dan. Dat was mijn griep. En ik zeg maar, als je zo voor het een en ander in het leven open staat kun je altijd wat leren. Van alles. Oók van de griep. Ik wel tenminste Het gaat zó. Je hebt geen trek meer in de rokerij. De koffie smaakt niet meer en je gaat je wassen met uitsluitend warm water. Van koud water krijg je kippevel. Geef dan alle weerstand op, volg de weg van de minste dito en kruip d'r in. „On der-de-wol" geblazen. Een warme kruik en schrijf dan met een gerust hart veertien dagen af. Als je dan een dokter laat komen (wat ie met die drukte helemaal niet prettig vindt), je gaat aspirine slikken of, wat je broer je aanraadde, neofimine (man, dat is zo prima) of kouwe voet-omslagen, probeer alles, het kan geen kwaadmaar geen goed ook. Doe je al die dingen niet, dan blijf je veertien dagen onbruikbaar voor dagelijkse beslommeringen of vreugden, doe je die dingen wèldan duurt het zelve twee weken Wat toel uitstékend is, da's een grokkie van 't een of 't ander. Het één is net zo goed als het ander, als het maar lekker is. Het verzoent je in ieder geval met je toe- st.and.Dat wil nou allemaal niet zeggen dat je door die griep bepaald „alcoholist" wordt. Geen sprake van. Maar mijn hond zoekt, als-ie niet lekker is, ook een bepaald soort gras op, waar-ie anders niet naar taalt. Dan is er nog een ontdekking die ik deed. Lezen, 't Gaat moeilijk. Ik probeerde het met Sherlock Holmes. Als ik een blad zij gelezen had en ik „leunde" klassiek vermoeid „achterover in de kussens", dan zag ik de tekst zó terug: Holmes vol komen vertrouwen. geestdriftig beoefe naar der muziek. vertrouwen volkomen Watson.op onze korte rit door het graafschapTilbury. Tuttut zei Hol mes. Een vriend komt op de rand van je bed zitten. „Mot je nou es lezen, je hebt nou de rust en de tijd En je leest: .diepte-psychologie dit stadium het kwaad.... collectieve schuld.... ascaertisch-heroïsche levens houding.... nauwkeurig geformuleerd. nihilistische reactie is een radicalisering Dan komt er wel een verlossende snurk en ook deze dag kan je afschrijven. Maar nu.... moet je opletten. De grote les: Daar komt er één met een boek over mo derne dinges.platen.kleuren. grillige figurenje neemt temperatuur op.... 38,9.... je neemt een slokkie van je grokkieje zucht „Kijk es.m.oet je dit zien. zegt je vrouw, „ik moet je zeggen, man, ik be grijp er m.aar niets van, met, de beste wil van de wereld niet. Een litho van Escher Relativiteitalles op zijn kop. lopen en zitten dwars tegen de muren op venster in de vloer.... Hier Picasso.... „Meisje aan het strand!" D'r neus naast d'r navelhet hoofdje zo groot als een kof fieboon. d'r.néé. ïk snap niet. Maar ik zag het. Ik leunde weer terug in de kiissens met dat meisje aan het strand. van Picassoin m.'n armenwat een beeldje.... Alles zat recht, alles op zijn plaats.... neus.... oortjes.... lijfje.... Ook dit heb ik geleerd.Die moderne tentoonstellingen ga ik weer bezoeken. maar ik weet nu wanneer ik dat doen moet, ook de moderne dichters lezen. Alleen als ik een temperatuur heb van 38,9.... minstens! Er gaat een nieuwe wereld voor me open. Jan van Ees OSÓOQGOCCCOCCC ICOCOOCOOOOCOaXXJOGCCOGOOOOOeefXJOCOaOOOOOOe Q HAMBURG, (DPA) Ambtenaren 8 van het Hamburgse stadhuis sloeg maandag de schrik om net hart, toen 8 zij voor de deur van de burgemeesters- 8 kamer twee met kax-abijnen gewapen- g de, gehelmde militairen zagen staan. 8 Men vreesde een tweede „Köpenick- fi affaire" maar het bleek dat generaal Speidel, bevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Midden-Europa, op g bezoek was bij de burgemeester en de senaat. Zijp escorte was, zonder zich aan het eeuwenoude protocol van de Hanzestad te storen, met her» het stad huis binnengekomen. Bij de burge meester wei'd het militaire geleide een halt toegeroepen door een onverzet telijke secretaresse, die de Hamburgse rechten verdedigde en hen niet binnen liet. Zij betrokken daarop de wacht bij de deur. Bij de ontvangst van Speidel spraken de senatoren hun verbazing uit over het militaire vertoon en zij gaven hun hoge gast de vei'zekering, dat hij niet het minste gevaar liep. Voor de ont- 8 vangst voorbij was, waren de soldaten 3 uit het gebouw vei'dwenen, maar de i opwinding in het stadhuis duurde nog i g uren. XXCXXlOOCXXCCCOCXXXXlOCXXXXXXXXXXySOOCCCOOÓÖOOéÓOCICClCaXXX) Tijdens wereldtentoonstelling De Automobile Association, een Britse automobilisten-organisatie, zal in juli, augustus en september een contingent Britse wegenwachters met hun voertuigen nair het vasteland van Europa sturen. In hun zwart-gele uniformen zullen zij deel uitmaken van een internationale wegen wacht van acht Europese landen, die in samenwerking met „Touring-Secours" de Belgische wegenwacht, op de wegen zal patrouilleren om assistentie te verlenen aan de duizenden automobilisten uit de ge hele wereld, 'die naar verwachting de ten toonstelling in Brussel zullen bezoeken. Ambtsaanvaarding dr. C. G. Egeler. Maandagmiddag 27 januari zal dr. C. G. Egeler, benoemd tot gewoon hoogleraar in de algemene geologie aan de Gemeente lijke Universiteit van Amsterdam, zijn ambt openlijk aanvaai-den met het uitspre ken van een rede in de aula der universi teit. Dr. Egeler maakte in 1952 deel uit van de Andes expeditie.

Haarlem's Dagblad | 1958 | | pagina 7